کتابها

کتاب شناخت و تربیت اثر دکتر محمود تلخابی منتشر شد

 کتاب شناخت و تربیت (مبانی شناختی تربیت) اثر دکتر محمود تلخابی از سوی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها منتشر شد.

پنج گفتار درباره اخبار جعلی

در عصر پسا انقلاب دیجیتال، هر شخص، کاربر و درعین‌حال ناشر محسوب می‌شود پس باید مسوولیت اطلاعات و اخباری را که تولید یا بازنشر می‌کند بر عهده بگیرد. گام اول در این مسوولیت‌پذیری، اصلاحاتی هرچند جزئی است که با کسب دانش و مهارت لازم باید در شیوه بهره‌مندی از فضای مجازی و مواجه‌شدن با اطلاعات و اخبار در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند. بر این اساس کتاب «پنج گفتار درباره اخبار جعلی» در پی آن است که دراین‌باره، حداقل‌ها را در اختیار افراد قرار دهد.

گلچینی دلنشین از بیانات رهبر انقلاب درباره معلمان و آموزش ‌و پرورش

در کتاب «معلم باید در خط مقدم باشد» به بررسی رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب درباره معلمان و آموزش‌وپرورش از سال 1366 تا ابتدای سال 1397 پرداخته شده است.

سیر تنزیلی اسماء و صفات قرآن

موضوع این اثر بررسی اسماء و صفاتی است که در قرآن به توصیف کلام الله پرداخته اند وجه تفاوت کتاب حاضر با آثار مشابه در توجه بر سیر نزول تدریجی قرآن و فرآیند تبیین اسامی و اوصاف قرآن طی سال های نزول کلام وحی است. بررسی و تحلیل حکمت توزیع این عناوین و نقش اراده های تربیتی خدای متعال و تناسب آن با موقعیت و مواضع مثبت و منفی مخاطبان قرآن از جمله دست یافته های کتاب حاضر به شمار می رود.

نویسنده: زینب بهجت پور

ناشر: موسسه بوستان کتاب

سال نشر: 1398، 367ص.

برنامه درسی پست مدرن و کاربرد آن در نظام آموزشی

شواهدی در دست است که نشان می­دهد دنیا در حال شکستن پارادایم مدرنیسم است. فناوری ­های جدید در حال ظهورند؛ صنایع جدیدی در حال رونق گرفتن هستند؛ فرهنگ­های تازه­ای خلق می­شوند؛ قدرت­های سیاسی جدید پا می­گیرند و همة این تغییرات با سرعتی باور نکردنی پیش می­روند. کسی نمی­تواند پیش­بینی کند در دهه ­های آینده واقعاً چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

کتاب «جامعه‌شناسی تربیت دینی» منتشر شد

کتاب «جامعه‌شناسی تربیت دینی» نوشتۀ عبد الرضا ضرابی، استادیار گروه آموزشی و پژوهشی علوم تربیتی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، در 496 صفحه به چاپ رسید. این کتاب به نقش و جایگاه نهادهای اساسی جامعه در ترویج تربیت دینی می‌پردازد.

کتاب "صدور انقلاب اسلامی از منظر آیت‌الله خامنه‌ای" منتشر شد

کتاب "صدور انقلاب اسلامی از منظر آیت‌الله خامنه‌ای" در 5 فصل از سوی انتشارات راز نهان روانه بازار کتاب شد.

مهارت های تفکر: (راهنمای معلم)

شواهد بسیاری حاکی از آن است که انقلابی در یادگیری در شرف وقوع است و مرکز آن فرایند تفکر است. بنابراین ما به جای مدارس دانش محور به مدارس تفکر محور نیاز خواهیم داشت.

کتاب پیچیدگی‌های حضور برنامه درسی در آموزش عالی منتشر شد

کتاب پیچیدگی‌های حضور برنامه درسی در آموزش عالی، نوشتۀ رونالد بارنت و کلی کواته به‌کوشش دکتر سیدعلی خالقی‌نژاد و دکتر محبوبه خسروی به فارسی برگردانده شد.

