مقالات

10 نکته مهم در نویسندگی

هنر نویسندگی تلاش برای کاستن فاصلۀ میان قلم نوشتاری و زبان روزمرۀ مردم است؛ بدون آنکه دچار شلختگی و عیب‌های زبان گفتاری شود. بهترین زبان نوشتاری، همان زبان گفتاری است منهای عیب‌های آن.

1397صدای معلم
شناسایی وضعیت بهزیستی و درماندگی روان‌شناختی دانش‌آموزان شهر تهران

دکتر مسلم پرتو در نشست ارائه یافته های پژوهشی نتایج تحقیق خود با عنوان "وضعیت بهزیستی و درماندگی روان‌شناختی دانش‌آموزان متوسطه دوم شهر تهران" را ارائه کرد.

1396پایگاه اطلاع رسانی
اصول تربیت دینی از منظر آیات و روایات

در این مقال، پس از بیان معنای لغوی و اصطلاحی «اصل» تربیتی، مجموعه‌ای از مهم‌ترین اصول تعلیم و تربیت دینی را بررسی می‌‌کنیم. این اصول با بهره‏گیری از آیات قرآن کریم و روایات پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) استخراج و کاوش می‌شوند.

1388سامانه نشریات
ارتقاء برنامه درسی به روش بهسازی فرایند

نگارنده با توجه به اهمیت برنامه درسی در فرایند تعلیم و تربیت و لزوم ارتقاء کیفی آن با استفاده از رویکرد ارتقاء برنامه درسی به روش بهسازی فرایند به عنوان یکی از موضوعات اصلی در مدیریت کیفیت جامع به چگونگی ارتقاء و بهسازی کیفیت برنامه درسی پرداخته است.(Pdf ضمیمه است)

1396پژوهش نامه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
برنامه تابستانی فرزندان خود را هوشمندانه تنظیم کنید

یافته‌های جدید پژوهشگران نشان می‌دهد که ارائه ساعات زیاد کلاس‌های فوق‌برنامه در تعطیلات تابستانی به کودکان می‌تواند نتیجه معکوس داشته و تأثیرات نامطلوبی بر سلامت ذهنی و روانی کودک بگذارد.

1397thehealthsite
آینده‌پژوهی رشته آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان، تحلیل لایه‌ای علت‌ها

پژوهش حاضر درصدد آینده‌پژوهی رشته آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان براساس الگوی تحلیل لایه‌ای علت‌ها برآمده است. به منظور انجام این مطالعه توصیفی، جامعه پژوهش .....

1393انتشارات سمت
تولد نخستین کتاب درسی در ایران

با روی کار آمدن میرزا تقی خان امیرکبیر اقدامات همه جانبه ای در کشور آغاز شد که تاسیس دارالفنون و آغاز آموزش علوم و فنون جدید در ایران یکی از آن ها بود. دارالفنون به ساختمان، معلم، برنامه، کتاب درسی، وسایل کار و بودجه نیاز داشت که آن ها را امیرکبیر برنامه ریزی کرد.

1384جزیره دانش
روش های تقویت حافظه
چگونه باهوش‌تر شویم؟
در زمانی که یخچال منزل، اقلام مورد نیاز را برای خرید به شما یادآوری می‌کند و گوشی هوشمندتان پاسخ هر سؤالی را به شما می‌گوید، دیگر نیازی نیست همه چیز را به خاطر بسپارید.
1397پایگاه اطلاع رسانی
اخبارجعلی و مهارت‌های مقابله با آن

هدف این پژوهش بررسی اخبارجعلی و مهارت‌های پاسخگویی به  چهار پرسش اصلی شامل اخبارجعلی چیست؟ چرا اخبارجعلی تولید و منتشر می‌شوند؟ چگونه اخبارجعلی را می‌توان شناسایی کرد؟ چه مهارت‌هایی برای مقابله با اخبارجعلی وجود دارد؟

1396مجلات رشد
حفاظت از نسل برخط، دغدغه جدی والدین

هم کودکان و هم بزرگسالان بخشی از وقت خود را در اینترنت و فضای مجازی سپری می کنند. مطالعات نشان داده است که استفاده بیش از حد از اینترنت برای کودکان آسیب زاست.(فایل pdf)

1396نورمگز