تور رسانه ای «کتاب درسی از تدوین تا توزیع»

بازتاب

خبر در سایت سازمان پژوهش :

تورعلمی"کتاب درسی از تدوین تا توزیع" برگزار شد

ارسال شده توسط مدیر محتوا در س, 1396/07/11 - 15:37.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، سومین تور رسانه‌ای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با هدف آشنایی با اجزا و عناصر بسته‌های آموزشی و کتاب‌های درسی نو نگاشت «از تألیف تا توزیع» با حضور خبرنگاران 20 رسانه فعال در حوزه آموزش و پرورش از ساعت 9 الی 15 امروز برگزار شد.

در این تور رسانه‌ای خبرنگاران، ضمن حضور در سالن جلسات سازمان ضمن استماع سخنان دکتر محمدیان، سئوالات خود را مطرح و پاسخ دریافت نمودند.

گفتنی است: در این تور علمی یک روزه خبرنگاران، عکاسان، فیلم برداران، تهیه کنندگان و کارگردانان علاوه بر بازید از بخش های مختلف تدوین، تالیف، رسامی، تصویرگری، اعتباربخشی، چاپ و توزیع کتب درسی در سازمان از شرکت چاپ و نشر کتب درسی واقع در کیلومتر 17 جاده کرج (وردآورد) بازدید کردند که در آغاز مهندس محمد موسوی مدیرعامل شرکت با مرور بر تاریخچه تاسیس آن اظهار کرد: این شرکت افتخاردارد به همت و تلاش شبانه روزی کارکنان خود روزانه بین 350 تا 400 هزار جلد کتاب  دوره متوسطه عمومی، فنی - حرفه ای و کاردانش را تولید و بین استان های کشور توزیع نماید.

در ادامه خبرنگاران با حضور در هر بخش از توضیحات کارشناسان و مسئولان بهره مند شده و پاسخ سئولات خود را دریافت نمودند.

خبرهای تکمیلی به محض آماده شدن به استحضار خواهد رسید.

محی‌ادین محمدیان

1- خبرگزاری فارس

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران اعلام کرد:

توزیع 128 میلیون جلد کتاب درسی/ چاپ 10 میلیون جلد کتاب اضافی/ تکذیب ماجرای «محل زندگی و یاران امام زمان(عج)» در کتب درسی

 

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش، گفت: ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی تولید کردیم که ۱۲۸ میلیون آن توزیع شده است.

1396/07/11 - 10:12:00

============================================================================ممشروح خبر:

مراسم تجلیل از مولفان کتاب‌های درسی 30 مهر ماه در دارالفنون برگزار می شود

ارسال شده توسط مدیر محتوا در س, 1396/07/11 - 21:40.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امسال با همه کاستی‌ها و مشکلات، کتاب‌های پایه یازدهم در شاخه های نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش را تولید، منتشر و توزیع کردیم.

وی با بیان اینکه 128 میلیون جلد کتاب درسی را توزیع کردیم، گفت: 138 میلیون جلد کتاب را تولید کردیم که 128 میلیون آن بین دانش‌آموزان و مدارس توزیع شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان افزود: حدود 10 میلیون کتاب را اضافه چاپ کردیم تا اگر مشکلی در مسیر توزیع پیش آمد، کتاب برای دانش آموزان وجود داشته باشد؛ البته این کتاب‌های اضافه اکثرا تثبیت شده است و برای سال آینده هم استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: برخی اجزا مانند سی دی و کتاب‌های گویا تا آخر مهر ماه تولید شده و تا 15 آبان ماه توزیع می‌شود.

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امسال همانند سال گذشته علاوه بر کتاب درسی، کتاب‌های جدید التألیف را برای معلمان آن درس‌ها توزیع کردیم و مرکز آموزش نیروی انسانی به معلمان آموزش می‌دهد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه معلمان و دانش‌آموزان می‌توانند متن کتاب‌های درسی و روش‌ها را در سایت دفتر تألیف ببینند، گفت: تنها سایت معتبر کتاب درسی، سامانه اداره تدوین، چاپ و توزیع کتب درسی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان گفت: مراسم تجلیل از مولفان کتاب‌های درسی 30 مهر ماه در دارالفنون برگزار می‌شود و نمایشگاهی از سیر تدوین کتب درسی هم برپا خواهد شد.

وی با بیان اینکه روزانه 500 تا 600 هزار کتاب چاپ و صحافی می‌شود، گفت: دو چاپخانه کتاب درسی داریم که چاپخانه افست مخصوص کتاب‌های ابتدایی و مجلات رشد و چاپخانه چاپ و نشر مخصوص کتاب های متوسطه، فنی و حرفه ای و کاردانش است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با بیان اینکه کتاب‌های درسی یکبار برای همیشه تولید نمی‌شود، اظهار داشت: عمر مفید کتاب‌های درسی 5 سال است که تغییرات تابع برنامه است و بر اساس برنامه، تغییرات جزیی یا کلی دارند یا کتاب جدیدی تألیف می‌شود.

وی درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان (عج) در کتاب درسی  دینی، افزود: می دانیم که بر اساس روایات اصحاب امام زمان(عج) 313 نفر هستند و در برخی روایات هم آمده است که از کجا بر می خیزند، اما این موارد مربوط به کتب درسی نیست. 

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:  متأسفانه برخی بی اخلاق و بی انصاف هستند که نمی خواهند آنچه واقعیت است منعکس شود. آنچه در بیرون منتشر شده متعلق به ما نیست و بیرون باید پاسخگو باشد. اخباری درباره کتاب لک لکی در کار نیست هم چند ماه پیش مطرح شد که مربوط به ما نبود. ما مسئولیت مواردی را می پذیریم که خودمان آن را تولید کرده باشیم. 

وی در خصوص تغییرات کتب درسی اظهار داشت:  اگر تاریخ مصرف کتابی تمام شود از نو تالیف می‌شود. آموزش و پرورش زمانی گرفتار یک تأخیر تاریخی شده بود. کتب ریاضیات ما سال 89 تغییر کرد، اما 30 سال قبل از آن تغییر نکرده بود. همان زمان همه گفتند کتاب مشکل است و علت این بود که اولیا و معلمان با همان کتاب قدیمی درس خوانده بودند. 

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با تأکید بر اینکه کتب درسی باید منطبق سند تحول بنیادین باشد، گفت: تدوین برنامه درسی مبتنی بر نیازهاست و این نیازها سلیقه ای نیست و در مراجع قانونی تعیین می شود که از جمله آنها می توان به مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیأت دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. مواردی چون وحدت ملی و کمبود آب نمونه این سیاست هاست که وارد کتب درسی شد. 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: منبع دوم، نظر کارشناسان و منبع سوم، علائق و نیازهای دانش آموزان و منبع چهارم، نیازسنجی از بازار کار و اقتصاد است. باید این نیازها را طبقه بندی و به زبان برنامه درسی ترجمه کنیم.

وی با بیان اینکه روزانه دهها درخواست داریم برای آنکه مفاهیمی وارد کتب درسی شوند اما باید همه اینها را متناسب سازی کرد و طبق برنامه درسی در کتب  گنجاند اظهار کرد: نمی توانیم به همه درخواست ها جواب بدهیم. کتاب درسی محل درج آگهی و صفحه نیازمندی روزنامه  نیست. هر مفهومی که قرار است وارد کتب درسی شود باید جزو نیاز ملی باشد، سواد عمومی را بالا ببرد و به هنجار سازی ها کمک کند. 

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به اینکه کتب درسی یک نسخه برای کل کشور است که ممکن است پاسخگوی همه نیازها و سلایق نباشد، عنوان کرد: نقدهای خوب را با خضوع کامل قبول می کنیم. رسالت این است که عیب ها را مشفقانه و دلسوزانه مطرح کنیم. 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به سیاست چندتالیفی کتب درسی، گفت:11عنوان حوزه یادگیری داریم. لازمه چندتالیفی در حوزه علوم انسانی این است که به چند قاعده چون نقشه علمی و مهندسی کشور و سند تحول پایبند باشیم. نوشتن کتاب درسی کار سهل و ساده ای نیست. برای پیاده سازی سیاست چند تالیفی باید مولف به اندازه کافی داشته باشیم تا بتوانیم زمینه های لازم را ایجاد کنیم. 

وی ادامه داد: از سوی دیگر تا زمانی که کنکور را داریم باید کتاب واحد داشته باشیم. اگر روزی بساط کنکور را جمع کردیم یک گام به سمت سیاست چندتالیفی نزدیک شده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به نواقص و ایراداتی به نظام آموزشی از جمله کیفیت پایین تدریس و فضای آموزشی در مدارس گفت: کلاس چهل نفره و حیاط صد متری با 300 دانش آموز دیگر فضای جولان و بازی  و کودکی کردن نمی گذارد. کودک باید بدود و بازی کند. مدرسه باید در زنگ تفریح سرشار از شور و نشاط و انرژی باشد. 

وی ادامه داد: زنگ درسی باید 45 دقیقه باشد. ادغام دو زنگ با همدیگر یعنی خراب کردن سیستم اعصاب دانش آموز. همه اینها نوعی فشار به دانش آموز است و نتیجه آن بی انگیزگی و بی میلی به مدرسه است. 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه اگر معلم دوره حرفه ای نگذرانده باشد نمی تواند از عهده تدریس مفاهیم جدید بر بیاید، اظهار داشت: باید شرایط لازم برای آموزش و پرورش کیفی فراهم شود. فراهم شدن این زمینه ها همگی در دست آموزش و پرورش نیست و باید از بیرون کمک شود. 

وی ادامه داد: معلم باید در صدر باشد. اگر معلمی در یک جامعه عزیز باشد و جایگاه داشته باشد حکایت از فرهنگ دوستی مردم آن جامعه دارد. البته نیازمند معلم حرفه ای هستیم که به صورت حرفه ای رتبه بندی شود. 

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان تاکید کرد: نیازمند معلم حرفه ای هستیم، اگر این رویه اصلاح و تقویت شد همه مشکلات حل می‌شود. معلمان کنونی تلاش می کنند اما دو مشکل دارند. در برخی موارد مهارت پایین است و در برخی موارد انگیزه کاهش یافته است.

2- خبرگزاری تسنیم:

خلاصه خبر:

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محی‌الدین محمدیان

۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲ رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی:

معلم و دانش‌آموز انگیزه ندارند/زنگ‌های ۹۰ دقیقه‌ای و کلاس‌های ۴۰ نفره

مشروح خبر:

زنگ‌های ۹۰ دقیقه‌ای و کلاس‌های ۴۰ نفره کارآیی لازم را ندارد

ارسال شده توسط مدیر محتوا در س, 1396/07/11 - 21:12.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, حجت‌الاسلام محی‌الدین بهرام محمدیان در نشست خبری با رسانه‌ها، اظهار کرد: امسال کتاب‌ درسی پایه‌های مختلف دوره نظری و فنی و حرفه‌ای و کاردانش را توزیع کردیم و برای سال تحصیلی جاری 138 میلیون جلد کتاب چاپ و 128 میلیون جلد توزیع شد و تا پایان مهر اجزای بسته آموزشی از جمله سی دی‌ها تولید و در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

وی درباره برگزاری دوره‌های آموزشی کتاب‌های جدید، گفت: این دوره‌ها توسط مرکز نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش برگزار شده است و کتاب‌ها بر روی سایت رشد و دفترتالیف کتاب‌های درسی قرار دارد و یک مولتی مدیا از کتاب‌های درسی را در سامانه قرار داده‌‌ایم که معلمان و دانش‌آموزان می‌توانند از آن استفاده کنند و تنها سایت معتبر مربوط به کتاب‌های درسی سامانه دفتر اداره کل نشر و چاپ کتاب‌های درسی است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: هر آنچه در سامانه اداره کل چاپ و توزیع بارگذاری شود, مسئولیت آن را می‌پذیریم. مثلا کتاب لک لک‌ها مربوط به آموزش و پرورش نبود و کتاب‌های رسمی ما فقط در سامانه قرار می‌گیرند.

محمدیان ادامه داد: 30 مهر مراسم تجلیل از مولفان کتاب‌های درسی برگزار خواهد شد.

*روزانه 500 هزار کتاب درسی چاپ می‌شود

وی یادآور شد: دو شرکت اُفست و چاپ و نشر کتب درسی ایران کتاب‌های درسی را چاپ می‌کنند و میانگین روزانه 500 تا 600 هزار جلد کتاب از زیر چاپ در می‌آید تا بتوانیم برای سال تحصیلی آینده 138 میلیون جلد کتاب را برای دانش‌آموزان کل کشور آماده کنیم. شرکت اُفست کتب دوره ابتدایی و مجلات رشد و شرکت چاپ و نشر ایران کتب دوره متوسطه را تولید می‌کند.این شرکت‌ها لوح‌های آموزشی را نیز تولید می‌کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی عنوان کرد: 10 میلیون جلد کتاب اضافه چاپ می‌کنیم تا در موارد نیاز آنها را جایگزین کنیم و اگر مورد استفاده قرار نگرفت سال بعد آنها را توزیع خواهیم کرد.

* عمر مفید کتابهای درسی 5 سال است

محمدیان درباره تغییرات کتاب‌های درسی، یادآور شد: کتاب درسی یک‌بار برای همیشه نیست و عمر مفید کتاب‌ها 5 سال است و بعد از آن بازنگری می‌شود، به عبارتی هم کتاب و هم برنامه درسی بازنگری خواهد شد. پس از تولید و توزیع کتاب درسی آن را ارزیابی می‌کنیم که آیا ما را به اهداف رساندند یا خیر که اگر اهداف محقق نشد تغییراتی را اعمال می‌کنیم و اگر تاریخ مصرف کتاب به پایان رسیده باشد کتاب‌های جدید تالیف می‌کنیم.

وی عنوان کرد: قبل از تدوین سند تحول برخی کتاب‌های درسی مانند ریاضی 30 سال تغییر نکرده بودند در حالیکه روش تدریس عوض شده بود و وقتی کتاب تغییر پیدا کرد خانواده‌ها می‌گفتند کتاب مشکل است چون به روش قبلی عادت کرده بودند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه فلسفه تعلیم و تربیت رسمی ما بر اساس سند تحول بنیادین تدوین شده است, گفت: تدوین برنامه مبتنی بر نیازهاست و نیازها سلیقه‌ای نیست. نیازها در مراجع قانونی تدوین می‌شود و اولین مرجعی که نیازهای اجتماعی را تعیین می‌کند، مجمع تشخیص مصلحت, مجلس, هیئت دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بخش دیگری از نیازها را کارشناسان عنوان می‌کنند و سومین منبع برای تشخیص نیازها علائق دانش‌آموز و بازار کار است.

*درخواست‌های متعدد برای چاپ مطالب در کتابهای درسی؛ کتاب نیازمندی‌های روزنامه نیست

محمدیان بیان کرد: نیازها را طبقه‌بندی و به زبان برنامه درسی طراحی می‌کنیم البته نمی‌توانیم تمام مطالب را در کتاب‌های درسی بیاوریم روزانه ده‌ها درخواست داریم مثلا یک شرکت می‌گوید درباره زیتون بنویسید و دیگری می‌گوید در مصرف نان اسراف می‌شود یا علیه فست فودها در کتاب‌های درسی مطالبی را بیاورید به تمام درخواست‌ها نمی‌توانیم چشم بگوییم چرا که کتاب درسی صفحه نیازمندی‌های روزنامه نیست.

*پیش‌نیازهای لازم برای تدوین کتابهای درسی چندتألیفی

وی درباره تدوین کتاب‌های چندتالیفی، گفت: در این رابطه به افراد متبحر نیاز داریم که اسناد بالادستی را بشناسند و توانایی تدوین کتاب درسی را داشته باشند، بنابراین به نیرو و برنامه لازم نیاز داریم. معلمان مولف افرادی هستند که بتوانند کتاب درسی بنویسند و در برخی کتب درس آزاد داریم که معلمان آنها را تولید می‌کنند، در سند برنامه درسی ملی معلم تنها بازگوکننده نیست و باید پژوهشگر باشد و هم اکنون به دنبال آن هستیم که معلمان دست به قلم برده و بنویسندچرا مولفان کتاب‌های درسی، صاحب‌نظران موضوعی و معلمان متخصص هستند.

*نقدهای مطرح به کتب درسی را با خضوع کامل می‌پذیریم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیان کرد: نقدها را می‌شنویم و نقدهای خوب را با خضوع کامل می‌پذیریم اما سرپوش گذاشتن بر عیب‌ها و نواقص حماقت است و از سوی دیگر رندانه عیب‌ها را هم تشدیدکردن خیانت است.

محمدیان ادامه داد: تا زمانی که کنکور را در کشور داریم نیاز به کتابهای واحد است اما اگر توانستیم کنکور را جمع کنیم و اهداف عملیاتی آموزش و پرورش اجرایی شود به سیاست چند تالیفی شدن کتابهای درسی نزدیک می‌شویم اما اگر قرار باشد دانش‌آموز در جلسه سه ساعته کنکور به سوالات پاسخ دهد به کتاب درسی واحد برای تمام کشور نیاز داریم.

*چاره دردهای کشور داشتن مهارت و خلاقیت است

وی عنوان کرد: اجرای طرح شهاب با هدف شناسایی و هدایت استعدادهای برتر از همان دوره ابتدایی و حذف کنکور نیاز است و  تا زمانی که مدرک‌گرایی مهم است، اوضاع به همین روال خواهد بود. چاره درد کشور ما داشتن مهارت, توانمندی و خلاقیت است.

*کتابهای درسی یک نسخه واحد برای کل کشور است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: کتاب‌ها پس از تدوین یک سال اجرای آزمایشی می‌شوند و پس از آن برای 5 سال به صورت قطعی اجرا خواهند شد که در این مراحل وزیر آموزش و پرورش حضور ندارد. آثار تولید شده آموزش و پرورش محرمانه نیست و در تمام خانه‌ها حضور دارد و احتمال دارد که نتوانیم تمام سلیقه‌ها را پاسخ دهیم چرا که کتاب‌های درسی فعلا تک محصولی است و یک‌نسخه برای کل کشور ارائه می‌شود بنابراین احتمال دارد پاسخگوی تمام نیازها و سلیقه‌ها نباشد.

محمدیان گفت: هم اکنون باید دانش‌آموز و مدرسه‌ای ارزشمند باشد که مهارت را ارائه می‌دهد اما رویه فعلی به گونه‌ای است که عمده مدارس برای تبلیغات خود به کسب رتبه در فلان آزمون یا المپیاد متوسل می‌شوند.

وی در خصوص هجم بالای کتابهای درسی خاطرنشان کرد: آموزش و ممهارتهای زندگی در کتابهای درسی پایه اول تا نهم ارائه می‌شود و تمایل داریم تا در حوزه اجتماعی و اخلاق جمعه این کتابها را تحلیل محتوا کنید تا مشخص شود دانش آموز در حوزه اخلاق فردی و اجتماعی تا چه اندازه آماده است. تربیت  منحصر به کتاب درسی نیست و کتاب درسی صامت است و این معلم است که باید آن را ارائه دهد، به عنوان مثال در کتاب درسی عنوان کردیم که دانش آموزان باید به موزه بروند اما این اتفاق نمی‌افتد و معلمان می‌گویند نگرانیم که دانش‌آموزان را به موزه برویم و در مسیر برایشان اتفاقی بیفتد.

*جایگاه علمی و مرجعیت معلم با شعار محقق نمی‌شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: کتاب درسی روش را آموزش می‌دهد و در مجموعه مولفه‌های آموزش و پرورش، کتاب درسی، برنامه درسی، معلم و منابع مالی مهم هستند اما مهمترین مولفه معلم است. آموزش معلمان پربازده ترین آموزش‌ها برای ماست و باید جایگاه علمی و مرجعیت آنها را بالا ببریم که این مسائل با شعار اتفاق نمی‌افتد. معلم اگر با اعتماد به نفس و رضیت به کلاس برود از ساعت آموزشی بهترین استفاده را می‌‌کند اما اگر بی‌انگیزه باشد حجم کتاب برای او زیاد است.

*کلاس 40 نفره انگیزه را از دانش‌آموز می‌گیرد

محمدیان ادامه داد: کلاسهای درس 40 نفره انگیزه را از دانش‌آموز می‌گیرد، حیاط 100 متری با 300 دانش‌آموز فضا برای جولان دانش‌آموز نمی‌دهد، در حالی که دانش‌آموز نیاز دارد در مدرسه بدود، در فضای سه طبقه و کوچک مدارس ابتدایی دیگر امکان بازی، شور و نشاط برای دانش‌آموز وجود ندارد.

*کلاسهای درس 90 دقیقه‌ای اعصاب معلم و دانش‌آموز را بهم می‌ریزد

وی ادامه داد: ساعت هر کلاس درس باید 45 دقیقه باشد اما دو تا زنگ را به هم می‌چسبانند و به یک زنگ 90 دقیقه‌ای تبدیل می‌کنند و فرصت زنگ تفریح 15 دقیقه است. در این مدت دانش آموز باید چه کار کند؟ این روند یعنی خراب کردن اعصاب معلم و دانش آموز و نتیجه این است وقتی معلم سرکلاس درس می‌دهد ذهن دانش‌آموز اصلا در کلاس نیست. درباره نظام آموزشی  ژاپن و فنلاند می‌گویند مثال ما در آموزش و پرورش همانند یک شیر بی یال و دم که دائم می‌گوییم پول نداریم، فضا نداریم و دست آخر یک معلم و دانش آموزان باقی می‌مانندکه باید از روی کتاب روخوانی کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: وقتی می‌گوییم معلمی حرفه و عشق است دیگر نباید افراد غیرمتخصص را به آموزش و پرورش تحمیل کنیم، این افراد تخصص کافی را یرای معلم‌شدن ندارند و روح کتاب درسی را نمی‌شناسد.هم اکنون بحث استخدام معلمان حق التدریس از دو جنبه انسانی و سیاسی است و  آموزش و پرورش می‌گوید که این معلمان نیاز حرفه‌ای ما را پاسخ نمی‌دهند چرا که خانواده‌ها آموزش کیفی را طلب می‌کنند. اگر مجلس این موضوع را تصویب کند مجبوریم این افراد را استخدام کنیم و نتیجه این می‌شود که افراد کم‌تجربه به نقاط دور می‌روند و در اینجا عدالت آموزشی لطمه می‌بیند ریشه این معضل از کجاست؟

محمدیان مطرح کرد: در دوره ابتدایی به افراد متخصص نیاز داریم که در حق دانش آموز پدر و مادری کنند تا از مدرسه دل‌زده نشود و اما معلم را تکریم نکنیم و معلم خوب به آموزش و پرورش وارد نشود اگر در و دیوار مدارس را هم طلا کنیم، فایده‌ای ندارد و هم اکنون در بحث معلمان دو مشکل وجود دارد یعنی مهارت پایین آمده و انگیزه لازم وجود ندارد.

==================================================================

3- خبرگزاری ایسنا:

  • سه‌شنبه / ۱۱ مهر ۱۳۹۶ / ۱۰:۴۷
  • دسته‌بندی: آموزش و پرورش
  • کد خبر: 96071105426
  • خبرنگار : 71424

در نشست رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تشریح شد

تکذیب خبر چاپ محل زندگی و تعداد اصحاب امام زمان(عج) در کتب‌ دینی/توزیع کتب گویا تا 15 آبانماه

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون آموزش و پرورش

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب درسی دینی گفت: می دانیم که بر اساس روایات، اصحاب امام زمان 313 نفر هستند و در برخی روایات هم آمده است که از کجا بر می خیزند، اما این موارد مربوط به کتب درسی نیست.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان در نشست خود با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت ایام محرم اظهار کرد: امسال توانستیم علی رغم همه کاستی ها و مشکلات کتب پایه یازدهم در دوره نظری و فنی را از نو تدوین و سپس منتشر و توزیع کنیم. 138 میلیون جلد کتاب تولید کردیم که تا کنون 128 میلیون جلد آن توزیع شده است لذا  10 میلیون کتاب اضافه چاپ شده که ضریب اطمینانی است تا در مواردی خاص اگر لازم شد مورد استفاده قرار بگیرد.

کتب گویا تا 15 آبان در دسترس دانش‌آموزان قرار می‌گیرد

چاپ کتابهای جدیدالتالیف برای معلمان هر درس

وی افزود: تا پایان مهرماه تولید برخی اجزای بسته آموزشی و کتب گویا که شنیداری هستند نیز به اتمام رسیده و تا 15 آبان در دسترس دانش آموزان قرار می‌گیرند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه امسال کتب جدیدالتالیف را برای معلمان همان دروس هم چاپ کردیم گفت: تولید محتوای الکترونیکی هم اتفاق افتاده و معلمان ما در معرض آموزش هستند. این محتوا را علاوه بر سایت دفتر تالیف، بر روی شبکه رشد هم بارگذاری خواهیم کرد و معلمان می توانند خود کتاب، روش های تدریس و بودجه بندی دروس را به صورت آنلاین ملاحظه کنند. تنها سایت معتبر کتب درسی سامانه اداره کل تدوین، چاپ و نشر کتب درسی است.

تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب‌های دینی ذکر نشده /عده‌ای بی‌انصافی می‌کنند

محمدیان درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب درسی دینی گفت: می دانیم که بر اساس روایات اصحاب امام زمان 313 نفر هستند و در برخی روایات هم آمده است که از کجا بر می خیزند، اما این موارد مربوط به کتب درسی نیست.

وی افزود: متاسفانه عده‌ای بی‌اخلاق و بی‌انصاف هستند که نمی‌خواهند آنچه واقعیت است منعکس شود. آنچه در بیرون منتشر شده متعلق به ما نیست و بیرون بایدپاسخگو باشد. اخباری درباره کتاب «لک لکی در کار نیست» هم چند ماه پیش مطرح شد که مربوط به ما نبود. ما مسوولیت مواردی را می پذیریم که خودمان آن را تولید کرده باشیم.

