جشنواره کتب آموزشی ویژه کتاب‌های قرآنی

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد خبر داد

برگزاری دومین جشنواره کتب آموزشی ویژه کتاب‌های قرآنی/ شرکت 600 عنوان کتاب از 77 ناشر

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد از برگزاری دومین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتب قرآنی در چهارم اردیبهشت ماه امسال خبر داد.

1396/01/27 - 11:15:00

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد خبر داد

برگزاری دومین جشنواره کتب آموزشی ویژه کتاب‌های قرآنی/ شرکت 600 عنوان کتاب از 77 ناشر

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد از برگزاری دومین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتب قرآنی در چهارم اردیبهشت ماه امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمد ناصری مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی و دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتاب‌های قرآنی امروز در نشست خبری، اظهار داشت: در بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که باید به ناشران در حوزه کتب قرآنی ویژه توجه کنیم؛ در نتیجه در دوره اول جشنواره، حدود 300 عنوان کتاب قرآنی مناسب تشخیص داده شد. 

ناصری افزود: دومین جشنواره کتاب‌های آموزشی ویژه کتب قرآنی 4 اردیبهشت ماه مصادف با عید مبعث پیامبر اسلام(ص) در سالن کوثر مسجد امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد با اشاره به روند شناسایی کتب برگزیده علوم قرآنی، خاطرنشان کرد: در سال‌های 94-93 کتاب‌ها بررسی شد که 600 عنوان کتاب در حوزه قرآنی را شناسایی کردیم که این روند رو به رشد است.

وی با اشاره به اسناد بالادستی آموزش و پرورش، تصریح کرد: در اسناد تحولی و در سند ملی آموزش و پرورش، یک حوزه اختصاصی یادگیری قرآن و معارف اسلامی داریم و وظیفه ذاتی این دفتر فراهم کردن شرایط لازم برای یادگیری در این حوزه است.

ناصری با تأکید بر انتخاب کتب مناسب در بین کتاب‌های ناشران، گفت: فلسفه وجودی جشنواره رشد، این است که از خیل عظیم کتاب‌های آموزشی، مناسب‌ترین‌ها را انتخاب کند.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد با اشاره به جزئیات برگزاری دومین جشنواره کتب آموزشی قرآنی، یادآور شد: یکی از رسالت‌های برگزاری جشنواره، مشخص کردن خلأهای موجود در کتاب‌های قرآنی است و دلیل دیگر برگزاری جشنواره این است تا حجم کتب از نظر کیفی را بالا ببریم.

وی با اشاره به آمار ناشران شرکت‌ کننده در دومین جشنواره، متذکر شد: 600 عنوان کتاب از 77 ناشر به دبیرخانه جشنواره رسید که 313 عنوان کتاب مناسب تشخیص داده شده است ضمن اینکه ناشران شهرستانی در بین کتاب‌های مناسب سهم 54 درصدی دارند.

ناصری با بیان اینکه سهم ناشران شهر مقدس قم در کتاب‌های مناسب 35 درصد و 110 عنوان کتاب است، گفت: میزان رشد کتاب‌ها نسبت به نخستین جشنواره، 46 درصد بوده است.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد با اشاره به هرم گروه‌های شرکت‌ کننده ناشران در این جشنواره، عنوان کرد: گروه‌های ناشران دانش‌آموزی 105 عنوان کتاب مناسب در این جشنواره دارند که سهم آنها 30.5 درصد است و ناشران بزرگسال 208 عنوان کتاب را در این جشنواره شرکت داده‌اند. ضمن اینکه تعداد کتاب‌های گروه آموزش قرآن با 16 عنوان کتاب، مفاهیم و موضوعات قرآنی با 23 عنوان و گروه ادبیات داستانی با 66 عنوان کتاب در این جشنواره شرکت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: در گروه بزرگسالان در بخش آموزش قران 16 عنوان کتاب، در بخش معارف و علوم قرآنی 140 عنوان و در بخش تفسیر و ترجمه نیز 52 عنوان کتاب در این جشنواره شرکت کرده‌اند.

ناصری با اشاره به هیأت داوران این جشنواره بیان داشت: هر گروه سه داور و در مجموع 18 داور آثار ارسالی را ارزیابی کردند که این ارزیابی‌ها زیر نظر کمیته علمی صورت گرفته است.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد با بیان اینکه 39 عنوان اثر از مولفان نامزد نهایی بوده‌ است، افزود: در بخش مولفان دانش‌آموزی 15 مؤلف و در بخش بزرگسالان 24 مولف شرکت داشتند که در مجموع 6 اثر و مولف به عنوان برگزیده و 8 مولف نیز به عنوان تقدیری مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به شاخص‌های انتخاب کتب و مولفان برتر،‌ تصریح کرد: ساماندهی محتوای کتب،‌ زبان و نثر متناسب با مخاطب،‌ خلاقیت در ارائه محتوا و نوع نگاه مولفان از جمله عوامل انتخاب مولفان برتر است.

