نقد و نظر

نظام تربیت در شرایط کنونی تنها بر بستر اینترنت می‌تواند عمل کند

نظام تربیت و برنامه درسی که امید می‎رود موقعیت را برای دستیابی ابناء ملت به مراتبی از حیات طیبه فراهم کند، در شرایط کنونی تنها بر بستر اینترنت می‎تواند عمل کند. اکنون زمانی است که سرنوشت دو صنعت مشکل حیات بشر، یعنی تربیت و سیاست، درهم پیوند خورده است. تربیت به اینترنت نیازمند است و حکومت از آن بیمناک. نبود اینترنت با فقر تربیت همراه خواهد شد و وجود آن ممکن است با خطاهای ملت آمیخته شود.

مهندسی تقویت مقاومت و انتقام سخت در جغرافیای باز

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سردار سرافراز اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌هایی بودند که در قامت یک فرمانده بین‌المللی و طراز اول با نبوغ منحصر به فرد خود هم می‌جنگید هم گفتگو می‌کرد و تا آخرین لحظات قبل از شهادت همواره با درایت در عرصه نظامی و دیپلماسی به شکل کاملاً بین‌المللی عمل کرد و توانست با مجموعه‌ای از اقدامات اطلاعاتی، امنیتی و دیپلماسی فعال انقلابی در کشورهای مختلف جهان با ایجاد همگرایی و انسجام میان جنبش‌های مقاومت اسلامی موجب اوج گیری و تقویت جبهه محور مقاومت اسلامی در داخل و خارج از ایران شود.

معادله چند مجهولی کرونا برای آموزش و پرورش

با بازگشایی مدارس کشور، بسیاری از خانواده ها نگران هستند که مبادا فرزندانشان در محیط آموزشی مدارس به ویروس کرونا مبتلا شوند. همین دلهره باعث شد که در چند روز گذشته، خیلی از خانواده ها اجازه ندهند که فرزندشان به مدرسه برود و این پرسش را مطرح کند که آیا بازگشایی مدارس کشور ضرورت داشت؟

دانش‌آموزان امروزی چرا این گونه رفتار می‌کنند؟

مدتی است که در کوچه و خیابان با صحنه‌ای مواجه می‌شوم که برایم بسیار عجیب و البته ناراحت‌کننده است. اینکه دختران در مواجهه با هم یا در مواجهه با دیگران، فحش‌های رکیک مردانه به یکدیگر نثار می‌کنند. ای کاش دانشجویان ما به جای طراحی الگوهای به درد نخور، به جای تبیین عناصر ایکس و ایگرگ، به این مسائل واقعی می‌پرداختند و عوامل شکل‌گیری این دست از رفتارها را در میان دانش‌آموزان بررسی می‌کردند.

دومین جلسه شورای عمومی دفتر در سال 1399

دومین جلسه عمومی دفتر طراحی و تولید بسته های یادگیری فنی و حرفه ای و کاردانش، با موضوع برنامه های سال 1399 روز شنبه 27 اردیبهشت ماه و با حضور آقای بهمنی، معاونین و کارشناسان دفتربه صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در این جلسه آقای بهمنی در خصوص تخصیص برنامه های دفتر وپیش بینی فعالیت های سال 1399 که از طریق سامانه پایش انجام گرفته توضیحاتی ارائه نمود.

ابلاغ اهداف دوره‌های تحصیلی نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی جمهوری اسلامی ایران

طی بخشنامه‌ای از سوی وزارت آموزش‌وپرورش، اهداف دوره‌های تحصیلی نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی جمهوری اسلامی ایران به ادارات کل استان سراسر کشور ابلاغ شد.

میزان توجه کتابهای درسی قرآن به کسب مهارت خواندن آیات قرآن کریم چقدر است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

 پاسخ به یک سؤال   

میزان توجه کتاب های درسی قرآن  به کسب« مهارت خواندن » آیات قرآن کریم چقدر است؟

 

مقدمه

گاهی این سوال(یا شبهه)از سوی برخی از چهره ها در حوزه آموزش قرآن در نظام رسمی آموزشی مطرح می شود که « میزان توجه کتاب های درسی قرآن به کسب مهارت خواندن آیات قرآن کریم چقدر است؟ »

مسئله آزادی فلسطین است یا غور اردن؟

«آزادی کل فلسطین، آرمان بدون معاوضه مسلمانان است و هر فلسطینی و یا هر مسلمانی که به موضوعات فرعی سرگرم شود، در واقع از آرمان فلسطین دور شده است ...

