کتابها

خط تماس

رمان «خط تماس» در نوع خود کم‌نظیر است، چرا که زندگی و خاطرات شهدا کمتر در قالب رمان منتشر شده است، از نادر کتابهایی است که در این سبک نگارش است، ساختار این رمان از پیچیدگی های خاصی برخودار است که همین موضوع به جذابیتش افزوده است. نویسنده در نگارش رمان «خط تماس» به دنبال خط روایتی پازل‌ گونه از اتفاقات دوران دفاع‌مقدس تا پروازی به نهایتِ عروج بوده و به دنبال واکاوی ابعاد درونی شهید احمد کاظمی و یارانی بلندپرواز، همچون نبی‌الله شاه‌مرادی، صفدر رشادی، غلامرضا یزدانی، سعید مهتدی، حمید آذین‌پور و مرتضی بصیری است.

انگیزش در تعلیم و تربیت (نظریه، تحقیقات و کاربردها)

اصطلاح انگیزش از فعل لاتین movere به معنی حرکت دادن مشتق شده است. انگیزش بیش‌تر در قالب نیروهای درونی، صفات پایدار، پاسخ‌های رفتاری به محرک‌ها و مجموعه‌ای از باورها و عواطف، مفهوم‌سازی شده است. بر این اساس کتاب حاضر انعکاسی از تحولات نظری در روان‌شناسی انگیزش به طور کلی، و انگیزش در تعلیم و تربیت به طور خاص است. در کتاب به انگیزه‌ی پیشرفت و عوامل شخصی و موقعیتی موثر بر آن پرداخته شده، که به عوامل درون مدرسه مربوط می‌شود.

حاج قاسم

شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی یکی از دلاورانی است که پا به پای دوستان و همرزمان خود در اکثر اتفاقات مهم جنگ حضور داشته است و پس از اتمام جنگ چندین سال در قامت یک سرباز به مقابله با اشرار مرزهای شرقی کشور پرداخته است. همین تجربه باعث شد که او از سال 76 به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتخاب شود و عملکردی را از خود به جای بگذارد که امروز بعد از 22 سال، تبدیل به یک قهرمان ملی شود.

ذوالفقار

کتاب «ذوالفقار» برش‌هایی از خاطرات شفاهی درباره شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران است. این کتاب در 248 صفحه خاطراتی را برای اولین بار از دوران دفاع مقدس تا مجاهدت‌هایی که در جبهه مقاومت سوریه و عراق شکل گرفته را بیان می‌کند. نویسنده کتاب همچنین برای نخستین بار حدود 100 صفحه از این کتاب را به انتشار تصاویر ناب و دیده نشده ‌ای از این شهید بزرگوار اختصاص داده است.

مولف : علی اکبری مزدآبادی

ناشر : انتشارات یا زهرا(س)

سال نشر: 1398

بصیرت، عامل پایداری در مسیر حق

بصیرت این است که انسان بداند، حقایق را درک کند، جایگاه خودش را، جایگاه کشورش را، جایگاه ملّتش را، جایگاه منطق انقلاب را، جایگاه آن خطّ مستقیم و صراط مستقیمی که امام در کشور ترسیم کرد؛ جایگاه اینها را بداند؛ این، بصیرت است.

زمانه ات را بشناس: تلخ و شیرین وقایع و تحلیل تاریخ

کتاب حاضر دربردارنده حکایت‌ها، خاطرات و تحلیل‌های رهبر معظم انقلاب از رخدادها و حوادث داخلی و بین المللی، است و هر جا که معظم له از اشخاص یا حوادثی نام برده اند که نیاز به معرفی و شناخت آنها بوده است، در پاورقی توضیح داده شده و تصاویر متناسب با آنها نیز جستجو و ارائه شده است.

ایدئولوژی، برنامه ی درسی و جامعه شناسی نوین آموزش

"ایدئولوژی و برنامه ی درسی" اثر ماندگار منتقد فرهنگی برجسته، مایکل اپل است که با هدف ارزیابی آموزش با نگاهی انتقادی و افشای روابط میان دانش، تدریس و قدرت، نگارش شده است. کتاب پیش رو دربردارنده ی متون انتقادی و توصیفی نسبت به این اثر ارزشمند از اساتید مطرح در حوزه های مختلف جامعه شناسی آموزش است.

