مقام معظم رهبری: زیر بار سند 2030 نخواهیم رفت

فرمایشات و بیانات ارزشمند و حکیمانه مقام معظم رهبری در خصوص سند «چارچوب اقدام آموزش 2030»، که در تاریخ 17 اردیبهشت 1396 در دیدار با معلمان، مطرح شد از همان لحظه، مورد توجه و اهتمام جدی دولت قرار گرفت و ازطریق مرسوم و بنا به وظیفه، برخی شبهات مرتبط با آن را خدمت معظم له پاسخ گفته و بر طرف کردن سایر دغدغه های ایشان در خصوص این سند را نیز در دستور کار خود قرار داد.
 
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، با این همه متاسفانه برخی جریانات و گروه های سیاسی خاص، از فرصتِ همزمانی و قرابتِ فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری با فضای انتخابات ریاست جمهوری، نهایت سوء استفاده را بعمل آورده  و از آن دستاویزی سیاسی برای وارد آوردن فشار به دولت در ایام انتخابات و تخریب چهره آن خصوصا در میان قشر متدین و مذهبی کشور کردند، مانند انتشار شایعه پذیرش آموزش همجنسگرایی در مدارس و یا انتشار گسترده شایعه توزیع کتابی در خصوص آموزش های جنسی در نمایشگاه کتاب که همگی کذب محض بوده و با نیت تشویش اذهان عمومی و مکدر کردن خاطر مردم شریف و متدین ایران اسلامی علیه دولت تدبیر و امید بوده است.

این شایعه پراکنی ها در حالی است که در تصویب «چارچوب اقدام آموزش 2030» یونسکو، از هیچ کشوری درخواست امضاء نشده است چرا که اصولا در بین اسناد یونسکو به جز پیمان نامه ها که جنبه الزامی دارند، و باید به تایید مجالس کشورها برسند، هیچ سند دیگری مورد امضای فیزیکی واقع نمی شود. سند «چارچوب اقدام آموزش 2030» نیز در زمره پیمان نامه ها نیست و به عنوان یک چارچوب عمل که کشورها مطابق با ساختار ملی خود آن را اجرا می کنند، در حقیقت یک توصیه نامه به شمار می رود و بنابراین توسط هیچ کشوری امضا نشده است.

به همین دلیل دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت لازم دانست،  موارد و توضیحاتی را در خصوص اصل و اساس این سند و بایدها و نبایدهای آن و شبهاتی که پیرامون آن مطرح شده، به منظور جلوگیری از هرگونه سوء استفاده و برای تنویر افکار عمومی کشور، خصوصا، علمای اعلام، روحانیت معزز و متدینین و سایر اقشار ملت شریف ایران ارائه کند:

الف) یکی از اولویت‌های جدی دولت یازدهم استفاده از ظرفیت دیپلماسی برای حضور فعال و ارزش‌آفرین در عرصه‌ی توسعه‌ی بین‌الملل بوده است. این امر فرصت گفتگو، تعامل و تاثیرگذاری بر سیاست‌های جهانی را فراهم کرده و توامان امکان بهره‌گیری از تجارب موفق جهانی و پتانسیل‌های موجود برای معرفی اختصاصات فرهنگی نظام جمهوری اسلامی فراهم می‌کند. نظر دولت حفظ پیشتازی در عرصه جهانی و جلوگیری از شکل‌گیری تصویر منفی بین المللی در موضوعاتی است که طبق اسناد بالادستی ملزم به پیگیری اهدافی در ارتباط با آن‌ها هستیم. بخشی از ارزیابی‌های منفی از وضعیت کشور در اسناد و گزارش‌های بین‌المللی ناشی از عدم توجه به پتانسیل‌های همکاری بین‌المللی در پیگیری اهداف مشترک توسعه‌ای است و بر این باوریم که با حفظ استقلال و اختصاصات فرهنگی قادریم تصویر مثبت و موفقی را از نظام جمهوری اسلامی ایران به جهانیان مخابره کرده و با ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی مقابله کنیم.

ب) «چارچوب اقدام آموزش 2030» در امتداد برنامه «آموزش برای همه» قرار دارد که سابقه آن به سال 1990 باز می گردد. برنامه «آموزش برای همه» طی سال های 2000 الی 2015 در جمهوری اسلامی ایران اجرا شد و کشور ما به دلیل دستاوردهای موفقی که در ارتباط با برخی از شاخص های آن داشت، مورد تقدیر جهانیان قرار گرفت. پیش نویس اولیه «چارچوب اقدام آموزش 2030» در اجلاس مجمع جهانی آموزش که از تاریخ 19 الی 22 می 2015 (30 اردیبهشت لغایت 2 خرداد 1394) در اینچئون کره جنوبی برگزار شد، ارائه گردید. در این اجلاس جناب آقای دکتر فانی، وزیر وقت آموزش و پرورش، در راس هیاتی شامل نمایندگان دستگاه های مختلف از جمله کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و وزارت امور خارجه شرکت داشتند. با توجه به برخی ملاحظات و حساسیت های مهم موجود در سند، هیات شرکت کننده از سوی کشورمان «تحفظ رسمی» جمهوری اسلامی ایران نسبت به کل سند را در جلسه ارائه نموده و این تحفظ در صحن اجلاس توسط وزیر محترم آموزش و پرورش قرائت شد. ضمن آنکه پیش تر، کلیه نقطه نظرات کشورمان به صورت مکتوب به نماینده کشور مالزی به عنوان نماینده گروه آسیا و اقیانوسیه ارائه و تاکید شده بود تنها درصورت اعمال تغییرات مد نظر جمهوری اسلامی ایران است که کشورمان ارائه تحفظ نخواهد کرد. متعاقب اجلاس اینچئون، «چارچوب اقدام آموزش 2030» در اجلاس مقامات عالی‌رتبه آموزش جهان در حاشیه سی و هشتمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو (13 تا 15 آبان 1394) ارائه و به تصویب رسید. در اجلاس مزبور هیچ یک از کشورهای عضو یونسکو با سند فوق مخالفت نکردند و تنها وزیر وقت آموزش و پرورش کشورمان طی سخنانی بر ملاحظات جمهوری اسلامی ایران در این سند تاکید و بار دیگر متن تحفظ رسمی کشورمان در اجلاس اینچئون را عینا قرائت کرد و درخواست نمود این تحفظ در اسناد مربوطه اجلاس درج گردد. متعاقبا نمایندگی کشورمان نزد یونسکو، مراتب را به طور رسمی و مکتوب به دبیرخانه اجلاس و دبیرخانه یونسکو ارسال نمود. متن فارسی این ملاحظه و تحفظ بدین شرح اعلام شده است.

 "جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به بخش هایی از «چارچوب اقدام آموزش 2030» که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت های ملی، باورهای دینی و ارزش های فرهنگی جامعه ایرانی تفسیر و تعبیر شوند، نمی داند".

==============================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در د, 1396/02/25 - 08:09.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص بحث عدالت جنسیتی و برابری جنسیتی در سند تحول بنیادین، اظهار داشت: در مبانی نظری تحول بنیادین ذیل بحث انسان شناختی، ارزش شناختی و دین شناختی عباراتی داریم که به عدالت آموزشی تصریح می‌کند.

وی افزود: در سند تحول بنیادین بین اقشار و جنسیت‌های مختلف تفاوتی در تأمین امکانات و فضای لازم آموزشی وجود ندارد و در عمل هم آنچه مشاهده می‌شود این است که تفاوتی بین جنسیت‌ها و اقوام در دسترسی به امکانات نیست.

حجت‌الاسلام و المسلمین ذوعلم تصریح کرد: در سند 2030 آنچه آمده، بحث برابری جنسیتی است؛ در برخی تحقیقات صورت گرفته برابری جنسیتی در بسیاری از کشورها پذیرفته نیست علاوه بر اینکه تفسیرهای ناروایی از برابری جنسیتی وجود دارد.

عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: برابری در محتوای آموزشی و بسیاری مسائل دیگر بدون توجه به نقش و روحیات زن و مرد خلاف عدالت است.

وی به عدم استفاده از واژه زن در سند تحول بنیادین اشاره کرد و بیان نمود: نیازی نبود واژه زن بیاید چون قرار نیست تفاوتی بین این دو جنس وجود داشته باشد همان گونه که در 6 ساحت سند تحول بنیادین، هیچ تفاوتی بین آنها نیست و آنچه فرض بوده و مسلّم تلقی شده این است که در بهره‌مندی در این مسائل بین دختران و پسران تفاوتی وجود ندارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین ذوعلم به حضور پررنگ زنان در نظام آموزشی کشور اشاره کرد و گفت: در نظام تعلیم و تربیت ما حدود 65 درصد از کارکنان آموزش و پرورش خانم‌ها هستند و هیچ تفاوتی وجود ندارد که آن را بهانه‌ای برای نقص سند تحول و نقد آن قرار دهیم.

عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه هشدارها در مورد سند 2030 جدی گرفته نشد و رهبر انقلاب مجبور به ورود شدند، گفت: از ماه‌ها پیش من و همکارانم در این موضوع اعلام حساسیت و خطر کردیم، مراکز سیاست‌گذار مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی باید فضای فرهنگی را رصد کرده و در این مسئله زودتر ورود می‌کردند.

وی افزود: ما باید در فرآیندهای صیانت از مرزهای فرهنگی را بازنگری کرده و دیده‌بانی فرهنگی را تقویت کنیم. کشور ما همواره در معرض خطر است و اگر امروز برای آن فکری نکنیم  این مسائل دوباره تکرار می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین ذوعلم اضافه کرد: متأسفانه در برخی مراکز تصمیم سازیِ فرهنگی دچار نوعی خودباختگی فرهنگی، کم اطلاعی و کم عمقی فکری و نظری در مورد غنی بودن مسائل فرهنگی بومی هستیم.

============================================================================================================================

حجت‌الاسلام نبوی مطرح کرد

نادیده گرفتن ارزش‌های دینی در سند 2030/ اعتراض کشورهای غیر اسلامی به اجرای سند 2030

خبرگزاری فارس: نادیده گرفتن ارزش‌های دینی در سند 2030/ اعتراض کشورهای غیر اسلامی به اجرای سند 2030

مسؤول بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم گفت: ارزش‌های دینی در سند 2030 نادیده گرفته شده است به طوری که با نادیده گرفته شدن این آموزه‌ها به سمت برابری جنسیتی گام برداشته می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن نبوی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم، با اشاره به پذیرش سند 2030 از سوی دولتمردان اظهار کرد: این امر سبب تعجب است که چنین سندی بدون طی کردن مراحل قانونی با این سرعت به تصویب رسیده ولی سند تحول که تمام مراحل را گذرانده کنار گذاشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب از این امر اظهار ناراحتی کردند و از شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه جلوگیری نکردن از اجرای این سند گلایه داشتند.

مسؤول بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم با بیان اینکه ارزش‌های دینی در این سند نادیده گرفته شده است گفت: این سند با نادیده گرفتن این آموزه‌ها به سمت برابری جنسیتی گام برداشته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کشور بر اساس این سند ملزم به عقب‌نشینی از برخی از ارزش‌های دینی است به طوری که این سند مفاهیمی مانند جهاد و شهادت را هدف قرار می‌‌دهد تا آنها را از دانش‌آموزان بگیرند.

نبوی عنوان کرد: در این سند بیگانگان در امور فرهنگی حق دخالت دارند از جمله آنها نظارت جهانی از سوی یونسکو است و با مواردی مانند بسیج دانش‌آموزی و دانشجویی مقابله شده است.

وی با بیان اینکه کشورهای غیر اسلامی نیز بندهایی از این سند مانند روسپیگیری را نپذیرفتند و نسبت به آن اعتراض کردند گفت: چین، مکزیک، آلمان، یونان، هنگ‌کنگ، گینه و... از جمله این کشورها هستند که نسبت به اجرای این سند اعتراض داشتند.

مسؤول بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: این جای تعجب است در ایران نسبت به قوانینی متعهد شدند که جوامع غربی نیز آنها را نمی‌پسندد.

نبوی خاطرنشان کرد: مردم باید هوشیار و بیدار باشند و نسبت به این موارد آگاهی لازم را کسب کنند و مجلس نیز به میدان آید تا از تکرار چنین تعهداتی جلوگیری شود.

انتهای پیام/ج/

=============================================================================================================================

مقام معظم رهبری:

جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش و پرورش دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به سند 2030 ندارد

رهبر انقلاب اسلامی همچنین به موضوع پذیرش سند ۲۰۳۰ سازمان ملل و یونسکو از جانب دولت اشاره کردند و با انتقاد شدید از این موضوع گفتند: این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود، و امضای این سند و اجرای بی سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست و به دستگاههای مسئول نیز اعلام شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین المللی که تحت نفوذ قدرتهای بزرگ نیز قرار دارد، به خود حق می دهد که برای ملتهایی با تاریخ و فرهنگ و تمدن گوناگون، تکلیف معین کند.

ایشان با تأکید بر اینکه اصل این کار غلط است، خاطرنشان کردند: اگر چنانچه با اصل کار نمی‌توانید مخالفت کنید، صراحتاً اعلام کنید که جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش و پرورش، دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به این سند ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی با گلایه از شواریعالی انقلاب فرهنگی گفتند: این شورا باید مراقبت می کرد و نباید اجازه می داد که کار تا جایی پیش برود که اکنون ما مجبور به جلوگیری از آن شویم.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اینجا جمهوری اسلامی ایران است و در این کشور مبنا اسلام و قرآن است. اینجا جایی نیست که سبک زندگی معیوب و ویرانگر و فاسد غربی بتواند اعمال نفوذ کند. در نظام جمهوری اسلامی پذیرش چنین سندی، معنا ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی سپس با اشاره به انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه، انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را یک موضوع حیاتی و بسیار با ارزش دانستند و خاطرنشان کردند: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی، برآمده از اسلام است و اینگونه نیست که «جمهوری» به «اسلام» الصاق شده باشد و اگر انتخابات نبود، امروز اثری از جمهوری اسلامی ایران باقی نمی ماند.

حضرت آیت الله خامنه ای، حضور عظیم مردم در عرصه های مختلف بویژه انتخابات را مصونیت بخش کشور و حافظ منافع ملت و موجب ابهت نظام در چشم دشمنان دانستند.

ایشان با یادآوری نمونه‌ای تاریخی از اقدام یکی از دولتهای اروپایی در متهم کردن رئیس جمهور ایران و احضار وی به دادگاه، در اوایل دهه هفتاد افزودند: با آنکه رئیس جمهور وقت روابط نزدیکی با آن دولت داشت اما همان دولت اروپایی او را متهم و احضار کرد و تنها عاملی که باعث عقب نشینی آن دولت اروپایی شد، تو دهنی بود که دریافت کرد، بنابراین دشمن، دشمن است و این دولت و آن دولت ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دشمن در هر موقعیتی که بتواند، زهر خود را خواهد ریخت و ملاحظه لفاظی ها را هم نخواهد کرد، افزودند: تنها مانع در مقابل اظهار دشمنیِ دشمن، حضور مردم در صحنه است زیرا اُبّهت یک کشور ۸۰ میلیونی با نیروی انسانی قوی و باهوش و دارای میلیونها جوان، در دل دشمن ترس ایجاد می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اگر می خواهیم اُبهت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی حفظ شود و مصونیت آن باقی بماند، باید همه در انتخابات شرکت کنند.

ایشان افزودند: اگر چنانچه در انتخابات کوتاهی شود و عواملی زمینه ساز یأس مردم شوند، قطعاً کشور لطمه خواهد خورد و هر فردی هم که در این لطمه سهیم باشد، در پیشگاه پروردگار مسئول خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سلایق و دیدگاههای مختلف سیاسی و گرایش های متفاوت در انتخاب کاندیداها، خاطرنشان کردند: در انتخابات هرکس به هر نامزدی که بپسندد رأی می دهد اما موضوع اصلی و مهم، حضور همه مردم در پای صندوق های رأی است تا نشان دهند که آماده دفاع از اسلام و نظام هستند و مصونیت کشور را حفظ خواهند کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در پایان تأکید کردند: اگر به لطف خداوند، این همت و اراده در مردم، با همین شدت و ابهت ادامه پیدا کند، دشمن هرگز نخواهد توانست در مقابل ملت ایران، هیچ غلطی انجام دهد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به ماه شعبان و لزوم استفاده از فرصت نیمه شعبان برای مناجات و تقرب به خداوند، گفتند: ماه شعبان، ماه دعا و توسل و مقدمه ماه مبارک رمضان است و در ادعیه وارده آن، راههای سعادت و هدایت روشن شده است.

======================================================================================================================

سند «آموزش 2030» بر اساس تفکرات سکولار طراحی شده است/ «سند تحول بنیادین» برای همه دنیا قابل استفاده است

خبرگزاری فارس: سند «آموزش 2030» بر اساس تفکرات سکولار طراحی شده است/ «سند تحول بنیادین» برای همه دنیا قابل استفاده است

وزیر اسبق آموزش و پرورش با اشاره به اینکه طراحی سند آموزش 2030 توسط یونسکو بر اساس تفکرات سکولار است، تأکید کرد: سند تحول بنیادین یک الگو بر اساس آموزش و پرورش توحیدی است و برای همه دنیا قابل استفاده است.

محمود فرشیدی وزیر اسبق آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص «سند آموزش 2030»،‌ اظهار داشت: طراحی این سند توسط سازمان علمی ـ فرهنگی یونسکو صورت گرفته است و برنامه‌های این سازمان سکولار است.

وی با بیان اینکه الگوی آنها با الگوی ما متفاوت است، ادامه داد: ما الگویی از دین اسلام داریم و انسان را خلیفه خدا روی زمین می‌دانیم، اما آنها در تفکر اومانیستی، انسان را خدا می‌دانند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش در تشریح وجود تفاوت در دو دیدگاه تربیتی اسلامی و غربی، افزود: با مقایسه این دو تفکر، الگویی که بر آن اساس طراحی شده با الگویی که براساس مکتب توحیدی طراحی شده است، چطور می‌تواند یکی باشد و به نظر بنده این حرف بامبنایی نیست.

فرشیدی با انتقاد ار عدم اجرا شدن کامل سند تحول بنیادین ابراز داشت: در حال حاضر همان نظام آموزشی غربی را داریم و آموزش و پرورش ما الگوی گرفته شده از آموزش و پرورش فرانسه و آمریکاست، آن هم به صورت ناقص است؛ در صورتی که در حال حاضر سند بومی افتخار آفرینی داریم و معتقد هستم این سند مانند خیلی از دستاوردهای علمی بوده که تاکنون کسب شده است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش در تشریح اهمیت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش متذکر شد: توانسته‌ایم در برابر 300 تا 400 سال آموزش و پروش غرب که همه فرمولی شده بود، یک الگو بر اساس آموزش و پرورش توحیدی تولید کنیم و برای همه دنیا قابل استفاده است؛ در حالی که متاسفانه این موضوع مسکوت مانده است و همان روال فرسودگی، خستگی و بی‌انگیزگی وجود دارد.

فرشیدی با اشاره به مصادیق کم‌کاری در اجرای سند تحول، یادآور شد: شرایطی است که معلمان و خانواده‌ها از اینکه دانش‌آموزان آموزش لازم را نمی‌بینند، ناراضی هستند و دانش‌آموزان نیز انگیزه درس خواندن ندارند؛ در نتیجه برای ایجاد تحول، سند تحول بنیادین برنامه‌ریزی شد.

======================================================================================================================

هیچ تفاوتی بین دختران و پسران در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیست/ ۶۵ درصد فرهنگیان کشور را بانوان تشکیل می‌دهند

عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه ۶۵ درصد فرهنگیان کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، گفت: در 6 ساحت سند تحول بنیادین، هیچ تفاوتی بین دختران و پسران نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص بحث عدالت جنسیتی و برابری جنسیتی در سند تحول بنیادین، اظهار داشت: در مبانی نظری تحول بنیادین ذیل بحث انسان شناختی، ارزش شناختی و دین شناختی عباراتی داریم که به عدالت آموزشی تصریح می‌کند.

وی افزود: در سند تحول بنیادین بین اقشار و جنسیت‌های مختلف تفاوتی در تأمین امکانات و فضای لازم آموزشی وجود ندارد و در عمل هم آنچه مشاهده می‌شود این است که تفاوتی بین جنسیت‌ها و اقوام در دسترسی به امکانات نیست.

حجت‌الاسلام و المسلمین ذوعلم تصریح کرد: در سند 2030 آنچه آمده، بحث برابری جنسیتی است؛ در برخی تحقیقات صورت گرفته برابری جنسیتی در بسیاری از کشورها پذیرفته نیست علاوه بر اینکه تفسیرهای ناروایی از برابری جنسیتی وجود دارد.

عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: برابری در محتوای آموزشی و بسیاری مسائل دیگر بدون توجه به نقش و روحیات زن و مرد خلاف عدالت است.

وی به عدم استفاده از واژه زن در سند تحول بنیادین اشاره کرد و بیان نمود: نیازی نبود واژه زن بیاید چون قرار نیست تفاوتی بین این دو جنس وجود داشته باشد همان گونه که در 6 ساحت سند تحول بنیادین، هیچ تفاوتی بین آنها نیست و آنچه فرض بوده و مسلّم تلقی شده این است که در بهره‌مندی در این مسائل بین دختران و پسران تفاوتی وجود ندارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین ذوعلم به حضور پررنگ زنان در نظام آموزشی کشور اشاره کرد و گفت: در نظام تعلیم و تربیت ما حدود 65 درصد از کارکنان آموزش و پرورش خانم‌ها هستند و هیچ تفاوتی وجود ندارد که آن را بهانه‌ای برای نقص سند تحول و نقد آن قرار دهیم.

عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه هشدارها در مورد سند 2030 جدی گرفته نشد و رهبر انقلاب مجبور به ورود شدند، گفت: از ماه‌ها پیش من و همکارانم در این موضوع اعلام حساسیت و خطر کردیم، مراکز سیاست‌گذار مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی باید فضای فرهنگی را رصد کرده و در این مسئله زودتر ورود می‌کردند.

وی افزود: ما باید در فرآیندهای صیانت از مرزهای فرهنگی را بازنگری کرده و دیده‌بانی فرهنگی را تقویت کنیم. کشور ما همواره در معرض خطر است و اگر امروز برای آن فکری نکنیم  این مسائل دوباره تکرار می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین ذوعلم اضافه کرد: متأسفانه در برخی مراکز تصمیم سازیِ فرهنگی دچار نوعی خودباختگی فرهنگی، کم اطلاعی و کم عمقی فکری و نظری در مورد غنی بودن مسائل فرهنگی بومی هستیم.

انتهای پیام/===================================================================================================================

سند آموزش «۲۰۳۰»؛ شبح کژدم نظام آموزشی کشور/ 10 ایراد اساسی در محتوای سند

خبرگزاری فارس - محمد تاجیک: نظام سلطه جهانی از سال‌های 1980 به بعد یک موج جهانی‌سازی و همگرایی همه جانبه کشورها با نظام لیبرایی غربی را آغاز کرد. از لوازم و ملزومات اجرای این جهانی‌سازی هدفمند، یکسان سازی‌هایی در حوزه‌های گوناگون مانند مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

در این میان موضوع فرهنگ و استفاده از ابزار‌های فرهنگی در جهت استعمار دولت‌ها از جمله اقدامات کلیدی و شاخص این نظام است و دست اندازی به نظام‌های آموزشی و تربیتی کشورهای مختلف از اهداف راهبردی نظام سلطه است.

در این مسیر با در نظر گرفتن عقاید و فرهنگ‌های دولت‌های مختلف، نسبت به دگرگون‌سازی هویتی در میان قشر نوجوان و جوان و دستیابی آسان به خواسته‌ها و تمنیات خود در راه زیر سیطره قرار دادن کشورها و انقیاد آنان، اقدام می‌شود.

 با عنایت به این مقدمه اشاره شده، تغییر نظام آموزشی کشورها و یکسان و همانند سازی آن با علایق و خطوط فکری و فرهنگی غربی، مدنظر تئوریسین‌های تعلیم و تربیت غرب و نظام سلطه جهانی قرار گرفته است و در این طریق سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در قامت و لعاب سازمان ملل متحد، همواره سعی در ایفای این نقش داشته و دارند.

سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، مهم‌ترین مرجع اجرای طرح‌های علمی و فرهنگی در دنیاست. این سازمان از سال 2000 میلادی تاکنون یعنی از زمان تعیین 6 هدف آموزش برای همه و اهداف توسعه‌‌ هزاره، سعی در تغییر کارکرد‌های آموزشی و تربیتی در دنیا داشته است تا به نوعی زمینه‌ساز تغییر و تحول نظام‌های آموزشی در کشورهای مختلف باشد.

اگرچه جهان در طول این سال‌ها در زمینه آموزش پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است، اما دسترسی به شاخص‌های مدنظر یونسکو در خصوص آموزش یکسان و رسیدن به اهداف پیش‌بینی شده تا مهلت مقرر یعنی تا 2015 محقق نشد.

در سال 2015 سازمان ملل قطعنامه‌ای را برای دگرگون کردن جهان و توسعه پایدار تا 2030 تصویب کرد. در این قطعنامه به بخش‌های مختلفی از جمله محیط زیست، تغییرات اقلیمی و هرآنچه برای نسل آتی مبهم و تأثیرگذار است، اشاره شده است.سند 2030 دارای 17 هدف کلی و 169 هدف ویژه است.

یکی از بخش‌ها، بخش آموزش است که در این برنامه‌ سازمان ملل اشاره کرده است که همه 192 عضو سازمان، تا سال 2030 باید برای مردمان خود فارغ از جنسیت، قومیت، سن و هر گونه تفاوت و تبعیض امکانات مساوی، با کیفیت بالا و مادام‌العمر تحصیل فراهم کنند. 

در نتیجه در برنامه 2030 یونسکو تأکید شده است برای به پایان رساندن دستور ناتمام آموزش برای همه در برنامه قبلی، در قالب هدف چهارم این سند و با شعار «سند دگرگون‌سازی جهان ما» دستور کار تا سال 2030 برای توسعه پایدار - تضمین آموزش با کیفیت برابر و فراگیر و ترویج فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر برای همه و اهداف وابسته به آن صورت گیرد و طی 15 سال به اهداف مورد نظر و رسیدن به سطح همسان و فراگیر آموزش و در نقاط  مختلف جهان و با استفاده از یک مدل و الگوی واحد و نسخه پیچی نظام غربی در تعلیم و تربیت، به  مطلوب خود برسد.

یونسکو مدعی است سند آموزش 2030 با مشارکت کشورهای عضو، شامل یونیسف، بانک‌ جهانی، برنامه توسعه ملل متحد، صندوق جمعیت ملل متحد و آژانس ملل متحد تنظیم شده است.

شعار اصلی برنامه توسعه پایدار «دگرگون ساختن جهان ما» است؛ ضمن اینکه دولت‌ها مؤظف هستند تا اهداف جهانی را در اهداف و سیاست‌های طرح‌ها و اقدامات ملی ادغام و در چرخه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی ساماندهی نظام‌های آموزشی و آماده‌سازی منابع ادغام کنند.

* رونمایی از مدل 2030 در ایران

20 آذر 95 رونمایی از سند ملی آموزش 2030 با حضور محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، فخرالدین احمدی‌ دانش‌‌آشتیانی وزیر آموزش و پرورش، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد.

سند مذکور الگوی بومی شده و بازتاب همان «آرمان‌ چهارم از مجموعه آرمان‌های اهداف توسعه پایدار»‌ است که با عنوان «سند جهانی آموزش 2030 به تصویب یونسکو رسیده و توسط برخی از مسئولان عالی آموزش کشور امضا شده است و به دنبال جهت‌دهی جهانی نظام آموزشی کشورها در تمامی سطوح است. این برنامه آموزشی یا سند توسعه آموزشی به نام «به سوی آموزش و یادگیری مادام‌العمر با کیفیت، برابر و فراگیر»، سند ملی آموزش 2030 ایران نام‌گذاری شد.

به عبارتی دیگر این کارگروه مؤظف است برنامه اجرایی و نظارتی تحقق کامل آموزش 2030 را در سطوح ملی و استانی با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی مرتبط و همسو با اهداف برنامه‌های توسعه کشور، نقشه‌ جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین و برنامه اهداف توسعه پایدار تهیه کند؛ دستگاه‌های اجرایی برای تحقق برنامه آموزش 2030 موظف به اجرای تصمیمات کارگروهی هستند.

مطابق مدارک و در تصویب‌نامه 52913.76403 هیأت دولت آمده است که یکی از تعهدات جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی، اجرای برنامه آموزش 2030 است که در نشست اینچئون کره جنوبی با حضور وزرای آموزش و پرورش و در اجلاس جهانی آموزش برای همه تصویب شده است.

در تصویب نامه هیأت دولت، تکلیف بر همه دستگاه‌ها شده است تا تحقق کامل سند 2030 صورت گیرد و همسویی با اسناد بالادستی مطرح شده است؛ حال آیا در اصل، دولت سند آموزش 2030 را فراتر از اسناد بالادستی کشور قرار داده است؟

به بیان دیگر، همه سیاست‌ها و برنامه‌های نظام فقط برنامه‌هایی که همسو با سند 2030 باشد، اجرایی است؟

اجرای این برنامه در چندین سطح برنامه‌ریزی شده است که عبارتند از:

1) تدوین برنامه‌های کلان در سطح جهانی 

2) هدف‌‌گذاری کلان در سطح جهانی»، «تدوین راهبردهای خرد در سطح منطقه‌ای، در سطح ملی و همسو با سیاست‌های جهانی دیده شده است و به عبارت واضح‌تر ما باید سیاست‌ها و برنامه‌های ملی را حتی اگر از متن اسلام و قرآن است، با سیاست‌ها و برنامه‌های جهانی تطبیق دهیم و اگر همسو نبود، حذف کنیم.