هر کتاب درسی 5 سال پس از تدوین به صورت آزمایشی تدریس می‌شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ضمن اعلام این که 30 مهر همایش تجلیل از مولفان کتب درسی برگزار می‌شود، درباره طرح انتقادات نسبت به محتوای قدیمی کتب درسی عنوان کرد: کتاب درسی یکبار برای همیشه تدوین نمی شود. هر کتاب درسی را برای مدت پنج سال تدوین می کنیم که مورد بازنگری هم قرار می گیرد. وقتی کتاب تدوین می‌شود در طول پنج سال اجرای آزمایشی ارزیابی شده و اگر لازم بود مشمول اصلاح و تغییر می‌شود.

وی افزود: اگر تاریخ مصرف کتابی هم تمام شود از نو تالیف می‌شود. آموزش و پرورش زمانی گرفتار یک تاخیر تاریخی شده بود. کتب ریاضیات ما سال 89 تغییر کرد، اما 30 سال قبل از آن تغییر نکرده بود. همان زمان همه گفتند کتاب مشکل است و علت این بود که اولیاء و معلمان با همان کتاب قدیمی درس خوانده بودند.

کتب درسی، سلیقه‌ای تدوین نمی‌شود
محمدیان با تاکید بر اینکه کتب درسی باید منطبق با سند تحول بنیادین باشند گفت: تدوین برنامه درسی مبتنی بر نیازهاست و این نیازها سلیقه‌ای نیست و در مراجع قانونی تعیین می شود که از جمله آنها می توان به مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیات دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. مواردی چون وحدت ملی و کمبود آب نمونه این سیاست هاست که وارد کتب درسی شد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: منبع دوم نظر کارشناسان و منبع سوم علائق و نیازهای دانش آموزان و منبع چهارم نیازسنجی از بازار کار و اقتصاد است. باید این نیازها را طبقه بندی و به زبان برنامه درسی ترجمه کنیم.

وجود روزانه ده‌ها درخواست برای ورود برخی مفاهیم به کتب

کتاب درسی صفحه نیازمندی روزنامه نیست

محمدیان با بیان اینکه روزانه دهها درخواست داریم برای آنکه مفاهیمی وارد کتب درسی شوند اما باید همه اینها را متناسب سازی کرد و طبق برنامه درسی در کتب گنجاند اظهار کرد: نمی توانیم به همه درخواست ها جواب بدهیم. کتاب درسی محل درج آگهی و صفحه نیازمندی روزنامه نیست. هر مفهومی که قرار است وارد کتب درسی شود باید جزو نیاز ملی باشد، سواد عمومی را بالا ببرد و به هنجار سازی ها کمک کند.

وی با اشاره به اینکه کتب درسی یک نسخه برای کل کشور است که ممکن است پاسخگوی همه نیازها و سلایق نباشد عنوان کرد: نقدهای خوب را با خضوع کامل قبول می کنیم اما عیب ها و نواقص را رندانه، ماست مالی کردن، حماقت است. از آن سو عیب ها را هم رندانه تشدید کردن خیانت است. رسالت این است که عیب ها را مشفقانه و دلسوزانه مطرح کنیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به سیاست چندتالیفی کتب درسی گفت:11عنوان حوزه یادگیری داریم. لازمه چندتالیفی در حوزه علوم انسانی این است که به چند قاعده چون نقشه علمی و مهندسی کشور و سند تحول پایبند باشیم. نوشتن کتاب درسی کار سهل و ساده ای نیست. برای پیاده سازی سیاست چند تالیفی باید مولف به اندازه کافی داشته باشیم تا بتوانیم زمینه‌های لازم را ایجاد کنیم.

گام برداشتن به سوی سیاست چند تالیفی با جمع کردن بساط کنکور

وی ادامه داد: از سوی دیگر تا زمانی که کنکور را داریم باید کتاب واحد داشته باشیم. اگر روزی بساط کنکور را جمع کردیم یک گام به سمت سیاست چندتالیفی نزدیک شده ایم.

محمدیان با اشاره به نواقص و ایرادات نظام آموزشی از جمله کیفیت پایین تدریس و فضای آموزشی مدارس گفت: کلاس چهل نفره و حیاط صد متری با 300 دانش آموز دیگر فضای جولان و بازی و کودکی کردن نمی گذارد. کودک باید بدود و بازی کند. مدرسه باید در زنگ تفریح سرشار از شور و نشاط و انرژی باشد.

وی ادامه داد: زنگ درسی باید 45 دقیقه باشد. ادغام دو زنگ با همدیگر یعنی خراب کردن سیستم اعصاب دانش آموز. همه اینها نوعی فشار به دانش آموز است و نتیجه آن بی انگیزگی و بی میلی به مدرسه است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه اگر معلم دوره حرفه‌ای نگذرانده باشد نمی‌تواند از عهده تدریس مفاهیم جدید بر بیاید گفت: باید شرایط لازم برای آموزش و پرورش کیفی فراهم شود. فراهم شدن این زمینه‌ها همگی در دست آموزش و پرورش نیست و باید از بیرون کمک شود.

وی ادامه داد: معلم باید در صدر باشد. اگر معلمی در یک جامعه عزیز باشد و جایگاه داشته باشد حکایت از فرهنگ دوستی مردم آن جامعه دارد. البته نیازمند معلم حرفه ای هستیم که به صورت حرفه ای رتبه بندی شود.

محمدیان تاکید کرد: نیازمند معلم حرفه ای هستیم، اگر این رویه اصلاح و تقویت شد همه مشکلات حل می‌شود. معلمان کنونی تلاش می کنند اما دو مشکل دارند؛ در برخی موارد مهارت پایین است و در برخی موارد انگیزه کاهش یافته است.

خبرگزاری تسنیم:

روایتی از تلاش برای چاپ ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی سال تحصیلی آینده+ فیلم

شناسه خبر: 1536117 سرویس: اجتماعی

۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸

کتاب درسی

این روزها کارگران شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران به صورت شبانه روزی در حال فعالیتند و با چاپ روزانه ۳۵۰ هزار جلد در تلاشند تا ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی سال تحصیلی آینده به موقع به دست دانش‌آموزان برسد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سالانه 138 میلیون جلد کتاب درسی تدوین و به زیر چاپ می‌رود تا همزمان با شروع ماه مهر در اختیار دانش‌آموزان قرار بگیرد و 9 ماه سال تحصیلی همراه هر روز آنها باشند. اما این کتاب‌ها برای رسیدن به دست دانش‌آموزان چه مراحلی را پشت سر می‌گذارند و چه افرادی برای تولید کتاب‌های درسی فعالیت می‌کنند؟

کتاب‌های درسی پس از تدوین و آماده‌سازی توسط مولفان برای چاپ به چاپخانه کتاب‌های درسی ارسال می‌شوند. دو شرکت اُفست و چاپ و نشر کتب درسی ایران کتاب‌های درسی را چاپ می‌کنند، شرکت افست مسئول چاپ کتاب‌های درسی دوره ابتدایی و شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران مسئول چاپ کتاب‌های درسی دوره متوسطه است.

شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران، روز گذشته میزبان جمعی از خبرنگاران بود تا مراحل چاپ و صحافی کتاب‌های درسی را برای دانش‌آموزان به نمایش بگذارند.

کارکنان چاپخانه این روزها با فعالیت 24 ساعته در طول شبانه روز و در قالب دو شیفت در حال چاپ و آماده سازی کتاب‌های درسی سال تحصیلی آینده هستند و روزانه 500 هزار جلد کتاب چاپ می‌شود تا برای مهر سال آینده 138 میلیون جلد کتاب درسی به موقع در اختیار دانش‌آموزان قرار بگیرد.

سید محمد موسوی مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران درباره راه‌اندازی این چاپخانه می‌گوید: در سال 56 تعدادی از ناشران و چاپخانه‌داران با مبلغ6 میلیون تومان سرمایه‌گذاری این شرکت را ایجاد کردند و پس از آن به سراغ وزیر آموزش و پرورش وقت رفتند که او 100 میلیون تومان به آنها کمک کرد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران وزارت آقای نجفی متوجه اختصاص 100میلیون تومان به شرکت چاپ و نشر از سوی آموزش و پرورش شدند بنابراین در سال 75، 49 درصد سهام شرکت برای آموزش و پرورش شد و 51 درصد آن برای بخش خصوصی است.

شرکت چاپ و نشر کتب درسی با ایجاد 27 هزار متر مربع کارگاه جدید و خرید ماشین‌های به روز چاپ از سال 81 تمام کتاب‌های درسی دوره متوسطه اول و دوم را به تنهایی تولید و آنها را در کتاب فروشی‌ها توزیع می‌کند.

* لیتوگرافی؛ نخستین مرحله آماده‌سازی کتاب‌ها در چاپخانه

اما مراحل چاپ و آماده‌سازی کتب درسی در چاپخانه‌ای که در خارج از تهران قرار دارد بدین صورت است که کتاب‌ها پس از تدوین توسط مولفان در اختیار چاپخانه قرار می‌گیرد و نخستین مرحله آماده‌سازی کتاب‌ها در بخش لیتوگرافی است. روند کار در این بخش بدین صورت است که فایل کتاب‌های درسی از آموزش‌وپرورش به بخش لیتوگرافی می‌آید و بر روی زینک قرار می‌گیرد و از هم‌اکنون مراحل آماده سازی کتاب‌های درسی سال آینده در حال اجراست.

در گذشته فعالیت در بخش لیتوگرافی به صورت سنتی بود که با ورود تجهیزات دیجیتال فعالیت سنتی کمرنگ شده است و هم اکنون در بخش لیتوگرافی همه فعالیت‌ها به صورت دیجیتال انجام می‌شود به گونه‌ای که مونتاژ و صفحه‌آرایی توسط کامپیوتر انجام می‌شود و پس از آن کامپیوتر برنامه را به دستگاه زینک می‌دهد.

پس از آماده سازی توسط دستگاه زینک، کارکنان این بخش باید بررسی کنند تا کثیفی و خش بر روی زینک وجود نداشته باشد چرا که در هنگام چاپ مشخص می‌شود.

* در چاپخانه چه خبر است؟

پس از اتمام کار در بخش لیتوگرافی، فعالیت در بخش چاپخانه آغاز می‌شود و زینک‌هایی که مطالب و تصاویر بر روی آن حک شده است به چاپخانه فرستاده می‌شوند.در این بخش دو نوع ماشین چاپ شیت و رُل فعالیت می‌کنند و صفحات چاپ شده توسط ماشین‌های شیت باید به صحافی برود تا توسط ماشین‌های مخصوص تا شوند اما این روند برای کاغذهای چاپ شده توسط ماشین‌های رُل نیاز نیست.

برای چاپ کتاب‌های درسی سالانه 25 هزار تن کاغذ نیاز است و آنگونه که مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران می‌گوید: اغلب کاغذ استفاده شده برای چاپ کتاب‌های درسی خارجی است و از شرکت‌های چند ملیتی اروپایی خریداری می‌شود.

وی درباره چرایی استفاده از کاغذهای خارجی این گونه می‌گوید:‌کاغذ کتاب درسی باید از جنس خوب باشد و باید از مرکب، چسب و کاغذ خوب استفاده کنیم اما کاغذ برخی کتاب‌های درسی نیز کاهی است چرا که به ما فشار می‌آورند باید از کاغذ تولید داخل استفاده کنیم اما کیفیت کاغذ ایرانی پایین است و همین مسئله باعث می‌شود میزان تولید ما 25 درصد کاهش یابد چرا که کاغذ ایرانی داخل ماشین چاپ پاره می‌شود.

سالانه10 هزار تن کاغذ از کارخانه‌های تولید داخل خریداری می‌کنیم، در ابتدا کاغذ ایرانی قابل چاپ نبود اما امروزه و به تدریج کیفیت تا حدودی بهبود یافته است البته کارخانه‌های ایرانی به دلیل خرابی ماشین‌های چاپشان سال گذشته هیچ تولیدی نداشتند اما امسال متعهد شده‌‌اند تا عید 5 میلیون تن کاغذ به ما بدهند.

آخرین مرحله آماده‌سازی کتاب‌های درسی پس از چاپ توسط چاپخانه، مرحله صحافی است و در این بخش کتاب‌ها چسب زده و آماده می‌شوند، مواد و چسب کتاب‌های درسی نیز از ایتالیا وارد می‌شود چرا که مسئولان چاپخانه معتقدند تفاوت بسیاری میان چسب ایتالیایی و چسب ایرانی به لحاظ استقامت وجود دارد.

* پای صحبت کارگران چاپخانه

کار در فضای چاپخانه به دلیل صدای ناشی از دستگاه‌ها، بوی رنگ، کاغذ و چسب و از سوی دیگر جابه‌جا کردن حجم سنگینی از کاغذها دشواری‌های خاص خود را دارد. روزانه 350 هزار جلد کتاب در حال چاپ است و 120 نفر در دو شیفت به صورت 24 ساعت مشغول فعالیت هستند تا کتاب‌های درسی سال آینده به موقع آماده شود.

برای چاپ کتاب‌های درسی دانش‌آموزان، افراد بسیاری در تلاشند، کارگرانی که در فضای چاپخانه با سر و صدای زیاد دستگاه‌های چاپ و بوی چسب به صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند؛ شاید در بدو ورود به چاپخانه آنچه که بیش از هر چیزی توجه‌ را به خود جلب می‌کند صدای بلند دستگاه‌های چاپ است شاید به همین دلیل است که کارگران چاپخانه مشمول سختی کار شده و با 20 سال سابقه بازنشسته می‌شوند.:00

اغلب کارگران به دلیل سر و صدای زیاد دستگاه‌های چاپ، گوشی‌هایی را به گوش دارند تا شنوایی آنها آسیب نبیند اما می‌گویند که سطح شنوایی‌شان به مروز زمان کم می‌شود و گاه به دلیل جابه‌جایی کتاب‌های انباشته شده بر روی هم که سنگین هستند به درد کمر مبتلا شوند.

به گزارش تسنیم، ماه‌هاست که تعداد زیادی از مؤلفان و کارشناسان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با همراهی کارکنان و مسئولان شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران، در تلاشند تا کتاب‌های درسی برای هر سال جدید تحصیلی آماده شود و در زمان مناسب به دست دانش‌‌آموزان برسد. این تلاش‌ها تابستان‌ هر سال شدت بیشتری می‌‌گیرد و گاه نیاز است تا برای تهیه کتاب‌های درسی و توزیع به‌هنگام آن، این تیم به صورت شبانه‌روزی به فعالیت خود ادامه دهد.

 

4- خبرگزاری پانا :

·         تاریخ انتشار: 15 مهر 1396 - 08:18

·         سرویس: آموزش و پرورش - اخبار مدارس - سازمان ها و مراکز تابعه

·         چاپ

گزارش بازدید از شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران

گزارش بازدید از شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران

آنچه می‌خوانید گزارشی از روند تولید کتاب‌های درسی در شرکت چاپ و نشر ایران بزرگ ترین تولیدکننده کتاب های درسی در کشور است که روزانه 350 هزار جلد کتاب درسی تولید و وارد سیستم آموزش و پرورش کشور می کند.


به گزارش خبرنگار پانا، روزهای اول مهر برای دانش آموزان روزهایی به یادماندنی و هیجان انگیز است. همه چیز بوی تازگی دارد؛ لباس های نو، کیف و کفش نو و دفتر و کتاب نو.  بچه ها کتاب های درسی را که از مدرسه تحویل گرفتند یا از کتابفروشی خریده اند با دقت و ظرافت جابه جا می کنند. بعضی بچه ها کتاب ها را جلد می کنند تا در طول سال آسیب کمتری به آنها برسد و تماس مکرر دستان شان طی سال جلد کاغذی شان را خراب نکند. بعد هم نامشان را روی صفحه اول می نویسند یا با برچسب روی آن می چسبانند. ولی خب این روزهای خوب که بچه ها به کتاب هایشان توجه می کنند ممکن است چندان پایدار نباشد. دور نیست روزهایی که کتاب های بعضی دانش آموزان کاربردهایی از قبیل سفره و زیرلیوانی و چهارپایه و حتی توپ فوتبال پیدا می کند!  شاید آشنایی نزدیک با چگونگی تهیه و تولید یک کتاب درسی نظر خیلی ها را عوض میکرد.

اینجا شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران مهم ترین چاپخانه کتاب های درسی در کشور است. سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که متولی تولید کتاب های درسی است از خبرنگارها دعوت کرده تا طی بازدید از این چاپخانه با روند تولید و چاپ کتاب های درسی آشنا شوند. البته بخش نرم افزاری کار یعنی تولید محتوا و طراحی کتاب ها در گروه های دفتر تالیف کتاب های درسی و با همت مولفان و کارشناسان و هنرمندان انجام میشود که حاصل تمام این زحمات در فایل های کامپیوتری به چاپخانه ارسال میشود تا کتابی متولد شود و در طول یک سال تحصیلی یار و راهنمای دانش آموزان در مسیر تاریخ و ریاضی و فارسی و هنر و... باشد.

همه کتاب های دبیرستان اینجا چاپ می شوند

سید محمد موسوی کیانی به محض ورود گروه بازدیدکننده به استقبال میهمانان می آید و ما را به سالن جلسات راهنمایی می کند. برایمان از تاریخچه تاسیس و تغییرات شرکت می گوید که در سال 1356 با مشارکت تعدادی از ناشران و چاپخانه داران تشکیل شده است. بعد از خرید مکان فعلی برای محل چاپخانه وزارت آموزش و پرورش وقت وارد این مشارکت می شود و با مبلغ 100 میلیون تومان هزینه خرید ماشین آلات و راه اندازی چاپخانه را تامین می کند. در حال حاضر 49 درصد سهام شرکت چاپ و نشر به وزارت آموزش و پرورش تعلق دارد.

مهندس موسوی می‌گوید: از سال 1382 همه کتاب های دبیرستان، هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش و کتاب های تربیت معلم در این شرکت چاپ می شود که تولیدی شرکت طی سال گذشته 80 میلیون جلد کتاب بوده است که در سال تحصیلی فعلی مورد استفاده قرار گرفته است.

 وی می افزاید: در حال حاضر تولید کتاب های سال تحصیلی 97-98 آغاز شده تا به موقع کتاب ها را به دست دانش آموزان برسانیم. با این شیوه تولید از سال 1385 در کشور کمبود کتاب درسی نداریم.

 سالن لیتوگرافی

اولین قدم تولید کتاب که طی آن فایل کامپیوتری تبدیل به زینک می‌شود در بخش لیتوگرافی اتفاق می افتد. مهندس عبداللهی مسئول این بخش ضمن معرفی مراحل تولید زینک می گوید: در لیتوگرافی دیجیتال همه فرایند از قبیل ویرایش، صفحه آرایی و چیدمان فرم‌ها بصورت کامپیوتری انجام می شود.

خانم لیدا نیک‌روش مدیرکل نظارت بر نشر و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش که دربخشی از این گردش رسانه ای ما را همراهی می کند درخصوص قطع کتاب های تولیدی می گوید: طی سال ها ما کتاب های درسی را در قطع رحلی و وزیری تولید می کردیم که از سال گذشته قطع رقعی هم به آنها افزوده شده است. کتاب های همراه هنرجو ازجمله کتاب های قطع رقعی هستند.

 سالن چاپ

سالن چاپ با ماشین های عظیم رول و شیت ایستگاه بعدی ماست. مهندس رجب رزاقی مسئول سالن چاپ و مدیر تولید شرکت که از سال 1342 در زمینه تولید کتاب درسی فعالیت می کند میگوید: در اینجا 4 ماشین رول و 10 ماشین شیت داریم که 120 نفر پرسنل شبانه روز در دو شیفت کاری مشغول تولید کتاب های سال تحصیلی 97-98 هستند.

 وی درخصوص تولید روزانه چاپخانه میگوید: به طور متوسط روزانه 350 هزار جلد کتاب در اینجا چاپ و صحافی می شود.

صدای ماشین های چاپ شنیدن هرصدایی جز صدای ماشین‌های چاپ را دشوار کرده و مسئول سالن سعی دارد با صدای بلند توضیحاتی به مهمان ها ارائه دهد. از او درباره کارکردن دائم در محیطی پرسروصدا می پرسم. می گوید: این سروصداها باعث ایجاد عادت بلند حرف زدن در همه ما می شود. همیشه وقتی از محل کار به منزل می روم همسر و فرزندانم از صدای بلند من شکایت دارند ولی دیگر عادت کرده ایم.

سالن صحافی

فرم های چاپ شده که در دستگاه های چاپ تا خورده اند به بخش صحافی منتقل می شوند. مهندس احسان مخدومی مسئول سالن صحافی اینطور توضیح می دهد:  در ماشینی به نام کتابساز ابتدا فرم های یک کتاب کنار هم قرار می گیرند سپس وارد بخش رنده میشوند تا حاشیه اضافی قسمت شیرازه کتاب بریده شود. در ادامه جلد روی آن ها قرار می گیرد و چسب میخورند. بعد به قسمت برش می روند و از هر طرف 5 میلیمتر حاشیه بریده میشود تا شکل ظاهری یک کتابِ کامل را پیدا کنند.

وی می افزاید: اکثر کتاب ها اصطلاحا ته‌چسب هستند ولی بعضی در کتاب ها فرم ها با منگنه وصل می شوند که فرایند منگنه خوردن و برش حاشیه ها در دستگاهی به نام مفتول انجام می شود.

کتاب های آماده در پایان به قسمت شرینک می روند تا بسته بنده شده به انبار شرکت منتقل شوند.

=====================================================================================================================

گزارش اختصاصی ایرنا؛

چرخه تولید کتاب های درسی از چاپخانه تا مدرسه

تهران - ایرنا - وقتی کتاب درسی به دست دانش آموزان می رسد، شاید در نگاه اول چند ورق با نوشته و تصویر تداعی کند اما در پس همین چند ورق کاغذ، تلاشی پنهان از زنجیره ای به هم پیوسته نهفته است، کارگرانی که شبانه روز مشغول کارند

http://img8.irna.ir/1396/13960712/82685012/n82685012-71906515.jpg.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در سومین سفر رسانه ای خود این بار خبرنگاران را به کیلومتر 17 جاده مخصوص کرج شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی برد، جایی که دستگاه ها و ماشین های چاپ بی وقفه در حرکت هستند تا کتاب های درسی دوره های اول و دوم متوسطه، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش را چاپ کنند.
در اینجا دیگر خبری از روش سنتی تولید کتاب نیست، شرکت چاپ و نشر نیز پا به پای زمانه تغییر کرده و از بهترین و پیشرفته ترین ماشین آلات چاپ و نشر و البته کاغذ مرغوب بهره گرفته، تا کتابی در خور و شایسته دانش آموز ایرانی تولید کند.
حرکت، تکاپو، هیاهو و سر و صدای دستگاه ها در بخش کارگاهی این شرکت در بدو ورود آرامش را از تازه واردان می گیرد اما کارگران با آرامش و صبوری همچنان مشغول فعالیت هستند و دستگاه هایی که بی وقفه می چرخد و کاغذهای سفیدی که در یک چرخه، و در چشم برهم زدنی پر از نوشته و تصویر می شوند، در لابلای این کار سخت، خودنمایی می کنند.
در گذشته نه چندان دور، کتاب های درسی پس از تالیف به صورت پرینت و صفحه به صفحه به این شرکت سپرده می شد تا به شیوه دستی و سنتی از آن عکس تهیه کرده و مونتاژ شود اما اینک تمامی کارها در بخش لیتوگرافی و زینگ و دیگر مراحل با بهره گیری از نرم افزار و به روشی کاملا مدرن انجام می شود.
دو نوع ماشین شیت و رول در فرآیند چاپ به کمک آمده اند تا 600 نیروی کار توانمند ایرانی به طور شبانه روزی و در دو شیفت، 350 هزار جلد کتاب را از مرحله چاپ عبور داده و برای دانش آموزان این سرزمین آماده کنند.
مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش در جریان این بازدید با بیان اینکه از اول مرداد ماه چاپ کتاب های درسی که تغییری ندارد، برای سال تحصیلی 98-97 آغاز شده است، گفت: برای توزیع کتاب های درسی تا قبل از شروع سال تحصیلی، شرکت چاپ و نشر با پنج هزار و 800 کتابفروش در سراسر کشور قرارداد تنظیم می کند و طبق برآورد مرکز آمار و فناوری وزارت آموزش و پرورش، تعداد کتاب های مورد نیاز در اختیار آنها قرار می گیرد.
لیدا نیک روش با بیان اینکه شرکت چاپ و نشر مسئولیت چاپ کتاب های درسی دوره متوسطه اول، دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش را به عهده دارد، تصریح کرد: این شرکت کتاب ها را به مراکز استان ارسال می کند و در ادامه وظیفه توزیع از استان تا مدرسه به عهده ادارات کل آموزش و پرورش است.
مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: سیاست این وزارتخانه افزایش استفاده از کاغذ ایرانی است از این رو با دو شرکت افست (مسئول چاپ کتاب های دوره ابتدایی) و چاپ و نشر (مسئول چاپ کتاب های متوسطه اول، دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش) استانداردهای مدنظر برای بهره گیری از کاغذ تولید داخل را تشریح کرده ایم و این دو شرکت متعهد شده اند تا 50 درصد به استانداردهای تعیین شده برسند.
نیک روش با اشاره به اینکه کاغذ تولید داخل به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای دو شرکت را تامین کند، اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک به مرحله ای برسیم که تمامی کتاب های درسی با کاغذ ایرانی چاپ شود.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی نیز گفت: این شرکت سالانه 80 میلیون جلد کتاب درسی چاپ می کند و هیچ گونه مشکلی برای توزیع کتاب در میان دانش آموزان وجود ندارد.
سید محمد موسوی با بیان اینکه این شرکت از سال 1356 فعالیت خود را ابتدا در وسعت کم و تنها با 6 ماشین چاپ آغاز کرد، ادامه داد: از آنجا که این شرکت به تنهایی قادر به چاپ 120 میلیون جلد کتاب درسی در آن زمان نبود و تنها 31 میلیون جلد در سال تولید داشت، با کمک دیگر شرکت ها این نیاز آموزش و پرورش تامین می شد و البته کتابها با تاخیر چند ماهه به دست دانش آموزان می رسید.
وی با اشاره به اینکه عده ای از ناشران و چاپخانه داران با سرمایه اولیه 60 میلیون ریال شرکت چاپ و نشر را راه اندازی کردند و از وزارت آموزش و پرورش وقت نیز مبلغ یک میلیارد ریال برای گسترش و تجهیز شرکت دریافت کردند، تصریح کرد: در سال 75 با توافق های انجام شده مقرر شد 49 درصد سهام این شرکت به وزارت آموزش و پرورش و 51 درصد به بخش خصوصی اختصاص یابد.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ادامه داد: این شرکت اکنون با دارا بودن 600 نیرو در مکانی به وسعت 27 هزار مترمربع و به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت است و با بهره گیری از پیشرفته ترین ماشین آلات چاپ و صحافی توانسته است کتاب های درسی را به موقع به دست دانش آموزان برساند و از سال 85 با کمبود کتاب مواجه نبوده ایم.
موسوی افزود: کتاب های درسی از طریق این شرکت به استان ها ارسال شده و در اختیار کتابفروشی ها برای توزیع در میان دانش آموزان قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: از آنجا که دانش آموزان مدت زمان زیادی با کتاب در تماس هستند همواره سعی شده از بهترین نوع کاغذ upm استفاده شود و تمامی ملزومات کتاب درسی قبل از چاپ مورد آزمایش قرار گیرد تا مشکلی به وجود نیاید.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی اضافه کرد: کیفیت کتاب های درسی به لحاظ مرکب، چسب و کاغذ در مقایسه با پنج سال قبل افزایش یافته و به منظور کمک به کاغذ تولید داخل این شرکت و شرکت افست هر یک سفارش 10 هزار تن کاغذ به تولید کنندگان داده اند.
به گفته موسوی در دو سال گذشته به دلیل مشکلات تولید کنندگان، کاغذ تولید داخل نداشته ایم اما قرار است تا پایان امسال، پنج هزار تن کاغذ توسط تولید کنندگان ایرانی در اختیار این شرکت گذاشته شود.
وی عنوان کرد: در ابتدا کاغذ تولید داخل به دلیل بروز برخی مشکلات قابل چاپ نبود ولی اکنون با تلاش و همفکری کارشناسان و متخصصان کاغذ ایرانی برای تولید کتاب های درسی آماده شده و امید است در آینده نزدیک به استانداردهای اروپایی نزدیک شویم تا دیگر نیازی به خرید کاغذ خارجی نباشد.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی نیز گفت: کتاب ها از کیفیت بالاتری در مقایسه با سال های گذشته برخوردار است اما برخی کتابفروشی ها در شهرستان ها کتاب ها را با این عنوان که پاره نشود، منگنه کرده و دو برابر قیمت پشت جلد کتاب به فروش می رسانند که این نوعی سود جویی است.
موسوی با بیان اینکه در تهران نیز اغلب خانواده ها تمایل به سیمی کردن کتاب ها دارند در صورتی که نیازی به این کار نیست، اظهار کرد: در دوره ابتدایی به دلیل استفاده زیاد دانش آموزان از کتاب ممکن است قدری زودتر کتاب ها خراب شود اما در دوره متوسطه کمتر شاهد این مساله هستیم و تاکنون ایرادی از کیفیت پایین کتاب های درسی به دست ما نرسیده است.
در سال تحصیلی 97-96 حدود 138 میلیون جلد کتاب درسی به چاپ رسیده است که تاکنون 128 میلیون جلد آن در میان دانش آموزان قرار گرفته است.

