کتاب‌های کمک‌درسی با تقویت حافظه محوری مانع تحقق اهداف تربیتی می‌شوند

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی، در آئین بهره‌برداری هم‌زمان طرح‌های زیربنایی و اقتصادی استان سمنان که با حضور رئیس‌جمهوری و از طریق ویدئوکنفرانس در سالن هلال سمنان انجام شد، اظهار کرد: با تلاش‌های دولت تدبیر و امید آمار مدارس غیر ایمن به کمتر از 30 درصد کاهش‌یافته است این در حالی است که در سال 85 این آمار حدود 70 درصد بود.

وی تصریح کرد: در سال 85 حدود دوسوم مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی و خطرآفرین بود. با اقدامات انجام‌گرفته برای بازسازی مدارس و احداث مدارس جدید، خوشبختانه امروز این نسبت برعکس شده و امروز 2 سوم مدارس کشور ایمن و تنها یک‌سوم آن نیازمند بازسازی است.

بطحایی با اشاره به افزودن 8 هزار کلاس درس جدید به فضاهای آموزشی کشور در سال تحصیلی جاری، خاطرنشان کرد: دولت برای احداث و بازسازی مدارس و فضاهای آموزشی نیازمند کمک خیرین است.

وی از بهره‌برداری از 2 واحد آموزشی در سفر کاروان تدبیر و امید به استان سمنان خبر داد و افزود: 2 واحد آموزشی 12 کلاسه با ظرفیت پذیرش 360 دانش‌آموز در استان سمنان، بااعتباری بالغ‌بر 41 میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی و مشارکت خیرین احداث‌شده است.

عضو کابینه تدبیر و امید خاطرنشان کرد: صداوسیما با تبلیغ مکرر آگهی کتاب‌های کمک‌آموزشی، نظام تعلیم و تربیت را دچار چالش می‌کند، ادامه این روند و تبلیغ کتاب‌های کمک‌آموزشی به تقویت حافظه محوری در دانش آموزان می‌انجامد و این موضوع مانع تحقق اهداف تعلیم و تربیت است.

وی ادامه داد: در مدارس توجه به موضوع تربیت باید در کنار آموزش مسائل علمی صورت گیرد و آموزش مهارت‌های زندگی، راست‌گویی، صداقت، صبوری و ازخودگذشتگی برای دانش آموزان ارائه شود، لذا فقدان شادابی و نشاط دانش آموزان در مدارس، نشان از ایراد کار در نظام آموزشی است و ضرورت دارد نشاط و شادابی در مدرسه‌ها تقویت شود بنابراین ما برای ارائه آموزش‌های کاربردی به دانش‌آموزان پایه اول تا سوم ابتدایی، در قالب وسایل بازی و کلاس‌های بازی آموزش را ارائه می‌دهیم.

وزیر آموزش‌وپرورش وضعیت آموزش را در استان سمنان را مطلوب ارزیابی و عنوان کرد: نرخ باسوادی 98.5 درصد و نرخ 99 درصدی تحت پوشش دانش‌آموزان ابتدایی در استان سمنان نشان از دانش‌پروری و فرهیختگی این استان دارد.

 گفتنی است؛ استان سمنان دارای 120 هزار دانش‌آموز است که در یک هزار و 100 مدرسه استان تحصیل می‌کنند، این استان دارای چهار هزار و 567 کلاس درس است که البته یک هزار و 761 کلاس تخریبی و یک هزار و 951 کلاس نیز نیازمند مقاوم‌سازی است

5
امتیاز: 5 (1 رای)

نظرات

با سلام و احترام ضمن تأييد مطلب، مشكل حوزه ستادي در پرداختن به چنين موضوعاتي است. اختصاص يك ساعت از ساعات درسي قرآن دوره ابتدايي به طرح غير مصوب و كارشناسي نشده حفظ جزء 30 داراي ابهامات و اشكالات قانوني متعددي است. حداقل آن است كه حافظه محوري در حوزه قرآن در وزارت آموزش و پرورش نيازمند مطالعه دقيق است. علي رغم پرداختن به موضوع حفظ قران، تعريف مشخص و علمي در باره حفظ قرآن وجود ندارد. برداشت هاي فعلي مغاير با آيات و روايات و منابع و مباني علمي است. عمومي كردن آن مصداق « اثمهما اكبر من نفعهما » است. با احترام مجدد رضا نباتي

ارسال نظر

Image CAPTCHA