یادداشت هفته

ضرورت مشارکت معلمان در برنامه ریزی درسی و تربیتی

یکی از مهم ترین سیاست هایی که سازمان پژوهش وبرنامه ریزی آموزشی بر اساس راهکارهای 5-5، 6-8، 6-11، 2- 13 سند تحول بنیادین و ردیف های 5-2-4، 12، 2-2-13، 2-14، 7-15، سند برنامه درسی ملی دنبال می کند، مشارکت استان ها، مناطق ومدارس درفرایند برنامه ریزی درسی و تربیتی است.

به مکتب‌خانه سلیمانی خوش آمدید

  تجربه نشان می‌دهد، حضور در میادین و عرصه‌های دفاع از ارزش‌ها و پاسداشت آن، ابتدا آتشین و پرجنب و جوش و با حرارت می‌نماید، اما به تدریج گرمی آتش آن افول کرده و به سردی می‌گراید. شاید بخشی از این افول‌ها و رو به سردی گراییدن‌ها ریشه در بلد نبودن‌هاست. بلد نیستیم از کجا و چگونه شروع کنیم. گاه بیراهه می‌رویم و گاه تند و گاه کُند، گاه شُل و گاه سفت، گاه پیوسته و گاه گسسته. آنجایی که باید آرام برویم، می‌دویم و آنجایی که باید بدویم، سینه خیزانیم. به جای آنکه آموزه‌هایمان آرام، آرام چون برف بر زمین تشنه بنشیند و به تدریج نفود کرده و تا اعماق وجود بطراود؛ چون رگبار می‌باریم و به جای نفوذ و طراویدن، بسترهای تشنه را تخریب و لبان تشنه را تشدید می‌کنیم.

آموزش مجازی راهکار توسعه عدالت آموزشی

در آغاز قرن بیست و یکم، برنامه درسی که در تقلای گذر از نظریه و عمل بود تا به یک علم متقن برسد فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) مجدد بحث کارایی اجتماعی و دیدگاه‌های فنی و عقلانی در برنامه درسی را احیا کرد و گویا برنامه درسی به صد سال قبل بازگشت تا یکبار دیگر حقانیت و کاربردی بودن، مهم بودن و اولویت داشتن خود را اثبات کند.

ضرورت شبکه «شاد»

ابزارهای هوشمندوفناوری‌های نوین، کم‌کم جایگاه‌شان را در زندگی انسان امروز پیدا کرده‌اند. دنیای امروز بدون استفاده از وسایل مدرن مانند گوشی‌های تلفن همراه، رایانه‌ها و اینترنت ممکن نیست.

توانایی استفاده از گره‌ها و طناب‌ها برای دانش آموزان

یکی ازابزارهایی که امروزه همه افراد جامعه می بایست آن را به خوبی بشناسند ودر موقع لزوم استفاده نمایند طنابها می باشد. دانستن نوع، جنس طناب ونحوه کاربرد و نگهداری بهینه ازآنها درتثبیت عمرمفید طناب واستفاده موثر، کمک شایانی به ما می نماید.

ذات ظلمانی تمدن غرب در کلام نورانی رهبر حکیم

معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با الهام از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت 13 آبان، سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و روز مبارزه با استکبار جهانی؛ یادداشتی را با عنوان «ذات ظلمانی تمدن غرب در کلام نورانی رهبر حکیم» به رشته تحریر درآورد.

«مجموعه معارف انقلاب اسلامی و کتاب‌های درسی»؛ کتابی در راستای تعهد انقلابی

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در راستای تعهد انقلابی و رسالت سازمانی خود، کتابی را با عنوان «مجموعه معارف انقلاب اسلامی و کتاب‌های درسی» تهیه و تدوین کرده که در نوع خود مجموعه‌ای منحصر به فرد است.

مدرسه هنوز «خانه دوم»

امروز مدرسه‌ها آغوش خود را به روی دانش‌آموزان خود می‌گشایند و تجربه سال تحصیلی، هرچند متفاوت، اما جذاب و خاطره‌انگیز می‌شود. بخش زیادی از خاطرات ما در همین مدرسه‌ها شکل گرفته‌اند. شاید اگر 12 سال تحصیلی و آغاز پرشکوه مدرسه‌ها نبود، بخش زیادی از تاریخ زندگی ما کم مفهوم و به دور از برجستگی‌ها و جذابیت‌ها می‌شد. مدرسه خانه دومی است که بخش زیادی از تجربه زندگی اجتماعی و آزمون‌های اجتماعی‌شدن در آن انجام می‌گیرد و با وجود بحران‌های طبیعی و مصنوعی و ایده‌های روشنفکرانه، بی‌رقیب و غیرقابل جایگزین است.

مردم شناسی کوفه از منظر آیت الله العظمی مکارم

 

هر کس آشنایی مختصری با تاریخ «کوفه» داشته باشد می ‏داند یکی از پرحادثه ‏ترین بلاد اسلام در طول تاریخ، شهر «کوفه» بوده است.

پیشنهاد استفاده از خودنویس از کلاس سوم ابتدایی

 
استفاده از نوشت افزار مناسب در مدارس ایران، موجب افزایش رغبت دانش اموزان به انجام تکالیف و همچنین تحصیل میگردد. در این طرح اثبات خواهیم کرد که استفاده از خودنویس در سیستم آموزشی ایران از کلاس سوم ابتدایی، نقش بسیار زیادی در ارتقا کیفیت آموزشی ایفا خواهد کرد.