* سخن آخر
فرآیند تولید کتاب های درسی بسیار هزینه بر و زمان بر است و تا زمانی که کتاب به دست دانش آموزان برسد، زنجیره ای از امکانات و تجهیزات اعم از نیروی کار، ماشین آلات و دستگاه ها باید به هم وصل شوند تا نتیجه این چرخه، تولید کتاب هایی با کیفیت و مناسب باشد، پس دانش آموزان برای قدردانی از این سرمایه های ارزشمند باید احساس مسئولیت کرده و در نگهداری کتاب های خود کوشا باشند.
سومین سفر رسانه ای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش روز گذشته(سه شنبه) با حضور جمعی از خبرنگاران صورت گرفت.
فراهنگ ** 1883 ** گزارش و عکس از: مریم جلوداران * انتشار: امید غیاثوند

تولید 80 میلیون جلد کتاب درسی در شرکت چاپ و نشر

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران اعلام کرد؛

تولید 80 میلیون جلد کتاب درسی در شرکت چاپ و نشر

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران گفت: 80 میلیون جلد کتاب برای مقطع متوسطه طی سال گذشته در شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران تولید شده است.


سید محمد موسوی کیانی روز سه شنبه 11 مهرماه 96 در نشستی با نمایندگان رسانه ها اظهار داشت: از سال 1382 همه کتاب های دبیرستان، هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش و کتاب های تربیت معلم در این شرکت چاپ می شود که تولیدی شرکت طی سال گذشته 80 میلیون جلد کتاب بوده است و در سال تحصیلی فعلی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر تولید کتاب های سال تحصیلی 97-98 آغاز شده تا به موقع کتاب ها را به دست دانش آموزان برسانیم. با این شیوه تولید از سال 1385 در کشور کمبود کتاب درسی نداریم.

 

حمایت از تولید ملی با مصرف کاغذ داخلی

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران درخصوص کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تولید کتاب های درسی گفت: از بهترین اجناس موجود در بازار استفاده می کنیم تا هیچ نوع خطری متوجه سلامتی دانش آموزان نشود. در سال های اخیر سعی ما بر این بوده که از کاغذ تولید داخل در کارمان استفاده کنیم تا از تولید ملی حمایت کرده باشیم.

 

سالانه 10 هزار تن کاغذ داخلی مصرف می کنیم

موسوی ادامه داد: استانداردهای مورد نظرمان را به تولیدکنندگان داخلی کاغذ اعلام کردیم و آنها سعی دارند به این استانداردها برسند. از لحاظ ظرفیت تولید فعلا تولیدکنندگان داخلی ظرفیت کافی برای تامین کل کاغذ مصرفی برای تولید کتاب های درسی را ندارند که امیدواریم به زودی به این ظرفیت دست پیدا کنیم تا روزی برسد که در تولیداتمان فقط از کاغذ ایرانی استفاده کنیم. درحال حاضر 10 هزار تن از کاغذهای داخلی می خریم ولی مصرف ما 25 هزار تن است.

وی با اشاره به فرایند توزیع کتاب های دوره متوسطه در کشور گفت: حدود 5 هزار و 800 کتابفروشی در سراسر کشور پیش از شروع سال تحصیلی طبق قرارداد با شرکت چاپ و نشر وظیفه توزیع کتاب های درسی مقطع متوسطه را بر عهده دارند. البته کتاب های فنی وحرفه ای و کاردانش به آموزش و پرورش هر استان ارسال ارسال می شود و از استان تا مدرسه توزیع برعهده آموزش و پرورش است.

شایان ذکر است طبق اعلام سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، آمار کل کتاب های تولیدشده برای سال تحصیلی فعلی 138 میلیون نسخه کتاب بوده که 80 میلیون جلد آن در شرکت چاپ و نشر و بقیه در شرکت افست به چاپ رسیده است.

===============================================================

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی عنوان کرد

چاپ 80 میلیون جلد کتاب درسی با 25 هزار تُن کاغذ/ استفاده از 10 هزار تُن کاغذ داخلی

خبرگزاری فارس: چاپ 80 میلیون جلد کتاب درسی با 25 هزار تُن کاغذ/ استفاده از 10 هزار تُن کاغذ داخلی

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی با بیان اینکه برای چاپ 80 میلیون جلد کتاب درسی، 25 هزار تُن کاغذ استفاده می‌شود، گفت: در سال حدود 10 هزار تُن کاغذ داخلی استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ سید محمد موسوی مدیر عامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این شرکت در سال 56 تأسیس شده است، اظهار داشت: سهام‌داران اولیه این شرکت، ناشران و چاپخانه‌داران هستند و با مبلغ سرمایه اولیه 6 میلیون تومان، ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در این شرکت، کتب درسی دوره‌های متوسطه اول و دوم، پیش‌دانشگاهی، فنی و حرفه‌ای و کاردانش چاپ می‌شود.

 مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی افزود: وزیر آموزش و پرورش وقت، 100 میلیون تومان به این شرکت اختصاص داد و روند کار تا سال 75 ادامه داشت.

 موسوی اضافه کرد: از سال 75، 49 درصد سهام شرکت به آموزش و پرورش و 51 درصد به بخش خصوصی واگذار شد و شرکت سهامی خاص است؛ بخش خصوصی 3 نفر و آموزش و پرورش 4 نفر را به هیأت مدیره معرفی کرد.

 وی یادآور شد: کارگاهی را در متراژ 27 هزار مترمربع با بهترین دستگاه‌ها ایجاد کردیم و از سال 80، کتب درسی را به موقع چاپ و توزیع می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی خاطرنشان کرد: در این شرکت کتب درسی دوره‌های متوسطه اول و دوم، هنرستان و تربیت معلم چاپ می‌شود و در اختیار کتابفروشی‌ها قرار می‌گیرد؛ ضمن اینکه در تولید کتب، از بهترین کاغذ وارداتی استفاده می‌شود.

موسوی با بیان اینکه از کشور چین به دلیل «داشتن خاک زیاد در کاغذ»، کاغذی خریداری نمی‌کنیم‌، گفت: باید از کاغذ و مرکب و چسب خوب در تولید استفاده کنیم و کاغذ در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گیرد.

وی متذکر شد: به دلیل اینکه قصد کمک به تولید کاغذ را داخلی داریم، در بعضی از کتاب‌ها کاغذ کاهی نیز استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی تصریح می‌کند: در سال حدود 10 هزار تُن کاغذ داخلی استفاده می‌کنیم؛ ضمن اینکه در سال، 25 هزار تُن کاغذ برای تولید 80 میلیون کتاب درسی نیازمند هستیم.

موسوی در واکنش به ادعای بعضی از والدین و دانش‌آموزان مبنی بر نیاز کتاب‌ها به منگنه دار شدن، عنوان کرد: کتاب‌ها نیازی به منگنه‌دار شدن ندارند بلکه کتابفروشی‌ها به خصوص در شهرستان‌ها برای سودجویی بیشتر، کتب دانش‌آموزان را منگنه دار می‌کنند؛ البته این نیاز در کتب درسی دوره ابتدایی بیشتر احساس می‌شود.

وی با اشاره به روند چاپ کتاب درسی، ابراز داشت: بعد از صحافی کتب، 40 جلد از کتاب‌ها برای بررسی به آموزش و پرورش داده می‌شود؛ در نتیجه ما بر روی محتواهای کتب هیچ نقشی نداریم.

مدیر عامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی از فعالیت 600 نیروی اداری و تولیدی در این شرکت و فعالیت شبانه‌روزی آنها در چاپ کتب درسی خبر داد.

 انتهای پیام/

=================================================================

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی :

صحافی کتاب های درسی هیچ مشکلی ندارد

تهران- ایرنا- مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: صحافی کتاب های درسی پایه های مختلف تحصیلی از کیفیت لازم برخوردار است، هیچ گونه مشکلی ندارد و تاکنون گزارشی در این رابطه ارائه نشده است.

http://img8.irna.ir/1396/13960712/82684775/n82684775-71905995.jpg

به گزارش روز چهار‌شنبه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، لیدا نیک روش در حاشیه سومین گردش رسانه ای خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش و بازدید از شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی در نشست خبری افزود: اینکه گفته می شود کتاب های درسی کیفیت ندارد را به هیچ وجه نمی پذیریم شاید در سال های گذشته به دلیل مشکلات مواد اولیه و تحریم اقتصادی نمی توانستیم مواد اولیه را به موقع وارد کنیم اما اکنون هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی با بیان اینکه خانواده ها عادت دارند به محض دریافت کتاب های درسی، آنها را سیمی کنند، اظهار داشت: در دوره ابتدایی به دلیل سن کم بچه ها و نگهداری نادرست، کتاب های درسی زودتر خراب می شود اما در دوره های تحصیلی بالاتر این مساله کمتر به چشم می خورد و نیازی به سیمی کردن کتابها نیست.
مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی یادآور شد: اگر بهترین صحافی انجام شود اما دانش آموزان، فرهنگ درست استفاده کردن از کتاب را نیاموخته باشند، نمی توان کاری کرد.

** آغاز چاپ کتاب های درسی 98-97 از اول مردادماه
نیک روش با اشاره به اینکه از اول مردادماه چاپ کتاب های درسی که تغییری ندارد، برای سال تحصیلی 98-97 آغاز شده است، گفت: برای توزیع کتاب های درسی تا قبل از شروع سال تحصیلی، شرکت چاپ و نشر با پنج هزار و 800 کتابفروش در سراسر کشور قرارداد تنظیم می کند و طبق برآورد مرکز آمار و فناوری وزارت آموزش و پرورش، تعداد کتاب های مورد نیاز در اختیار آنها قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه شرکت چاپ و نشر مسئولیت چاپ کتاب های درسی دوره متوسطه اول، دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش را به عهده دارد، تصریح کرد: این شرکت کتاب ها را به مراکز استان ارسال می کند و در ادامه وظیفه توزیع از استان تا مدرسه به عهده ادارات کل آموزش و پرورش است.
مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: سیاست این وزارتخانه افزایش استفاده از کاغذ ایرانی است از این رو با دو شرکت افست (مسئول چاپ کتاب های دوره ابتدایی) و چاپ و نشر (مسئول چاپ کتاب های متوسطه اول، دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش) استانداردهای مدنظر برای بهره گیری از کاغذ تولید داخل را تشریح کرده ایم و این دو شرکت متعهد شده اند تا 50 درصد به استانداردهای تعیین شده برسند.
نیک روش با اشاره به اینکه کاغذ تولید داخل به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای دو شرکت را تامین کند، اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک به مرحله ای برسیم که تمامی کتاب های درسی با کاغذ ایرانی چاپ شود.
فراهنگ**1883**1055
خبرنگار: مریم جلوداران**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی:هیچ کتاب درسی نیاز به «منگنه‌دار شدن» ندارد

خبرگزاری فارس: هیچ کتاب درسی نیاز به «منگنه‌دار شدن» ندارد

مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی با بیان اینکه سیاست دولت و وزارت آموزش و پرورش، استفاده از کاغذ تولید داخل در چاپ کتب درسی است، گفت: هیچ کتاب درسی نیاز به منگنه‌دار شدن، ندارد.

 به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، لیدا نیک‌روش مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی در جمع خبرنگاران با اشاره به روند چاپ کتب درسی، اظهار داشت: 5800 کتابفروشی در کشور وجود دارد که در خصوص توزیع کتب درسی همکاری می‌کنند.

 وی ادامه داد: سیاست دولت و آموزش و پرورش این است که به سمت مصرف کاغذهای تولید داخل برویم.

نیک‌روش در خصوص قیمت کتب درسی، خاطرنشان کرد: عوامل مختلفی مانند اندازه کتاب، نرخ تورم و نیروی انسانی در قیمت کتاب درسی مؤثر است؛ البته امسال تلاش کردیم قیمت کتاب‌های درسی زیر نرخ تورم باشد.

مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی اضافه کرد: در سال‌های گذشته اندازه کتب درسی به صورت رحلی و وزیری بود، اما امسال برای دومین سال، اندازه رُقعی نیز اضافه شده است.

وی با تأکید بر اینکه هیچ کتاب درسی نیاز به منگنه‌دار شدن ندارد، گفت: قاطعانه اعلام می‌کنم صحافی کتب درسی منوط به اینکه درست استفاده شود، نیازی به منگنه‌دار شدن، ندارد.

انتهای پیام/

 

 

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی :

شرکت چاپ و نشر سالانه 80 میلیون جلد کتاب درسی چاپ می کند

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی گفت: این شرکت سالانه 80 میلیون جلد کتاب درسی چاپ می کند و هیچ گونه مشکلی برای توزیع کتاب در میان دانش آموزان وجود ندارد.

http://img8.irna.ir/1396/13960712/82684842/n82684842-71906117.jpg

به گزارش روز چهار‌شنبه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، سید محمد موسوی در حاشیه سومین گردش رسانه ای خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش و بازدید از شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی در نشست خبری با بیان اینکه تمام کتابهای متوسطه اول و دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش توسط شرکت چاپ و نشر منتشر می شود، افزود: این شرکت از سال 1356 فعالیت خود را ابتدا در وسعت کم و تنها با 6 ماشین چاپ آغاز کرد.
وی ادامه داد: از آنجا که این شرکت به تنهایی قادر به چاپ 120 میلیون جلد کتاب درسی در آن زمان نبود و تنها 31 میلیون جلد در سال تولید داشت، با کمک دیگر شرکت ها این نیاز آموزش و پرورش تامین می شد و البته کتابها با تاخیر چند ماهه به دست دانش آموزان می رسید.
وی با اشاره به اینکه عده ای از ناشران و چاپخانه داران با سرمایه اولیه 60 میلیون ریال شرکت چاپ و نشر را راه اندازی کردند و از وزارت آموزش و پرورش وقت نیز مبلغ یک میلیارد ریال برای گسترش و تجهیز شرکت دریافت کردند، تصریح کرد: در سال 75 با توافق های انجام شده مقرر شد 49 درصد سهام این شرکت به وزارت آموزش و پرورش و 51 درصد به بخش خصوصی اختصاص یابد.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ادامه داد: این شرکت اکنون با دارا بودن 600 نیرو در مکانی به وسعت 27 هزار مترمربع و به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت است و با بهره گیری از پیشرفته ترین ماشین آلات چاپ و صحافی توانسته است کتاب های درسی را به موقع به دست دانش آموزان برساند و از سال 85 با کمبود کتاب مواجه نبوده ایم.
موسوی افزود: کتاب های درسی از طریق این شرکت به استان ها ارسال شده و در اختیار کتابفروشی ها برای توزیع در میان دانش آموزان قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: از آنجا که دانش آموزان مدت زمان زیادی با کتاب در تماس هستند همواره سعی شده از بهترین نوع کاغذ upm استفاده شود و تمامی ملزومات کتاب درسی قبل از چاپ مورد آزمایش قرار گیرد تا مشکلی به وجود نیاید.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی اضافه کرد: کیفیت کتاب های درسی به لحاظ مرکب، چسب و کاغذ در مقایسه با پنج سال قبل افزایش یافته و به منظور کمک به کاغذ تولید داخل این شرکت و شرکت افست هر یک سفارش 10 هزار تن کاغذ به تولید کنندگان داده اند.
به گفته موسوی در دو سال گذشته به دلیل مشکلات تولید کنندگان، کاغذ تولید داخل نداشته ایم اما قرار است تا پایان امسال، پنج هزار تن کاغذ توسط تولید کنندگان ایرانی در اختیار این شرکت گذاشته شود.
وی عنوان کرد: در ابتدا کاغذ تولید داخل به دلیل بروز برخی مشکلات قابل چاپ نبود ولی اکنون با تلاش و همفکری کارشناسان و متخصصان کاغذ ایرانی برای تولید کتاب های درسی آماده شده و امید است در آینده نزدیک به استانداردهای اروپایی نزدیک شویم تا دیگر نیازی به خرید کاغذ خارجی نباشد.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی نیز گفت: کتاب ها از کیفیت بالاتری در مقایسه با سال های گذشته برخوردار است اما برخی کتابفروشی ها در شهرستان ها کتاب ها را با این عنوان که پاره نشود، منگنه کرده و دو برابر قیمت پشت جلد کتاب به فروش می رسانند که این نوعی سود جویی است.
موسوی با بیان اینکه در تهران نیز اغلب خانواده ها تمایل به سیمی کردن کتاب ها دارند در صورتی که نیازی به این کار نیست، اظهار کرد: در دوره ابتدایی به دلیل استفاده زیاد دانش آموزان از کتاب ممکن است قدری زودتر کتاب ها خراب شود اما در دوره متوسطه کمتر شاهد این مساله هستیم و تاکنون ایرادی از کیفیت پایین کتاب های درسی به دست ما نرسیده است.
در سال تحصیلی 97-96 حدود 138 میلیون جلد کتاب درسی به چاپ رسیده است که تاکنون 128 میلیون جلد آن در میان دانش آموزان قرار گرفته است.
فراهنگ**1883**1055
خبرنگار: مریم جلوداران**انتشار: زینب کارگر

=====================================================================================خبرگزاری پانا

تاریخ انتشار: 11 مهر 1396 - 10:59

سرویس: آموزش و پرورش - اخبار مدارس - سازمان ها و مراکز تابعه

کتابهای درسی هر 5 سال باید تغییر کنند/عیب کتابها را مشفقانه بیان کنیم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی:

کتابهای درسی هر 5 سال باید تغییر کنند/عیب کتابها را مشفقانه بیان کنیم

ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با انتقاد از طولانی بودن ساعت درسی در مدارس کشور گفت:90 دقیقه درس و فقط 10 دقیقه زنگ تفریح یعنی خراب کردن سیستم اعصاب دانش آموز و معلم. ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد زیرا بعد از آن دانش آموزی یاد نمی گیرد .


به گزارش خبرنگار پانا؛ حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان امروز سه شنبه 11 مهر 96 در نشستی با نمایندگان رسانه ها با انتقاد از طولانی بودن ساعت کلاسها در مدارس اظهار کرد: ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد. 90 دقیقه درس و فقط 10 دقیقه زنگ تفریح یعنی خراب کردن سیستم اعصاب دانش آموز و معلم. دیگر دانش آموز خسته و گرسنه است و چیزی یاد نمی گیرد.

وی با اشاره به انتقاداتی که از دستگاه تعلیم و تربیت وجود دارد گفت: برای ما نسخه فنلاند و ژاپن را می پیچند در حالیکه بهتر است همین نسخه خودمان را درست اجرا کنیم. آموزش وپرورش ما امروز همان شیر بی یال و دم و اشکم است. معلم تعلیم ندیده و بی تجربه، نبودن بودجه و نبودن تجهیزات همگی از موانعی هستند که ما را از رسیدن به نسخه مطلوب باز می دارند.

چرا معلم بی تجربه باید در دوره ابتدایی تدریس کند؟

محمدیان اشاره کرد: در استخدام نیروی انسانی در آموزش و پرورش از یک طرف بحث اشتغال مطرح است و ازطرفی بهره برداری سیاسی از اشتغال تعدادی بیکار در سیستم آموزش و پرورش، در حالیکه آموزش و پرورش ما نیاز به نیروی حرفه ای دارد. خانواده ها هم می خواهند فرزندشان را معلم قوی و آموزش دیده تربیت کنند.

وی افزود: من معتقدم معلم باید در صدر بنشیند. کرامت معلم از فرهنگ دوستی و فرهیختگی آن جامعه حکایت دارد. اما معلم را باید حرفه ای بار بیاوریم. معلم باید رتبه بندی حرفه ای شود. آیا ممکن است دانشجوی سال اول پزشکی را برای درمان کودکان بگذارند؟ پس چرا معلم بی تجربه باید در دوره ابتدایی تدریس کند؟ دوره ابتدایی معلم حرفه ای می خواهد. متاسفانه مهارت در بسیاری زمینه ها کم است و انگیزه ها هم پایین آمده است.

حذف کنکور نزدیک شدن به سیاست چند تالیفی را در پی دارد

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سیاست چند تالیفی در نظام تعلیم و تربیت گفت: اگر توانستیم خیمه و خرگاه کنکور را جمع کنیم یک قدم به سیاست چندتالیفی نزدیک شده ایم تا دانش و سواد واقعی دانش آموز را مورد سنجش قرار دهیم و گرنه جز حفظ طوطی وار مطالب حاصل ما نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: حذف کامل کنکور و اجرای طرح شهاب دو لازمه اصلی رسیدن به روزی است که هر فرد در جایگاه واقعی خود قرار گیرد.

138 میلیون جلد کتاب چاپ کردیم

محمدیان با اشاره به تولید کتاب های درسی برای سال تحصیلی 96-97 اظهار داشت: امسال با وجود کاستی ها و مشکلاتی که داشتیم توانستیم کتابهای درسی پایه یازدهم را در پایه های نظری و فنی حرفه ای و کاردانش تدوین، چاپ و منتشر کنیم.امسال ۱۳۸ میلیون نسخه کتاب چاپ شد که تا امروز ۱۲۸ میلیون نسخه توزیع شده است. تا آخر مهر هم اجزای بسته های آموزشی مربوط به دانش آموزان از جمله سی دی ها و کتابهای گویا تولید خواهد شد که تا ۱۵ آبان توزیع میشود.  

وی افزود: تولید محتوای الکترونیکی برای آموزش معلمان هم انجام شده که در شبکه ملی مدارس (رشد ) بار گذاری میشود.

معاون پژوهشی وزیر با اشاره به برخی جنجال های رسانه ای در سالهای اخیر درخصوص مطالب کتابهای درسی گفت: تنها سایت معتبر کتابهای درسی سامانه اداره کل تدوین، چاپ و توزیع کتاب‌های درسی است و نقل هرگونه خبر درخصوص کتابهای درسی باید برگرفته از این وبسایت باشد و مطلب خارج از این منبع از دایره مسئولیت ما خارج است.

کتاب ها بعد از 30 سال عوض شد 

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در دوره ای پیش از تدوین سند تحول بنیادین گرفتار نوعی تاخیر تاریخی بود گفت:  مثلا در سال ۸۹ کتاب ریاضی ما بعد از ۳۰ سال تغییر کرد. در حالی که کتابهای درسی باید هر ۵ سال یکبار تغییر کند.

محمدیان خاطرنشان کرد: تالیف کتابهای درسی باید مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت باشد که در کشور ما سند تحول بنیادین مرجع همه تغییرات در کتابهای درسی است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درخصوص تغییرات کتاب های درسی ادامه داد: همچنین نیازهایی هستند که در تغییرات کتابها نقش تعیین کننده دارند. مرجع تشخیص این نیازها دستگاههایی مثل مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیئت دولت هستند. مثلا موضوعاتی مثل آب، محیط زیست، وحدت ملی در این مراجع تعیین میشوند . 