* اهداف سند 2030 سازمان ملل

برخی اهداف سند 2030 شامل «آموزش ابتدایی»، «متوسطه»، «سنجش و ارزیابی کیفیت و یادگیری، مراقبت اوان کودکی»، «آموزش پیش دبستانی و ابتدایی»، «آموزش فنی و حرفه‌ای و مهارتی رسمی»، «آموزش عالی مهارتی متوسطه»، «آموزش فنی‌وحرفه‌ای و مهارت‌های غیر رسمی»، «دسترسی به آموزش عالی با کیفیت و برابر»، «کارآفرینی با تأکید بر کار شایسته»، «برابرسازی فرصت‌های آموزشی و اجتماعی برای زنان و دختران»، «دسترسی برابر اقشار آسیب‌پذیر به آموزش»، «آموزش دانش‌آموزان با نیازهای ویژه»، «توسعه سوادآموزی و مقابله با کم‌سوادی»، «آموزش توسعه پایدار در آموزش ابتدایی و متوسطه با تأکید بر ایجاد هماهنگی بین بخشی»، «آموزش توسعه پایدار در آموزش عالی»، «آموزش سلامت و شیوه‌های زندگی سالم و بهداشتی»، «مدارس و تجهیزات آموزشی در سطوح ابتدایی و متوسطه»، «دانشگاه‌ها و نهادهای آموزش عالی»، «فناوری و تجهیزات آموزش‌های غیررسمی مهارتی»، «توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی در آموزش عالی»، «توسعه همکاری‌های بین‌المللی در آموزش مهندسی»، «توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی در زمینه تربیت معلم و غیره است».

* دلایل مخالفت با سند  و برخی اهداف انحرافی سند 2030

1) تخریب فرهنگ اسلامی در پرتو معیارهای بین‌المللی غربی

2) تساوی جنسیتی و حذف موانع جنسیتی

3) آموزش حقوق بشر غربی

4) آموزش شهروندی جهانی، بر اساس هنجارهای غربی

5) حذف فرهنگ ایثار و شهادت به بهانه «دور نگه داشتن مدارس از خشونت»

6) تغییر سبک زندگی اسلامی- ایرانی به سمت زندگی و مدل غربی، خلاف فرهنگ متداول کشور و در قالب جهانی سازی و حرکت به سمت توسعه و پیشرفت. 

7)قبح زدایی و عادی جلوه دادن روابط دختر و پسر و به تبع آن زن و مرد، بدون در نظر گرفتن اصول اخلاقی و دینی 

8) برابری زن و مرد در آموزش: علی‌رغم اینکه این مسئله در فرهنگ و اسناد و برنامه‌های آموزشی ایران وجود دارد، اما در سند 2030 به مواردی مانند تغییر کتب درسی با حذف نقش‌های مادری، همسری و مشابه نشان دادن زن و مرد در تمام عرصه‌ها اشاره شده است.

9) نفوذ افکار و جریان‌های غیر دینی: از موارد دیگر مورد انتقاد در سند  غیر اسلامی و غیر دینی شدن آموزش در ایران است و صریحاً در کتابچه‌های راهنمایی یونسکو با عنوان «آموزش همگانی جهانی» بیان شده است و در واقع در چارچوب فرهنگ غربی مبانی مطلوب اسلامی و ارزشی در کتب و آموزه‌های آموزشی نباید بگنجد.

10) نظارت و دخالت خارجی: منتقدان سند می‌گویند نظارت بر انجام سند را مستشاران خارجی بر آموزش و پرورش تعبیر می‌کنند.

نکته بسیار مهم این است که در سند 2030 رسیدن به برابری جنسیتی و آزادی جنسی مدنظراست؛ در حالی که سیاست‌ها و برنامه‌ها و قوانین اسلامی کشور این نیست و در دستورات اسلامی بر عدالت جنسیتی تأکید شده است نه برابری جنسیتی؛ ضمن اینکه باید از تعجیل و شتاب زدگی متولیان تعلیم و تربیت در امضای این سند گلایه‌مندی وجود دارد؛ چرا که در اصل 77 قانون اساسی آمده است: «عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد، حال سؤال این است که آیا این برنامه در مجرای قانونی مجلس قرار گرفته است.

**پیامدهای دور شدن:

1) تخریب و تضعیف ارزش‌های اسلامی

2) حذف برخی آموزه‌ها و قوانین اسلامی در کتاب‌های درسی به سبب پذیرش برابری جنسیتی

3) آموزش حقوق شهروندی جهانی در همه سطوح آموزشی، بدون توجه به مغایرت آن با قوانین اسلامی

4) گذر از بسیاری ارزش‌های اخلاقی و اسلامی در سطح خانواده، مدرسه،‌ جامعه و در نهایت حاکمیت تفکر لیبرالی غرب در برابر پذیرش به اصطلاح فراگیر «آموزش برای همه»

در این میان اگر به بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با معلمان در هفته معلم امسال نگاهی بیندازیم به خوبی به غفلت مسئولان امر تعلیم و تربیت کشورمان پی می‌بریم؛ آنجا که ایشان ضمن انتقاد صریح از پذیرش این سند و اجرایی نشدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، فرمودند: چرا با گذشت چندین سال از ابلاغ این سند تا به حال عملیاتی نشده است؟ تا چه زمانی باید منتظر آماده شدن نظام نامه های سند تحول بود؟

ایشان افزودند: من به‌طور جدی از وزیر محترم و مسئولان می‌خواهم که موضوع اجرایی شدن سند تحول را پیگیری کنند؛ زیرا آموزش و پرورش نیازمند تحول عمقی و بدور از تغییرات ظاهری است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین به موضوع پذیرش سند 2030 سازمان ملل و یونسکو از جانب دولت اشاره کردند و با انتقاد شدید از این موضوع گفتند: این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود، و امضای این سند و اجرای بی سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست و به دستگاه‌های مسئول نیز اعلام شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه ای تأکید کردند: به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین‌المللی که تحت نفوذ قدرت‌های بزرگ نیز قرار دارد، به خود حق می‌دهد که برای ملت‌هایی با تاریخ و فرهنگ و تمدن گوناگون، تکلیف معین کند.

ایشان با تأکید بر اینکه اصل این کار غلط است، خاطرنشان کردند: اگر چنانچه با اصل کار نمی‌توانید مخالفت کنید، صراحتاً اعلام کنید که جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش و پرورش، دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به این سند ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی با گلایه از شورای عالی انقلاب فرهنگی گفتند: این شورا باید مراقبت می‌کرد و نباید اجازه می‌داد که کار تا جایی پیش برود که اکنون ما مجبور به جلوگیری از آن شویم.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اینجا جمهوری اسلامی ایران است و در این کشور مبنا اسلام و قرآن است. اینجا جایی نیست که سبک زندگی معیوب و ویرانگر و فاسد غربی بتواند اعمال نفوذ کند. در نظام جمهوری اسلامی پذیرش چنین سندی، معنا ندارد.

به گزارش فارس، آنچه از محتوا و نیّات طراحان سند آموزش 2030 به خوبی قابل برداشت است، این موضوع است که نظام لیبرال غربی به شکل کاملاً حساب شده و زیرکانه‌ای سعی در اجرای پروژه نفوذ در ممالک مختلف، خاصه نظام‌های آموزشی و تربیتی اسلامی دارد تا به بهانه یکسان سازی فرهنگی و رفع تبعیض‌های جنسی، استعماری نو ایجاد کرده و کشورها را به سلطه در آورد.

باید بدانیم در دوره‌ای هستیم که دیگر جنگ میان کشورها از حالت فیزیکی و گرم، به میدان تقابل فرهنگی مبدل شده است و نظام سلطه جهانی استحاله فرهنگی از درون و تغییر باورهای اعتقادی با استفاده از بعضی مهره‌های همسو با تفکران مادی گرایانه و به اصطلاح آن طرف آبی و فریب خورده داخلی را مطمح نظر و وجهه همت خود قرار داده است، تا به بهانه و سودای جهانی سازی،  خواسته‌ها و اغراض سلطه طلبانه خود را محقق سازد.

 البته در این میان نمی‌توان از کنار وادادگی فرهنگی جماعتی از متولیان تعلیم و تربیت این سرزمین به سادگی گذشت؛ آنهایی که به بهانه توسعه و پیشرفت نظام آموزشی و بی توجه به آموزه‌ها و اقتضائات فرهنگی و دینی و آرمان‌های مقدس این نظام که در راه اعتلای آن، صدها هزار جان مقدس تقدیم شده است، به دیوار لرزان و پناهگاه غیر مطمئن نظریه پردازان تعلیم و تربیت غربی پناه برده‌اند و گویی شفای نظام بیمار آموزشی کشور را در نسخه‌های اشتباه طبیبان غربی دنبال می‌کنند. 

 این درحالی است که همگان به ویژه متولیان امر تعلیم و تربیت می‌دانند که نظام آموزشی ما نسخه شفابخش و درمانگر مطلوبی به نام سند تحول بنیادین را همراه خود دارد که حاصل سال‌ها پژوهش و مطالعه اهالی و متخصصان تعلیم تربیت است؛ البته قصدمان تطهیر و تأیید همه شئون و مراتب این سند از هرگونه خطا و اشتباهی نیست، اما همواره تأکید داریم که مسئولان مرتبط با امر آموزش و پرورش به جای توجه بی حد و اندازه، تأکید و تصریح فراوان بر اجرای سند 2030، کمی وقت و انرژی خود را بر اجرای صحیح و همراه با دقت همه ارکان سند تحول آموزش و پرورش بگذارند و این سند آموزشی که متناسب با فضای فرهنگی و تربیتی کشورمان تهیه و تنظیم شده است را به اجرا در آورند.

================================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 14:43.

روزنامه رسالت

یادداشت رسالت: سید باقر پیشنمازی:

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، درحالی که سندتحول آموزش وپرورش در سال های اخیردر حدمصاحبه و وعده مدیران عالی این وزارت متوقف ماند و به بهانه تمهید مقدمات وتهیه نظامنامه دفع الوقت شد، سند موسوم به 2030ابلاغ شده از سازمان یونسکو بدون معطلی وبه فوریت مسیر تصویب واجراء رابدون اعتنا به اصول 77و125و153 قانون اساسی و بدون هماهنگی با مجلس شورای اسلامی وشورای عالی انقلاب فرهنگی طی کرد!تازمینه نفوذ فرهنگی غرب درنظام تعلیم وتربیت کشور توسط عوامل ذیربط! بیش از گذشته هموار شود!

نه تنها مدیران عالی وزارت آموزش وپرورش (که انتظار می رود از قدرت فهم و بصیرت بالاتری برخوردار باشند)، دانش آموزان هم 

می توانند تشخیص دهند(1) درجنگ نرم با هدف تاثیرگذاری برساحت فکری ودستگاه محاسباتی بخش هایی ازمردم وبه منظور جهت دهی رفتار آنان ،می توان سرابی را چشم انداز، وگرگی را میش توصیف کرد وملتی را از تقابل ورویارویی بادشمن، به تدریج  به همراهی و دوستی و گشودن دژ هاومرزهای جغرافیایی ،فرهنگی واجتماعی و حتی امنیتی ترغیب کرد همان گونه که امروز در عربستان سعودی و اردن و بعضی دیگر از کشورهای منطقه اتفاق افتاده است. 

بر اساس راهبردهای جنگ نرم، برای سلطه ابرقدرت ها برمنابع وسرنوشت بعضی ازملت ها،دیگر نیازی به لشکر کشی وهزینه های انسانی ومادی وتسلیحاتی و رسیدن به بدنامی بین ملت ها نیست، با کار رسانه ای وفرهنگی پیوسته واستخدام برخی از نویسندگان وهنرمندان وصاحبان قدرت و... تولید پیام درجهت تغییر نگرش آنهانسبت به دوست ودشمن،  به تدریج به جای ستیز با دشمن برای او آغوش نیز باز خواهند کرد!   برای تسهیل سلطه فرهنگی و مدیریت وراهبری افکار عمومی، ونهادینه کردن آن باید بتوان درساختار آموزشی وفرهنگی کشورهای هدف نفوذ کرد و با محمل های قابل قبولی مثل خیرخواهی، توسعه، جهانی شدن، مبارزه با بی سوادی تحصیل برای همه وتعابیری دلنشین ازاین قبیل... اعلام کرد که دستاورد مشورت جهانی(اراده ومصالح قدرت های 

سلطه جو) منشوری است که برای چشم انداز سال 2030تنظیم وبه امضاء رؤسای کشورها رسیده است و لذا همه کشورهایی که می خواهند عضو جامعه جهانی باقی بمانند وازحمایت های بین المللی و...برخوردار باشند باید روی این ریل حرکت کنند (و مبانی واصول و روش های خود را کنار بگذارند) واز تکروی بپرهیزند! شبیه ادبیاتی که  استعمارگران بزرگ درقرن گذشته برای فریب ملت ها به کار می گرفتند که با محمل عمران وآبادی وساخت مدرسه وجاده ودرمانگاه وکمک به بهداشت وکاهش مرگ ومیر واردکشورهای برخوردار ازثروت های خدادادی می شدند و بعد ازورود واستحکام نفوذ و سلطه برحکومت های محلی به غارت منابع آنها می پرداختند ودهان معترضان را بازندان و گلوله می بستند. و به همین دلیل اشغالگری وغارت «استعمار» توصیف شد!

اکنون که ملت ها تاحدودی بیدار وهشیار شده اند برای پیشگیری از هرگونه حساسیت وواکنش آنها نسبت به نفوذ نمادین وآشکار بهتراست غرب درنقش یک خیّر دلسوز، مشکلات داخلی خودرا فعلا کنار گذاشته و بدون هیچ چشمداشت باهدف کمک به فرهنگ وتمدن ملت ها و باانگیزه خدمت! وشدت محبت به آنان! ومقداری هم  اجر وثواب معنوی!!، باسال ها مطالعه و تحقیق و برنامه ریزی مبادرت به تنظیم سند چشم انداز آموزشی نماید تا ازطریق ریل گذاری فرهنگی آموزشی وتعریف بایدها ونبایدها، حتی دربرنامه ریزی درسی آموزش وپرورش(2) وآموزش عالی، قدرت نرم خودرا نه تنها به ملت ها تحمیل، که به دست عوامل نفوذی یا بازی خوردگان ابله وساده لوح، نهادینه وماندگار نماید . 

وبهتر این است که به صورت خزنده و بی سر وصدا با پوشش سازمان یونسکو وتحت عنوان همکاری های بین المللی صورت پذیرد تا مقاومتی هم اتفاق نیفتد!.ومتاسفانه چنین سندی بدون رعایت مجاری قانونی این گونه تامرحله اعمال راهبردهای بیگانگان درنظام آموزشی کشور پیشروی می کند!. 

درجمهوری اسلامی که تنگه اُحُد فرهنگی آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی سپرده شده است خواب آلودگی به‌جایی می رسد که ناگزیر مقام معظم رهبری اعلام خطر کرده و خطاب به مسئولان عالی وزارت آموزش وپرورش وشورای یاد شده هشدار می دهند: 

 به چه مناسبت یک مجموعه‌ به‌اصطلاح بین‌المللی‌ای -که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های بزرگ دنیاست- این حق را داشته باشد که برای کشورهای مختلف، برای ملّتهای گوناگون، با تمدّنهای مختلف، با سوابق تاریخی و فرهنگی گوناگون، تکلیف معیّن کند که شما باید این‌جوری عمل کنید؟ اصل کار، غلط است... ما سندهای بالادستی داریم، ما می‌دانیم باید در زمینه‌های آموزش، پرورش، اخلاق، سبک زندگی چه‌کار کنیم؛ احتیاج به این سند وجود ندارد. اینکه ما برویم سند را امضا کنیم و بعد هم بیاییم شروع کنیم بی‌سروصدا اجرائی کردن، نخیر، این اصلاً مطلقاً مجاز نیست.... . اینجا جمهوری اسلامی است؛ اینجا، مبنا اسلام است، مبنا قرآن است؛ اینجا جایی نیست که سبک زندگی معیوبِ ویرانگرِ فاسدِ غربی بتواند در اینجا این‌جور اِعمال نفوذ کند. البتّه متأسّفانه اِعمال نفوذ دارند میکنند و از طُرق مختلف وارد می‌شوند امّا [اینکه] این‌جور به‌طور رسمی سند به ما بدهند که «تا پانزده سال دیگر باید شما این‌جوری بکنید، این‌جوری بکنید»، ما هم بگوییم بله، معنی ندارد این کار.(3).

البته این هشدار مبنای قرآنی نیز دارد چرا که درصدر اسلام نیز یهود ونصاری وعوامل نفوذی آنان دست ازتلاش برای رخنه وشبهه افکنی وجدل درجهت تحریف فرهنگ اسلامی وإلقاء افکار انحرافی خود برنمی داشتندودرصدد ترویج سبک زندگی خود بین مسلمانان وتضعیف هویت اسلامی آنان بودند!ودراین زمینه به جدل نیز می پرداختند!(4)

اگرمروری برتذکرات سال‌های گذشته مقام معظم رهبری درحوزه تعلیم وتربیت داشته باشیم شاهد تاکیدمجدد ومکرر همان سیاست‌های اجرایی ابلاغ شده سال92به وزارت آموزش وپرورش خواهیم بود واین تکرار وتاکید گواه تداوم برخی غفلت‌ها وتغافل‌ها است.اماچون درآن سوی ماجرا باورقلبی نسبت به مبانی اسلامی وسیاستهای ابلاغی مبتنی برآن وجود ندارد .....آن چه البته به جایی نرسد فریاد است!.

بعضی ها معتقدند چون مسئولان عالی آموزش وپرورش بعضاسرگرم توزیع منابع صندوق ذخیره فرهنگیان وبانک سرمایه و وام سانتافه واخیرا تجارت لباس هستند اهتمام جدی نسبت به سند تحول بنیادین مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی و اجرایی کردن آن ندارند اما برخی دیگر به‌دلیل مشاهده اهتمام جدی همین مسئولان برای اجرایی شدن سند نفوذ فرهنگی موسوم به 2030 دلیل دیگری برای این وازدگی بیان می کنند وآن این است که این ها نوعا پرورش یافته وفارغ التحصیل رشته های علوم انسانی مبتنی براندیشه اومانیستی ولیبرالیستی غرب و سرگردان در مبانی وافکار التقاطی خود هستند!. ولذا براساس باورهای خود تلاش می کنند.وچون سرازسکولاریسم درمی آورند انگیزه ای برای پایداری برمبانی اسلامی ندارند!

مبانی التقاطی یعنی تلفیقی از جهان بینی الاهی ومادی، یعنی جمع بین نماز علی (ع) وسفره معاویه!، یعنی فراگیری جهان بینی درقم 

وانسان شناسی درلندن!. مبانی التقاطی یعنی خدا برای نیایش وآمرزش وهوای نفس برای پرستش! یعنی هدف مادی هروسیله ای را توجیه می کند یعنی به‌خاطر «حکومت ری» هر هزینه ای را پذیرفتن! مبانی التقاطی یعنی چندتابعیتی اعتقادی یعنی احساس «بی هویتی»! 

 اگر سند تحول بنیادین به‌دلیل بی اعتقادی به آن دربین مسئولان عالی آموزش وپرورش زمین گیر شد اما سند 2030از گرد راه نرسیده عملیاتی شد! به‌عنوان نمونه درسال گذشته درس مربوط به معرفی شخصیت شهید محمد حسین فهمیده قهرمانی که امام خمینی رضوان الله تعالی علیه اورا  «رهبر خود» توصیف کردند، ازکتاب درسی «هدیه های آسمانی» ششم ابتدایی حذف می شود! چون به تشخیص خِردهای کوچک! مورد پسند قدرت‌های بزرگ نبود وبا سند 2030 همخوانی نداشت! چون از نظر «کدخدا» ملتی مدرن هستند که وقتی مورد هجوم وقتل وغارت واقع می‌شوند بدون این که برای متجاوز کمترین هزینه یا دردسری ایجاد کنند زود تسلیم شوند! ولذا سیره مقاومت شهید فهیمده خطرناک ومضر ارزیابی می شود وباید حذف شود! این یک نمونه از "اصلاحات معکوس" است!که ازمبانی التقاطی نشأت گرفته است. و اکنون نیز قرار است 4سال دیگر ازملت ایران فرصت بگیرند که به این قبیل اصلاحات وارونه ادامه دهند!!

 اصلاحات معکوس محصول شخصیت معکوس(5) یعنی تعریف وارونه ازهویت انسان است. یعنی انسانی که قوه عاقله اش را از نظر قدرت راهبری تنزل داده وبه فرو دست برده است و قوای شهوانی وغریزی وامیال حیوانی خودرا به فرا دست برده وقدرت راهبری بخشیده است! گویا وارونه راه می‌رود قلب وسمع وبصرش درپایین واندام شهوانی وغریزی و امیال 

قدرت طلبی وثروت طلبی وشکم پرستی اش دربالا قرار گرفته است! ومعلوم است درچنین حالتی ازکجا فرمان می گیرد وقلبش درکجا 

می تپد! این انسان وقتی پای صندوق رأی قرار می گیرد انتخابش قابل پیش بینی است اگر به قدرت برسد رفتارش قابل پیش بینی است.

اندیشه اصلاحات معکوس به‌دلیل مبانی التقاطی درصدد وارونه سازی اهداف تعلیم وتربیت اسلامی است ولذا سند تحول بنیادین که مبتنی برفلسفه تعلیم وتربیت اسلامی تدوین ومصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی است را برنمی تابدو وزمینگیر می کند اما برای ریل گذاری فرهنگ غرب در نظام آموزشی، برابرسند2030 زانو می زند!

پی نوشت ها:

1- بی جهت نبودکه درادبیات کهن ایرانی همواره داستان بز زنگوله پا وگرگ حیله گر وشنگول ومنگول وحبه انگور که باید هوشیار بودند وفریب نمی خوردند، توسط مادربزرگ‌ها وپدربزرگ‌های دانا برای کودکان بارها وبارها بازگو می شد تا اگر گرگی خودرابزک کرد ودر نقش مادر خیرخواه پشت دروازه های خانه آمددربها به رویش باز نکنند! ووقتی بزرگ شدند مثل بعضی از رسانه ها وقلم به دست های وتریبون دارهای امروز گرگ را بزک نکنند ومیش جانزنند!

2- مثل حذف آیات جهاد از کتب درسی بعضی کشورهای مسلمان ازقبیل عربستان واردن و...

3-  17/2/96

4- قرآن کریم سوره حج آیه 67

5- امیرالمؤمنین در نامه 45نهج البلاغه  یکی ازمتمردان زمان خودرا انسان وارونه و جسم واژگون  توصیف فرموده اند: و سأجهد فی أن أُطّهر الارض من هذا «الشّخص المعکوس» والجسم المرکوس؛ و به زودی خواهم کوشید تا زمین را از این شخص سرنگون و جسم وارونه پاک سازم.

انتهای پیام/

================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 14:39.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم اززنجان، حجت‌الاسلام محمد حاج ابوالقاسم دولابی در سلسله جلسات تفسیر موضوعی قرآن کریم با عنوان نفوذ ناپذیری با تبریک ولادت امام زمان(عج) و با بیان اینکه ابلیس انسان را از آخرت غافل می‌کند، اظهار داشت: ابلیس انسان را متوجه دنیا می‌کند و تمام رفتارهای پسندیده و خلقیات زیبا را در نگاه ما زشت جلوه می‌دهد.

وی با اشاره به مثالی در مورد زیبایی‌های نماز افزود: اگر انسان فارغ از هوا، هوس و بی‌طرفانه این عبادت مخصوص مسلمانان(نمازهای یومیه) را مورد مطالعه قرار دهد، به طور یقین در بهت و حیرت فرو می‌رود که چقدر این افعال، حرکات و سکنات نماز به زیبایی کنار هم قرار گرفته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اذان و اقامه تداعی بخش قیامت، حمد و سوه تداعی بخش ایستادن در محضر خداوند و شنیدن سخن خداست، رکوع تعظیم در برابر خداوند، سجود اوج تواضع به محضر خداوند، تشهد گزارش سفر ملکوتی و سلام نشانه برگشتن انسان از سفر ملکوتی و وارد شدن به عالم دنیا و سلام بر مومنین است.

وی با بیان اینکه ابلیس نماز به این زیبایی را در نظر انسان به گونه دیگر جلوه می‌دهد، عنوان کرد: ابلیس عبادتی که حضرت ابراهیم(ع) خود را وقف آن کرد را زشت جلوه می‌دهد.

آیت‌الله دولابی با اشاره به قرارگرفتن در آستانه ماه مبارک رمضان ابراز کرد: این عبادت مهمی که امروز  نیز خیلی از پزشکان آن را عامل سلامتی می‌دانند اما ابلیس می‌گوید چرا باید از صبح تا شب چیزی نخوری و در این گرمای تابستان چه کسی گفته چیزی نخورید و نیاشامید.

وی بیان کرد: امام باقر(ع) فرموده که ابلیس تمام کارهای زشت را زیبا جلوه می‌دهد، رفتارهایی که انسانی نیستند را تمجید میکند و بعنوان مثال برهنگی که یک رفتار حیوانی است امروز در دنیای غرب  به عنوان یک ارزش قلمداد می‌شود.

وی  خاطرنشان کرد: وقتی آخرت فراموش شد، دنیا در نظر انسان بزرگ شد و رفتارهای زشت در نظر انسان پسندیده شد آن انسان دیگر شاکر به درگاه خداوند نخواهد بود.

آیت‌الله دولابی با ابراز اینکه شاکر کسی است که به داشته‌های خود بیشتر از نداشته‌ها توجه کند، افزود: کسی که دنیا طلب و زیاده خواه است همیشه به آنچه که ندارد توجه می‌کند.

«وَلَا تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شَاکِرِینَ» وی با اشاره به این قسمت از آیه 17 سوره اعراف عنوان کرد: بلایی که دنیا طلبی بر سر انسان می‌آورد این است که انسان از آنچه که دارد لذت نمی‌برد و نعمت‌های خدا را ناچیز می‌بیند و همیشه کمبودها را دیده و نسبت به خداوند متعال زبان به شکایت و اعتراض می‌گشاید.

عضو مجلس  خبرگان رهبری با اشاره به راهکارهای مقابله با نفوذ شیطان ابراز کرد: در سوره نحل آمده إِنَّهُ لَیْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَى الَّذِینَ آمَنُوا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ انسانی که به خداوند ایمان دارد، بر او توکل می‌کند و قدرت، مهربانی، حکمت و عظمتش را می‌بیند و مصلحت خداوند را درک می‌کند این انسان در صورت کمبود نیز شاکر خداوند خواهد بود.

وی با بیان اینکه هر مصیبت و سختی بر انسان با اذن خداوند بوده است، اظهار داشت: مومن در همه حال شاکر است و ابلیس نمی‌تواند در او نفوذ کند و او را به تسلیم وادارد.

آیت‌الله دولابی با اشاره به اینکه جامعه ایمانی نیز همانند انسان مومن در برابر نفوذ مقاوم است، خاطرنشان کرد: انسان مومن در برابر نفوذ شیطان و شیطان صفتان می‌ایستد و جامعه ایمانی نیز در مقابل نفوذ و تسلط شیطان و شیطان صفتان ایستاده و سینه سپر می‌کند.

وی تصریح کرد: جامعه ایمانی جامعه‌ای است که شیطان و شیطان صفتان او را از یاد خدا غافل نکنند، دنیا را در نظرش زیبا نکنند ، کارهای پسنده، بندگی خدا و رفتارهای حسن و مثبت را در نگاه او زشت جلوه ندهند و کارهای زشت را زیبا نکنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه جامعه دینی جامعه‌ای است که متصدیان دینی اجازه ندهند شیطان و شیطان صفتان بر جامعه مسلط شوند، گفت: این تسلط می‌تواند تسلط در بینش‌ها و باورها، تسلط در رفتارها و اخلاقیات باشد و جامعه انسانی در برابر هجمه دشمن مانند کوه ایستادگی می‌کند و اجازه نمی‌دهد دشمن برای او نسخه زندگی بپیچد.

وی با تاکید بر اینکه جامعه ایمانی مسئولان و مدیرانی می‌خواهد که با بصیرت مقابل نفوذ بایستد، بیان کرد: جامعه ایمانی مسئولانی می‌خواهد که با توکل بر خدا و ایمان حقیقی به خداوند متعال اجازه تسلط شیطان و شیطان صفتان را ندهند.

آیت‌الله دولابی با اشاره به این آیه « إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى الَّذِینَ یَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِینَ هُم بِهِ مُشْرِکُونَ» قرآن کریم اظهار داشت: شیطان بر جوامعی مسلط می شود که شخصیت‌ها و نخبگان و مسئولان آن جامعه در دلشان محبت شیطان را داشته باشند و کسانی که به خدا شرک می‌ورزند و برای دشمن در برابر خدا حساب باز میکنند و می‌گویند کاری از دست ما بر نمی‌آید و مجبوریم مقابل دشمن تسلیم شویم.

نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه تسلیم شدن در برابر دشمن همان روحیه شرک است، عنوان کرد: این افراد می‌گویند به غیر از خداوند کسانی هستند که باید با آنها کنار آمد، نتیجه این نوع نگاه آن است که در عرصه سیاسی اجازه می‌دهند شیطان و شیطان صفتان بر آنها دستوراتی را دیکته کنند و بگویند شما حق ندارید موشک و یا فلان صنعت را داشته باشید.

وی با تاکید بر اینکه سلطه شیطان به خاطر ضعف ایمان است، ابراز کرد: نتیجه ضعف ایمان این است که برای آموزش و پرورش کشور دست گدایی مقابل نسخه بیگانه دراز می‌کنند، رهبری معظم انقلاب به خاطر سند ننگین 2030  اعلام کردند که اینجا جمهوری اسلامی است و اجازه نمی‌دهیم برخی مخفیانه با برخی نهادهای بین‌المللی موافقت‌نامه‌هایی را امضا کنند و زمینه نفوذ ابلیس و ابلیس صفتان را در جامعه دینی فراهم کنند.

