کتابها

کتاب روش تدریس علوم اجتماعی در دوره ابتدایی منتشر شد

کتاب «روش تدریس علوم اجتماعی در دوره ابتدایی» تالیف دکتر اکبر سلیمان نژاد «عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور» توسط شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی در دو مجلد شامل 6 فصل و 168 صفحه و 5 فصل و 152 صفحه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به نقل از خبرگزاری ایسنا، در قسمت پیشگفتار این کتاب آمده است: «اگر چه به طور کلی برنامه های درسی و به ویژه برنامه درسی مطالعات اجتماعی وظایف انتقال میراث فرهنگی و بسط آن را برعهده دارند، اما در فرآیند آموزش نباید تنها به انتقال صرف میراث فرهنگی بسنده کرد.

تاریخ به روایت کتاب‌های درسی منتشر شد

نگارستان اندیشه کتاب «تاریخ به روایت کتاب‌های درسی» را منتشر کرد.

این کتاب، مجموعه مقاله‌های همایش آموزش تاریخ در مدارس است که به کوشش محمدحسین فروغی و رضوان نعمتی در 413 صفحه تدوین شده است.

در معرفی کتاب آمده است:

آموزش رسمی دانش تاریخ در ایران، صرفاً دو حوزۀ مدرسه و دانشگاه را شامل می‌شود؛ زیرا هنوز نمی‌توان از حوزۀ خصوصی و غیررسمی آموزش تاریخ در ایران سخن گفت.

تازه‌ترین فصلنامۀ علمی‌پژوهشی «پژوهش و برنامه‌ریزی در آموزش عالی» منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری رب،  شمارۀ هشتادوهشتم فصلنامۀ علمی‌پژوهشی «پژوهش و برنامه‌ریزی در آموزش عالی» با صاحب امتیازی مؤسسۀ پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی و سردبیری دکتر مقصود فراستخواه در دسترس پژوهشگران قرار گرفت.

عنوان مقاله‌های این شماره را می‌بینید:

 

1٫ تحلیل تأثیر دانشگاه بر توسعه منطقه‌ای در ایران

یعقوب انتظاری

2٫ آموزش عالی، کارایی فنی و تغییرات بهره‌وری کل؛ شواهدی از صنایع تولیدی ایران

مهدی فتح‌آبادی، مسعود صوفی مجیدپور

3٫ تصمیم‌گیری‌های استراتژیک مالی در دانشگاه‌های جامع دولتی

مجلۀ علمی‌پژوهشی«تعلیم و تربیت»در دسترس پژوهشگران قرار گرفت

به گزارش پایگاه خبری رب، پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش، صدوسی‌وهفتمین شمارۀ مجلۀ علمی‌پژوهشی «تعلیم و تربیت» را در تارنمای رسمی نشریه بارگذاری کرد.

این مجله با سردبیری دکتر محمود مهرمحمدی منتشر می‌شود.

عنوان مقاله‌های این شماره را می‌بینید:

  • اعتباریابی درونی مدل طراحی آموزشی برای محیط‌های یادگیری کارورزی تأمل‌محور (با تأکید بر داربست زنی، همتاسنجی و همتا بازخورددهی)

اسماعیل عظیمی، جواد حاتمی، هاشم فردانش، امید نوروزی

معرفی کتاب راهنمای اجرای ارزشیابی کیفی توصیفی در کلاس درس

کتاب راهنمای اجرای ارزشیابی کیفی توصیفی در کلاس درس نوشته‌ی محمد حسنی، راهنمای معلمان ابتدایی است تا الگوی ارزشیابی کیفی توصیفی را در کلاس پیاده نمایند.

تحول در رویکرد ارزشیابی تحصیلی دوره‌ی دبستانی در نظام آموزشی ایران از کمّی به کیفی توصیفی یکی از اصلاحات چند‌ جانبه، گسترده و پیچیده است. تحقق اهداف این جریانِ اصلاحیِ پویا در صحنه‌ی عمل، یعنی کلاس و مدرسه، بدون درگیری عمیق معلمان و مدیران در سطوح نظری و عملی آن امکان ندارد.

مجلۀ علمی‌پژوهشی «خانواده و پژوهش» به شمارۀ چهل‌ودوم رسید

به گزارش پایگاه خبری رب،  پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش، تازه‌ترین شمارۀ فصلنامۀ علمی‌پژوهشی «خانواده و پژوهش» را با سردبیری دکتر شکوه نوابی‌نژاد منتشر کرد.

