تبیین «راه امام» مهم‌تر از تصویرسازی از امام است

چیستی «راه امام» مقوله‌ای پیچیده و در عین حال مهم است. چراکه درک آن تضمین‌کننده ماندگاری انقلاب و شناخت آسیب‌هایی است که نهضت امام راحل را تهدید می‌کند.

بدون درک «راه امام» نمی‌توان به لزوم تشکیل، حفظ و گسترش حکومت اسلامی پی برد. در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران هنوز اصحاب فرهنگ و هنر نتوانسته‌اند «راه امام» را موضوع آثار خود قرار دهند و حتی تلاشی در این جهت نیز انجام نداده‌اند. تبیین «راه امام» مهم‌تر از به تصویر کشیدن شخصیت حضرت امام خمینی (ره) بر پرده سینما، سن تئاتر و صفحات رمان است. هرچند که معرفی سیره و زندگی امام راحل نیز باید از اولویت‌های دستگاه‌های فرهنگی باشد اما باید این را در نظر داشت که «راه امام» آن چیزی است که امام را رهبر انقلابی جهانی کرده است.

نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که به تصویر کشیدن زندگی امام به دلیل شخصیت دست نیافتنی و حساسیتی که در جامعه نسبت به ایشان وجود دارد اگر نگوییم غیرممکن، به‌سختی امکان‌پذیر است. حضرت امام خمینی (ره) در نظر مردم تبدیل به اسطوره‌ای تکرارناپذیر شده و باور اینکه تصویر رهبرشان را روی پرده سینما یا سن تئاتر ببینند دشوار است و هرگونه اهمال و سهل‌انگاری در این مسیر را نخواهند بخشید. همه «راه امام» آن چیزی است که در وصیت‌نامه سیاسی الهی امام راحل آمده است و همه مسائل مهم دینی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را شامل می‌شود.

پرداختن به هر یک از این موضوعات خود دریایی از سوژه را در اختیار هنرمندان قرار می‌دهد که می‌تواند منجر به تولید کالای فرهنگی قابل اعتنایی شود. نگاه امام راحل به مردم و حاکمیت به‌تنهایی می‌تواند تا سال‌ها منبع الهام هنرمندان انقلابی باشد. اینکه مردم در نظام اسلامی چه جایگاهی دارند و مسئولیت نظام در قبال آن‌ها چیست و از طرفی مردم در برابر حفظ نظام اسلامی چه جایگاهی دارند از موضوعات مهمی است که ابداً در آثار هنری ما به آن پرداخته نشده است.

حضور مؤثر در این حوزه توفق حتمی در جبهه فرهنگی و پاسخ به هجمه‌های دشمنان در جنگ نرم است. وقتی آمریکاییان با تصرف غاصبانه سرزمین سرخ‌پوستان و نسل‌کشی مردم بی‌دفاع و بومی آن همه توان خود را بر تحقق رویای آمریکایی به کار گرفتند. چرا هنرمندان ما حتی قدمی در اثبات حقانیت خود در سطح جهانی برنمی‌دارند. ما باید با سلاح تحقق آرمان اسلامی ـ ایرانی علیه رویای آمریکایی وارد میدان شویم و حریف خود را به انفعال واداریم.

اگر توانسته‌ایم در حوزه نظامی به چنان اقتداری برسیم که هیمنه آمریکا را در منطقه بشکنیم و دولت آن را خفت دهیم قطعاً در حوزه فرهنگ نیز می‌توانیم چنین فتحی را رقم بزنیم. شرط ظفرمندی در این حوزه آن است که به ابزار و سلاح فرهنگی تجهیز و بر جبهه فرهنگی مسلط شویم. تبیین «راه امام» جز با حرکت در این مسیر ممکن نخواهد بود.

خبرگزاری دفاع مقدس

ارسال نظر

Image CAPTCHA