یادداشت هفته

پاسخ 40 سؤال از خطبه‌های افتخار آفرین رهبری در نماز جمعه

معاون امور استان‌های ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و وزارت آموزش و پرورش در یادداشتی به 40 سؤال از خطبه‌های افتخار آفرین مقام معظم رهبری در نماز سیاسی و عبادی جمعه هفته گذشته پاسخ داد.

مدارس غیردولتی باعث "عدالت آموزشی" یا تولید شکاف طبقاتی؟

مدارس ویژه یا VIP عامل اصلی شکاف آموزشی هستند و مدارس غیر‌دولتی یکی از این مدارس است، فعالیت این مدارس را نمی‌توان در جهت عدالت آموزشی و اجتماعی معنا کرد.

بهسازی سازمانی

مقدمه پویایی و پیچیدگی روزافزون محیط، شرایط و مقتضیات جدیدی را فراروی سازمان ها قرار داده است. این در حالی است که سازمان ها به عنوان سیستم های باز، ناگزیر از ایجاد حداقل تنوع لازم و توسعه قابلیت ها و شایستگی های خود برای پاسخ به اقتضاهای محیطی و تضمین بقا و اثربخشی خویش هستند. توسعه سازمانی با پشتوانه نظری و تجربی در حال تکامل خود، چنین امکانی را به صورت اقتضایی برای  سازمان ها فراهم می آورد.

چرا دانش‌آموزان پس از 6 سال آموزش پیوسته "عربی" قادر به مکالمه با این زبان نمی‌شوند؟ !

چگونه می‌شود یک دانش‌آموز با وجود 6 سال آموزش پیوسته قادر به مکالمه عربی نیست؟ ! آیا قصور در محتوا، آموزش یا قالب‌های آن است؟

خودزنی سیاسی مرگبارتر از هجمه نظامی

حجت الاسلام احمد منزه، مدیر مدرسه علمیه امام خمینی(ره) هرسین در یادداشتی آورده است: «خودزنی سیاسی خطرناک تر و مرگبارتر از هجمه ی نظامی است».

چرا انتقام سخت از پایگاه عین‌الاسد آغاز شد؟

پیام این حمله این است که ضربه دوم ایران، در صورت لزوم، کاملا عملیاتی و بسیار سهمگین‌تر خواهد بود. 

مهدی محمدی در یادداشتی نوشت: سپاه پاسخ به جنایت ترور حاج قاسم سلیمانی را با حمله به مهم‌ترین دارایی‌های راهبردی امریکا در خاورمیانه آغاز کرد.

حملات به پایگاه‌های عین‌الاسد و اربیل در واقع حمله به زیرساخت فرماندهی و کنترل، شنود، رادار، جنگ الکترونیک و به عبارت بهتر، حمله به مغز، چشم و گوش امریکا در منطقه است.

دانش عملی پدران و مادران این رادمردان، معماهای تربیتی دشواری در خود دارد

پدران و مادران کشاورز و چوپانی که هیچ از افکار آکادمیک فیلسوفان تربیت را نمی‌دانند، ثمرۀ تربیتشان، انسان‌های تربیت‌یافته و فرهیخته‌ای می‌شود که آرزوی ما در نظریه‌پردازی آکادمیک‌مان می‌شوند. گوشه‌گوشۀ ایران و جهان پر است از این معماهای تربیتی. معماهایی که اغلب در گفتمان پژوهشی رشته ما جایگاهی ندارند.

معنای مدرسه ی ایده آل از نظر دانش آموزان ابتدایی

یکی از مسائل کلیدی که در امتداد زندگی شاید حداقل یک بار هم که شده به فکر هر فردی خطور کرده و در مورد آن اندیشیده، این است که مدرسۀ ایده آل، چگونه مدرسه ای است؟ یا اگر در یک مدرسه چه امکانات و شرایطی وجود داشته باشد و معلم ها و کادر اجرایی چگونه باشند، ما آن مدرسه را محیط ایده آلی برای دانش آموزان خواهیم دانست؟

وحدت‌افزایی ملت‌های ایران و عراق؛ پیامد شهادت سردار سلیمانی

قطعاً مهمترین پیامدی که شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان و عجین شدن خون آنها با یکدیگر دارد، وحدت بیش از پیش ملت‌های ایران و عراق خواهد بود و نقشه‌های تفرقه‌افکنانه آمریکا و اسرائیل و دولت‌های عربی همپیمان آنها را خنثی خواهد کرد.

تأکید بر «شناخت و تفکر بالغ» کودکان را از مدرسه گریزان می‌کند

تأکید بر «شناخت و تفکر بالغ»، موجبات دلزدگی و گریزان بودن کودکان از مدرسه و فعالیت‌های مدرسه‌ای می‌شود. در حال حاضر پرداختن به حیطه عاطفی در آموزش و پرورش کودکان قربانی تمرکز بیش از حد بر حیطه شناختی و فرایندهای عالی ذهن شده است، به‌طوری که مفاهیمی چون دوست داشتن، عشق‌ورزیدن، مهربان‌بودن، همدلی‌کردن، شادبودن و نظایر آن به حاشیه رفته‌اند.