نمایش آنلاین آثار جشنواره برای دانش آموزان پایه هشتم

در بخش دوم از وبینار، پنجمین روز از پنجاهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد، آثار بخش‌های مختلف برای دانش آموزان پایه هشتم به نمایش گذاشته و مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در ابتدای این وبینار، فیلم «آنلاین» اثر سید محمدرضا خردمندان به مدت دو دقیقه برای حاضران پخش شد. سپس فیلم «قدم یازدهم» به کارگردانی مریم کشکولی نیا به مدت 11 دقیقه پخش شد.

در ادامه روح الله مالمیر، قائم مقام جشنواره درباره پنجاهمین جشنواره فیلم رشد گفت: فیلم «قدم یازدهم» اثری است که بر اساس کتاب‌های درسی طراحی شده است زیرا یکی از نکات مربوط به انتخاب اثر در جشنواره فیلم رشد، این است که آثار در راستای آموزش و تربیت باشد. در واقع یکی از ملاک‌های ما این است که آثار یا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به کتاب‌های درسی بپردازد. فیلم «قدم یازدهم» اثری است که کاملا منطبق با دروس کتاب فارسی کلاس چهارم و با همین عنوان است البته در این اثر خانم کشکولی نیا، محتوا را پرورش داده تا این فیلمنامه و اثر به دست آمده است.

مریم یگانه نیز درباره تکنیک فیلم «جوجه آشیانه» که در ادامه پخش شد، توضیح داد و گفت: اثری از روسیه است که درباره تعامل بین انسان و حیوان است. در این اثر فضاهای سرد و زمستانی روسیه تداعی می‌شود. فضای سرد این اثر از جمله امتیازات، کار به شمار می‌رود، زیرا فیلمساز توانسته، فضای کشور خود را به تصویر بکشد.

فیلم «خاطره می‌سازیم» به کارگردانی ملیکا آقایی که در بخش دانش آموزی حائز رتبه شد، به مدت 15 دقیقه پخش شد.

مالمیر درباره دلایل انتخاب فیلم «خاطره می‌سازیم» به عنوان نفر اول در بخش دانش آموزی گفت: در این اثر، نویسنده و کارگردان اثر، دقیقا مهمترین دغدغه دانش آموزان را مطرح کرده بود. او به این پرداخته بود که چه باید بکنیم که مدرسه شادی داشته باشیم تا برای رفتن به مدرسه، اشتیاق داشته باشیم. بنابراین موضوع دانش آموزی اثر بسیار مهم بود. نکته دوم بازی روان و خوب بازیگران اثر بود یعنی دانش آموزان خودشان را به راحتی بازی می‌کردند پس انتخاب بازیگران دومین ویژگی مثبت این فیلم بود. سومین ویژگی مثبت اثر شخصیت پردازی بود.

او افزود: سالهاست که دانش آموزان هفتم، هشتم و نهم با همان گوشی های همراه خود با موضوعاتی که محتوای مفید داشته باشد، فیلمبرداری کنند و در مسابقات شرکت کنند. اما در کلاس های دهم تا دوازدهم امکان شرکت در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی نیز وجود دارد.

در بخش پایانی فیلم پویانمایی «همسرایان قرنطینه» محصول انگلستان به مدت یک دقیقه و فیلم کوتاه داستانی «عینک» اثر مرجان اسماعیلی از ایران به مدت سه دقیقه پخش شد.

پایان این وبینار، به طرح پرسش و پاسخ از سوی دانش آموزان اختصاص یافت.

ارسال نظر

Image CAPTCHA