ارسال نظر

شهدا تربیت شده‌ی خداوند هستند

نشست حلقه‌ی صالحین پایگاه بسیج شهید موسوی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با حضور معاون وزیر و فرمانده‌ی پایگاه بسیج شهید موسوی، 31 شهریور 1400 با موضوع گرامی‌داشت هفته‌ی دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، در شروع این جلسه دکتر حسن ملکی ضمن تبریک هفته‌ی گرامی دفاع مقدس، با اشاره به آیه‌ی شریفه‌ی "و ذکرهُم بأیام الله" بیان کرد: خداوند به حضرت موسی(علیه‌السلام) می‌فرماید ایام خدا را به بنی‌اسرائیل و قومی که با شما مرتبط هستند یادآوری فرما. مراد از ایام‌‌الله، روزهایی است که در آن حرکت‌های اساسی و بنیادین برای قرب الهی و برای زمینه‌سازی برای تقرب الهی فردی و اجتماعی پدید می‌آید و شکل می‌گیرد.

هفته‌ی دفاع مقدس مصداق ایام‌الله است

او افزود: حقاً و انصافاً باید هفته‌ی دفاع مقدس را از مصادیق بارز و اتم و اکمل، یوم‌الله و ایام‌الله تلقی کنیم زیرا در این ایام و در این هفته‌ها و در این چند سال دفاع مقدس، ملت ایران با مجاهدت‌ها، شهادت‌ها، جانبازی‌ها، ایثارگری و فدا کردن خود در راه دین و آرمان‌های اسلامی، در برابر استکبار بی رحم ایستادند و با نابودی برنامه‌های استکباری و خنثی کردن همه‌ی توطئه‌های دشمن، زمینه‌هایی برای حرکت به سوی قرب الهی  ملت ایران و همه‌ی ملت‌های مؤمن و مسلمان در سطح جهان ایجاد کردند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: نقل است که بعد از بازگشت اسرا از شام به مدینه، فردی از امام سجاد(علیه‌السلام) پرسید که شما چرا به سفر کربلا رفتید و این همه عزیز شهید شدند؟ امام فرمود شما قدری فکر کنید که اگر نمی‌رفتیم چه می‌شد و چه بر سر اسلام می‌آمد؟ ایشان فلسفه‌ی قیام را در این جمله‌ی حکیمانه تفهیم کردند. بنده از این جمله‌ی امام سجاد(علیه‌السلام) استفاده می‌کنم و می‌گویم شما تصور کنید که اگر در جنگ تحمیلی، برکت خون شهدا و ایثارگری‌ها و دلیری‌ها نبود، دشمنان بی‌رحم چه بر سر ما می‌آوردند و سرنوشت آتی ما چگونه می‌توانست رقم بخورد؟ بنابراین به تعبیر بنده، بین رفتن و نرفتن از زمین تا آسمان فاصله است.

مبارزه با استکبار از ابتدای خلقت انسان آغاز شد

فرمانده‌ی پایگاه بسیج شهید موسوی خاطرنشان کرد: مسئله‌ی استکبار مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه استکبار و زورگویی از همان ابتدای خلقت انسان آغاز شد. از همان زمان که دست قابیل بر خون هابیل آغشته شد و قابیل برادرش را بی گناه کشت، مقابله‌ی استکبار با استضعاف و مقابله‌ی حق با باطل آغاز گردید. این مقابله در زمان حضرت نوح(علیه‌السلام)، حضرت ابراهیم(علیه‌السلام)، حضرت موسی(علیه‌السلام) و حضرت عیسی(علیه‌السلام) ادامه پیدا کرد و بعد به خاتم پیامبران حضرت محمد مصطفی(صلی‌الله علیه و آله و سلم) رسید.

او افزود: پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله و سلم) فرمود هیچ پیامبری به اندازه‌ی من در راه تبلیغ دین اسلام اذیت نشد. ایشان را خیلی آزار دادند و توهین‌های زیاد کردند و جراحت‌های بسیار بر وجودش وارد کردند اما چون بنا بود از سوی خدای متعال سمبل و نماد جبهه‌ی ضد استکبار و سمبل و نماد ایمان و تحول باشد، ایستاد و همه‌ی سختی‌ها را به جان خرید و نهایتاً موفق به تشکیل اولین حکومت اسلامی در مدینة‌النبی شد. بعد از ایشان حضرت علی(علیه‌السلام) بنا بود همین مسیر را ادامه دهد که نگذاشتند. زمانی که این اختیار به دست حضرت علی(علیه‌السلام) افتاد سه جبهه‌ی ناکثین، قاسطین و مارقین صف‌آرایی کردند زیرا تحمل عدالت او را نکردند.

