نقد و نظر

تزریق اُمید ملی، رسالت مهم رسانه‌ها برای تحقق "جهش تولید" است

عضو هیئت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران تصریح کرد: در شرایط کنونی رسالت و کارویژه مهم رسانه های جمعی به منظور تحقق شعار "جهش تولید" تلاش در زمینه تزریق امید ملی است.

30 بازی‌ متنوع برای سرگرم‌کردن کودکان و نوجوانان در خانه

سرگرم‌کردن کودکان و نوجوانان یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها در این روزهای تعطیلات کرونایی است؛ در این مطلب 30 بازی برای کودکان 10 تا 15 سال پیشنهاد شده است.

بهداشت روانی دانش آموزان مقدم بر بهداشت زیستی آنها است

باهدف اطلاع‌رسانی و ارتقای سطح مهارت ماندن خانواده‌ها در خانه به ویژه در زمان تعطیلات ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور؛ دکتر غلامعلی افروز، پژوهشگر حوزه آموزش‌وپرورش و استادممتاز دانشگاه تهران با مجله تصویری، خبری، تحلیلی و آموزشی نگاه گفت‌وگو کرد.

واکنش های کودکان، نونهالان و نوجوانان به استرس و اضطراب کرونا و بهترین کمک های والدین چیست؟

ویروس کرونا باعث موجی از اضطراب و استرس در جامعه شده است و کودکان به عنوان عضوی از اعضای جامعه از این اضطراب ها بی بهره نیستند، بنابراین پرسش این است که واکنش های کودکان، نونهالان و نوجوانان به استرس و اضطراب ناشی از انتشار کرونا ویروس چیست و بهترین کمک های والدین و مراقبین برای بهبود شرایط آن ها کدامند؟

چند راهکار عملی برای "رفع کسالت" کودکان در روزهای تعطیل کرونایی

یک روانشناس کودک با بیان اینکه در این روزهایی که مدارس به‌دلیل کرونا تعطیل‌ هستند، خانواده‌ها در منزل می‌توانند نهایت استفاده از این زمان را داشته باشند، چند راهکار عملی برای "رفع کسالت" کودکان در این روزها را تشریح کرد.

سیاست‌های جاری آموزش‌وپرورش مانع تحقق عدالت آموزشی است

سیاست‌های نئولیبرالی در میان دست‌اندرکان آموزش‌و پرورش، که به کالاشدگی آموزش‌و‌پرورش و خصوصی‌سازی آن منجر شده است و با عبارات مختلفی چون برون‌سپاری و جلب مشارکت مردمی خود را نمایان می‌کند، یکی از عوامل ایجاد بی‌عدالتی در نظام آموزش‌وپرورش است.

بررسی وضعیت آموزش سلامت در کتاب‌های دبستان

موزش اصول مربوط به حفظ سلامت، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آموزش و پرورش در دنیا است که روز به روز بر اهمیت آن افزوده می‌شود. اما این موضوع چقدر در سیستم آموزشی مدارس ما جدی گرفته شده است؟ محققان در پژوهشی به این سؤال پاسخ داده‌اند.

به جای حذف انتگرال از قسمت‌های متفاوت تابع یا کاربردهای مشتق کاسته شود

برخی صاحبنظران ریاضی پیشنهاد داده‌اند به جای اینکه انتگرال حذف شود از مباحث قبل همچون قسمت‌های متفاوت تابع یا کاربردهای مشتق بکاهند یعنی حذف مطالب با نگاه کارشناسانه‌تر و دقت بیشتری باشد تا از مباحث دیگر کم کنند و مفهوم انتگرال را نگه‌دارند که دانش‌آموزان با این مفهوم آشنا شوند.

از آموزش برای همه تا توسعه ی کیفیت آموزش و پرورش

مدرس دانشگاه فرهنگیان در مقاله ای با نگاهی به آمار و ارقام مدارس در چند پایه در بعضی کشورهای دنیا به بحث توسعه ی کیفیت آموزشی پرداخته است.

جهت مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله از لینک پیوستی اقدام نمایید.

