کتابها

آموزه‌های غیر منطقی منتشر شد

کتاب «آموزه‌های غیر منطقی (چگونه منطقی نباشیم!)» نوشته عبدالعظیم کریمی با هدف آشنایی‌زدایی از فضای فکری معمول و نگرش به مسائل روزمره از سوی انتشارات مدرسه منتشر و روانه بازار نشر شد.

مدیریت منابع انسانی (مفاهیم، تئوریها و کاربردها)

منابع انسانی هر سازمان، عامل اصلی حیات آن سازمان است و از این رو شناخت انسان برای مدیریت اثربخش آن ضروری است. مدیریت منابع انسانی بر مبنای مفاهیم رفتار سازمانی بنا شده است که با تلاش های نظام مند برای شناخت، درک و کنترل رفتار انسان، تحقق اهداف سازمان را امکان پذیر می سازد. مدیریت منابع انسانی درصدد است ضمن تضمین بهره وری منابع انسانی و سودآوری سازمان، بخشی از نیازهای انسان را نیز برآورده سازد.

مشق شب: شوق خواندن

«مشق شب: شوق خواندن» عنوان چهار جلدی از «مجموعه‌ مهارت محور مشق شب» است که به منظور تقویت درک متن و افزایش مهارت خواندن دانش‌آموزان در انتشارات مدرسه چاپ و روانه بازار نشر شد.

تاریخ جامع فلسفه

با توجه به تاثیر دامنه دار فلسفه و حکمت بر فرهنگ و تمدن بشری، باید به فلسفه و تاریخ آن از دریچه یی عمیق نگریست و تاثیر آن بر روی جوامع بشری و برعکس تاثیرپذیری آن از حرکات و تغییرات اجتماعی بشر را همچون متن اصلی تاریخ بشری لحاظ کرد؛ چراکه تفکر بشری هیچگاه از تاریخ خود جدا نبوده است. از اینرو فلسفه باید همواره با تاریخ خود آموخته شود و پیش برود وگرنه ایستا بوده و از سیر تاریخی انسان بدور خواهد ماند.

کتاب نامه‌هایی به یک وزیر جدید آموزش‌و‌پرورش منتشر شد

این کتاب روایتگر تجربیات مدیران آموزش‌وپرورش کشورهایی مثل استرالیا، برزیل، کلمبیا، هندوستان، ژاپن، مکزیک، لهستان، پرتغال، روسیه و سنگاپور است.

انتشار دو کتاب نقد و نظریه‌ حوزه ادبیات کودک در انتشارات مدرسه

«ادبیات کودک/ هنر یا پداگوژی؟ » و «مطالعات ادبیات کودک/ راهنمای روش پژوهش» عنوان دو کتاب نظری است که در مجموعه‌ای به دبیری دکتر مرتضی خسرونژاد که با مشورت پروفسور پیتر هانت استاد دانشگاه کاردیف انگلستان برگزیده شده است، در انتشارات مدرسه منتشر و روانه بازار نشر شد.

ایران مدرن و نظام آموزشی آن

کتاب حاضر رساله دکتری عیسی خان صدیق در دانشگاه کلمبیا است و در سال 1310 شمسی (1931 میلادی) دفاع شده، به موضوع خدمت نظام آموزشی به ایده ساختن ایران مدرن و پس از آن، تأسیس دانشگاه در ایران بر اساس سیاست‌های جدید آموزشی و فرهنگی در دوره پهلوی نخست پرداخته است.

بسته‌های تحولی آموزش‌وپرورش تهیه، تدوین و در قالب کتاب منتشر شد

در راستای  اجرایی کردن سند تحول بنیادین،  بسته‌های تحولی آموزش‌وپرورش مربوط به هر حوزه تهیه، تدوین و در قالب کتاب منتشر و جهت اجرا به استان‌ها ابلاغ شد.

مهارت های زندگی در اندیشه و کلام بزرگان علم و دین

کتاب حاضر درباره مهارت‌های زندگی در اندیشه و کلام بزرگان علم و دین است. رویکرد آن، بیشتر پژوهش تطبیقی در متون علمی_ دینی و با هدف بومی‌سازی مسائل اجتماعی و مهارت‌های زندگی صورت گرفته است.

مجموعه کتابهای الکترونیکی شهید مطهری

بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری با همکاری انتشارات صدرا برای اولین بار اقدام به تهیه نسخه pdf همه کتاب های آیت الله مرتضی مطهری باکیفیت بالا و عرضه  دسترسی آزاد (رایگان) آن در فضای مجازی نموده است.

آغاز و انجام هستی و راهبری انسان: رویکردی نوین در طرح مباحث اعتقادی

انسان از همان آغاز که پای بر زمین نهاد، با پرسش هایی چون از کجا آمده ام؟ برای چه آمده ام؟ به کجا خواهم رفت؟ آیا این جهان خالقی دارد؟ و امثال این پرسش ها، روبرو بوده است؛ پرسش هایی که همواره به دغدغه اصلی بشر تبدیل شده اند.

انتشار کتاب «انگلیسی ویژه آموزش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان دارای مشکلات یادگیری»

 کتاب « انگلیسی ویژه آموزش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان دارای مشکلات یادگیری» نوشته هایده ووسکه با ترجمه احمد رمضانی (عضو هیئت علمی سازمان پژوهش  و برنامه ریزی آموزشی) و شیرین صالحی از سوی نشر بوی کاغذ منتشر شد.