رستگاری با " شاد "؛ آری یا خیر؟

شبکه آموزش دانش آموزی (شاد) بی تردید یکی از دستاوردهای مهم نظام آموزشی کشورمان در دوران شیوع ویروس کرونا است اما این شبکه مشکلات اساسی دارد که باید آنها را هم در نظر داشت و برای رفع آن برنامه‌ریزی نمود.

ارزشیابی، گام آخر در آموزش مجازی

بزرگترین دغدغه نظام های آموزشی در مورد ارزشیابی در فضای مجازی، مسئله اخلاق در ارزشیابی و در نتیجه قضاوت عادلانه ‏در مورد میزان کسب شایستگی‌های دانش‌آموزان خواهد بود. در آزمون‌ها و ارزشیابی‌های فضای مجازی برخلاف فضای واقعی، به ‏دلیل ماهیت آن یعنی کمتر بودن مراقبت‌ها و کنترل‌های معلمان و اولیاء مدرسه، احتمال بروز رفتارهای غیر اخلاقی بسیار بیشتر ‏است.

تأملی در رویکرد سیاسی امام حسن مجتبی (ع)

"من اگر به صلح تن دادم به خاطر این است که شما سربازان مناسب در نبرد با معاویه نبودید ". حضرت در این کلام نورانی به مردم می فهماند که ما جز به عزت مؤمنین نمی اندیشیم اما وقتی شما خود را برای نبرد با دشمنان اسلام ناب آماده نمی‌کنید ما مجبور به کناره‌گیری هستیم.

پاسخ جمعی از روحانیون هند به نامه آیت‌الله اعرافی

جمعی از علما و روحانیون هندوستان به نامه آیت الله اعرافی که خطاب به شخصیت های دینی و مذهبی این کشور نوشته شده بود پاسخ دادند.

آغاز پویش ملی حمایت دانش‌آموزان و فرهنگیان از خانواده‌های آسیب‌پذیر از 20 اردیبهشت

پویش ملی حمایت دانش‌آموزان و فرهنگیان از خانواده‌های آسیب‌پذیر از 20 اردیبهشت امسال آغاز می‌شود.

تقدیر بسیج دانش‌آموزی از رهبر معظم انقلاب برای صدور پیام روز معلم

سازمان بسیج دانش‌آموزی در پیامی ضمن تقدیر و تشکر از رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: زمانی که فرهنگیان صاحبان دانایی در روز خودشان از طرف بالاترین مقام معنوی و الهی جهان اسلام مورد عنایت قرار می گیرند، تمام خستگی‌ها و تألمات ناشی از هر گونه سختی‌ها و مرارت‌ها برایشان قابل تحمل بوده و با شکوه‌ترین اتفاق عمرشان محسوب و روحیه فعالیت‌های آموزش، پرورشی و پژوهشی آنان چندین برابر می گردد.

کرونا و نهضت جهانی توبه و بازگشت به درگاه خدا

حجت الاسلام حیدری با بیان اینکه کرونا تحولی بنیادین در مردم جهان ایجاد کرد، گفت: رسالت حوزه و روحانیت این است که با فراخوانی این تحول را به خوبی مدیریت و ساماندهی کند.

3 اپیزود از معلمی

معلمی با حقوقش گوشی هوشمندی خرید تا دانش‌آموزش بتواند تحصیل کند، یکی دیگر علی‌رغم شکستگی دستانش در کلاس درس حاضر شد، دیگری با وجود تعطیل بودن مدارس صدها کیلومتر مسیر را طی کرد تا کلاسش را بر پا نگهدارد، اینها اگر عشق معلمی نیست پس چیست؟

اگر استادمطهری شهید نمی‌شد، چه مسئولیتی مناسب وی بود؟ / پاسخ رهبر معظم انقلاب

«اگر تقدیر چنین بود که آقای مطهری به شهادت نمی‌رسید در آن صورت به نظر شما و با تجربه و شناختی که جنابعالی از جمهوری اسلامی و از انقلاب دارید مناسب‌ترین مسؤولیت برای ایشان چه مسؤولیتی بود؟ » این سؤالی است که آقای حداد عادل در اردیبهشت 63 از مقام معظم رهبری پرسید.

آقا معلم شاگردهایش را در کرونا گم کرده بود

آقا معلم پاکدشتی با شیوع ویروس کرونا کلاس درس مجازی را تشکیل داد تا بچه‌ها از درسشان عقب نیافتند؛ اما از 9 نفر از شاگردانش خبری نبود. یک ماه گذشت و این بی‌خبری ادامه داشت تا اینکه عزمش را جزم کرد و برای پیدا کردن شاگردهایش به تک‌تک خانه‌های آن‌ها رفت، ادامه گزارش را بخوانید.

آقا معلم شاگردهایش را در کرونا گم کرده بود