درآمدی بر تفکر انتقادی

«انسان در جهان، رویاروی داده ها و اطلاعات قرار می گیرد. زیستن انسانی، از یک منظر به معنای «پردازش» داده ها و اطلاعات است. امروزه به علت «انفجار بزرگ» داده ها و اطلاعات در فضای مجازی بی وقفه در حال گسترش، پردازش دقیق آنها هر چه دشوار تر و پیچیده تر می شود. داده ها و اطلاعات پردازش نشده بر هم انباشته می شوند. انباشتگی داده ها و اطلاعات دانایی نیست. اولین گام رسیدن به دانایی پردازش منطقی داده ها و اطلاعات است. نویسنده در این کتاب، شیوه تفکر انتقادی را همچون شیوه یی برای رسیدن از پردازش داده ها و اطلاعات تا داوری هدفمند و خودتنظیم‌گر معرفی می کند.

انتشار تجربیات چینی‌ها در کنترل و مهار بیماری کرونا

کتاب «دستورالعمل محافظت در برابر بیماری کرونا» که حاصل تجربیات دانشمندان و پزشکان چینی در زمینه مقابله با بیماری کرونا Covid-19) است، به‌صورت الکترونیک و رایگان از سوی انتشارات دانش‌نگار در دسترس قرار گرفت.

ما منتظریم

ما منتظریم:خورشید مهدویت در منظومه فکری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی

در  مقدمه این کتاب آمده است:

کتاب‌هایی برای جستجوی معنویت

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عابدی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی 5 کتاب را با محوریت مباحث معنویت اسلامی برای مطالعه در روزهای کرونایی به علاقه‌مندان این حوزه معرفی کرد.

ناگفته‌هایی درباره فرزندان و نوادگان حضرت عباس(ع)

کتاب «حضرت ابوالفضل العباس(ع)» به بیان فضایل حضرت عباس(ع) می‌پردازد که مشعل آزادی و کرامت را با هدف حاکمیت «کلمة‌الله» در زمین برافراشت و کاروان‌های شهیدان را به عرصه‌های شرف میدان‌های عزت، راهبری کرد.

نورالدین پسر ایران: خاطرات سید نورالدین عافی

کتاب حاضر خاطرات سید نورالدین عافی است؛ پسری شانزده ساله از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز در آذربایجان شرقی که مانند دیگر رزمنده‌های نوجوان ایران با تلاش و زحمت فراوان رضایت والدین و مسئولین را برای اعزام به مناطق عملیاتی جلب کرد. کتاب، روایت کسی است که هشت سال در متن جنگ زندگی کرده و امروز برای ماندگاری آن لحظه‌های بی‌نظیر از خاطراتش گفته است.

تفکر نقاد

تفکر نقاد حدود سال سیصد و شاید پیشتر، با تولد اولین موجود متفکر و یا همزمان با پیدایش فلسفه پا به عرصه هستی نهاد. با حضور فلسفه، باورهایی چون «هر کس فکر می‌کند پس هست» یا «هر کس فکر می‌کند دارای تفکر نقاد است» به وجود آمد.

گام تمدن ساز: بسط بیانیه گام دوم انقلاب با تکیه بر اسناد بین المللی

کتاب گام تمدن ساز در 4 فصل  به تبیین بیاینه گام دوم پرداخته است. در کتاب حاضر سعی شده با تکیه بر اسناد معتبر تاریخی و گزارش های سازمان های بین المللی، ابتدا مستندات گزاره های بیانیه ارائه و در قدم بعد با استفاده از داده های اطلاعاتی منابع فوق الذکر بر اساس منطق تبیینی مقام معظم رهبری بخش هایی از بیانیه از حالت اجمال درآمده و تفصیلی تر بحث گردد.