وی افزود: علایق دانش آموزان و نیازهای بازار کار هم تعیین کننده هستند که در نهایت این نیازها باید به زبان برنامه درسی ملی ترجمه شوند. 

صفحه کتاب درسی صفحه نیازمندیهای مجله نیست

 محمدیان با اشاره به اینکه تنها مراجع صلاحیت دار باید نیازهای جامعه در تغییر کتابهای درسی را تعیین کنند گفت: صفحه کتاب درسی صفحه نیازمندیهای مجله نیست. باید تغییر مورد نظر جزو نیازهای ملی باشد، سواد عمومی را بالا ببرد یا به هنجارسازی در جامعه کمک کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با انتقاد از برخی حمله های رسانه ای به سازمان پژوهش درخصوص کتاب های درسی و اذعان به وجود برخی کاستی ها در کتابهای درسی گفت: عیب ها و نواقص را رندانه پنهان کردن حماقت است ولی تشدید کردن رندانه و عامدانه عیب ها هم خیانت است. در این میان بیان عیب ها به صورت مشفقانه عین رسالت است.

============================================================

5- باشگاه خبرنگاران جوان:

تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی:

کتاب درسی ریاضی بعد از 30 سال تغییر کرد/ صفحه کتاب‌های درسی صفحه نیازمندی‌ها نیست

محمدیان با اشاره به اینکه کتاب ریاضیات 30 سال تغییر نکرده بود گفت: با اعمال تغییرات، پیشرفت‌های بسیاری در این کتاب انجام شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در حاشیه سومین تور رسانه‌ای خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش گفت : امسال با وجود کاستی‌ها و مشکلات، کتاب های پایه یازدهم در دوره نظری و شاخه های فنی و حرفه ای و کار دانش تولید و توزیع شد.

 

محمدیان افزود: 10 میلیون جلد باقی مانده از کتاب های درسی نیز به این دلیل چاپ شده که اگر کتاب ها در نقل و http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1396/7/11/6847373_424.jpgانتقالات دچار آسیب و یا حادثه‌ای شد با کمبود مواجه نشویم.

 

 

محمدیان با اشاره به اینکه تا اواخر مهر ماه برخی اجزاء بسته های آموزشی مانند سی دی یا کتاب های گویا از تولید خارج شده و تا 15 آبان در دسترس مدارس و دانش آموزان قرار می گیرد، اظهار کرد: امسال همانند سال‌های گذشته علاوه بر توزیع کتاب‌های درسی برای دانش آموزان، کتاب‌های جدید التالیف ویژه معلمان نیز چاپ و منتشر شده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصریح کرد: روزانه بین 500 تا 600 هزار جلد کتاب توسط شرکت های افست و چاپ و نشر برای تمامی پایه های تحصیلی چاپ و منتشر می شود.

وی بیان کرد: تولیدات درسی در شبکه ملی آموزشی رشد بارگزاری شده است و معلمان و دانش آموزان می توانند با مراجعه به سایت دفتر تالیف سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، متن و روش و ارزشیابی کتاب های درسی را مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه تنها سایت معتبر کتاب های درسی سامانه اداره کل تدوین، چاپ و توزیع کتاب‌های درسی است افزود: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی صرفا مسئولیت هر آنچه در این سامانه بارگزاری شده را می‌پذیرد.

 رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از تجلیل مولفان کتاب‌های درسی در 30 مهر ماه در مدرسه دارالفنون خبر داد و بیان کرد: در حاشیه این آئین نمایشگاهی از تغییرات محتوای کتاب های درسی از قبل تا بعد از انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته می شود.

 محمدیان به مساله عمر کتاب‌های درسی اشاره کرد و گفت: عمر مفید یک کتاب درسی پنج سال است و در این مدت مطالب آن بازنگری و ارزشیابی می‌شود و در نهایت با پیدا کردن اشکالات، تغییرات کلی انجام خواهد شد.

وی افزود: کتاب ریاضیات 30 سال تغییر نکرده بود که اکنون با اعمال تغییرات، پیشرفت‌های بسیاری در این کتاب صورت گرفته است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی عنوان کرد: تدوین برنامه درسی مبتنی بر نیازها بوده که این امر توسط مراجع قانونی همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، هیات دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می شود و از والدین و دانش آموزان نیز نظر خواهی شده و نیاز بازار کار نیز مدنظر قرار می گیرد.

محمدیان یادآور شد: موضوعات بسیاری برای درج در کتاب های درسی به سازمان پژوهش پیشنهاد می‌شود اما باید توجه داشت که صفحه کتاب‌های درسی صفحه نیازمندی‌های مجلات و تابلو اعلانات نیست بلکه باید مشخصه های آن جزو نیازهای عمومی باشد.

وی افزود : آثار تولید شده آموزش و پرورش محرمانه نیست بلکه در منزل همه مردم وجود دارد و همگان می توانند تغییرات و نقص‌ها را مشاهده کرده و تذکرات لازم را ارائه دهند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی عنوان کرد : نقدها و عیب‌های رندانه درباره کتاب های درسی حماقت است اما عیب‌ها را رندانه تشدید کردن نیز خیانت است و ما اینگونه نقد کردن را نمی پذیریم.

محمدیان با تاکید بر گسترش اجرائی کردن سیاست چند تالیفی کتاب‌های درسی بیان کرد: در این رابطه چند سالی است درس آزاد در برخی کتاب های درسی گنجانده شده تا دانش آموزان و معلمان دست به تالیف بزنند.

وی افزود: معلمان باید دست به قلم شده و کتاب‌های متنوع بنویسند و در این میان باید برخی الزامات همچون کنکور برداشته شود زیرا در غیر این صورت اهداف تربیتی و علمی عملیاتی نخواهد شد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی یادآور شد: با اعمال سیاست چند تالیفی و حذف کنکور، مهارت دانش آموزان برای ورود به دانشگاه و بازار کار بهتر سنجیده می‌شود.

وی با بیان اینکه آموزش معلمان، پربازده ترین هزینه ها برای آموزش و پرورش است، تصریح کرد: باید جایگاه علمی معلمان ارتقا یابد که این مهم با شعار اتفاق نمی افتد چرا که معلمی یک حرفه و مهارت است و نمی‌توان معلم آموزش ندیده را صرفا به خاطر دلسوزی و از جنس کمیته امدادی وارد آموزش و پرورش کرد.

محمدیان با اشاره به اینکه کلاس های 40 نفره انگیزه را از دانش آموزان می گیرد، یادآور شد : یکی دیگر از موضوعات مهم ساعت برنامه درسی است که باید 45 دقیقه‌ای باشد اما گاه دو 45 دقیقه به آموزش اختصاص می یابد و تنها 10 دقیقه زنگ تفریح در نظر گرفته می شود که این مساله آرامش دانش آموزان و معلمان را بر هم می زند.

=============================================================

سایر رسانه ها :===============================

ایکنا - واحد مرکزی خبر - ایرنا - ایسکانیوز - موج - فارس - شبستان - بلاغ نیوز - دولت بهار - ایران آنلاین - موج - فانوس نیوز - شبستان - تسنیم نیوز

همشهری آنلاین - ایسنا -

1 - دلاوری های رزمنده نیشابوری، موضوع کتاب درسی چهارم ابتدایی
واحد مرکزی خبر - اجتماعی - 19  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 13:30 - - 39535725

2 - تحمیل برخی معلمان به آموزش و پروش/ نیاز ملی؛ محتوای کتاب درسی

ایکنا - اجتماعی - 20  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 12:35 - - 39534699
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی معلم را در روند آموزش و تربیت مؤثر خواند و گفت: این امر زمانی رخ می دهد که معلم آموزش دیده و حرفه ای باشد، - ، محی الدین بهرام محمدیان، رییس سازمان ...

3 -  128 میلیون جلد کتاب درسی توزیع شد
ایرنا - اجتماعی - 21  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 11:20 - - 39533093
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: از مجموع 138 میلیون جلد کتاب درسی چاپ شده برای سال تحصیلی 97-1396، تاکنون 128 میلیون جلد کتاب در بین دانش آموزان توزیع شده است. - به گزارش خبرنگار ...

4 - توزیع 128 میلیون جلد کتاب درسی دانش آموزان در مدارس
ایسکانیوز - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 10:55 - - 39532447
معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش، گفت: 138 میلیون جلد کتاب درسی تولید کردیم که 128 میلیون آن توزیع شده است. - به گزارش ایسکا نیوز به نقل از فارس، حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان ...

5 - توزیع 128 میلیون جلد کتاب درسی
موج - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 10:30 - - 39531976
امسال با همه کاستی ها و مشکلات، کتاب های پایه یازدهم در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش را تولید، منتشر و توزیع کردیم. - به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام و المسلمین محی الدین ...

6 - معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران: توزیع 128 میلیون جلد کتاب درسی دانش آموزان در مدارس/ تجلیل از مولفان کتب درسی 30 مهر در دارالفنون برگزار می شود
فارس - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 10:16 - - 39531617
معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش، گفت: 138 میلیون جلد کتاب درسی تولید کردیم که 128 میلیون آن توزیع شده است. - به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش "، حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان ...

7 - از تالیف تا چاپ کتاب درسی
شبستان - اجتماعی - 1  ساعت پیش - چهارشنبه 12 مهر 1396، ساعت 09:16 - - 39546294
چاپ کتاب های درسی سال تحصیلی آینده از مرداد ماه سال جاری آغاز شده است تا کمبود زمان برای چاپ میلیون ها جلد کتاب وجود نداشته باشد. - به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری شبستان، سومین ...

8- تکذیب چاپ محل زندگی اصحاب امام زمان(عج) در کتب دینی
بلاغ نیوز - سیاسی - 18  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 16:17 - - 39538691
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب درسی دینی گفت: می دانیم که بر اساس روایات، - اصحاب امام زمان 313 نفر هستند و در ...

9 - زنگ های 90 دقیقه ای و کلاس های 40 نفره
دولت بهار - اجتماعی - 19  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 15:17 - - 39537668
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه هم اکنون معلمان با مشکل عدم انگیزه مواجه هستند، گفت: اگر معلم انگیزه لازم را نداشته باشد حجم کتاب درسی برای او زیاد به نظر می ...

10- ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد/ کلاس های 40 نفره انگیزه دانش آموزان را می گیرد
ایران آنلاین - اجتماعی - 20  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 14:17 - - 39536552
حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان، معاون وزیر آموزش و پرورش ضمن انتقاد از تحمیل معلم به این وزارتخانه از طول عمر مفید پنج ساله کتاب های درسی خبر داد. - / حجت الاسلام و المسلمین ...

11-  لزوم تغییر ساعت درسی از 90 دقیقه به 45 دقیقه
موج - سیاسی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 12:40 - - 39534853
ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد، درحالی که ما در 90 دقیقه درس می دهیم و 10 دقیقه زنگ تفریح داریم و با این کار سیستم اعصاب و روان دانش آموزان را بر هم می زنیم. - به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام ...

12- معلم و دانش آموز انگیزه ندارند/زنگ های 90 دقیقه ای و کلاس های 40 نفره
فانوس نیوز - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 12:37 - - 39534747
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه هم اکنون معلمان با مشکل عدم انگیزه مواجه هستند، گفت: اگر معلم انگیزه لازم را نداشته باشد حجم کتاب درسی برای او زیاد به نظر می ...

13- کلاس های 40نفره و 90دقیقه ای نشاط را از دانش آموزان گرفته است
شبستان - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 12:31 - - 39534653
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور با بیان اینکه برخی از معلمان را به ما تحمیل می کنند، گفت: کلاس هایی با تراکم 40 نفر در 90 دقیقه نشاط را از دانش آموزان گرفته است. - به گزارش خبرنگار ...

14- معلم و دانش آموز انگیزه ندارند/زنگ های 90 دقیقه ای و کلاس های 40 نفره
تسنیم نیوز - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 11:56 - - 39533895
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه هم اکنون معلمان با مشکل عدم انگیزه مواجه هستند، گفت: اگر معلم انگیزه لازم را نداشته باشد حجم کتاب درسی برای او زیاد به نظر می ...

15- تدوین برنامه درسی مرجع قانونی دارد؛ ما نیازها را در نظر می گیریم
همشهری آنلاین - اجتماعی - 23  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 11:26 - - 39533185

در آیین بازگشایی مدارس، رییس جمهور از کتابهای درسی انتقاد کرد و گفت: «کتابهای درسی ما، دانش آموزان را برای دیروز تربیت می کند. - تدوین برنامه درسی مرجع قانونی دارد؛ ما نیازها را در نظر ...

16- تکذیب خبر چاپ محل زندگی و تعداد اصحاب امام زمان(عج) در کتب دینی/توزیع کتب گویا تا 15 آبانماه
ایسنا - سیاسی - 24  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 10:55 - - 39532481
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب درسی دینی گفت: می دانیم که بر اساس روایات، - تکذیب خبر چاپ محل زندگی و تعداد ...

17- خبرگزاری تسنیم

کتاب درسی

۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸

روایتی از تلاش برای چاپ ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی سال تحصیلی آینده+ فیلم

این روزها کارگران شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران به صورت شبانه روزی در حال فعالیتند و با چاپ روزانه ۳۵۰ هزار جلد در تلاشند تا ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی سال تحصیلی آینده به موقع به دست دانش‌آموزان برسد.

 

 

 

 

 

 

0

 

بازتاب

خبر در سایت سازمان پژوهش :

تورعلمی"کتاب درسی از تدوین تا توزیع" برگزار شد

ارسال شده توسط مدیر محتوا در س, 1396/07/11 - 15:37.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، سومین تور رسانه‌ای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با هدف آشنایی با اجزا و عناصر بسته‌های آموزشی و کتاب‌های درسی نو نگاشت «از تألیف تا توزیع» با حضور خبرنگاران 20 رسانه فعال در حوزه آموزش و پرورش از ساعت 9 الی 15 امروز برگزار شد.

در این تور رسانه‌ای خبرنگاران، ضمن حضور در سالن جلسات سازمان ضمن استماع سخنان دکتر محمدیان، سئوالات خود را مطرح و پاسخ دریافت نمودند.

گفتنی است: در این تور علمی یک روزه خبرنگاران، عکاسان، فیلم برداران، تهیه کنندگان و کارگردانان علاوه بر بازید از بخش های مختلف تدوین، تالیف، رسامی، تصویرگری، اعتباربخشی، چاپ و توزیع کتب درسی در سازمان از شرکت چاپ و نشر کتب درسی واقع در کیلومتر 17 جاده کرج (وردآورد) بازدید کردند که در آغاز مهندس محمد موسوی مدیرعامل شرکت با مرور بر تاریخچه تاسیس آن اظهار کرد: این شرکت افتخاردارد به همت و تلاش شبانه روزی کارکنان خود روزانه بین 350 تا 400 هزار جلد کتاب  دوره متوسطه عمومی، فنی - حرفه ای و کاردانش را تولید و بین استان های کشور توزیع نماید.

در ادامه خبرنگاران با حضور در هر بخش از توضیحات کارشناسان و مسئولان بهره مند شده و پاسخ سئولات خود را دریافت نمودند.

خبرهای تکمیلی به محض آماده شدن به استحضار خواهد رسید.

محی‌ادین محمدیان

1- خبرگزاری فارس

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران اعلام کرد:

توزیع 128 میلیون جلد کتاب درسی/ چاپ 10 میلیون جلد کتاب اضافی/ تکذیب ماجرای «محل زندگی و یاران امام زمان(عج)» در کتب درسی

 

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش، گفت: ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی تولید کردیم که ۱۲۸ میلیون آن توزیع شده است.

1396/07/11 - 10:12:00

============================================================================ممشروح خبر:

مراسم تجلیل از مولفان کتاب‌های درسی 30 مهر ماه در دارالفنون برگزار می شود

ارسال شده توسط مدیر محتوا در س, 1396/07/11 - 21:40.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امسال با همه کاستی‌ها و مشکلات، کتاب‌های پایه یازدهم در شاخه های نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش را تولید، منتشر و توزیع کردیم.

وی با بیان اینکه 128 میلیون جلد کتاب درسی را توزیع کردیم، گفت: 138 میلیون جلد کتاب را تولید کردیم که 128 میلیون آن بین دانش‌آموزان و مدارس توزیع شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان افزود: حدود 10 میلیون کتاب را اضافه چاپ کردیم تا اگر مشکلی در مسیر توزیع پیش آمد، کتاب برای دانش آموزان وجود داشته باشد؛ البته این کتاب‌های اضافه اکثرا تثبیت شده است و برای سال آینده هم استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: برخی اجزا مانند سی دی و کتاب‌های گویا تا آخر مهر ماه تولید شده و تا 15 آبان ماه توزیع می‌شود.

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امسال همانند سال گذشته علاوه بر کتاب درسی، کتاب‌های جدید التألیف را برای معلمان آن درس‌ها توزیع کردیم و مرکز آموزش نیروی انسانی به معلمان آموزش می‌دهد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه معلمان و دانش‌آموزان می‌توانند متن کتاب‌های درسی و روش‌ها را در سایت دفتر تألیف ببینند، گفت: تنها سایت معتبر کتاب درسی، سامانه اداره تدوین، چاپ و توزیع کتب درسی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان گفت: مراسم تجلیل از مولفان کتاب‌های درسی 30 مهر ماه در دارالفنون برگزار می‌شود و نمایشگاهی از سیر تدوین کتب درسی هم برپا خواهد شد.

وی با بیان اینکه روزانه 500 تا 600 هزار کتاب چاپ و صحافی می‌شود، گفت: دو چاپخانه کتاب درسی داریم که چاپخانه افست مخصوص کتاب‌های ابتدایی و مجلات رشد و چاپخانه چاپ و نشر مخصوص کتاب های متوسطه، فنی و حرفه ای و کاردانش است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با بیان اینکه کتاب‌های درسی یکبار برای همیشه تولید نمی‌شود، اظهار داشت: عمر مفید کتاب‌های درسی 5 سال است که تغییرات تابع برنامه است و بر اساس برنامه، تغییرات جزیی یا کلی دارند یا کتاب جدیدی تألیف می‌شود.

وی درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان (عج) در کتاب درسی  دینی، افزود: می دانیم که بر اساس روایات اصحاب امام زمان(عج) 313 نفر هستند و در برخی روایات هم آمده است که از کجا بر می خیزند، اما این موارد مربوط به کتب درسی نیست. 

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:  متأسفانه برخی بی اخلاق و بی انصاف هستند که نمی خواهند آنچه واقعیت است منعکس شود. آنچه در بیرون منتشر شده متعلق به ما نیست و بیرون باید پاسخگو باشد. اخباری درباره کتاب لک لکی در کار نیست هم چند ماه پیش مطرح شد که مربوط به ما نبود. ما مسئولیت مواردی را می پذیریم که خودمان آن را تولید کرده باشیم. 

وی در خصوص تغییرات کتب درسی اظهار داشت:  اگر تاریخ مصرف کتابی تمام شود از نو تالیف می‌شود. آموزش و پرورش زمانی گرفتار یک تأخیر تاریخی شده بود. کتب ریاضیات ما سال 89 تغییر کرد، اما 30 سال قبل از آن تغییر نکرده بود. همان زمان همه گفتند کتاب مشکل است و علت این بود که اولیا و معلمان با همان کتاب قدیمی درس خوانده بودند. 

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با تأکید بر اینکه کتب درسی باید منطبق سند تحول بنیادین باشد، گفت: تدوین برنامه درسی مبتنی بر نیازهاست و این نیازها سلیقه ای نیست و در مراجع قانونی تعیین می شود که از جمله آنها می توان به مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیأت دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. مواردی چون وحدت ملی و کمبود آب نمونه این سیاست هاست که وارد کتب درسی شد. 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: منبع دوم، نظر کارشناسان و منبع سوم، علائق و نیازهای دانش آموزان و منبع چهارم، نیازسنجی از بازار کار و اقتصاد است. باید این نیازها را طبقه بندی و به زبان برنامه درسی ترجمه کنیم.

وی با بیان اینکه روزانه دهها درخواست داریم برای آنکه مفاهیمی وارد کتب درسی شوند اما باید همه اینها را متناسب سازی کرد و طبق برنامه درسی در کتب  گنجاند اظهار کرد: نمی توانیم به همه درخواست ها جواب بدهیم. کتاب درسی محل درج آگهی و صفحه نیازمندی روزنامه  نیست. هر مفهومی که قرار است وارد کتب درسی شود باید جزو نیاز ملی باشد، سواد عمومی را بالا ببرد و به هنجار سازی ها کمک کند. 

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به اینکه کتب درسی یک نسخه برای کل کشور است که ممکن است پاسخگوی همه نیازها و سلایق نباشد، عنوان کرد: نقدهای خوب را با خضوع کامل قبول می کنیم. رسالت این است که عیب ها را مشفقانه و دلسوزانه مطرح کنیم. 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به سیاست چندتالیفی کتب درسی، گفت:11عنوان حوزه یادگیری داریم. لازمه چندتالیفی در حوزه علوم انسانی این است که به چند قاعده چون نقشه علمی و مهندسی کشور و سند تحول پایبند باشیم. نوشتن کتاب درسی کار سهل و ساده ای نیست. برای پیاده سازی سیاست چند تالیفی باید مولف به اندازه کافی داشته باشیم تا بتوانیم زمینه های لازم را ایجاد کنیم. 

وی ادامه داد: از سوی دیگر تا زمانی که کنکور را داریم باید کتاب واحد داشته باشیم. اگر روزی بساط کنکور را جمع کردیم یک گام به سمت سیاست چندتالیفی نزدیک شده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به نواقص و ایراداتی به نظام آموزشی از جمله کیفیت پایین تدریس و فضای آموزشی در مدارس گفت: کلاس چهل نفره و حیاط صد متری با 300 دانش آموز دیگر فضای جولان و بازی  و کودکی کردن نمی گذارد. کودک باید بدود و بازی کند. مدرسه باید در زنگ تفریح سرشار از شور و نشاط و انرژی باشد. 

وی ادامه داد: زنگ درسی باید 45 دقیقه باشد. ادغام دو زنگ با همدیگر یعنی خراب کردن سیستم اعصاب دانش آموز. همه اینها نوعی فشار به دانش آموز است و نتیجه آن بی انگیزگی و بی میلی به مدرسه است. 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه اگر معلم دوره حرفه ای نگذرانده باشد نمی تواند از عهده تدریس مفاهیم جدید بر بیاید، اظهار داشت: باید شرایط لازم برای آموزش و پرورش کیفی فراهم شود. فراهم شدن این زمینه ها همگی در دست آموزش و پرورش نیست و باید از بیرون کمک شود. 

وی ادامه داد: معلم باید در صدر باشد. اگر معلمی در یک جامعه عزیز باشد و جایگاه داشته باشد حکایت از فرهنگ دوستی مردم آن جامعه دارد. البته نیازمند معلم حرفه ای هستیم که به صورت حرفه ای رتبه بندی شود. 

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان تاکید کرد: نیازمند معلم حرفه ای هستیم، اگر این رویه اصلاح و تقویت شد همه مشکلات حل می‌شود. معلمان کنونی تلاش می کنند اما دو مشکل دارند. در برخی موارد مهارت پایین است و در برخی موارد انگیزه کاهش یافته است.

2- خبرگزاری تسنیم:

خلاصه خبر:

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محی‌الدین محمدیان

۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲ رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی:

معلم و دانش‌آموز انگیزه ندارند/زنگ‌های ۹۰ دقیقه‌ای و کلاس‌های ۴۰ نفره

مشروح خبر:

زنگ‌های ۹۰ دقیقه‌ای و کلاس‌های ۴۰ نفره کارآیی لازم را ندارد

ارسال شده توسط مدیر محتوا در س, 1396/07/11 - 21:12.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, حجت‌الاسلام محی‌الدین بهرام محمدیان در نشست خبری با رسانه‌ها، اظهار کرد: امسال کتاب‌ درسی پایه‌های مختلف دوره نظری و فنی و حرفه‌ای و کاردانش را توزیع کردیم و برای سال تحصیلی جاری 138 میلیون جلد کتاب چاپ و 128 میلیون جلد توزیع شد و تا پایان مهر اجزای بسته آموزشی از جمله سی دی‌ها تولید و در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

وی درباره برگزاری دوره‌های آموزشی کتاب‌های جدید، گفت: این دوره‌ها توسط مرکز نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش برگزار شده است و کتاب‌ها بر روی سایت رشد و دفترتالیف کتاب‌های درسی قرار دارد و یک مولتی مدیا از کتاب‌های درسی را در سامانه قرار داده‌‌ایم که معلمان و دانش‌آموزان می‌توانند از آن استفاده کنند و تنها سایت معتبر مربوط به کتاب‌های درسی سامانه دفتر اداره کل نشر و چاپ کتاب‌های درسی است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: هر آنچه در سامانه اداره کل چاپ و توزیع بارگذاری شود, مسئولیت آن را می‌پذیریم. مثلا کتاب لک لک‌ها مربوط به آموزش و پرورش نبود و کتاب‌های رسمی ما فقط در سامانه قرار می‌گیرند.

محمدیان ادامه داد: 30 مهر مراسم تجلیل از مولفان کتاب‌های درسی برگزار خواهد شد.

*روزانه 500 هزار کتاب درسی چاپ می‌شود

وی یادآور شد: دو شرکت اُفست و چاپ و نشر کتب درسی ایران کتاب‌های درسی را چاپ می‌کنند و میانگین روزانه 500 تا 600 هزار جلد کتاب از زیر چاپ در می‌آید تا بتوانیم برای سال تحصیلی آینده 138 میلیون جلد کتاب را برای دانش‌آموزان کل کشور آماده کنیم. شرکت اُفست کتب دوره ابتدایی و مجلات رشد و شرکت چاپ و نشر ایران کتب دوره متوسطه را تولید می‌کند.این شرکت‌ها لوح‌های آموزشی را نیز تولید می‌کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی عنوان کرد: 10 میلیون جلد کتاب اضافه چاپ می‌کنیم تا در موارد نیاز آنها را جایگزین کنیم و اگر مورد استفاده قرار نگرفت سال بعد آنها را توزیع خواهیم کرد.