در این شماره آمده است:

1٫اثربخشی آموزش مهارتهای مقابله با زورگویی از طریق قصه‌گویی بر کاهش قربانی شدن در دانش آموزان پسر 7 تا 9 ساله

آناهیتا خدابخشی کولایی، محمدرضا فلسفی‌نژاد، فاطمه زیدی دوست

2٫ مدرسه پژوهش‌محور: تدوین و آزمون یک الگوی علی به روش ترکیبی اکتشافی

شهره حسین‌پور، حسن‌رضا زین آبادی

3٫ بررسی جامعه‌شناختی مشارکت اجتماعی معلمان و عوامل مؤثر بر آن

نقش و تأثیر هنر و ادبیات بر فرایند هویت‌یابی در کودکان

فصلنامه رشد آموزش پیش‌دبستانی در مقاله‌ای به نقش و تأثیر هنر و ادبیات بر فرایند هویت‌یابی در کودکان پرداخته است.

سیر تحول برنامه های درسی فنی و حرفه ای در ایران

چکیده :

با توجه به پیشرفت و اشاعه صنعت و فناوری(تکنولوژی) نقش آموزش های فنی و حرفه ای در تربیت منابع انسانی مورد توجه کشورهای مختلف جهان قرار گرفته است. افزایش توانمندی افراد جامعه از طریق این آموزش ها و تربیت نیروهای متخصص و ماهر، که عموما از قشر جوان اند، نتایج بسیار مثبتی به همراه دارد.

صدوسی‌وششمین شمارۀ فصلنامۀ علمی‌پژوهشی تعلیم و تربیت منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری رب،  پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش، تازه‌ترین شمارۀ مجلۀ علمی‌پژوهشی «تعلیم و تربیت» را با سردبیری دکتر محمود مهرمحمدی در تارنمای نشریه بارگذاری کرد.

در این شماره آمده است:

  • طراحی و اجرای الگوی یادگیری مبتنی بر نمونه‌سازی و تاثیر آن بر یادگیری مفاهیم و کنش‌های نمونه‌سازی

مائده مالکی، هاشم فردانش، ابراهیم طلایی، جواد حاتمی

انتشار سؤال‌های پرلز و پرلز لیترسی2016 توسط آموزش و پرورش

کتاب مجموعه داستان‌ها و سؤال‌های پرلز و پرلز لیترسی 2016 که توسط پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش منتشر شده به ارائه خلاصه‌ای از نتایج مطالعات بین‌المللی پیشرفت سواد خواندن (پرلز) 2016 در طول سال (2001 تا 2016) به همراه کلید و درصد پاسخ‌های درست دانش آموزان ایرانی در مقایسه با میانگین بین‌المللی و نیز راهنمای تصحیح و نمره‌گذاری سؤالات پاسخ ساز می‌پردازد که مخاطب اصلی این مجموعه، معلمان دوره ابتدایی به‌ویژه معلمان پایه چهارم هستند.

"برنامه درسی پوچ"؛ مغفول یا بی‌اثر؟

براساس نتایج به دست آمده از یک پژوهش و بر اساس نظر متخصصان برنامه‌ریزی درسی، برنامه درسی پوچ مورد غفلت واقع شده است، اما بر اساس نظر متخصصان آموزش پزشکی، برنامه درسی پوچ، برنامه درسی بی‌اثر است.

به گزارش ایسنا، حبیب الله رضایی و نیکو یمانی در مقاله‌ای به بررسی "برنامه درسی پوچ: مغفول یا بی اثر؟ " پرداختند.

رونمایی از سه اثر جدید در حوزه سواد رسانه

از سه اثر جدید در حوزه سواد رسانه، به همت «مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی» حوزه علمیه قم رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، در حاشیه سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری «دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم»، به همت «مرکز فرهنگی ـ هنری» از سه اثر جدید در حوزه سواد رسانه و با موضوع سینما رونمایی شد.

کتاب «فقه تربیتی؛ تربیت جسمانی» منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری رب،  بیست‌ویکمین جلد از سلسله‌مجلدات فقه تربیتی با نام «فقه تربیتی؛ تربیت جسمانی» از آیت‌الله علیرضا اعرافی و تحقیق و نگارش محمدقاسم رجایی و نظارت علمی سیدنقی موسوی به بازار کتاب رسید. مؤسسه اشراق و عرفان این اثر را در ۳۲۴ صفحه به چاپ رسانده است.

کتاب مطالعات تطبیقی در برنامه درسی راهی بازار کتاب شد

کتاب «مطالعات تطبیقی در برنامه درسی؛ بررسی نظام آموزشی و برنامه درسی کشورهای جهان» نوشتۀ دکتر محمد آرمند و همکاری گروه مؤلفان از سوی انتشارات آییژ چاپ شده است.