واژه نامه مفهوم ها و موضوع های پژوهش

فراگیری واژگان پژوهش دانشگاهی، نخستین گام برای بسیاری از افراد در مسیر خود برای تبدیل شدن به یک پژوهشگر موفّق دانشگاهی است. این گامی مهم است و برای برخی افراد، می­ تواند مانعی اساسی به شمار آید.  شمار زیادی از مفهوم­ ها وجود دارند که باید با آنها کنار آمد و بسیاری موضوع­ های فرآیندی نیز برای فراگیری موجود هستند. به­ علاوه، پژوهش دانشگاهی، تلاشی متکامل است؛ پندارها، مفهوم­ ها، و فرایندهای نوینی منظّماً افزوده می­ شوند و همگام بودن با این­ها لازم است. 

اثرات رسانه ای و جامعه

نویسنده این کتاب می‌کوشد با بهره‌گیری از چارچوب نظری و نظریه‌های موجود، درک ما را از فرایند اثرات رسانه بهبود ببخشد و نحوه بهره برداری مثبت از اثرات رسانه ای را آموزش دهد. افکار عمومی، مفهومی مهم است که پژوهش و اخبار، پوشش رسانه‌ای و امور سیاسی، شناخت‌های سیاسی و فعالیت سیاسی را به هم پیوند می‌دهد، از این‌رو، فصل چهارم به اثرات رسانه‌ها بر افکار عمومی پرداخته است.

مروری بر مسائل آموزشی و یافته های پژوهشی: مجموعه مقاله ها

کتاب حاضر شامل 18 مقاله در زمینه مسائل آموزشی‌تربیتی و پژوهشی است که در همایش‌ها و کنفرانس‌های مختلف به‌عنوان مقاله منتخب و برگزیده، توسط خانم دکتر بتول بصیری به‌صورت سخنرانی ارائه گردیده و در کتاب مجموعه‌ مقالات همایش‌ها و کنفرانس‌های ملی به چاپ رسیده است.

 عنوان مقاله‌های منتشرشده در این کتاب به شرح زیر است:

سکوت سازمانی در رفتار سازمانی

منابع انسانی، از مجموع عناصری است که برای ایجاد و بقای یک سازمان به عنوان یک ضرورت قلمداد می شود، زیرا موفقیت و شکست سازمان وابسته به کارکنانی است که در همه سطوح سازمان مشارکت فعال داشته باشند. مشارکت موثر کارکنان نیازمند آن است که مدیران عالی نیز به مشارکت و ارائه نظر کارکنان در همه ابعاد آن باور داشته و زمینه بروز و ظهور آن را فراهم کنند. اما بی توجهی مدیران عالی نسبت به رشد و بالندگی و نقش آفرینی کارکنان در مدیریت سازمان، سبب سرخوردگی شغلی و گوشه گیری آنها در سازمان می شود.

کتاب «فقه تربیتی؛ وظایف نهادهای تربیتی (1) – خانواده» به بازار نشر رسید

بیست‌ونهمین جلد از سلسله‌مجلدات فقه تربیتی با نام «فقه تربیتی؛ وظایف نهادهای تربیتی (1) – خانواده» از آیت‌الله علیرضا اعرافی و تحقیق و نگارش جواد ابراهیمی و نظارت علمی سیدنقی موسوی منتشر شد. مؤسسه اشراق و عرفان این اثر را در در 408 صفحه به چاپ رسانده است. 

 

رونمایی از کتاب «نظرورزی برای اعتلای تربیت» و «در ستایش تربیت نکردن»

نشست رونمایی از کتاب «نظرورزی برای اعتلای تربیت» و «در ستایش تربیت نکردن» از مجموعه‌کتاب‌های اندیشه‌ورزان، 26آبان1398 در شرکت افست برگزار می‌شود.