آیت‌الله دولابی بیان کرد: سند 2030 سندی است که بر اساس آن آموزشهای دینی، معنوی و الهی مخالف حقوق بشر دانسته می‌شود، یعنی بر اساس این سند حق نداریم در مدارس و مهدکودک‌ها به کودکان قرآن و معارف دین یاد  بدهیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مشرک بر این باور است که نمی‌توان نسخه آموزش را از دین گرفت، و نگاهش برای تربیت فرزندان به خارج از دایره تفکر اسلامی است، با تاکید بر خالص کردن ایمان برای جلوگیری از تسلط ابلیس ابراز کرد: «إِنَّ عِبَادِی لَیْسَ لَکَ عَلَیْهِمْ سُلْطَانٌ إِلَّا مَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْغَاوِینَ» امروز مجسمه ابلیس دنیای غرب است و تمام ویژگی‌های آن در دنیای غرب وجود دارد.

آیت‌الله دولابی تاکید کرد: کسانی که اجازه نفوذ این مجسمه شیطان را به پیکره جامعه اسلامی می‌دهند به شهادت آیه 97 سوره نحل(إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى الَّذِینَ یَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِینَ هُم بِهِ مُشْرِکُونَ) مشرک هستند و ولایت ابلیس در دلشان وجود دارد.

وی با بیان اینکه مومن ایمان به خدا دارد و این ایمان به او قدرت می‌دهد، گفت: این قدرت به انسان چنان نیرویی عطا می‌کند که همچون سدی محکم در برابر نفوذ ابلیس ایستادگی می‌کند.

«اِنَّ اللهَ یُحِبُّ الَّذینَ یُقاتِلونَ فى سَبیلِه‌ صَفًّا کَاَنَّهُم بُنیانٌ مَرصوص» نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیه 4 سوره الصف خاطرنشان کرد: خداوند کسانی که همانند سد پولادین در برابر حمله دشمن ایستادگی می‌کنند را دوست دارد و این حمله می‌تواند در جنگ سخت و یا نرم باشد.

وی در پایان تصریح کرد: ولایت خداوند با ولایت اولیای الهی به دست می‌آید و در این راستا باید عشق و علاقه خود را به امام زمان(عج) و اهل بیت(ع) بیشتر کنیم تا در برابر نفوذ ابلیس نفوذ ناپذیر بشویم.

انتهای پیام/======================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 14:33.

خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سند آموزش 2030یونسکو که سال 95 در کشور رونمایی شد، در بخش آموزش‌وپرورش دارای اهداف و چشم‌اندازهایی است که با اهداف سند تحول بنیادین و برخی ارزش‌های کشور در تضاد است و اما با بررسی ابعاد دیگر این سند به‌ظاهر آموزشی مشاهده می‌شود که با اهداف بخش کشاورزی و حتی منافع ملی در این بخش نیز دارای تضادهای مشخص  در 3 بند از این اهداف است.

توصیه به فعالیت خارج از مزرعه زنان

در بند 3 از هدف دوم سند آموزشی 2030یونسکو ضمن تاکید بر درآمدزایی مستقل زنان توصیه به فعالیت خارج از مزرعه نیز شده است.

در این سند اشاره‌شده است:«افزایش دو برابری درآمد و بهره‌وری تولیدکنندگان کوچک مواد غذایی افراد بومی کشاورزان خانوادگی دامداران و ماهیگیران از جمله از طریق دسترسی امن و آسان به زمین و سایر منابع حاصل خیز و همچنین دسترسی به درآمد دانیش خدمات مالی بازارها و فرصت‌های برای ارتقاء ارزش افزوده و اشتغال در مکان غیر از مزرعه تا سال 2030».

داشته‌های ژنتیکی خود را در اختیار دیگران قرار دهید

در بند 5 از هدف 2 این سند کشورهای عضو به اشتراک‌گذاری ذخایر ژنتیکی گیاهی بومی توصیه شده‌اند؛  که باید توجه داشت این ذخایر بسیار با اهمیت و حیاتی برای کشور به حساب می‌آیند و از  سرمایه‌های غیرقابل انکار در بخش کشاورزی هستندکه نباید این ذخایر را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار داد.

در این بند آمده است: «حفظ تنوع ژنتیکی دانه‌ها، گیاهان پرورشی، حیوانات پرورشی و اهلی‌شده گونه‌های وحشی مربوطه از جمله از طریق ایجاد بانک‌های متنوع دانه و گیاه در سطوح مختلف ملی منطقه‌ای و بین‌المللی که به صورت خردمندانه مدیریت شود و همچنین به اشتراک گذاری و ترویج دسترسی به مزایای ناشی از استفاده منابع ژنتیکی و دانش سنتی وابسته به آن مطابق با توافق‌های بین‌المللی تا سال 2020».

دروازه‌های خود را به روی واردات محصولات کشاورزی باز کنید

در بند ب از هدف 2 این سند  نیز صراحتاً بر رعایت قوانین تجارت آزاد و رفع موانع تعرفه‌ای در تجارت محصولات کشاورزی تأکید شده است که به نظر نمی‌رسد حتی هیچ کدام از مسئولین وزارت جهاد کشاورزی دولت یازدهم از جمله حجتی وزیر جهاد کشاورزی  تن به این بند بدهد. از طرفی نیز ایران هنوز به سازمان تجارت جهانی یا wto  نپیوسته است تا شرایط اجرای این بند فراهم شود.

در بند یاد شده  آمده است:  «تصحیح و پیشگیری از محدودیت‌ها و هرگونه تحریف تجاری در بازارهای کشاورزی جهانی از جمله از طریق: حذف موازی همه انواع و اشکال یارانه‌های کشاورزی در حوزه صادرات و اصلاح همه قوانین حاکم بر صادرات اقلام کشاورزی که تأثیر مشابهی با مورد یارانه‌ها دارند. اصلاحات یاد شده در راستای دستور کار توسعه دوحه ( سند نهایی دور مذاکرات سازمان تجارت جهانی) انجام شود.

اصل سندبه ظاهر آموزشی یونسکو  را به زبان  فارسی  با کلیک در اینجا مشاهده کنید.

گفتنی است که با درایت رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای اجرای این سند در کشور متوقف شد. آیت الله خامنه ای در دیدار این هفته با فرهنگیان کشور با اشاره به سند آموزش 2030 اشاره کردند: جمهوری اسلامی ایران تسلیم سندهایی مانند 2030 یونسکو نخواهد شد.به‌چه‌مناسبت یک مجموعه به‌اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است اینکه سندی را امضا کنیم و بعد بیاییم بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم، نخیر، مطلقاً مجاز نیست.

انتهای پیام/

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 14:30.خبرگزاری تسنیم

امام جمعه قزوین با بیان اینکه اگر برخی‌ها گمان می‌کنند خطبه‌های نماز جمعه تند بوده است گفت: نباید در ایام انتخابات امر به معروف و نهی از منکر تعطیل شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی صبح امروز در دومین جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قزوین در سال 96  با تبریک ولادت با سعادت امام زمان (عج) اظهار داشت: باید زیبایی‌ ارزش‌های دینی در جامعه‌ای که منتظر ظهور امام زمان (عج) است، دیده شود.

وی افزود: ناهنجاری‌ها در هر عرصه‌ای برای نظام اسلامی و جامعه‌ای که منتظر ظهور منجی عالم بشریت است، زیبنده نیست و ناهنجاری‌هایی که در عرصه انتخابات در این ایام مشاهده می‌کنیم بیان کننده این مطلب است که جامعه هنوز آمادگی ظهور امام زمان (عج) را ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با اشاره به خطبه‌های دیروز نماز جمعه قزوین، یادآور شد: ما وظیفه داریم مبانی دینی و دستورات الهی را در خطبه‌های نماز جمعه تفسیر و تبیین کنیم و حالا اگر هر بخشی از صحبت‌ها ضمیرش برگردد به شخص و یا جریان خاصی، آن‌ها باید خودشان را اصلاح کنند و با موازین دینی و الهی هماهنگ شوند.

امام جمعه قزوین با بیان اینکه ما نمی‌توانیم سمت و سوی دین را با کسانی که مخالف ارزش‌های دینی حرکت می‌کنند، هماهنگ کنیم، تأکید کرد: وظیفه و رسالت خطیب جمعه بیان ارزش‌های دینی و روشنگری در زمینه منکرهایی است که در جامعه رخ می‌دهد حال اگر کسی از این ماجرا آسیب می‌بیند باید خودش را اصلاح کند و در راستای ارزش‌های دینی گام بردارد.

وی با اشاره به آیه شریفه «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ»، اذعان کرد: برخی‌ها در مقابل نص صریح قرآن با افزایش توان نظامی و نشان دادن قدرت نظامی به دشمن، برای ایجاد رعب و ترس در آن‌ها مخالفت می‌کنند.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قزوین در این خصوص اضافه کرد: هر آدمی خلاف نص صریح قرآن حرف بزند، باید سرش فریاد کشید و با او به شدت مخالفت کرد و فرقی نمی‌کند چه کسی و از چه جناح و جریانی باشد.

آیت‌الله عابدینی با تأکید بر اینکه رشوه از مصادیق بارز منکر در جامعه محسوب می‌شود و اقدام ناپسندی است، گفت: اگر کسی در آستانه انتخابات برای اینکه رأی بیشتری بدست آورد، به گروهی وام پرداخت کرد، مصداق بارز رشوه محسوب می‌شود و باید در مقابل این غلط روشنگری کرد.

وی عنوان کرد: نماز جمعه را برای همین قصه‌ها برپا کرده‌اند؛ اگر قرار باشد نماز جمعه برگزار شود و آب از آب تکان نخورد، منکرات بیان نشود، و به خاطر اینکه ممکن است به فلان شخص و یا جریان بر بخورد، سکوت اختیار کنیم، با اهداف نماز جمعه در تضاد است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تأکید بر اینکه ما سیاسی کاری نمی‌کنیم و در خطبه‌های نماز جمعه موازین دینی را مطرح می‌کنیم، ابراز کرد: قوانین ما در مقابل دین قرار ندارند اما برداشت‌های غلط برخی از مسئولان از قانون، مشکلات بسیاری را پدید می‌آورد و باید در مقابل چنین پدیده‌هایی فریاد برآوریم و نگذاریم برخی‌ها هرطور دلشان خواست قانون را تحلیل کنند.

امام جمعه قزوین با تأکید بر اینکه نباید در ایام انتخابات امر به معروف و نهی از منکر تعطیل شود، تأکید کرد: دین در هیچ ایام و دوره‌ای تعطیل‌بردار نیست و باید در ایام انتخابات امر به معروف و نهی از منکر با جدیت دنبال شود.

وی امضای سند 2030 توسط برخی از مسئولان و تأکید بر اجرای آن در مدارس را اقدامی ننگین دانست و تصریح کرد: در سند 2030 ازدواج زن با زن و مرد با مرد در قالب خانواده به شمار می‌آید.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه اگر برخی‌ها گمان می‌کنند خطبه‌ها تند بوده، علتش آن است که اقدامات آن‌ها تند و بسیار نابجا بوده و ما نمی‌توانیم از کنار آن‌ها به راحتی عبور کنیم زیرا صراحتاً در مقابل مبانی دینی، اخلاقی و انسانی قرار دارد.

==============================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 14:27.

تسنیم خبرگزاری

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، آیت‌الله سید محمد موسوی پیش از ظهر  امروز در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به بیانات رهبر انقلاب در دیدار با فرهنگیان درباره سند 2030 اظهار داشت: با هوشیاری و روشنگری رهبر انقلاب خطر جدی از انقلاب اسلامی دفع شد.

امام جمعه آران و بیدگل ضمن اشاره به اهداف سند 2030 تصریح کرد: هدف از این سند حذف اصول دین و ارزش های دینی و جایگزینی فرهنگ غلط غربی به اسم توسعه پایدار است و متاسفانه این مهم در نظر گرفته نشده است.

وی با اشاره به سخنان وزیر آموزش و پرورش و اظهار بی‌اطلاعی او از اهداف سند 2030 تاکید کرد: صحبت‌های وزیر عذر بدتر از گناه است چرا که این سند شهریورماه 95 توسط هبئت وزیران تصویب و ابلاغ شده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی آران و بیدگل سفر اخیر وزیر آموزش و پرورش به شهرستان را یادآور شد و گفت: یکی از دلایل عدم حضور من در مراسم استقبال از وزیر سند 2030 بود چرا که معتقدم کسی که سند خیانت به نسل آینده را امضا کرده لیاقت وزارت نظام اسلامی را ندارد.

موسوی با گلایه از اهالی رسانه برای عدم پوشش انتقادات وی به سند 2030 در خطبه‌های نماز جمعه ماه گذشته خاطرنشان کرد: انتظار از سران قوا و شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که قبل از ورود رهبر انقلاب به موضوع از این اجرای سند جلوگیری می‌کردند.

انتهای پیام/===============================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 14:25.

جمیله علم الهدی: ایران همیشه شروع کننده الگوهای ویژه بود و الگوی حضرت امام (ره) این بود که زن‌ها دنبال تجمل، قدرت و ثروت نباشند و ایشان گفتند زن‌ها به شخص مرد نگاه کنند و مردها به شخص زن و این الگوی حضرت امام بود.

تسنیم خبرگزاری

وی با تشریح نقش انقلاب اساسی درعلوم انسانی افزود: چون دانشگاه کمتر اهتمام ورزیدند و حتی اگر با سرعت عمل می‌کردند نمی‌توانستند انقلاب اساسی در علوم انسانی ایجاد کنند چرا که علوم انسانی و کشف آسیب‌هایش بسیار دشوار است.

رئیس کمیسیون تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد سند 2030 بیان کرد: داستان این سند به این شکل بود که در سایت گمنامی دیدیم که مسئولان آموزش و پرورش در جلسه‌ای رفتند و تعدادی از دوستان ما بدون دعوت به این جلسه رفته و متوجه شدند کار بسیار سنگینی در طول یک سال گذشته انجام دادند.

وی ادامه داد: پس از جلسه با آموزش و پرورش دیدیم که مطالبی که در آن سند هست در سند تحول گنجانده شده و پس از این که ما قانع نشدیم بحث را به شورای عالی انقلاب فرهنگی بردیم و سرانجام به دفتر مقام معظم رهبری گزارش دادیم و واکنش رهبر معظم انقلاب را مشاهده کردیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در مورد جایگاه زنان گفت: من بارها درباره حقوق زنان اعلام کردم که نظامات حقوقی ما درباره زنان کم نظیر است و برای بعضی کشورها عجیب بود که ما روز تکریم مادر و میلاد حضرت زهرا (س) را داریم و این کار در هیج جای دنیای انجام نمی‌شود.

وی گفت: ما باید ارزش‌های خودمان را در نهادهای جهانی عرضه کنیم و من در این راستا به خانم مولاوردی معاون رئیس جمهور پیشنهاد دادم که چرا در سازمان ملل قانون نفقه برای کل زنان جهان مطرح نمی‌شود که ایشان گفتند فعلا به صلاح نیست.

علم الهدی خاطرنشان کرد: ایران همیشه شروع کننده الگوهای ویژه بود و الگوی حضرت امام (ره) این بود که زن‌ها دنبال تجمل، قدرت و ثروت نباشند و ایشان گفتند زن‌ها به شخص مرد نگاه کنند و مردها به شخص زن و این الگوی حضرت امام بود.

انتهای پیام/ش============================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 14:19.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) تاکید داشتند که 155 خرداد را باید همچون محرم زنده نگاه داشت، اظهار داشت: با توجه به اینکه این روز مصادف با روز 12 محرم اتفاق افتاد، عاشورایی از دل عاشورا بود.

وی خاطرنشان کرد: باید مردم فلسفه به وجود آمدن این روز و مسائل و حوادثی که پیدا شد و این روز به وجود آورد را بدانند و از زوایای مختلف آن آگاه باشند.

امام جمعه یزد بر ضرورت تبیین اهداف آمریکا، صهیونیست‌ها و مستکبران جهانی از به وجود آوردن این حادثه خونین و عظیم برای مردم به ویژه جوانان تاکید کرد و گفت: امام خمینی(ره) حرکت انقلاب را تبیین کرده بودند و خودشان هم برای آن برنامه می‌دادند به گونه‌ای که انقلاب فراگیر شد و همه مردم آن را فهمیدند.

ناصری یزدی عنوان کرد: امام خمینی(ره) با شفاف‌سازی و تبیین مسائل روز روحانیون و مردم را بسیج کردند و مساجد و حسینیه‌ها و بازار مملو از جمعیت شد تا صحبت‌های مربوط به این مسائل را از زبان امام و دیگر روحانیونی که از طرف امام تربیت شده بودند، بشنوند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با تاکید بر اینکه امام خمینی(ره) نگذاشت که دشمن از ابتدای نهضت به اهداف متعالی که در ذهن داشت پی ببرند، گفت: 15 خرداد را باید زنده نگاه داشت و نباید بگذاریم این روز بسیار مهم در جامعه به ویژه در بین جوانان کم رنگ شود.

وی با بیان اینکه 14 خرداد هم به همین صورت باید در بین جوانان به صورت ویژه تبیین شود، عنوان کرد: مهمترین موضوعی که در این زمینه باید به آن توجه شود، تبیین سیره، منش، افکار و اقدامات امام خمینی(ره) در طول سال‌های شروع نهضت تا ارتحالشان برای جامعه است.

امام جمعه یزد به همراهی وی با امام خمینی(ره) از سال 42 تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: ایده ناب امام خمینی(ره) الان در معرض خطر قرار گرفته و متاسفانه انقلاب امام مقداری با سیاست زدگی‌های روز در حال مخلوط شدن است.

ناصری یزدی عنوان کرد: متاسفانه جنبه اسلامی و انقلابی حرکت امام در حال پس رفت است و جنبه‌های لیبرال حکومت‌های غربی در ایران کم کم رو به نمایان شدن می‌رود، به گونه‌ای که به خیلی از افراد اگر بگوییم حکومت اسلامی خوششان نمی‌آید و حتما باید به آنها عنوان جمهوری اسلامی را بیان کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی همان حکومت اسلامی است ولی بیشتر مورد علاقه غربی‌ها قرار می‌گیرد، ادامه داد: من با مبانی و اعتقادات امام خمینی(ره) در ارتباط با ولایت فقیه به صورت کامل آشنا هستم و کتاب مرتبط با ولایت فقیه را هم خود ما از گفته‌های ایشان در آوردیم و به چاپ رساندیم.

وی به سند 2030 اشاره کرد و گفت: مفهوم بعضی عبارات این سند آن است که نام دین، جبهه و امثال آن را نبریم و ارزش‌ها را باید کم رنگ کنیم و به جای آن مسائل جنسی و همجنس بازی را به آنها آموزش دهیم.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه به صورت پنهانی قدری از این کارها را انجام دادند، گفت: ما همیشه تاکید و اعتقاد داشتیم که دانش آموزان ما باید از ابتدا آبدیده و مقاوم شده و با مسائل دینی آشنا شوند ولی یونسکو می‌خواهد ما را به سمتی ببرد که تحت تربیتی  آنها قرار بگیریم و مسائلی را داشته باشیم که جوانان غربی با آن آشنا می‌شوند.

ناصری یزدی با بیان اینکه آرمان‌های امام کم‌کم در جامعه ما در حال زیر سوال رفتن است، گفت: متاسفانه برخی آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) به دلیل عدم رضایت غرب در حال زیرپاگذاشتن است و با وجودی که برخی کشورهای اسلامی و غیره این سند را قبول نکردند، ما به صورت پنهانی و بدون تصویب مجلس آن را به مرحله اجرا نزدیک کردیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد اجرای این سند را شرمندگی برای جامعه فرهنگی ایران دانست و گفت: امام خمینی(ره) با رویکرد، افکار و اقداماتی که انجام داد جهانیان را در مقابل منش و ایستادگیش به زانو در آورد ولی ما در جمهوری اسلامی به دنبال اجرایی کردن چنین سندی هستیم.

وی اجرای این سند را زمینه‌ای برای دور شدن جوانان از دین و اسلام دانست و خاطرنشان کرد: این سند به حدی بد بود که مقام معظم رهبری به صورت شفاف در مقابل آن موضع‌گیری کرده و دستور متوقف شدن سریع آن را صادر کردند.

امام جمعه یزد عنوان کرد: امام خمینی(ره) با تحلیل تمام شرایط و اتفاقاتی که در ایران پیش از انقلاب و دیگر کشورهای اسلامی به وقوع پیوسته بود، انقلاب را بر پایه ای گذاشت که دشمنان نتوانند بر آن اثرگذاری کنند و در برابر توطئه های دشمنان به صورت ویژه ایستادگی کردند.

ناصری یزدی افزود: الان 38 سال است که تمام دنیا در حال مبارزه با انقلاب هستند و هیچ جایی در جهان نیست که علیه این نظام به بهانه‌های مختلف دست به توطئه‌گری نکنند ولی این انقلاب به یاری خداوند و هدایت‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری روی پای خودش ایستادگی کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: ما نباید الان بچه‌هایمان را با دستان خودمان تحویل غربی‌ها ندهیم و نگذاریم که آنها فرهنگ و دین و ارزش‌ها را از جوانان ما گرفته و به جای آن بی‌اخلاقی، بی‌دینی و لاابالی‌گری را به آنها بدهند.

وی یکی از اهداف سند 2030 را رساندن رشد جمعیت ایران به زیر صفر دانست و گفت: اگر ما بخواهیم این سند را اجرایی کنیم و به قول یکی از عزیزان باید چند سال آینده با کشوری مسن روبرو باشیم و مهدهای کودک را به محلی برای نگهداری سالمندان تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه دشمن به دنبال زیر سوال بردن ارزش‌های اسلامی در دانشگاه‌ها و مذهب‌زدایی بین دانش‌جویان است، عنوان کرد: مرام امام باید بررسی و گفته شود تا جوانان نسبت به آن بیش از پیش آشنا شوند و نگذارند که تهاجم‌های فرهنگی دشمنان بر آنها تاثیرگذاری کند.

امام جمعه یزد غرب را مهمترین ناقض حقوق بشر دانست و عنوان کرد: در فرانسه الان اگر کسی حجاب داشته باشد اجازه ورود به مدارس و دانشگاه‌ها را ندارد، این چه حقوق بشری است که شما از آن دم می‌زنید، از آن طرف کشورهای اسلامی را مجبور می‌کنید که همجنس بازی را قانون کنند.

ناصری یزدی افزود: از طرف دیگر عربستان پول‌های فراوان در جیبشان می‌ریزد و غرب هم می‌گوید عربستان حق دارد مردم یمن را به خاک و خون بکشد و میلیون‌ها نفر را به گونه‌ای تحت محاصره قرار دهند که از گرسنگی بمیرند، بعد هم غرب از عربستانی‌ها تجلیل کند، دلار و فروش اسلحه

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: اگر دلار به دست بیاورند، اسلحه‌هایشان را بفروشند و دیگران نوکریشان را کنند، پایمال شدن حقوق بشر برای آنها هیچ اشکالی ندارد.

انتهای پیام/=============================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 14:16.

به گزارش حبرگزاری تسنیم از ایلام,به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه ایلام, حجت‌الاسلام والمسلمین محمدنقی لطفی در خطبه‌های امروز نماز جمعه ایلام اظهار داشت: شعارهای مطرح‌شده توسط برخی از نامزدهای ریاست جمهوری، مصداق آشکار برای خدشه‌دار کردن امنیت، ثبات سیاسی و اقتصاد مثال‌زدنی نظام و خوشحال کردن دشمنان انقلاب و نظام اسلامی است.

وی گفت: ظاهراً کسانی که در اثر ناکامی در تحقق وعده‌های انتخاباتی، شکست برجام و واگذاری مسئولیت‌ها به افراد نالایق، حقوق‌های نجومی، غارت بیت‌المال توسط رانت‌خواران برای کسب آرای ضدانقلاب و جلب حمایت نظام سلطه آمریکای جنایتکار رژیم اسرائیل و منافقین کوردل به سیم آخر زدند.

امام‌جمعه ایلام تصریح کرد: این افراد ارزش‌های انقلاب و مبانی فکری امام راحل و مؤلفه‌های استحکام و اقتدار نظام اسلامی را مورد هجمه ناجوانمردانه قرار داده‌اند و حالا نیز حرفی برای گفتن ندارند و شرمنده ملت بزرگ ایران اسلامی هستند.

وی گفت: خودکامگی برای جلب رأی، رقیب هراسی، احساساتی‌کردن جوانان و طرفداران و به جان هم انداختن توده‌های مردم، هزینه‌کردن از سرمایه اجتماعی کشور برای پیشبرد منابع فردی و جناحی گناهی بزرگ بخشودنی است که سران فتنه 88 مرتکب شدند.

امام‌جمعه ایلام با تأکید بر اینکه شعار مرگ بر اسرائیل بر روی موشک شعار راهبردی و تحقق آرمان امام راحل و انقلاب اسلامی است افزود: اصولاً محو اسرائیل جزء سیاست‌های مهم و راهبردی امام راحل، رهبری و ملت بزرگ ایران اسلامی است.

خطیب نماز جمعه ایلام یادآور شد: چرا برخی از نامزدها، پس از یاس از پیروزی درصحنه انتخابات به مؤلفه‌های اقتدار و استحکام نظام حمله می‌کنند؟ 

وی افزود: بهتر است خود و اطرافیانتان را سرزنش کنید در این چهار سال مدیریت ضعیف و ناکارآمد، بیکاری خیل عظیم از کارگران و جوانان جویای کار، تحمیل رکود بر اقتصاد کشور، مواضع انفعالی در سیاست خارجی، شکست برجام آن‌هم در اثر اعتماد به دشمن کینه‌توزی مثل آمریکا، تعطیلی مراکز حساس انرژی اتمی، باز گذاشتن دست غارتگران به اموال عمومی و بانک‌ها، حقوق‌های نجومی و فساد اداری سبب رویکرد منفی مردم به شما شده است.

لطفی با اشاره به اینکه دروغ‌پراکنی، رقیب هراسی، دوقطبی کردن مصنوعی از شگردهای عملیات روانی جریان غرب‌گرا درصحنه انتخابات است ابراز کرد: دولت بدون اجازه نظام و بدون هماهنگی با مسئولان کشور سند 2030 را امضاء و ابلاغ کردند که از مصادیق نفوذ فرهنگی و خیانت به ارزش‌های انقلاب، امام راحل، آرمان‌های شهدا و رهبری است.

امام جمعه ایلام بیان کرد: این جریان غرب‌گرا علاوه بر ضعف مدیریت در ساختار اقتصادی کشور، ناکامی در پاسخ به مطالبات مردم مطالبات رهبری و مردم، در تلاش هستند با انقلاب‌زدایی، حتی امام راحل را آن‌طور که می‌خواهند معرفی کنند تا آنجا که یکی از مفسدان اقتصادی که به‌خاطر غارت بیت‌المال محکوم شده، به شهدای مدافع حرم توهین می‌کند و دیگری در ایلام به امام هشتم (ع) جسارت می‌کند.

وی، با اشاره به اینکه حضور تفکر اقتصادی غرب‌گرا در ساختار مدیریت اقتصاد کشور سبب تعطیلی بنگاه‌های تولیدی بومی، رکود اقتصادی، ورود کالاهای قاچاق شده است گفت: این تفکر غرب‌گرا در تضاد باسیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است.

انتهای پیام/================================================================================================================

روحانی:

"در مورد بیانیه ٢٠٣٠ به مردم و رهبر بزرگوار اطمینان می دهم که دولت تصریح کرده است که در چارچوب فرهنگ ایران به آن پایبند خواهد بود"

======================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 13:55.

حوزه  خبرگزاری

حوزه/ معاون فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا(س) از برگزاری نشست بررسی سند ۲۰۳۰ و فعالیت‌های آموزش و پرورش در این موسسه خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا برادران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، اظهار داشت: در این نشست ضمن بررسی سند ۲۰۳۰، به فعالیت‌های حوزه آموزش و پرورش پرداخته می‌شود.

معاون فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا(س) از حضور حجت الاسلام و المسلمین «نبوی»، معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه به عنوان سخنران این نشست یاد کرد و افزود: این برنامه در روز یک شنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۰ صبح در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا(س) برگزار می‌شود.

====================================================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 13:52.

خبرگزاری فارس  بررسی کرد:

بیانات اخیر مقام معظم رهبری در ارتباط با سند 2030 باعث شد تا توجه بسیاری از رسانه‌ها به ماهیت این سند و دلایل مخالفت رهبری با این سند جلب شود. سندی که رهبری در بیانات خود در جمع معلمان و فرهنگیان این‌گونه از آن یاد کردند: «جمهوری اسلامی تسلیم سندهایی مانند سند 2030 یونسکو نخواهد شد؛ این سند 2030 یونسکو و از این‌ قبیل، چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند زیر اینها شانه قرار بدهد و تسلیم شود. به چه مناسبت یک مجموعه‌ به‌ اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست، این حق را داشته باشد که برای ملتهای دنیا با فرهنگهای مختلف، تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است. اینکه ما برویم سندی را امضا کنیم و بعد هم بیایم بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم؛ نخیر! مطلقاً مجاز نیست؛ ما اعلام کردیم. بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله‌مند هستم. آنها باید مراقبت می‌کردند و نباید می‌گذاشتند که کار به اینجا بکشد که ما بیاییم و جلوی این کار را بگیریم. اینجا جمهوری اسلامی است.»

سند آموزش 2030 از کجا آمد؟

در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد.

مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش 2030 عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام العمر.