آموزش نرم افزار Microsoft Office Word 2016 :رویکردی کاربردی در نگارش پایان نامه

تدوین محتواهای علمی(پایان نامه، مقاله و ....) در چارچوب استانداردهای نگارشی، یکی از چالش های رایج در طی دوران تحصیل می باشد. کتاب آموزش نرم افزار MS Word با رویکردی کاربردی در تدوین و نگارش پایان نامه، مراحل تهیه‌ و تدوین آن را به ‌صورت گام به گام در قالب یک الگوریتم ارایه می نماید تا با پیروی از آن، از بروز مشکلات رایج در حین تدوین پایان‌نامه پیشگیری و شرایطی را فراهم آورد تا در کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه حاصل آید.

کتاب شناخت و تربیت اثر دکتر محمود تلخابی منتشر شد

 کتاب شناخت و تربیت (مبانی شناختی تربیت) اثر دکتر محمود تلخابی از سوی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها منتشر شد.

پنج گفتار درباره اخبار جعلی

در عصر پسا انقلاب دیجیتال، هر شخص، کاربر و درعین‌حال ناشر محسوب می‌شود پس باید مسوولیت اطلاعات و اخباری را که تولید یا بازنشر می‌کند بر عهده بگیرد. گام اول در این مسوولیت‌پذیری، اصلاحاتی هرچند جزئی است که با کسب دانش و مهارت لازم باید در شیوه بهره‌مندی از فضای مجازی و مواجه‌شدن با اطلاعات و اخبار در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند. بر این اساس کتاب «پنج گفتار درباره اخبار جعلی» در پی آن است که دراین‌باره، حداقل‌ها را در اختیار افراد قرار دهد.

گلچینی دلنشین از بیانات رهبر انقلاب درباره معلمان و آموزش ‌و پرورش

در کتاب «معلم باید در خط مقدم باشد» به بررسی رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب درباره معلمان و آموزش‌وپرورش از سال 1366 تا ابتدای سال 1397 پرداخته شده است.

سیر تنزیلی اسماء و صفات قرآن

موضوع این اثر بررسی اسماء و صفاتی است که در قرآن به توصیف کلام الله پرداخته اند وجه تفاوت کتاب حاضر با آثار مشابه در توجه بر سیر نزول تدریجی قرآن و فرآیند تبیین اسامی و اوصاف قرآن طی سال های نزول کلام وحی است. بررسی و تحلیل حکمت توزیع این عناوین و نقش اراده های تربیتی خدای متعال و تناسب آن با موقعیت و مواضع مثبت و منفی مخاطبان قرآن از جمله دست یافته های کتاب حاضر به شمار می رود.

نویسنده: زینب بهجت پور

ناشر: موسسه بوستان کتاب

سال نشر: 1398، 367ص.

برنامه درسی پست مدرن و کاربرد آن در نظام آموزشی

شواهدی در دست است که نشان می­دهد دنیا در حال شکستن پارادایم مدرنیسم است. فناوری ­های جدید در حال ظهورند؛ صنایع جدیدی در حال رونق گرفتن هستند؛ فرهنگ­های تازه­ای خلق می­شوند؛ قدرت­های سیاسی جدید پا می­گیرند و همة این تغییرات با سرعتی باور نکردنی پیش می­روند. کسی نمی­تواند پیش­بینی کند در دهه ­های آینده واقعاً چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

کتاب «جامعه‌شناسی تربیت دینی» منتشر شد

کتاب «جامعه‌شناسی تربیت دینی» نوشتۀ عبد الرضا ضرابی، استادیار گروه آموزشی و پژوهشی علوم تربیتی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، در 496 صفحه به چاپ رسید. این کتاب به نقش و جایگاه نهادهای اساسی جامعه در ترویج تربیت دینی می‌پردازد.

کتاب "صدور انقلاب اسلامی از منظر آیت‌الله خامنه‌ای" منتشر شد

کتاب "صدور انقلاب اسلامی از منظر آیت‌الله خامنه‌ای" در 5 فصل از سوی انتشارات راز نهان روانه بازار کتاب شد.

مهارت های تفکر: (راهنمای معلم)

شواهد بسیاری حاکی از آن است که انقلابی در یادگیری در شرف وقوع است و مرکز آن فرایند تفکر است. بنابراین ما به جای مدارس دانش محور به مدارس تفکر محور نیاز خواهیم داشت.

کتاب پیچیدگی‌های حضور برنامه درسی در آموزش عالی منتشر شد

کتاب پیچیدگی‌های حضور برنامه درسی در آموزش عالی، نوشتۀ رونالد بارنت و کلی کواته به‌کوشش دکتر سیدعلی خالقی‌نژاد و دکتر محبوبه خسروی به فارسی برگردانده شد.

درآمدی بر تفکر انتقادی

«انسان در جهان، رویاروی داده ها و اطلاعات قرار می گیرد. زیستن انسانی، از یک منظر به معنای «پردازش» داده ها و اطلاعات است. امروزه به علت «انفجار بزرگ» داده ها و اطلاعات در فضای مجازی بی وقفه در حال گسترش، پردازش دقیق آنها هر چه دشوار تر و پیچیده تر می شود. داده ها و اطلاعات پردازش نشده بر هم انباشته می شوند. انباشتگی داده ها و اطلاعات دانایی نیست. اولین گام رسیدن به دانایی پردازش منطقی داده ها و اطلاعات است. نویسنده در این کتاب، شیوه تفکر انتقادی را همچون شیوه یی برای رسیدن از پردازش داده ها و اطلاعات تا داوری هدفمند و خودتنظیم‌گر معرفی می کند.

انتشار تجربیات چینی‌ها در کنترل و مهار بیماری کرونا

کتاب «دستورالعمل محافظت در برابر بیماری کرونا» که حاصل تجربیات دانشمندان و پزشکان چینی در زمینه مقابله با بیماری کرونا Covid-19) است، به‌صورت الکترونیک و رایگان از سوی انتشارات دانش‌نگار در دسترس قرار گرفت.