یادداشت هفته

چند نکته در مورد ناروایی کنکور کاردانی فنی و حرفه ای

ابراهیم آزاد در یادداشتی نکاتی را در خصوص ناروایی کنکور کاردانی فنی و حرفه ای بیان کرده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، متن خلاصه این یادداشت به شرح زیر است:

به نام خدا

چند نکته در مورد ناروایی کنکور کاردانی فنی و حرفه ای کنکور کاردانی

آموزه‌های تربیتی خطبه نورانی غدیر خم

در فرازهای خطبه غدیر، کلید واژه‌های الگو و اسوه تربیتی بشر به خوبی چشم‌نوازی می‌کند که از جمله آنها می‌توان به مخزن کمال طلبی بشر و تجلی کمال حق تعالی اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حجت‌السلام والمسلمین حسین درودی معاون امور استان‌های ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش در یادداشتی به تشریح آموزه‌های تربیتی خطبه نورانی غدیر خم پرداخته است:

شایستگی سوم، لازمه تحقق رویکرد یکپارچگی، جامعیت و تلفیق در برنامه‌های درسی

 حسن مظاهری

یکی از بحث‎‎های داغ در اوایل انقلاب اسلامی، تعهد و تخصص مسئولان مملکتی بود. این دو مشخصه برای گزینش مدیران و کارگزاران نظام در اولویت بوده و بعد از گذشت سالها، به این نتیجه رسیدند که بهتر است مدیری انتخاب شود که از هر دو نظر تعهد و تخصص، نمره قبولی را دریافت نماید. البته انتظار آن است که بعد از گذشت40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، کمبود نیروی متعهد و متخصص برای انتصاب در پست­ های مدیریتی نظام در عرصه­ های گوناگون وجود نداشته باشد. 

ضرورت تأسیس شبکه استخراج مسائل تعلیم و تربیت

عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی

چرا ما شبکه منسجمی که به استخراج مسائل تعلیم و تربیت، دسته‌بندی و اولویت‌دهی آن‌ها بپردازد، نداریم؟

مرگ مدرسه، تکرار انحراف مدرسه از اصالت خود

برخلاف فلسفه غرب که بر محور دکارت می‌چرخد و بر دوگانگی تکیه دارد، فلسفه ملاصدرا بر وحدت در عین کثرت تاکید کرده است. در تبیین مدرسه و دلایل کارکرد و عدم کارایی مدرسه مشغول شدن بر دوگانگی‌هایی مانند مرگ مدرسه و یا حیات مدرسه موجب هدر دادن زمان می‌شود که در شرایط کنونی برای نظام آموزش و پرورش ارزشمند است. این مشغولیات آکادمیک نه تنها کمکی به اثربخشی مدرسه نمی‌کند بلکه انحراف تاریخی مجددی را در مسیر رشد مدرسه بوجود خواهد آورد که دیگر برگشتی نمی‌توان برای آن به تصویر کشید.

تأکید رهبر انقلاب بر یک اصل واژه گزینی

اشاره : مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب به مناسبت میلاد حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام طی سخنانی پیرامون مسائل فرهنگی کشور بیاناتی ایراد فرمودند که در آن به نکاتی در زمینه واژه گزینی برای واژه های بیگانه و بومی سازی آنها اشاره داشتند. اهمیت موضوع بومی سازی واژگان بیگانه که ایشان مطرح کردند لازم آورد تا جستاری در این زمینه صورت گیرد و به تبیین نگاه زبانشناختی معظم له پرداخته شود.

اصلی‌ترین پیام بازآرایی ساختار سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی چیست؟

همسوسازی اجزای بسته آموزشی ذیل مهندسی واحد، پیام بازآرایی ساختار سازمان پژوهش است. باید این تغییر و هر آنچه در دستگاه‌های دیگر انجام می‌گیرد در سبد آموزشی و تربیتی دانش‌آموزان قابل‌دریافت و رصد باشد.

مدرسه محوری و نقش شوراهای درون مدارس

مطابق آیین‌نامه اجرایی مدارس و با توجه به سیاست‌ها و راهبردهای اساسی آموزش‌وپرورش ازجمله تمرکززدایی، مدرسه محوری، مشارکت دهی معلمان و دانش‌آموزان  و در جهت ایجاد شرایط مناسب‌تری برای تحقق اهداف تعلیم و تربیت، شوراها در مدارس تشکیل شده است. در اسناد تحول بنیادین نظام آموزش وپرورش موضوع جلب مشارکت عناصر اصلی مدرسه در فرایند تصمیم‌گیری موردتوجه و تاکید قرارگرفته است. دربند 3-6 سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش‌وپرورش کشور ذکرشده است که:‌توسعه مشارکت معلمان در فرایند بهسازی برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، تربیتی و فرهنگی.

متخصصان علوم تربیتی با حضور در مدرسه آن را آباد کنند

 از عده‌ای تربیت‌گریز و تربیت‌ستیز و بی‌تربیت که بگذریم، بیشترین سهم را در نابودی مدرسه، همین من و مای متخصص علوم تربیتی داشته‌ایم که حتی حاضر نبوده‌ایم یک ساعت از دانشگاه و ژست‌های استادانه فاصله بگیریم و با حضور در مدرسه آن را آباد کنیم.

دکتر علی‌رضا رحیمی در نقد ناکارآمدی مدرسه نوشت:

 

عده ای این روزها، سخن از مرگ مدرسه به میان آورده‌اند!