انتهای پیام/

o        دبیر جشنواره کتابهای قرآنی رشد: فروردین 1396 - 09:01

انتخاب 313 کتاب از77 ناشر/تعداد کتابهای قرآنی امسال،دو برابر شده است

رئیس دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش با اشاره به اینکه تعداد کتابهای ارسالی به جشنواره کتابهای قرآنی رشد از 300 عنوان به 600 عنوان رسیده گفت:رشد قابل توجهی را در حوزه کتابهای قرآنی شاهد بودیم. 27 فروردین 1396 - 12:56

·         تاریخ انتشار: 27 فروردین 1396 - 12:56 سرویس: آموزش و پرورش - سازمان ها و مراکز تابعه

دبیر جشنواره کتابهای قرآنی رشد:

انتخاب 313 کتاب از77 ناشر/تعداد کتابهای قرآنی امسال،دو برابر شده است

رئیس دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش با اشاره به اینکه تعداد کتابهای ارسالی به جشنواره کتابهای قرآنی رشد از 300 عنوان به 600 عنوان رسیده گفت:رشد قابل توجهی را در حوزه کتابهای قرآنی شاهد بودیم.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا؛ محمد ناصری در نشست خبری چهاردهمین جشنواره کتابهای آموزشی رشد و دومین جشنواره کتابهای قرآنی رشد با اشاره به این که هدف از برگزاری جشنواره کتابهای قرآنی حساس کردن ناشران و پدیدآوردگان به موضوع آموزشهای قرآنی است گفت: این از جمله مقولاتی بود که همیشه حرفش زده می شد اما برای پر کردن خلأها عملی انجام نمی شد.

وی با اشاره به دو برابر شدن تعداد کتابهای ارسالی به جشنواره دوم قرآنی گفت: احساس نیاز در این حوزه از یک طرف و پرداختن به حوزه یادگیری قرآن در اسناد تحولی از طرف دیگر این وظیفه ذاتی را برای دفتر انتشارات ایجاد کرد که ما شرایط آن را مهیا کنیم .همچنین نیاز مخاطب خصوصا در سنین دانش آموزی ایجاب می کند کتابهای مناسب انتخاب شوند تا از خیل عظیم کتابها بهترین ها انتخاب شوند. کار ما تهیه فهرست کتابهای مناسب است و این کار را بر همان اساس دنبال می کنیم .

رئیس دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی خاطرنشان کرد: شاید یکی از رسالتهای این جشنواره این است که خلأهای موجود در این حوزه را پیدا کنیم.

وی با ارائه آماری در خصوص دومین جشنواره کتابهای قرآنی رشد گفت: 600 عنوان کتاب ارسالی بررسی شده که 313 عنوان از 77 ناشر مناسب تشخیص داده شده است. سهم ناشران شهرستانی از کل آثار 54 درصد بوده که سهم قم از کل کتابها 35 درصد است. 

ناصری ادامه داد: کتابهای قرانی در حوزه بزرگسال تقریبا دو برابر گروه های دانش آموزی است که این خود نکته قابل توجهی محسوب می شود. مسابقه در دو بخش دانش آموزی و بزرگسال برگزار می شود که هر یک از گروه ها شامل سه زیرگروه موضوعی با عنوان 1. آموزش قرآن 2. مفاهیم و معارف و علوم قرآنی و 3. تفسیر و ترجمه می باشد که هر گروه را سه داور ارزیابی کردند که تحت نظر کمیته نظارت بر فرایند داوری کار می کنند. 

وی در خصوص نامزدهای مراسم اختتامیه گفت: 39 کتاب نامزد مراسم نهایی هستند که 15 کتاب در بخش دانش آموزی و 24 کتاب در بخش بزرگسال می باشند.در برگزیدگان نهایی 6 اثر برگزیده و 8 اثر تقلیدی داریم و به همه نامزدهای جشنواره هم لوح تقدیر تعلق می گیرد.

ناصری با اشاره به نیازهای روز جامعه در بخش تولید کتابهای قرآنی اظهار داشت: زبان و نثر متناسب با مخاطب ، خلاقیت در ارائه محتوا، زاویه دید برای ارائه محتوا مورد توجه ما بوده است. 

وظیفه ما شناسایی کتابهای مناسب است

رئیس دفتر انتشارات سازمان پژوهش درباره حمایت از پدیدآوردگان برگزیده جشنواره رشد گفت: وظیفه ما در آموزش و پرورش شناسایی کتابهای خوب و ارائه فهرست آن به مدارس کشور است ولی وظیفه خرید کتاب و تجهیز کتابخانه های مدارس با معاونت پرورشی است که ما هر سال موقع خرید برای کتابخانه ها این فهرست را تبلیغ و ترویج می کنیم .

چهاردهمین جشنواره کتابهای آموزشی رشد و دومین جشنواره کتابهای قرآنی دوشنبه 4 اردیبهشت ماه در سالن کوثر مسجد امام صادق (ع)میدان فلسطین برگزار می شود.

جزییات برگزاری چهاردهمین جشنواره کتابهای آموزشی رشد تشریح شد

معرفی کتب مناسب دانش‌آموزان برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس

مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش به اعلام جزییات برگزاری چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتب قرآنی پرداخت و گفت: این جشنواره روز دوشنبه چهارم اردیبهشت ماه برگزار می شود.