زهرا، برترین بانوی جهان

این کتاب مجموعه ای از مباحث تاریخی - اعتقادی است که به منزلت حضرت زهرا(س) اشاره دارد. مؤلف، کتاب خود را در پنج بخش تنظیم کرده که در بخش اول از کتاب خود، به سیر اجمالی زندگانی فاطمه زهرا(س) از ولادت تا رحلت پیامبر خدا(ص) اشاره دارد. در بخش دوم، به گوشه ای از فضائل حضرت زهرا(س) پرداخته و چندی از مقامات معنوی ایشان را ذکر و سی و نه روایت از شیعه و سنی در فضائل زهرای اطهر(س) را نقل می کند. شاید بتوان هدف اصلی نویسنده از نگارش این کتاب را، شرح دو خطبه ای دانست که از حضرت فاطمه(س)، منقول است.

تربیت دینی کودک

آیت الله حائری شیرازی از نادر متفکرانی است که با شناخت غرب و علوم غربی و داشتن مبناهای فکری متقن که برخاسته از ژرف نگری ایشان در اسلام است, توانسته اند راه حل های اساسی مبتنی بر اسلام در عرصه های مختلف اقتصادی و فرهنگی ارائه دهند. کتاب حاضر بازنویسی گفتارهای ایشان در بیش از 70 جلسه « درس تربیت » با حضور دانشجویان علوم تربیتی است که می توان آن را «مقدمه ای بر تربیت», به خصوص تربیت کودکان دانست و حاوی دیدگاه هایی عملی و برخاسته از اسلام است که جای آن در میان دیدگاه های رنگارنگ علوم غربی خالی است.

برنامه درسی چیست؟

یکی از مهم ترین مسائل بشر در تمامی ادوار تاریخی مقوله تعلیم و تربیت و پرورش نسل جوان برای ورود به اجتماع و جامعه پذیری آنان بوده است. زیرا برای دوام و بقای نسل ناگزیر از کنترل و کارگردانی محیط خویش به مدد نیروی اندیشه بوده و آنچه را که در این رهگذر تجربه کرده می بایست به نسل جوان منتقل نماید و به همین دلیل می توان گفت در کهن ترین دورنمای تاریخی، تعلیم و تربیت از بارزترین دلشمغولی های جوامع بوده است.

نظریه ها و روش های آموزش

یادگیری چیست و چه نقشی در تغییر و اصلاح افکار و رفتار انسان دارد. اصول، روش ها و نظریه های یادگیری در روانشناسی تربیتی طرح و بحت می شوند. از سوی دیگر مفهوم آموزش، نظریه ها، راهبردها، روش ها و فنون آموزشی در قلمرو روانشناسی تربیتی قرار دارند.در حالی که حجم زیادی از پژوهش ها و نظریه ها به موضوع یادگیری پرداخته اند نظریه های نوین و نافذ آموزشی اندک اند.  نویسنده کتاب کوشیده است تا نظر غالب و حاکم بر آموزش انسان را به نگاه علمی و نظریه محور تبدیل کند و نیمه ی نسبتا پنهان و و کم فروغ روانشناسی تربیتی را احیا و آشکار نماید.

خط تماس

رمان «خط تماس» در نوع خود کم‌نظیر است، چرا که زندگی و خاطرات شهدا کمتر در قالب رمان منتشر شده است، از نادر کتابهایی است که در این سبک نگارش است، ساختار این رمان از پیچیدگی های خاصی برخودار است که همین موضوع به جذابیتش افزوده است. نویسنده در نگارش رمان «خط تماس» به دنبال خط روایتی پازل‌ گونه از اتفاقات دوران دفاع‌مقدس تا پروازی به نهایتِ عروج بوده و به دنبال واکاوی ابعاد درونی شهید احمد کاظمی و یارانی بلندپرواز، همچون نبی‌الله شاه‌مرادی، صفدر رشادی، غلامرضا یزدانی، سعید مهتدی، حمید آذین‌پور و مرتضی بصیری است.