در چارچوب عمل 2030 در رابطه با برابری جنسیتی آمده است: ما اهمیت برابری جنسیتی در دستیابی به حق آموزش برای همه را به رسمیت می‌شناسیم و به همین دلیل تعهد خود را به حمایت از سیاست‌ها، برنامه‌ریزی و محیط‌های آموزشی حساس به جنسیت، جریان‌سازی مسائل مربوط به جنسیت در برنامه درسی آموزش معلمان و از بین بردن تبعیض و خشونت جنسیت‌محور در مدارس را اعلام می‌کنیم.

همچنین در برنامه 2030 در رابطه با آموزش شهروندی برای توسعه پایدار به این مباحث اشاره شده است: تضمین اینکه همه یادگیرندگان، دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای توسعه پایدار را تا سال 2030 کسب کنند. در دنیای معاصر که با چالش‌های حل‌نشده در زمینه‌های گوناگون اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و زیست‌محیطی مواجه است، آموزش باید به استقرار صلح و شکل‌گیری جوامع پایدار کمک کند، بر این اساس، محتوای آموزش باید سبک‌های زندگی پایدار، حقوق بشر، برابرسازی فرصت‌های اجتماعی برای زنان و مردان، ترویج فرهنگ صلح و عدم خشونت، شهروندی جهانی و احترام به تنوع فرهنگی و مشارکت فرهنگ‌ها در تحقق توسعه پایدار را ترویج بخشد

ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌­ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

اصل سند به زبان انگلیسی

مصوبه هیئت وزیران

در مصوبه هیئت وزیران در تاریخ 25 شهریور سال 95 آمده است:‌ به‌منظور هماهنگی و ارائه راهکار تحقق اهداف و تعهدات آموزش 2030 همسو با اهداف و تعهدات برنامه اهداف توسعه پایدار، کارگروه ملی آموزش 2030 با مسئولیت وزارت آموزش و پرورش بدون گسترش تشکیلات سازمانی و با استفاده از امکانات و ظرفیت‌های موجود در آن وزارتخانه با حضور نمایندگان دستگاه‌های زیر تشکیل می‌شود.

کارگروه ملی آموزش 2030 موظف است برنامه اجرایی و نظارتی تحقق کامل آموزش 2030 را در سطوح ملی و استانی با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی مرتبط و همسو با اهداف برنامه‌های توسعه کشور، اسناد راهبردی توسعه، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش و برنامه اهداف توسعه پایدار تهیه کند.

رونمایی دولتی

رونمایی و امضای سند 2030 یکی از اتفاقات تعجب‌برانگیز مهم حوزه فرهنگی و آموزشی کارنامه دولت در سال 95 بود؛ چرا که این سند با جنبه بین‌المللی بدون هیچ اطلاع رسانی قبلی و بدون حضور اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و در غیاب رسانه‌ها در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد. اتفاقی که با اعتراض امروز رهبری جنبه علنی پیدا کرد و نتوانست به همین صورت ادامه پیدا کند.

در این نشست، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش و فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری حضور داشتند و از سند ملی آموزش 2030 ایران رونمایی شد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی چه کرد؟

در این زمینه فیلمی منتشر شده است که مخبر دزفولی در تاریخ 28 دی 95 یعنی 38 روز پس از رونمایی به شدت به این سند آموزش اعتراض می کند و دولت را تهدید به ارجاع موضوعات به رهبری می کند.

کبگانیان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور چند روز پیش با اعلام "قرار است به‌فوریت جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را تشکیل دهیم"، یادآور شد:البته باید یکی از رؤسای قوا با این مسئلهموافقت کند، زیرا رئیس شورا باید یکی از رؤسای قوا باشد، ولی در حال حاضر به‌دلیل ایام انتخابات این موضوع در اولویت دوم قرار گرفته است.

تضاد های سند با اصول قانون اساسی

در تصویب‌نامه هیئت وزیران ذکر شده است که این سند مستند به اصل 138 قانون اساسی است حال آن که در سه بخش با این اصل منافات دارد:سطح این سند بسیار وسیع­تر از موارد مذکور در اصل 138 قانون اساسی است. اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی اعلام می­‌کند که مصوبات هیئت وزیران نباید با متن و روح قوانین مخالف باشد. اصل 138 قانون اساسی اعلام می­‌کند تصویب‌نامه‌­های هیئت وزیران باید به اطلاع رئیس مجلس برسد،حال آنکه این مسئله به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی نرسیده است

تهیه سند ملی آموزش 2030 و دادن تعهد به یونسکو با اصول 153، 77 و 125 قانون اساسی نیز در تعارض است. اصل 153 قانون اساسی می‌گوید: هر گونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور شود، ممنوع است. اصل 77 قانون اساسی می‌گوید: عهدنامه‏‌ها، مقاوله‌‏نامه‏‌ها، قراردادها و موافقت‏‌نامه‏‏‌های بین‌‏المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. اصل 125 قانون اساسی می‌گوید: امضای عهدنامه‏‌ها، مقاوله‏‌نامه‏‌ها، موافقت‌نامه‏‌ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین امضای پیمان‏‌های مربوط به اتحادیه‏‌های بین‏‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور یا نماینده قانونی او است.

به‌اذعان برخی کارشناسان شورای عالی انقلاب فرهنگی، تهیه سند ملی 2030 جمهوری اسلامی ایران براساس سند آموزش سازمان ملل و با هدایت و نظارت دفتر یونسکو با فرموده مقام معظم رهبری که «شورای عالی انقلاب فرهنگی باید اتاق فرمان فرهنگی کشور یا ستاد عالی فرهنگی و علمی دستگاه­‌های کشور باشد» منافات دارد

پیشرفت مبتنی بر عدالت یا برابری؟

مجتبی همتی فر کارشناس مسائل آموزشی و دانشجوی دکتری علوم تربیتی معتقد است که سند آموزش 2030 با اسناد بالادستی و بومی کشور ما نیز تعارضاتی دارد باید توجه داشت که پیشرفت کشور ما باید مبتنی بر «عدالت» با معنای خاص در منظومه اسلامی باشد، اما در سند آموزش 2030 «برابری (equality)» مورد تأکید قرار گرفته است که اینها لزوماً یکی نیستند. در سند بین‌المللی 2030 نظام ارزشی خاصی وجود دارد که اگر برخورد سطحی و مسامحه‌آمیز با آن شود و معادل گرفتن کلیدواژه‌های آن فارغ از نظام فکری پشتیبان مربوطه باشد بسیار خطرناک است.

وقتی قرآن را هم نباید به کودکان زیر 10 سال آموزش دهیم

نصرالله پژمانفر در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی به رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش گفت: بر اساس مکاتبه‌ای که در تاریخ 24 اسفند سال گذشته با وزارتخانه مذکور صورت گرفت، متأسفانه گزارش‌های متعددی به کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی بر ایجاد ممنوعیت آموزش قرآن تا سن 10 سالگی ارائه شده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس توافقی که در سند 2030 یونسکو صورت گرفته کودکان باید تا سن 10 سالگی فقط با یک زبان آشنا شوند، افزود: بر این اساس آموزش قرآن را ممنوع کرده و اعلام کردند از سال آینده آموزش روان‌خوانی و حفظ قرآن در مراکز پیش دبستانی و دبستان‌ها تا سال سوم ابتدایی ممنوع است از این رو مانع فعالیت مراکز پیش دبستانی که آموزش قرآن انجام می‌دهند، خواهند شد که یکی از جنایات سند 2030 یونسکو تلقی می‌شود.

سندی با بوی نفوذ فرهنگی

همچنین کارشناسان دیگری از جمله حسن عباسی و حسن رحیم پور نیز به زوایای مختلف این موضوع اشاره کرده اند

فیلم سخنان حسن رحیم پور در نقد سند آموزش 2030:

عاقبت سند چه شد؟

کبگانیانعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از توقف اجرای این سند پس از فرمان مقام معظم رهبری خبر داد و گفت:شنیده شده که معاون اول رئیس‌جمهور توقف اجرای سند را اعلام کرده و اگر سند اجرایی شود خلاف قانون اساسی است، زیرا ولایت فقیه این مسئلهرا اعلام کرده‌اند. وی یادآور شد:اجرای مبحث آموزشی سند 2030 متوقف شد و دیگر به مصوبه شورا نیز نیازی نیست، زیرا دستور رهبر انقلاب بوده است.

لازم به ذکر است حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامیاز نامه 100 تن از نمایندگان مجلس به لاریجانی برای پاسخگویی رئیس‌جمهور درباره علل امضای سند 20300 یونسکو خبر داد.

نویسنده: ناصر باغستانی==================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 13:45.

خبرگزاری ایران نیوز

به گزارش 8تگ ایران نیوز ، سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو با رویکرد تاثیر بر همه‌ حوزه‌های آموزشی کشورها، در سال ۲۰۱۵ میلادی و برای اقدام عملی کشورها، در سازمان ملل متّحد ارائه شد. جمهوری اسلامی ایران نیز از کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس بود که متعهّد به اجرای این سند شد و در سال ۱۳۹۵، سند ملّی آموزش ۲۰۳۰ را امضا کرد. اگرچه این سند در ماه های اخیر مورد اعتراض نهادهای مختلف قرار گرفت و دلسوزان انقلاب در مورد آفت های آن هشدارهای لازم را به دولت داده بودند، اما متاسفانه شاهد پیگیری این سند توسط دولت تا مرز اجرایی شدن در کشور بودیم.

چندی پیش رهبری معظم انقلاب در دیدار با معلمان و فرهنگیان از امضای این سند انتقاد کرده و بر توقف اجرایی شدن آن تاکید کردند: «این سند ۲۰۳۰ سازمان ملل و یونسکو و این حرفها، اینها چیزهایی نیست که جمهوری اسلامی بتواند شانه‌اش را زیر بار اینها بدهد و تسلیم اینها بشود. به چه مناسبت یک مجموعه‌ی به‌اصطلاح بین‌المللی‌ای -که قطعاً تحت نفوذ قدرتهای بزرگ دنیا است- این حق را داشته باشد که برای کشورهای مختلف، برای ملّتهای گوناگون، با تمدّنهای مختلف، با سوابق تاریخی و فرهنگی گوناگون، تکلیف معیّن کند که شما باید این‌جوری عمل کنید؟ اصل کار، غلط است. اگرچنانچه با اصل کار شما نمیتوانید مخالفت بکنید، حدّاقلّش این است که بِایستید بگویید جمهوری اسلامی خودش ممشی دارد، خطّ‌وربط دارد، ما سندهای بالادستی داریم، ما میدانیم باید در زمینه‌های آموزش، پرورش، اخلاق، سبک زندگی چه‌کار کنیم؛ احتیاج به این سند وجود ندارد. اینکه ما برویم سند را امضا کنیم و بعد هم بیاییم شروع کنیم بی‌سروصدا اجرائی کردن، نخیر، این اصلاً مطلقاً مجاز نیست؛ ما اعلام هم کرده‌ایم به دستگاه‌های مسئول. بنده از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم گله‌مند هستم؛ آنها باید مراقبت میکردند، نباید اجازه میدادند این ‌کار تا اینجا پیش بیاید که ناچار بشویم ما جلوی آن را بگیریم و ما وارد قضیّه بشویم.»

برای بررسی بیشتر این موضوع به سراغ حجت الاسلام علی ذوعلم عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی رفتیم؛

*به عنوان سوال اول و مقدمه بحث مقداری در مورد کلیت و روح حاکم بر سند ۲۰۳۰ صحبت بفرمایید تا به بحث های جزئی تر برسیم.

در مورد سند ۲۰۳۰ ما ممکن است دو نوع مواجهه داشته باشیم؛ یکی مواجهه درون متنی و یکی برون متنی. مواجهه درون متن به این صورت است که ما بند به بند این سند را بررسی کنیم و ببینیم در کجاها با مبانی ما سازگار است و کجاها سازگاری ندارد. ولی به نظر بنده رویکرد دوم بسیار مهم تر است، چراکه باید گفت چگونه یک مجموعه برنامه عملیاتی به عنوان برنامه ۱۵ سال آینده نظام آموزش و پرورش ما تدوین می شود و در شرف تصویب قرار می گیرد و حتی رونمایی می شود ولی این مجموعه ذیل شعارهایی است که آن را جبهه فکری مقابل به ما القا کرده است و این نکته مهمی است.

انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و انقلاب ما بر اساس یک نظریه و فلسفه متفاوت با فرهنگ و مبانی رایج در غرب شکل گرفته است. آن خط روشن فکری و فرهنگی انقلاب ما اگر آلوده شود و یا عناصر بیگانه در آن ورود کند بدترین نوع نفوذ فرهنگی است که در جامعه ما صورت گرفته است. مرحوم مطهری مطرح می کند که استقلال فرهنگی مهمتر از استقلال اقتصادی و سیاسی است. امروز تلاش غرب بر این است که گفتمان انقلاب اسلامی و مبانی نظری آن را به چالش بکشد. اگر توانست آن را مورد نقد جدی قرار دهد و اگر نتوانست آن را تحریف کند و ما را دچار یک نوع التقاط کند.

به فرض اینکه ما در مورد ۲۰۳۰ برنامه های خیلی خوبی هم تدوین کرده ایم و هیچ کلیدواژه غربی هم در این سند وجود نداشته باشد اما اصل اینکه ما زیر بیرق یونسکو بخواهیم پیشرفت فرهنگی و آموزشی خود را تعریف کنیم بسیار برای ما موجب سرافکندگی است

به فرض اینکه ما در مورد ۲۰۳۰ برنامه های خیلی خوبی هم تدوین کرده ایم و هیچ کلیدواژه غربی هم در این سند وجود نداشته باشد اما اصل اینکه ما زیر بیرق یونسکو بخواهیم پیشرفت فرهنگی و آموزشی خود را تعریف کنیم بسیار برای ما موجب سرافکندگی است.

مثلا در کشور ما انتخابات برگزار می شود و مردم سالاری داریم. ما بخاطر توصیه غربی ها نبود که به مردم سالاری عمل کردیم بلکه آن را از اسلام گرفته ایم. بنابراین شناسنامه ای که بر روی مردم سالاری ما قرار دارد، اسلام ناب محمدی است نه دموکراسی غربی، نه توصیه های پوشالی و ویترینی سازمان ملل به کشورهای جهان سوم.

در عرصه سیاسی این مطلب بسیار روشن است که ما باید استقلال داشته باشیم و بر آموزه های خود تکیه کنیم ولی چرا در عرصه تربیتی و آموزشی این استقلال را از دست بدهیم؟ من فکر می کنم آسیبی که سند ۲۰۳۰ می زند، لطمه وارد کردن به استقلال فرهنگی ماست. لذا سند ۲۰۳۰ از این جهت باید بیشتر مورد نقد قرار بگیرد وگرنه درون این متن مطالب خوبی هم وجود دارد و حتی از نظر روشی می توانیم از این متن استفاده کنیم و یا از تجربه موفق دیگر کشورها بهره ببریم اینها هیچ گونه منافاتی ندارد. امروز حرف هایی مطرح می شود که مثلا رد کردن سند ۲۰۳۰ به معنی این است که ما می خواهیم با جهان ارتباط نداشته باشیم و یا آموزش و پرورش ما متوقف بماند و... در حالی که اصلاً بحث این نیست.

ما از تجربه دیگر کشورها استفاده می کنیم ولی هویت انقلاب اسلامی یک هویت اسلامی ایرانی است و خطری که این سند ایجاد می کند این است که به هویت ما خدشه وارد شود.

ما الان چیزی به نام سند تحول بنیادین آموزش و پرورش داریم. ما همه آنچه را که از نکات مثبت ۲۰۳۰ تلقی می شود فراتر از آن و بهتر از آن را ذیل سند تحول می توانیم داشته باشیم. چرا ما کاری کنیم که حکایت از نوعی خودباختگی فکری و فرهنگی می کند؟

تدوین سند ۲۰۳۰ توسط کمیسیون ملی یونسکو در ایران و مصوبه هیئت وزیران در این مورد حکایت از یک نوع خودباختگی فکری و فرهنگی می کند، در حاکی که عمیق تر از آنچه در این سند ذکر شده را ما در سند تحول داریم

تدوین سند ۲۰۳۰ توسط کمیسیون ملی یونسکو در ایران و مصوبه هیئت وزیران در این مورد حکایت از یک نوع خودباختگی فکری و فرهنگی می کند، در حاکی که عمیق تر از آنچه در این سند ذکر شده را ما در سند تحول داریم.

ما در برنامه درسی ملی که یکی از اسناد تحولی آموزش و پرورش است حرف های جدیدی داریم که قابل ارائه به یونسکو است. مثلا یکی از آن الگوی هدف گذاری در برنامه درسی ملی است. اینکه ما داریم فکر محوری و عقلانیت محوری را در آموزش خود دنبال می کنیم. اینکه ما سخن از مدرسه زندگی به میان می آوریم که مدرسه باید بستر آماده کردن دانش آموز برای زندگی عینی و واقعی باشد. ما رویکرد مباحثه و پرسشگری را باید در مدرسه تقویت کنیم و رویکرد فعال شدن دانش آموزن و مهارت های آن را توسعه دهیم. ما حوزه یادگیری تفکر و حکمت را در برنامه درسی قرار دادیم که در هیچ کشوری این امر به عنوان یک حوزه یادگیری تعریف نشده است.

اینها را ما از اسلام گرفته ایم و در عرصه جهانی قابل ارائه است. ما به جای اینکه این را به یونسکو ارائه کنیم و ادعا کنیم که ما می توانیم از یافته های دینی و ملی خود الگویی را ارائه دهیم که برای دیگر کشورها قابل استفاده است، از آن طرف آمده ایم اهداف یونسکو را پیگیری می کنیم. این یک نوع عقب گرد است. جمعی که در این کار سهیم بودند دانسته یا ندانسته به هویت ملی و انقلابی و شان ما آسیب وارد کردند.

کشوری مثل انگلیس، استرالیا یا کره جنوبی که مشهور است در نظام آموزشی پیشرفت کرده اند هیچ گاه برنامه یونسکو را برای خود علم کار قرار نمی دهند.

اینکه تیتر کار خود را یک تیتر یونسکویی قرار دهیم این بد است. حفظ هویت و استقلال فکری و فرهنگی برای ما بسیار مهمتر است. برخی واژه ها و بندهای درون سند ابهام دارد و ممکن است برخی این بندها را توجیه کنند، این اصلاً مهم نیست بلکه مسئله این است که خط نفوذ فکری و فرهنگی در کشور با اجرای این سند ایجاد می شود. ما به هیچ وجه با استفاده از تجارب جهانی در عرصه تعلیم و تربیت مخالف نیستیم.

ما با این مخالف نیستیم که در توسعه آموزش خودمان با دنیا گفتگو کنیم اما ما با این امر مخالفیم که برای تحول در آموزش و پرورشمان به جای استفاده از ادبیات اسلامی ایرانی خودمان زیر پرچم یونسکو قرار بگیریم. ما این امر را نوعی تنازل و انحطاط می دانیم. ما با این مخالفیم که بازرسان یونسکو بخواهند بیایند و آموزش و پرورش ما را تایید کنند و یا آنها برای ما معلمی کنند و زیر چتر یونسکو بخواهند اهداف استعماری خود را دنبال کنند.

تلاش سازماندهی شده کارشناسی ای که توسط دولت برای تولید سند ۲۰۳۰ انجام گرفت به مراتب از کل حمایت هایی که در این ۵ سال برای اجرایی شدن سند تحول انجام گرفته است، از حمایت بیشتری برخوردار بود. گویا سند یونسکو خیلی بیشتر به مزاق دولت مزه کرده است

تلاش سازماندهی شده کارشناسی ای که توسط دولت برای تولید سند ۲۰۳۰ انجام گرفت به مراتب از کل حمایت هایی که در این ۵ سال برای اجرایی شدن سند تحول انجام گرفته است، از حمایت بیشتری برخوردار بود. گویا سند یونسکو خیلی بیشتر به مزاق دولت مزه کرده است. این اشکال اساسی است.

ما پیشینه ریشه دار عمیق فرهنگی و تمدنی داریم. ما کسانی مانند شهید بهشتی و شهید مطهری داریم که نظریه پرداز تعلیم و تربیت بودند. بحث هایی که علامه طباطبایی در مورد تعلیم و تربیت مطرح کرده از بحث های فلسفی ای که امروز مطرح می شود بسیار جلوتر است. مبانی نظری تحول در آموزش و پرورش که جزوه ای ۶۰۰ صفحه ای است واقعا یک متن بسیار فخیم فلسفی و جامعه شناختی در مورد آموزش و پرورش است. ما این را باید به دنیا عرضه کنیم. یونسکو یک حرف های ویترینی و کلیشه ای می زند.

بحث دیگر به نظر بنده ضعف دیدبانی فرهنگی در جامعه ماست. چرا نباید شورای انقلاب فرهنگی ما از سرعت عمل و رصدگری هوشمندانه ای برخوردار باشد؟ اعتراض ما بیش از تهیه کنندگان به شورای انقلاب فرهنگی است. وقتی گرایش فلسفی غربگرا در دستگاه های ما نفوذ می کند و بر اساس همان گرایش می خواهد یک سندی را تحمیل کند و با تفسیر سوگیرانه خودش بر ما القا کند چرا نباید رصد فرهنگی ما این را بفهمد و با آن برخورد کند؟

*در مواجهه با خود متن چه نقدهایی می توان وارد کرد؟

من در مناظره ای که اسفند ماه گذشته در شبکه آموزش برگزار شد نقدهای خود را به متن این سند اعلام کردم. در همان برنامه من بر موضوع سبک زندگی متمرکز شدم و وقتی مسئول کمیسیون ملی یونسکو در ایران به پشت خط آمد، من سوال کردم ما می خواهیم شهروند جهانی تربیت کنیم و یا می خواهیم شهروند اسلامی و انقلابی تربیت کنیم؟ او اقرار کرد که باید این سند را اصلاح کنیم. این بحث ها قبلاً شده است. ولی الان دو بحث وجود دارد. یکی اینکه از نگاه کلی حتی اگر این سند اشکالاتی هم نداشت و حتی اگر این اشکالات برطرف بشود هم برای ما قابل قبول نیست چون ما زیر علم تفکر سکولار یونسکو برنامه خود را تعریف می کنیم.

اشکال دوم هم ضعف رصد و دیدبانی فرهنگی در کشور ماست. آقایان شورای عالی انقلاب فرهنگی وقت نمی گذارند و اهتمام ندارند. این یک نقد جدی است. امام(ره) می فرمود ما نماینده ای مثل مدرس در مجلس می خواهیم که فریاد بکشد

اشکال دوم هم ضعف رصد و دیدبانی فرهنگی در کشور ماست. آقایان شورای عالی انقلاب فرهنگی وقت نمی گذارند و اهتمام ندارند. این یک نقد جدی است. امام(ره) می فرمود ما نماینده ای مثل مدرس در مجلس می خواهیم که فریاد بکشد.

روند این کار در سکوت برگزار شد و از سوی دولت اعلام نشد ولی محرمانه نبود، کمااینکه در جلسه رونمایی دو نفر از نمایندگان مجلس هم حضور داشتند. اشکال از رصدگران است. دشمن به صورت طبیعی باید مخفیانه وارد شود ولی دستگاه های ما غافل بودند. چرا باید شورای انقلاب فرهنگی ما اینقدر خواب باشد که ۵ ماه از زمان رونمایی سند بگذرد و اینقدر کند با مسئله برخورد کند؟

خوف این می رود که برخورد با این سند هم یک برخورد جزئی نگرانه شود؛ مثلا برابری جنسیتی به عدالت جنسیتی تبدیل شود. من می گویم این هم کافی نیست. اساس بحث زیر سوال است. اینکه ما به عنوان یک کشور مستقل زیر علم یونسکو برویم، مرزهای فرهنگی ما در اینجا جابجا می شود.

برخورد رهبر انقلاب از این حیث بود که جامعه هوشیار باشد و در آینده مراقب مرزهای فکری و فرهنگی باشد.

*هدف دولت از تصویب این سند چه بود و چه چیزی را دنبال می کرد؟ رهبر انقلاب در حوزه فرهنگی می فرماید ما با یک ولنگاری فرهنگی و بی برنامگی مواجه ایم، این درحالی است که حداقل ما در حوزه آموزش و پرورش ما اسناد بالادستی داشتیم که نیازی به تصویب سند ۲۰۳۰ نباشد.

تلقی من این است که دولت توجهی به این امر نداشته که چه چیزی را تصویب می کند. یعنی این یک غفلت محض ناشی از بی تفاوتی نسبت به مباحث آموزشی و تربیتی است

تلقی من این است که دولت توجهی به این امر نداشته که چه چیزی را تصویب می کند. یعنی این یک غفلت محض ناشی از بی تفاوتی نسبت به مباحث آموزشی و تربیتی است. آیا تاکنون دولت یک مصوبه درباره سند تحول در آموزش و پرورش داشته است؟ دولت اصلاً جنبه فکری نداشته و جنبه سیاسی و قدرت طلبانه دارد و اندیشه فرهنگی منقحی در دولت وجود ندارد. کسانی که پشت صحنه هستند هوشمندانه عمل می کنند و دولت را ابزار خود می کنند.

آن سی کارگروهی که برای سند تشکیل شد، برخی متدین اند ولی متوجه نیستند و حذاقت فرهنگی آنها ضعیف است. نادانی و خلاء اندیشه فرهنگی در دولت باعث تصویب چنین متنی شد. نگاه لیبرالیستی قطعاً در دولت نفوذ دارد.

*از نظر قانونی روند تصویب این سند باید چه مسیری را طی می کرد و چه سازوکاری باید پیگیری می شد؟

از نظر قانونی یا باید شورای عالی آموزش و پروش و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی در این قضیه ورود می کرد. در بعضی از موارد مشابه مجلس قانون گذاری می کند که این سند مصوبه مجلس را نیز ندارد. خود این سند ۲۰۳۰ که منتشر شده به تایید هیچ جا نرسیده و رونمایی شده است. روی آن هم نوشته شده که این سند پیش نویس است. یعنی چیزی که مصوب نبوده است با یک هیاهویی رونمایی شد. این نشان می دهد که عده ای می خواستند این سند را قدم به قدم جلو ببرند و بدون اینکه در جایی تصویب شود، اجرایی شود. وقتی مطلب روشن شد و بر آن نقد وارد شد، دوستان گفتند که این سند پیش نویس است. اگر پیش نویس بود که رونمایی نمی شد! کسی سند پیش نویس را رونمایی نمی کند! باید خیلی ساده لوح باشیم که وزیر یک سندی را در حضور نماینده یونسکو رونمایی کرده و از طرفی بگویند این پیش نویس است. این کار سفیهانه ای است.

*مطرح می شود که خود غربی ها هم نسبت به این سند نقدهایی دارند، مثلا نقدی   از سوی جریان‌های مذهبی مسیحی در مورد آموزش‌های جنسی در این برنامه وجود دارد. لذا از این منظر خود غربی ها در مورد این سند چه می گویند؟

برخی خیال می کنند که اسناد سازمان ملل وحی منزل است و همه تابع آن هستند. در حالی که خود آمریکا در مورد کنترل آب و هوایی و... بیشترین نقض مصوبات سازمان ملل را انجام داده است. در مورد توصیه های یونسکو در بخش آموزش آنها در بسیاری از جاها تبعیت نکردند یعنی تا جایی که با منافعشان سازگار نباشد زیر بار آن نمی روند. سوال اینجاست که وقتی خود غربی ها زیر بار چنین مصوباتی نمی روند ما چرا باید خود را اینقدر تابع این مراکزی کنیم که زیر نفوذ غربی هاست. در یونسکو یک خط فکری توسعه فرهنگ آمریکایی سازماندهی می شود و به کشورهای کوچک القا می شود. کشورهای کوچک چون خود دستمایه ای ندارند و سران آنها وابسته هستند، آنها را می پذیرند.

این تلقی در بعضی از دولتمردان ما الان وجود دارد که گویا غربی ها خیلی بیشتر از ما می دانند و آنها دانای کل اند و ما باید دانش آموز آنها باشیم، این تلقی باید عوض شود.

*به نظر می رسد یک فرهنگ آمریکایی با بهانه جهانی شدن می خواهد به کشورهای دیگر تحمیل شود و این امر در قالب مصوبات بین المللی از قبیل یونسکو پیگیری می شود و جهانی سازی یک واژه ای است که در پی آن فرهنگ آنها دیکته می شود. این مصوبات بین المللی با موضوع جهانی سازی چه نسبتی برقرار می کند؟

خود غربی ها خیلی جاها گفته اند که این جهانی سازی در واقع آمریکایی سازی است. اینها می خواهند ارزش های سکولاریستی خود را در کل جهان اشاعه دهند، به گونه ای که کشورهای دیگر دنباله رو باشد

خود غربی ها خیلی جاها گفته اند که این جهانی سازی در واقع آمریکایی سازی است. اینها می خواهند ارزش های سکولاریستی خود را در کل جهان اشاعه دهند، به گونه ای که کشورهای دیگر دنباله رو باشد. یعنی یک فرهنگ انفعال و غرب مداری و... را القا می کند. یعنی ما باید همیشه دانش آموز آنها باشیم و آنها دانای کل اند و ما یادگیرنده ایم. به همین جهت در اسناد یونسکو آمده که بازآموزی معلمان و مدیران بر اساس رویکردهای یونسکو و توسط یونسکو انجام شود. این خیلی برای ما ضعف و ذلت است.

متاسفانه کسانی که این اسناد را تنظیم کردند حاضر به گفتگو نیستند. چه کسی الان مدافع محتوای ۲۰۳۰ است و چه کسی مسئول تهیه آن بوده است؟ در یک فضای آزاد می توان در این مورد به گفتگو پرداخت ولی طرف مقابل حاضر به گفتگو نیست. مشکل ما این است که طرف مقابل هم طلبکار است، خدمت به جامعه هم نمی کند، نگاه غرب گرا دارد، در مقابل نظام تا آنجایی که بتوانند موضع گیری می کنند، شعار آزادی و گفتگو هم سر می دهد ولی حاضر به گفتگو هم نمی شود.