۳ ساعت قبل=

  • یکشنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ / ۱۱:۴۲
  • جزییات برگزاری چهاردهمین جشنواره کتابهای آموزشی رشد تشریح شد

معرفی کتب مناسب دانش‌آموزان برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس

مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش به اعلام جزییات برگزاری چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتب قرآنی پرداخت و گفت: این جشنواره روز دوشنبه چهارم اردیبهشت ماه برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، ناصری در این نشست خبری با بیان اینکه این جشنواره چهارم اردیبهشت ماه در سالن کوثر مسجد امام صادق علیه‌السلام برگزار می شود اظهار کرد:حدود 600 اثر به دست ما رسید که تعداد آثار مناسب 313 عنوان و تعداد ناشران شرکت کننده در جشنواره77 ناشر بود.

وی افزود: در این میان سهم ناشران شهرستانی 54 درصد و سهم ناشران قم 35 درصد بود.

ناصری با اشاره به رشد 46 درصدی کتب مناسب شرکت کننده در جشنواره نسبت به دوره قبل گفت: تفاوت کتب مناسب بین دو دوره 214 کتاب است. از 313 کتب مناسب گروه دانش آموزی ، گروه بزرگسال 208 عنوان کتاب داشتند که 66.5 درصد را دربرمی گیرد.

وی تعداد کتب داوری به تفکیک طبقه بندی را اعلام کرد و گفت : در بخش دانش آموزی در گروه آموزش قرآن 16 عنوان،گروه مفاهیم و موضوعات قرانی 23 عنوان، ادبیات داستانی 66 عنوان و در گروههای داوری بزرگسال آموزش قرآن 16 عنوان، معارف قرآنی 140 و تفسیر و ترجمه 52 عنوان بوده است و مجموعا 18 داور داشتیم که تحت نظر یک کمیته علمی فعالیت کردند.

ناصری با بیان اینکه 39 عنوان نامزد هستند که 15 عنوان دانش اموزی و 24 عنوان در رده بزرگسال است اظهار کرد:شش برگزیده خواهیم داشت و هشت نفر تقدیر می شوند.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتاب های قرآنی درباره شاخصه ها و مولفه های انتخاب کتب گفت: موضوع سازماندهی محتوا بسیار مهم بود، زبان و نثر متناسب با مخاطب، خلاقیت در ارائه محتوا، زاویه نگاه خالق اثر و همچنین گرافیک آثار از جمله مولفه‌های موثر و مورد توجه در انتخاب کتب برتر هستند.

وی ادامه داد: در زمینه کتاب های قرآنی، هنر و خلاقیتی که در حوزه های دیگر مرتبط با قرآن وجود دارد رخ نمی دهد. به عنوان مثال زحمتی که یک قاری بین المللی در ارائه قرآن به خرج می دهد را شاهد هستیم اما وقتی قرار است یک مفهوم قرآنی به دانش آموزان انتقال یابد شاهد اوج این پویایی، تلاش و هنر نیستیم.

ناصری در ادامه درباره وظایف سازمان پژوهش برای معرفی و تهیه این کتب برای کتابخانه‌های مدارس عنوان کرد: وظیفه ما شناسایی و معرفی این فهرست به مدارس سراسر کشور است. بالغ بر 100 هزار جلد کتاب مناسب را در کتابنامه رشد معرفی می کنیم اما وظیفه تجهیز کتابخانه ها بر عهده معاونت پرورشی است. البته ما تاکید داریم از کتب مناسب معرفی شده در کتابنامه رشد استفاده شود.

==================================================.

1- نشست خبری دبیر چهاردهمین جشنواره کتب قرآنی
ایکنا - فرهنگی - 1  ساعت پیش - یکشنبه 27 فروردین 1396، ساعت 14:05 - - 36988480
نشست خبری دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب های آموزشی وتربیتی رشد ویژه کتاب های قرآنی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی -دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی برگزار شد. –

2- حمایت از تولیدات قرآنی؛ هدف جشنواره کتب آموزشی و تربیتی
ایکنا - سیاسی - 4  روز پیش - چهارشنبه 23 فروردین 1396، ساعت 09:35 - - 36920628
جشنواره کتاب های آموزشی و تربیتی ویژه قرآن کریم از جمله برنامه های ارزنده ای است که با هدف اجرای راهبرد حمایت و هدایت تولیدات قرآنی توسط بخش غیردولتی، - مؤلفان و ناشران گام بر می دارد. ...