* عمر مفید کتابهای درسی 5 سال است

محمدیان درباره تغییرات کتاب‌های درسی، یادآور شد: کتاب درسی یک‌بار برای همیشه نیست و عمر مفید کتاب‌ها 5 سال است و بعد از آن بازنگری می‌شود، به عبارتی هم کتاب و هم برنامه درسی بازنگری خواهد شد. پس از تولید و توزیع کتاب درسی آن را ارزیابی می‌کنیم که آیا ما را به اهداف رساندند یا خیر که اگر اهداف محقق نشد تغییراتی را اعمال می‌کنیم و اگر تاریخ مصرف کتاب به پایان رسیده باشد کتاب‌های جدید تالیف می‌کنیم.

وی عنوان کرد: قبل از تدوین سند تحول برخی کتاب‌های درسی مانند ریاضی 30 سال تغییر نکرده بودند در حالیکه روش تدریس عوض شده بود و وقتی کتاب تغییر پیدا کرد خانواده‌ها می‌گفتند کتاب مشکل است چون به روش قبلی عادت کرده بودند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه فلسفه تعلیم و تربیت رسمی ما بر اساس سند تحول بنیادین تدوین شده است, گفت: تدوین برنامه مبتنی بر نیازهاست و نیازها سلیقه‌ای نیست. نیازها در مراجع قانونی تدوین می‌شود و اولین مرجعی که نیازهای اجتماعی را تعیین می‌کند، مجمع تشخیص مصلحت, مجلس, هیئت دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بخش دیگری از نیازها را کارشناسان عنوان می‌کنند و سومین منبع برای تشخیص نیازها علائق دانش‌آموز و بازار کار است.

*درخواست‌های متعدد برای چاپ مطالب در کتابهای درسی؛ کتاب نیازمندی‌های روزنامه نیست

محمدیان بیان کرد: نیازها را طبقه‌بندی و به زبان برنامه درسی طراحی می‌کنیم البته نمی‌توانیم تمام مطالب را در کتاب‌های درسی بیاوریم روزانه ده‌ها درخواست داریم مثلا یک شرکت می‌گوید درباره زیتون بنویسید و دیگری می‌گوید در مصرف نان اسراف می‌شود یا علیه فست فودها در کتاب‌های درسی مطالبی را بیاورید به تمام درخواست‌ها نمی‌توانیم چشم بگوییم چرا که کتاب درسی صفحه نیازمندی‌های روزنامه نیست.

*پیش‌نیازهای لازم برای تدوین کتابهای درسی چندتألیفی

وی درباره تدوین کتاب‌های چندتالیفی، گفت: در این رابطه به افراد متبحر نیاز داریم که اسناد بالادستی را بشناسند و توانایی تدوین کتاب درسی را داشته باشند، بنابراین به نیرو و برنامه لازم نیاز داریم. معلمان مولف افرادی هستند که بتوانند کتاب درسی بنویسند و در برخی کتب درس آزاد داریم که معلمان آنها را تولید می‌کنند، در سند برنامه درسی ملی معلم تنها بازگوکننده نیست و باید پژوهشگر باشد و هم اکنون به دنبال آن هستیم که معلمان دست به قلم برده و بنویسندچرا مولفان کتاب‌های درسی، صاحب‌نظران موضوعی و معلمان متخصص هستند.

*نقدهای مطرح به کتب درسی را با خضوع کامل می‌پذیریم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیان کرد: نقدها را می‌شنویم و نقدهای خوب را با خضوع کامل می‌پذیریم اما سرپوش گذاشتن بر عیب‌ها و نواقص حماقت است و از سوی دیگر رندانه عیب‌ها را هم تشدیدکردن خیانت است.

محمدیان ادامه داد: تا زمانی که کنکور را در کشور داریم نیاز به کتابهای واحد است اما اگر توانستیم کنکور را جمع کنیم و اهداف عملیاتی آموزش و پرورش اجرایی شود به سیاست چند تالیفی شدن کتابهای درسی نزدیک می‌شویم اما اگر قرار باشد دانش‌آموز در جلسه سه ساعته کنکور به سوالات پاسخ دهد به کتاب درسی واحد برای تمام کشور نیاز داریم.

*چاره دردهای کشور داشتن مهارت و خلاقیت است

وی عنوان کرد: اجرای طرح شهاب با هدف شناسایی و هدایت استعدادهای برتر از همان دوره ابتدایی و حذف کنکور نیاز است و  تا زمانی که مدرک‌گرایی مهم است، اوضاع به همین روال خواهد بود. چاره درد کشور ما داشتن مهارت, توانمندی و خلاقیت است.

*کتابهای درسی یک نسخه واحد برای کل کشور است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: کتاب‌ها پس از تدوین یک سال اجرای آزمایشی می‌شوند و پس از آن برای 5 سال به صورت قطعی اجرا خواهند شد که در این مراحل وزیر آموزش و پرورش حضور ندارد. آثار تولید شده آموزش و پرورش محرمانه نیست و در تمام خانه‌ها حضور دارد و احتمال دارد که نتوانیم تمام سلیقه‌ها را پاسخ دهیم چرا که کتاب‌های درسی فعلا تک محصولی است و یک‌نسخه برای کل کشور ارائه می‌شود بنابراین احتمال دارد پاسخگوی تمام نیازها و سلیقه‌ها نباشد.

محمدیان گفت: هم اکنون باید دانش‌آموز و مدرسه‌ای ارزشمند باشد که مهارت را ارائه می‌دهد اما رویه فعلی به گونه‌ای است که عمده مدارس برای تبلیغات خود به کسب رتبه در فلان آزمون یا المپیاد متوسل می‌شوند.

وی در خصوص هجم بالای کتابهای درسی خاطرنشان کرد: آموزش و ممهارتهای زندگی در کتابهای درسی پایه اول تا نهم ارائه می‌شود و تمایل داریم تا در حوزه اجتماعی و اخلاق جمعه این کتابها را تحلیل محتوا کنید تا مشخص شود دانش آموز در حوزه اخلاق فردی و اجتماعی تا چه اندازه آماده است. تربیت  منحصر به کتاب درسی نیست و کتاب درسی صامت است و این معلم است که باید آن را ارائه دهد، به عنوان مثال در کتاب درسی عنوان کردیم که دانش آموزان باید به موزه بروند اما این اتفاق نمی‌افتد و معلمان می‌گویند نگرانیم که دانش‌آموزان را به موزه برویم و در مسیر برایشان اتفاقی بیفتد.

*جایگاه علمی و مرجعیت معلم با شعار محقق نمی‌شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: کتاب درسی روش را آموزش می‌دهد و در مجموعه مولفه‌های آموزش و پرورش، کتاب درسی، برنامه درسی، معلم و منابع مالی مهم هستند اما مهمترین مولفه معلم است. آموزش معلمان پربازده ترین آموزش‌ها برای ماست و باید جایگاه علمی و مرجعیت آنها را بالا ببریم که این مسائل با شعار اتفاق نمی‌افتد. معلم اگر با اعتماد به نفس و رضیت به کلاس برود از ساعت آموزشی بهترین استفاده را می‌‌کند اما اگر بی‌انگیزه باشد حجم کتاب برای او زیاد است.

*کلاس 40 نفره انگیزه را از دانش‌آموز می‌گیرد

محمدیان ادامه داد: کلاسهای درس 40 نفره انگیزه را از دانش‌آموز می‌گیرد، حیاط 100 متری با 300 دانش‌آموز فضا برای جولان دانش‌آموز نمی‌دهد، در حالی که دانش‌آموز نیاز دارد در مدرسه بدود، در فضای سه طبقه و کوچک مدارس ابتدایی دیگر امکان بازی، شور و نشاط برای دانش‌آموز وجود ندارد.

*کلاسهای درس 90 دقیقه‌ای اعصاب معلم و دانش‌آموز را بهم می‌ریزد

وی ادامه داد: ساعت هر کلاس درس باید 45 دقیقه باشد اما دو تا زنگ را به هم می‌چسبانند و به یک زنگ 90 دقیقه‌ای تبدیل می‌کنند و فرصت زنگ تفریح 15 دقیقه است. در این مدت دانش آموز باید چه کار کند؟ این روند یعنی خراب کردن اعصاب معلم و دانش آموز و نتیجه این است وقتی معلم سرکلاس درس می‌دهد ذهن دانش‌آموز اصلا در کلاس نیست. درباره نظام آموزشی  ژاپن و فنلاند می‌گویند مثال ما در آموزش و پرورش همانند یک شیر بی یال و دم که دائم می‌گوییم پول نداریم، فضا نداریم و دست آخر یک معلم و دانش آموزان باقی می‌مانندکه باید از روی کتاب روخوانی کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: وقتی می‌گوییم معلمی حرفه و عشق است دیگر نباید افراد غیرمتخصص را به آموزش و پرورش تحمیل کنیم، این افراد تخصص کافی را یرای معلم‌شدن ندارند و روح کتاب درسی را نمی‌شناسد.هم اکنون بحث استخدام معلمان حق التدریس از دو جنبه انسانی و سیاسی است و  آموزش و پرورش می‌گوید که این معلمان نیاز حرفه‌ای ما را پاسخ نمی‌دهند چرا که خانواده‌ها آموزش کیفی را طلب می‌کنند. اگر مجلس این موضوع را تصویب کند مجبوریم این افراد را استخدام کنیم و نتیجه این می‌شود که افراد کم‌تجربه به نقاط دور می‌روند و در اینجا عدالت آموزشی لطمه می‌بیند ریشه این معضل از کجاست؟

محمدیان مطرح کرد: در دوره ابتدایی به افراد متخصص نیاز داریم که در حق دانش آموز پدر و مادری کنند تا از مدرسه دل‌زده نشود و اما معلم را تکریم نکنیم و معلم خوب به آموزش و پرورش وارد نشود اگر در و دیوار مدارس را هم طلا کنیم، فایده‌ای ندارد و هم اکنون در بحث معلمان دو مشکل وجود دارد یعنی مهارت پایین آمده و انگیزه لازم وجود ندارد.

==================================================================3- خبرگزاری ایسنا:

  • سه‌شنبه / ۱۱ مهر ۱۳۹۶ / ۱۰:۴۷
  • دسته‌بندی: آموزش و پرورش
  • کد خبر: 96071105426
  • خبرنگار : 71424

در نشست رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تشریح شد

تکذیب خبر چاپ محل زندگی و تعداد اصحاب امام زمان(عج) در کتب‌ دینی/توزیع کتب گویا تا 15 آبانماه

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون آموزش و پرورش

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب درسی دینی گفت: می دانیم که بر اساس روایات، اصحاب امام زمان 313 نفر هستند و در برخی روایات هم آمده است که از کجا بر می خیزند، اما این موارد مربوط به کتب درسی نیست.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان در نشست خود با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت ایام محرم اظهار کرد: امسال توانستیم علی رغم همه کاستی ها و مشکلات کتب پایه یازدهم در دوره نظری و فنی را از نو تدوین و سپس منتشر و توزیع کنیم. 138 میلیون جلد کتاب تولید کردیم که تا کنون 128 میلیون جلد آن توزیع شده است لذا  10 میلیون کتاب اضافه چاپ شده که ضریب اطمینانی است تا در مواردی خاص اگر لازم شد مورد استفاده قرار بگیرد.

کتب گویا تا 15 آبان در دسترس دانش‌آموزان قرار می‌گیرد

چاپ کتابهای جدیدالتالیف برای معلمان هر درس

وی افزود: تا پایان مهرماه تولید برخی اجزای بسته آموزشی و کتب گویا که شنیداری هستند نیز به اتمام رسیده و تا 15 آبان در دسترس دانش آموزان قرار می‌گیرند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه امسال کتب جدیدالتالیف را برای معلمان همان دروس هم چاپ کردیم گفت: تولید محتوای الکترونیکی هم اتفاق افتاده و معلمان ما در معرض آموزش هستند. این محتوا را علاوه بر سایت دفتر تالیف، بر روی شبکه رشد هم بارگذاری خواهیم کرد و معلمان می توانند خود کتاب، روش های تدریس و بودجه بندی دروس را به صورت آنلاین ملاحظه کنند. تنها سایت معتبر کتب درسی سامانه اداره کل تدوین، چاپ و نشر کتب درسی است.

تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب‌های دینی ذکر نشده /عده‌ای بی‌انصافی می‌کنند

محمدیان درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب درسی دینی گفت: می دانیم که بر اساس روایات اصحاب امام زمان 313 نفر هستند و در برخی روایات هم آمده است که از کجا بر می خیزند، اما این موارد مربوط به کتب درسی نیست.

وی افزود: متاسفانه عده‌ای بی‌اخلاق و بی‌انصاف هستند که نمی‌خواهند آنچه واقعیت است منعکس شود. آنچه در بیرون منتشر شده متعلق به ما نیست و بیرون بایدپاسخگو باشد. اخباری درباره کتاب «لک لکی در کار نیست» هم چند ماه پیش مطرح شد که مربوط به ما نبود. ما مسوولیت مواردی را می پذیریم که خودمان آن را تولید کرده باشیم.

هر کتاب درسی 5 سال پس از تدوین به صورت آزمایشی تدریس می‌شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ضمن اعلام این که 30 مهر همایش تجلیل از مولفان کتب درسی برگزار می‌شود، درباره طرح انتقادات نسبت به محتوای قدیمی کتب درسی عنوان کرد: کتاب درسی یکبار برای همیشه تدوین نمی شود. هر کتاب درسی را برای مدت پنج سال تدوین می کنیم که مورد بازنگری هم قرار می گیرد. وقتی کتاب تدوین می‌شود در طول پنج سال اجرای آزمایشی ارزیابی شده و اگر لازم بود مشمول اصلاح و تغییر می‌شود.

وی افزود: اگر تاریخ مصرف کتابی هم تمام شود از نو تالیف می‌شود. آموزش و پرورش زمانی گرفتار یک تاخیر تاریخی شده بود. کتب ریاضیات ما سال 89 تغییر کرد، اما 30 سال قبل از آن تغییر نکرده بود. همان زمان همه گفتند کتاب مشکل است و علت این بود که اولیاء و معلمان با همان کتاب قدیمی درس خوانده بودند.

کتب درسی، سلیقه‌ای تدوین نمی‌شود
محمدیان با تاکید بر اینکه کتب درسی باید منطبق با سند تحول بنیادین باشند گفت: تدوین برنامه درسی مبتنی بر نیازهاست و این نیازها سلیقه‌ای نیست و در مراجع قانونی تعیین می شود که از جمله آنها می توان به مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیات دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. مواردی چون وحدت ملی و کمبود آب نمونه این سیاست هاست که وارد کتب درسی شد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: منبع دوم نظر کارشناسان و منبع سوم علائق و نیازهای دانش آموزان و منبع چهارم نیازسنجی از بازار کار و اقتصاد است. باید این نیازها را طبقه بندی و به زبان برنامه درسی ترجمه کنیم.

وجود روزانه ده‌ها درخواست برای ورود برخی مفاهیم به کتب

کتاب درسی صفحه نیازمندی روزنامه نیست

محمدیان با بیان اینکه روزانه دهها درخواست داریم برای آنکه مفاهیمی وارد کتب درسی شوند اما باید همه اینها را متناسب سازی کرد و طبق برنامه درسی در کتب گنجاند اظهار کرد: نمی توانیم به همه درخواست ها جواب بدهیم. کتاب درسی محل درج آگهی و صفحه نیازمندی روزنامه نیست. هر مفهومی که قرار است وارد کتب درسی شود باید جزو نیاز ملی باشد، سواد عمومی را بالا ببرد و به هنجار سازی ها کمک کند.

وی با اشاره به اینکه کتب درسی یک نسخه برای کل کشور است که ممکن است پاسخگوی همه نیازها و سلایق نباشد عنوان کرد: نقدهای خوب را با خضوع کامل قبول می کنیم اما عیب ها و نواقص را رندانه، ماست مالی کردن، حماقت است. از آن سو عیب ها را هم رندانه تشدید کردن خیانت است. رسالت این است که عیب ها را مشفقانه و دلسوزانه مطرح کنیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به سیاست چندتالیفی کتب درسی گفت:11عنوان حوزه یادگیری داریم. لازمه چندتالیفی در حوزه علوم انسانی این است که به چند قاعده چون نقشه علمی و مهندسی کشور و سند تحول پایبند باشیم. نوشتن کتاب درسی کار سهل و ساده ای نیست. برای پیاده سازی سیاست چند تالیفی باید مولف به اندازه کافی داشته باشیم تا بتوانیم زمینه‌های لازم را ایجاد کنیم.

گام برداشتن به سوی سیاست چند تالیفی با جمع کردن بساط کنکور

وی ادامه داد: از سوی دیگر تا زمانی که کنکور را داریم باید کتاب واحد داشته باشیم. اگر روزی بساط کنکور را جمع کردیم یک گام به سمت سیاست چندتالیفی نزدیک شده ایم.

محمدیان با اشاره به نواقص و ایرادات نظام آموزشی از جمله کیفیت پایین تدریس و فضای آموزشی مدارس گفت: کلاس چهل نفره و حیاط صد متری با 300 دانش آموز دیگر فضای جولان و بازی و کودکی کردن نمی گذارد. کودک باید بدود و بازی کند. مدرسه باید در زنگ تفریح سرشار از شور و نشاط و انرژی باشد.

وی ادامه داد: زنگ درسی باید 45 دقیقه باشد. ادغام دو زنگ با همدیگر یعنی خراب کردن سیستم اعصاب دانش آموز. همه اینها نوعی فشار به دانش آموز است و نتیجه آن بی انگیزگی و بی میلی به مدرسه است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه اگر معلم دوره حرفه‌ای نگذرانده باشد نمی‌تواند از عهده تدریس مفاهیم جدید بر بیاید گفت: باید شرایط لازم برای آموزش و پرورش کیفی فراهم شود. فراهم شدن این زمینه‌ها همگی در دست آموزش و پرورش نیست و باید از بیرون کمک شود.

وی ادامه داد: معلم باید در صدر باشد. اگر معلمی در یک جامعه عزیز باشد و جایگاه داشته باشد حکایت از فرهنگ دوستی مردم آن جامعه دارد. البته نیازمند معلم حرفه ای هستیم که به صورت حرفه ای رتبه بندی شود.

محمدیان تاکید کرد: نیازمند معلم حرفه ای هستیم، اگر این رویه اصلاح و تقویت شد همه مشکلات حل می‌شود. معلمان کنونی تلاش می کنند اما دو مشکل دارند؛ در برخی موارد مهارت پایین است و در برخی موارد انگیزه کاهش یافته است.

خبرگزاری تسنیم:

روایتی از تلاش برای چاپ ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی سال تحصیلی آینده+ فیلم

شناسه خبر: 1536117 سرویس: اجتماعی

۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸

کتاب درسی

این روزها کارگران شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران به صورت شبانه روزی در حال فعالیتند و با چاپ روزانه ۳۵۰ هزار جلد در تلاشند تا ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی سال تحصیلی آینده به موقع به دست دانش‌آموزان برسد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سالانه 138 میلیون جلد کتاب درسی تدوین و به زیر چاپ می‌رود تا همزمان با شروع ماه مهر در اختیار دانش‌آموزان قرار بگیرد و 9 ماه سال تحصیلی همراه هر روز آنها باشند. اما این کتاب‌ها برای رسیدن به دست دانش‌آموزان چه مراحلی را پشت سر می‌گذارند و چه افرادی برای تولید کتاب‌های درسی فعالیت می‌کنند؟

کتاب‌های درسی پس از تدوین و آماده‌سازی توسط مولفان برای چاپ به چاپخانه کتاب‌های درسی ارسال می‌شوند. دو شرکت اُفست و چاپ و نشر کتب درسی ایران کتاب‌های درسی را چاپ می‌کنند، شرکت افست مسئول چاپ کتاب‌های درسی دوره ابتدایی و شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران مسئول چاپ کتاب‌های درسی دوره متوسطه است.

شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران، روز گذشته میزبان جمعی از خبرنگاران بود تا مراحل چاپ و صحافی کتاب‌های درسی را برای دانش‌آموزان به نمایش بگذارند.

کارکنان چاپخانه این روزها با فعالیت 24 ساعته در طول شبانه روز و در قالب دو شیفت در حال چاپ و آماده سازی کتاب‌های درسی سال تحصیلی آینده هستند و روزانه 500 هزار جلد کتاب چاپ می‌شود تا برای مهر سال آینده 138 میلیون جلد کتاب درسی به موقع در اختیار دانش‌آموزان قرار بگیرد.

سید محمد موسوی مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران درباره راه‌اندازی این چاپخانه می‌گوید: در سال 56 تعدادی از ناشران و چاپخانه‌داران با مبلغ6 میلیون تومان سرمایه‌گذاری این شرکت را ایجاد کردند و پس از آن به سراغ وزیر آموزش و پرورش وقت رفتند که او 100 میلیون تومان به آنها کمک کرد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران وزارت آقای نجفی متوجه اختصاص 100میلیون تومان به شرکت چاپ و نشر از سوی آموزش و پرورش شدند بنابراین در سال 75، 49 درصد سهام شرکت برای آموزش و پرورش شد و 51 درصد آن برای بخش خصوصی است.

شرکت چاپ و نشر کتب درسی با ایجاد 27 هزار متر مربع کارگاه جدید و خرید ماشین‌های به روز چاپ از سال 81 تمام کتاب‌های درسی دوره متوسطه اول و دوم را به تنهایی تولید و آنها را در کتاب فروشی‌ها توزیع می‌کند.

* لیتوگرافی؛ نخستین مرحله آماده‌سازی کتاب‌ها در چاپخانه

اما مراحل چاپ و آماده‌سازی کتب درسی در چاپخانه‌ای که در خارج از تهران قرار دارد بدین صورت است که کتاب‌ها پس از تدوین توسط مولفان در اختیار چاپخانه قرار می‌گیرد و نخستین مرحله آماده‌سازی کتاب‌ها در بخش لیتوگرافی است. روند کار در این بخش بدین صورت است که فایل کتاب‌های درسی از آموزش‌وپرورش به بخش لیتوگرافی می‌آید و بر روی زینک قرار می‌گیرد و از هم‌اکنون مراحل آماده سازی کتاب‌های درسی سال آینده در حال اجراست.

در گذشته فعالیت در بخش لیتوگرافی به صورت سنتی بود که با ورود تجهیزات دیجیتال فعالیت سنتی کمرنگ شده است و هم اکنون در بخش لیتوگرافی همه فعالیت‌ها به صورت دیجیتال انجام می‌شود به گونه‌ای که مونتاژ و صفحه‌آرایی توسط کامپیوتر انجام می‌شود و پس از آن کامپیوتر برنامه را به دستگاه زینک می‌دهد.

پس از آماده سازی توسط دستگاه زینک، کارکنان این بخش باید بررسی کنند تا کثیفی و خش بر روی زینک وجود نداشته باشد چرا که در هنگام چاپ مشخص می‌شود.

* در چاپخانه چه خبر است؟

پس از اتمام کار در بخش لیتوگرافی، فعالیت در بخش چاپخانه آغاز می‌شود و زینک‌هایی که مطالب و تصاویر بر روی آن حک شده است به چاپخانه فرستاده می‌شوند.در این بخش دو نوع ماشین چاپ شیت و رُل فعالیت می‌کنند و صفحات چاپ شده توسط ماشین‌های شیت باید به صحافی برود تا توسط ماشین‌های مخصوص تا شوند اما این روند برای کاغذهای چاپ شده توسط ماشین‌های رُل نیاز نیست.

برای چاپ کتاب‌های درسی سالانه 25 هزار تن کاغذ نیاز است و آنگونه که مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران می‌گوید: اغلب کاغذ استفاده شده برای چاپ کتاب‌های درسی خارجی است و از شرکت‌های چند ملیتی اروپایی خریداری می‌شود.

وی درباره چرایی استفاده از کاغذهای خارجی این گونه می‌گوید:‌کاغذ کتاب درسی باید از جنس خوب باشد و باید از مرکب، چسب و کاغذ خوب استفاده کنیم اما کاغذ برخی کتاب‌های درسی نیز کاهی است چرا که به ما فشار می‌آورند باید از کاغذ تولید داخل استفاده کنیم اما کیفیت کاغذ ایرانی پایین است و همین مسئله باعث می‌شود میزان تولید ما 25 درصد کاهش یابد چرا که کاغذ ایرانی داخل ماشین چاپ پاره می‌شود.

سالانه10 هزار تن کاغذ از کارخانه‌های تولید داخل خریداری می‌کنیم، در ابتدا کاغذ ایرانی قابل چاپ نبود اما امروزه و به تدریج کیفیت تا حدودی بهبود یافته است البته کارخانه‌های ایرانی به دلیل خرابی ماشین‌های چاپشان سال گذشته هیچ تولیدی نداشتند اما امسال متعهد شده‌‌اند تا عید 5 میلیون تن کاغذ به ما بدهند.

آخرین مرحله آماده‌سازی کتاب‌های درسی پس از چاپ توسط چاپخانه، مرحله صحافی است و در این بخش کتاب‌ها چسب زده و آماده می‌شوند، مواد و چسب کتاب‌های درسی نیز از ایتالیا وارد می‌شود چرا که مسئولان چاپخانه معتقدند تفاوت بسیاری میان چسب ایتالیایی و چسب ایرانی به لحاظ استقامت وجود دارد.

* پای صحبت کارگران چاپخانه

کار در فضای چاپخانه به دلیل صدای ناشی از دستگاه‌ها، بوی رنگ، کاغذ و چسب و از سوی دیگر جابه‌جا کردن حجم سنگینی از کاغذها دشواری‌های خاص خود را دارد. روزانه 350 هزار جلد کتاب در حال چاپ است و 120 نفر در دو شیفت به صورت 24 ساعت مشغول فعالیت هستند تا کتاب‌های درسی سال آینده به موقع آماده شود.

