چند راهکار عملی برای "رفع کسالت" کودکان در روزهای تعطیل کرونایی

یک روانشناس کودک با بیان اینکه در این روزهایی که مدارس به‌دلیل کرونا تعطیل‌ هستند، خانواده‌ها در منزل می‌توانند نهایت استفاده از این زمان را داشته باشند، چند راهکار عملی برای "رفع کسالت" کودکان در این روزها را تشریح کرد.

شیء ناشناخته
نادر قلمبر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مدارس که باعث شده بچه‌ها تمام وقت خود را در خانه سپری می‌کنند، اظهار کرد: بچه‌ها بمب انرژی هستند لذا لازم است این انرژی به‌درستی تخلیه شود؛ در این راستا برای اینکه رابطه بهتری بین والدین و فرزندان شکل بگیرد، توصیه‌هایی وجود دارد.

وی ادامه داد: توصیه اول این است که باید به ساعت بیداری و خواب بچه‌ها توجه شود؛ بچه‌ها در ایام مدرسه ساعت شش و نیم، هفت از خواب بیدار می‌شدند؛ در شرایط کنونی والدین باید دقت کنند که حداکثر بچه‌ها را تا ساعت هشت از خواب بیدار کنند و بعد از خوردن صبحانه، برنامه آموزشی آنان را آغاز کنند.

این روانشناس کودک تصریح کرد: باید به این نکته توجه شود که محیط خانه با مدرسه تفاوت دارد؛ بر همین اساس بهتر است که بعد از هر یک ساعت آموزش زمانی به استراحت و تفریح اختصاص داده شود؛ برای بازدهی بیشتر، والدین باید سعی کنند بچه‌ها را به به چالش‌های علمی بکشند و دروس و برنامه‌ها را از حالت صرفاً حفظی خارج کنند.

قلمبر با تأکید بر نقش آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مسئولان آموزش و پرورش باید شرایطی را ایجاد کنند تا معلم‌ها از طریق وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی به دانش‌آموزان نزدیک شوند؛ یک راه آن این است که گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی تشکیل شود، برای نتیجه بهتر می‌توان گروه‌هایی حداکثر چهار یا پنج نفره تشکیل داد؛ پیشنهاد ما این است که دانش‌آموزانی که رابطه صمیمانه‌تری با هم دارند از طریق خانواده‌ها به هم مرتبط شوند تا ارتباط علمی آنها کارآیی لازم را داشته باشد.

این  مدرس دانشگاه فرهنگیان و روانشناس کودک اضافه کرد: یکی دیگر از توصیه‌های مهم، محول کردن مسئولیت به دانش‌آموزان است؛ با توجه به نزدیک شدن ایام عید، این وظایف می‌تواند کارهای مربوط به نظافت منزل باشد به‌طوری که در بچه‌ها این حس به وجود بیاید که مفیدند و به خانواده کمک می‌کنند؛ لازم است والدین خانواده‌ها به این نکته توجه کنند که بچه‌ها به‌طور طبیعی میل به تخلیه کردن انرژی خود دارند، پس باید در این رابطه آرامش و دقت خود را حفظ کنند، برای این منظور بازی‌های علمی، آموزشی و کاردستی‌های هنری مفید خواهد بود.

قلمبر با تأکید بر نقش صدا و سیما خاطرنشان کرد: از طرف دیگر صدا و سیما می‌تواند از طریق شبکه‌های آموزشی، برنامه‌های آموزشی متنوعی را طراحی کند به‌نحوی که حوصله بچه‌ها سر نرود؛ لازم به ذکر است که برنامه‌های آموزشی در منازل نباید بیشتر از چهار ساعت به طول بینجامد چون باعث خستگی کودکان می‌شود.

این روانشناس کودک متذکر شد: خانواده‌هایی که به فضای مجازی دسترسی ندارند، می‌توانند بازی‌های محلی را مورد توجه قرار دهند؛ با این کار ارتباط کلامی بین اعضای خانواده تقویت می‌شود؛ علاوه بر این بازی‌های ساده‌ای همچون "اسم فامیل"، "جدول"، "دوز" و... نیز قابل ذکرند؛ ان‌شاءالله مسئولان با همراهی مردم موفق به کنترل این بیماری می‌شوند و شرایط دوباره به حالت عادی بازمی‌گردد.

ارسال نظر

Image CAPTCHA