===================================================================

دبیر چهارمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد:

جشنواره کتاب‌های آموزشی با محوریت کتب قرآن اردیبهشت ماه برگزار می‌شود

شناسه خبر: 1380611 سرویس: اجتماعی ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد با اشاره به برگزاری دومین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد ویژه کتب قرآنی گفت: ۶۰۰ اثر از ۷۷ ناشر به دست ما رسیده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد ناصری در نشست خبری ساماندهی کتاب‌های آموزشی ویژه کتب قرآنی اظهار کرد: در بررسی‌ها متوجه شدیم که باید به ناشران کتاب‌های قرآنی توجه ویژه داشته باشیم و در دور اول جشنواره 300 عنوان کتاب قرآنی مناسب تشخیص داده شد و دومین جشنواره کتاب‌های آموزشی ویژه کتب قرآنی چهارم اردیبهشت ماه در سالن کوثر مسجد امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

وی افزود: یکی از اهداف این جشنواره، مشخص کردن خلأهای موجود در کتاب‌های قرآنی است و دلیل دیگر برگزاری جشنواره این است تا حجم کتب از نظر کیفی افزایش یابد.
در زمینه کتاب های قرآنی، هنر و خلاقیتی که در حوزه‌های دیگر مرتبط با قرآن وجود دارد رخ نمی‌دهد به عنوان مثال زحمتی که یک قاری بین المللی در ارائه قرآن به خرج می‌دهد را شاهد هستیم اما وقتی قرار است یک مفهوم قرآنی به دانش‌آموزان انتقال یابد شاهد اوج این پویایی، تلاش و هنر نیستیم.

ناصری گفت: حدود 600 اثر از 77 ناشر به دست ما رسید که تعداد آثار مناسب 313 عنوان و در این میان سهم ناشران شهرستانی 54 درصد و سهم ناشران قم 35 درصد بود و میزان رشد کتاب‌ها نسبت به نخستین جشنواره، 46 درصد است. تفاوت کتب مناسب بین دو دوره 214 کتاب است. از 313 کتب مناسب گروه دانش‌آموزی، گروه بزرگسال 208 عنوان کتاب داشتند که 66.5 درصد را دربرمی گیرد.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد تعداد کتب داوری به تفکیک طبقه بندی را اعلام و عنوان کرد: در گروه بزرگسالان در بخش آموزش قران 16 عنوان کتاب، در بخش معارف و علوم قرآنی 140 عنوان و در بخش تفسیر و ترجمه نیز 52 عنوان کتاب در این جشنواره شرکت کرده‌اند و در مجموع 18 داور داشتیم که تحت نظر یک کمیته علمی فعالیت کردند.

ناصری گفت: 39 عنوان نامزد هستند که 15 عنوان دانش‌آموزی و 24 عنوان در رده بزرگسالان است و در مجموع 6 اثر و مولف به عنوان برگزیده و 8 مولف نیز به عنوان تقدیری مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/

====================================================

کدمطلب: oMShdgs5     تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۲۷ ۱۲:۲۸:۵۶      تعداد بازدید این صفحه:  ۱۳۳

مدیرکل دفتر تکنولوژی آموزشی و کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش خبر داد:

برگزاری دومین جشنواره قرآنی با شرکت 313 اثر

مدیرکل دفترتکنولوژی آموزشی و کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش از برگزاری دومین جشنواره قرآنی ، با شرکت 313 اثر خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، پیش از ظهر امروز محمد ناصری در نشست خبری با موضوع، چهاردهمین جشنواره کتاب های آموزشی و تربیتی رشد، ویژه کتاب های قرآنی که با حضور اصحاب رسانه و در سالن جلسات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزارشد، اظهارکرد: چهاردهمین دوره جشنواره کتاب های آموزشی و تربیتی رشد با موضوع  بررسی و معرفی کتاب های قرآنی برای دومین سال و  با شرکت 313 عنوان کتاب،  از مجموع 600 اثر رسیده به جشنواره، در4 اردیبهشت  ماه و همزمان با شب مبعث حضرت رسول اکرم (ص) در سالن کوثر مسجد امام صادق (ع) واقع در میدان فلسطین تهران برگزار می شود.

مدیرکل  دفترتکنولوژی آموزشی و کمک آموزشی وزارت افزود: در راستای اجرای سند تحول بنیادین حوزه یادگیری اختصاصی قرآن و معارف اسلامی، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، با برگزاری این جشنواره، کتاب های متناسب قرآنی را از بین آثار قرآنی شناسایی و به کودکان و نوجوانان معرفی می کند.

ناصری، انتخاب بهترین آثار، از بین کتاب های منتشرشده را یکی از فلسفه های برگزاری این جشنواره عنوان کرد و افزود: خلاء هایی که در کتاب های آموزشی قرآن وجود دارد را ‌شناسایی و ناشران را به انتشار کتاب های متناسب تشویق می کنیم.

مدیرکل دفتر تکنولوژی آموزشی و کمک آموزشی وزارت آموزش وپرورش تصریح کرد: 313 عنوان کتاب از70 ناشر، شرایط شرکت در جشنواره را کسب کرده اند که از این تعداد، 54 درصد آن، مربوط به ناشران شهرستانی است.

وی از رشد 46 درصدی کتاب هادر جشنواره چهاردهم نسبت به جشنواره قبل خبر داد و خاطرنشان کرد: 105 عنوان کتاب معادل 33.5 درصد مربوط به گروه های دانش آموزی و 208 عنوان کتاب، مربوط به گروه های بزرگسال ، معادل 66.5 درصد دراین جشنواره موردارزیابی قرار می گیرند.

ناصری گفت: در این جشنواره، 39 اثر نامزد انتخاب آثاربرگزیده هستند که در نهایت 6 اثر به عنوان اثر برگزیده انتخاب و از 8 اثر دیگر نیز تقدیر خواهد شد.

