محمدابراهیم محمدی

مدرسه هنوز «خانه دوم»

امروز مدرسه‌ها آغوش خود را به روی دانش‌آموزان خود می‌گشایند و تجربه سال تحصیلی، هرچند متفاوت، اما جذاب و خاطره‌انگیز می‌شود. بخش زیادی از خاطرات ما در همین مدرسه‌ها شکل گرفته‌اند. شاید اگر 12 سال تحصیلی و آغاز پرشکوه مدرسه‌ها نبود، بخش زیادی از تاریخ زندگی ما کم مفهوم و به دور از برجستگی‌ها و جذابیت‌ها می‌شد. مدرسه خانه دومی است که بخش زیادی از تجربه زندگی اجتماعی و آزمون‌های اجتماعی‌شدن در آن انجام می‌گیرد و با وجود بحران‌های طبیعی و مصنوعی و ایده‌های روشنفکرانه، بی‌رقیب و غیرقابل جایگزین است.

مدرسه تلویزیون ایران

جای وزیر آموزش و پرورش باشم، شبکه آموزش را بومی‌سازی مى‌کنم و از ظرفیت شبکه آموزش برای آموزش معلمان و دانش آموزان، استفاده خواهم کرد؛ شاید یکی از راه‌های مدیریت، بهبود و توسعه آموزش، همین شبکه آموزش باشد.

چرا دانش‌آموزان پس از 6 سال آموزش پیوسته "عربی" قادر به مکالمه با این زبان نمی‌شوند؟ !

چگونه می‌شود یک دانش‌آموز با وجود 6 سال آموزش پیوسته قادر به مکالمه عربی نیست؟ ! آیا قصور در محتوا، آموزش یا قالب‌های آن است؟

"زبان عربی" آنچه هست وآنچه نیست"

زمانی که در آفریقا مدیریت دانشکده اسلامی "یونیکو" را  داشتم به عادت وظیفه به مدرسه های مختلف مثل: منظمات امارات، المعهد لبنان، تغان ژوؤن هند، مدرسه الهدی خوجه های شبه قاره هند و...سر می زدم.
در این مدارس، دانش آموزان در کنار زبان محلی لینغالا وفرانسه؛ زبان انگلیسی هم می آموختند.
و جالب، تسلط این دانش آموزان به محاوره عمومی زبان و گفت وگو بود. این دانش آموزان به مهارت های عمومی در حد گفت وگوى عمومی وخواندن و درک ابتدائى متن مسلط می شدند.
غرض از طرح این مسأله بررسی موضوع زبان آموزی در مدارس ایران است.

نهضت عاشورا پیامها و پیامدها

در این نوشتار به نقش حادثه‏ ی عاشورا در القای پیام‏ها پرداخته شده و پیامدهای آن نیز مورد بررسی قرار گرفته است. در بخش پیام‏ها، چندین پیام سترگ تاریخی ارزیابی و تبیین گردیده است؛ همچون شهامت حسینی، ایثار حسینی، صبر حسین بن علی و یاران، اندرزهای مهم تاریخی، اصلاحاتی که انجام گردیده و لطفی که امام حسین در ضمن این حماسه به مسلمانان و یاران خود داشته، گونه‏ی نمازی که آن حضرت اقامه کرده و خلوصی که از خود نشان داده و ارزش‏هایی که آفریده و رسالت‏مداری آن انسان پاک و آزاده و الگو، همه جزو پیام‏های عاشوار می‏باشند.

اصلی‌ترین پیام بازآرایی ساختار سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی چیست؟

همسوسازی اجزای بسته آموزشی ذیل مهندسی واحد، پیام بازآرایی ساختار سازمان پژوهش است. باید این تغییر و هر آنچه در دستگاه‌های دیگر انجام می‌گیرد در سبد آموزشی و تربیتی دانش‌آموزان قابل‌دریافت و رصد باشد.

میخ وتخته؛ کلیپ‌های جنجالی درباره مدارس و جای خالی برنامه‌های شاد

 به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمدابراهیم محمدی کارشناس مسائل تربیتی یادداشتی را در اختیار این خبرگزاری قرار داده است: اتفاق ناگوار روزهای اخیر در برخی مدارس کشور و ترویج بدخواهانه آن در فضای مجازی موجب شد تا اهل فکر و دغدغه‌های تربیتی، هر یک از موضعی ابراز نظر کنند.

این اتفاق که نه بی‌سابقه بود و نه بی‌تکرار، لازم کرد تا کارگزاران امر تربیت فارغ از مسائل جاری و اوضاع فکری و سیاسی برای گذر از آن چاره‌اندیشی کنند.

اگر معلم قلب آموزش و پرورش بود

 نگاه به منزلت معلمی و احیای کارکردهای بی نظیر آنها در اصلاح و بسامان شدن آموزش و پرورش یک واقعیت انکار ناپذیر است از این رو تحولاتی اگر در سال های گذشته و در تجربه مدارس موفق بوده ییش از هر چیز وامدار معلم است.

در ماتم مدیر با اخلاق و معنویت آموزش و پرورش

غلامحسین حیدری از جمله مدیرانی بود که با شور و اشتیاق به تعلیم و تربیت همت گماشت
وی با تجربه های گرانسنگی که در عرصه مدیریت مدرسه، منطقه، استان و ستاد داشت از فرصت خدمت به نظام تعلیم و تربیت به نیکی سود برد
حیدری مردی پرتلاش با اهتمام و جدیت و باورمند در خدمت به نظام تعلیم و تربیت شناخته می‌شد
رویکردهای تربیتی در کنار اخلاق و معنویت از ایشان؛ مدیری متخلق، متعهد و وقت گذار ساخته بود
عشق به خدمت و علاقه مفرط به تربیت دانش اموزان در رفتار و کلام ایشان موج می زد