نقد و نظر

عوامل موفق بودن آموزش‌های مجازی

یک مدرس دانشگاه گفت: لازمه پیاده‌سازی و نهادینه کردن موفق آموزش‌های مجازی فراهم ساختن زیر ساخت و بسترهای لازم از حیث نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای سهولت دسترسی فراگیران است.

پیام غدیر برای امروز

امروز پیامبر(ص) دست کسی را به نشانه امامت و ولایت به سوی آسمان ها بلند کرد که در اخلاق و عمل یگانه مرد بی نظیری است. حضرت علی(ع) مفهوم حقیقی عدالت، گذشت، مهربانی و فداکاری را برای جهان معنا کرد و جهان فهمید برای رسیدن به حق یک راه دارد و آن عشق به علی(ع) و عمل به سیره اوست؛ به تو و من – بی‌مذهب و مذهبی – علی(ع) را در تاریکی نشان داده‌اند.

پرسش و پاسخ هایی پیرامون مسأله غدیر خم

واقعه غدیر از مسائل مهم تاریخ اسلام است که این موضوع در منابع مستدل و مستند و قابل اتکای شیعه و سنی به آن اشاره شده و روایات زیادی درباره آن نقل شده است.

اقدامات کشورهای مختلف در بازگشایی مدارس در دوران کرونایی

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور آموزش و پرورش اقدامات کشورهای مختلف در بازگشایی مدارس در دوران پس از شیوع کرونا را تشریح کرد.

امید به آینده و تدبیر و برنامه‌ریزی درست، دو عنصر مهم برای عبور از مشکلات و رسیدن به آینده ای بهتر است

 

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایجاد دوگانگی «جان و نان» و «عزاداری و سلامت» غلط است و هر دو باید در کنار هم و با رعایت پروتکل های بهداشتی باشند، اظهارداشت که مراسم عزاداری شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) باید در سراسر کشور، با شکوه و رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود.

چالش‌های رشته‌های مهارتی در روزهای کرونایی و غیرکرونایی

با وجود شعارهای آموزش و پرورش که «هر دانش‌آموز، یک مهارت» اما چالش‌های رشته‌های فنی و حرفه‌ای در هنرستان ها کم نیست؛ خصوصا در این روزهای کرونایی.

تشکیل کمیته سه نفره برای توزیع عادلانه سهمیه ورود به دانشگاه ها

شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت تشکیل کمیته‌ سه نفره متشکل از نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان سنجش و دبیرخانه شورا جهت بررسی لایحه پیشنهادی توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیلی در آموزش عالی تاکید کرد و گفت: بررسی و جمع‌بندی نهایی تصمیمات این کمیته به شورا عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود. ضمن اینکه تجربه کشورهای جهان در مورد اعمال سهمیه‌ها مورد بررسی قرار بگیرد.

ابلاغ اصلاح دستورالعمل اجرایی بند (9) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری

معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع اصلاح دستورالعمل اجرایی بند (9) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری را ابلاغ کرد.

ممنوعیت فعالیت پایگاه‌‌های تابستانی به صورت حضوری در تابستان99

معاونت آموزش متوسطه به دلیل شیوع بیماری کرونا بخشنامه ممنوعیت فعالیت پایگاه‌های تابستانی به صورت حضوری در تابستان99 را به ادارات کل  آموزش وپرورش استان ها ابلاغ کرد.

تمدید اجرای رشته‌های مهارتی مجموعه هشتم شاخه کاردانش و رشته هنر دوره پیش دانشگاهی و شاخه فنی وحرفه‌ای

از سوی معاونت آموزش متوسطه مصوبه بیست و هشتمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش وپرورش با عنوان " ماده واحده تمدید اجرای رشته‌های مهارتی مجموعه هشتم شاخه کاردانش و رشته هنر دوره پیش دانشگاهی و شاخه فنی‌وحرفه‌ای تا پایان سال تحصیلی 1400-1399" به ادارات کل آموزش وپرورش استان ها ابلاغ شد.

ضرورت سرمایه‌گذاری برای پلتفرم فضای دوم در آموزش و پرورش

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به شرایط پیش آمده برای آموزش در کشور با توجه به شیوع کرونا، گفت: باید فضای دوم آموزش‌وپرورش را به‌عنوان حوزه مکمل آموزش حضوری در کشور مهیا و برای پلتفرم فضای دوم سرمایه‌گذاری کنیم.

تجربه زیارت به‌مثابه یک روش تربیت معنوی

زمینه‌سازی شکل‌گیری تجربه‌های درونی و معنوی متربیان به‌کمک برنامه‌های معنوی مهم‌ترین اصل این الگوی تربیت دینی است. طبق این الگو، زیارت اماکن متبرکه به ‌دلیل آن‌که می‌تواند زمینه‌ساز بروز تجربیات معنوی متربیان باشد، به ‌عنوان یک روش تربیتی کارآمد پیشنهاد می‌شود.

دلیل عدم اجرای سند تحول آموزش و پرورش در 10 سال گذشته

عضو شورای شورای عالی آموزش و پرورش درباره علت عدم اجرای سندتحول بنیادین، گفت: آموزش و پرورش طی 10 سال گذشته مسؤول درستی برای اجرای سند انتخاب نکرده است.

تاملی بر فرهنگ آموزش و یادگیری و برنامه ویژه مدرسه

در عمل شاهد ساده انگاری موضوع یادگیری هستیم.فرض عموم مردم این است که بچه ها چون به مدرسه می روند و در کلاس درس می نشینند یادگیری مورد نظر انجام می گیرد.

زنگ ایثار، مشق فداکاری

ایثار و فداکاری، ویژگی های ممتاز و قابل احترام در هر جامعه و هرکشوری با هر تفکر و رویکرد مذهبی، سیاسی و اجتماعی است.در جامعه اسلامی با امعان نظر به شاخص های اخلاقی و توصیه های اعتقادی، توجه به مقوله ایثار و فداکاری از جایگاه برتر و والایی برخوردار است؛ بگونه ای که همواره به تکریم و تحسین افراد فداکار توصیه شده است.

رفع چالش‌های آموزش در هنرستان ها در روزهای کرونا

مصطفی آذرکیش گفت: دروس کارگاهی صرف مثل تراشکاری، جوشکاری، مکانیک خودرو، منبت و برق ساختمان یا طراحی دوخت و…را نمی توان در فضای مجازی ارائه داد اما برای آن برنامه داریم.

حاکمیت و حکمرانی در تمدن سایبری؛ چالشی پیش رو

حاکمیت و حکمرانی در شکل جدید آن در تمدن سایبری، قوانین، سازوکارها و بافت متفاوتی می‌یابد و دچار تطور و دگردیسی می‌شود. حاکمان برای حفظ حاکمیت و اقتدار خود، باید ماهیت این نوع جدید حاکمیت و حکمرانی را درک کرده و بر اساس معادلات و رویکرد متفاوت آن عمل کنند.

تنها اخذ هزینه بیمه و کتاب هنگام ثبت نام دانش آموزان مجاز است

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات از والدین خواست با رعایت محدوده بندی ثبت‌نام در مدارس نزدیک محل سکونت، دانش آموزان ابتدایی نیاز به استفاده از سرویس پیدا نکنند.