«مجموعه معارف انقلاب اسلامی و کتاب‌های درسی»؛ کتابی در راستای تعهد انقلابی

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در راستای تعهد انقلابی و رسالت سازمانی خود، کتابی را با عنوان «مجموعه معارف انقلاب اسلامی و کتاب‌های درسی» تهیه و تدوین کرده که در نوع خود مجموعه‌ای منحصر به فرد است.

بی‌تردید هر کشوری مطابق فلسفه حاکم خود تلاش می‌کند کودکان، نوجوانان و جوانان را هم‌سو با آرمان‌ها و اهداف مقبول پرورش دهد تا بتواند جامعه مطلوب خود را به وجود آورد. در این عرصه، برنامه درسی به عنوان نقشه جامع یادگیری، علاوه بر فراهم‌سازی زمینه ایجاد تحول همه جانبه، گسترده و عمیق در مفاهیم و محتوای آموزشی، وسیله تأثیرگذاری است که آثار و نتایج آن به رفتار یادگیرنده تبدیل می‌شود و هویت معینی را ایجاد می‌کند.

بر این اساس برنامه‌های درسی و تربیتی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی جمهوری اسلامی ایران با رویکرد «فطرت‌گرایی توحیدی»، مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی، با بهره‌گیری از دستاوردها و یافته‌های علمیِ فرهنگ و تمدن اسلامی - ایرانی، زمینه تربیت نسلی موحّد، مؤمن، معتقد و وفادار به ارزش‌های اسلامی، ملّی و انقلابی و نقش‌آفرین در شکل‌گیری جامعه صالح  بر اساس نظام معیار اسلامی را فراهم می‌سازد.

انقلاب اسلامی ایران، از جنس بعثت توحیدی انبیا بود که برای ساختن عالَمی دیگر و آدمی نو در دوران معاصر ظهور کرد. این معجزه عصر جدید که محصول اندیشه دینی و اسلامی معمار کبیر انقلاب، رهبری حکیمانه و مشارکت توده مردم از تمام سطوح و اقشار بود، نه ‌تنها جغرافیای سیاسی و موازنه قدرت منطقه را تغییر داد، بلکه جغرافیای معرفتی و نقشه فرهنگی جهان را نیز دستخوش تغییرات کرد، بر این اساس اعتقاد ما بر این است که معارف این انقلاب عظیم، روحیه انقلابی و علاقه به انقلاب باید از طریق برنامه‌های درسی بویژه کتب درسی در جوانان و نوجوانان تقویت شود تا کشور دچار دسیسه‌ها و توطئه‌های دشمنان داخلی و خارجی نشود. در این راستا با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر مورد توجّه قرار دادن پیام‌ها و معارف انقلاب در همه متون آموزشی و همچنین جدّی گرفتن سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و اهمّیّت دادن به آن، ضرورت طرح عمیق‌تر معارف انقلاب اسلامی در کتب درسی را برای سازمان پژوهش بیشتر کرد و بر اساس کلام حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب این سازمان با مشارکت انسان‌های دانا و آگاه و خوش‌فکر و متدیّن و انقلابی به غنای فرهنگ و معارف انقلاب اسلامی در همه اقلام بسته‌های تربیت و یادگیری، بخصوص کتاب درسی همّت گماشت.

"مجموعه معارف انقلاب اسلامی و کتاب‌های درسی" تلاشی است که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در راستای تعهد انقلابی و رسالت سازمانی خود، مفاهیم و معارف انقلاب اسلامی را با رویکرد فرهنگی و تربیتی و متناسب با شرایط سنی، ویژگی‌های شناختی و روان‌شناسانه دانش‌آموزان، در قالب متون نوشتاری (محتوا)، تصاویر (متن و پشت جلد) و در فعالیت‌های یادگیری نظیر «گفت‌وگو کنید»، «نمونه بیاورید»، «بیندیشید» و غیره کتاب‌های درسی پایه‌ها و دوره‌های مختلف تحصیلی منعکس نموده است. ناگفته نماند که این در حد گام‌های نخستین است. زیرا این سازمان در حال برنامه‌ریزی برای یک حرکت عالمانه جهادی و یک جهش بلند در طراحی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری بر اساس راهنمای برنامۀ درسی یازده ‌حوزه‌ تربیت و یادگیری مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی و اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

بدیهی است موفقیت سازمان در تبیین معارف انقلاب موجب خواهد شد تا دانش‌آموزان، نسل آینده‌ سازِ ایران اسلامی، با ارج‌ نهادن به دستاوردها انقلاب اسلامی و افتخار به ارزش‌های اصیل و ماندگار آن بیش ‌از پیش قدردان و پاسدار این نعمت بزرگ الهی باشند.

به امید روزی که با روزآمد ساختن برنامه‌ریزی‌های آموزشی و درسی و محتوای تعلیم و تربیتِ مبتنی بر فلسفه‌ تعلیم و تربیت اسلامی و اجرای کامل برنامه درسی ملی جمهوری اسلامی، متناسب با نیازهای کشور و انطباق محتوا با پیشرفت‌های علمی و فناوری، و اهتمام به تقویت و غنای کامل روحیۀ اتقلابی و هویت اسلامی-ایرانی دانش‌آموزان عزیز، تحقق جامعه عدل جهانی (جامعۀ مهدوی) را نظاره‌گر باشیم.

ارسال نظر

Image CAPTCHA