یادداشت هفته

"زبان عربی" آنچه هست وآنچه نیست"

زمانی که در آفریقا مدیریت دانشکده اسلامی "یونیکو" را  داشتم به عادت وظیفه به مدرسه های مختلف مثل: منظمات امارات، المعهد لبنان، تغان ژوؤن هند، مدرسه الهدی خوجه های شبه قاره هند و...سر می زدم.
در این مدارس، دانش آموزان در کنار زبان محلی لینغالا وفرانسه؛ زبان انگلیسی هم می آموختند.
و جالب، تسلط این دانش آموزان به محاوره عمومی زبان و گفت وگو بود. این دانش آموزان به مهارت های عمومی در حد گفت وگوى عمومی وخواندن و درک ابتدائى متن مسلط می شدند.
غرض از طرح این مسأله بررسی موضوع زبان آموزی در مدارس ایران است.

روحیه پژوهشگری

باز هفته پژوهش و ما دست به قلم شدیم تا دوباره در مورد اهمیت و ضرورت آن حرف بزنیم(!) سراغ اسلایدها، سخنرانی​ها، پوسترها، مقاله​ها، پایان​نامه​ها، دست​نوشته​ها، سایت​ها، وبلاگ​ها، سخنان​کوتاه و احادیث می​رویم تا دوباره بگوییم پژوهش بسیار با اهمیت است و ضرورت دارد! پژوهش موتور پیشرفت و توسعه است!پژوهش چون نباشد تن من مباد و یا دوباره بگوییم ما به​دست آوردیم که خوردن صبحانه در یادگیری دانش​آموزان تأثیر دارد. تا بگوییم اگر ورزش کنیم سلامت هستیم و راندمان اعضای بدن ارتقاء کیفی پیدا می​کند.

12 دلیل بر حکیمانه‌‌ بودن‌ مواضع‌ مقام معظم رهبری‌ در ماجرای سهمیه بندی بنزین

گروه سیاسی خبرگزاری فارس -صبح یکشنبه 26 آبان ماه، رهبر معظم انقلاب نکات راهبردی پیرامون متن و حواشی تصمیم متأخر دولت در سهمیه بندی بنزین فرمودند. پس از سخنان ایشان، شبهاتی در ذهن برخی نخبگان و خواص راجع به مواد و مفاد سخنان ایشان شکل گرفت که در این متن تلاش شده است منطق حِکمی مواضع ایشان برای دانشگاهیان، نخبگان و توده مردم تشریح گردد.

اول: عدم تغییر در تصمیمات بر اثر فشار اعتراض و اشوب

درباره کتاب درسی و حذف و اضافه‌های ادبی

یک:

کتاب درسی در میان تمام اقشار جامعه منتقدان سرسختی دارد؛ به راستی چرا؟ حتی گمان می‌کنم مخالفت با کتاب درسی نوعی ادای فاضل بودن است! با این حساب حتی بنده نیز  اهل فضلم! اما به نظرم به دو دلیل  کتب درسی منتقدان زیادی دارد. الف) بعضی از کتاب‌های درسی مناسب نیستند؛ پس منتقدانی دارد و حق با آنهاست. کتاب درسی باید بهترین متن آموزشی ممکن باشد. خیلی از کتاب‌های درسی این‌گونه نیستند. هر روز شیوه‌های نوینی در علم آموزش رونمایی می‌شود.

دمیدن در زبانه ها

بر طبل نداشته ها کوفتن و رنج  ومرارت فراوان معلمان و مربیان و مدیران عرصه تعلیم و تربیت را از دوران هشت سال دفاع مقدس و زیر بمباران های وحشیانه دشمن بعثی در مدارس سه شیفت و حتی چهار شیفت خشتی و گلی ندانستن، از غفلت های نظام تعلیم و تربیت به شمار می آید. از آن گذشته، بیم ها و امیدها را دیدن و در موجی از بیم ها بلم امید را در دل کودکان میهن راندن، و با سیلی گونه ها را سرخ نگه داشتن و همچنان رده نخست قشر قابل اعتماد خانواده های ایرانی را برفراز داشتن، داشته کمی نیست تا از آن غافل شویم.

مسأله‌ای با عنوان پژوهشگاه

پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش نقش شمشیر دو لبه را بازی می‌کند. اگر درست استفاده شود خودش به تنهایی یک فرصت ناب برای آموزش و پرورش است اما اگر غلط از آن استفاده شود تبدیل به تهدید می‌شود. هم‌اکنون مانند مجسمه‌ای می‌ماند که کارکردی تشریفاتی با شعار "ما خوبیم چون پژوهش خوب است" را برای آموزش و پرورش ایفا می‌کند. یعنی اجرای پژوهش‌های بدون کارکرد اجرایی که توانایی انعطاف و یا شوق عملکرد سودمند را در شرایط بحرانی ندارد.

معرفی هیأت اندیشه‌ورز بهره‌گیری از ظرفیت‌های پیشران علمی و مردمی

دبیر هیأت اندیشه‌ورز بهره‌گیری از ظرفیت‌های پیشران علمی و مردمی در جلسه شورای مدیران سازمان، مبانی و چارچوب برنامه‌های آتی این هیأت را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، عبداله اسدی که در نیمه مهرماه 98 در حکمی از سوی حجت الاسلام علی ذوعلم معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به عنوان «دبیر هیات اندیشه‌ورز بهره‌گیری از ظرفیت‌های پیشران علمی و مردمی» منصوب شده است، کلیات ایده و روند آتی اجرای برنامه های این هیات تازه تأسیس را تشریح کرد که متن کامل آن به این شرح است:

رویکرد ارتباطی خودباورانه با در نظرگرفتن هویت اسلامی-ایرانی در کتابهای زبان

سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت و همچنین برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یکی از زیرنظام‌های اصلی آن، مهمترین اسناد بالادستی نظام آموزشی کشور ما هستند که همه بخشهای کشور، ملتزم به روح و موظف به رعایت مفاد آنها هستند. در سند برنامه درسی ملی، یازده حوزه تربیت و یادگیری در نظر گرفته شده که هر یک در ارتباط با سایر حوزه‌ها و در نظامی منسجم و هماهنگ، زمینه را برای تحقق اهداف تحولی مورد تصریح در سند تحول بنیادین و نهایتاً رسیدن دانش‌‌آموزان به مراتبی از حیات طیبه فراهم می‌کنند.