«نظرورزی برای اعتلای تربیت»، زیست تجربی دکتر محمود مهرمحمدی، استاد برنامه‌ریزی درسی دانشگاه تربیت مدرس را روایت می‌کند و «در ستایش تربیت‌نکردن» اندیشه‌های دکتر عبدالعظیم کریمی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش، را در باب تعلیم و تربیت مرور می‌کند.

واقعیت و روش تبیین کنش انسانی در چهارچوب فلسفه اسلامی: نظریه ای بنیادین در علوم انسانی

کتاب حاضر کوششی است برای تحلیل رفتار بشر توسط فلسفه اسلامی، به اعتقاد نوبسنده در فضای گفتمانی «عقلانیت نوین اسلامی» که برآمده از اقتضائات و نیازهای انقلاب اسلامی است، از یک‌سو ضرورت تداوم فلسفه‌ اسلامی در عرصه‌های اجتماعی و از سوی دیگر ضرورت بازخوانی انتقادی علوم و امور مختلف (از قبیل حکومت، خانواده، هنر و...) از منظر مبانی فلسفی، به‌شدت مطرح بوده و هست. گویی این دو ضرورت باید دو روی یک سکه قلمداد شوند.

کتاب «شهیدان فهمیده» به زبان انگلیسی رونمایی شد

کتاب شهیدان فهمیده به زبان انگلیسی با حضور رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، کتاب «شهیدان فهمیده» به زبان انگلیسی با حضور رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی در خبرگزاری فارس رونمایی شد.

در این کتاب زندگی 43  شهید دانش‌آموز به فلم ابوطالب حافظی منتشر شده است.

بیانیه کوثری انقلاب

کتاب «بیانیه کوثری انقلاب» توسط سازمان بسیج اساتید منتشر گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، از آنجاکه بیانیه گام دوم انقلاب متنی است از موضع حکمت که قابلیت بررسی از زوایای گوناگون و تخصصی را دارد، سازمان بسیج اساتید کشور به هدف کمک به بسط گفتمانی بیانیه و فراهم کردن چارچوب فهم آن و با ارائه روش شناسی«تفسیر متن به متن» کتاب « بیانیه کوثری انقلاب» را منتشر نمود.

این کتاب در 18 فصل و 151 صفحه توسط انتشارات دفتر اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور منتشر شده است.

کتاب آسیب‌شناسی نظام آموزشی در ایران منتشر شد

این کتاب تلاشی است برای بازخوانی رویکردهای آموزشی در ایران و ارائه الگوهایی دیگرگون در این زمینه که با تکیه بر ارائه الگوهایی برای اصلاح وضعیت آموزشی تدوین شده است.

کتاب «آسیب‌شناسی نظام آموزشی در ایران»، نوشتۀ ولی بهرامی، از سوی نشر گل‌آذین در 252صفحه راهی بازار نشر شد.

معرفی کتاب:

تربیت معلم؛ مطالعه موردی در چهارده کشور جهان

مطالعه فرهنگ آموزشی کشورهای پیشرفته و پیشرو، توجه مربیان و مدرسان تربیتی جهان را به خود جلب کرده است. همچنین مطالعه موردی تربیت معلم از دهه های قبل مورد توجه سیاستگذاران، کارشناسان، برنامه ریزان و معلمان بوده است. مطالعه حاضر با هدف ترسیم تصویری از تجارب کشورهای مختلف در آموزش معلمان و بهره مندی از آن در بهسازی، نوسازی و ارتقای تربیت معلم ایران است.

شماره جدید رشد آموزش قرآن و معارف اسلامی توزیع شد

شماره جدید فصلنامه رشد آموزش قرآن و معارف اسلامی توزیع شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، شماره 110 فصلنامه رشد آموزش قرآن و معارف اسلامی (دوره سی‌ودوم، پاییز 1398) با فهرست مطالب زیر چاپ و توزیع شد:

سرمقاله: گام دوم در بستر آموزش‌وپرورش/ محمدمهدی اعتصامی

آموزش: اوصاف قیامت در قرآن کریم/ دکتر سیدمحسن میرباقری

اولین شماره رشد آموزش خانواده منتشر شد

اولین شماره ماهنامه رشد آموزش خانواده (مهر 1398) در 64 صفحه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در اولین شماره مجله رشد آموزش خانواده مطالب زیر به چشم می‌خورد:

راهنما ـ طلوع

کلاس پدر ـ دختری/ زهرا اکبری

راهنما ـ تأمل

از زندگی برایم بگو: مروری ساده بر آیه‌های پرنور قرآن از کتاب قرآن خودمونی

انتشار شماره جدید رشد فناوری آموزشی

شماره جدید ماهنامه رشد فناوری آموزشی (شماره پی در پی 281، مهر 1398) منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، شماره جدید ماهنامه رشد فناوری آموزشی (شماره پی در پی 281، مهر 1398)در فهرست مطالب زیر منتشر گردید:

یادداشت سردبیر

• آغاز فصلی نو    /      مهدی واحدی

فناوری آموزشی و پداگوژی

• استانداردهای معلم شایسته    /     پرنیان جلالی

•  نظریه‌های یادگیری در بستر موقعیت‌های یاددهی‌ـ یادگیری    /     محمد هاشمی 

انتشار کتاب" پرورش و آموزش خانواده در پرتو قرآن و حدیث و تجربه های موفق"

کتاب" پرورش و آموزش خانواده در پرتو قرآن و حدیث و تجربه های موفق" به نویسندگی حسین رودسری منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، این کتاب در 316 صفحه توسط انتشارات منادی تربیت 1393 منتشر شده و در اختیار علاقمندان قرار دارد.

رودسری در این کتاب به مباحث مختلفی همچون ازدواج، خانواده، صله‌ی رحم، اهمیت زن و مادرو خانواده از منظر حضرت امام خمینی(ره)، اصول حاکم بر مدیریت خانه و خانواده، اهمیت رعایت حقوق کودکان و فرزندان از جانب والدین، مسئولیت های والدین درارتباط با تربیت فرزندان، حقوق و تکالیف و مسئولیت های اعضای خانواده نسبت به هم و غیره آمده است.

کتاب تصحیح شده «نورالآفاق» شرح دعای مکارم اخلاق شیخ محمدحسین ذوعلم

کتاب« نورالآفاق» از جمله کتاب‌های خوش خوان و پرمعنائیست که در شرح دعای مکارم‌الاخلاق امام سجاد علیه‌السلام نگارش یافته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، این کتاب توسط حجت‌الاسلام علی ذوعلم تصحیح و توسط انتشارات رایحه عترت در 440 صفحه به چاپ دوم رسیده است. نویسنده این کتاب مرحوم شیخ محمدحسین ذوعلم ازعالمان عارف و متخلق اصفهان می باشد. وی این کتاب را پنجاه سال پیش و در اوج اختناق و لاابالیگری طاغوت به رشته تحریر درآورده است.

مفهوم موقعیت در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

واژه موقعیت در ادبیات رایج آموزش‌وپرورش کشور و در اسناد و قـوانین موجود، وجود نداشته و از نوآوری‌ها و ابداعات سند تحول بنیادین محسوب می‌شود. مانند: حیات طیبه، شایستگی‌های پایه‌، تکوین و تعالی هویت، موقعیت‌، ساحت‌های تربیتی و .....،   تعدادی از واژگان سند تحول بنیادین‌، در آموزش‌و‌پرورش رایج و در اسناد و مدارک گذشته هم وجود داشته است لیکن معنای آن بر اساس مبانی نظری سند تحول تغییر کرده است. در نتیجه تنها «اشتراک لفظی» با گذشته دارند و معنای آنها متفاوت و جدید است مانند: مدرسه، تربیت، معلم، خانواده.

توزیع اولین شماره ماهنامه «رشد معلم»

اولین شماره ماهنامه رشد معلم در سال تحصیلی جدید (شماره پی در پی 323 ـ مهر 1398) در 64 صفحه چاپ و توزیع شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در این شماره ماهنامه رشد معلم مطالب زیر به چشم می‌خورد:

معجزه مهر / محمدرضا حشمتی

معلم ادب و ادبیات / سعیده باقری

شروع نفس‌گیر /  نرگس سجادیه

معکوس بیاموزیم / محمد نیرو