برای چاپ کتاب‌های درسی دانش‌آموزان، افراد بسیاری در تلاشند، کارگرانی که در فضای چاپخانه با سر و صدای زیاد دستگاه‌های چاپ و بوی چسب به صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند؛ شاید در بدو ورود به چاپخانه آنچه که بیش از هر چیزی توجه‌ را به خود جلب می‌کند صدای بلند دستگاه‌های چاپ است شاید به همین دلیل است که کارگران چاپخانه مشمول سختی کار شده و با 20 سال سابقه بازنشسته می‌شوند.:00

اغلب کارگران به دلیل سر و صدای زیاد دستگاه‌های چاپ، گوشی‌هایی را به گوش دارند تا شنوایی آنها آسیب نبیند اما می‌گویند که سطح شنوایی‌شان به مروز زمان کم می‌شود و گاه به دلیل جابه‌جایی کتاب‌های انباشته شده بر روی هم که سنگین هستند به درد کمر مبتلا شوند.

به گزارش تسنیم، ماه‌هاست که تعداد زیادی از مؤلفان و کارشناسان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با همراهی کارکنان و مسئولان شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران، در تلاشند تا کتاب‌های درسی برای هر سال جدید تحصیلی آماده شود و در زمان مناسب به دست دانش‌‌آموزان برسد. این تلاش‌ها تابستان‌ هر سال شدت بیشتری می‌‌گیرد و گاه نیاز است تا برای تهیه کتاب‌های درسی و توزیع به‌هنگام آن، این تیم به صورت شبانه‌روزی به فعالیت خود ادامه دهد.

 

4- خبرگزاری پانا :

·         تاریخ انتشار: 15 مهر 1396 - 08:18

·         سرویس: آموزش و پرورش - اخبار مدارس - سازمان ها و مراکز تابعه

·         چاپ

گزارش بازدید از شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران

گزارش بازدید از شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران

آنچه می‌خوانید گزارشی از روند تولید کتاب‌های درسی در شرکت چاپ و نشر ایران بزرگ ترین تولیدکننده کتاب های درسی در کشور است که روزانه 350 هزار جلد کتاب درسی تولید و وارد سیستم آموزش و پرورش کشور می کند.


به گزارش خبرنگار پانا، روزهای اول مهر برای دانش آموزان روزهایی به یادماندنی و هیجان انگیز است. همه چیز بوی تازگی دارد؛ لباس های نو، کیف و کفش نو و دفتر و کتاب نو.  بچه ها کتاب های درسی را که از مدرسه تحویل گرفتند یا از کتابفروشی خریده اند با دقت و ظرافت جابه جا می کنند. بعضی بچه ها کتاب ها را جلد می کنند تا در طول سال آسیب کمتری به آنها برسد و تماس مکرر دستان شان طی سال جلد کاغذی شان را خراب نکند. بعد هم نامشان را روی صفحه اول می نویسند یا با برچسب روی آن می چسبانند. ولی خب این روزهای خوب که بچه ها به کتاب هایشان توجه می کنند ممکن است چندان پایدار نباشد. دور نیست روزهایی که کتاب های بعضی دانش آموزان کاربردهایی از قبیل سفره و زیرلیوانی و چهارپایه و حتی توپ فوتبال پیدا می کند!  شاید آشنایی نزدیک با چگونگی تهیه و تولید یک کتاب درسی نظر خیلی ها را عوض میکرد.

اینجا شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران مهم ترین چاپخانه کتاب های درسی در کشور است. سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که متولی تولید کتاب های درسی است از خبرنگارها دعوت کرده تا طی بازدید از این چاپخانه با روند تولید و چاپ کتاب های درسی آشنا شوند. البته بخش نرم افزاری کار یعنی تولید محتوا و طراحی کتاب ها در گروه های دفتر تالیف کتاب های درسی و با همت مولفان و کارشناسان و هنرمندان انجام میشود که حاصل تمام این زحمات در فایل های کامپیوتری به چاپخانه ارسال میشود تا کتابی متولد شود و در طول یک سال تحصیلی یار و راهنمای دانش آموزان در مسیر تاریخ و ریاضی و فارسی و هنر و... باشد.

همه کتاب های دبیرستان اینجا چاپ می شوند

سید محمد موسوی کیانی به محض ورود گروه بازدیدکننده به استقبال میهمانان می آید و ما را به سالن جلسات راهنمایی می کند. برایمان از تاریخچه تاسیس و تغییرات شرکت می گوید که در سال 1356 با مشارکت تعدادی از ناشران و چاپخانه داران تشکیل شده است. بعد از خرید مکان فعلی برای محل چاپخانه وزارت آموزش و پرورش وقت وارد این مشارکت می شود و با مبلغ 100 میلیون تومان هزینه خرید ماشین آلات و راه اندازی چاپخانه را تامین می کند. در حال حاضر 49 درصد سهام شرکت چاپ و نشر به وزارت آموزش و پرورش تعلق دارد.

مهندس موسوی می‌گوید: از سال 1382 همه کتاب های دبیرستان، هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش و کتاب های تربیت معلم در این شرکت چاپ می شود که تولیدی شرکت طی سال گذشته 80 میلیون جلد کتاب بوده است که در سال تحصیلی فعلی مورد استفاده قرار گرفته است.

 وی می افزاید: در حال حاضر تولید کتاب های سال تحصیلی 97-98 آغاز شده تا به موقع کتاب ها را به دست دانش آموزان برسانیم. با این شیوه تولید از سال 1385 در کشور کمبود کتاب درسی نداریم.

 سالن لیتوگرافی

اولین قدم تولید کتاب که طی آن فایل کامپیوتری تبدیل به زینک می‌شود در بخش لیتوگرافی اتفاق می افتد. مهندس عبداللهی مسئول این بخش ضمن معرفی مراحل تولید زینک می گوید: در لیتوگرافی دیجیتال همه فرایند از قبیل ویرایش، صفحه آرایی و چیدمان فرم‌ها بصورت کامپیوتری انجام می شود.

خانم لیدا نیک‌روش مدیرکل نظارت بر نشر و مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش که دربخشی از این گردش رسانه ای ما را همراهی می کند درخصوص قطع کتاب های تولیدی می گوید: طی سال ها ما کتاب های درسی را در قطع رحلی و وزیری تولید می کردیم که از سال گذشته قطع رقعی هم به آنها افزوده شده است. کتاب های همراه هنرجو ازجمله کتاب های قطع رقعی هستند.

 سالن چاپ

سالن چاپ با ماشین های عظیم رول و شیت ایستگاه بعدی ماست. مهندس رجب رزاقی مسئول سالن چاپ و مدیر تولید شرکت که از سال 1342 در زمینه تولید کتاب درسی فعالیت می کند میگوید: در اینجا 4 ماشین رول و 10 ماشین شیت داریم که 120 نفر پرسنل شبانه روز در دو شیفت کاری مشغول تولید کتاب های سال تحصیلی 97-98 هستند.

 وی درخصوص تولید روزانه چاپخانه میگوید: به طور متوسط روزانه 350 هزار جلد کتاب در اینجا چاپ و صحافی می شود.

صدای ماشین های چاپ شنیدن هرصدایی جز صدای ماشین‌های چاپ را دشوار کرده و مسئول سالن سعی دارد با صدای بلند توضیحاتی به مهمان ها ارائه دهد. از او درباره کارکردن دائم در محیطی پرسروصدا می پرسم. می گوید: این سروصداها باعث ایجاد عادت بلند حرف زدن در همه ما می شود. همیشه وقتی از محل کار به منزل می روم همسر و فرزندانم از صدای بلند من شکایت دارند ولی دیگر عادت کرده ایم.

سالن صحافی

فرم های چاپ شده که در دستگاه های چاپ تا خورده اند به بخش صحافی منتقل می شوند. مهندس احسان مخدومی مسئول سالن صحافی اینطور توضیح می دهد:  در ماشینی به نام کتابساز ابتدا فرم های یک کتاب کنار هم قرار می گیرند سپس وارد بخش رنده میشوند تا حاشیه اضافی قسمت شیرازه کتاب بریده شود. در ادامه جلد روی آن ها قرار می گیرد و چسب میخورند. بعد به قسمت برش می روند و از هر طرف 5 میلیمتر حاشیه بریده میشود تا شکل ظاهری یک کتابِ کامل را پیدا کنند.

وی می افزاید: اکثر کتاب ها اصطلاحا ته‌چسب هستند ولی بعضی در کتاب ها فرم ها با منگنه وصل می شوند که فرایند منگنه خوردن و برش حاشیه ها در دستگاهی به نام مفتول انجام می شود.

کتاب های آماده در پایان به قسمت شرینک می روند تا بسته بنده شده به انبار شرکت منتقل شوند.

گزارش اختصاصی ایرنا؛

چرخه تولید کتاب های درسی از چاپخانه تا مدرسه

تهران - ایرنا - وقتی کتاب درسی به دست دانش آموزان می رسد، شاید در نگاه اول چند ورق با نوشته و تصویر تداعی کند اما در پس همین چند ورق کاغذ، تلاشی پنهان از زنجیره ای به هم پیوسته نهفته است، کارگرانی که شبانه روز مشغول کارند

http://img8.irna.ir/1396/13960712/82685012/n82685012-71906515.jpg.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در سومین سفر رسانه ای خود این بار خبرنگاران را به کیلومتر 17 جاده مخصوص کرج شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی برد، جایی که دستگاه ها و ماشین های چاپ بی وقفه در حرکت هستند تا کتاب های درسی دوره های اول و دوم متوسطه، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش را چاپ کنند.
در اینجا دیگر خبری از روش سنتی تولید کتاب نیست، شرکت چاپ و نشر نیز پا به پای زمانه تغییر کرده و از بهترین و پیشرفته ترین ماشین آلات چاپ و نشر و البته کاغذ مرغوب بهره گرفته، تا کتابی در خور و شایسته دانش آموز ایرانی تولید کند.
حرکت، تکاپو، هیاهو و سر و صدای دستگاه ها در بخش کارگاهی این شرکت در بدو ورود آرامش را از تازه واردان می گیرد اما کارگران با آرامش و صبوری همچنان مشغول فعالیت هستند و دستگاه هایی که بی وقفه می چرخد و کاغذهای سفیدی که در یک چرخه، و در چشم برهم زدنی پر از نوشته و تصویر می شوند، در لابلای این کار سخت، خودنمایی می کنند.
در گذشته نه چندان دور، کتاب های درسی پس از تالیف به صورت پرینت و صفحه به صفحه به این شرکت سپرده می شد تا به شیوه دستی و سنتی از آن عکس تهیه کرده و مونتاژ شود اما اینک تمامی کارها در بخش لیتوگرافی و زینگ و دیگر مراحل با بهره گیری از نرم افزار و به روشی کاملا مدرن انجام می شود.
دو نوع ماشین شیت و رول در فرآیند چاپ به کمک آمده اند تا 600 نیروی کار توانمند ایرانی به طور شبانه روزی و در دو شیفت، 350 هزار جلد کتاب را از مرحله چاپ عبور داده و برای دانش آموزان این سرزمین آماده کنند.
مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش در جریان این بازدید با بیان اینکه از اول مرداد ماه چاپ کتاب های درسی که تغییری ندارد، برای سال تحصیلی 98-97 آغاز شده است، گفت: برای توزیع کتاب های درسی تا قبل از شروع سال تحصیلی، شرکت چاپ و نشر با پنج هزار و 800 کتابفروش در سراسر کشور قرارداد تنظیم می کند و طبق برآورد مرکز آمار و فناوری وزارت آموزش و پرورش، تعداد کتاب های مورد نیاز در اختیار آنها قرار می گیرد.
لیدا نیک روش با بیان اینکه شرکت چاپ و نشر مسئولیت چاپ کتاب های درسی دوره متوسطه اول، دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش را به عهده دارد، تصریح کرد: این شرکت کتاب ها را به مراکز استان ارسال می کند و در ادامه وظیفه توزیع از استان تا مدرسه به عهده ادارات کل آموزش و پرورش است.
مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: سیاست این وزارتخانه افزایش استفاده از کاغذ ایرانی است از این رو با دو شرکت افست (مسئول چاپ کتاب های دوره ابتدایی) و چاپ و نشر (مسئول چاپ کتاب های متوسطه اول، دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش) استانداردهای مدنظر برای بهره گیری از کاغذ تولید داخل را تشریح کرده ایم و این دو شرکت متعهد شده اند تا 50 درصد به استانداردهای تعیین شده برسند.
نیک روش با اشاره به اینکه کاغذ تولید داخل به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای دو شرکت را تامین کند، اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک به مرحله ای برسیم که تمامی کتاب های درسی با کاغذ ایرانی چاپ شود.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی نیز گفت: این شرکت سالانه 80 میلیون جلد کتاب درسی چاپ می کند و هیچ گونه مشکلی برای توزیع کتاب در میان دانش آموزان وجود ندارد.
سید محمد موسوی با بیان اینکه این شرکت از سال 1356 فعالیت خود را ابتدا در وسعت کم و تنها با 6 ماشین چاپ آغاز کرد، ادامه داد: از آنجا که این شرکت به تنهایی قادر به چاپ 120 میلیون جلد کتاب درسی در آن زمان نبود و تنها 31 میلیون جلد در سال تولید داشت، با کمک دیگر شرکت ها این نیاز آموزش و پرورش تامین می شد و البته کتابها با تاخیر چند ماهه به دست دانش آموزان می رسید.
وی با اشاره به اینکه عده ای از ناشران و چاپخانه داران با سرمایه اولیه 60 میلیون ریال شرکت چاپ و نشر را راه اندازی کردند و از وزارت آموزش و پرورش وقت نیز مبلغ یک میلیارد ریال برای گسترش و تجهیز شرکت دریافت کردند، تصریح کرد: در سال 75 با توافق های انجام شده مقرر شد 49 درصد سهام این شرکت به وزارت آموزش و پرورش و 51 درصد به بخش خصوصی اختصاص یابد.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ادامه داد: این شرکت اکنون با دارا بودن 600 نیرو در مکانی به وسعت 27 هزار مترمربع و به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت است و با بهره گیری از پیشرفته ترین ماشین آلات چاپ و صحافی توانسته است کتاب های درسی را به موقع به دست دانش آموزان برساند و از سال 85 با کمبود کتاب مواجه نبوده ایم.
موسوی افزود: کتاب های درسی از طریق این شرکت به استان ها ارسال شده و در اختیار کتابفروشی ها برای توزیع در میان دانش آموزان قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: از آنجا که دانش آموزان مدت زمان زیادی با کتاب در تماس هستند همواره سعی شده از بهترین نوع کاغذ upm استفاده شود و تمامی ملزومات کتاب درسی قبل از چاپ مورد آزمایش قرار گیرد تا مشکلی به وجود نیاید.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی اضافه کرد: کیفیت کتاب های درسی به لحاظ مرکب، چسب و کاغذ در مقایسه با پنج سال قبل افزایش یافته و به منظور کمک به کاغذ تولید داخل این شرکت و شرکت افست هر یک سفارش 10 هزار تن کاغذ به تولید کنندگان داده اند.
به گفته موسوی در دو سال گذشته به دلیل مشکلات تولید کنندگان، کاغذ تولید داخل نداشته ایم اما قرار است تا پایان امسال، پنج هزار تن کاغذ توسط تولید کنندگان ایرانی در اختیار این شرکت گذاشته شود.
وی عنوان کرد: در ابتدا کاغذ تولید داخل به دلیل بروز برخی مشکلات قابل چاپ نبود ولی اکنون با تلاش و همفکری کارشناسان و متخصصان کاغذ ایرانی برای تولید کتاب های درسی آماده شده و امید است در آینده نزدیک به استانداردهای اروپایی نزدیک شویم تا دیگر نیازی به خرید کاغذ خارجی نباشد.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی نیز گفت: کتاب ها از کیفیت بالاتری در مقایسه با سال های گذشته برخوردار است اما برخی کتابفروشی ها در شهرستان ها کتاب ها را با این عنوان که پاره نشود، منگنه کرده و دو برابر قیمت پشت جلد کتاب به فروش می رسانند که این نوعی سود جویی است.
موسوی با بیان اینکه در تهران نیز اغلب خانواده ها تمایل به سیمی کردن کتاب ها دارند در صورتی که نیازی به این کار نیست، اظهار کرد: در دوره ابتدایی به دلیل استفاده زیاد دانش آموزان از کتاب ممکن است قدری زودتر کتاب ها خراب شود اما در دوره متوسطه کمتر شاهد این مساله هستیم و تاکنون ایرادی از کیفیت پایین کتاب های درسی به دست ما نرسیده است.
در سال تحصیلی 97-96 حدود 138 میلیون جلد کتاب درسی به چاپ رسیده است که تاکنون 128 میلیون جلد آن در میان دانش آموزان قرار گرفته است.

* سخن آخر
فرآیند تولید کتاب های درسی بسیار هزینه بر و زمان بر است و تا زمانی که کتاب به دست دانش آموزان برسد، زنجیره ای از امکانات و تجهیزات اعم از نیروی کار، ماشین آلات و دستگاه ها باید به هم وصل شوند تا نتیجه این چرخه، تولید کتاب هایی با کیفیت و مناسب باشد، پس دانش آموزان برای قدردانی از این سرمایه های ارزشمند باید احساس مسئولیت کرده و در نگهداری کتاب های خود کوشا باشند.
سومین سفر رسانه ای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش روز گذشته(سه شنبه) با حضور جمعی از خبرنگاران صورت گرفت.
فراهنگ ** 1883 ** گزارش و عکس از: مریم جلوداران * انتشار: امید غیاثوند

===================================================================================================================================

تولید بی وقفه کتاب درسی/ علت استفاده از کاغذ اروپایی

کتاب درسی
شناسهٔ خبر: 4104336 - چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
سالانه ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی بدون وقفه در چاپخانه افست و چاپ و نشر کتاب درسی ایران منتشر می شود.

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: سالانه ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی توسط دو شرکت چاپخانه افست و چاپ و نشر کتاب های درسی ایران تولید می شود.

شرکت افست مسئولیت تولید کتاب های درسی دوره ابتدایی و شرکت چاپ و نشر کتاب درسی عهده دار تولید کتاب های درسی دوره دبیرستان است. شرکت چاپ و نشر کتاب درسی ایران میزبان خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش شد تا از نزدیک اصحاب رسانه از روند تولید کتاب های درسی بازید کنند. این شرکت همانند یک باغ است، ورودی آن حیاطی بزرگ که به گل و گیاه مزین شده است‌. پس از گذشتن از حیاط وارد ساختمانی می شویم که از بخش های مختلف تشکیل شده است در این ساختمان اتاق دندانپزشکی نیز وجود دارد. بخشی که اصحاب رسانه وارد آن می شوند، بخش لیتوگرافی است.

پس از اینکه مولفان، محتوای کتاب درسی را تالیف می کنند، سازمان پژوهش در غالب پی دی اف این محتوا را به شرکت چاپ و نشر می دهد.

جایگزینی روش دیجیتال بر سنتی

در بخش لیتوگرافی، کارها به صورت دیجیتالی صورت می گیرد. خیلی از اقدامات را کامپیوتر انجام می دهد. این اقدامات در گذشته به صورت دستی و سنتی بوده است‌. نوشته های مولفان همانند یک جزوء پرینتی در اختیار چاپخانه قرار می گرفت. از این صفحه ها عکس گرفته می شد و تصاویر مونتاژ دستی می شد. با ورود تکنولوژی دیگر تمام این کار ها توسط کامپیوتر انجام می گیرد و بر روی زینک قرار می گیرد. زینک بر روی دستگاه زینک قرار می گیرد و دستگاه با ضریب دقت بالا مطالب را بر روی زینک چاپ می کند.

کارگران نیز باید دقت کنند خش یا کثیفی بر روی زینک وجود نداشته باشد چراکه ممکن است هنگام چاپ این این خش و کثیفی نیز ظاهر شود. یکی از مسولان این بخش خطای این دستگاه ها را صفر می داند و می گوید: این دستگاه هر آنچه که به آن داده می شود را بدون خطا چاپ می کند و درصد خطا صفر است اما با روش سنتی خطا وجود داشته است. بخش بعدی آماده سازی کتاب های درسی، چاپخانه است‌. در این بخش دو دستگاه رل و شیت وجود دارد که زینک تحویل این بخش می شود و صفحه های کتاب های درسی را می توان در این بخش دید. مرحله آخر پس از چاپ صفحات کتاب های درسی، صحافی و چسب کتاب های درسی است.

استفاده از چسب و کاغذ اروپایی

نکته قابل توجه در تولید کتاب های درسی استفاده از کاغذ و چسب خارجی است. کاغذ هایی که از اروپا می آید و چسبی که از ایتالیا.

مدیر عامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی علت استفاده از تولیدات خارجی کیفیت آنان می داند و می گوید: سالانه ۲۵ هزار تن کاغذ نیاز داریم. بنا بر دستور رییس جمهور مبنی بر استفاده از تولیدات داخلی ۱۰ هزار تن از کاغذ تولید داخل استفاده می کنیم.

محمدموسوی ادامه می دهد: به دلیل اینکه دانش آموزان با کتاب درسی زیاد سرو کار دارند باید کیفیت بالا باشد. کیفیت کاغذ ایرانی پایین است. به طوریکه هنگامی از کاغذ ایرانی استفاده کردیم دستگاه چاپ قبول نمی کرد. متخصصینی از شرکت تولید کاغذ آمدند و با آزمایشاتی که انجام دادند توانستیم نیمی از استانداردها را بیابیم.

وی تاکید می کند: امیدوارم روزی کیفیت کاغذ تولید داخل بالا رود که نیازی به خرید از خارج از کشور نشویم. حتی ما حاضر نشدیم از کاغذ چینی استفاده کنیم در صورتی که قیمت پایینی داشت اما کیفیت بالایی نداشت.

موسوی بیان می کند: کاغذ ایرانی کاهی است و برخی از کتاب ها که کاهی هستند از کاغذ ایرانیند. گاهی کیفیت کتاب را پایین می آورند.

مشکلات کارگران در چاپخانه

کتاب های درسی از تعرفه پایینی برخوردار است و به دلیل تولید انبوه مشکلی از لحاظ در آمدی پیش نمی آید چراکه آنان با تمام کتابفروشی های سراسر کشور قرداد دارند. ۵۱ درصد از سهامداران این شرکت سرمایه گذاران خصوصی و سهم‌وزارت آموزش‌و پرورش نیز ۴۱ درصد است.

یکی دیگر از مشکلاتی که در تولید کتاب وجود دارد و دیده نمی شود، تلاش شبانه روز کارگران است. کارگرانی که در طول روز باید در مکانی فعالیت کنند که پر از صدا و بوی رنگ است. به همین دلیل آنان از سختی کار بهره مند هستند و ۲۰ ساله بازنشست می شوند.

صدای زیاد دستگاه های چاپگر موجب شده است تا کارگران گوشگیر داخل گوش های خود بگذارند و با مشکل شنوایی رو به رو شوند . با وجود این مشکلات حقوق آنان یک میلیون است و اگر از ساعت ۱۶ تا ۱۹‌نیز در چایخانه بمانند حقوق آنان به یک میلیون ۸۰۰ می رسد.

تولید و چاپ کتاب های سال تحصیلی سال آینده، یکسال فشرده زمان می برد.‌ چاپ کتاب هایی که تالیف آن قدیمی است یکسال زودتر آغاز می شود. یعنی وقفه ای برای چاپ کتاب درسی وجود ندارد. کتاب های درسی حاصل دست رنج و تلاش های هزاران نفر است. از مسئولان، مولفان، مدیرعامل ها گرفته تا کارگرهایی که ساعت ها تلاش می کنند تا دانش آموزان از اول مهر ماه با کتاب های درسی خود راهی مدرسه شوند.

===================================================================================================================================

شماره خبر: 3031978551617346737

گزارش خبرنگار جام‌جم از روند چاپ80 میلیون جلد کتاب درسی در کارخانه ای40 ساله

تولد کتاب‌های درسی

بیشتر شبیه یک باغ است، یک ویلا، از آن خوش‌نشین‌های پیش از انقلاب، با درخت‌های کهنسال که سایه‌ای بزرگ و خنک دارند و یک استخر که باد رویش موج‌های ریز می‌اندازد و چشم را نوازش می‌دهد. حیاط شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی در کیلومتر17جاده مخصوص کرج، در خیابان عریض داروپخش جای آرامی است. در حیاط چهچهه پرنده‌ها زیر سایه‌‌سار درختان روح‌نواز است و بزرگی فضا هوس پیاده‌روی دارد، جایی که سال56 جمعی از ناشران و چاپخانه‌داران، پول‌های کوچکشان را روی هم گذاشتند و وقتی به شش میلیون تومان رسید، آن را خریدند تا جایی دائمی باشد برای چاپ کتاب‌های درسی.

اما پشت چهره آرام این ویلا ولوله‌ای برپاست، یک دنیا هیاهو با صداهای کرکننده و بوهای عجیب. اینجا 120 کارگر از صبح تا شب، بی‌وقفه و بی‌خواب پای دستگاه‌های غول‌آسا کار می‌کنند تا کتاب‌های درسی به وقتش توی کیف دانش‌آموزان باشد. شرکت چاپ و نشر یک‌جورهایی خواهرخوانده شرکت افست است؛ شرکتی که آن هم مسئول چاپ کتاب‌های درسی است و نطفه‌‌اش سال36 به دست جمعی از ناشران در خیابان 30 تیرفعلی و قوام‌السلطنه قدیم بسته شد و حالا بعد از60 سال سراغش را باید در کیلومتر4 جاده آبعلی گرفت. شرکت افست کتاب‌های درسی دوره ابتدایی را چاپ می‌کند و شرکت چاپ و نشر، کتاب‌های دوره متوسطه و پیش‌دانشگاهی را، چیزی حدود80 میلیون جلد کتاب درسال.