به گزارش پایگاه خبری رب، کتاب «مطالعات تطبیقی در برنامه درسی؛ بررسی نظام آموزشی و برنامه درسی کشورهای جهان» نوشتۀ دکتر محمد آرمند و همکاری گروه مؤلفان از سوی انتشارات آییژ منتشر شده است.

 در بخشی از پیشگفتار کتاب نوشته شده است:

کتاب «اقدام‌پژوهی معلم: بنانهادن مردم‌سالاری دانش» منتشر شد

 کتاب «اقدام‌پژوهی معلم: بنانهادن مردم‌سالاری دانش» با ترجمۀ دکتر منیره رضایی از سوی انتشارات دانشگاه فرهنگیان چاپ شد. 

مجلۀ رشد «مدرسۀ فردا» منتشر شد

دورۀ پانزدهم شمارۀ صدوشانزدهم مجلۀ رشد «مدرسۀ فردا» با سردبیری محمد عطاران و سیده فاطمه شبیری منتشر شد.

مطالب شمارۀ اسفند۱۳۹۷ را می‌خوانید:

یادداشت سردبیر

مدرسه زندگی: سیده فاطمه شبیری.

اندیشه

«خون دلی که لعل شد»؛ خاطرات رهبر انقلاب از دوران مبارزه منتشر شد

خاطرات حضرت آیت‌الله العظمی سیّد علی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) از زندان‌ها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی با عنوان «خون دلی که لعل شد» برای اولین‌بار از سوی انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد.

«خون دلی که لعل شد»؛ خاطرات رهبر انقلاب از دوران مبارزه منتشر شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، این کتاب ترجمه‌ی فارسی کتاب «إنّ مع الصّبر نصراً» است که پیش از این به زبان عربی در بیروت توسط سیّد حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان رونمایی و منتشر شد.

 علاوه بر این در کتاب دو نوع تصویر به ترتیب زیر آورده شده است:

رویکردهای ادبیات داستانی

کتاب رویکردهای ادبیات داستانی( از مشروطه تا دهة 80) با ارائة پنجاه نمونه از پنجاه اثر دورة معاصر از قبیل: دامگستران و مجمع دیوانگان، صنعتی زاده؛ اسرار شب، عباس خلیلی؛ پیامبران، زین العابدین رهنما؛ یکی بود، یکی نبود، جمال زاده؛ گیله مرد، بزرگ علوی؛ داش آکل، صادق هدایت؛ دیوار، میرصادقی؛ داستان راستان، شهید مطهری؛

«فکر فکر سه قصه»

مجموعه 10 جلدی «فکر فکر سه قصه» که حاصل تلاش جمعی است و به تازگی از سوی انتشارات مدرسه چاپ و روانه بازار شده است  شنبه 22 دی ماه 1397 در سالن جلسات انتشارات مدرسه رونمایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه: این مجموعه ده جلدی با هدف آموزش تفکر فلسفی به کودکان توسط ده نویسنده ادبیات کودک خلق شده است و 8 تصویرگر ایرانی به همت میترا چرخیان به این داستان‌ها جانی دوباره بخشیده‌اند.

«قصه‌های مانی و مانا» منتشر شد

کتاب«قصه‌های مانی و مانا» به قلم سپیده خلیلی با هدف  آموزش «حفاظت از خود» برای کودکان در انتشارات مدرسه چاپ و روانه بازار شد.

 به گزارش روابط عمومی انتشارات مدرسه: این کتاب مشتمل بر 7 قصه با عنوان‌های«ای وای! پیدا شد»، «بوس،نه»، «دکتر بازی»، «مانی وشنا»، « لواشک یواشکی»،« راز بد» و «غریبه» است که هر کدام به زبانی ساده و در قالب داستان به منظور آموزش چگونگی محافظت ازخود به کودکان نوشته شده اند.  همچنین توجه به نقش پدر و مادر از ویژگی های اصلی داستان های این مجموعه است

سواد حقوقی کودک

این کتاب در سه بخش تدوین شده است.  در ابتدا بر اساس مفاهیم حق و جایگاه سواد حقوقی ، اهمیت شناخت کودک ودانش آموز وضرورت آشنایی همگانی با این حقوق به بیا ن مبانی نظری و ضرورت شناخت سواد حقوقی از منظر اسلام و پیمان نامه بین المللی مربوطه پرداخته است . سپس حقوقی که باید دانست و تکالیفی که باید رعایت کرد ( شامل حق تابعیت خانوادگی،حق آموزش و سلامت و بهداشت و امنیت و .... )مطرح گردیده و مستندات قانونی و نکات مهم آن ها ذکر شده است.