آموزش‌های مجازی دوران بحران کووید 19

آموزش‌های مجازی دوران بحران کووید 19 با بسته‌های آموزشی حوزه تربیت و یادگیری سلامت و تربیت‌بدنی در سامانه ملی رشد

در روزهای بحران‌زده کنونی که به دلیل پدیده نوظهور بیماری کرونا با تعطیلی مدارس مواجه هستیم، فرآیند آموزش از قبل پیچیده‌تر شده و دامنه آن به فضای خارج از مدرسه و آموزش‌های مجازی گسترش‌یافته است، در این شرایط در پاسخ به نیازهای آموزشی دانش‌آموزانمان، نیازمند طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی منسجم، منعطف و کارآمد در بستر آموزش‌های مجازی هستیم تا از آسیب‌های وارده به فرآیند یاددهی - یادگیری فرزندانمان کاسته و چالش‌های پیشروی ایشان را به حداقل رسانیم. خوشبختانه شبکه ملی مدارس ایران (رشد) با استفاده از توانایی‌ها و ظرفیت‌های فناوری نوین (نظیر اینترنت و فضای مجازی)، همانند یک بستر آموزشی این امکان را فراهم کرده است تا با ارائه منابع و محتواهای مناسب و متنوع از فعالیت‌های آموزشی معلمان و دانش آموزان در این ایام پشتیبانی کنیم. به همین منظور و باهدف بهره‌مندی از بسته‌های آموزشی برنامه‌های درسی حوزه تربیت و یادگیری سلامت و تربیت‌بدنی در آموزش‌های مجازی، این یادداشت تنظیم‌شده است.

 خوشبختانه در سال‌های اخیر نگاه تحولی به برنامه‌های درسی حوزه تربیت و یادگیری سلامت و تربیت‌بدنی و در دسترس بودن انواع تجهیزات دیداری و شنیداری در منازل و مدارس این امکان را برای برنامه ریزان این حوزه فراهم کرد تا در تهیه محتواهای آموزشی دروس، بجای تمرکز صرف بر تهیه کتاب، تولید سایر رسانه‌های آموزشی متنوع و جذاب همچون فیلم دانش‌آموز، فیلم معلم و ... را نیز مدنظر قرار دهند و تولید بسته‌های آموزشی را به‌عنوان یکی از اقدامات اثربخش در پویایی فرآیند آموزش در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند. بسته‌های آموزشی برنامه‌های درسی حوزه تربیت و یادگیری سلامت و تربیت‌بدنی در پاسخ به نیازهای اساسی هر دو گروه مخاطب برنامه یعنی معلم و دانش‌آموز و باهدف تسهیل فرآیند یاددهی – یادگیری و غنا بخشیدن به محتواهای آموزشی، تولید و تدارک دیده‌شده است که در ادامه معرفی می‌شوند.

بسته آموزشی برنامه درسی سلامت و بهداشت

این بسته شامل نسخه الکترونیکی کتاب درسی، فیلم آموزشی ویژه دانش‌آموز و فیلم آموزشی ویژه معلم است.

 1. نسخه الکترونیکی کتاب درسی «سلامت و بهداشت»

به‌منظور ارتقاء سطح سواد سلامت دانش آموزان، محتوای این کتاب درسی با تمرکز بر مفاهیم و اصول حفظ و ارتقاء سلامت، تغذیه سالم و بهداشتی، پیشگیری از بیماری‌ها، بهداشت روان در دوران نوجوانی، ‍پیشگیری از رفتارهای پرخطر و محیط کار وزندگی سالم تألیف شده است در این کتاب که شایستگی‌ها و اهداف حوزه تربیت و یادگیری سلامت و تربیت‌بدنی در برنامه درسی ملی را به‌طور مستقیم و شایستگی‌ها و اهداف حوزه تربیت و یادگیری آداب و مهارت‌های زندگی را به‌صورت پشتیبان مدنظر قرار داده است، تأکید بر توانمند کردن دانش آموزان در حل مسائل مربوط به‌سلامت خود، خانواده و دیگران از طریق کسب مهارت‌های خود مراقبتی در موقعیت‌های مختلف بوده است.

