فراخوان ارسال آثار به ششمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی «مدرسه»

دانش‌آموزان سراسر کشور در تمامی مقاطع تحصیلی می‌توانند آثار خود را تا 31 ام تیرماه 1399 به ششمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی «مدرسه» به آدرس اینترنتی www.madresefestival.ir  بارگزاری کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی «مدرسه» با هدف کشف استعدادهای هنری دانش‌آموزان سراسر کشور، ایجاد زمینه برای بروز استعدادها، تربیت نیروهای خلاق و شبکه سازی مستعدان هنر، از سال 1391 فعالیت خود را آغاز کرده است. در آخرین دورۀ این جشنواره در سال 1398، بیش از 2500 اثر به دبیرخانۀ این جشنواره ارسال شد.

ششمین دورۀ جشنواره فیلم کوتاه مدرسه برای کلیه دانش‌آموزان در تمامی مقاطع تحصیلی در سال 1399-1398 برگزار می‌شود.

دانش‌آموزان مهلت دارند آثارخود را تا تاریخ 31 تیر1399 در سایت جشنواره به نشانی  www.madresefestival.ir  بارگذاری کنند.

سایت جشنواره پذیرای آثار دانش آموزان در بخش‌های اصلی: داستانی، انیمیشن، مستند، علمی و آموزشی، کلیپ، ویدیوبلاگ و تیزر تبلیغاتی (با تأکید بر برند ایرانی) و در بخش‌های جانبی: فیلمنامه‌نویسی و اقلام تبلیغاتی فیلم (شامل پوستر، عکس و تیزر) می باشد.

مشخصات ششمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی «مدرسه» به شرح زیر است:

بخش‌های اصلی جشنواره:

داستانی: فیلم کوتاه داستانی، فیلمی است که داستان و هدفی دارد و موضوعی را روایت می‌کند.

انیمیشن: انیمیشن کوتاه، فیلمی است که با دوربین عکاسی به‌صورت استاپ موشن یا سل انیمیشن یا فلیپ بوک یا دیگر روش‌ها یا به صورت رایانه‌ای به صورت دو بعدی یا سه بعدی ساخته شود.

مستند: مستند کوتاه، فیلمی است که بازیگری به صورت خاص ندارد و اتفاق واقعی و حقیقی را به شیوه‌ای زیبا و هنری روایت می‌کند. مشاهده یا توضیحی از یک رشته هنری یا شغلی جذاب، روایت زندگی یک نفر، مشکلات مدرسه یا محله، پی‌گیری‌ها و گزارش‌های دانش‌آموزی از اتفاقات مدرسه و... همه می‌توانند موضوعات مناسبی برای ساخت مستند کوتاه باشند.

علمی و آموزشی: فیلم کوتاه علمی، فیلمی است که یک پدیده علمی را ثبت می‌کند یا اتفاقی را به صورت علمی روایت می‌کند. این اتفاق می‌تواند یک رصد نجومی، یک آزمایش فیزیکی یا شیمیایی، یک تشریح یا فرآیند زیستی، یک مشاهده زیبا از طبیعت و... باشد. مهم علمی بودن این فیلم کوتاه است. در قسمت فیلم‌های آموزشی هم دانش‌آموزان می‌توانند تمام دروس خود را به صورت یک فیلم در بیاورند و به نوعی آموزش درس خود را انجام دهند.

تیزر تبلیغاتی (برند ایرانی): فیلم تیزر تبلیغاتی، فیلمی است که در آن دانش‌آموزان از یک برند ایرانی فیلم تبلیغاتی خواهند ساخت. دانش‌آموزان حتما باید یک برند ایرانی انتخاب کنند.

کلیپ: در این بخش، می‌بایست با استفاده از تعدادی عکس و یا فیلم و انتخاب یک موسیقی مناسب، یک کلیپ کوتاه ساخته شود. تعداد عکس‌ها و فیلم‌ها با توجه به مدت زمان کلیپ، محدودیتی ندارد. ترتیب عکس‌ها، خلاقیت در انتخاب عکس یا عکسبرداری، کادربندی و مواردی از این دست و همچنین موسیقی انتخابی می‌تواند اثر را جذاب‌تر کند. پیشنهاد می‌شود از موسیقی‌های باکلام فاخر و وزین و یا موسیقی بی کلام مناسب استفاده شود. حتی اثر می‌تواند یک نماهنگ هم باشد.

ویدیوبلاگ: ویدیویی کوتاه که با ساده‌ترین امکانات برای روایت موضوعی مشخص ساخته می‌شود.

موضوع جشنواره آزاد است.

همچنین جشنواره ششم موضوعات ویژه‌ای نیز دارد که به شرح زیر است:

  1. مدرسه هلال احمری، مدرسه بشردوستی (سازمان جوانان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران)
  2. قانون مداری (معاونت فرهنگی قوه قضاییه)
  3. خانواده و گفتگوی بین نسلی (معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده)
  4. مستندی از روند برگزاری فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و پرورشی در مدارس استعدادهای درخشان (سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان)
  5. ایران آینده (مؤسسه سفیر فیلم)
  6. زندگی در عصر کرونا (مؤسسه هنروما)

حامیان جشنواره

ششمین دوره جشنواره توسط مؤسسه هنروما و با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان، سازمان بسیج صدا و سیما، شبکه امید، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، معاونت فرهنگی قوه قضاییه، سازمان هنری رسانه‌ای اوج، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، مؤسسه آموزشی و پژوهشی شهید آوینی، باشگاه هنر و رسانه نوجوان، خانه نوآوری تعلیم و تربیت، کانون دانش‌آموزی هلال احمر، مؤسسه سفیر فیلم، مؤسسه مطالعات راهبردی تعلیم و تربیت برهان، مؤسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف، مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان، باغ کتاب تهران، گروه هنری کات، مؤسسه فرهنگی سیدالشهدا و شرکت فن‌آموز برگزارخواهد شد.

شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت فردی یا گروهی در این جشنواره شرکت کنند. شرکت و همکاری در دو یا چند فیلم و همچنین شرکت در همه بخش‌های جشنواره به هر تعداد آزاد است.

شایان ذکر است، علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره به آدرس www.madresefestival.ir  به شکل دقیق‌تر از قوانین و شیوه نامه جشنواره مطلع شوند و آثار خود را ارسال نمایند.