یک، دو، سه؛ کتاب

سمت شرقی باغ، ساختمانی چند پله می‌خورد و بالا می‌رود، ساختمانی که پایینش هیاهوست و بالایش آرام. آسانسور که می‌ایستد و درهای بخش آرام ساختمان به رویمان باز می‌شود سکوتی محض می‌پیچد توی گوش‌‌ها. در بخش لیتوگرافی صدا از کسی درنمی‌آید.

دو میز مونتاژ گوشه‌ای سرپاست. با آن که تاریخ مصرفشان گذشته،‌ مانده‌اند تا فقط هر بازدیدکننده‌ای که آمد بداند اسکلت کتاب‌های درسی در قدیم وقتی هنوز دنیا دیجیتال نشده بود، چطور سرهم می‌شد. سال‌ها پیش کتاب‌های درسی تالیف شده صفحه به صفحه به لیتوگرافی می‌رسید و از هرکدامشان عکسی تهیه می‌شد و این عکس‌ها به صورت فیلم درمی‌آمد و عده‌ای صفحات را کنار هم مونتاژ می‌کردند و روی میز کار با فوت و فنی که خودشان بلد بودند خط نشان و تا را میزان می‌کردند تا فیلم‌ها بی‌نقص و بی‌کجی به مرحله بعد برود. مسئول لیتوگرافی اما می‌گوید با آن همه دقت بازهم خطا زیاد بود و کار زمانبر، دو نقصی که دنیای دیجیتال امروز برطرفشان کرده و سرعت کار را به طرز چشمگیری افزایش داده. حالا مولفان کتاب‌های درسی، متن نهایی کتاب را می‌نویسند و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آن را تایید می‌کند و مُهر محرمانه آبی رنگش را روی آنها می‌کوبد و نسخه‌های پی‌دی‌اف کتاب‌ها به لیتوگرافی می‌رسد، جایی که سر و کار پرسنلش با زینک است و یک مشت ماده شیمیایی و دستگاه‌های پیشرفته بیصدا.

سرپرست بخش، کاغذ پوستی را از روی زینک برمی‌دارد و اشاره می‌کند به سطح براقش و نقبی می‌زند به گذشته، به آن زمان که فیلم‌های آماده روی زینک‌ها چسبانده می‌شد و با تابیده شدن نور رویشان متن و عکس کتاب روی آنها نقش می‌بست. این روش نیز اما به تاریخ پیوسته و جزئی از خاطرات شده چون اینک در لیتوگرافی پیشرفته شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی همه مونتاژها، صفحه‌آرایی‌ها و ویرایش‌ها در دستگاه‌های دیجیتال انجام می‌شود و محتویات کتاب، اتوماتیک روی زینک‌ها می‌نشیند.

در این دستگاه‌های لیزری و دیجیتال، ‌زینک‌ها سوخته، ژلاتین روی آنها ذوب و این ژلاتین‌های سوخته در دارویی مخصوص حل می‌شود و آن قسمت‌ها که نسوخته‌اند می‌شوند عکس و متن کتاب.

چاپخانه، گوش‌ها را بگیرید

دنیای سکوت تمام می‌شود و دنیای هیاهو جان می‌گیرد وقتی آسانسور ما را به طبقه همکف می‌رساند و در شیشه‌ای چاپخانه باز می‌شود. سروصدا به حدی است که سرپرست چاپخانه بعد از 54 سال کار بی‌وقفه و خو کردنش به این همه شلوغی بازهم ما را گوشه‌ای جمع می‌کند تا حرف‌هایش را بهتر بشنویم، مردی که تعریف می‌کند آلودگی صوتی در چاپخانه به حدی زیاد است که او به بلند حرف زدن عادت کرده آن‌قدرکه حتی وقتی عادی حرف می‌زند دیگران گمان می‌کنند او دعوا دارد.

رزاقی برایمان توضیح می‌دهد کتاب‌های درسی یا روی کاغذهای شیت (برش خورده) یا روی کاغذهای رول چاپ می‌شوند و روزانه350 هزارجلد کتاب چاپ و صحافی می‌شوند تا در نهایت بشوند 80 میلیون جلد کتاب که توزیع‌شان هرسال در شهریورماه آغاز می‌شود.

کاغذهای رول و شیت با شتاب درون دستگاه‌ها می‌روند، نقش می‌خورند و با شتاب بیرون می‌آیند. دستگاه غول‌پیکر چاپ کاغذهای رول، رول‌های450 کیلویی را مثل وزنه‌ای سبک بالا می‌برد، با سرعت به درون دستگاه می‌کشد، رویش نقش‌های چهار رنگ می‌پاشد و کاغذهایی را که در این مسیر داغ داغ شده خنک می‌کند و اتو می‌کشد.

آنچه در این دستگاه‌ها می‌گذرد پشت دیواره‌شان مخفی است مگر چند جا که می‌شود حرکت سریع کاغذهای
چاپ شده را دید که مثل لبه تیز یک چاقو قادر است هرجسمی را تکه تکه کند.

کار چاپ که تمام می‌شود شیت‌ها و رول‌ها نیز آرام می‌گیرند و در قطع‌های رحلی و وزیری تا می‌خورند و روانه دنیای صحافی می‌شوند، سالنی بزرگ که مملو از صداست، با بوهای عجیب و غریب که مخلوطی است از بوی کاغذ و چسب، بویی شبیه رایحه کفاشی‌‌ها.

اینجا کوه کوه صفحه کتاب که لای بست‌های چوبی و غلاف‌های پلاستیکی حبس شده‌اند درون دستگاه‌های پیشرفته به هم دوخته می‌شوند، انتهایشان رنده می‌شود، چسب می‌خورد و به هم می‌چسبند، دست آخر هم جلد رویشان کیپ می‌شود و زیرتیغه‌های بزرگ و تیز، اضافاتشان برش می‌خورد؛ اینجا کتاب‌های درسی متولد می‌شوند، داغ داغ.

جولان مواد اولیه خارجی

کتاب‌های درسی دانش‌آموزان ایران را دستگاه‌های پیشرفته آلمانی چاپ می‌کنند، صحافی هم با دستگاه‌های مدرن خارجی است، این چسب‌های ایتالیایی‌اند که صفحات را به هم می‌چسبانند و جلدهای مقوایی را روی آنها محکم می‌کنند، کاغذها عمدتا از شرکت‌های چند ملیتی اروپایی خریده می‌شوند و مرکب‌ها نیزخارجی است، محصول کره جنوبی.

در شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی حرف اول را مواد اولیه خارجی می‌زند و تولیدات ایرانی در حاشیه‌اند. در بخش صحافی حتی سرپرست آن تاکید می‌کند از چسب‌های ایرانی نیز استفاده می‌کنند، ولی استقامت چسب ایتالیایی کجا و نوع ایرانی‌‌اش کجا. کاغذها هم که آن‌ور آبی‌اند سفید‌اند مثل برف، در مقایسه با نوع ایرانی‌‌اش که کمی به زردی می‌زند و وقتی دوکتاب کنار هم قرار می‌گیرند تفاوتشان مشهود است؛ در این کارخانه از هر که بپرسند کاغذهای ایرانی بهتر است یا خارجی، بدون مکث دست روی خارجی‌ها می‌گذارد.

اما محمدموسوی، مدیرعامل شرکت چاپ و نشرکتاب‌های درسی می‌گوید اوضاع فعلی از گذشته بهتر شده، ازآن زمان که کاغذهای ایرانی به‌هیچ‌وجه قابل چاپ نبود و در دستگاه‌ها دوام نمی‌آورد، ولی کم کم تولیدکننده با آزمون و خطا، مشکلات را حل کرد و کاغذی قابل چاپ ساخت، آن‌قدرکه حالا از 25 هزار تن کاغذ مصرفی در سال ده هزار تن آن از کاغذهای داخلی تامین می‌شود. با این حال هنوز ما کجا و اندونزی کجا که امروز در دهمین سال تولید کاغذ در کشورش محصولاتی باکیفیت‌تر از اروپا تولید می‌کند وکاغذهایش را در بازار گران‌تر از هر کاغذی می‌فروشد.

هزینه میلیاردی کتاب‌های درسی

امسال 138 میلیون جلد کتاب درسی در دو چاپخانه کشور چاپ شده است که ده میلیون جلد آن هنوز توزیع نشده و به این دلیل تولیدشده که اگر حادثه‌ای رخ داد، اگر کامیون حمل کتاب درسی در نقطه‌ای چپ کرد یا هر رویداد غیرمترقبه دیگری رخ داد، کتاب درسی به اندازه کافی دپو باشد، اگر هم حادثه‌ای رخ نداد این کتاب‌ها می‌مانند برای سال آینده، البته آنها که بدون تغییر خواهند ماند.

آنها که 138 میلیون جلد کتاب درسی را از نزدیک دیده‌اند و به حجم زیاد آن واقف‌اند به شوخی می‌گویند اگرکامیون‌های حمل کتاب را پشت هم ردیف کنیم جاده قزوین به آبیک را می‌پوشاند، زنجیره‌ای که فقط با پولی کلان ایجاد می‌شود. عددش تقریبا به روز است و گوینده‌‌اش رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی که گفته است برای تولید کتاب‌های درسی، امسال57 هزار تن کاغذ مصرف شده و اگر این عدد را به گفته‌های چندی قبل مجتبی ولی‌زاده، کارشناس بازیافت اضافه کنیم که گفته بود هرتن کاغذ نیازمند قطع17 درخت تناوراست، اهمیت عدد 57 هزار را بهتر درک خواهیم کرد.

با حساب و کتاب ریالی هم که باشد محمدطلایی، قائم‌مقام سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی چندی پیش گفته بود برای خرید کاغذ کتاب‌های درسی امسال حدود صد میلیارد تومان هزینه شده که این از مبلغی که برای بقیه مواد اولیه خرج می‌شود جداست.

با این حال بیشتر کتاب‌های درسی خوش عاقبت نیستند و زیر دست دانش‌آموزان سهل‌انگار نابود می‌شوند، غافل از این که اینها سرمایه‌اند و ارزخور، کتاب‌هایی که تقریبا برای تولید به خارج ازکشور وابسته‌اند و ایران باید نفت بفروشد تا کاغذ و مرکب وچسب و دستگاه بخرد.

مریم خباز  جامعه 

تولید 80 میلیون جلد کتاب درسی در شرکت چاپ و نشر

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران اعلام کرد؛

تولید 80 میلیون جلد کتاب درسی در شرکت چاپ و نشر

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران گفت: 80 میلیون جلد کتاب برای مقطع متوسطه طی سال گذشته در شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران تولید شده است.


سید محمد موسوی کیانی روز سه شنبه 11 مهرماه 96 در نشستی با نمایندگان رسانه ها اظهار داشت: از سال 1382 همه کتاب های دبیرستان، هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش و کتاب های تربیت معلم در این شرکت چاپ می شود که تولیدی شرکت طی سال گذشته 80 میلیون جلد کتاب بوده است و در سال تحصیلی فعلی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر تولید کتاب های سال تحصیلی 97-98 آغاز شده تا به موقع کتاب ها را به دست دانش آموزان برسانیم. با این شیوه تولید از سال 1385 در کشور کمبود کتاب درسی نداریم.

 

حمایت از تولید ملی با مصرف کاغذ داخلی

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ایران درخصوص کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تولید کتاب های درسی گفت: از بهترین اجناس موجود در بازار استفاده می کنیم تا هیچ نوع خطری متوجه سلامتی دانش آموزان نشود. در سال های اخیر سعی ما بر این بوده که از کاغذ تولید داخل در کارمان استفاده کنیم تا از تولید ملی حمایت کرده باشیم.

 

سالانه 10 هزار تن کاغذ داخلی مصرف می کنیم

موسوی ادامه داد: استانداردهای مورد نظرمان را به تولیدکنندگان داخلی کاغذ اعلام کردیم و آنها سعی دارند به این استانداردها برسند. از لحاظ ظرفیت تولید فعلا تولیدکنندگان داخلی ظرفیت کافی برای تامین کل کاغذ مصرفی برای تولید کتاب های درسی را ندارند که امیدواریم به زودی به این ظرفیت دست پیدا کنیم تا روزی برسد که در تولیداتمان فقط از کاغذ ایرانی استفاده کنیم. درحال حاضر 10 هزار تن از کاغذهای داخلی می خریم ولی مصرف ما 25 هزار تن است.

وی با اشاره به فرایند توزیع کتاب های دوره متوسطه در کشور گفت: حدود 5 هزار و 800 کتابفروشی در سراسر کشور پیش از شروع سال تحصیلی طبق قرارداد با شرکت چاپ و نشر وظیفه توزیع کتاب های درسی مقطع متوسطه را بر عهده دارند. البته کتاب های فنی وحرفه ای و کاردانش به آموزش و پرورش هر استان ارسال ارسال می شود و از استان تا مدرسه توزیع برعهده آموزش و پرورش است.

شایان ذکر است طبق اعلام سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، آمار کل کتاب های تولیدشده برای سال تحصیلی فعلی 138 میلیون نسخه کتاب بوده که 80 میلیون جلد آن در شرکت چاپ و نشر و بقیه در شرکت افست به چاپ رسیده است.

===============================================================

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی عنوان کرد

چاپ 80 میلیون جلد کتاب درسی با 25 هزار تُن کاغذ/ استفاده از 10 هزار تُن کاغذ داخلی

خبرگزاری فارس: چاپ 80 میلیون جلد کتاب درسی با 25 هزار تُن کاغذ/ استفاده از 10 هزار تُن کاغذ داخلی

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی با بیان اینکه برای چاپ 80 میلیون جلد کتاب درسی، 25 هزار تُن کاغذ استفاده می‌شود، گفت: در سال حدود 10 هزار تُن کاغذ داخلی استفاده می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ سید محمد موسوی مدیر عامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این شرکت در سال 56 تأسیس شده است، اظهار داشت: سهام‌داران اولیه این شرکت، ناشران و چاپخانه‌داران هستند و با مبلغ سرمایه اولیه 6 میلیون تومان، ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در این شرکت، کتب درسی دوره‌های متوسطه اول و دوم، پیش‌دانشگاهی، فنی و حرفه‌ای و کاردانش چاپ می‌شود.

 مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی افزود: وزیر آموزش و پرورش وقت، 100 میلیون تومان به این شرکت اختصاص داد و روند کار تا سال 75 ادامه داشت.

 موسوی اضافه کرد: از سال 75، 49 درصد سهام شرکت به آموزش و پرورش و 51 درصد به بخش خصوصی واگذار شد و شرکت سهامی خاص است؛ بخش خصوصی 3 نفر و آموزش و پرورش 4 نفر را به هیأت مدیره معرفی کرد.

 وی یادآور شد: کارگاهی را در متراژ 27 هزار مترمربع با بهترین دستگاه‌ها ایجاد کردیم و از سال 80، کتب درسی را به موقع چاپ و توزیع می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی خاطرنشان کرد: در این شرکت کتب درسی دوره‌های متوسطه اول و دوم، هنرستان و تربیت معلم چاپ می‌شود و در اختیار کتابفروشی‌ها قرار می‌گیرد؛ ضمن اینکه در تولید کتب، از بهترین کاغذ وارداتی استفاده می‌شود.

موسوی با بیان اینکه از کشور چین به دلیل «داشتن خاک زیاد در کاغذ»، کاغذی خریداری نمی‌کنیم‌، گفت: باید از کاغذ و مرکب و چسب خوب در تولید استفاده کنیم و کاغذ در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گیرد.

وی متذکر شد: به دلیل اینکه قصد کمک به تولید کاغذ را داخلی داریم، در بعضی از کتاب‌ها کاغذ کاهی نیز استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی تصریح می‌کند: در سال حدود 10 هزار تُن کاغذ داخلی استفاده می‌کنیم؛ ضمن اینکه در سال، 25 هزار تُن کاغذ برای تولید 80 میلیون کتاب درسی نیازمند هستیم.

موسوی در واکنش به ادعای بعضی از والدین و دانش‌آموزان مبنی بر نیاز کتاب‌ها به منگنه دار شدن، عنوان کرد: کتاب‌ها نیازی به منگنه‌دار شدن ندارند بلکه کتابفروشی‌ها به خصوص در شهرستان‌ها برای سودجویی بیشتر، کتب دانش‌آموزان را منگنه دار می‌کنند؛ البته این نیاز در کتب درسی دوره ابتدایی بیشتر احساس می‌شود.

وی با اشاره به روند چاپ کتاب درسی، ابراز داشت: بعد از صحافی کتب، 40 جلد از کتاب‌ها برای بررسی به آموزش و پرورش داده می‌شود؛ در نتیجه ما بر روی محتواهای کتب هیچ نقشی نداریم.

مدیر عامل شرکت چاپ و نشر کتب درسی از فعالیت 600 نیروی اداری و تولیدی در این شرکت و فعالیت شبانه‌روزی آنها در چاپ کتب درسی خبر داد.

 انتهای پیام/

=================================================================

 

تولید بی وقفه کتاب درسی/ علت استفاده از کاغذ اروپایی

کتاب درسی
شناسهٔ خبر: 4104336 - چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
سالانه ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی بدون وقفه در چاپخانه افست و چاپ و نشر کتاب درسی ایران منتشر می شود.

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: سالانه ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی توسط دو شرکت چاپخانه افست و چاپ و نشر کتاب های درسی ایران تولید می شود.

شرکت افست مسئولیت تولید کتاب های درسی دوره ابتدایی و شرکت چاپ و نشر کتاب درسی عهده دار تولید کتاب های درسی دوره دبیرستان است. شرکت چاپ و نشر کتاب درسی ایران میزبان خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش شد تا از نزدیک اصحاب رسانه از روند تولید کتاب های درسی بازید کنند. این شرکت همانند یک باغ است، ورودی آن حیاطی بزرگ که به گل و گیاه مزین شده است‌. پس از گذشتن از حیاط وارد ساختمانی می شویم که از بخش های مختلف تشکیل شده است در این ساختمان اتاق دندانپزشکی نیز وجود دارد. بخشی که اصحاب رسانه وارد آن می شوند، بخش لیتوگرافی است.

پس از اینکه مولفان، محتوای کتاب درسی را تالیف می کنند، سازمان پژوهش در غالب پی دی اف این محتوا را به شرکت چاپ و نشر می دهد.

جایگزینی روش دیجیتال بر سنتی

در بخش لیتوگرافی، کارها به صورت دیجیتالی صورت می گیرد. خیلی از اقدامات را کامپیوتر انجام می دهد. این اقدامات در گذشته به صورت دستی و سنتی بوده است‌. نوشته های مولفان همانند یک جزوء پرینتی در اختیار چاپخانه قرار می گرفت. از این صفحه ها عکس گرفته می شد و تصاویر مونتاژ دستی می شد. با ورود تکنولوژی دیگر تمام این کار ها توسط کامپیوتر انجام می گیرد و بر روی زینک قرار می گیرد. زینک بر روی دستگاه زینک قرار می گیرد و دستگاه با ضریب دقت بالا مطالب را بر روی زینک چاپ می کند.

کارگران نیز باید دقت کنند خش یا کثیفی بر روی زینک وجود نداشته باشد چراکه ممکن است هنگام چاپ این این خش و کثیفی نیز ظاهر شود. یکی از مسولان این بخش خطای این دستگاه ها را صفر می داند و می گوید: این دستگاه هر آنچه که به آن داده می شود را بدون خطا چاپ می کند و درصد خطا صفر است اما با روش سنتی خطا وجود داشته است. بخش بعدی آماده سازی کتاب های درسی، چاپخانه است‌. در این بخش دو دستگاه رل و شیت وجود دارد که زینک تحویل این بخش می شود و صفحه های کتاب های درسی را می توان در این بخش دید. مرحله آخر پس از چاپ صفحات کتاب های درسی، صحافی و چسب کتاب های درسی است.

استفاده از چسب و کاغذ اروپایی

نکته قابل توجه در تولید کتاب های درسی استفاده از کاغذ و چسب خارجی است. کاغذ هایی که از اروپا می آید و چسبی که از ایتالیا.

مدیر عامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی علت استفاده از تولیدات خارجی کیفیت آنان می داند و می گوید: سالانه ۲۵ هزار تن کاغذ نیاز داریم. بنا بر دستور رییس جمهور مبنی بر استفاده از تولیدات داخلی ۱۰ هزار تن از کاغذ تولید داخل استفاده می کنیم.

محمدموسوی ادامه می دهد: به دلیل اینکه دانش آموزان با کتاب درسی زیاد سرو کار دارند باید کیفیت بالا باشد. کیفیت کاغذ ایرانی پایین است. به طوریکه هنگامی از کاغذ ایرانی استفاده کردیم دستگاه چاپ قبول نمی کرد. متخصصینی از شرکت تولید کاغذ آمدند و با آزمایشاتی که انجام دادند توانستیم نیمی از استانداردها را بیابیم.

وی تاکید می کند: امیدوارم روزی کیفیت کاغذ تولید داخل بالا رود که نیازی به خرید از خارج از کشور نشویم. حتی ما حاضر نشدیم از کاغذ چینی استفاده کنیم در صورتی که قیمت پایینی داشت اما کیفیت بالایی نداشت.

موسوی بیان می کند: کاغذ ایرانی کاهی است و برخی از کتاب ها که کاهی هستند از کاغذ ایرانیند. گاهی کیفیت کتاب را پایین می آورند.

مشکلات کارگران در چاپخانه

کتاب های درسی از تعرفه پایینی برخوردار است و به دلیل تولید انبوه مشکلی از لحاظ در آمدی پیش نمی آید چراکه آنان با تمام کتابفروشی های سراسر کشور قرداد دارند. ۵۱ درصد از سهامداران این شرکت سرمایه گذاران خصوصی و سهم‌وزارت آموزش‌و پرورش نیز ۴۱ درصد است.

یکی دیگر از مشکلاتی که در تولید کتاب وجود دارد و دیده نمی شود، تلاش شبانه روز کارگران است. کارگرانی که در طول روز باید در مکانی فعالیت کنند که پر از صدا و بوی رنگ است. به همین دلیل آنان از سختی کار بهره مند هستند و ۲۰ ساله بازنشست می شوند.

صدای زیاد دستگاه های چاپگر موجب شده است تا کارگران گوشگیر داخل گوش های خود بگذارند و با مشکل شنوایی رو به رو شوند . با وجود این مشکلات حقوق آنان یک میلیون است و اگر از ساعت ۱۶ تا ۱۹‌نیز در چایخانه بمانند حقوق آنان به یک میلیون ۸۰۰ می رسد.

تولید و چاپ کتاب های سال تحصیلی سال آینده، یکسال فشرده زمان می برد.‌ چاپ کتاب هایی که تالیف آن قدیمی است یکسال زودتر آغاز می شود. یعنی وقفه ای برای چاپ کتاب درسی وجود ندارد. کتاب های درسی حاصل دست رنج و تلاش های هزاران نفر است. از مسئولان، مولفان، مدیرعامل ها گرفته تا کارگرهایی که ساعت ها تلاش می کنند تا دانش آموزان از اول مهر ماه با کتاب های درسی خود راهی مدرسه شوند.

------===========================================================================================================================================

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی :

صحافی کتاب های درسی هیچ مشکلی ندارد

تهران- ایرنا- مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: صحافی کتاب های درسی پایه های مختلف تحصیلی از کیفیت لازم برخوردار است، هیچ گونه مشکلی ندارد و تاکنون گزارشی در این رابطه ارائه نشده است.

http://img8.irna.ir/1396/13960712/82684775/n82684775-71905995.jpg

به گزارش روز چهار‌شنبه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، لیدا نیک روش در حاشیه سومین گردش رسانه ای خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش و بازدید از شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی در نشست خبری افزود: اینکه گفته می شود کتاب های درسی کیفیت ندارد را به هیچ وجه نمی پذیریم شاید در سال های گذشته به دلیل مشکلات مواد اولیه و تحریم اقتصادی نمی توانستیم مواد اولیه را به موقع وارد کنیم اما اکنون هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی با بیان اینکه خانواده ها عادت دارند به محض دریافت کتاب های درسی، آنها را سیمی کنند، اظهار داشت: در دوره ابتدایی به دلیل سن کم بچه ها و نگهداری نادرست، کتاب های درسی زودتر خراب می شود اما در دوره های تحصیلی بالاتر این مساله کمتر به چشم می خورد و نیازی به سیمی کردن کتابها نیست.
مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی یادآور شد: اگر بهترین صحافی انجام شود اما دانش آموزان، فرهنگ درست استفاده کردن از کتاب را نیاموخته باشند، نمی توان کاری کرد.

** آغاز چاپ کتاب های درسی 98-97 از اول مردادماه
نیک روش با اشاره به اینکه از اول مردادماه چاپ کتاب های درسی که تغییری ندارد، برای سال تحصیلی 98-97 آغاز شده است، گفت: برای توزیع کتاب های درسی تا قبل از شروع سال تحصیلی، شرکت چاپ و نشر با پنج هزار و 800 کتابفروش در سراسر کشور قرارداد تنظیم می کند و طبق برآورد مرکز آمار و فناوری وزارت آموزش و پرورش، تعداد کتاب های مورد نیاز در اختیار آنها قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه شرکت چاپ و نشر مسئولیت چاپ کتاب های درسی دوره متوسطه اول، دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش را به عهده دارد، تصریح کرد: این شرکت کتاب ها را به مراکز استان ارسال می کند و در ادامه وظیفه توزیع از استان تا مدرسه به عهده ادارات کل آموزش و پرورش است.
مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: سیاست این وزارتخانه افزایش استفاده از کاغذ ایرانی است از این رو با دو شرکت افست (مسئول چاپ کتاب های دوره ابتدایی) و چاپ و نشر (مسئول چاپ کتاب های متوسطه اول، دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش) استانداردهای مدنظر برای بهره گیری از کاغذ تولید داخل را تشریح کرده ایم و این دو شرکت متعهد شده اند تا 50 درصد به استانداردهای تعیین شده برسند.
نیک روش با اشاره به اینکه کاغذ تولید داخل به اندازه ای نیست که بتواند نیازهای دو شرکت را تامین کند، اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک به مرحله ای برسیم که تمامی کتاب های درسی با کاغذ ایرانی چاپ شود.
فراهنگ**1883**1055
خبرنگار: مریم جلوداران**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی:هیچ کتاب درسی نیاز به «منگنه‌دار شدن» ندارد

خبرگزاری فارس: هیچ کتاب درسی نیاز به «منگنه‌دار شدن» ندارد

مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی با بیان اینکه سیاست دولت و وزارت آموزش و پرورش، استفاده از کاغذ تولید داخل در چاپ کتب درسی است، گفت: هیچ کتاب درسی نیاز به منگنه‌دار شدن، ندارد.