لینک فایل کتاب درسی سلامت و بهداشت:

http://chap.sch.ir/sites/default/files/lbooks/98-99/694/C112268.pdf

 

 1. فیلم‌های آموزشی ویژه دانش‌آموز:

باهدف پویایی فرآیند آموزش در تألیف این کتاب درسی تلاش شده است از انواع فعالیت‌های یاددهی – یادگیری در قالب گفتگوهای کلاسی، گفتگوهای گروهی، فعالیت فردی، خودارزیابی، کار در منزل و پژوهش گروهی به‌تناسب موضوعات مختلف استفاده شود، ازجمله فعالیت‌های جذاب در این درس، نمایش فیلم، طرح سوا لاتی درباره آن و بحث و گفتگو بادانش آموزان پیرامون موضوع آموزشی فیلم خواهد بود که امکان بهره‌مندی از فیلم‌های آموزشی این درس در بستر آموزش‌های مجازی به سهولت در دسترس است و این امکان را برای معلمان فراهم خواهد ساخت تا علاوه بر ایجاد تنوع در فرآیند تدریس، فضای گفتگوی واقعی در کلاس را ایجاد کنند و دانش آموزان را در حصول اهداف برنامه درسی هدایت نمایند، عناوین فیلم‌های آموزشی درس سلامت و بهداشت و لینک‌های دسترسی به آن‌ها به شرح زیر است:

 • سبک زندگی
 • کم‌تحرکی و سرطان
 • نقش تغذیه سالم در پیشگیری و درمان سرطان
 • عوامل محیطی مؤثر در ابتلا به سرطان
 • نحوه صحیح شستن دست‌ها
 • ویروس «اچ آی وی» با بدن چکار می‌کند؟
 • من سارا هستم
 • سیگار و سرطان
 • وجود انبوهی سیگار در خانه
 • به خاطر زندگی‌ام
 • ارگونومی کار با رایانه

همچنین معلمان محترم می‌توانند با مراجعه به سایت آوای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به آدرس iec.behdasht.gov.ir  از سایر فیلم‌ها و رسانه‌های آموزشی مناسب در جریان آموزش خود بهره‌مند شوند.

لینک فیلم های آموزشی درس سلامت و بهداشت (دانش آموزان)

http://www.roshd.ir/salamat/Content/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%B5%D8%A...

http://www.roshd.ir/salamat/Content/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D9%8...

http://www.roshd.ir/salamat/Content/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C...

http://www.roshd.ir/salamat/Content/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C...

http://www.roshd.ir/salamat/Content/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87...

 

 1. فیلم آموزشی ویژه معلم:

این فیلم آموزشی باهدف معرفی برنامه درسی سلامت و بهداشت به بیان کلیاتی پیرامون اهمیت این برنامه درسی و جایگاه آن در اسناد تحولی و نظام آموزشی می‌پردازد.

لینک فیلم آموزشی معرفی درس «سلامت و بهداشت»:

بسته آموزشی برنامه درسی «تربیت‌بدنی»

بسته آموزشی تربیت‌بدنی شامل کتاب معلم (راهنمای تدریس)، کتاب‌های ضمیمه تربیت‌بدنی، فیلم آموزشی ویژه معلم، لوحه آموزشی ویژه دانش‌آموز و فیلم آموزشی ویژه دانش‌آموز است.

 1. نسخه الکترونیک کتاب معلم (راهنمای تدریس): کتاب راهنمای معلم (راهنمای تدریس) مهم‌ترین عنصر بسته آموزشی در برنامه درسی تربیت‌بدنی است زیرا معلمان را با رویکرد و اهداف تربیت‌بدنی در دوره و پایه‌های تحصیلی مرتبط آشنا کرده و محتواهای آموزشی، روش‌های یاددهی- یادگیری و شیوه‌های ارزشیابی در درس تربیت‌بدنی به آن‌ها ارائه می‌شود. لازم به ذکر است از سال تحصیلی 91 در راستای همسوسازی برنامه‌های درسی با برنامه درسی ملی و باهدف غنا بخشی به محتواهای آموزشی موجود، در کنار تنها کتاب معلم تربیت‌بدنی موجود در پنج‌پایه دوره ابتدایی، کتاب‌های ضمیمه تربیت‌بدنی و راهنمای معلم پایه‌های ششم تا دوازدهم با رویکرد تربیتی و فرهنگی و با تأکید بر ارائه فعالیت‌های شاد و پرنشاط تألیف و در اختیار معلمان قرار گرفت. ویژگی این کتاب‌ها ارائه فعالیت‌های آموزشی در قالب انواع بازی (دبستانی، بومی- محلی، تلفیقی با سایر دروس و شبه‌ورزشی) است. عناوین کتاب‌های راهنمای معلم موجود دربسته آموزشی تربیت‌بدنی و لینک‌های دسترسی به آن‌ها عبارتنداز:

 

 1. فیلم آموزشی ویژه معلم: بدون شک در هر برنامه درسی معلمان اصلی‌ترین محور برنامه هستند و هر برنامه‌ای هرچند در حد مطلوب بدون وجود معلمان آگاه، توانمند و مسلط در اجرا با شکست مواجه خواهد شد ازاین‌رو در پاسخ به نیازهای آموزشی معلمان تربیت‌بدنی، آموزش‌های غیرحضوری برنامه درسی تربیت‌بدنی در قالب فیلم‌های آموزشی ویژه معلمان تهیه‌شده است که عناوین و لینک‌های دسترسی به آن‌ها عبارت‌اند از:

بخش اول

 

بخش دوم

 

بخش سوم

 

 • فیلم آموزش بازی‌های پایه پنجم

بخش اول

 

بخش دوم

 

 1. لوحه‌های آموزشی دانش‌آموز: لوح‌ها رسانه‌های آموزشی ویژه دانش‌آموز هستند که باهدف تسهیل انتقال مفاهیم نظری درس تربیت‌بدنی به دانش آموزان در پایه‌های اول تا پنجم طراحی و تولیدشده است. این لوحه‌ها که در ابتدای تولید به شکل پوسترهای کاغذی چاپ و توزیع‌شده بود در حال حاضر در قالب فایل‌های pdf قابل‌ارائه و استفاده در کلاس‌های درس مجازی است. عناوین و موضوعات لوحه‌های آموزشی و لینک‌های دسترسی به آن‌ها عبارت‌اند از:
 • پایه‌های اول تا سوم:

 

الف- حرکات پایه و وضعیت بدنی

ب- آمادگی جسمانی

ج- بهداشت، تغذیه و ورزش

د- موارد ایمنی در ورزش

ه- آشنایی با رشته‌های ورزشی

 • پایه‌های چهارم و پنجم:

 

الف- آشنایی با اهداف تربیت‌بدنی

ب- حرکات پایه و وضعیت بدنی

ج- آمادگی جسمانی

د- بهداشت، تغذیه و ورزش

ه- موارد ایمنی در ورزش

و- آشنایی با رشته‌های ورزشی

لینک لوح های آموزشی

http://physicaledu-dept.talif.sch.ir/index.php?page_id=49&menu_id=9&menu_item_id=112

 

 1. فیلم آموزشی ویژه دانش‌آموز: به‌منظور تعمیق یادگیری موضوعات شناختی درس تربیت‌بدنی و انتقال آموزه‌های تربیتی رایج در فعالیت‌های بدنی و بازی و ترویج فرهنگ ورزش همگانی، فیلم‌های آموزشی ویژه دانش آموزان تهیه‌شده است که بهره‌مندی از آن‌ها در آموزش‌های مجازی علاوه بر ایجاد تنوع در آموزش برای دانش آموزان نیز جذاب و دل‌چسب خواهد بود عناوین و لینک‌های دسترسی فیلم‌های آموزشی درس تربیت‌بدنی ویژه دانش آموزان عبارت‌اند از:

 

 

 

 

در پایان امید داریم باهمت والای معلمان، مدیران و تمامی تلاشگران عرصه جهاد آموزشی در تمامی سطوح، شاهد گذر هر چه سریع‌تر از این دوران با حداقل آسیب بر نظام آموزشی کشور باشیم ان شاا...

ارسال نظر

Image CAPTCHA