وی سازمان دهی، زبان و نشر متناسب با سنّ مخاطب، خلاقیت در ارائه محتوا، زاویه دید پژوهش گر،  ظاهر و نوع گرافیک کتاب را از مواردی دانست که توسط داوران مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و آثار برگزیده به مخاطبان معرفی می شود.

=================================================================================================

نشست خبری کتاب قرآنی سازمان پژوهش؛

ظاهر کتاب‌های قرآنی باید فاخر شود/ رشد 2 برابری کتاب‌های قرآنی در جشنواره رشد

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و قرآنی از رشد دوبرابری آثار کتاب‌های قرآنی در جشنواره این دوره خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نشست خبری دبیر چهاردهمین جشنواره ساماندهی کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتاب‌های قرآنی با حضور محمد ناصری مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی و دبیر جشنواره و فریباکیا معاون دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1396/1/27/6089426_846.jpgصبح امروز در ساختمان پژوهش برگزار شد.

در این نشست ناصری با بیان اینکه باید در حوزه کتاب‌های قرآنی ناشران حساسیت بیشتری داشته و خلا‌ها پرشور، گفت: از میان کتب قرآنی سال‌های قبل ۳۰۰ کتاب ماسبق شناسایی شد.

وی ادامه داد: طی دوسال ۹۴ و ۹۳، تعداد ۶۰۰ کتاب قرآنی چاپ اول شناسایی شد که رشد دوبرابری داشته است.

دبیر همایش عنوان کرد: با توجه به وظیفه آموزش و پرورش باید کتاب‌های قرآنی مورد توجه قرار گیرد از طرفی دیگر هم باید از میان آثار چاپ شده، بهترین‌ها شناسایی شود.

ناصری با بیان اینکه ارائه فهرست کتاب‌های مناسب از اهداف دفتر تکنولوژی آموزشی است، تصریح کرد: هدف این جشنواره شناسایی خلا‌ها موجود در حوزه قرآنی است و هیئت داوران‌این نیا‌زها و خلاها رامی شناسند، همچنین از حیث کمی استقبال ناشران از کتاب‌های قرآنی افزایش یابد.

وی بیان کرد: جشنواره چهارم اردیبهشت ماه درسال کوثر برگزار می‌شود و از میان ۶۰۰ کتاب ۳۱۳ کتاب مناسب شناسایی شده و سهم ناشران شهرستانی ۵۴ درصد بوده است و ایران قمی ۳۰ درصد شناسایی شده است.

ناصری با بیان اینکه میزان رشد آثار ۴۵ درصد بوده است، گفت:: کتاب‌های گروه‌های دانش آموزی ۱۰۵ کتاب مناسب داشتند و گروه‌های بزرگسال آماری دوبرابر این عدد از داشتند.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد گفت: در حوزه کتابهای دانش‌آموزی قرآنی در حیطه آموزش 16 عنوان ،در حیطه مفاهیم و موضوعات قرآنی 203 عنوان ، در حیطه ادبیات باستانی 66 عنوان کتاب معرفی شده همچنین در حوزه کتاب بزرگسال در زمینه معارف، مفاهیم و علوم قرآنی 140 عنوان، تفسیر و ترجمه 52 عنوان و آموزشی 16 عنوان کتاب در جشنواره حضور دارند.

وی افزود: از میان آثار رسیده 39 عنوان نامزد برترین آثار شدند که از این تعداد 15 عنوان کتاب دانش‌آموزی و 24 عنوان کتاب بزرگسال بوده است و 6 برگزیده و 8 تقدیری از این تعداد اعلام می‌شوند.

ناصری شاخص‌های برترین کتاب‌ها را ملاک‌های مختلفی متناسب با نوع کتاب‌ها دانست و اظهار کرد: زبان و نثر متناسب با مخاطب ، خلاقیت در ارائه محتوا، نوع زاویه دید مؤلف و ظاهر و گرافیک آسان از جمله شاخص‌های مورد توجه در انتخاب کتاب‌ها بوده‌اند.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد گفت: امروزه باید ایده‌های جدید و خلاقیت در زمینه کتاب‌های قرآنی مورد توجه قرار گیرد همانطور که جامعه مسلمان از ابتدا سعی کرده هنر و خلاقیت را در حوزه‌های مختلف برای قرآن و محتواهای‌ قرآنی ارائه دهد.

وی در خصوص حمایت از کتاب‌های برگزیده قرآنی بیان کرد: آموزش و پرورش به دلیل وسعت فعالیت‌ها معاونت‌های مختلفی دارد که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در حوزه برنامه‌ریزی، شناسایی و معرفی فهرست کتاب‌های مناسب به مدارس سراسر کشور وظیفه دارد همچنین معرفی برترین‌ها در جشنواره از دیگر وظایف این سازمان به شمار می‌رود اما تجهیز کتابخانه‌های مدارس در حوزه معاونت پرورشی قرار می‌گیرد.

