روز جهانی کتاب الکترونیکیe-book

25 شهریور (16 سپتامبر) روز جهانی کتاب الکترونیکی نامگذاری شده است، کتاب‌هایی که صرفاً نسخه‌های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند، بلکه می‌توانند علاوه بر‌‍ متن و تصویر، فیلم، صوت و پویانمایی را نیز شامل شوند.

سیناپرس: روز بین المللی کتاب الکترونیکی، تلاشی مدرن برای تشویق اقشار مختلف مردم، بویژه نوجوانان و جوانان به خواندن کتاب به سبکی تازه و متفاوت است.

چند سالی است که کتاب های کاغذی، جای خود را به کتاب های دیجیتال (eBook) داده اند. ظهور کتاب های دیجیتال از چند جهت حائز اهمیت است: با کتاب های دیجیتال، از قطع درختان برای تولید کاغذ جلوگیری می شود؛ در عین حال، مطالعه ساده و راحت کتاب در هر مکان و زمانی برای فرد فراهم می شود.

گرایش به استفاده از کتاب های دیجیتال ناشی از رشد فزاینده فناوری های الکترونیک در زندگی انسان مدرن است. 

فرمت الکترونیکی کتاب، طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرده و با وجود اینکه می توان این نسخه ها را بر روی تلفن همراه هوشمند یا تبلت نیز مطالعه کرد، اما کتابخوان های دیجیتال (eBook reader)، طرفداران خاص خود را دارند.

OverDrive یکی از بزرگ‌ترین توزیع‌کننده‌های کتاب‌های الکترونیک در دنیا است و کارش فراهم کردن ای‌بوک از حدود ۵ هزار ناشر برای کتاب‌خانه‌ها است.

این سایت به‌تازگی ایده‌ای مطرح کرده به اسم «روز جهانی خواندن یک کتاب الکترونیکی» که همین امروز، یعنی 16سپتامبر است و همان‌طور که از اسم‌اش برمی‌آید روزی است که همه می‌توانند با خواندن یک کتاب الکترونیکی در برنامه مشارکت کنند و به جمع ای‌بوکی‌های جهان بپیوندند.

هدف از اختصاص دادن یک روز به کتاب‌های الکترونیکی این بوده که توجه کتاب‌خوان‌ها در سرتاسر دنیا به این شیوه جدید کتاب‌خوانی جلب شود. ۲۸ درصد از بزرگسالان بالای ۱۸ سال در سال ۲۰۱۳ دست‌کم یک ای‌بوک در سال خوانده‌اند.

این موسسه البته برای این که این روز را هم جشن بگیرد، تصمیم گرفته به خواننده‌ها تبلت و کتاب‌خوان الکترونیکی هدیه بدهد. برای این کار هم از خواننده‌ها خواسته به این سایت بروند: readanebookday.com بروند و تعریف کنند که «کتاب‌های الکترونیکی چه ارزشی برای‌شان دارد». بعد هشتگ #eBookDay را هم به داستان‌شان اضافه کنند تا بتوانند برنده یکی از این ابزارها باشند.

قرض کردن ای‌بوک از کتاب‌خانه همیشه هم کار راحتی نیست. ناشرها نسبت به قرض دادن کتاب الکترونیکی به خواننده‌ها کمی محتاط هستند و فکر می‌کنند این کار ساز و کار سنتی آن‌ها را با کتاب‌خانه‌ها به هم می‌ریزد. البته در سال‌های اخیر، قرض کردن این کتاب‌ها از کتاب‌خانه ساده‌تر شده است.

شایان ذکر است: نخستین جشن رسمی روز بین المللی خواندن کتاب دیجیتال (International read an eBook day) در سال 2014 و از سوی OverDrive برگزار شد.

این شرکت یکی از اصلی ترین توزیع کنندگان کتاب های دیجیتال در آمریکا، بویژه برای کتابخانه ها محسوب می شود و در حال حاضر با بیش از 30 هزار کتابخانه و مدرسه در 40 کشور جهان همکاری دارد. شرکت OverDrive تاکنون بالغ بر 2 میلیون عنوان کتاب دیجیتال به بازار عرضه کرده است.

شاید یکی از دلایل تمایل مردم به استفاده از این دستگاه های الکترونیک قابل حمل، فناوری جوهر الکترونیکی (e-Ink) موجود در این دستگاه ها باشد که باعث ایجاد شباهت ظاهری با صفحات واقعی کتاب شده است. در کتابخوان های دیجیتال Kobo، Kindle، Nook و Sony Reader از جوهر الکترونیکی استفاده می شود.

در صفحه های دارای جوهر الکترونیکی از نور پس زمینه استفاده نمی شود، به همین دلیل امکان استفاده از این دستگاه ها در محیط های تاریک وجود ندارد، اما برعکس تبلت و گوش های هوشمند، می توانید از کتابخوان های دیجیتال در زیر نور خورشید استفاده کنید. به علت استفاده از e-Ink و مات بودن صفحه نمایش، استفاده طولانی مدت از کتابخوان های دیجیتال باعث خستگی چشم نمی شوند.

سبک تر بودن، شارژ طولانی تر باتری و ارزان تر بودن نسبت به تبلت، از دیگر دلایل گرایش مردم به استفاده از کتابخوان های دیجیتال برای کتاب خواندن است.

ارسال نظر

Image CAPTCHA