راه اندازی مدرسه مجازی ایرانیان برای دانش آموزان خارج از کشور

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش جزئیات راه اندازی مدرسه مجازی ایرانیان در سال تحصیلی جدید را اعلام کرد و گفت: امسال اعزام معلمان به کشورهایی که کمبود شدید داریم انجام می شود اما بسیار محدود خواهد بود و شاید به 40 نفر هم نرسد.

غلامرضا کریمی در گفت وگو با ایسنا،  در این باره اظهار کرد: در سال تحصیلی گذشته با توجه به شرایط کرونا در همه سرپرستی ها آموزش مجازی را داشتیم و از آنجا که از سال های قبل بستر فعالیت در فضای مجازی فراهم شده بود چندان با چالش مواجه نشدیم و سال تحصیلی را طبق برنامه ریزی قبلی به پایان رساندیم.

وی افزود: برای امسال برنامه ریزی می کنیم مدرسه مجازی ایرانیان را برای ایرانیان خارج از کشور در بستر شبکه شاد راه اندازی کنیم که چندکارکرد داشته باشد؛ تعداد دانش آموزان در برخی مدارس بسیار کم است و نمی توانیم معلم تخصصی اعزام کنیم، قصد داریم بخشی از دروس را به صورت آنلاین و آفلاین ارائه کنیم.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: به عنوان مثال ممکن است در یک کشور 20 دانش آموز داشته باشیم و یک زوج فرهنگی بتوانیم اعزام کنیم، اما دانش آموزان در پایه های مختلف هستند و امکان اعزام معلم تخصصی برای همه پایه ها را نداریم؛ سامانه ای ایجاد و بهترین تدریس های صورت گرفته در داخل کشور را به صورت آفلاین ارائه و یک نظارت آنلاین هم بر دروس تخصصی داشته باشیم که از بستر همین شبکه مجازی اتفاق می افتد.

کریمی با اشاره به کارکرد دوم مدرسه مجازی ایرانیان گفت: کارکرد دوم این است که می خواهیم برای کلیه ایرانیان خارج از کشور شرایطی را فراهم کنیم که در هرنقطه از دنیا باشند بتوانند با نظام آموزشی ایران به صورت مجازی مرتبط باشند.

وی افزود: شورای عالی آموزش و پرورش مصوبه ای دارد مبنی بر اینکه هر دانش آموزی در هرنقطه دنیا باشد اگر پنج درس را با نظام آموزشی ایران بگذراند، می تواند در سایر دروس از ظرفیت مدارس خارجی استفاده و در آنجا تحصیل کند، مثلا خواندن دروسی چون ریاضی و فیزیک و زیست شناسی در یک مدرسه خارجی هم قابل پذیرش است اما باید دروسی مانند ادبیات فارسی، دروس دینی، تعلیمات اجتماعی و تاریخ که جنبه هویتی و دینی دارند را با نظام آموزشی ایران بگذراند.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش با اشاره به فراهم کردن این ظرفیت آموزش مجازی برای 500 تا 600 هزار دانش آموز خارج از کشور به ویژه با توجه به شرایط پیش آمده گفت: تعدادی از معلمین که دوسال خدمتشان تمام شده باشد به داخل کشور برمی گردند، از آن سو اعزام بسیار محدود و مربوط به کشورهایی است که کمبود شدید داریم و شاید به 40 نفر هم نرسد.