*با توجه به اینکه این متن در بسیاری از جاها دارای ابهام بود و غربی ها می توانستند تفسیر خود از این متن را اصالت دهند، این متن می توانست در آینده چه هزینه هایی به ما متحمل کند؟

بر اساس آنچه یونسکو برای برنامه سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ تصویب کرده است، متنی به عنوان سند اجرایی برای کشور ما نوشته شده است. این متنی که توسط سی کارگروه ایرانی تالیف شده است که حجم سیصد صفحه ای دارد متن آشفته و مغشوشی است و بسیار شتابزده تهیه شده است. این کارگروه ها هر کدام یک جزوه درست کرده اند و آنها را به هم چسبانده اند و حتی یک سرویراستار ندارد. این متن واقعاً بی هویت است. یک جا از این متن به عنوان «برنامه ۲۰۳۰» یک جا «سند ۲۰۳۰» و یک جا «برنامه عمل ۲۰۳۰» یاد شده است.

باید گفت کل اسناد یونسکو توصیه ای است ولی وقتی ما پذیرفتیم این را اجرایی کنیم و نشود، می گویند شما بدعهدی کرده اید. این در حد قطعنامه و... نیست که برای ما تعهدآور باشد ولی به ما می گویند شما قول دادید این را عملیاتی کنید چرا انجام ندادید؟ مثلا می خواهند کشورها را در مورد اینکه چقدر در مورد تعهداتشان به یونسکو پایبند بوده اند رده بندی کنند، جایگاه کشور ما پایین خواهد آمد و به لحاظ حیثیتی برای ما هزینه دارد.

من یک تلقی دیگر دارم و آن این است که یک جمع نخبه غرب گرایی که در لایه های دستگاه های ما وجود دارد، اینها می خواستند از این آب گل آلود ماهی بگیرند و در پشت اسناد یونسکو قرار گرفتند که حرف های خودشان را در قالب یونسکو بزنند. من فکر می کنم بیش از یونسکو، آدم های داخلی آنها به دنبال این بودند که حرف های خود را به آموزش و پرورش ما تحمیل کنند. 

=========================================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 13:34.

فارس خبرگزاری

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: پیش دبستانی‌هایی که قرآن آموزش می‌دهند دیگر نه تنها امتیاز مثبت ندارند بلکه امتیاز منفی می‌گیرند و اعلام صریح کرده‌اند مجوز پیش دبستانی‌هایی که فعالیت قرآنی دارند لغو می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین نصرالله پژمانفر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص کم‌کاری مجلس در اعلام موضع صریح در برابر اجرا کردن سند آموزش 2030 توسط آموزش و پرورش اظهار داشت: نسبت به همه کسانی که در این حوزه هستند اشکال وارد است که چرا فضای کلی مجلس در مورد مسئله سند آموزش 2030 فعال نبود.

وی افزود: البته برخی نمایندگان مجلس به صورت فردی تذکراتی دادند اما نظام‌مند نبود و موضع کلی مجلس تفسیر نشد. مجلس باید نسبت به عقب افتادگی‌اش در این موضوعات پاسخگو باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین پژمانفر با گلایه از اینکه در برخی موضوعات تا رهبری اعلام موضع نکند مسئولان درباره آن حساس نمی‌شوند، گفت: اکنون هم اجرای سند آموزش 2030 وارد فاز عملیاتی شده است و در برخی نقاط به بهانه اینکه باید یک سری قواعد جهانی را در حوزه آموزش و پرورش رعایت کنیم و تا سن ده سالگی زبان آموزش ندهیم، آموزش و حفظ قرآن را برای زیر ده سال ممنوع کرده‌اند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: پیش دبستانی‌هایی که قرآن آموزش می‌دهند دیگر نه تنها امتیاز مثبت ندارند بلکه امتیاز منفی می‌گیرند و اعلام صریح کرده‌اند مجوز پیش دبستانی‌هایی که فعالیت قرآنی دارند لغو می‌شود.

وی به حذف برخی دروس از کتاب‌های دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: معلمان قرآن را دارند از مسیر آموزشی جدا می‌کنند ولی از ترس امضا نمی‌کنند چون مجوزها لغو می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین پژمانفر با اشاره به اینکه مقام ریاست جمهوری در سیاست‌گذاری بسیار مهم است، گفت: رئیس جمهور مصر در این مسئله است که گفتمان اسلام نمی‌تواند برای پیشرفت مؤثر باشد و پیشرفت بر اساس گفتمان مدل غربی است و بر همین اساس سند تحول را قبول ندارد و اجرا نمی‌کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در جلسه رأی اعتماد، وزیر آموزش و پرورش از بردن نام فتنه هم خودداری می‌کرد و امروز در گزارشی که درباره دو شغله بودنش ارائه شد، گفتند دانش آشتیانی دی‌ ماه استعفا داده منتها ثبت نکرده و این مسئله به نظر مسخره و وحشتناک است وقتی ثبت نشده باشد انگار استعفایی صورت نگرفته است. 

انتهای پیام/==================================================================================================================================================================

در گفت‌وگوی مشروح با تسنیم مطرح شد

واقعیت‌های سند آموزش۲۰۳۰؛ سکولار کردن کشورهای اسلامی/ ۲۰۳۰ سند بردگی ایران است

شناسه خبر: 1410383 سرویس: اجتماعی

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷

کبری خزعلی

رئیس سابق شورای فرهنگی و اجتماعی زنان گفت: سند ۲۰۳۰ یونسکو ۱۷ راهکار بسیار جذاب برای مخاطب دارد اما محتوای آن بردگی ایران است و منجر به صدور اعلامیه‌های حقوق بشری علیه ایران می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد برای اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند، براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است. مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش 2030 عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام‌العمر.

در چارچوب عمل به 2030 به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است که این مباحث از سوی برخی صاحب‌نظران و کارشناسان به‌ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد است و حتی برخی معتقدند که تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف کلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به‌بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره کرد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرهنگیان کشور با اشاره به سند آموزش 2030 اشاره کردند: جمهوری اسلامی ایران تسلیم سندهایی مانند 2030 یونسکو نخواهد شد. به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است اینکه سندی را امضا کنیم و بعد بیاییم بی سروصدا آن را اجرا کنیم، نخیر مطلقاً مجاز نیست.

در همین رابطه با کبری خزعلی رئیس سابق شورای فرهنگی و اجتماعی زنان به گفت‌وگو نشستیم.

* تسنیم: سند 2030 یونسکو چیست؟ آیا با اجرای این  سند، ایران امتیازی را به دست می‌آورد و یا با اجرا نشدن آن محرومیتی شامل حال ایران می‌شود؟

* خزعلی: مدرنتیه را از زمان قاجار به ایران آوردند تا همه مسائل مردم ایران همانند غرب شود. در مرحله دوم مدرنتیه که زمان رضاخان و محمدرضا شاه بود، انقلاب سفید را به دستور نیکسون اجرا کردند و کشاورزی و صنعت ایران نابود شد با این روند تربیت جوانان کشور به سمتی رفت تا زنان هم دوش مردان در جامعه حضور یابند.

در آن زمان به لحاظ اقتصادی روزانه 6 تا 9 میلیون بشکه نفت می‌فروختیم اما چون اقتصاد کشور نابود شده بود همه چیز از خارج وارد می‌شد و آنها فکر می‌کردند که ایران محتاج است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی با دستور امام خمینی (ره) جهاد سازندگی تشکیل شد و در آن مقطع زمانی علاوه بر پرداخت خرج سنگین جنگ کشور را به خودکفایی رساندیم و حتی توانستیم اقدام به صادرات گندم کنیم.

در طول سه دهه اخیر دشمن از نظر امکانات، اقتصاد، منابع و علم تلاش بسیاری برای نابودی ایران کرد و در ایامی که می‌خواستیم خودکفا شویم حمله مستقیم توسط عراق صورت گرفت اما مردم توانستند کشور را احیا کنند و حالا که 40 سال از عمر این حکومت می‌گذرد نمی‌توانیم در برابر دشمن ایستادگی کنیم؟

هم اکنون سند 2030 مانند انقلاب سفید می‌ماند و برابری جنسیتی را که زمانی اشرف(خواهر شاه) به دنبال آن بود، ذکر کرده است. در سال 72 دختر رئیس جمهور وقت اعلام کرد که بانک جهانی به ما پول داده است تا به کنوانسیون رفع تبعیض ملحق شویم اما با مقاومت حوزه علمیه این سند تصویب نشد و بعدها در دوره اصلاحات در مجلس تصویب شد اما شورای نگهبان به آن ایراد گرفت.

* نظارت بر ایران توسط سازمان‌های جهانی برای اجرای شاخص‌های 2030

* تسنیم: سند 2030، 17 راهکار دارد که به ظاهر قشنگ و در جهت پیشرفت کشور است در قالب راهکارهای مطرح شده چه مسائلی می‌تواند ایران را تهدید کند؟

* خزعلی: در سند 2030 هفت سند دیگر از جمله سند کنوانسیون رفع تبعیض لحاظ شده است و این سند 17 راهکار دارد که به ظاهر جذاب هستند و به مسائلی همچون امنیت غذایی، دامپروری، بهداشت و سلامت، آموزش برای همه و برابری جنسیتی و کنترل آبها اشاره می‌کند.

169 برنامه در ذیل این 17 راهکار تعریف شده و شاخص‌هایی برای سنجش کشورها نیز درنظر گرفته شده است. سند 2030 در حقیقت توسط سازمان ملل سیاست‌گذاری کلان می‌شود و برنامه‌ریزی خرد آن در سطح مناطق صورت می‌گیرد و توسط کشورها اجرا خواهد شد پس از‌ آن، سازمان‌‌‌های جهانی می‌سنجند که مطابق شاخص‌های تعیین شده پیش رفته‌ایم یا خیر.

یونسکو به ظاهر سازمان بین‌المللی برای مسائل علمی و فرهنگی است اما تحت نظر دولت آمریکا کار می‌کند و در چنین شرایطی ما می‌خواهیم،‌ آموزش، بهداشت، مسائل زنان و اقتصاد خود را تحت امر آنها قرار دهیم.سوم مهر سال 94 رئیس جمهور سند توسعه پایدار 2030 را در نیویورک امضا کرد و در شهریور سال 95 در اجلاس اینچئون کره وزیر‌ آموزش و پرورش آن را امضا می‌کند که بلافاصله در دولت تصویب و معاون اول آن را به دستگاه‌ها ابلاغ می‌کند و 30 کارگروه برای اجرایی شدن سند 2030 تشکیل می‌شود.

* 2030 سند بردگی ملت ایران است

2030 در حقیقت سند بردگی کشور ایران به ویژه معلمان و اساتید دانشگاه است و در ظاهر‌ آرمان‌های عالی دارد اما اگر شاخص‌ها را بررسی کنیم در صورت عدم اجرای مناسب ایران اخطار و تذکر دریافت می‌کند و همین موضوع دستمایه تحریم‌ها و اعلامیه‌های حقوق بشری علیه ما می‌شود.

در ایران 7 سند پرمحتوا از جمله تحول بنیادین و نقشه جامع علمی کشور را که بومی هستند داریم اما این اسناد رها شده و به دنبال اجرای سند یونسکو هستیم. حتی برای آنکه بگویند سند 2030 را بومی کرده‌اند برخی عبارات تحول بنیادین را به کار برده‌اند.

* تسنیم: سند 2030 به توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی در آموزش اشاره کرده است، این موضوع چه تبعات مثبت یا منفی را برای ایران خواهد داشت؟

* خزعلی: در صفحه 341 سند آموزش 2030 آمده است که در اجلاس اینچئون کره، وزیر آموزش‌وپرورش ایران تحفظ خود را نسبت به هر بندی که مغایر ارزش‌های فرهنگی و اخلاقی، حاکمیت ملی، قوانین و اولویت‌های ملی و نیز زیرنظام‌های اجتماعی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران باشد، اعلام کرده است. همچنین ذکر شده است که چارچوب عمل آموزش 2030 با عنوان به سوی آموزش و یادگیری مادام‌العمر فراگیر، برابر و با کیفیت برای همه از سوی یونسکو به عنوان دستور کار جهانی آموزش تا سال 2030 تدوین شده است و نقطه عطفی برای تحقق اهداف ناتمام آموزش برای همه و اهداف توسعه هزاره به شمار می‌رود.

در بحث وضعیت تربیت معلم در ایران نیز آمده است:

محدودیت منابع و زیرساخت‌های لازم برای توسعه تربیت معلم با توجه به جایگاه و نقش آن در اعتلای نظام تعلیم و تربیت کشور.

نگرش منفی و محتاطانه به بهره‌گیری از تجربیات جهانی در حوزه تربیت معلم.

فراهم نبودن زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی در خدمت توسعه تربیت معلم و رفع محدودیت‌های کمی و کیفی در این زمینه.

چالش فرسودگی شغلی معلمان: فرسودگی شغلی بین معلمان تازه کار، به ویژه در سه سال نخست کار، معلمان کلاس‌های چند پایه و استثنایی، معلمان مبتلا به مشکلات روحی و روانی شایع‌تر است. فرسودگی شغلی درجات مختلفی دارد برای مثال به نتیجه یک پژوهش اشاره می‌کنیم: مبانی این فرسودگی شغلی براساس پرسشنامه فرسودگی شغلی ماسلاچ است که به اذعان برخی کارشناسان مربوط به 36 سال قبل است. خستگی عاطفی وجود احساساتی است که شخص نیروهای هیجانی خود را از دست می‌دهد و مسخ شخصیت پس از این مرحله روی می‌دهد که همراه با افسردگی و فرسودگی شغلی است و براین اساس 40.3 دبیران زن و  32.11 درصد دبیران مرد دچار مسخ شخصیت بالا هستند.

با توجه به این چالش‌ها نیز راهکارهایی پیش‌بینی شده است:

تاسیس سازمان نظام معلمی و اعطای فرصت حضور سیستماتیک جامعه معلمی در عرصه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، چالش منزلت اجتماعی و حرفه‌ای.

رقابتی کردن تربیت معلم با برون‌سپاری بخشی از نیاز آموزش‌وپرورش به سایر نهادهای خصوصی و دولتی به منظور غلبه بر چالش نهادینه سازی کیفیت.

توسعه همکاری‌های بین‌الملل به ویژه با کشورهای منطقه و جهان اسلام با تاکید بر استفاده از ظرفیت کرسی تربیت معلم یونسکو در دانشگاه فرهنگیان.

تاسیس واحدهای بین‌الملل برای جذب دانشجو معلمان کشورهای همجوار برای غلبه بر چالش فقدان زیر ساخت مدیریت دانش.

تاسیس شبکه تربیت معلم جهان اسلام و عضویت در شبکه‌های بین المللی تربیت معلم مانندETEN و بهره‌مندی بهینه از ظرفیت‌های بین‌المللی.

اهتمام به توسعه خودباروی فرهنگی و تمدنی از یکسو و تقویت حس احترام و همزیستی نسبت به سایر فرهنگ‌ها و تمدن ها در معلمان آینده.

در بحث راهکارهای ارائه شده مسئله مهم، تاسیس شبکه تربیت معلم با همراهی شبکه‌های بین‌الملل است در حالیکه تربیت معلم در ایران دارای جایگاه مهمی است و معلمان باید مطابق با ارزش‌ها و سرفصل‌های بومی تعیین شده آموزش ببینند. در حقیقت هسته اصلی نظام تعلیم و تربیت، معلم است و در تربیت معلم نباید نهادهای بین المللی دخالت داشته باشند.

* سند 2030 و تهدید صدور اعلامیه‌های حقوق بشری علیه ایران

* تسنیم: تناقضات سند 2030 با اسناد بالادستی کشور چیست؟

* خزعلی: 2030 تناقضات بسیاری با اسناد بالادستی کشور دارد و همین مسئله می‌تواند به کشور لطمه بزند. در این سند نگاه لیبرال و نئولیبرال به حقوق کودک، آموزش و پرورش و زنان وجود دارد، گرچه اشتراکاتی با مفاهیم اسلامی دارد، ولی تناقض‌های بنیادی هم وجود دارد.در سند 2030 به موضوع تنوع فرهنگی اشاره شده است اما تنوع فرهنگی چیست؟ تنوع فرهنگی می‌گوید همه عقاید و اعتقادات محترم هستند اما آیا اسلام می‌پذیرد تمام عقاید یکسان باشند؟ آموزش اجباری مسائل جنسی برای کودکان و نوجوانان یکی از مسائل مطرح در این سند است که می‌تواند به کشور ما ضربه بزند چرا که معتقدند به منظور آگاهی کودکان و نوجوانان و خودآموزی برای ازدواج باید این مسائل را به آنها آموزش داد. اگر این مسائل را اجرا نکنیم به ما اخطار می‌دهند که چرا تمام مذاهب در کشور آزاد نیستند و همین اخطارها موجب صدور اعلامیه‌های حقوق بشر علیه ایران می‌شود.

نگرش حاکم بر سند 2030 هرنوع تربیت دینی و الهی را خلاف حقوق بشر می‌داند ولی آموزش جنسی تحت عنوان بهداشت برای کودکان را جزو حقوق آنها می‌دانند و کودک حتی قبل از اینکه به بلوغ جنسی برسد باید این آموزش‌ها را فرابگیرد در حقیقت آموزش را ذیل یک ایدئولوژی دیگر قرار می‌دهند.

کشوری مانند فرانسه سند 2030 را نپذیرفته و اعلام کرده است که با ارزشهای آنها هماهنگ نیست.

* بدون شلیک یک گلوله ایران را تسخیر می‌کنند

* تسنیم: کدام یک از ارکان دولت در تدوین سند 2030 مداخله داشتند؟

* خزعلی:‌ وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت کار و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از جمله نهادهای دولتی دخیل در تصویب سند 2030 بودند. هم اکنون تغییر در کتاب‌های درسی شروع شده و شاهد هستیم برخی مباحث همچون شهید فهمیده را حذف می‌کنند.

نمی‌گوییم که با اسناد بین المللی مخالف هستیم اما سند 2030 باید اصلاح شود چرا که اگر ادامه پیدا کند بعد از انرژی هسته‌ای، بحث فرهنگی را خواهیم داشت و بلایی که سر لیبی، مصر و عراق آمد سر ایران نیز می‌آید چرا که با کنترل جمعیت و تغییر فرهنگ جوانان ایرانی و تربیت آنها مطابق با الگوی غرب مردم ایران را برده غرب بار خواهند آورد تا برای آنها احساس هویت و تعلق به کشور مهم نباشد و بدون شلیک حتی یک گلوله ایران را تسخیر می‌کنند.

* تسنیم: در سند 2030 در قالب همکاری‌های بین‌الملل با تربیت معلم و اعزام استاد را خواهیم داشت؟

* خزعلی: در سند 2030 در محور نخست سیاست‌های چهارگانه کلان آموزش عالی کشور آمده است:‌ کشورهایی که با همکاری جمهوری اسلامی ایران، دانشگاهیان و فناوران، علم و فناوری به این کشورها منتقل می‌شود شامل همسایگان جمهوری اسلامی ایران، کشورهای مسلمان و کشورهای غیرمتعهد.

کشورهایی که در جهت افزایش کیفی سطح علمی، فناوری و آموزش عالی کشورها با آنها در ارتباط خواهیم بود شامل کشورهای اروپایی، ژاپن، چین، روسیه، کره جنوبی یکی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران توسعه همکاری با کشورهای هدف در هر دو رده 1 و 2 هستند.

محورهای اجرای این سیاست نیز بدین شرح است: تعریف دوره‌های مشترک، تبادل دانشجو و استاد عضو هیئت علمی، ایجاد پروژه‌های تحقیقاتی و برپایی کنفرانس، سمینار و کارگاه آموزشی.

همچنین ایران در قالب اجرای سیاست بین‌‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید تعداد مشخصی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی در سطح منطقه و جهان داشته باشد.

در سند 2030 ایران ام‌القرای کشورهای اسلامی و طعمه کشورهای غربی و سازمان ملل است تا جهان اسلام را به نفع سکولاریسم و برابری جنسیتی تغییر دهد،‌ویژگی‌های کودکی که می‌خواهند تربیت کنند منطبق بر سکولاریسم است. ما چگونه این مسائل را در مدارس‌مان اجرا خواهیم کرد؟

========================================================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 12:36.

خبرگزاری تسنیم 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بحث استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش به دلیل عضویت در شرکت خصوصی در دستور کار قرار گرفت.

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جریان افتادن بحث استیضاح وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: به دلیل دوشغله بودن وزیر آموزش و پرورش و حضور او در شرکت خصوصی واردات کالا، بحث استیضاح وزیر آموزش و پرورش مطرح و به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تحویل شد.

وی افزود: نمایندگان مجلس همچنین ماده 236 را امضا کردند که امروز اعلام وصول می‌شود و براساس این ماده گزارشی از روند تهیه سند آموزش 2030 جمع آوری می‌شود تا مشخص شود که چرا دولت سند 2030 یونسکو را تأیید و ابلاغ کرد و وزیر‌آموزش و پرورش آن را در برنامه های خود قرار داده است.

در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد برای اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یکپارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

=========================================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 12:30.

تسنیم خبرگزاری

به گزارش خبرگزاری تسنیم، متن یادداشت حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده با عنوان «شرایط ویژه و ملاحظات داخلى و خارجى» به شرح ذیل است:

تحولات و پدیده‌هاى سیاسى در سطوح مختلف داخلى، منطقه‌اى و خارجى همواره آبستن عوارض، آثار و اتفاقات گوناگون مثبت و منفى میباشد و لذا به میزان اهمیت آن‌ها باید مورد رصد، تجزیه و تحلیل و توجه همگان به‌ویژه خواص و مسؤولان امر در هر سطحى قرار گیرد. انتخابات 29 اردیبهشت سال جارى در حالى فرایند انجام خود را با تبلیغات 6 کاندیداى محترم ریاست جمهورى و نامزدهاى شوراهاى اسلامى شهر و روستا در سراسر کشور سپرى می نماید که به لحاظ مسائل بین‌المللى، توطئه‌هاى نظام سلطه با محوریت آمریکا و صهیونیزم بین‌الملل به ویژه در دو عرصه داخلى ایران اسلامى و منطقه ‌و جهان اسلام هدف‌گیرى گردیده است، از طرفى نفوذ در شریانهاى اصلى تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در ایران اسلامى و تأثیرگذار در انتخابات و بنیانها و زیرساختهاى آموزشى و فرهنگى ایران دغدغه آنان را شکل می دهد ( چیزى که مقام معظم رهبرى تحت عنوان سند 2030 یونسکو از آن پرده برداشتند.) و از طرفی زمینه ها و مقدمات اولین سفر ترامپ به منطقه و عربستان گویاى خبرهاى مرموزى است که نباید نسبت به آن غفلت ورزید.
سند 2030 یونسکو، کاپیتولاسیون آموزشى فرهنگى و فوق‌العاده پیچیده‌اى است که به بهانه توسعه پایدار، نسخه به ذلت کشاندن ملت‌ها و کشورهاى جهان به ویژه کشورهاى در حال توسعه می باشد به‌گونه‌اى که دین‌زدایى و فرهنگ‌زدایى از ملتها را به‌ دنبال خواهد داشت. طبق این سند، در ایران همجنسگراها می توانند کلاس آموزشى داشته باشند اما دین و دینداران خیر!
البته آنچه متأسفانه به‌صورتى بی‌صدا و حتى قبل از تصمیم شوراى انقلاب فرهنگى به وزارتخانه‌ آموزش و پرورش براى زمینه‌سازى و اجرا ابلاغ گردید، تنها یک بخش از این معاهده بین‌المللى و یا نسخه مرموز استکباری و استثمار فرانو علیه ملتهاى منطقه و جهان اسلام است زیرا این طرح استثمارى تحت عنوان توسعه پایدار کشورهاى در حال توسعه به بخشهاى دیگرى ازجمله سبک زندگى و الزامات شهروند جهانى نیز پرداخته است به‌گونه‌اى ‌که توطئه جهانى‌سازى جامعه جهانى طبق میل و منش و خواستگاه غرب بهویژه صهیونیزم بین الملل و شیطان بزرگ آمریکاى جهانخوار و به عبارتى شکل‌گیرى دهکده جهانى با کدخدایى واحد، طراحى و در صدد تحمیل به کشورها و ملتهاست.
هویت این سند و یا نقشه راه سلطه بر جهان، کاپیتولاسیون آموزشى فرهنگى است، چه آنکه در این طرح سبک زندگى از دوران کودکى به فرزندان، آموزش داده مى‌شود و دولت ما نیز باید هر سال بابت چگونگى پیشرفت این آموزشها به آن‌ها پاسخ بدهد.
سند 2030 به‌گونه‌اى است که براساس آن مستشاران خارجى باید به آموزش و پرورش ما نظارت داشته باشند و این یعنى حذف نهادهاى نظارتى کشور و تقدم اسناد آن‌ها بر اسناد نهادهاى خودى؛ اینجاست که پى به عمق گلایه حکیمانه و قاطع امام خامنه‌اى(مدظله‌العالى) مى‌ بریم، آن‌جا که در دیدار معلمان شریف کشور فرمودند: «اینجا جمهورى اسلامى است، مجاز نبودند سند غربى امضا کنند و بیایند بى‌ سروصدا اجرا هم بکنند.» حال جای این سوال است: اگر این مصداقی از نفوذ مرموز و نرم نیست، پس چیست؟ از اینروست که ارزش نعمت ولایت فقیه و داشتن رهبرى هوشمند و شجاع بیشتر جلوه مینماید. رهبری وارسته و تیزنگری که اگر نبود، بارها و بارها صاحبان اندیشه‌هاى غربى و آدمهای منفعل و بزدل، این کشور را به غرب فروخته بودند. رهبرى دقیق و ژرف‌نگر که به محض اطلاع از ماهیت معاهده مرموز 2030 و این‌که به دستور برخى مسؤولان غافل و بى‌مسؤولیت در جریان زمینه‌سازى و اجرا قرار گرفته است، بلافاصله ضمن فرمان اکید مبنى بر خارج نمودن این نسخه نفوذ بیگانه از دستور کار شوراى عالى انقلاب فرهنگى، دستور توقف جدى آن در دولت را صادر فرمودند و بدینسان با اقدام انقلابی رهبرى معظم انقلاب، بارى دیگر هویت و اصالتهاى دینى و مکتبى و ملى و انقلابى ملت بزرگ ایران از دایره نفوذ کور عوامل منفعل و وابسته نظام سلطه خارج و به فضل الهى محافظت گردید.
اگرچه گلایه معظم‌ له حاکى از نکته‌هاى مهمى است که ای کاش خواص امت قبل از ورود و دخالت شخص ایشان به ایندست مسائل، با بصیرت و اقدامات انقلابى مانع بروز این قبیل معضلات باشند.
این در حالى است که در این سالهای اخیر هشدارهاى فراوانى مبنى بر نفوذ نرم دشمن از ناحیه معظم ‌له خطاب به مدیران و مسؤولان کشور داده شده است.
و اما اکنون که ملت بزرگ ایران در آستانه آزمون ملی انتخابات قرار دارد، دو ملاحظه اساسى را همواره باید کاندیداهاى محترم ریاست جمهورى و ستادها و رسانه‌هاى وابسته آنان که مدعى صداقت و خدمت و ترجیح مصالح امت بر مصالح شخصی و حزبى و گروهى مى‌باشند، در چارچوب منافع و مصالح ملى مورد توجه قرار بدهند چه آن‌که نافذترین نگاه نظارتى و سنجش رفتارى را توده مردم بر نوع مواضع و عملکرد و سخنان ایشان خواهند داشت:
1.     رعایت حریم عرصه دفاعى و نظامى کشور که معطوف به اقتدار عزت ملى است و به فضل خدا تاکنون مهم‌ترین عامل امنیت همه‌جانبه کشور و پیشگیرى از تعرضات خصمانه دشمنان قسم‌خورده ملت ایران بوده است . متانت در گفتار و عدم خدشه به حریم دفاعى و نظامی کشور، کمترین انتظارى است که از کاندیداهاى محترم مى‌رود، چه آن‌که مواردى متأسفانه دیده شد که برخی از کاندیداها مستقیم و یا غیرمستقیم به این حوزه ورود غیرمسئولانه و نامناسبى پیدا کردند که امید داریم تکرار نشود.
2.     ارزشهاى اعتقادى و ملى و انقلابى بهویژه چارچوبهاى شرعى و قانونى و ارکان اصلى نظام درواقع خطوط قرمزهایى است که همگان باید رعایت نمایند تا چه رسد کسانى که خود را براى صیانت و پاسدارى از آن‌ها در معرض رأى مردم قرار داده‌اند.
نکته قابل تأمل دیگرى که همگان باید مورد عنایت و توجه قرار بدهند این است که شرایط داخلى به‌ویژه مسائل مربوط به انتخابات آنقدر ما را مشغول خود نسازد که باعث شود از مسائل منطقه و جهان اسلام و بهویژه نقشه‌ها و توطئه‌هاى سران استکبار و در رأس آنها آمریکاى جهانخوار و رژیم غاصب صهیونیستی و عوامل منطقهای ‌ایشان غافل بشویم.
آنچه از اخبار به دست می‌آید، گویا رئیس جمهورى آمریکا جناب ترامپ اولین سفر خارجى خود را با اهدافى مرموز و شوم به عربستان سعودى قرار داده است، قطعاً ملاحظاتى در اینخصوص هست که نباید از نظر ملت بزرگ ما و مسؤولان امر بهدور بماند. صحنه گردان اصلى اسرائیلى‌ها و صهیونیستهایى هستند که از پیشروى‌هاى جبهه مقاومت و ناکامی آنان در گستراندن دامنه آتش فتنه داعش و تکفیر، سخت عصبانى و نسبت به آینده خود نگرانند، آنچه احساس مى‌شود، آمریکا به‌دنبال ایجاد ائتلافى دیگر در مقابله با جبهه مقاومت به‌ویژه ایران اسلامى است؛ تشدید القائات ایران هراسى و شیعه‌هراسى و در نهایت اسلام‌ستیزى، مهم‌ترین هدف شومى است که سیاستهاى منطقه‌اى جبهه استکبار با محوریت آمریکا دنبال مى کند.
که البته تنها راه مأیوس کردن و خنثى‌سازى توطئه‌هاى آنان چنان‌که تجربه تاکنون نشان داده است، اکسیر وحدت جهان اسلام و ملت بزرگ ایران همراه با هوشمندى و مقاومت و مجاهدت است که عزت و اقتدار ایران اسلامى و دیگر ملتهاى مسلمان را به‌دنبال داشته است. قطعا کمترین انفعال و یا غفلتى باعث پیشروى جبهه استکبار و رسیدن آنان به اهداف شومشان خواهد بود، چنان‌که خداى متعال در آیه 102 سوره نساء مى‌فرماید: « وَدَّ الَّذِینَ کَفَرُوا لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِکُمْ وَ أَمْتِعَتِکُمْ‌ فَیَمِیلُونَ عَلَیْکُمْ مَیْلَةً واحِدَةً»
انتهای پیام/========================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در ی, 1396/02/24 - 12:27.

