تاخیر در ساعت شروع کلاس‌های درس برای حفظ سلامت روان دانش‌آموزان

ایالت کالیفرنیای آمریکا ساعت شروع به کار مدارس را به تاخیر انداخته تا دانش‌آموزان بتوانند بیشتر بخوابند و با مشکل کمبود خواب مواجه نشوند.

به گزارش ایسنا،  فرماندار ایالت کالیفرنیا روز یک‌شنبه لایحه‌ای را به تصویب رساند که به موجب آن از شروع کلاس‌های دوره دوم دبیرستان پیش از ساعت 8:30 صبح و کلاس‌های دوره اول دبیرستان پیش از ساعت 8 صبح ممانعت به عمل می‌آید.

مدارس کالیفرنیا برای اجرای این قانون سه سال مهلت دارند و این بدان معناست که ساعات شروع کلاس‌های مدارس این ایالت تا سال 2022 میلادی تغییر خواهد کرد.

این قانون را می‌توان پیروزی بزرگ برای جنبش "شروع دیرتر مدرسه" دانست که برای چندین دهه سعی داشته مناطق مختلف را متقاعد کند که به منظور حفظ سلامت عمومی دانش‌آموزان کلاس‌های مدارس را دیرتر آغاز کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که دیرتر شروع شدن کلاس‌های مدارس  منجر به حضور بهتر، تاخیر کمتر و کاهش خوابیدن دانش‌آموزان در زمان برگزاری کلاس‌ها شده، نمرات آن‌ها را بهبود بخشیده و در عین حال خطر بروز مشکلاتی مانند افسردگی و سوء مصرف مواد را در نوجوانان کاهش می‌دهد.

در گزارشی که سال گذشته توسط مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا (CDC) منتشر شد، مشخص شد دانش‌آموزانی که هر شب حداقل هشت ساعت می‌خوابند، نمرات بهتری گرفته و حضور بهتری در کلاس‌ها دارند اما بیش از 60 درصد از دانش‌آموزان دبیرستان دوره اول و 70 درصد از دانش‌آموزان دبیرستان دوره دوم هر شب خواب کافی ندارند. این امر بر عملکرد آن‌ها در مدرسه تأثیر می‌گذارد و منجر به بروز سایر مشکلات سلامت جسمی و روحی از جمله افسردگی و سوء مصرف مواد می‌شود.

قبل از تصویب این لایحه، نزدیک به 80 درصد دبیرستان‌های دولتی دوره اول و دوم ایالت کالیفرنیا، کلاس‌های خود را پیش از ساعت 8:30 صبح آغاز می‌کردند و میانگین زمانی شروع کلاس‌ها 8:07 صبح بود.

مرکز ملی آمار آموزش و پرورش آمریکا اعلام کرده که در سال 2011 میلادی میانگین زمانی شروع کلاس‌های مدارس سراسر این کشور ساعت 7:59 صبح بوده است.

یکی از نمایندگان مجلس قانون‌گذاری کالیفرنیا نیز تغییر ساعات شروع کلاس‌های مدارس را مقرون به صرفه‌ترین کاری دانسته که می‌توان به کمک آن‌ میزان فارغ‌التحصیلی‌های دبیرستان را بهبود بخشید.

مخالفان این لایحه اما می‌گویند تعیین زمان شروع کلاس‌ها باید بر عهده هیئت مدیره مدارس باشد و دولت نباید وارد این موضوع شود. معلمان و مسوولان مدارس نیز هشدار داده‌اند که این قانون هزینه‌هایی غیر منتظره به همراه خواهد داشت مانند تغییر احتمالی مسیرهای اتوبوس و دادن دستمزد به افرادی در مدارس که باید در ساعات اولیه روز مراقب دانش‌آموزانی باشند که به دلیل شغل والدین خود مجبورند زود به مدرسه بیایند.

سخنگوی هیئت مدیره انجمن مدارس کالیفرنیا نیز در این ارتباط اظهار داشته که اغلب خانواده‌های شاغل برنامه‌های دقیقی داشته و انعطاف‌پذیری کمتری در کار خود دارند و از این رو نمی‌توانند فرزندان خود را دیرتر به مدارس بیاورند.

برخی از مسوولان مدارس نیز در مورد چگونگی اجرای این قانون که مدارس مناطق روستایی را معاف کرده است، تردید دارند. 

بنا بر گزارش دیلی میل، تحقیقات آکادمیک مبنی بر بهبود نمرات دانش‌آموزان با ساعات دیرتر شروع کلاس‌ها نیز هنوز کامل نیستند. محققان گزارش داده‌اند که این تغییر منجر به افزایش 34 دقیقه‌ای خواب دانش‌آموزان در شب‌ها می‌شود اما هنوز در مورد چگونگی تأثیر خواب اضافی روی نمرات نتیجه قطعی نگرفته‌اند.