ناصری تصریح کرد: ردیف مالی برای خرید کتاب‌های مناسب کاری مشترک بین معاونت پرورشی و وزارت ارشاد بوده و باید این نهادهای مذکور در حمایت از کتاب‌های برتر قرآنی اهتمام داشته باشند.

https://www.tasnimnews.com/Static/img/print-icon.png

دبیر چهارمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد:

جشنواره کتاب‌های آموزشی با محوریت کتب قرآن اردیبهشت ماه برگزار می‌شود

شناسه خبر: 1380611 سرویس: اجتماعی

۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد با اشاره به برگزاری دومین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد ویژه کتب قرآنی گفت: ۶۰۰ اثر از ۷۷ ناشر به دست ما رسیده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد ناصری در نشست خبری ساماندهی کتاب‌های آموزشی ویژه کتب قرآنی اظهار کرد: در بررسی‌ها متوجه شدیم که باید به ناشران کتاب‌های قرآنی توجه ویژه داشته باشیم و در دور اول جشنواره 300 عنوان کتاب قرآنی مناسب تشخیص داده شد و دومین جشنواره کتاب‌های آموزشی ویژه کتب قرآنی چهارم اردیبهشت ماه در سالن کوثر مسجد امام صادق (ع) برگزار می‌شود.

وی افزود: یکی از اهداف این جشنواره، مشخص کردن خلأهای موجود در کتاب‌های قرآنی است و دلیل دیگر برگزاری جشنواره این است تا حجم کتب از نظر کیفی افزایش یابد.
در زمینه کتاب های قرآنی، هنر و خلاقیتی که در حوزه‌های دیگر مرتبط با قرآن وجود دارد رخ نمی‌دهد به عنوان مثال زحمتی که یک قاری بین المللی در ارائه قرآن به خرج می‌دهد را شاهد هستیم اما وقتی قرار است یک مفهوم قرآنی به دانش‌آموزان انتقال یابد شاهد اوج این پویایی، تلاش و هنر نیستیم.

ناصری گفت: حدود 600 اثر از 77 ناشر به دست ما رسید که تعداد آثار مناسب 313 عنوان و در این میان سهم ناشران شهرستانی 54 درصد و سهم ناشران قم 35 درصد بود و میزان رشد کتاب‌ها نسبت به نخستین جشنواره، 46 درصد است. تفاوت کتب مناسب بین دو دوره 214 کتاب است. از 313 کتب مناسب گروه دانش‌آموزی، گروه بزرگسال 208 عنوان کتاب داشتند که 66.5 درصد را دربرمی گیرد.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد تعداد کتب داوری به تفکیک طبقه بندی را اعلام و عنوان کرد: در گروه بزرگسالان در بخش آموزش قران 16 عنوان کتاب، در بخش معارف و علوم قرآنی 140 عنوان و در بخش تفسیر و ترجمه نیز 52 عنوان کتاب در این جشنواره شرکت کرده‌اند و در مجموع 18 داور داشتیم که تحت نظر یک کمیته علمی فعالیت کردند.

ناصری گفت: 39 عنوان نامزد هستند که 15 عنوان دانش‌آموزی و 24 عنوان در رده بزرگسالان است و در مجموع 6 اثر و مولف به عنوان برگزیده و 8 مولف نیز به عنوان تقدیری مورد تجلیل قرار می‌گیرند.

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش

 

زمان :  

۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۵:۲۵

 

شناسه خبر :

۶۲۲۳۵۶


جزییات جشنواره کتاب‌های قرآنی / تجلیل از ۱۴ آثار برگزیده
خبرگزاری شبستان: دبیر جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد گفت: دومین جشنواره کتاب‌های قرآنی چهارم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و ۱۴ آثار مورد تجلیل قرار می گیرند.

 به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، محمد ناصری، دبیر جشنواره ساماندهی کتاب های آموزشی رشد ویژه کتاب های قرآنی امروز 27 فروردین در نشست خبری که در ساختمان سازمان پژوهش برگزار شد، گفت: دومین جشنواره کتاب های قرآنی همزمان با چهاردهمین دوره جشنواره کتاب های آموزشی رشد برگزار می شود.

وی افزود: سال گذشته در جشنواره کتاب های قرآنی تعداد 300 کتاب مناسب تشخیص داده شد که این نشان می دهد در حوزه کتاب های قرآنی فعالیت مناسبی نداریم. امسال در دومین مرحله 600 کتاب مناسب را شناسایی کردیم که از لحاظ کمی رشد داشتیم.

ناصری بیان کرد: یکی از دلایل برگزاری این جشنواره احساس نیاز در این حوزه بود. همچنین در سند ملی آموزش که در حوزه یادگیری را تشریح کرده یک کتاب یادگیری قرآنی را نیز به صورت اختصاصی آورده است که وظیفه ما است تا در این زمینه فعالیت کنیم.

دبیر جشنواره کتاب های آموزشی رشد بیان کرد: یکی از فلسفه وجودی جشنواره رشد شناسایی کتاب های مناسب از خیل عظیم کتاب ها است که متوجه شویم در حوزه قرآنی خلاء بیشتر در چه بخش هایی است.

وی تصریح کرد: جشنواره کتاب های قرآنی چهارمین اردیبهشت برگزار می شود و از 600 کتاب تالیف شده در این حوزه 313 کتاب برگزیده و در پایان 39 آثار مورد تجلیل قرار می گیرد و 6 آثار برگزیده و 8 آثار تقدیری نیز تجلیل ویژه خواهد شد.

