شیلد‏های بهداشتی یا ماسک ‏های نمایشی؟

انگار همه چیز با یک جادو شروع شد، درست عین فیلم ‏ها! جادوی سیاه یا نفرین بی‏ توجهی‏ به طبیعت و زمینی، که سال‏ها فراموششان کرده بودیم... زمینی که در شرایط امروز، انگار دارد نفس تازه می‏ کند.

روز‏های نخست باورکردنی نبود که در عرض چند هفته، به یکباره زندگی در سراسر جهان تغییر کند. کودکان با والدین و بزرگسالانی مواجه شدند، که دائما با اضطراب و وحشت توصیه می ‏کردند دست‏هایشان را بشویند و این مراقبت ‏های شدیدِ بهداشتی زندگی روزمره‏ شان را به ‏هم ریخت. مهد کودک ‏ها و مدارس تعطیل شدند، رفت و آمد‏های فامیلی و دوستانه کم‏رنگ و حتی تفریحاتی ساده مثل بازی در بوستان‏ ها و تئاتر و سینما هم از میان رفتند. کودکان ماندند و فضای گنگی که  چندان ازش سر در‏نمی‏ آوردند.

دست شستن‏ ها، ضد‏عفونی کردن‏ ها و استفاده از ماسک‏ و شیلد‏های طلقی بهداشتی که پس از یک ربع ساعت از آن‏ها خسته می ‏شوند و احساس خفگی می‏ کنند. در این وضعیت سخت که ممکن است سال‏ها ادامه یابد، کودکان آسیب‏ پذیر‏ترین قشری هستند که باید حواسمان به آن‏ها باشد. نه تنها سلامتی جسمانی که سلامت روانی و حسی آن‏ها نیز اهمیت زیادی دارد. علاوه بر عمل به توصیه‏ های بهداشتی و مراقبتی، می ‏توان با ابزار هنری، این روز‏ها را هیجان‏ انگیز و لذت‏ بخش کرد و آرامش و خلاقیت را به دنیای آن‏ها بر‏گرداند.

براستی که سکانس معروف فیلم ایتالیایی "زندگی زیباست" روبرتو بنینی برای این روزهای سخت مثال‏ زدنی است. پدری که لحظه به لحظه  تجسمی خلاق از اردوگاه اسیران برای فرزندش می‏ سازد و حتی با بازی نمایشی به سمت مرگ می‏رود و خلقِ فضای لذت‏ بخش برای کودکش را فراموش نمی ‏کند.

به‏ عنوان مربی نمایش خلاق و برنامه ‏ریز آموزشی، در این چند ماه به این اندیشیده ام که چطور می‏توان با ابزار هنری این شرایط را برای کودکان هر چه راحت ‏تر کرد. به نظرم تمامی مسئولان آموزشی، مربیان و والدین وظیفه ‏ی خطیر و بزرگی در این زمینه به عهده دارند. این که حواسمان به کودکان باشد و به اندازه کافی شرایط موجود را برای آن‏ها قابل پذیرش کنیم. پذیرشی لذت‏ بخش که حتی در چنین شرایطی نیز هیجان وبازی را از یاد نبرند.

ایده اولیه طراحی و ساخت شخصیت‏ های نمایشی با شیلد‏های طلقی بهداشتی از طراحی صورتک برای نمایشنامه ‏ای شروع شد. در این روزها مرتباً می‏ دیدم که استفاده از شیلد‏های بهداشتی بعد از چند دقیقه کودکان را خسته و کلافه می‏کند و به دنبال هیجان‏ انگیز کردن این موقعیت با هدف تاب آوری بیش‏تر کودکان در این شرایط بودم. دنیای جادویی نمایش، بازی‏های نمایشی و شخصیت ‏پردازی کودکان، می‏ تواند ما را به این هدف نزدیک سازد. فقط کافی است با چسباندن تکه‏ های مقوا یا فم‏ های پلاستیکی بر روی طلق های شیلدهای بهداشتی، آن‏ها را به شخصیت‏ های نمایشی و مورد‏علاقه کودکان تبدیل سازید تا علاوه بر وارد شدن به دنیای نمایشی و جادوی بازی‏ سازی و ایفای نقش، سختی مراقبت‏ های بهداشتی به فعالیتی دلنشین مبدل شود. می ‏توان با قرار دادن طلق‏های رنگی بر روی شیلد‏های آماده و یا طلق ‏های بی‏رنگ، فرم چهره‏ ی شخصیت مورد‏نظر را ساخته و سپس با وسایل مختلف بر روی آن کلاژ کرد. امید است با دیدن تصاویر بتوانید ایده‏ های خلاقانه ‏تری را اجرا کنید.

 به یاد داشته باشید این روز‏ها می‏گذرند و سلامتی روانی به اندازه سلامت جسمانی کودک مهم است. سعی کنید با کمی خلاقیت و تلفیق ابزار‏های هنری با مراقبت‏ های بهداشتی، فعالیتی شاد و با کیفیت برای کودکانتان خلق کنید. فراموش نکنید که قرار است آینده را به دستان پر‏توان کودکان امروز بسپاریم پس به اندازه کافی خلاق، شاد و سلامت پرورششان دهیم. به امید روز‏هایی بهتر

ارسال نظر

Image CAPTCHA