دکتر ملکی با اشاره به اینکه ناکثین، قاسطین و مارقین هر کدام با یک ماهیت، نماد و شعار در مقابل امام علی(علیه‌السلام) صف‌آرایی کردند، افزود: نماد اصلی قاسطین، معاویه بود و از نمادهای اصلی مارقین نیز ابن ملجم مرادی بود که حضرت علی(علیه‌السلام) را به شهادت رساند. فرد بارز ناکثین نیز طلحه و زبیر بودند که شمشیرزنان رکاب پیامبر بودند اما از خود مراقبت نکردند و برای دنیا در مقابل امامت، حق و غدیرخم ایستادند و در نهایت به آن روز افتادند. این یعنی اگر شما شمشیرزن رکاب پیامبر هم باشید ولی مراقب خودتان نباشید طعمه‌ی شیطان می‌شوید.

در دفاع مقدس احیا شدیم

رئیس سازمان پژوهش با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران، انقلاب ریزش‌ها و رویش‌هاست، اظهار داشت: در انقلاب اسلامی نیز به مانند صدر اسلام افرادی وجود داشتند که باختند. خیلی‌ها ریزش کردند در حالی‌که خیلی‌ها هم رویش کردند.

او افزود: ما در هفته‌ی مقدس احیا شدیم و عزت به‌دست آوردیم و نشان دادیم که مؤمن زیر بار ستم نمی‌رود.

دکتر ملکی با اشاره به آیه‌ی "وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَموَاتًا بَل أَحیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُون"، بیان کرد: خداوند در این آیه به رسول گرامی اسلام می‌فرماید: "گمان مبر افرادی که در راه خدا به شهادت رسیده‌اند، مردگانند، بلکه آنان زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزی می‌خورند." کلید این آیه، عبارت فی سبیل‌‌الله است. این یعنی کسانی که در راه خدا مرده‌اند، مشمول عنایت خاصه‌ی الهی و یک حیات ویژه هستند و در محضر خود خدا رزق می‌خورند.

او افزود: هر واژه‌ی قرآن یک ایستگاه معنایی است بنابراین درخواست من این است که در حین خواندن قرآن، روی واژه واژه‌ی آیات، بایستید و تأمل کنید.

شهدا، تربیت شده‌ی خداوند هستند

دکتر ملکی با اشاره به اینکه خداوند اسامی متعددی دارد ولی در این آیه به اسم "رب" اشاره فرموده است، افزود: یک معنایی که برای واژه‌ی "رب" در کتب لغت برشمرده‌اند، تربیت‌گری است و خداوند در این آیه از واژه‌ی "رب" استفاده کرده است به این معنا که بدانید آن‌هایی که شهید شده‌اند تربیت شده هستند. بنابراین بدانید که شهید سلیمانی، شهید حججی، شهید همت و همه‌ی شهدا تربیت شده‌ی خداوند هستند.

فرمانده‌ی پایگاه بسیج شهید موسوی سپس عنوان کرد: آیا تربیت‌های معمولی قادرند شهید حججی تربیت کنند؟ آیا کتاب‌های درسی که ما می‌نویسیم حججی پرور هستند؟ این کتاب‌ها سردار دل‌ها را پرورش می‌‌دهند؟ ما تلاش خودمان را می‌کنیم ولی شهدای عزیز در اینجا تربیت نشده‌اند، بلکه دل را به خدا سپرده‌اند و خدا دل آن‌ها را متحول کرده است.

در ادامه‌ی موضوع، دفاع مقدس در کتاب‌های درسی سال تحصیلی 1401-1400 مورد بررسی قرار گرفت و در پایان جلسه به ایثارگران حاضر در جلسه تقدیرنامه‌ای با پیام و امضای دکتر حسن ملکی اهدا شد.

انتهای پیام

امتیازی داده نشده
Image CAPTCHA