خبرگزاری تسنیم 

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 1699 هدف فرعی دارد برای اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند، براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است. مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش 2030 عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام‌العمر.

در چارچوب عمل به 2030 به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است که این مباحث از سوی برخی صاحب‌نظران و کارشناسان به‌ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد است و حتی برخی معتقدند که تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف کلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به‌بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره کرد.

در همین رابطه ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هدف چهارم، دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 معطوف به آموزش و پرورش است، اظهار کرد:‌ در بخش آموزش سند 2030 به راهکارها و اهدافی اشاره شده است که در ظاهر جاذبه‌هایی دارند اما با ایهام نیز همراه هستند و سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند مطابق تفسیر خود آنها را دستاویزی برای محکومیت‌ ایران در مجامع بین‌المللی بکنند.

وی افزود: در سند 2030 مباحثی همچون شهروند جهانی، تساوی جنسیتی و عدم‌خشونت ذکر شده است؛ تساوی جنسیتی بر فرصت‌های برابر آموزشی میان دختران و پسران تأکید دارد و هم‌اکنون چنین وضعیتی را در ایران داریم به‌گونه‌ای که دختران در آموزش عالی از پسران سبقت گرفته‌اند و در آموزش و پرورش نیز به این مسئله توجه شده است البته در بحث کیفیت آموزش میان مناطق شهری و روستایی تفاوت‌هایی را شاهد هستیم که باید حل شود.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: اگر تساوی جنسیتی یعنی تمام سرفصل‌ها با نگاه اومانیستی غرب ترویج و تبلیغ شود این موضوع با نگاه اسلام در تضاد است، در اسلام بحث عدالت وجود دارد یعنی دختر و پسر با توجه به تفاوت‌ها در خلقت و شخصیت استحقاق رشد داشته باشند و نباید دختران را مانند پسران دانست بلکه باید به تفاوت‌های آنها نیز توجه کرد بر‌همین اساس این تفاوت‌ها در کتاب‌ها و برنامه‌های درسی نیز لحاظ می‌شود.

سحرخیز تصریح کرد: در سند تحول بنیادین به موضوع عدالت تربیتی اشاره شده است یعنی زنان و دختران با توجه به ویژگی‌هایی که دارند امکانات پیشرفت برایشان فراهم می‌شود و تفاوت دختران و پسران در فراهم کردن امکانات در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان‌های بین‌الملل به ارائه برخی آموزش‌ها در مدارس معتقدند، گفت: ممکن است از ایران نیز بخواهند آموزش‌های جنسی را به مدارس وارد کند. در سند 2030 به موضوع عدم‌خشونت اشاره شده است، تمام ملت ایران طرفدار صلح هستند و ما نمی‌خواهیم در مدارس خشونت را ترویج دهیم چرا که بیشترین لطمه را از جنگ دیده‌ایم و  قربانی تروریسم هستیم.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: اگر سند 2030 یونسکو از عدم‌خشونت سخن می‌گوید به‌دنبال حذف مفاهیم ایثار، شهادت و مبارزه در برابر اسرائیل از کتاب‌های درسی هستند و این موضوع منجر به بی‌هویتی نسل ایرانی می‌شود. چرا باید اسطوره‌های کشور و پاک‌سازی فرهنگ ایثار، شهادت و استکبار‌ستیزی مدنظر باشد؟

سحرخیز مطرح کرد:‌ طبق سند 2030 ایران باید اطلاعات آموزشی خود را از سطح مدرسه تا ستاد به‌صورت شفاف و قابل دسترس در اختیار یونسکو قرار دهد اما باید توجه داشت که یونسکو زیرمجموعه سازمان ملل و تحت نفوذ برخی کشورها مانند آمریکاست، سازمانی بین‌المللی که با دریافت پول از عربستان، کودک‌کشی  در یمن را تبرئه می‌کند حالا چگونه می‌خواهیم اطلاعات کشور را در اختیار آنها قرار دهیم؟

وی عنوان کرد: با اجرای سند آموزش 2030 باید محتوای کتاب‌های درسی با سیاست‌های آنها هماهنگ باشد از سوی دیگر در بحث تربیت معلم نیز ورود خواهند کرد. حال سؤال این است که؛ آیا باید تک تک تعاریف آنها را بپذیریم؟

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش افزود: سند آموزش 2030 با امضای معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد که براین اساس کارگروه ملی آموزش 2030 موظف است برنامه اجرایی و نظارتی تحقق کامل آموزش 2030 را در سطوح ملی و استانی با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های اجرایی مرتبط و همسو با اهداف برنامه‌های توسعه کشور، اسناد راهبری توسعه، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و اهداف برنامه توسعه پایدار تهیه کند.

سحرخیز مطرح کرد: در شرایطی که سند تحول بنیادین اجرا نمی‌شود سند 2030 در دستور کار قرار گرفت، سند تحول بومی است و در شورای عالی مصوب شده و سال‌ها برای تدوین آن تلاش کرده‌اند اما توجهی به آن نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه بعد از تهیه سند 2030 به‌بهانه اینکه معلم‌ها بازنشسته شده‌اند و ظرفیت دانشگاه فرهنگیان پاسخگو نیست، افزود: به این بهانه قرار است معلمان به‌صورت آزاد جذب شوند و ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان نیز کاهش یافته است. می‌گویند سند 2030 الزام‌آور نیست اما معاون اول رئیس جمهور دستور تشکیل کارگروه برای اجرای آن را صادر کرده است.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش بیان کرد:  دولت به‌جای اینکه سند تحول را اجرا کند برای اجرای سند 2030 هزینه می‌کند و ردیف اعتباری خاصی نیز برای اجرای سند تحول تعریف نشده است. محتوای سند یونسکو مبتنی بر سکولاریسم بوده و این ضعف دولت است که 2030 را اجرا می‌کند.

انتهای پیام/*==================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در چ, 1396/02/20 - 13:52.

خبرگزاری فارس 

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی 85 پردیس دانشگاه فرهنگیان کشور خطاب به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیرامون خطر نفوذ بزرگتری به نام "سند توسعه پایدار 2030" بیانیه‌ای صادر کردند.

در این بیانیه آمده است: حقیقت انقلاب اسلامی، حرکتی به سمت احیای مجدد معنویت و گرایش به سوی خدای متعال و احیای ادیان توحیدی است. طبیعتاً پرچمداران تمدن مادی در جهان، متوجه شدند که احیا و رشد معنویت، با این سطح از گرایش در جهان، به کاهش قدرت آنها منتهی می‌شود و بلکه ممکن است در یک شیب تاریخی به تغییر ساختار کلی معادله قدرت در جهان ختم شود. بنابراین نسبت به انقلاب اسلامی دشمنی نشان می‌دهند و از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین معادلات خود را برای منحل کردن این حرکت جدید، در درون برنامه‌ریزی‌های خود به کار می‌بندند.

آنچه در این ایام به عنوان ناراحتی رهبر انقلاب از اجرای بی سر و صدای سند آموزش 2030 مطرح گشته است، قطعه‌ای از پازل بزرگ جهانی سازی برای هضم هویت ایرانی ـ اسلامی در حوزه تمدنی غرب می‌باشد که متأسفانه دولت محترم خواسته یا ناخواسته خود را متعهد به آن نموده است.

آنچه تعجب ما را در برداشت، بی‌توجهی به پروژه نفوذی است که مکرراً رهبری عزیز و دلسوزان نظام، بر آن هشدار داده بودند.

در ادامه دانشجویان خطاب به رؤسای قوا نوشته‌اند: شما موظف به مراقبت از نظامی بوده و هستید که با خون هزاران هزار شهید برای اعتلای اسلام، آبیاری شده است.

مگر می‌توان باور کرد سندی را نخوانده و ندیده امضا نمود و کشور را متعهد به سرسپردگی به دشمنان قسم خورده آن کرد؟؟ مگر می‌توان بی توجهی نمایندگان مجلس نسبت به موضوعات کلان کشور را نادیده گرفت و آن را از سر تسامح دید؟؟ مگر می‌توان تخلف قانونی در عبور از کیان فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور اسلامی‌مان را دید و سکوت دستگاه قضایی کشور با آن همراه شود؟؟

اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه‌های فرهنگیان کشور، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را خطاب قرار داده و اضافه کردند: شما امروز باید پاسخگوی عملکرد خود باشید. چرا وظایف قانونی خود را به درستی انجام ندادید که رهبری عزیز وارد این کارزار نشوند تا از نفوذ دشمن بخاطر سهل‌اندیشی و سهل‌انگاری جنابتان، جلوگیری نمایند؟!

چگونه می‌شود که بیش از یک سال از اجرایی شدن سند آموزش 2030 در ایران بگذرد و حتی ایران را بخاطر اجرا کردن آن، به عنوان کشور نمونه معرفی کنند و شما همچنان در خواب غفلت باشید؟! چرا با وجود هشدارهای مکتوب و رسمی مجموعه بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در تاریخ های 95.10.28، 96.1.16، 96.1.28، 96.1.30 و همچنین هشدارهای غیر رسمی متعدد از آبان سال گذشته، متوجه اهمیت موضوع نشدید؟

آیا خبر دارید در سال 93 تمام اطلاعات 15 سال کشور (از سال 79 تا 93) تعلیم و تربیت کشور را به صورت یکجا به امضا وزیر محترم آموزش و پرورش وقت، در اختیار نهادهای بین‌المللی قرار داده شد؟ آیا خبر دارید بعد از تأسیس دفتر یونسکو در ایران، از سال 93، مجموعه اطلاعات حوزه آموزش و پرورش به صورت به روز، در اختیار یونسکو قرار گرفته است؟

در ادامه بیانیه آمده است: روسای محترم قوا!، اعضای محترم شورای انقلاب فرهنگی!، نمایندگان محترم مجلس! آنچه امروز علنی شد، قطعه‌ای از پازل دشمن بود و نه همه آن! سند آموزش 2030، فقط یکی از 17 هدفی است که در سند "توسعه پایدار 2030" ذکر شده است. لذا مجدداً، به همه شما بزرگواران، درباره خطر نفوذ بزرگتری به نام سند "توسعه پایدار 2030" هشدار می‌دهیم و خواستار گزارش روشن از تعیین تکلیف سند آموزش 2030 و اعلام شفاف از وضعیت اجرای بی سر و صدای 16 هدف دیگر سند توسعه پایدار 2030 در کشور هستیم.

قطعاً بدانید، نسل نواندیش دانشجو معلمان انقلابی، به عهد خود برای حفظ و پاسداری از حریم مقدس انقلاب اسلامی پایبند و ثابت‌قدم هستند و حاضر به همکاری برای رصد وضعیت موجود و آینده کشور در حوزه آموزش و پرورش می‌باشند.

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی اصفهان

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس امیرکبیر البرز

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس رسالت زاهدان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر همدان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس الزهرا (س) سمنان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی سلمان فارسی شیراز
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید شرافت تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان شهید باهنر کرمان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس فاطمه الزهرا(س) تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهیدباهنرفارس
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس زینبیه استان تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس علامه طباطبایی ارومیه
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان بنت الهدی صدررشت
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس نسیبه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس بنت الهدی صدر سنندج
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس الزهرا (س) زنجان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان دانشکده حضرت فاطمه (س) قائم شهر
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس امام خمینی (ره) استان گلستان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس حضرت زینب کبری (س) اراک
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس بنت الهدی صدر اردبیل
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز زینب کبری (س) کازرون
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز خدیجه کبری (س) دزفول
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید هاشمی نژاد مشهد مقدس
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس امام جعفرصادق (ع) ایلام
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس حضرت فاطمه الزهرا (س) اهواز
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید مطهری خوی
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس بنت الهدی صدر بوشهر
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس امام سجاد (ع) بیرجند
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر شهرکرد
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس فاطمه الزهرا (س) هرمزگان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس صدیقه طاهره (س) ساری
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس آیت الله کمالوند خرم آباد
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس امام جعفر صادق (ع) خراسان شمالی
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس حضرت معصومه (س) قم.
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز بنت الهدی صدر فردوس خراسان جنوبی
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس فاطمه الزهرا (س) اصفهان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس کوثر یاسوج
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس فاطمه الزهرا (س) یزد
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس بنت الهدی صدر قزوین
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ارومیه
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید آیت نجف آباد
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی شهید میرشاکی شهرستان الیگودرز استان لرستان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید چمران تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی شهدای مکه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی شهید بهشتی تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی سمنان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید مقصودی استان همدان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی سلماس-آذربایجان غربی
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی دانشور نیشابور استان خراسان رضوی
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی شهیدمطهری شیراز
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ،پردیس علامه امینی تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید بهشتی دانشگاه فرهنگیان مشهد
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز اموزش عالی شهید بهشتی اقلید فارس
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس حضرت رسول اکرم (ص) اهواز
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان آیت الله خامنه ای (حفظه الله) دانشگاه فرهنگیان گرگان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید مدرس کردستان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس دکتر شریعتی مازندران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس بحرالعلوم شهرکرد
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی شهید رجایی فرخ شهر
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس آیت لله طالقانی قم
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان آیت الله مدنی قم
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس علامه طباطبایی بوشهر
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید مفتح شهرستان های استان تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید بهشتی زنجان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر بیرجند
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر اراک
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی شهید بهشتی گنبد کاووس
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید بهشتی هرمزگان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز عترت واوان تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس حکیم فردوسی البرز
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید مفتح شهر ری
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس علامه طباطبایی لرستان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان دانشگاه شهید باهنر اصفهان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس امام علی (ع) گیلان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهیدان پاکنژاد یزد
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس های علامه طباطبایی اردبیل
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی شیراز
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید ایزدپناه استان کهگیلویه وبویراحمد
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز آموزش عالی امام رضا (ع) اندیمشک 
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید مدرس ایلام
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز شیخ مرتضی انصاری دزفول
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی استان قزوین
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید رجایی بابل
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس خواجه نصیر الدین طوسی کرمان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر تهران

============================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در چ, 1396/02/20 - 08:10.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،

در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد برای اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یکپارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌ رتبه سازمان ملل تعهد کردند؛ دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند، براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است.مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش 2030 عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام‌العمر.

 در چارچوب عمل 2030 به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است که این مباحث از سوی برخی صاحبنظران و کارشناسان به ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد است و حتی برخی معتقدند که تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف کلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره کرد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرهنگیان کشور با اشاره به سند آموزش 2030 اشاره کردند: جمهوری اسلامی ایران تسلیم سندهایی مانند 2030 یونسکو نخواهد شد. به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است اینکه سندی را امضا کنیم و بعد بیاییم بی سروصدا آن را اجرا کنیم، نخیر مطلقاً مجاز نیست.

در بخشی از چارچوب عمل ملی آموزش 2030 که براساس آن سند ملی آموزش 2030 ایران تدوین شد و هم‌اکنون نیز این چارچوب عمل از سایت یونسکو در ایران حذف شده است، در قسمت تحلیل وضع موجود معلم و تربیت معلم در ایران آمده است:

محدودیت منابع و زیرساخت‌های لازم برای توسعه تربیت معلم با توجه به جایگاه و نقش آن در اعتلای نظام تعلیم و تربیت کشور.

نگرش منفی و محتاطانه به بهره‌گیری از تجربیات جهانی در حوزه تربیت معلم.

فراهم نبودن زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی در خدمت توسعه تربیت معلم و رفع محدودیت‌های کمی و کیفی در این زمینه.

چالش فرسودگی شغلی معلمان: فرسودگی شغلی بین معلمان تازه کار، به ویژه در سه سال نخست کار، معلمان کلاس‌های چند پایه و استثنایی، معلمان مبتلا به مشکلات روحی و روانی شایع‌تر است. فرسودگی شغلی درجات مختلفی دارد برای مثال به نتیجه یک پژوهش اشاره می‌کنیم:

مشکل

درصد ابتلا در دبیران مرد

درصد ابتلا در دبیران زن

تحلیل عاطفی بالا

5/7

4/3

تحلیل عاطفی متوسط

25/14

95/7

مسخ شخصیت بالا

32/11

40/3

مسخ شخصیت متوسط

2/13

5/12

فقدان موقعیت فردی بالا

16/7

95/32

فقدان موقعیت فردی متوسط

18/43

19/3

مبانی این فرسودگی شغلی براساس پرسشنامه فرسودگی شغلی ماسلاچ است که به اذعان برخی کارشناسان مربوط به 36 سال قبل است. خستگی عاطفی وجود احساساتی است که شخص نیروهای هیجانی خود را از دست می‌دهد و مسخ شخصیت پس از این مرحله روی می‌دهد که همراه با افسردگی و فرسودگی شغلی است.

با توجه به این چالش‌ها نیز راهکارهایی پیش‌بینی شده است:

تاسیس سازمان نظام معلمی و اعطای فرصت حضور سیستماتیک جامعه معلمی در عرصه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، چالش منزلت اجتماعی و حرفه‌ای.

رقابتی کردن تربیت معلم با برون سپاری بخشی از نیاز آموزش وپرورش به سایر نهادهای خصوصی و دولتی به منظور غلبه بر چالش نهادینه سازی کیفیت.

توسعه همکاری‌های بین‌الملل به ویژه با کشورهای منطقه و جهان اسلام با تاکید بر استفاده از ظرفیت کرسی تربیت معلم یونسکو در دانشگاه فرهنگیان.

تاسیس واحدهای بین‌الملل برای جذب دانشجو معلمان کشورهای همجوار برای غلبه بر چالش فقدان زیر ساخت مدیریت دانش.

تاسیس شبکه تربیت معلم جهان اسلام و عضویت در شبکه‌های بین المللی تربیت معلم مانندETEN و بهره‌مندی بهینه از ظرفیت‌های بین‌المللی.

اهتمام به توسعه خوباروی فرهنگی و تمدنی از یکسو و تقویت حس احترام و همزیستی نسبت به سایر فرهنگ‌ها و تمدن ها در معلمان آینده.

در بحث راهکارهای ارائه شده مسئله مهم، تاسیس شبکه تربیت معلم با همراهی شبکه‌های بین‌الملل است در حالیکه تربیت معلم در ایران دارای جایگاه مهمی است و معلمان باید مطابق با ارزش‌ها و سرفصل‌های بومی تعیین شده آموزش ببینند. در حقیقت هسته اصلی نظام تعلیم و تربیت، معلم است و در تربیت معلم نباید نهادهای بین المللی دخالت داشته باشند. آیا معلمی که توسط نهادهای بین‌المللی تربیت شود، می‌تواند سند تحول بنیادین را اجرا کند؟ آیا حاضرند که معلمان دیگر کشورها را ما تربیت کنیم؟ جالب این است که در بند مذکور تأکید شده است که این همکاری‌ها یک سویه است، یعنی قرار است دیگران معلمان کشورهای در حال توسعه را تربیت کنند.ش

=======================================================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در چ, 1396/02/20 - 07:58.

تسنیم خبرگزاری

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در نامه 85 بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به رهبر معظم انقلاب آمده است: موسم اردیبهشت برای معلمان، موسم حیات مجدد جان‌هاست و دل‌های تشنه معلمان ولایت‌مدار را به سمت حسینیه امام (ره) می‌کشاند تا بعد از یک سال تلاش و مجاهدت از زلال اندیشه یار سیراب شوند و از اشارات امام خویش، مسیر آینده خود را ترسیم کنند.

اما متأسفانه بی توجهی به اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و امضا و اجرا کردن نسخه توصیه شده نظام استکبار به صورت مخفیانه و عدم توجه مسئولان امر، به توصیه‌ها و نامه‌های رسمی و غیر رسمی فرزندان انقلابی‌تان در طی ماه‌های گذشته، اسباب تکدر خاطر جنابعالی را فراهم کرد.

موضوع آن وقتی تأسف بارتر می‌شود که بدانیم امضا شدن سند آموزش 2030 به واسطه تعهدی است که دولت محترم، دو سال پیش، به اجرایی شدن سند بالادستی آن به نام توسعه پایدار 2030 داده‌اند و سند آموزش 2030 تنها یکی از آن 17 تعهد سند توسعه پایدار است و حتی به غیر از تعهد به اجرا کردن سند آموزش 2030، دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی به عنوان مراکز تربیت معلم برای تربیت نسل آینده این کشور، به طور جداگانه با امضا تفاهم‌نامه، خود را ملزم به پذیرش و اجرایی کردن آن سند نموده‌اند.

رهبر عزیزتر از جانمان! بیانات گهربارتان، دل دوستداران انقلاب را شاد نمود و همچنین سد محکمی بر نفوذ بدخواهان و دشمنان این مرز و بوم، برای تغییر هویت آینده این کشور، گشت و قطعا رسالت ما را برای دفاع از هویت و شرف این کشور دو چندان نمود.

لذا به محضر شریفتان عرض می‌داریم که سربازان شما در عرصه تعلیم و تربیت، همچنان برعهدی که با شما بسته‌اند، هستند و اجازه نخواهند داد که دشمن و عوامل آن بتوانند بیش از این در این عرصه دست‌اندازی کنند و از پای نخواهند نشست.

==================================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در س, 1396/02/19 - 08:38.

پارسانیا

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حمید پارسانیا به موضوع سند آموزشی 20300 یونسکو و گلایه‌های رهبر معظم انقلاب از شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: این سند به‌ نوعی سیاست‌های حوزه آموزش و پرورش و فرهنگ است که از ناحیه یونسکو در سطح جهان دنبال شده و دولت نیز بخش‌هایی از این سیاست‌ها را پذیرفته و در جهت اجرایی ساختن آن اقدام کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ تردیدی نیست که بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تدوین و ابلاغ سیاست‌های نظام به‌عهده رهبر معظم انقلاب است و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در جریان پذیرش سند 2030 قرار می‌گرفت؛ اما متأسفانه دولت بدون اعلام به این شورا و دریافت نظرات از اعضای آن، این سند را پذیرفته و در جهت اجرایی ساختن آن حرکت کرده‌اند که عملی غیرقانونی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز کرد: در بخش‌هایی از دولت بدون دریافت نظر از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلساتی برای اجرایی ساختن این سند برگزار شده و این شورا نیز پس از پذیرفتن این سند، متوجه آن شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) خاطرنشان کرد: دولت مجری سیاست‌ها و قانون است و به‌تنهایی نمی‌تواند سیاست‌ها را از طرف خود وضع کرده و یا در سطح بین‌المللی برای، خود به‌صورت مستقیم سیاست‌گذاری نماید.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: هم وظیفه دولت بود که پیش از پذیرش این سند، با شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نموده و هم وظیفه شورا بود رصدی جامع و کامل از این سند داشته و نسبت به مشکلات آن باخبر شود.

پارسانیا ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سند 2030 یونسکو در برابر عمل انجام‌شده قرار گرفت و مقرر شد دبیرخانه شورا نسبت به کم و کیف این سند، فعالیت‌هایی را انجام دهد که در ادامه نیز جلسات شورا با تعطیلی‌هایی مواجه شد؛ در جلسه پیشین، در دستور جلسه قرار داشت؛ اما نوبت آن نرسید.

وی اظهار داشت: انسان احساس می‌کند یا حدس می‌زند، مجموعه‌ای در کشور وجود دارد که به‌گونه‌ای شتاب‌زده به‌دنبال همراهی سیاست‌های جهانی است و متأسفانه پذیرش سند آموزشی 2030 یونسکو نیز در این راستا بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: متأسفانه اجرای سیاست‌هایی که در شورا به تصویب می‌رسد، به‌خلاف آنچه در سند 2030 رخ‌داده، به عقب افتاده و برای عملیاتی‌سازی آن تعلل‌هایی مشاهده می‌شود؛ همانند سند تحول آموزش و پرورش یا اساسنامه دانشگاه فرهنگیان که در شورای عالی با جدیت و با وقت‌گذاری زیاد به تصویب رسید؛ اما عزم جدی برای اجرا و تحقق کامل آن وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: امروز برای اجرای اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، سخن از کافی نبودن امکانات و بودجه به میان می‌آید؛ درحالی که این دانشگاه مسئول تأمین و آموزش معلمان کشور است و بودجه آن نباید به‌عنوان بودجه بخشی از آموزش و پرورش دیده شود؛ بلکه باید به‌عنوان بخشی از هزینه آموزش عالی لحاظ گردد که متأسفانه بی‌تفاوتی‌هایی نسبت به این موضوع وجود داشته و عزم فراگیر در سطح دولت برای حل این مسئله مشاهده نمی‌شود.

استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به این سؤال که "آیا گلایه‌های رهبر انقلاب از شورای عالی انقلاب فرهنگی را می‌پذیرید، یا خیر؟" تصریح کرد: ما این گلایه‌ها را می‌پذیریم؛ اما واقع مطلب آن است شورای عالی انقلاب فرهنگی دیر متوجه این موضوع شده و نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، آن است اشخاصی که در پذیرش این سند نقش داشته‌اند، عضو این شورا بوده و اطلاعات را در درون شورا در وقت لازم منتقل نکرده‌اند.

پارسانیا مطرح کرد: فعالیت شخصیت‌های حقوقی که در این شورا حضور دارند، اطلاع‌ رسانی و مشارکت در تصمیم‌ سازی برای این نوع مسائل است؛ اما متأسفانه نه این اطلاعات به شورا منتقل شده و نه شورا درباره آن تصمیم گرفته است.

=====================================================================================================================================

تسنیم بررسی کرد

سند بین‌المللی ۲۰۳۰ در چه مواردی با ایران در تضاد است؟

شناسه خبر: 1415412 سرویس: اجتماعی

۰۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۰

2030

سند بین‌المللی آموزش ۲۰۳۰ در بخش‌هایی با ارزش‌ها، اصول حاکم و اسناد بالادستی کشور در تضاد است که بخش‌هایی از این تضاد در مفاهیمی همچون تربیت شهروند جهانی، لحاظ کردن مفاهیم توسعه پایدار در محتواهای آموزشی و آموزش مسائل جنسی مشاهده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد جهت اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌­ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند، براین‌اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است. مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش 2030 عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام العمر.

 در چارچوب عمل 2030 به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است که این مباحث از سوی برخی صاحب‌نظران و کارشناسان به‌ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد است و حتی برخی معتقدند که تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف کلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به‌بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره کرد.

هر چند در سند 2030 در بخش آموزش پیش دبستان و ابتدایی مشخصاً ذکر شده است که اغلب شاخص‌های سند ملی آموزش 2030 همان شاخص‌هایی است که در اسناد فرادستی نظام آموزشی کشور ایران از قبل تعیین شده‌اند، حال سوال این است که با وجود داشتن سند تحول چرا تلاش‌ها معطوف بر اجرای آن نیست؟

رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرهنگیان به مناسب هفته معلم با اشاره به سند آموزش 2030 اشاره کردند: جمهوری اسلامی ایران تسلیم سندهایی مانند 2030 یونسکو نخواهد شد. به‌چه‌مناسبت یک مجموعه به‌اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است اینکه سندی را امضا کنیم و بعد بیاییم بی‌سروصدا آن را اجرا کنیم، نخیر، مطلقاً مجاز نیست.

اهداف توسعه پایدار (SDG) مجموعه‌ای از اهداف هستند که به آینده مربوط می‌شوند. این اهداف توسط سازمان ملل تعریف شده‌اند و به عنوان اهداف جهانی برای توسعه پایدار ترویج شده‌اند. آنها به جای اهداف توسعه هزاره که در پایان سال 2015 منقضی شد، جایگزین شدند. SDGها از 2015 تا 2030 اجرا می‌شوند. 17 هدف اصلی و 169 هدف خاص برای آن اهداف اصلی وجود دارد.

بر اساس تصریح مقدمه سند 2030، این سند شش جنبه یعنی «کرامت انسانی، مردم، کره زمین، سعادت، برابری و مشارکت» را مورد تأکید قرار می‌دهد که می‌توان آن‌ها را همان ارزش‌های محوری این سند  دانست. بر همین اساس، این ارزش‌ها در حوزه‌های مختلف و در اهداف جزیی منعکس شده‌اند  که یکی از آنها حوزه تعلیم و تربیت است و حال این بحث مهمی است که اهداف و ارز‌ش‌هایی که نهادهای بین‌المللی در چنین اسنادی تعریف کرد‌ه‌اند، چگونه عملیاتی می‌شود؟

یکی دیگر از ملاحظات مهم در بحث از این سند، این است که در سطوح سیاست‌گذاری کشور با اسناد بین المللی چگونه مواجه خواهیم شد. یک وجه این مواجهه این است که هدف‌گذاری و ارزش‌های مطرح در اسناد بین‌المللی تا چه اندازه با مبانی فکری و نظام ارزشی جمهوری اسلامی ایران هماهنگ هستند که این نسبت باید با جدیت و دقت مشخص شود، به ویژه در اسنادی که ناظر به توسعه و آینده کشورها تعیین تکلیف می‌کنند و جهت‌دهنده هستند.