دانشگاه فرهنگیان، نهاد تربیت معلم است نه تأمین معلم

آموزش‌وپرورش در تأمین معلم و اینکه ‌کلاس بی‌معلم نماند، اهتمام داشته ولی هیچ‌وقت پرسش و نیازی را به آموزش عالی کشور منتقل نکرده و مطالبه‌ای از نهاد علم در این زمینه نداشته است، بلکه برعکس در فضای توأم با توهم با حس استغنای کامل، مشارکت اصحاب دانش تعلیم و تربیت را مطالبه نکرده است؛ بنابراین می‌توان گفت که غفلت دانشگاهیان و بی‌نیازی آموزش‌وپرورش از دانشگاهیان دست‌به‌دست هم داده و ما را در چرخۀ تأمین معلم انداخته است، نه تربیت معلم.

آموزش‌وپرورش باید برنامه‌ای همه‌جانبه برای معرفی جنایات آمریکا تهیه کند

اگر قرار  باشد دانش‌آموزان و دانشجویان بعد از انقلاب اسلامی بدانند که آمریکا و ایادی او در کشور ایران عزیز چه تخریب‌های زیرساختی را پدید آورده و در حال حاضر هم با تحریم‌ها و برخوردهای شیطانی خود، آن‌ها را تعقیب و تحمیل می‌کنند، باید نظام آموزش‌وپرورش از کتاب‌های مهد کودک تا متوسطه دوم یک برنامۀ همه‌جانبه و شش‌ساحتی با موضوع جنایات فراموش‌ناشدنی، تهیه و تولید و توزیع و نظارت نقطه‌ای بر آن داشته باشد، تا از آسیب‌هایی مانند مهاجرت یا به‌قول برخی فرار مغزها و شکاف نسل‌ها و مانند این‌ها در امان باشد، والا صرف ده جنایت از جنایات یک جانی، خود می‌تواند محبوبیت معکوس تولید کند.

مشوق‌های ویژه خدمت سربازی برای دانش‌آموزان هنرستانی‌ اختصاص یافت

وزارت آموزش‌وپرورش شرح مشوق‌ها و تسهیلات ویژه دانش‌آموزان را به هنرستان‌ها اعلام کرد که شامل مشوق‌های پیش‌از خدمت، حین خدمت و پس از خدمت می‌شود.

کلاس‌های جبرانی با افزایش یک ساعت آموزشی به طول ساعات روز یا استفاده از پنجشنبه‌ها

وزیرآموزش‌وپرورش اظهار کرد: ساعاتی را که به خاطر تعطیلی‌های مختلف دانش آموزان نتوانستند در کلاس درس حاضر شوند، از طریق افزایش یک ساعت آموزشی به طول ساعات روز یا استفاده از پنجشنبه‌ها، این کلاس‌ها جبران شود.

توصیه‌های آموزش‌وپرورش برای پیشگیری از ویروس کرونا

دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش‌وپرورش از استان‌های کشور خواست برای پیشگیری از ویروس کرونا اطلاع‌رسانی لازم را داشته باشند.

وضعیت نابسامان محتوای آموزشی ریشه در ساختار و سازوکار معیوب نظام آموزش و پرورش دارد

اکثر مسئولین، خود تربیت‌یافته سیستم نظری هستند؛ از این‌رو، نگاه نظری به آموزش و پرورش نگاه غالب در بین مسئولین است. در چنین فضایی، معرفی و بسط دیدگاه‌های دیگری، متفاوت با رویکرد نظری به آموزش، کاری دشوار است. می‌توان چنین بیان داشت که افراد پرورش‌یافته با معیارهای غالباً نظری، به‌سختی می‌توانند تابوی این رویکرد را بشکانند و از حصار این چارچوب محدود عبور کرده و رویکردهای دیگر را نیز بپذیرند و به‌کار بندند. ‌‌‌

مدارس را به خاطر هر اتفاقی تعطیل می‌کنیم

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: تغییر تقویم آموزشی سابقه 90 ساله دارد و در این 90 سال حدود 13 بار تقویم آموزشی تغییر کرده است.

تحول نظام تعلیم و تربیت؛ فاصله شعار تا عمل

عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش معتقد است: دیگر بیش از این، سند نیاز نیست و مانع حرکت تحولی می‌شود؛ نیازمند روش‌ها و مدل‌های درست و علمی پیاده‌سازی این سندها هستیم و نیازمند مردان تحول هستیم.