 به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، لیدا نیک‌روش مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی در جمع خبرنگاران با اشاره به روند چاپ کتب درسی، اظهار داشت: 5800 کتابفروشی در کشور وجود دارد که در خصوص توزیع کتب درسی همکاری می‌کنند.

 وی ادامه داد: سیاست دولت و آموزش و پرورش این است که به سمت مصرف کاغذهای تولید داخل برویم.

نیک‌روش در خصوص قیمت کتب درسی، خاطرنشان کرد: عوامل مختلفی مانند اندازه کتاب، نرخ تورم و نیروی انسانی در قیمت کتاب درسی مؤثر است؛ البته امسال تلاش کردیم قیمت کتاب‌های درسی زیر نرخ تورم باشد.

مدیرکل دفتر نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی اضافه کرد: در سال‌های گذشته اندازه کتب درسی به صورت رحلی و وزیری بود، اما امسال برای دومین سال، اندازه رُقعی نیز اضافه شده است.

وی با تأکید بر اینکه هیچ کتاب درسی نیاز به منگنه‌دار شدن ندارد، گفت: قاطعانه اعلام می‌کنم صحافی کتب درسی منوط به اینکه درست استفاده شود، نیازی به منگنه‌دار شدن، ندارد.

انتهای پیام/

============================================================================================================================================

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی :

شرکت چاپ و نشر سالانه 80 میلیون جلد کتاب درسی چاپ می کند

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی گفت: این شرکت سالانه 80 میلیون جلد کتاب درسی چاپ می کند و هیچ گونه مشکلی برای توزیع کتاب در میان دانش آموزان وجود ندارد.

http://img8.irna.ir/1396/13960712/82684842/n82684842-71906117.jpg

به گزارش روز چهار‌شنبه خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، سید محمد موسوی در حاشیه سومین گردش رسانه ای خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش و بازدید از شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی در نشست خبری با بیان اینکه تمام کتابهای متوسطه اول و دوم، پیش دانشگاهی، فنی و حرفه ای و کار دانش توسط شرکت چاپ و نشر منتشر می شود، افزود: این شرکت از سال 1356 فعالیت خود را ابتدا در وسعت کم و تنها با 6 ماشین چاپ آغاز کرد.
وی ادامه داد: از آنجا که این شرکت به تنهایی قادر به چاپ 120 میلیون جلد کتاب درسی در آن زمان نبود و تنها 31 میلیون جلد در سال تولید داشت، با کمک دیگر شرکت ها این نیاز آموزش و پرورش تامین می شد و البته کتابها با تاخیر چند ماهه به دست دانش آموزان می رسید.
وی با اشاره به اینکه عده ای از ناشران و چاپخانه داران با سرمایه اولیه 60 میلیون ریال شرکت چاپ و نشر را راه اندازی کردند و از وزارت آموزش و پرورش وقت نیز مبلغ یک میلیارد ریال برای گسترش و تجهیز شرکت دریافت کردند، تصریح کرد: در سال 75 با توافق های انجام شده مقرر شد 49 درصد سهام این شرکت به وزارت آموزش و پرورش و 51 درصد به بخش خصوصی اختصاص یابد.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی ادامه داد: این شرکت اکنون با دارا بودن 600 نیرو در مکانی به وسعت 27 هزار مترمربع و به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت است و با بهره گیری از پیشرفته ترین ماشین آلات چاپ و صحافی توانسته است کتاب های درسی را به موقع به دست دانش آموزان برساند و از سال 85 با کمبود کتاب مواجه نبوده ایم.
موسوی افزود: کتاب های درسی از طریق این شرکت به استان ها ارسال شده و در اختیار کتابفروشی ها برای توزیع در میان دانش آموزان قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: از آنجا که دانش آموزان مدت زمان زیادی با کتاب در تماس هستند همواره سعی شده از بهترین نوع کاغذ upm استفاده شود و تمامی ملزومات کتاب درسی قبل از چاپ مورد آزمایش قرار گیرد تا مشکلی به وجود نیاید.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی اضافه کرد: کیفیت کتاب های درسی به لحاظ مرکب، چسب و کاغذ در مقایسه با پنج سال قبل افزایش یافته و به منظور کمک به کاغذ تولید داخل این شرکت و شرکت افست هر یک سفارش 10 هزار تن کاغذ به تولید کنندگان داده اند.
به گفته موسوی در دو سال گذشته به دلیل مشکلات تولید کنندگان، کاغذ تولید داخل نداشته ایم اما قرار است تا پایان امسال، پنج هزار تن کاغذ توسط تولید کنندگان ایرانی در اختیار این شرکت گذاشته شود.
وی عنوان کرد: در ابتدا کاغذ تولید داخل به دلیل بروز برخی مشکلات قابل چاپ نبود ولی اکنون با تلاش و همفکری کارشناسان و متخصصان کاغذ ایرانی برای تولید کتاب های درسی آماده شده و امید است در آینده نزدیک به استانداردهای اروپایی نزدیک شویم تا دیگر نیازی به خرید کاغذ خارجی نباشد.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر کتاب های درسی نیز گفت: کتاب ها از کیفیت بالاتری در مقایسه با سال های گذشته برخوردار است اما برخی کتابفروشی ها در شهرستان ها کتاب ها را با این عنوان که پاره نشود، منگنه کرده و دو برابر قیمت پشت جلد کتاب به فروش می رسانند که این نوعی سود جویی است.
موسوی با بیان اینکه در تهران نیز اغلب خانواده ها تمایل به سیمی کردن کتاب ها دارند در صورتی که نیازی به این کار نیست، اظهار کرد: در دوره ابتدایی به دلیل استفاده زیاد دانش آموزان از کتاب ممکن است قدری زودتر کتاب ها خراب شود اما در دوره متوسطه کمتر شاهد این مساله هستیم و تاکنون ایرادی از کیفیت پایین کتاب های درسی به دست ما نرسیده است.
در سال تحصیلی 97-96 حدود 138 میلیون جلد کتاب درسی به چاپ رسیده است که تاکنون 128 میلیون جلد آن در میان دانش آموزان قرار گرفته است.
فراهنگ**1883**1055
خبرنگار: مریم جلوداران**انتشار: زینب کارگر

=====================================================================================خبرگزاری پانا

تاریخ انتشار: 11 مهر 1396 - 10:59

سرویس: آموزش و پرورش - اخبار مدارس - سازمان ها و مراکز تابعه

کتابهای درسی هر 5 سال باید تغییر کنند/عیب کتابها را مشفقانه بیان کنیم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی:

کتابهای درسی هر 5 سال باید تغییر کنند/عیب کتابها را مشفقانه بیان کنیم

ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با انتقاد از طولانی بودن ساعت درسی در مدارس کشور گفت:90 دقیقه درس و فقط 10 دقیقه زنگ تفریح یعنی خراب کردن سیستم اعصاب دانش آموز و معلم. ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد زیرا بعد از آن دانش آموزی یاد نمی گیرد .


به گزارش خبرنگار پانا؛ حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان امروز سه شنبه 11 مهر 96 در نشستی با نمایندگان رسانه ها با انتقاد از طولانی بودن ساعت کلاسها در مدارس اظهار کرد: ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد. 90 دقیقه درس و فقط 10 دقیقه زنگ تفریح یعنی خراب کردن سیستم اعصاب دانش آموز و معلم. دیگر دانش آموز خسته و گرسنه است و چیزی یاد نمی گیرد.

وی با اشاره به انتقاداتی که از دستگاه تعلیم و تربیت وجود دارد گفت: برای ما نسخه فنلاند و ژاپن را می پیچند در حالیکه بهتر است همین نسخه خودمان را درست اجرا کنیم. آموزش وپرورش ما امروز همان شیر بی یال و دم و اشکم است. معلم تعلیم ندیده و بی تجربه، نبودن بودجه و نبودن تجهیزات همگی از موانعی هستند که ما را از رسیدن به نسخه مطلوب باز می دارند.

چرا معلم بی تجربه باید در دوره ابتدایی تدریس کند؟

محمدیان اشاره کرد: در استخدام نیروی انسانی در آموزش و پرورش از یک طرف بحث اشتغال مطرح است و ازطرفی بهره برداری سیاسی از اشتغال تعدادی بیکار در سیستم آموزش و پرورش، در حالیکه آموزش و پرورش ما نیاز به نیروی حرفه ای دارد. خانواده ها هم می خواهند فرزندشان را معلم قوی و آموزش دیده تربیت کنند.

وی افزود: من معتقدم معلم باید در صدر بنشیند. کرامت معلم از فرهنگ دوستی و فرهیختگی آن جامعه حکایت دارد. اما معلم را باید حرفه ای بار بیاوریم. معلم باید رتبه بندی حرفه ای شود. آیا ممکن است دانشجوی سال اول پزشکی را برای درمان کودکان بگذارند؟ پس چرا معلم بی تجربه باید در دوره ابتدایی تدریس کند؟ دوره ابتدایی معلم حرفه ای می خواهد. متاسفانه مهارت در بسیاری زمینه ها کم است و انگیزه ها هم پایین آمده است.

حذف کنکور نزدیک شدن به سیاست چند تالیفی را در پی دارد

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سیاست چند تالیفی در نظام تعلیم و تربیت گفت: اگر توانستیم خیمه و خرگاه کنکور را جمع کنیم یک قدم به سیاست چندتالیفی نزدیک شده ایم تا دانش و سواد واقعی دانش آموز را مورد سنجش قرار دهیم و گرنه جز حفظ طوطی وار مطالب حاصل ما نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: حذف کامل کنکور و اجرای طرح شهاب دو لازمه اصلی رسیدن به روزی است که هر فرد در جایگاه واقعی خود قرار گیرد.

138 میلیون جلد کتاب چاپ کردیم

محمدیان با اشاره به تولید کتاب های درسی برای سال تحصیلی 96-97 اظهار داشت: امسال با وجود کاستی ها و مشکلاتی که داشتیم توانستیم کتابهای درسی پایه یازدهم را در پایه های نظری و فنی حرفه ای و کاردانش تدوین، چاپ و منتشر کنیم.امسال ۱۳۸ میلیون نسخه کتاب چاپ شد که تا امروز ۱۲۸ میلیون نسخه توزیع شده است. تا آخر مهر هم اجزای بسته های آموزشی مربوط به دانش آموزان از جمله سی دی ها و کتابهای گویا تولید خواهد شد که تا ۱۵ آبان توزیع میشود.  

وی افزود: تولید محتوای الکترونیکی برای آموزش معلمان هم انجام شده که در شبکه ملی مدارس (رشد ) بار گذاری میشود.

معاون پژوهشی وزیر با اشاره به برخی جنجال های رسانه ای در سالهای اخیر درخصوص مطالب کتابهای درسی گفت: تنها سایت معتبر کتابهای درسی سامانه اداره کل تدوین، چاپ و توزیع کتاب‌های درسی است و نقل هرگونه خبر درخصوص کتابهای درسی باید برگرفته از این وبسایت باشد و مطلب خارج از این منبع از دایره مسئولیت ما خارج است.

کتاب ها بعد از 30 سال عوض شد 

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در دوره ای پیش از تدوین سند تحول بنیادین گرفتار نوعی تاخیر تاریخی بود گفت:  مثلا در سال ۸۹ کتاب ریاضی ما بعد از ۳۰ سال تغییر کرد. در حالی که کتابهای درسی باید هر ۵ سال یکبار تغییر کند.

محمدیان خاطرنشان کرد: تالیف کتابهای درسی باید مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت باشد که در کشور ما سند تحول بنیادین مرجع همه تغییرات در کتابهای درسی است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درخصوص تغییرات کتاب های درسی ادامه داد: همچنین نیازهایی هستند که در تغییرات کتابها نقش تعیین کننده دارند. مرجع تشخیص این نیازها دستگاههایی مثل مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیئت دولت هستند. مثلا موضوعاتی مثل آب، محیط زیست، وحدت ملی در این مراجع تعیین میشوند . 

وی افزود: علایق دانش آموزان و نیازهای بازار کار هم تعیین کننده هستند که در نهایت این نیازها باید به زبان برنامه درسی ملی ترجمه شوند. 

صفحه کتاب درسی صفحه نیازمندیهای مجله نیست

 محمدیان با اشاره به اینکه تنها مراجع صلاحیت دار باید نیازهای جامعه در تغییر کتابهای درسی را تعیین کنند گفت: صفحه کتاب درسی صفحه نیازمندیهای مجله نیست. باید تغییر مورد نظر جزو نیازهای ملی باشد، سواد عمومی را بالا ببرد یا به هنجارسازی در جامعه کمک کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با انتقاد از برخی حمله های رسانه ای به سازمان پژوهش درخصوص کتاب های درسی و اذعان به وجود برخی کاستی ها در کتابهای درسی گفت: عیب ها و نواقص را رندانه پنهان کردن حماقت است ولی تشدید کردن رندانه و عامدانه عیب ها هم خیانت است. در این میان بیان عیب ها به صورت مشفقانه عین رسالت است.

============================================================

5- باشگاه خبرنگاران جوان:

تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی:

کتاب درسی ریاضی بعد از 30 سال تغییر کرد/ صفحه کتاب‌های درسی صفحه نیازمندی‌ها نیست

محمدیان با اشاره به اینکه کتاب ریاضیات 30 سال تغییر نکرده بود گفت: با اعمال تغییرات، پیشرفت‌های بسیاری در این کتاب انجام شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در حاشیه سومین تور رسانه‌ای خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش گفت : امسال با وجود کاستی‌ها و مشکلات، کتاب های پایه یازدهم در دوره نظری و شاخه های فنی و حرفه ای و کار دانش تولید و توزیع شد.

 

محمدیان افزود: 10 میلیون جلد باقی مانده از کتاب های درسی نیز به این دلیل چاپ شده که اگر کتاب ها در نقل و http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1396/7/11/6847373_424.jpgانتقالات دچار آسیب و یا حادثه‌ای شد با کمبود مواجه نشویم.

 

 

محمدیان با اشاره به اینکه تا اواخر مهر ماه برخی اجزاء بسته های آموزشی مانند سی دی یا کتاب های گویا از تولید خارج شده و تا 15 آبان در دسترس مدارس و دانش آموزان قرار می گیرد، اظهار کرد: امسال همانند سال‌های گذشته علاوه بر توزیع کتاب‌های درسی برای دانش آموزان، کتاب‌های جدید التالیف ویژه معلمان نیز چاپ و منتشر شده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تصریح کرد: روزانه بین 500 تا 600 هزار جلد کتاب توسط شرکت های افست و چاپ و نشر برای تمامی پایه های تحصیلی چاپ و منتشر می شود.

وی بیان کرد: تولیدات درسی در شبکه ملی آموزشی رشد بارگزاری شده است و معلمان و دانش آموزان می توانند با مراجعه به سایت دفتر تالیف سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، متن و روش و ارزشیابی کتاب های درسی را مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه تنها سایت معتبر کتاب های درسی سامانه اداره کل تدوین، چاپ و توزیع کتاب‌های درسی است افزود: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی صرفا مسئولیت هر آنچه در این سامانه بارگزاری شده را می‌پذیرد.

 رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از تجلیل مولفان کتاب‌های درسی در 30 مهر ماه در مدرسه دارالفنون خبر داد و بیان کرد: در حاشیه این آئین نمایشگاهی از تغییرات محتوای کتاب های درسی از قبل تا بعد از انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته می شود.

 محمدیان به مساله عمر کتاب‌های درسی اشاره کرد و گفت: عمر مفید یک کتاب درسی پنج سال است و در این مدت مطالب آن بازنگری و ارزشیابی می‌شود و در نهایت با پیدا کردن اشکالات، تغییرات کلی انجام خواهد شد.

وی افزود: کتاب ریاضیات 30 سال تغییر نکرده بود که اکنون با اعمال تغییرات، پیشرفت‌های بسیاری در این کتاب صورت گرفته است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی عنوان کرد: تدوین برنامه درسی مبتنی بر نیازها بوده که این امر توسط مراجع قانونی همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، هیات دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می شود و از والدین و دانش آموزان نیز نظر خواهی شده و نیاز بازار کار نیز مدنظر قرار می گیرد.

محمدیان یادآور شد: موضوعات بسیاری برای درج در کتاب های درسی به سازمان پژوهش پیشنهاد می‌شود اما باید توجه داشت که صفحه کتاب‌های درسی صفحه نیازمندی‌های مجلات و تابلو اعلانات نیست بلکه باید مشخصه های آن جزو نیازهای عمومی باشد.

وی افزود : آثار تولید شده آموزش و پرورش محرمانه نیست بلکه در منزل همه مردم وجود دارد و همگان می توانند تغییرات و نقص‌ها را مشاهده کرده و تذکرات لازم را ارائه دهند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی عنوان کرد : نقدها و عیب‌های رندانه درباره کتاب های درسی حماقت است اما عیب‌ها را رندانه تشدید کردن نیز خیانت است و ما اینگونه نقد کردن را نمی پذیریم.

محمدیان با تاکید بر گسترش اجرائی کردن سیاست چند تالیفی کتاب‌های درسی بیان کرد: در این رابطه چند سالی است درس آزاد در برخی کتاب های درسی گنجانده شده تا دانش آموزان و معلمان دست به تالیف بزنند.

وی افزود: معلمان باید دست به قلم شده و کتاب‌های متنوع بنویسند و در این میان باید برخی الزامات همچون کنکور برداشته شود زیرا در غیر این صورت اهداف تربیتی و علمی عملیاتی نخواهد شد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی یادآور شد: با اعمال سیاست چند تالیفی و حذف کنکور، مهارت دانش آموزان برای ورود به دانشگاه و بازار کار بهتر سنجیده می‌شود.

وی با بیان اینکه آموزش معلمان، پربازده ترین هزینه ها برای آموزش و پرورش است، تصریح کرد: باید جایگاه علمی معلمان ارتقا یابد که این مهم با شعار اتفاق نمی افتد چرا که معلمی یک حرفه و مهارت است و نمی‌توان معلم آموزش ندیده را صرفا به خاطر دلسوزی و از جنس کمیته امدادی وارد آموزش و پرورش کرد.

محمدیان با اشاره به اینکه کلاس های 40 نفره انگیزه را از دانش آموزان می گیرد، یادآور شد : یکی دیگر از موضوعات مهم ساعت برنامه درسی است که باید 45 دقیقه‌ای باشد اما گاه دو 45 دقیقه به آموزش اختصاص می یابد و تنها 10 دقیقه زنگ تفریح در نظر گرفته می شود که این مساله آرامش دانش آموزان و معلمان را بر هم می زند.

=============================================================

سایر رسانه ها :===============================

ایکنا - واحد مرکزی خبر - ایرنا - ایسکانیوز - موج - فارس - شبستان - بلاغ نیوز - دولت بهار - ایران آنلاین - موج - فانوس نیوز - شبستان - تسنیم نیوز

همشهری آنلاین - ایسنا -

1 - دلاوری های رزمنده نیشابوری، موضوع کتاب درسی چهارم ابتدایی
واحد مرکزی خبر - اجتماعی - 19  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 13:30 - - 39535725

2 - تحمیل برخی معلمان به آموزش و پروش/ نیاز ملی؛ محتوای کتاب درسی

ایکنا - اجتماعی - 20  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 12:35 - - 39534699
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی معلم را در روند آموزش و تربیت مؤثر خواند و گفت: این امر زمانی رخ می دهد که معلم آموزش دیده و حرفه ای باشد، - ، محی الدین بهرام محمدیان، رییس سازمان ...

3 -  128 میلیون جلد کتاب درسی توزیع شد
ایرنا - اجتماعی - 21  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 11:20 - - 39533093
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: از مجموع 138 میلیون جلد کتاب درسی چاپ شده برای سال تحصیلی 97-1396، تاکنون 128 میلیون جلد کتاب در بین دانش آموزان توزیع شده است. - به گزارش خبرنگار ...

4 - توزیع 128 میلیون جلد کتاب درسی دانش آموزان در مدارس
ایسکانیوز - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 10:55 - - 39532447
معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش، گفت: 138 میلیون جلد کتاب درسی تولید کردیم که 128 میلیون آن توزیع شده است. - به گزارش ایسکا نیوز به نقل از فارس، حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان ...

5 - توزیع 128 میلیون جلد کتاب درسی
موج - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 10:30 - - 39531976
امسال با همه کاستی ها و مشکلات، کتاب های پایه یازدهم در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش را تولید، منتشر و توزیع کردیم. - به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام و المسلمین محی الدین ...

6 - معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش در جمع خبرنگاران: توزیع 128 میلیون جلد کتاب درسی دانش آموزان در مدارس/ تجلیل از مولفان کتب درسی 30 مهر در دارالفنون برگزار می شود
فارس - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 10:16 - - 39531617
معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش، گفت: 138 میلیون جلد کتاب درسی تولید کردیم که 128 میلیون آن توزیع شده است. - به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش "، حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان ...

7 - از تالیف تا چاپ کتاب درسی
شبستان - اجتماعی - 1  ساعت پیش - چهارشنبه 12 مهر 1396، ساعت 09:16 - - 39546294
چاپ کتاب های درسی سال تحصیلی آینده از مرداد ماه سال جاری آغاز شده است تا کمبود زمان برای چاپ میلیون ها جلد کتاب وجود نداشته باشد. - به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری شبستان، سومین ...

8- تکذیب چاپ محل زندگی اصحاب امام زمان(عج) در کتب دینی
بلاغ نیوز - سیاسی - 18  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 16:17 - - 39538691
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب درسی دینی گفت: می دانیم که بر اساس روایات، - اصحاب امام زمان 313 نفر هستند و در ...

9 - زنگ های 90 دقیقه ای و کلاس های 40 نفره
دولت بهار - اجتماعی - 19  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 15:17 - - 39537668
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه هم اکنون معلمان با مشکل عدم انگیزه مواجه هستند، گفت: اگر معلم انگیزه لازم را نداشته باشد حجم کتاب درسی برای او زیاد به نظر می ...

10- ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد/ کلاس های 40 نفره انگیزه دانش آموزان را می گیرد
ایران آنلاین - اجتماعی - 20  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 14:17 - - 39536552
حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان، معاون وزیر آموزش و پرورش ضمن انتقاد از تحمیل معلم به این وزارتخانه از طول عمر مفید پنج ساله کتاب های درسی خبر داد. - / حجت الاسلام و المسلمین ...

11-  لزوم تغییر ساعت درسی از 90 دقیقه به 45 دقیقه
موج - سیاسی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 12:40 - - 39534853
ساعت درسی باید 45 دقیقه باشد، درحالی که ما در 90 دقیقه درس می دهیم و 10 دقیقه زنگ تفریح داریم و با این کار سیستم اعصاب و روان دانش آموزان را بر هم می زنیم. - به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام ...

12- معلم و دانش آموز انگیزه ندارند/زنگ های 90 دقیقه ای و کلاس های 40 نفره
فانوس نیوز - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 12:37 - - 39534747
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه هم اکنون معلمان با مشکل عدم انگیزه مواجه هستند، گفت: اگر معلم انگیزه لازم را نداشته باشد حجم کتاب درسی برای او زیاد به نظر می ...

13- کلاس های 40نفره و 90دقیقه ای نشاط را از دانش آموزان گرفته است
شبستان - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 12:31 - - 39534653
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور با بیان اینکه برخی از معلمان را به ما تحمیل می کنند، گفت: کلاس هایی با تراکم 40 نفر در 90 دقیقه نشاط را از دانش آموزان گرفته است. - به گزارش خبرنگار ...

14- معلم و دانش آموز انگیزه ندارند/زنگ های 90 دقیقه ای و کلاس های 40 نفره
تسنیم نیوز - اجتماعی - 22  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 11:56 - - 39533895
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه هم اکنون معلمان با مشکل عدم انگیزه مواجه هستند، گفت: اگر معلم انگیزه لازم را نداشته باشد حجم کتاب درسی برای او زیاد به نظر می ...

15- تدوین برنامه درسی مرجع قانونی دارد؛ ما نیازها را در نظر می گیریم
همشهری آنلاین - اجتماعی - 23  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 11:26 - - 39533185

در آیین بازگشایی مدارس، رییس جمهور از کتابهای درسی انتقاد کرد و گفت: «کتابهای درسی ما، دانش آموزان را برای دیروز تربیت می کند. - تدوین برنامه درسی مرجع قانونی دارد؛ ما نیازها را در نظر ...

16- تکذیب خبر چاپ محل زندگی و تعداد اصحاب امام زمان(عج) در کتب دینی/توزیع کتب گویا تا 15 آبانماه
ایسنا - سیاسی - 24  ساعت پیش - سه شنبه 11 مهر 1396، ساعت 10:55 - - 39532481
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره اخباری مبنی بر درج تعداد و محل زندگی اصحاب امام زمان در کتاب درسی دینی گفت: می دانیم که بر اساس روایات، - تکذیب خبر چاپ محل زندگی و تعداد ...

17- خبرگزاری تسنیم

کتاب درسی

۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸

روایتی از تلاش برای چاپ ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی سال تحصیلی آینده+ فیلم

این روزها کارگران شرکت چاپ و نشر کتب درسی ایران به صورت شبانه روزی در حال فعالیتند و با چاپ روزانه ۳۵۰ هزار جلد در تلاشند تا ۱۳۸ میلیون جلد کتاب درسی سال تحصیلی آینده به موقع به دست دانش‌آموزان برسد.

فایل همراه: 

ارسال نظر

Image CAPTCHA