وی بیان کرد: ساماندهی محتواها، زبان نسخ، خلاقیت در ارایه محتوا، زاویه دید و نگاه معلم از شاخص های انتخاب آثار برگزیده در حوزه قرآنی بوده است.

============================================================================================================================

  • یکشنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ / ۱۱:۴۲:

جزییات برگزاری چهاردهمین جشنواره کتابهای آموزشی رشد تشریح شد

معرفی کتب مناسب دانش‌آموزان برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس

مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش به اعلام جزییات برگزاری چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتب قرآنی پرداخت و گفت: این جشنواره روز دوشنبه چهارم اردیبهشت ماه برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، ناصری در این نشست خبری با بیان اینکه این جشنواره چهارم اردیبهشت ماه در سالن کوثر مسجد امام صادق علیه‌السلام برگزار می شود اظهار کرد:حدود 600 اثر به دست ما رسید که تعداد آثار مناسب 313 عنوان و تعداد ناشران شرکت کننده در جشنواره77 ناشر بود.

وی افزود: در این میان سهم ناشران شهرستانی 54 درصد و سهم ناشران قم 35 درصد بود.

ناصری با اشاره به رشد 46 درصدی کتب مناسب شرکت کننده در جشنواره نسبت به دوره قبل گفت: تفاوت کتب مناسب بین دو دوره 214 کتاب است. از 313 کتب مناسب گروه دانش آموزی ، گروه بزرگسال 208 عنوان کتاب داشتند که 66.5 درصد را دربرمی گیرد.

وی تعداد کتب داوری به تفکیک طبقه بندی را اعلام کرد و گفت : در بخش دانش آموزی در گروه آموزش قرآن 16 عنوان،گروه مفاهیم و موضوعات قرانی 23 عنوان، ادبیات داستانی 66 عنوان و در گروههای داوری بزرگسال آموزش قرآن 16 عنوان، معارف قرآنی 140 و تفسیر و ترجمه 52 عنوان بوده است و مجموعا 18 داور داشتیم که تحت نظر یک کمیته علمی فعالیت کردند.

ناصری با بیان اینکه 39 عنوان نامزد هستند که 15 عنوان دانش اموزی و 24 عنوان در رده بزرگسال است اظهار کرد:شش برگزیده خواهیم داشت و هشت نفر تقدیر می شوند.

دبیر چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتاب های قرآنی درباره شاخصه ها و مولفه های انتخاب کتب گفت: موضوع سازماندهی محتوا بسیار مهم بود، زبان و نثر متناسب با مخاطب، خلاقیت در ارائه محتوا، زاویه نگاه خالق اثر و همچنین گرافیک آثار از جمله مولفه‌های موثر و مورد توجه در انتخاب کتب برتر هستند.

وی ادامه داد: در زمینه کتاب های قرآنی، هنر و خلاقیتی که در حوزه های دیگر مرتبط با قرآن وجود دارد رخ نمی دهد. به عنوان مثال زحمتی که یک قاری بین المللی در ارائه قرآن به خرج می دهد را شاهد هستیم اما وقتی قرار است یک مفهوم قرآنی به دانش آموزان انتقال یابد شاهد اوج این پویایی، تلاش و هنر نیستیم.

ناصری در ادامه درباره وظایف سازمان پژوهش برای معرفی و تهیه این کتب برای کتابخانه‌های مدارس عنوان کرد: وظیفه ما شناسایی و معرفی این فهرست به مدارس سراسر کشور است. بالغ بر 100 هزار جلد کتاب مناسب را در کتابنامه رشد معرفی می کنیم اما وظیفه تجهیز کتابخانه ها بر عهده معاونت پرورشی است. البته ما تاکید داریم از کتب جشنواره قرآنیمناسب معرفی شده در کتابنامه رشد استفاده شود

جزئیات جشنواره کتاب‌های آموزشی قرآنی تشریح شد

شناسهٔ خبر: 3954047 - یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴

جامعه > آموزش و پرورش

دبیر جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد جزئیات جشنواره ساماندهی کتاب‌های آموزشی ویژه کتب قرآنی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد ناصری در نشست خبری که به مناسبت جشنواره کتابهای رشد ویژه کتابهای قرآنی برگزار شد، گفت: چهاردهمین دوره جشنواره کتابهای آموزشی رشد را برگزار خواهیم کرد که مصادف با دومین جشنواره کتابهای قرآنی است.

وی افزود: سال گذشته، اولین جشنواره کتابهای قرآنی را برگزار کردیم که متأسفانه تنها ۳۰۰ کتاب مناسب تشخیص داده شد که نشان از فعالیت های کم در حوزه های کتاب های قرآنی داشت. امسال در دومین مرحله، تعداد ۶۰۰ کتاب مناسب را شناسایی کرده ایم که از لحاظ کمی نیز رشد داشته ایم.