اما کدام بخش‌ها از سند2030 با ارزش‌ها و اسناد بالادستی کشور در تضاد است و می‌تواند موجب بروز برخی نگرانی‌ها شود.

در راهکار 4.7 آمده است: تدوین سیاست‌ها و برنامه‌هایی برای ترویج آموزش برای توسعه پایدار و آموزش شهروندی و ادغام آنها در آموزش‌های رسمی، غیررسمی و آزاد. انجام این کار از طریق اصلاح نظام آموزشی، آموزش معلمان اصلاح مواد درسی و حمایت های آموزشی امکان پذیر می‌شود. اجرای برنامه اقدام جهانی آموزش برای توسعه پایدار و موضوع‌هایی از قبیل حقوق بشر، تساوی جنسیتی، بهداشت، آموزش‌های جامع جنسی (تنظیم خانواده)، تغییر اقلیم، معیشت‌های پایدار و شهروندی، مسئولانه و پویا نیز مشمول مورد یاد شده می‌شود.

ترویج برنامه‌های مشارکتی برای یادگیرندگان و آموزگاران در رابطه با آموزش برای توسعه پایدار و آموزش شهروند جهانی.

حمایت از ایجاد نظام‌های ارزیابی قوی برای آموزش توسعه پایدار و آموزش شهروند جهانی به منظور ارزیابی نتایج شناختی، اجتماعی و احساسی یادگیری.

ترویج رویکرد بین‌رشته‌ای و در صورت لزوم رویکرد چند ذی نفعی برای تضمین آموزش برای توسعه پایدار و آموزش شهروندی جهانی در همه سطوح و در همه اشکال آموزش از جمله  در قالب آموزش حقوق بشر با هدف ترویج فرهنگ صلح و نبود خشونت.

سیاست‌گذاری و تدوین راهبردهایی برای حفاظت از یادگیرندگان، معلمان و پرسنل آموزشی از خشونت در چارچوب ایجاد مدارس عاری از خشونت. متعهدشدن به حقوق بین‌الملل بشردوستانه و اجرای آن به عنوان ابزاری برای حفاظت از مدارس به عنوان مکان‌های متعلق به جامعه مدنی و ترویج پاسخگویی در قبال خشونت در اجرای آموزش 2030.

در جدول چالش‌های مرتبط با شاخص‌ها در برنامه آموزش 2030 این موارد به عنوان چالش مطرح شده است:

تعدد و تنوع در تعریف و دامنه خدمات ارائه شده در حوزه رشد و مراقبت اوان کودکی. عدم جمع‌آوری اطلاعات مربوط به خشونت و تجاوز در مدارس. عدم وجود معیار و تعریف صریح و کاربردی از معلم واجد صلاحیت و معلم آموزش دیده.

در مبحث نظام شاخص‌های جهانی آموزش  2030 اشاره شده است که گروه مشاوران یونسکو در مجموع 60 شاخص را در قالب 10 شاخص جهانی، 33+1 شاخص موضوعی و 7+9 شاخص سطح ملی پیشنهاد کرده است. این شاخص‌ها که نظام بین‌المللی شاخص‌های برنامه آموزش 2030 را تشکیل می‌دهند برای پایش جهانی و تدوین گزارش پیشرفت برنامه مورد توافق قرار گرفته‌اند از این رو ضروری است کشورها نسبت به استقرار این مجموعه در نظام ملی خود و جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز برای محاسبه آنها اقدام لازم را انجام دهند.

و این شاخص‌ها باید مورد توجه باشد: میزان آموزش شهروند جهانی، آموزش برای توسعه پایدار در سیاست‌های ملی، محتوای برنامه‌های درسی، آموزش معلمان و ارزشیابی دانش‌آموزان.

درصد دانش‌آموزانی که دارای شناخت کافی از موضوعات مربوط به شهروندی جهانی و پایداری هستند به تفکیک گروه سنی یا دوره تحصیلی.

درصد مدارس ارائه دهنده آموزش مهارت‌های اساسی زندگی مبتنی بر HIV و مسائل جنسیتی ومیزان اجرای چهارچوب برنامه جهانی آموزش حقوق بشر در سطح ملی.

در جدول 4 شاخص‌های جهانی مرتبط با آموزش در سایر آرمان‌های اهداف توسعه پایدار آمده است: تعداد کشورهای دارای قوانین و مقرراتی که دسترسی زنان 15 تا 49 ساله را به اطلاعات، آموزش و مراقبت‌های جنسی و تناسلی تضمین می‌کند.

در مبحث شاخص‌های ملی بخش آموزش کشور ذکر شده است: با توجه به ماهیت اهداف برنامه آموزش 2030، شاخص‌های موجود کشوری برای هدف‌گذاری مبتنی بر روندپژوهی کاربرد زیادی نخواهد داشت بنابراین ضروری است در هر زیربخش آموزش، شاخص‌های جهانی و شاخص‌های کشور انطباق یابی شده و در صورت نیاز شاخص‌های جدید و استانداردی تعریف شوند تا بتوان از بعد کشوری نیز شاخص‌هایی را برای نظارت و ارزیابی برنامه به کار گرفت.

تضمین بازبینی کتب و برنامه‌های درسی، بودجه و سیاست‌گذاری‌های آموزشی و همینطور آموزش معلمان و نظارت بر فعالیت‌های آنها توسط دولت‌ها به نحوی که موارد یاد شده عاری از هرگونه کلیشه‌ جنسیتی باشند و در ترویج تساوی، عدم تبعیض، حقوق بشر و آموزش بین فرهنگی موثر واقع شوند.

همچنین در آرمان 7-4 آمده است:‌ تضمین اینکه تا سال 2030 تمام یادگیرندگان از طریق آموزش برای توسعه پایدار، آموزش برای سبک زندگی پایدار، حقوق بشر، برابری جنسیتی، ارتقاء فرهنگ صلح و ضدخشونت، شهروندی جهانی، به رسمیت شناختن تنوع فرهنگی و شناخت جایگاه فرهنگ در توسعه پایدار بتوانند به دانش و مهارت‌های مورد نیاز برای ارتقای توسعه پایدار دست یابند.

برای تحقق این هدف باید به این مسائل توجه شود: ترویج آموزش برای توسعه پایدار و آموزش شهروندی و ادغام آنها در آموزش‌های رسمی، غیررسمی و آزاد. انجام این کار از طریق اصلاح نظام آموزشی، آموزش معلمان، اصلاح مواد درسی و حمایت‌های آموزشی امکان پذیر می‌شود. اجرای برنامه اقدام جهانی آموزش برای توسعه پایدار و موضوع‌هایی از قبیل حقوق بشر، تساوی جنسیتی، بهداشت، آموزش‌های جامع جنسی (تنظیم خانواده)، تغییر اقلیم، معیشت‌های پایدار و شهروندی مسئولانه و پویا نیز مشمول مورد یاد شده می‌شود.

درصد دانش آموزانی که دارای شناخت کافی از موضوعات مربوط به شهروندی جهانی و پایداری هستند به تفکیک گروه سنی، درصد مدارس ارائه دهنده آموزش مهارت‌های اساسی زندگی مبتنی بر HIV و مسائل جنسیتی و ترویج رویکرد بین‌رشته‌ای برای تضمین آموزش برای توسعه پایدار و آموزش شهروندی جهانی در همه سطوح و در همه اشکال آموزش از جمله در قالب آموزش حقوق بشر با هدف ترویج فرهنگ صلح و نبود خشونت، به عنوان شاخص مدنظر هستند.

افزایش قابل توجه در عرضه معلمان واجد صلاحیت به ویژه از طریق همکاری‌های بین‌المللی برای تربیت معلم در کشورهای درحال توسعه.

* آموزش توسعه پایدار در آموزش ابتدایی و متوسطه

بازنگری مستمر برنامه‌های درسی: آموزش و پرورش از پیش دبستان تا پایان دوره عمومی همچون ابزار ایجاد دانش، نگرش و مهارت لزم برای ایجاد جامعه پایدار مورد بازنگری مستمر قرار می‌گیرد.

تلفیق مفاهیم مطرح در توسعه پایدار در برنامه‌های درسی و محتوای آموزشی.

تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های ترویج و گسترش آموزش برای توسعه پایدار و آموزش شهروندی از طریق انجام پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و اصلاح مواد درسی.

ارتقا و بهبود کیفیت آموزش یکی از شاخص‌های مدنظر طراحی و تولید و بازنگری برنامه‌های درسی فنی‌وحرفه‌ای مبتنی بر مفاهیم کلیدی توسعه پایدار و زمان پیشنهادی از سال  1396 تا 1401

بازنگری مستم برنامه‌های درسی به منظور ارتقای روش‌های آموزش مشارکتی، مبتنی بر تفکر منطقی و افزایش قدرت حل مسئله و یکی از شاخص‌های مدنظر، محتوای تولید شده و تدوین و تولید برنامه‌های درسی جدید، ایجاد سازوکار حمایت از برنامه‌های تربیتی استانی و حتی مدرسه‌ای مبتنی بر مفاهیم توسعه پایدار از سال 1396 تا 1401.

توجه به تربیت نیروی انسانی ماهر مورد نیاز جامعه پایدار که یکی از شاخص‌های مدنظر آن درصد تغییرات برنامه‌های درسی در بازه زمانی 5 ساله است.

افزایش عرضه معلمان با صلاحیت از طریق همکاری‌های بین‌المللی در زمینه تربیت معلم.

* نظارت و ارزیابی بر اجرای سند آموزش 2030

نظارت ملی مبتنی بر شاخص‌های ملی و منتخب که دارای بیشترین ارتباط با اهداف SDG هستند. نظارت جهانی برای ایجاد هماهنگی و همکاری‌های بین‌المللی در اجرا و نظارت برنامه. شاخص‌های این بخش اگرچه برای تدوین گزارش‌های جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما باید در سطح کشوری مورد پایش شده و به صورت دوره‌ای به سازمان‌های جهانی گزارش شود.

به گزارش تسنیم، باید توجه داشت که پیشرفت کشور ما باید مبتنی بر «عدالت» با معنای خاص در منظومه اسلامی باشد، اما در سند آموزش 2030 «برابری (equality)» مورد تاکید قرار گرفته است که این‌ها لزوماً یکی نیستند. در سند بین‌المللی 2030 نظام ارزشی خاصی وجود دارد که اگر برخورد سطحی و مسامحه‌آمیز با آن شود و معادل گرفتن کلیدواژه‌های آن فارغ از نظام فکری پشتیبان مربوطه باشد بسیار خطرناک است.

در بند 4- 7 تأکید شده است که همه فراگیران، دانش و مهارت مربوط به «شیوه‌های زندگی پایدار، حقوق بشر، فرهنگ صلح و شهروند جهانی» را فرا بگیرند. این واژه‌ها انسان خاصی را توصیف می‌کند که این مباحث باید در او نهادینه شود و به نظر می‌رسد منظور تدوین کننده سند 2030، با چارچوب اسناد کلان ما در ایران ناظر به «حیات طیبه» منافات دارد.

=====================================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در س, 1396/02/19 - 08:24.

بیانیه کانون معلمان انتشاریافته در خبرگزاری فارس

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، کانون تربیت اسلامی با صدور بیانیه‌ای و با اشاره به سند آموزش 2030 اظهار داشت: سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی، با اسم اختصاری  یونسکو  وابسته به سازمان ملل متحد ، متولی برنامه‌های آموزشی، علمی، فرهنگی ظاهرالصلاح در جهان به خصوص در کشوهای کمتر توسعه یافته است، که اهداف غایی این گونه برنامه‌ها، تامین طمع ورزی‌های استعماری کشورهای قدرتمند و جهت دهی تعلیم و تربیت نسل آینده کشورهای کمتر توسعه یافته برای پذیرش بدون مقاومت اهداف استکبار جهانی است.

در ادامه این بیانیه آمده است: اگر به سابقه این گونه برنامه‌ها در کشورهای پیرامونی بخصوص کشورهای اسلامی توجه داشته باشیم، عمق فاجعه این گونه برنامه‌های علمی، آموزشی نهادهای بین‌المللی به ظاهر فرهنگی، اما در واقع جاده صاف کن نظام سلطه جهانی را مشاهده خواهیم کرد.

نظام سلطه جهانی به تجربه دریافته است که شیوه مناسب و کم خطر برای تسلط بر کشورهای مستقل، جنگ سخت نظامی و متحمل شدن هزینه‌های گزاف نیست؛ بلکه از طریق جنگ نرم و تاثیر گذاری بر افکار، اندیشه‌ها و عقاید نسل آینده، که عمدتاً در محیط های آموزشی مانند مدارس و دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند، می‌تواند در درازمدت و بدون برانگیختن مقاومت آنان برنامه‌های خود را پیش ببرد.

اگرچه یونسکو با عباراتی همچون «جهانی سازی»، «صلح جهانی»، «آموزش‌های مشترک عمومی»، «دموکراسی»، «تربیت شهروند جهانی» و مشابه این‌ها، برای تسلط بر اذهان و افکار نسل جوان نسخه می‌نویسد، اما پشت این عبارات فریبنده، اهداف موذیانه‌ای  نهفته است و روح حاکم بر برنامه‌های آن، بخصوص سند 2030 « ایدئولوژی زدایی» از تعلیم و تربیت کشورهاست.

این بیانیه متذکر می‌شود: برای درک این مهم، کافی است با دقت تاریخچه تشکیل سازمان یونسکو  و شکل گیری و ارتباطات آن را براساس اسناد و مدارک معتبر ملاحظه کنیم. سازمانی که بر اساس پروتکل‌های دانشوران صهیون تاسیس می‌شود و توافقنامه همکاری با سازمان بین‌المللی روتاری فراماسونری منعقد می‌کند، بی تردید نمی‌تواند خیرخواه ملل مستقل و بخصوص جوامع اسلامی  باشد.

خوشبختانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، در این برهه حساس نسبت به یکی دیگر از خطرات جنگ نرم و کودتای  خزنده فرهنگی، علمی آموزشی یعنی سند 2030 عکس‌العمل قاطع نشان دادند و کانون تربیت اسلامی به نمایندگی از جامعه فرهیخته فرهنگیان افتخار دارد که از دستور مقام معظم رهبری مبنی بر غیرقانونی بودن امضاء و اجرای این سند صمیمانه سپاسگزاری کند.

اما سوال اینجاست که چرا رئیس جمهور فردی را برای تصدی وزارت آموزش و پرورش  به مجلس  شورای  اسلامی معرفی می‌کند که در یکی از بندهای برنامه خود صراحتاً بر « تدوین و تصویب برنامه آموزش و پرورش 2030 جمهوری اسلامی ایران بر اساس تعهد بین المللی کشور» تاکید دارد و چرا نباید مجلس شورای اسلامی با رأی عدم اعتماد به این فرد، واکنش مناسب  و هوشمندانه‌ای نشان دهد؟

آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی که متولی تدوین و تصویب سیاست‌ها و برنامه‌های کلان علمی، آموزشی و فرهنگی کشور است، نباید بعنوان چشم بصیر نظام مقدس جمهوری اسلامی به وظایف ذاتی خود در پاسداری از حریم تعلیم و تربیت عمل کند، تا موجب گلایه رهبر عزیزمان نشود؟ 

آیا صدا وسیمای جمهوری اسلامی نباید قبل از هشدار رهبر معظم انقلاب، با برگزاری میزگردهای بصیرت افزا با حضور صاحبنظران دلسوز تعلیم و تربیت، جامعه را  نسبت به خطرات این سند آگاه می‌ساخت؟ 

واقعیت آن است که سند آموزش 2030 از جمله برنامه‌های خزنده‌ای است که هویت علمی، آموزش و فرهنگی کشورمان را برای  مدت 15 سال هدف گرفته است  و می‌خواهد برنامه‌های علمی  آموزشی وزارت آموزش و پرورش ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی را تحت تاثیر خود قرار دهد.     

کانون تربیت اسلامی، به عنوان مجموعه‌ای از فرهنگیان انقلابی، مجرب و دلسوز و متعهد به مبانی تعلیم و تربیت اسلامی از مدت‌ها قبل با رمزگشایی از اهداف شوم این سند در نشریه رسمی خود بنام زمزمه، گام‌های  موثری در خصوص بصیرت افزایی جامعه فرهنگیان کشور و علاقمندان به تعلیم و تربیت نسل آینده ایران اسلامی برداشته است و از این پس نیز در راستای رهنمودهای حکمیانه و موضع گیری قاطع رهبر معظم انقلاب، در جهت افزایش آگاهی جامعه فرهنگیان، اولیا و مربیان و دانشجویان و دانش‌آموزان گرامی تلاش خواهد کرد.  

همچنین کانون آمادگی دارد با اساتید تعلیم و تربیت، ارباب جراید، رسانه‌ها و بخصوص صداوسیما جهت افزایش آگاهی‌های عمومی در خصوص سند 2030، همچون گذشته همکاری کند، باشد که این اقدام اساسی مورد رضایت حضرت ولی عصر(عج) و  خشنودی نایب برحقش ولی امر مسلمین قرار گیرد.

========================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در د, 1396/02/18 - 11:34.

دکتر رحیم پور ازغدی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

تربیت دینی در سند ۲۰۳۰ خلاف حقوق بشر است/تعریفشان از آموزش و پرورش سکولار است

شناسه خبر: 1400656 سرویس: اجتماعی

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۰

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این سند نگاه لیبرال و نئولیبرال به حقوق کودک، آموزش و پرورش و زن و خانواده وجود دارد گر چه اشتراکاتی با مفاهیم اسلامی دیده می‌شود اما تناقض‌های بنیادی هم وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد برای اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یکپارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌ رتبه سازمان ملل تعهد کردند؛ دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند، براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است.مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش 2030 عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام‌العمر.

 در چارچوب عمل 2030 به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است که این مباحث از سوی برخی صاحبنظران و کارشناسان به ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد است و حتی برخی معتقدند که تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف کلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره کرد.

رهبر معظم انقلاب امروز در دیدار با فرهنگیان کشور با اشاره به سند آموزش 2030 اشاره کردند: جمهوری اسلامی ایران تسلیم سندهایی مانند 2030 یونسکو نخواهد شد. به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است اینکه سندی را امضا کنیم و بعد بیاییم بی سروصدا آن را اجرا کنیم، نخیر مطلقاً مجاز نیست.

در همین رابطه حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست بررسی تربیت و آموزش لیبرالی یا اسلامی در سند 2030 که به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشکده حقوق و علوم‌ سیاسی دانشگاه تهران در تالار شیخ انصاری این دانشکده برگزار شد، با اشاره به اینکه اصل مسئله فراتر از بحث دولت، سیاست و انتخابات است، اظهار داشت: دوگانگی در سیستم از همان ابتدا وجود داشته است به‌ طوری که افراد عوض می‌شوند ولی سیستم همان است و می‌خواهند مکتب را با آموزه‌های لیبرالی تطبیق دهند.

وی با بیان اینکه برخی سواد اسلامی ندارند و برخی حتی سواد لیبرال ندارند و از نظر سیاسی لیبرال هستند، گفت: در دهه آینده که امثال ما نیستیم شما باید مراقب باشید زیرا نظارت دانشگاهی مصداق بارز نهی از منکر و امر به معروف و نظارت انقلابی است. هر وقت با خبر شدید یک قرارداد بین‌المللی در هر حوزه‌ای منعقد شده است باید توضیح بخواهید که آیا از مجاری اصلی قانون اساسی عبور کرده است یا خیر و چه کسی آن را امضا کرده و دلیل امضا چه بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به امضای سند 2030 یادآور شد: سال گذشته اعلام شد یونسکو از مسئولان تعهد گرفته سند 2030 در تمام کشورها اجرا شود، گفتند این کار داوطلبانه انجام شده ولی در عمل کشور را متعهد کردند که تا سال 2030 این سند پیاده شود، وزارت امور خارجه بسیاری از قراردادها مثل همین سند را می‌گویند الزام‌آور نیست ولی بعد مشخص می‌شود اگر اجرا نکنیم، محکوم می‌شویم.

رحیم‌پور ازغدی در همین زمینه افزود: برخی زودتر از آنچه آنها خواستند سند را پیاده کردند و گویا تصویب هیئت وزیران را هم گرفتند، دوستان دانشگاهی می‌گفتند 30 کارگروه تشکیل شده تا بدون اعلام رسمی و بدون نظر مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی این سند عملیاتی شود.

وی با بیان باید سوال کرد قراردادهای بین‌المللی بر چه اساس امضا می‌شوند که از مجاری رسمی عبور نمی‌کند، خاطرنشان کرد: این‌گونه نمی‌شود که تعهد بدهند، اجرا را هم شروع کنند ولی مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی اطلاع نداشته باشند، در این سند نگاه لیبرال و نئولیبرال به حقوق کودک، آموزش و پرورش و زن و خانواده وجود دارد گرچه اشتراکاتی با مفاهیم اسلامی دیده می‌شود اما تناقض‌های بنیادی هم وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه اعضای شورا با تمام بندهای این سند مخالفت ندارند، افزود: حرف اساس ما این است چرا برخی اسناد بالادستی را دور می‌زنند و چنین اسنادی را امضا می‌کنند در حالی که برخی مفاد آن خلاف مبانی اسلام و قانون اساسی است. این سند صریحاً می‌گوید هر نوع تربیت دینی، الهی، خلاف حقوق بشر است ولی آموزش جنسی تحت عنوان بهداشت را برای کودکان جزو حقوق کودکانی می‌داند که حتی به بلوغ جنسی نرسیده است.

رحیم‌پور ازغدی با انتقاد از نگاه مطرح شده در این سند نسبت به آموزش افزود: در لیبرال آموزشی گفته‌اند آموزش متون دینی مخل خلاقیت است و باید از مدارس حذف شود، لیبرالیسم کلاسیک و نئولیبرال اعلام کرد که ما به دین کاری نداریم و خودمان با عقل خودمان می‌سنجیم. اخلاق و حیا مسخره می‌شود و دست معلم،  پدر و مادر با عنوان آزادی لیبرال از کودک برداشته می‌شود، حق همجنس‌بازی را جزو اصول حقوق بشر قرار می‌دهد، این نگاه می‌گوید حتی اگر 99 درصد یک جامعه به مسئله‌ای رأی موافق داد ولی آن مسئله در چارچوب لیبرال نباشد، آنها آن مسئله را دموکراسی نمی‌دانند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: تعریف‌شان از آموزش و پرورش نگاهی کاملاً ضددینی و سکولار است، هرچند که شاید 80 درصد هم با نگاه اسلامی مطابق باشد، ولی حرف ما همان 20 درصد است که این قراردادها اگر الزام‌آور نباشد هم آبروبر است، زیرا بر اساس همین‌ها هر سال ما را تحت عنوان نقض حقوق بشر محکوم می‌کنند. آنها از همجنس‌بازی گفتند و آقایان امضا کردند  می‌گویند الزام‌آور نیست،در رأس این کشورها انگلیس، آمریکا و صهیونیست‌ها در مسند شوراهای نظارتی قرار دارند.

وی ضمن اشاره به رویکرد و نگاه سرمایه‌داری افزود: با نظام سرمایه‌داری در تمام حوزه‌ها دخالت می‌کنند اما اسمش را  ایدئولوژی نمی‌گذارند. با انقلاب فرهنگی تمام کارها را انجام می‌دهند، انقلاب فرهنگی آنها نیز مانند انقلاب فرهنگی ما نبود که سروصدا داشته باشد و کاری انجام نشود، آنها واقعاً انقلاب فرهنگی کردند و گفتند در تمام رشته‌های علمی همه چیز را از صفر شروع می‌کنیم و این کار را انجام دادند، انقلاب فرهنگی ما فقط اسمش انقلاب فرهنگی بود و تا همین حالا برخی دروس تغییر نکرده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آمریکا از ابتدای انقلاب تاکنون ایدئولوژی خودش را عوض نکرده است، ولی مسئولان ما ایدئولوژی را تغییر می‌دهند. اسرائیل یک کلمه از حرف‌هایش عقب نیامده و اگر جایی نمی‌تواند حرف‌هایش را اجرا کند، زورش نمی‌رسد و انقلاب ما نگذاشته است که این کار را انجام دهند، ولی مسئولان ما گاهی جلو می‌روند و گاهی پا پس می‌کشند. ترامپ حرف‌هایی را می‌زند که فکر می‌کنم انجام نمی‌دهد، ولی پیش از ترامپ چیزی را نمی‌گفتند و انجام می‌دادند.

وی یادآور شد: در آمریکا می‌گویند بگذارید در مدارس نمادهای مذهبی وجود داشته باشد، باشگاه‌های مذهبی ایجاد شود، ولی برای ما مرزبندی می‌کنند. من از مسئولانی که پای این اسناد را امضا کرده‌اند خواهش می‌کنم به سوالات ما پاسخ دهند. این سوالات پژوهش افراد دانشگاهی است.می‌گویند بخشی از اینها وارد برنامه ششم شده است در برنامه چهارم هم که در اواخر دهه 70 وارد شد مطالبات صریح آمریکا و غرب بود و بخشی از آن اجرا شد، یکی این بود که ایدئولوژی لیبرال صهیونیستی در مدارس ما تصویب شود که با بودجه بیت‌المال جمهوری اسلامی این کار انجام می‌شود و حالا دوباره این مسئله را مطرح کرده‌اند و می‌گویند برجام فرهنگی است. یعنی خواسته‌های آنها یک‌طرفه مطرح شود.

رحیم‌پور ازغدی با انتقاد از عدم تصویب این سند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اصل 77 قانون اساسی می‌گوید که مجلس باید بر این قراردادها نظارت کند، این سند اصلاً به مجلس نرفته است، هر گونه تعهد بین‌المللی که خلاف شرع و خلاف قانون اساسی باشد، نباید امضا شود. هر قراردادی که باعث شود بیگانه بر منابع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ما مسلط شود، خلاف قانون اساسی است و شرعاً حرام است، زیرا کاپیتولاسیون آموزشی ـ فرهنگی به‌شمار می‌آید.

وی با اشاره به عواقب این سند افزود: براساس این سند تعهد داریم در برابر غرب پاسخگو باشیم و بگوییم چطور سیاست‌های آنها را در مدارس‌مان اجرا کردیم. نمی‌گوییم کسی قصد خیانت داشته، گاهی صدمه حماقت از خیانت کمتر نیست، حتی اگر فرد نیت خوبی داشته باشد.  آمریکا اجازه نمی‌دهد یک کلمه خلاف قانون اساسی کشورش مطرح شود. حتی در مورد مسائل هسته‌ای با اینکه بمب اتم دارد، قراردادها را امضا نمی‌کند، ولی ما که بمب نداریم باید امضا کنیم، یعنی حتی قوانینی که خودشان نوشته‌اند را امضا نمی‌کنند و به ما می‌گویند که امضا کنیم.

رحیم‌پور ازغدی در همین زمینه افزود: دوستان می‌گویند 2030 را داوطلبانه اجرا کردیم، یعنی هنوز به ما الزام نشده است، انجامش دادیم، حتی برجام را هم سریع انجام دادیم و طرف مقابل را به وجدانش سپردیم که 90 درصد آن را اجرایی نکرد. در مورد 2030 نیز کسی در آسیا و اقیانوسیه قدمی برنداشته که ما داوطلبانه انجام می‌دهیم، در صورتی که آنها هم چنین توقعی ندارند، ولی ما پیش‌دستی می‌کنیم.

وی ادامه داد: دبیر کمیسون یونسکو، جمهوری اسلامی را به عنوان کشور پیشگام اجرای تدارکات لازم برای 2030 معرفی کرده و از طرف غرب، از ایران تقدیر می‌کنند، یعنی حتی آنها هم توقع چنین کاری را از ما نداشتند و این سند هم ما را غافلگیر کرد و هم آنها را.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به وضعیت جمیعت ایران گفت: نرخ رشد جمعیت ایران صفر است، یعنی 20 سال بعد تمام مهدکودک‌ها باید به خانه سالمندان تبدیل شود و دشمن کاری که می‌خواست در کشور ما انجام داد. 200 سال طول کشید که اروپا و غرب به این وضعیت برسند، ولی ما 20 ساله رسیدیم. با این سرعتی که پیش می‌رویم، 20 سال بعد خانواده در ایران چه تعریفی دارد؟ آنها نظام تربیتی خود را به ما تحمیل می‌کنند و حالا می‌خواهند از کودک 5 ساله آموزش را شروع کنند و خودمان هم داوطلبانه و با پول خودمان این کار را برایشان انجام می‌دهیم.

رحیم‌پور ازغدی افزود: دکترین اومانیستی را مطرح می‌کنند و تحت عنوان تنوع فرهنگی و مذهبی عملاً هوس و نفسانیت که تمام انبیا برای مدیریت آن مبعوث شده‌اند را جایز می‌دانند، طبق سند 2030 در مدارس ما همجنس‌بازان می‌توانند کلاس آموزشی داشته باشند، ولی در مورد دین نمی‌توانیم صحبت کنیم.  اینها که از آزادی می‌گویند خودشان، دختران باحجاب فرانسوی را از حجاب منع کردند و زن باحجاب امکان استخدام در نهادهای دولتی آنها را ندارد، ازدواج با همجنس را با قانون حمایت می‌کنند، ولی با پوشش مبارزه می‌کنند که این تناقض در برخورد با آزادی جالب است.

