30 بازی‌ متنوع برای سرگرم‌کردن کودکان و نوجوانان در خانه

سرگرم‌کردن کودکان و نوجوانان یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها در این روزهای تعطیلات کرونایی است؛ در این مطلب 30 بازی برای کودکان 10 تا 15 سال پیشنهاد شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ در این ایام که ماندن در خانه یکی از راهکارهای اصلی پیشگیری از شیوع ویروس کرونا است، یکی از دغدغه‌های جدی خانواده‌ها سرگرم کردن کودکان و نوجوانان در محیط خانه است.

انجمن مددکاری اجتماعی با تولید کتابچه‌های مختلف با عنوان "کتابچه بازی" برای گروه‌های سنی زیر 6 سال، 6 تا 10 سال و 10 تا 15 سال روش‌های کاربردی را به والدین برای سرگرم کردن کودکان و نوجوانان ارائه کرده است.

دراین‌باره برای بازی‌های مربوط به گروه سنی 10 تا 15 سال آمده است: در دوره نوجوانی، نوجوانان به کشف هویت خود می‌پردازند و روابط خود را با خانواده بازبینی می‌کنند. سرکشی، استقلال‌طلبی، تقاضای آزادی‌های بیشتر، رقابت با همسالان و ترشح هورمون‌های بلوغ، رفتار نوجوانان را دگرگون می‌کند برای مثال از نصیحت بیزار می‌شوند، به مهمانی‌ها نمی‌آیند، جمع دوستانشان را بیشتر می‌پسندند.

تجربه‌های جدید را دوست دارند، تأیید بیشتری می‌طلبند و به‌تدریج برای خود حریم خصوصی مشخص می‌کنند، تحقیر را نمی‌پذیرند و در نهایت با پدر و مادر به‌گونه جدید برخورد می‌کنند، از جمله راه‌های بهبود تعاملات نوجوانان با خانواده، فعالیت بدنی و تحرک است که ابزار خوبی برای رهایی ذهنی است. نوجوانان را در یک فعالیت درگیر کنید. برنامه‌های جمعی را افزایش دهید زیرا وقت‌گذرانی با نوجوانان احساس امنیت و رضایت را در آنها افزایش می‌دهد.

در دفترچه بازی‌های مربوط به گروه سنی 10 تا 15 سال، 30 بازی مختلف لحاظ شده است که می‌توان به مواردی همچون توپ و فوت، میخ آبی، توپ و حلقه، بشقاب هوایی، شاه‌دزد و وزیر و ده‌ها بازی جالب دیگر اشاره کرد.

به‌عنوان مثال در بازی "آب شو یخ شو" این‌گونه توضیح داده شده است: بچه‌ها یک گروه می‌شوند و با گفتن کلمه آب‌شو شروع به حرکت می‌کنند و پس از شنیدن کلمه یخ‌شو باید ثابت بشوند و حرکت نکنند وقتی ثابت هستند نباید بخندند یا تکان بخورند اگر تکان بخورند می‌بازند.

دفترچه بازی گروه سنی 10 تا 15 سال را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

ارسال نظر

Image CAPTCHA