مهارت‌های زندگی کتاب شد

 کتاب «مهارت‌های زندگی؛ در اندیشه و کلام بزرگان علم و دین» به قلم دکتر بتول بصیری از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان منتشر شد. نویسنده تأکید دارد آموزش‌ و پرورش و مراکز آموزش عالی هر کشوری نقش اساسی در آموزش مهارت­‌های زندگی بر عهده ‌دارند.

به گزارش پایگاه خبری رب، کتاب «مهارت‌های زندگی؛ در اندیشه و کلام بزرگان علم و دین» نوشتۀ دکتر بتول بصیری از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان منتشر شد. مخاطبان این کتاب معلمان، مشاوران، دانشجویان و علاقه‌مندان است.

این کتاب تلاش می‌کند تا مهارت‌های زندگی را با تأسی از متون معتبر دینی، فرهنگ اسلامی و سبک زندگی ایرانی ارائه دهد.

 در پیشگفتار کتاب آمده است:

سازمان بهداشت جهانی در سال (۱۳۷۷) ده مهارت اصلی را از مهم‌ترین مهارت­‌های زندگی در جهت افزایش سلامت همه‌جانبۀ کودکان و نوجوانان ارائه نموده و بر آموزش آن تأکید کرده است. مهارت‌­های زندگی عنوانی برای آن دسته از آموزش‌هایی است که به افراد یاد می‌دهد چگونه با چالش‌های زندگی روزمره مواجه شوند. گفتنی است مهارت‌­های زندگی متعددند و هر یک برحسب نیاز در یک موقعیت خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع هریک از این مهارت­‌ها به افراد توانایی خاصی می‌بخشند تا در موقعیت‌های مختلف عکس‌العمل مناسبی را از خود نشان دهند.

بنابراین اگر بخواهیم زندگی موفق و سرشار از کامیابی داشته باشیم، باید همۀ این مهارت­‌ها را فراگرفته و در موقع لازم به‌کار ببریم. آنچه مسلم است آن است که آموزش‌ و پرورش و مراکز آموزش عالی هر کشوری نقش اساسی را در آموزش این مهارت­‌ها به عهده ‌دارند؛ در همین راستا انتظار می‌رود که مراکز آموزشی برنامه درسی مهارت‌های زندگی را با توجه به سن فراگیران و دورۀ تحصیلی آنان، به ‌صورت یک واحد درسی اجباری در مدارس و دانشگاه­‌ها آموزش داده و به اجرا درآورند و حتی به ‌صورت کلاس‌های فوق‌برنامه و با استفاده از روش‌های مختلف تدریس به متربیان خود آموزش دهند تا در وجود آنها نهادینه، تقویت و کاربردی شود. به­‌علاوه شایسته است که به همین منظور، فرصت‌هایی عملی نیز برای فراگیران به وجود آورد تا دانش‌آموزان و دانشجویان بتوانند مهارت‌­های زندگی خود را بهبود و ارتقا بخشند.

در زمینۀ مهارت دینداری، پرورش مذهبی و تربیت دینی، همان‌گونه که در فصل ۱۳ اشاره می‌شود «پرورش مذهبی» و «تربیت دینی» مجموعه دگرگونی‌هایی است که در اندیشه و عقیدۀ فرد به‌منظور ایجاد نوع خاصی از عمل و رفتار، که متکی بر ضوابط مذهب باشد انجام می‌شود. به‌ عبارت ‌دیگر در سایۀ آموزش‌های مذهبی، دگرگونی‌هایی در فکر و عقیدۀ فرد ایجاد می‌شود، علاوه بر اخلاق و عادات، آداب و رفتار افراد نیز همراه با روابط فردی و اجتماعی آنان صورت مذهبی و شرعی می‌گیرند و بالطبع مذهب به‌ عنوان عامل مسلط بر زندگی فرد و جنبه‌های آن خودنمایی می‌کند. از دیدگاه نویسنده، آموزش ضوابط مذهبی و اسلامی و اخلاقیات برای برقراری روابط انسانی موفق و ایجاد مهارت‌­های زندگی سالم، ضروری‌تر از آموزش‌های دیگر است.

 این کتاب در ۱۳فصل نوشته است که در ادامه، فهرست مطالب کتاب را می‌خوانید:

 فصل اول: کلیات؛

فصل دوم: مهارت خودشناسی (خودآگاهی)؛

فصل سوم: مهارت تصمیم‌گیری؛

فصل چهارم: مهارت برنامه‌‌ریزی و مدیریت زمان؛

فصل پنجم: مهارت تفکر؛

فصل ششم: مهارت حل مسأله؛

فصل هفتم: مهارت همدلی؛

فصل هشتم: مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی؛

فصل نهم: مهارت­‌های مواجهه با فشارهای اجتماعی (ترس – پرخاشگری)؛

فصل دهم: مهارت مقابله با خشم (صبرـ مدارا ـ بردباری)؛

فصل یازدهم: مهارت مقابله با افسردگی – تحمل فقدان (مرگ)؛

فصل دوازدهم: مهارت مقابله با اضطراب و استرس (تنیدگی) – اضطراب آموزشگاهی؛

فصل سیزدهم: ارتباط مهارت‌‌های زندگی با دین و مذهب.

 گفتنی است جهاد دانشگاهی اصفهان این کتاب را در ۵۵۴ صفحه چاپ کرده است.

97
مولف یا مترجم: