ششمین کارگاه آموزشی و گفتمانی برنامه‌ریزی درسی با رویکرد فطرت‌گرایی توحیدی

ششمین کارگاه آموزشی و گفتمانی برنامه‌ریزی درسی با رویکرد فطرت‌گرایی توحیدی به مدرسی دکتر حسن ملکی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، این نشست گفتمانی امروز در سالن شهید سلیمی جهرمی برگزار شد که در ابتدا دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش ضمن تشکر از حاضرین تأکید کرد: تدوین چارچوب راهنمای برنامه درسی نقطه عطفی در فرایند طراحی و تدوین این راهنماها می‌باشد لذا اکنون که این چارچوب‌ها آماده شده باید ابلاغ شود البته شاید معنای اینگونه ابلاغ نیز این باشد که اینها چارچوب‌های مورد تایید سازمان پژوهش است و باید با قوت ادامه پیدا کند.

 وی افزود: امیدوارم با نظارت و پیگیری‌های آقایان محبی و امیری نیا و خانم نجفی اهداف نیز به سامان برسد. بگذارید کار ادامه پیدا کند؛ اگر هم ابهامی باقی ماند بنده اعلام آمادگی می‌کنم که وقتی را به صورت ویژه به هر یک از گروه‌های پژوهش و برنامه‌ریزی  که متقاضی هستند اختصاص دهم تا گفت و گو کنیم و این مسئله هموار شود.

 عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد مایلم در این جلسه چارچوب راهنمای برنامه درسی در عنصر محتوا تعیین تکلیف شود.

 رویکردهای خرد و کلان در عناصر، بیان رویکردهای عام و خاص، اصالت و موضوعیت داشتن علم و دانش، تشریح رویکرد تعلیمی، رویکرد تربیتی و رویکرد تعلیمی و تربیتی، انتخاب محتوا در رویکرد خرد، رویکرد متصاعد شونده (روییدنی)، ایده کلیدی، روش‌های تعیین ایده‌های کلیدی، روش فهم روح حاکم بر اهداف و .... برخی از مواردی بود که دکتر ملکی در این نشست به تبیین و تشریح آنها پرداخت.

 در ابتدای این جلسه نیز دکتر علی محبی معاون برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری دقایقی را به بیان مفاهیم و تعاریف پرداخت و سپس در خصوص واژه‌های دانش، نگرش و مهارت توضیحاتی ارائه کرد.

 وی با طرح این پرسش که آیا باید ایده‌های کلی را معادل نگرش در نظر گرفت؟ بیان داشت: مبنای کار ما چارچوب راهنمای برنامه درسی است که به تایید ریاست محترم سازمان رسیده است.

در این جلسه کوروش امیری‌نیا مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری آموزش عمومی و متوسطه نظری، نجفی پازوکی معاون دفتر آموزش عمومی و متوسطه نظری، احمدی سرپرست گروه پژوهش و برنامه‌ریزی درسی  حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی، رضاعلی مشاور اجرایی رییس سازمان به صورت حضوری و تعدادی از دیگر مسئولان سازمان به صورت مجازی و وبینار حضور داشتند.

متن کامل این نشست در فایل پیوستی قابل مشاهده می باشد.

همچنین فایل کامل این نشست در کتابچه "ندای تحول" بارگزاری و منتشر خواهد شد.

ارسال نظر

Image CAPTCHA