فراخوان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مقررات شرکت در دوازدهمین جشنواره دوسالانه بین‌المللی پویانمایی (انیمیشن) تهران را طی فراخوانی اعلام شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، طی فرا خوانی، مقررات شرکت در دوازدهمین جشنواره دوسالانه بین‌المللی پویانمایی(انیمیشن) تهران را اعلام کرد. این دوره از جشنواره همچون دوره‌های گذشته در چهار بخش «مسابقه»، «خارج از مسابقه»، «نمایش ویژه» و «چشم‌انداز» از10تا 14اسفند 1399 در تهران برگزار خواهد شد و فیلم‌سازان ایرانی و خارجی می‌توانند از 9تیرتا10آبان 1399با مراجعه به سایت جشنواره به نشانیwww.tehran-animafestival.ir ثبت‌نام کنند.

براساس فراخوان دوازدهمین جشنواره دوسالانه بین‌المللی پویانمایی تهران، زمان انتخاب آثار نیز نیمه دوم آذر اعلام شده و دبیرخانه، تنها فیلم‌هایی با فرمت‌های Quick time (.mov file), MPEG4 (H264) , Blu-ray, DVD(pal) را پذیرا است.

براساس این گزارش؛ بخش«مسابقه» این جشنواره پذیرای نسخه‌های (H264proes Resulation1020*1920), Quick time (mov file))  با شرایطی هم‌چون گزینش حداکثر سه قسمت از مجموعه‌ها و سریال‌ها و همچنین آثار تبلیغی شامل فیلم‌های آموزشی، صنعتی و تبلیغاتی است. همچنین گزینش آثار بخش مسابقه بر عهده شورایی است که اعضای آن را ستاد جشنواره انتخاب خواهد کرد و دست‌اندرکاران تهیه و تولید آثار این بخش امکان شرکت در ترکیب هیأت داوران را نخواهند داشت و همچنین نماینده‌ای از جشنواره بدون داشتن حق رای در نشست‌های هیات داوران حضور دارد.

هیأت داوران در بخش مسابقه ایران، آثار تولید شده پس از سال 1395و در بخش مسابقه بین‌الملل آثار خارجی ساخته شده پس از ژانویه 2017را مورد داوری قرار خواهند داد، هیأت داوران بخش مسابقه ایران و بین‌الملل، جوایزی شامل تندیس طلایی، نقره‌ای و برنزی به فیلم‌های اول تا سوم اهدا خواهند کرد، هم‌چنین تندیس طلایی، نقره‌ای و برنزی، جایزه ویژه هیأت داوران، جایزه ویژه دبیر جشنواره نیز به بهترین فیلم با موضوع کودک و نوجوان، کارگردانی، فیلم‌نامه، انیماتور، پایان‌نامه دانشجویی، اثر تلویزیونی، اثر تبلیغی، فیلم تجربی، دست‌آورد فنی و هنری، فضاسازی، موسیقی، صداگذاری، اثر بلند و... اختصاص داده می‌شود.

شایان ذکراست؛ آثار بخش خارج از مسابقه، هم‌ارزش با آثار بخش مسابقه است و به دلایلی مانند مطابقت نداشتن با مقررات حضور در بخش مسابقه، عضویت یکی از سازندگان در هیأت داوری و تکمیل شدن ظرفیت مورد نظر بخش مسابقه، به نمایش در می‌آیند. همچنین بخش «نمایش ویژه»هم به شیوه غیررقابتی و به منظور فراهم کردن عرصه‌ای پویا برای تبادل تجربه و اندیشه هنرمندان و ایجاد زمینه‌ای مناسب برای ارزیابی جایگاه آثار ایرانی در مقایسه با آثار سایر کشورها شکل گرفته و گزیده‌ای از آثار برگزیده جشنواره‌های مختلف جهانی و مروری بر آثار یک مکتب یا سبک ویژه از جمله مواردی است که در این بخش به نمایش گذاشته خواهد شد.

بر این اساس، نمایش آثار بخش «چشم‌انداز» با تأکید بر جنبه‌های آموزشی و اطلاعاتی، به شیوه غیررقابتی و با گزینش از میان تولیدات کشورهای مختلف صورت می‌پذیرد که در آن پرداختن به موضوع‌هایی مانند معرفی استعدادهای نوپا، تبیین جایگاه پویانمایی در آثار تبلیغی و مروری بر آثار یک فیلم‌ساز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 گفتنی است؛ دبیرخانه این جشنواره در مقررات عمومی این فراخوان بر ثبت‌نام از طریق پایگاه اینترنتی به نشانی www.tehran-animafestival.ir تأکید و اعلام کرده تنها فیلم‌های ارسالی که کد رهگیری بر روی آن‌ها درج شده است را می‌پذیرد.

لازم به یادآوری است دبیرخانه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در اطلاعیه جداگانه‌ای اعلام کرده، «شیوع جهانی ویروس کرونا به یقین تأثیر چشم‌گیری بر رویدادها و جشنواره‌های بین‌المللی گذاشته است وآرزو می‌کنیم تا در آینده‌ای نزدیک، شاهد مهار این ویروس و بازگشت زندگی به روال عادی باشیم و جشنواره‌ی بین‌المللی پویانمایی تهران طبق برنامه‌ی پیش‌بینی شده برگزار شود، البته بنا به ضرورت و توصیه‌های ستاد بحران بیماری کرونا در صورت عدم کنترل ویروس، چگونگی برگزاری جشنواره و تغییر تاریخ آن در آینده اعلام خواهد شد.