دبیر جشنواره کتابهای آموزشی رشد تصریح کرد: چهارم اردیبهشت ماه جشنواره کتابهای قرآنی برگزار می شود. از ۶۰۰ عنوان کتابهای قرآنی، ۳۱۳ جلد کتاب مناسب تشخیص داده شده است که سهم ناشران شهرستانی ۵۴ درصد بوده که استان قم، ۳۵ درصد یعنی ۱۱۰ کتاب مناسب داشته است.

ناصری با بیان اینکه این جشنواره در دو گروه دانش آموزی و بزرگسالان برگزار می شود افزود: در گروه دانش آموزی، ۱۶ کتاب آموزش قرآن، ۲۰۳ عنوان کتاب مفاهیم قرآنی، ۶۳ عنوان ادبیات داستانی داشته ایم و در گروه بزرگسال، معارف علوم قرآنی ۱۴۰ عنوان، کتاب و تفسیر و ترجمه ۵۲ عنوان کتاب منتشر شده است که توسط ۱۸ داور ارزیابی شده است.

مدیر کل دفتر انتشارات سازمان پژوهش و برنامه ریزی بیان کرد: این جشنواره، ۳۹ نامزد دریافت جایزه دارد که از ۱۴ نفر که شش نفر از آنان برگزیده و هشت نفر از آنان تقدیری هستند تجلیل می شود البته از همه نامزدها به دلیل فعالیتی که داشته اند تقدیر خواهد شد.

وی درباره حمایت از فروش آثار مولفان نیز اظهار داشت: وظیفه ما شناسایی و معرفی فهرست آثار و معرفی آن به تک تک مدارس کشور است. همچنین در کتابنامه رشد نیز معرفی می کنیم اما وظیفه تجهیز کتابخانه ها و خرید و فروش کتب مولفان وظیفه معاونت پرورشی و فرهنگی است.

ناصری تصریح کرد: اعتباری برای خرید نداریم و ردیف مالی دست معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش برای خرید کتابها است.

==================================================================

  • تاریخ انتشار: 06 اردیبهشت 1396 - 09:39
  • سرویس: آموزش و پرورش - سازمان ها و مراکز تابعه

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش خبرداد

حضور 600 اثر قرآنی در جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش از حضور 600 اثر قرآنی در جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد خبرداد.

به گزارش سرویس آموزش و پرورش پانا، محمد ناصری در چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتاب‌های قرآنی اظهارکرد: وزارت آموزش و پرورش بیش از 16 سال بنا به وظیفه ذاتی خود برای معرفی آثاری که در توسعه مفاهیم درسی مؤثر است تلاش می‌کند که یکی از آنها معرفی کتب برتر است.

وی ادامه داد: در دومین دوره کتاب‌های ویژه قرآنی در چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد، 600 اثر از کتاب‌ها ارسال شد که 313 کتاب مناسب تشخیص داده شد و 14 مؤلف شامل 7 مؤلف در قسمت برگزیده و 7 مؤلف در قسمت تقدیری تجلیل می‌شود.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی با انتقاد از بازار پررونق کتاب‌های کمک آموزشی تصریح کرد: این بازار باعث شده است که دانش‌آموزان لذت خواندن کتاب در حوزه‌های مختلف و به‌ویژه قرآن را نبرند.

ناصری تصریح کرد: بیشتر ناشران شرکت‌کننده در این جشنواره از ناشران شهرستانی هستند و از کل ناشران شرکت‌کننده 33 درصد کتاب‌ها مربوط به شهر مقدس قم است و سهم کتاب‌های کودک و نوجوان در این جشنواره 105 کتاب است.

================================================

کدمطلب: AqCxUE2i     تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۰۶ ۰۹:۲۸:۴۶      تعداد بازدید این صفحه:  ۴۲
مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش خبرداد:

 

حضور 600 اثر قرآنی در جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد

 

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی سازمان پژوهش از حضور 600 اثر قرآنی در جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد خبرداد.
 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ، محمد ناصری در چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد ویژه کتاب‌های قرآنی اظهارکرد: وزارت آموزش و پرورش بیش از 16 سال بنا به وظیفه ذاتی خود برای معرفی آثاری که در توسعه مفاهیم درسی مؤثر است تلاش می‌کند که یکی از آنها معرفی کتب برتر است.

وی ادامه داد: در دومین دوره کتاب‌های ویژه قرآنی در چهاردهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد، 600 اثر از کتاب‌ها ارسال شد که 313 کتاب مناسب تشخیص داده شد و 14 مؤلف شامل 7 مؤلف در قسمت برگزیده و 7 مؤلف در قسمت تقدیری تجلیل می‌شود.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی با انتقاد از بازار پررونق کتاب‌های کمک آموزشی تصریح کرد: این بازار باعث شده است که دانش‌آموزان لذت خواندن کتاب در حوزه‌های مختلف و به‌ویژه قرآن را نبرند.

ناصری تصریح کرد: بیشتر ناشران شرکت‌کننده در این جشنواره از ناشران شهرستانی هستند و از کل ناشران شرکت‌کننده 33 درصد کتاب‌ها مربوط به شهر مقدس قم است و سهم کتاب‌های کودک و نوجوان در این جشنواره 105 کتاب است.

ارسال نظر

Image CAPTCHA