وی گفت: نکته بعدی که در سند مطرح شده الزام احترام به رفتارهای متفاوت است که یکی از آنها همجنس‌گرایی است و حتی عدم قانونی بودن همجنس‌گرایی در ایران را محکوم می‌کنند و ما هم پای این مسئله را امضا می‌کنیم، مفهوم شهروند جهانی را مطرح می‌کنند، ویژگی‌های کودکی که می‌خواهند تربیت کنند منطبق بر سکولاریسم است. ما چگونه این مسائل را در مدارس‌مان اجرا کنیم؟ مدارس غیرانتفاعی ما هم که دقیقاً انتفاعی است و فقط نام آن را معکوس گذاشته‌اند، به‌طوری که برخی از این مدارس سالانه 20 میلیون تومان یا بیشتر دریافت می‌کنند.

رحیم‌پور ازغدی تاکید کرد: تضمین صلح بدون خشونت را مطرح می‌کنند و حتی عزاداری برای امام حسین(ع) را خشونت می‌دانند، به چند کشور عربی که نوکرشان هستند، دستور دادند که واژه‌های نظارت اجتماعی، انقلاب و واژه‌هایی نظیر این را از کتاب‌ها حذف کنند. ما به کودکانمان، اخلاق را یاد می‌دهیم به طوری که فرماندهان جنگ ما جوانان بودند و مسیر جنگ را تغییر دادند، اما آنها کینه و خشونت را به کودکانشان آموزش می‌دهند و این مسئله را بی‌ایراد می‌دانند.

وی افزود: سن قانونی ازدواج را 18 سال به بالا می‌دانند، درحالی که هر سنی که پسر یا دختر به مصلحت‌شان باشند باید ازدواج کنند، البته ممکن است کسی سنش هم بالا باشد ولی بلوغ اجتماعی ندارد که این فرد نباید ازدواج کند، ولی آنها می‌خواهند سبک خودشان را به ما تحمیل کنند و بلایی که سر غرب آمده است، سر ما هم بیاورند. به‌طوری که در غرب چیزی به نام ازدواج وجود ندارد که می‌خواهند این سبک زندگی را از کودکی به فرزندان ما آموزش دهند و دولت ما هر سال باید بابت چگونگی پیشرفت در این آموزش به آنها پاسخ دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تحت شعار تضمین برابری زن و مرد، می‌خواهند جنجال ایجاد کنند، در حالی که در اسلام هیچ شغلی برای زنان حرام اعلام نشده است، حتی در دادگاه‌ها قاضی زن هم حضور دارد و اسلام فقط گفته مسئله حیا و عفت رعایت شود، در حال حاضر چند میلیون دیپلم بیکار به چند میلیون دکتر و مهندس بیکار تبدیل شده‌اند، زیرا اصلاً توجهی به نیاز کشور نشده است و فقط کارخانه تولید مدرک به راه انداختیم، در حالی که برخی رشته‌ها در کشور موردنیاز نیست و باید تعطیل شود.

وی گفت: براساس سند 203  مستشاران خارجی باید به آموزش و پرورش ما نظارت کنند. هر کجای دنیا که پیشرفتی صورت گرفته، بر اساس نظم و حساب و کتاب بوده، ما غرب‌گرایی می‌کنیم ولی این مسائل را رعایت نمی‌کنیم و به جای آن پای سند همجنس‌بازی را امضا می‌کنیم، بحث عقیم کردن کارتن‌خواب‌ها را مطرح کردند، در حالی که به طور کلی نباید اصلاً کارتن‌خوابی وجود داشته باشد که چنین بحثی مطرح شود، ولی در همان نظام سرمایه‌داری ببینید که چه تعداد کارتن‌خواب وجود دارد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: می‌گویند باید گزارش سالانه به آنها ارائه دهیم که چقدر اینترنت بدون فیلتر در اختیار زنان و کودکان قرار می‌دهیم، البته ما که در این مسائل جلوتر رفته‌ایم، ولی چرا باید به آنها تعهد بدهیم؟ می‌گویند برای کنترل جمعیت باید به آنها تعهد بدهیم، نرخ رشد جمعیت‌مان به صفر رسیده است و حالا که آنها می‌خواهند باید آن را به زیر صفر برسانیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: می‌گویند باید تحول دینی، عقیدتی، سیاسی و اخلاقی داشته باشید، بحث تجارت جهانی را براساس سازمان تجارت جهانی مطرح می‌کنند، بحث مدیریت سواحل ایران را مطرح می‌کنند و در برابر اینها اسناد بالادستی کنار گذاشته می‌شود و دیگر نباید قوانین خودمان را رعایت کنیم و حتی دولت ما باید تحت نظارت آنها قرار بگیرد، البته برخی مسائل مانند آموزش همگانی جزو شعارهای خودمان بوده، اما وقتی اینها را هم عمل کنیم گویا به دستور آنها عمل کرده‌ایم.

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را گزینشی عمل می‌کنند که با این سند دیگر همین مقدار هم عمل نمی‌شود، به‌طوری که گاهی می‌خواهند به عنوان نظافتچی در یونسکو استخدام شوم، بلکه آنجا حرفی بزنیم که آقایان عمل کنند.

وی ادامه داد: ارسال اطلاعات دقیق در مسائل آموزشی و اجتماعی به سازمان ملل مانند مسائل هسته‌ای است که قرار بود سازمان ملل نظارت کند و گفتند به آمریکا نمی‌گوییم در حالی که سازمان ملل نوکر آمریکاست، ما باید به بانک جهانی، یونسکو و یونیسف گزارش دهیم. تمام اطلاعات آموزشی، منابع، محتواها، معلمان، آموزش‌گیرندگان و اساتید را باید به آنها اعلام کنیم، یعنی به‌طور رسمی خودمان برای آنها جاسوسی می‌کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان سخنان خود با بیان اینکه سخنان من به دولت خاصی نیست، اضافه کرد: جریان لیبرالی مرعوب غرب را همیشه داشته‌ایم، حالا هم هست. برخی هم قصد خیانت ندارند، ولی مانند برجام عمل می‌کنند که یک برجام آمریکا دارد و یک برجام هم در دل‌مان داریم، ولی نهادهای بین‌المللی برجام آمریکا را قبول دارند.

====================================================================================================================================================

سند آموزش ۲۰۳۰ یا عهدنامه ترکمنچای!

خبرگزاری فارس: دولت بعد از ۲۳۷ روز  فقط ۳ ماه از معوقات فرهنگیان را واریز کرد/ سند آموزش ۲۰۳۰ یا عهدنامه ترکمنچای!

معلمان در سال جاری طعم هفته معلم را نچشیدند و در لوای موضوع واردات پوشاک آقای وزیر، حتی معوقاتی که ۲۳۷ روز از آنها می‌گذرد، پرداخت نشد تا اینکه سه روز مانده به انتخابات، فقط سه ماه از معوقات واریز شد.

 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، معلمان و فرهنگیان در کشورمان از ارج و قرب بسیار والایی برخوردار هستند و هفته معلم در اردیبهشت ماه هر سال زمانی برای تکریم و اهمیت به نظام تعلیم و تربیت و معلمان است.

همه ساله نیز در این هفته و روز 12 اردیبهشت ماه در سراسر کشورمان به واسطه یاد علامه عالیقدر شهید مرتضی مطهری، معلمان مورد تقدیر و تکریم در جامعه قرار می‌گیرند اما امسال این هفته شرایط پیچیده‌ای داشت.

**وزیر آموزش و پرورش امسال سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه نبود

در شرایطی که همه ساله و با تقارن هفته معلم، وزیر آموزش و پرورش به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران اطلاعات و آماری از فعالیت‌های انجام شده را برای مردم بازگو می‌کرد، امسال این اتفاق رخ نداد.

حتی در شرایطی که امکان تکریم از معلمان از طریق تریبون نماز جمعه تهران وجود داشت، اما این موضوع محقق نشد.

**جریان واردات پوشاک با محوریت وزیر آموزش و پرورش

در شرایطی که یکی دو روز به آغاز هفته معلم باقی مانده بود، خبری از سوی سخنگوی دستگاه قضایی کشورمان در رسانه‌ها منتشر شد که یکی از وزرای دولت به تجارت پوشاک غیرقانونی مشغول است و نکته جالب اینکه پس از انتشار این خبر، در فضای مجازی اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه وزیر مورد نظر، وزیر آموزش و پرورش است.

این موضوع در نشست خبری وزیر آموزش و پرورش نیز مطرح شد و توقع این بود که نفر نخست وزارت آموزش و پرورش در این خصوص توضیحاتی ارائه کند که این اتفاق هم رخ نداد.

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش در 11 اردیبهشت ماه سال جاری و در نشست خبری خود با رسانه‌ها، در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه برخی منتقدان عنوان می‌کنند که وزیر آموزش و پرورش کاملاً دغدغه تعلیم و تربیتی ندارد و به مسائلی چون برج سازی و واردات پوشاک می پردازد، اظهار داشت: آمدم مسائل آموزش و پرورش را حل کنم و از روز اول هم سعی کردم گرفتار حاشیه نشوم و از حرکت به سمت حاشیه رفتن ها پرهیز دارم اما بعضی بنا به دلایلی در آستانه انتخابات می‌خواهند وزیر را به حاشیه بکشانند و لازم نیست وارد شوم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: دغدغه و سابقه ام نشان می دهد بیشتر عمر خود را در آموزش و پرورش گذاشتم البته بنده یادی از مرحوم علاقه‌مندان کنم که گفت «وقتی قطاری ایستاده است کسی کاری ندارد اما وقتی راه می افتد سنگ می اندازند» و امیدوارم تحمل این سنگ ها را داشته باشیم.

به گزارش فارس، در هفته معلم این موضوع، برنامه ها و اخبار را نیز تحت الشعاع قرار داد ضمن اینکه از سوی دستگاه‌ قضایی بارها اعلام شد که نام وزیر آموزش و پرورش هنوز در مجامع رسمی به عنوان رئیس هیأت مدیره شرکت خصوصی آنها وجود دارد و این نشان می‌دهد که وزیر آموزش و پرورش وقتی وزیر شده است، رئیس هیأت مدیره این شرکت مذکور هم بوده و هست.

اواخر هفته معلم بود که با دستور رئیس مجلس، کمیسیون اصل 90 موضوع عضویت وزیر آموزش و پرورش در شرکت خصوصی را بررسی کرد که در پایان مشخص شد وزیر آموزش و پرورش از این شرکت خصوصی استعفا داده و سهام آن را در دفترخانه رسمی واگذار کرده و هم‌اکنون سمتی در شرکت ندارد اما هنوز این موضوع از سوی ثبت شرکت‌ها به صورت رسمی اعلام نشده است.

این موضوع در محافل تعلیم و تربیتی بازتاب بسیاری داشت و معلمان اعتقاد دارند که چرا نفر نخست وزارتخانه آنها باید به تجارت پوشاک بپردازد؟ چرا نباید به مسائل و مشکلات و دغدغه معلمان در وزارتخانه پرداخته شود؟ اصلا چرا باید رئیس جمهور فردی که خود مشغول تجارت است را به عنوان وزیر دستگاه تعلیم و تربیت کشور معرفی کند؟

**درگذشت «رضا امانی» و بی مهری آموزش و پرورشی‌ها

در بحبوحه انتخابات و مناظرات تلویزیونی و مطرح شدن نام وزیر آموزش و پرورش در خصوص واردات پوشاک خارجی و عدم توجه به مشکلات معلمان، موضوع دیگری وجود داشت که با بی مهری بسیار فراوان و به سادگی به فراموشی سپرده شد.

درگذشت رضا امانی، معاون پرورشی و فرهنگی اسبق آموزش و پرورش تهران که خدمات بسیار ارزنده‌ای در بخش پرورشی ارائه داده بود و مورد توجه وزارتخانه نشین‌ها قرار نگرفت، این در حالی است که وزیر آموزش و پرورش همواره در سخنرانی هایش خود «پرورش» را بر «آموزش» مقدم می‌داند ولی در عمل به آن توجه‌ای نشد.

**خبر خوش وزیر آموزش و پرورش در هفته معلم چه بود؟

پیش از پایان سال گذشته موضوع عدم پرداخت معوقات فرهنگیان یکی از چالش‌های آموزش و پرورش بود که علی رغم قول‌های بسیاری که این معوقات تا پایان سال پرداخت می‌شود، دست معلمان را در نوروز خالی گذاشت.

با شروع سال جدید نیز مسئولان آموزش و پرورش در خصوص زمان پرداخت مطالبات فرهنگیان، این موضوع را به هفته معلم حواله دادند.

اسفندیار چهاربند رئیس مرکز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش در نهم اردیبهشت ماه در جمع خبرنگاران در خصوص مطالبات فرهنگیان اظهار داشت: وزیر آموزش و پرورش تا 3، 4 روز آینده در ارتباط با مسائل مربوط به مطالبات فرهنگیان اطلاع‌رسانی خواهد کرد و اخبار خوبی دارد.

در نهایت مشخص نشد که خبر خوب وزیر آموزش و پرورش برای فرهنگیان چه چیزی بود! 

به گزارش فارس، مطالبات باقی مانده فرهنگیان که عمده‌ترین آن حق التدریس و اضافه تدریس معلمان بود و از مهر ماه سال گذشته پرداخت نشده است، در نشست وزیر آموزش و پرورش مورد توجه قرار نگرفت.

تا امروز که 237 روز از مهر ماه گذشته است، پس از کش و قوس‌های فراوان و حتی سه روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری، فقط دو یا سه ماه از حق التدریس ها پرداخت شد و زمان پرداخت حدود 5 ماه معوق فرهنگیان مشخص نیست.

**سند 2030 یا عهدنامه ترکمنچای؟

سند 2030 یکی از اسنادی است که سازمان بین المللی یونسکو در راستای اهداف خود آن را برای کشورها پیاده و آماده سازی کرده است و در سال گذشته نیز این سند در کشورمان رونمایی شد.

پس از گذشت ماه‌ها از رونمایی این سند، منتقدان و کارشناسان بارها این سند را محکوم کردند اما آموزش و پرورش و دستگاه‌ اجرایی توجهی به آن نداشتند و به دنبال اجرای آن در مدارس بودند​. این در شرایطی است که آموزش و پرورش خودش سند تحول بنیادین دارد و باید هر کسی که متولی دستگاه تعلیم و تربیت می‌شود، این سند را اجرایی کند.

به نظر می‌رسد در دوره چهار سال گذشته، سند تحول نظام آموزشی در ویترین‌ها نگهداری شد و عزم جدی برای عملیاتی شدن آن وجود نداشت و ندارد، اما وقت کافی برای رونمایی و توجه به سند غربی 2030 وجود داشت.

در نهایت 17 اردیبهشت ماه در دیدار مقام معظم رهبری با فرهنگیان سراسر کشور، رهبر انقلاب در خصوص اجرای سند 2030 در کشور به مسئولان اجرایی هشدار دادند.

البته وقتی سندی با عنوان تحول در نظام آموزشی وجود دارد، لزوم اجرای سند 2030 که غربی نیز هست، به نوعی رفتن به آغوش قراردادی مثل ترکمنچای است.

به گزارش فارس، معلمان در سال جاری هفته‌ای به نام «معلم» را لمس نکردند؛ تا زمانی که آموزش و پرورش اولویت و دغدغه مسئولان اجرایی کشور نباشد و تا زمانی که وزرای آموزش و پرورش از جنس تعلیم و تربیتی و دلسوز نباشند و تا زمانی که نگاه به معلم در جامعه و دستگاه اجرایی تغییر نکند، نباید از آینده جامعه توقع زیادی داشت.

====================================================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در د, 1396/02/18 - 10:29.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر روز یکشنبه 17 اردیبهشت ماه، فخرالدین دانش آشتیانی در دیدار نمایندگان معلمان سراسر کشور با علی لاریجانی در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی، با تبریک هفته معلم و گرامی داشت یاد وخاطره استاد شهید مطهری و هم چنین شهیدان رجایی و باهنر اظهارکرد: نگاه جدید آموزش وپرورش بر کسب مهارت ها و شایستگی ها در کنار فرآیند آموزش ، متمرکز است.

وی با اشاره به این مطلب که متناسب با نگاه جدید آموزش وپرورش، محتواهای آموزشی، روش های تدریس ونوع ارزشیابی باید تغییرکند، افزود: شیوه های آموزش در نگرش جدید باید تغییر کند تا مانند برخی کشورها، ‌فارغ التحصیل دوره متوسطه با مدرک دیپلم شایستگی ورود به بازار کار را داشته باشد.

دکتر دانش آشتیانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع معلمان ، تصریح کرد: محتواهای درسی باید موردبازنگری قرار گیرد وکاربردی و ملموس باشد تا دانش آموز با علاقه نسبت به فراگیری آن اهتمام ورزد.

وی بر تمرکززدایی در تولید محتوای درسی تأکید و خاطرنشان کرد: دانش آموزان هر استان باید مطالبی را فراگیرند که به استان و محیط بومی آنها مرتبط است، تا پس از فراغت از تحصیل با مهارت وشایستگی لازم در استان خود به کار اشتغال یابند.

وزیر آموزش وپرورش اظهار کرد: علاوه بر محتواهای آموزشی ، دومین موضوعی که بسیار با اهمیت است ، روش های تدریس و آموزش است که باید به روز شوند، زیرا روش های سنتی، سخنرانی و خطابه امروزه، جوابگو نیست وشایستگی های لازم را در افراد به وجود نمی آورد.

دکتردانش آشتیانی، تغییر مدل های ارزشیابی را سومین ضرورت دانست واعلام کرد: متناسب با محتوا و شیوه های تدریس، ارزشیابی نیز باید تغییر کند تا میزان شناخت معلم از دانش آموز بیشتر شود و  معلم با اطلاعات بیشتری ، دانش آموز را به سمت رشته موردعلاقه اش هدایت کند.

عضو کابینه تدبیر و امید گفت: نگرش جدید آموزش وپرورش در سند تحول به صراحت آمده است ،‌بنابراین برای پیاده سازی واقعی سند تحول باید همه تلاش کنیم تا زیرساخت های آن، آماده شود.

وی افزود: اصل در آموزش وپرورش، اجرای سند تحول بنیادین است و هر سندی که با محتوای سند تحول بنیادین مغایرت داشته باشد، به هیچ وجه ‌قابل اجرا نخواهد بود.

وزیر آموزش وپرورش نقش معلم را در اجرایی کردن سند تحول، نقش کلیدی دانست و تصریح کرد: برای اجرای دقیق سند تحول باید معلمانی توانا داشته باشیم و لازمه این امر، سرمایه گذاری  روی نیروی انسانی است.

اهمیت دانشگاه فرهنگیان فراتر از سایر دانشگاه هاست

وی اظهارکرد: اهمیت و نقش دانشگاه فرهنگیان از سایر دانشگاه ها بیشتر است، زیرا فارغ التحصیل دیگر دانشگاه ها وارد بازار کار می شود، اما فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان باید افراد جامعه را تربیت کند.

دکتر دانش آشتیانی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر نقش دانشگاه فرهنگیان، خاطرنشان کرد: امکانات، فضا و موادآموزشی دانشگاه فرهنگیان باید به روز باشد و به گونه ای مهیا شود که بتواند معلمی را با ویژگی های مطلوب تربیت و به مدارس بفرستد، زیرا در شیوه جدید آموزشی نیازمند افراد نخبه برای پیاده کردن برنامه ها هستیم.

وی با تقدیر از نقش مجلس شورای اسلامی در تصویب برنامه ششم توسعه وبودجه 96 آموزش وپرورش، اظهارکرد: مجلس شورای اسلامی می تواند در ارتقای جایگاه دانشگاه فرهنگیان و هم چنین ارتقای نقش ومنزلت معلمان در جامعه مساعدت نماید.

وزیرآموزش وپرورش خاطرنشان کرد: شرایط در آموزش وپرورش باید به گونه ای باشد که افراد با میل و رغبت جذب این دستگاه شوند و ما بتوانیم افراد شایسته و نخبه  را وارد آموزش وپرورش کنیم.

وی با تأکید بر وجود ضوابط تشویقی در آموزش وپرورش افزود: تدوین نظام معلمی ، برنامه ای است که در دستورکار داریم که امیدواریم با کمک دولت و مجلس شورای اسلامی ، این برنامه عملی شود ، زیرا اگر چنین شود معلم در طول دوره خدمتش فارغ از هر دغدغه ای مشغول پژوهش و تحقیق خواهد بود.

دکتر دانش آشتیانی، مدیریت منابع مالی موجود و ارائه راهکار برای ایجاد منابع مالی جدید را 2 مورد از سیاست های جدید آموزش وپرورش دانست و بر تقویت مشارکت ها، تأکید کرد.

==============================================================================================================================

کدمطلب: X7TD4rmF     تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ ۱۹:۲۰:۲۴      تعداد بازدید این صفحه:  ۱۹۳۷
واکنش وزارت آموزش وپرورش به اظهارات میرسلیم کاندیدای دوره دوازدهم ریاست جمهوری در مسجد ارشاد اهواز:

 

اظهارات میرسلیم تکذیب می شود

 

وزارت آموزش وپرورش در بیانیه ای اظهارات سید مصطفی میرسلیم کاندیدای محترم دوره دوازدهم ریاست جمهوری در مسجد ارشاد اهواز را قویا تکذیب کرد.
 

به گزارش مرکزاطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، در پی اظهارات سید مصطفی میرسلیم کاندیدای محترم دوره دوازدهم  ریاست جمهوری در جمع مردم اهواز «مسجد ارشاد» در 23 اردیبهشت ماه با این عنوان که: « سند 2030 یونسکو  که رئیس جمهور پنهانی در نیویورک و بدون اجازه مجلس وشورای عالی انقلاب فرهنگی امضا می کند، مسائل غیرفرهنگی را هم در بر می گیرد» ضمن تکذیب کامل خبرفوق به استحضار مردم شریف کشور می رساند، در تاریخ دوم شهریورماه 1393، وزارت آموزش و پرورش در نامه ای به رئیس محترم کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی «جناب آقای زاهدی » درخواست نماینده برای شرکت در اجلاس برنامه «آموزش برای توسعه پایدار» در کشور ژاپن می نماید که دو  نماینده به عنوان ناظر مجلس وزیر وقت آموزش وپرورش را در این اجلاس همراهی و در جلسات شرکت کرده و اسناد مصوبات را بررسی و به کمیسیون آموزش مجلس گزارش داده اند؛ این موضوع حکایت از آن دارد که این سند مخفیانه تصویب نشده است.

درادامه این بیانیه آمده است؛ وزارت آموزش وپرورش برای شرکت در اجلاس دوم «آموزش برای توسعه پایدار» در اینچئون کره جنوبی نیزمجددا در نامه ای به رئیس محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی «جناب آقای زاهدی» درخواست ناظری برای این اجلاس داشته که سخنگوی محترم این کمیسیون، در آن جلسه شرکت کرده است که این نیز بر کذب بودن خبرکاندیدای محترم مهر تایید دیگری می زند.

در بخش پایانی این بیانیه آمده است؛ بنابر اصل 138 قانون اساسی، تمامی مصوبات هیات وزیران به مجلس ارسال می شود تا هیات تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی، آنها را با قوانین جمهوری اسلامی مطابقت دهند و چنانچه خلافی مشاهده کردند توسط رئیس محترم مجلس به دولت گزارش شود.

این فرآیند به طورکامل در مورد سند 2030 طی شده و مراتب به هیات تطبیق تقدیم شده و هیچ مغایرتی اعلام نشده است و این ادعا که سند به صورت پنهانی در نیویورک و بدون اجازه مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی امضا شده است؛ بی پایه و اساس بوده و قویاً تکذیب می شود.

==============================================================================================================================

ارسال شده توسط مدیر محتوا در س, 1396/02/19 - 15:20.

خبرگزاری فارس 

نامه 85 بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به رهبر معظم انقلاب

در نامه 85 بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به رهبر معظم انقلاب آمده است: بیانات گهربارتان، دل دوستداران انقلاب را شاد نمود و همچنین سد محکمی بر نفوذ بدخواهان و دشمنان این مرز و بوم، برای تغییر هویت آینده این کشور، گشت.

1396/02/19 - 14:00:00

سند آموزش 2030

یادداشت مهمان/محمد عبدالهی

«سند 2030» طرح اسلام زدایی در حوزه فرهنگ و آموزش ایران

تکلیف نظام با لیبرال‌ها روشن است ولی وقتی به 2030 می رسیم، صورت مسئله به تصمیمات 4 ساله شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز گره می‌خورد. مجموعه تصمیمات در چهارساله اخیر، آنقدر ناپلئونی بوده که آزرده خاطری مقام معظم رهبری را باعث می شود.

1396/02/19 - 13:09:00

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده دلیجان و محلات در مجلس

عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با فارس خبر داد

تشکیل کمیته ویژه برای رسیدگی به اجرای خاموش سند 2030 و دوشغله بودن وزیر آموزش و پرورش/ دانش آشتیانی با مجلس صادق نبود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: قرار است کمیته ویژه‌ای درباره اجرای خاموش سند 2030 و دو شغله بودن وزیر آموزش و پرورش تشکیل شده و این موضوع با جدیت پیگیری شود.

1396/02/19 - 12:56:00

زیبایی نژاد

در گفت‌وگو با فارس مطرح شد

از دست رفتن اختیار تربیتی کشور و نابودی مفهوم خانواده با پذیرش سند ۲۰۳۰ در کشور

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده گفت: با پذیرش سند 2030 یونسکو، اقدامات تربیتی جمهوری اسلامی دیگر نه بر اساس احکام شرعی اسلام بلکه بر اساس اهداف مورد نظر سردمداران جهانی قرار خواهد گرفت.

1396/02/19 - 12:20:00

مجتبی عبادی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تهران و عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران بزرگ

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در گفت‌وگو با فارس:

«سند آموزش 2030» فرش قرمز برای نفوذ غربی‌ها در دستگاه آموزشی است

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان گفت: اجرا کنندگان سند 2030 فرش قرمز برای نفوذ غربی‌ها در دستگاه آموزشی کشور پهن کردند. این سند در ظاهر دارای نکات مثبتی است ولی در باطن، حاوی مطالبی است که با منافع ملی و دینی ما در تضاد است.

1396/02/19 - 11:42:00

ابراهیم سحرخیز، معاون وزیر آموزش و پرورش

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس:

رتبه‌بندی معلمان به سخره گرفته شد/ در صورت اجرای «سند تحول» جایی برای عرض اندام سند 2030 نبود

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: در این دوره رتبه‌بندی معلمان به سخره گرفته شد و اجرای بد این طرح که هدف آن ایجاد انگیزه برای توانمندی، به‌روز شدن معلمان و افزایش کیفیت بود، عملا موجب بدنام شدن سند تحول بنیادین شد.

زمان جستجو: 46 میلی ثانیه

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1395/11/02/139511021149415359756682.jpg

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۵:۵۲ در گفت‌وگو با تسنیم مطرح شد

سند ۲۰۳۰ یونسکو؛ کتاب‌های درسی و افشای اطلاعات آموزشی ایران

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش گفت: اگر سند ۲۰۳۰ یونسکو از عدم‌خشونت سخن می‌گوید به‌دنبال حذف مفاهیم ایثار، شهادت و مبارزه در برابر اسرائیل از کتاب‌های درسی هستند و این موضوع منجر به بی‌هویتی نسل ایرانی می‌شود.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1395/11/18/139511181800094989926842.jpg

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۸ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با تسنیم:

امضای سند ۲۰۳۰ از سوی دولت یازدهم غیرقانونی بوده است

نماینده مجلس شورای اسلامی پیرامون امضای سند ۲۰۳۰ توسط دولت یازدهم گفت: دولت یازدهم به صورت پنهانی و بدون انجام فرآیند قانونی امضای اسناد بین‌المللی سند ۲۰۳۰ را امضا کرده و مطابق قانون امضای این سند صحیح نیست.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/139207081841462901275532.jpg

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۹ نماینده مردم اصفهان در مجلس:

آثار تفکر هماهنگی با نظام سلطه را می‌توان در سند ۲۰۳۰ دید

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: یک جریان در کشور عقیده دارد که باید با نظام سلطه هماهنگ شد که آثار آن را می‌توان در سند ۲۰۳۰ مابقی مشکلات سیاسی کشور مشاهده کرد.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1396/02/01/1396020116494863810595412.jpg

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰ گزارش تسنیم از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان‌های استان مرکزی

تصویب و اجرای سند ۲۰۳۰ زنگ خطری برای نظام اسلامی است

ائمه جمعه شهرستان‌های استان مرکزی با بیان اینکه تصویب و اجرای سند ۲۰۳۰ زنگ خطری برای نظام اسلامی است تاکید کردند: اجازه تکرار فتنه ۸۸در انتخابات را نخواهیم داد. 

فهرست مطالب در خبر گزاری تسنیم:

2030

 

سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو چیست؟/ دلایلی که نباید به سند یونسکو خوشبین بود

 

 

2030

 

سند ۲۰۳۰ یونسکو؛ کتاب‌های درسی و افشای اطلاعات آموزشی ایران

 

 

آشتیانی

 

استیضاح دانش‌آشتیانی به جریان افتاد/تهیه گزارش مجلس از سند ۲۰۳۰ یونسکو

 

 

یونسکو

 

«برنامه آموزش ۲۰۳۰ یونسکو» یا افشای اطلاعات حیاتی کشور

 

 

2030

 

چارچوب عمل آموزش ۲۰۳۰ و فرسودگی شغلی معلمان/ برون سپاری تربیت معلم

 

 

2030

 

دانشگاه فرهنگیان و رجایی نیز ملزم به پذیرش سند آموزش ۲۰۳۰ شده‌‌اند

بررسی مغایرت عضویت دانش‌آشتیانی در شرکت خصوصی با قانون اساسی/ سند ۲۰۳۰ متوقف می‌شود

سند ۲۰۳۰: پنجره‌ای برای نفوذ دشمن

آموزش‌وپرورش ملزم به اجرای سند تحول بنیادین شد/اجرای سند ۲۰۳۰ یونسکو لغو است 

ارسال نظر

Image CAPTCHA