بازتاب

نقدی بر کتاب ‌های نونگاشت فارسی دوره متوسطه دوم

کتاب‌های فارسی نونگاشت دهم و یازدهم متوسطه دوم به‌عنوان کتاب‌های مهم و فرهنگ‌ساز در میان سایر کتاب‌های درسی اهمیت فراوانی دارند؛ چرا که ضامن پاسداشت زبان و فرهنگ و هویت ایرانی و ملی اسلامی ما هستند.

...همه چیز از یک مناظره شروع شد

معلم کلاس دوم آموزشگاه دخترانه غنچه های بهشت همانند روش های جذابی که برای تدریس به کار می برد قدرت ایران در برابر آمریکا را در قالب یک مناظره بین دو دانش آموزش به نمایش گذاشت.

فقیهان نیز مانند فیلسوفان و روان شناسان می‌توانند به تجویز تربیتی اقدام کنند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سیدنقی موسوی در واکنش به یادداشت دکتر محمد حسنی: جامعیت اسلام و شریعت (فقه)، یکی از مبادیِ تصدیقی فقه تربیتی به شمار می‌رود و بر اساس آن تمام رفتارهای اختیاری انسان‌ها (مکلفان) و از جمله رفتارهای تربیتی دارای حکمی شرعی است و شریعت در مورد میزان مطلوبیت آن‌ها، تجویزاتی دارد.

آیین تکریم و معارفه معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی

آئین تکریم و معارفه معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، در این مراسم وزیر آموزش‌وپرورش از خدمات معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تجلیل به عمل آورد.

 

 

 

 

در حاشیه تغییر قطع کتابهای ابتدائی!

کتابهای فارسی دارای کلمات زیاد و برای دانش آموزان پیچیده است. دانش آموز به صورت چمدانی تصور شده است که باید فعلا جمع کند تا ببینیم کجا استفاده می شود هدف گذاری غلط و مبهم.

بیانیه پایانی نخستین همایش بین‌المللی تربیتی دینی در ادیان ابراهیمی

به نام خدای یکتا
ما شرکت‌کنندگان در این همایش، به نمایندگی از صاحب‌نظران و فعالان عرصه تعلیم و تربیت دینی و پس از تبادل دیدگاه‌ها و تجربه‌های خویش، اعلام می‌داریم که:

بررسی چرایی اشتباهات علمی در کتب درسی

عضو شورای عالی آموزش و پرورش اظهار داشت: حجم بالای کار، پایین بودن حق الزحمه مولفان و عدم کارایی دوره های ضمن خدمت باعث افزایش اشتباهات کتاب های درسی شد

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع کتب درسی و اشتباهات علمی در کتب درسی، با حضور دکتر علیرضا عابدین عضو شورای عالی آموزش و پرورش و مولف کتاب های درسی شیمی متوسطه دوم و دکتر ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزیر آموزش و پرورش و مشاور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به روی آنتن رفت.

کنکور واقعا تیشه به ریشه تربیت می‌زند؟

  در این دوره از فعالیت وزارت آموزش و پرورش یعنی در دوران تصدی پُست وزارت توسط سید محمد بطحایی، وی بارها در سخنرانی‌ها و یادداشت‌هایش در خصوص مضرات کنکور صحبت کرده است.

به عنوان مثال، وزیر آموزش و پرورش در دهم آبان ماه امسال در بیستمین جشنواره مجمع خیرین مدرسه‌ساز شهرستان گلپایگان گفت: «اگر امروز در آموزش و پرورش می‌گوییم کنکور تیشه به ریشه تربیت صحیح می‌زند چون فضایی که کنکور ایجاد کرده، اجازه نمی‌دهد مدرسه و معلم به هدف‌های تربیتی هم توجه کنند».

دفاع از برنامه درسی ملی

قبل از پرداختن به پاسخ آقای آقازاده درباره سند برنامه درسی ملی، لازم دانستیم که خوانندگان محترم را با آقای ذوعلم ریاست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و مجری سند برنامه درسی ملی بیشتر آشنا کنیم و بعد به نامه آقای دکتر آقازاده پاسخ دهیم.

آیا دوزبانگی باعث ضعف دانش‌آموز می‌شود؟

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، ایران کشوری است که از تنوع زبانی برخوردار است اما این مساله گاه به محلی برای تنش های سیاسی و اجتماعی تبدیل شده‌است.
به رغم اینکه قانون اساسی حق آموزش زبان مادری را به رسمیت شناخته، اما به دلیل برخی نگرش‌ها احقاق کامل این حق با اما و اگرهایی روبرو بوده است.