جشنواره فیلم رشد با طعم کتاب و کلاس!

فیلم رشد یکی از رسانه‌های مهم و مؤثر در بسته آموزشی است.

این ظرفیت که بخش برجسته و شاخص آن است، می‌تواند نقش تسهیل‌گری ممتازی درفرایند یاددهی و یادگیری ایفا نماید. رسانه‌های هنری می‌توانند سختی و سردی کتاب و کلاس درس را گرفته و آن را خوش هضم و حلاوتمند نمایند. پنجاه سال جشنواره فیلم رشد بقاعده باید نظام تعلیم و تربیت را از ده‌ها هزار فیلم مرتبط با برنامه درسی و همسو با کتاب و کلاس برخوردار نماید.

اینک که نیم قرن بر عمر این جشنواره گذشته، این رویدادِ دیرپا باید در ریل خود، که همسویی با برنامه درسی و وفاداری به کتاب و کلاس است قرار بگیرد. هنرمندان آشنا با تعلیم و تربیت و مهم‌تر از همه معلمان هنرمند که در کشور پرشمارند، می‌توانند با ابزار این رسانه پایا و بی‌رقیب به خدمت تعلیم و تربیت بیایند.

جشنواره رشد امسال باید طعم کتاب، کلاس و مدرسه و خدمت به آموزش و تربیت را به خود بگیرد. هنرمندان این جشنواره، باید به قاعده طعم کلاس را چشیده و به نیاز و ضرورت‌های آن پی برده باشند. دور از انتظار نیست اگرما با کمک هنرمندان و بخصوص معلمان هنرمند، بتوانیم به شمار مباحث و درس‌های مختلف، فیلم‌های تجربی، و تربیتی و آموزشی تولید کنیم و در اختیار شبکه آموزش قرار دهیم. گاهی به این پرسش در ذهنم خلجان می‌کند که آیا می‌شود ذیل هر بخش و بحثی، کُدی از فیلم‌های مرتبط را که در شبکه ملی رشد نشسته و به صورت برخط قابل دریافت است، اعلام شود تا هوای کلاس و ذائقه معلم و دانش‌آموز تغییر یابد؟ !

امروز باید همه فعالیت‌های ما برمحور مدرسه و تقویت و تعمیق آموزش باشد و هنرفیلم، اگر متعهد به این مأموریت و هدف باشد، بیش از هر رسانه‌ای می‌تواند به نظام تعلیم وتربیت خدمت کند و بیش از هر چیز سختی و سردی را از کتاب و کلاس بگیرد. من و صدها هزار معلمی که تجربه سالیان زیاد تدریس در مدرسه و کلاس را داریم، می‌دانیم که فیلم تا چه میزانی می‌تواند به معلم و دانش‌آموزش تنفس دهد و روح و روحیه کلاس را خوش طراوت سازد.

تجربه تولید فیلم در خدمت حوزه‌های یادگیری و وفادار به برنامه درسی و کتاب می‌تواند به بازیابی هدف مغفول جشنواره فیلم رشد کمک نماید.

بی‌مناسبت نمی‌دانم تا در این مجال ضمن تشکر از تمام دست اندرکاران این جشنواره قدیم و قویم و نیز سپاس از اندیشه و ایده خوب هنرمندان نازنین؛ از تمامی معلمان هنرمند کشور براى شرکت در "پویش فیلم رشد در خدمت کتاب و کلاس" دعوت کنم و از ایشان در ساخت و تولید فیلم‌های آموزشی و تربیتی استمداد بجویم.

انتظار داریم جریان فیلم برای کتاب و کلاس، تبدیل به انجمن و یا باشگاهی بزرگ شده و این فرصت فراهم شود تا مصرف کنندگان، خود تولیدکنندگان رسانه هنری از جنس فیلم رشد باشند.

ان شاالله

ارسال نظر

Image CAPTCHA