رونمایی از «درسنامه اقتصاد مقاومتی» در یک سنگر

کتاب «درسنامه اقتصاد مقاومتی» که در 5 فصل تنظیم شده با حضور چهره‌های اقتصادی رونمایی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از کتاب «درسنامه اقتصاد مقاومتی» اثر احمدعلی یوسفی با همکاری مجتبی غفاری و ساجد صمدی قربانی برگزار خواهد شد.

این کتاب به همت مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا منتشر شده که روز یکشنبه سوم شهریور از ساعت 11 تا 13 در در سالن علامه طباطبایی مسجد حضرت خدیجه رونمایی می‌شود.

در مقدمه این کتاب آمده: «انقلاب اسلامی ایران در زمانی که دنیا در مادی‌گرایی فرورفته بود و همه کشورهای دنیا به دو ابرقدرت شرق و غرب وابسته بودند، پیروز شد. این انقلاب، پرچم‌دار معنویت در دنیا بود و با سردادن شعار استقلال و آزادی نشان داد که به هیچ‌یک از ابرقدرت‌ها وابسته نیست. به همین جهت از همان ابتدا مورد دشمنی سرسخت مستکبران عالم قرار گرفت.

دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران باهدف شکست دادن آن، از انواع توطئه‌ها و اقدامات نظامی، سیاسی، فرهنگی فروگذار نکردند. با این‌حال پایه‌های انقلاب اسلامی هرروز استحکام بیشتری یافت و در منطقه و جهان، الهام‌بخشی آن نمایان‌تر شده است. با قدرتمندتر شدن جمهوری اسلامی ایران و درخشش آن در حوزه‌های مختلف علمی، نظامی و ... و همچنین شکل‌گیری محور مقاومت اسلامی در منطقه، دشمنان انقلاب، ضمن پیگیری توطئه‌های گذشته، به این نتیجه رسیدند که باید اراده ملت ایران را در پایداری و دفاع از انقلاب اسلامی بشکنند. آنان از اول پیروزی انقلاب اسلامی، انواع تحریم‌های اقتصادی را علیه مردم ایران وضع و اجرا کردند؛ ولی این تحریم‌ها در کنار سایر توطئه‌ها نتوانست آنان را به اهدافشان برساند، بنابراین جنگ تمام‌عیار اقتصادی را علیه ملت ایران دنبال کردند.

برای مقابله با این جنگ اقتصادی، رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اقتصاد مقاومتی را در سال 1389 مطرح کردند. سپس با مشورت کارشناسان اقتصادی و شورای تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلی آن را تدوین و در سال 1392 ابلاغ نمودند. به دنبال آن در جلساتی که با سران قوای سه‌گانه و سایر اقشار مردمی و فعالان اقتصادی داشتند، ابعاد اقتصاد مقاومتی را تبیین نمودند. بند 21 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مربوط به گفتمان‌سازی آن برای عموم مردم است؛ بنابراین فهم صحیح ابعاد اقتصاد مقاومتی و تمایز و اشتراک آن با سایر اندیشه‌های اقتصادی و تبدیل آن به گفتمان اقتصادی انقلاب اسلامی از امور مهم تحقق اقتصاد مقاومتی است. مهم‌ترین اقشار اثرگذار در جمهوری اسلامی ایران، مجموعه دانشگاهی و حوزوی، به‌ویژه دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه هستند؛ بنابراین مخاطبین اصلی این درس‌نامه دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه هستند. ولی این کتاب برای فعالان اقتصادی، تشکل‌های مردم بنیان، مراکز دولتی و نهادهای انقلابی جهت گفتمان‌سازی در جمهوری اسلامی ایران، قابل‌استفاده است.»

بر اساس این گزارش این کتاب در قالب 5 فصل تنظیم‌شده است. هر فصل نیز متشکل از چند درس است. محتوای دروس متناسب با موضوعات تنظیم‌شده ‌است.

مخاطبان در این کتاب در درس اول فصل اول با تعریف و چیستی اقتصاد مقاومتی روبه‌رو می‌شود و مولف در این درس به تعاریف می‌پردازد. سپس در درس بعدی به مدل‌های مشابهی که از آنها نیز با عنوان اقتصاد مقاومتی یاد می‌شود اشاره شده که مشهورترین آن مدل «ریاضت اقتصادی» است که مولف تفاوت‌های این دو را تبیین کرده است.

ضرورت‌ها و اهداف اقتصاد مقاومتی درس‌های سوم و چهارم «درسنامه اقتصاد مقاومتی» را شکل می‌دهد و مولف کوشش کرده با بررسی ادوار تاریخی و فشار تحریم‌ها نقش اقتصاد مقاومتی را در اقتصاد داخلی بررسی کند.

در ادامه شاهد بررسی راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم که مولف کوشش کرده طی دو درس سرمایه‌های تحقق این مدل را فهرست کند و نقش آنها را تبیین کند. 

بر اساس این گزارش کتاب «درسنامه اقتصاد مقاومتی» در 225 صفحه منتشر شده و سوم شهریور رونمایی خواهد شد.