یادداشت هفته

سال تحصیلی جدید با چینش خاص نیمکت‌ها همراه است

یکی از چالش‌های مشترک جوامع در دوران کرونا تداوم فرآیند یاددهی – یادگیری است؛ از این رو در کشورهای دنیا سعی شده تا با مدیریت بحران که پیشگیری و مقابله با آن تاکنون به نتیجه مناسبی برای همه افراد منجر نشده است، سناریوهای ممکن برای بازگشایی مدارس و تداوم فرآیند آموزش برنامه‌ریزی و اجرا شود.

پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا

کنگره مسلمانان آمریکا  با موضوع «بصیرت دینی» با پیام حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در آمریکا برگزار شد.

کرونا ارزش پداگوژی را فاش کرد

کودکان در دوران کرونا فرصتی یافته‌اند تا با صدایی رساتر، زیر گوشمان نجوا کنند که عصر حاضر، عصر شنیدن است! اگر می‌خواهید روابط تار شما (سلسله‌مراتب قدرت و اختیار عمودی) برجا بماند به روابط پود ما (روابط تخت و مدنی) تن در دهید و به پیامدهای آن نیز وفادار باشید.

ویژگی های خبرنگار انقلابی

سلاح خبرنگار انقلابی؛ قلم و دوربینی است که در کنار تعهد و تخصصی که دارد در جهت تحقق اهداف انقلاب اسلامی می‌کوشد تا مردم را نسبت به خدمات و اقدامات مسئولین دلگرم و دستاوردهای نظام اسلامی را تبیین و دشمنان را با سلاح خود دوربین و قلم ناامید سازد.

عزاداری محرم و کرونا

همانطور که در ماه رمضان صدا و سیما در برنامه‏‌های مذهبی فعال بود در ایام محرم نیز از بهترین سخنران‌ها و مداحان استفاده کند تا همگان بتوانند بهره‌مند شوند و قطعاً توسل به امام حسین علیه السلام برای شفای بیماران و رفع این بلیه کارساز خواهد بود و عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام ان شاء الله به نحو احسن انجام می‏ گیرد، منتها شکلش متفاوت می‏شود و بیشتر در فضاهای باز و با رعایت فاصله و استفاده از صدا و سیما و همچنین شرکت آنلاین در مراسم عزاداری با استفاده از فضای مجازی می ‏تواند باشد.

چالش‌های اجرای مصوبه 828 شورای عالی آموزش و پرورش

منابع آموزشی و تربیتی، به ویژه کتاب‌های آموزشی، نقش بسیار مهمی در فرایند یادگیری مؤثر و پایدار دانش‌آموزان ایفا می‌کنند. هر ساله هزاران کتاب آموزشی از طرف بخش‌های دولتی و غیر دولتی تولید و روانه بازار می‌شوند که نشان می‌دهد حجم استفاده از کتاب‌های آموزشی در سطح جامعه بسیار زیاد است. سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با عنایت به این موضوع و در راستای سامان‌دهی و همسوسازی منابع آموزشی با اسناد بالادستی و اهداف آموزشی مصوب، در سال 1387 طرحی را با عنوان «سامان بخشی کتاب‌های آموزشی» به اجرا درآورد که مورد استقبال قرار گرفت. از طرف دیگر ضرورت ایجاد سامانه مدیریتی کارآمد در وزارت آموزش و پرورش به منظور استفاده بهینه از فرصت‌ها و امکانات بخش‌ خصوصی در تولید و عرضه منابع آموزشی و تربیتی همسو با اهداف برنامه‌های درسی و تربیتی و منطبق با استانداردهای نشر موجب شد تا شورای عالی آموزش و پرورش در سال 1389 و در جلسه 828، آیین‌نامه اجرایی ساماندهی منابع آموزشی و تربیتی را به تصویب رساند و با ابلاغ وزیر وقت آموزش و پرورش در سال 1390، این مسئولیت یعنی سیاست‌گذاری، استانداردسازی و هدایت تولید منابع آموزشی و تربیتی مرتبط با برنامه درسی ملی و همچنین نظارت، ارزیابی، بررسی علمی و سپس انتخاب و معرفی منابع آموزشی مفید، استاندارد و متناسب با برنامه درسی، به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی واگذار گردید.

تاملی برتقویت سرمایه شناختی به عنوان مهمترین استراتژی در آموزش و پرورش

دانش آموزان دوازده سال در مدرسه حضور دارند اما بعد از دوازده سال هیچ کس از برون داد مدرسه راضی نیست چون انتظار دارند دانش آموزان در این سن درست تصمیم بگیرند، درست ارزیابی کنند، درست ارتباط برقرار کنند، هیجانات خود را کنترل کنند، کنترل درونی داشته باشند، بتوانند با افراد دیگر کار تیمی کنند، در کار خلاق و نوآور باشند. چرا؟

ارزیابی به عنوان مهمترین محور بسته تحولی

ارزیابی به عنوان مهم‌ترین محور بسته تحولی: کیفیت بخشی در اجرای برنامه ویژه مدرسه در سال 99

اعتماد به مدیران مدارس در برنامه ریزی درسی و آموزشی-بخش دوم

وقتی کم‌کم زمزمه های ورود ویروسی ناآشنا در کشور می‌پیچید کمتر کسی به مدارس فکر می‌کرد. اغلب تصور این را دارند که نظام آموزشی ما با تعطیل‌های مختلف آموخته شده و کسی هم معترض تعطیلی نیست، واقعیتی تلخ که اکثر دانش‌آموزان و معلمان از آن استقبال می‌کنند. اینکه چرا در یک نظام آموزشی افراد درون آن از تعطیلی‌های متعدد خوشحال می‌شوند، صدها بررسی و گزارش و تحلیل برای آن انجام شده و نیازی به بازگو کردن علت‌ها و مسائل و پیامدهای آن نیست. اما تعطیلی طویل المدت ناشی از ویروس کرونا موضوع جدیدی بود که از قبل برای آن چاره‌اندیشی نشده بود با تمدید تعطیلی‌ها خوشحالی‌ها رنگ نگرانی به خود گرفت به‌ویژه در دورۀ ابتدایی، دانش‌آموزان پایۀ نهم و دوازدهم.