رونق حضور ایران در بازار نشر بین‌الملل وآغاز هفته کتاب

اما این هفته رویدادهای زیادی را درباره حضور ایران در بازارها و نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب جهان شامل می‌شد. به علاوه هفته کتاب و کتابخوانی نیز به طور رسمی از سه‌شنبه این هفته آغاز شد که خبرهایی را به همراه داشت و در این گزارش مرورشان می‌کنیم.

به علاوه در گزارش مرور خبرهای حوزه کتابِ این هفته، یک خبر درباره توزیع کاغذ بین ناشران، خبری درباره توقیف یک انبار دیگر قاچاق کتاب و اخبار دیگری از رونمایی‌ها و اتفاقات مهم حوزه کتاب و نشر خواهیم داشت.

اخباری که این در گزارش مرور می‌شوند، رویدادهای مهم این هفته از روز شنبه تا پایان چهارشنبه هستند و لازم به ذکر نیست که اتفاقات مهم دیگری چون برگزاری جشن اصلی روز کتاب و تجلیل از کتابداران در حال حاضر در مجموعه تالار وحدت در حال برگزاری هستند.

صف‌کشیدن چینی‌ها برای خرید کتاب تصویرگر ایرانی

این خبر و ۵ خبری که در ادامه مرور می‌شوند، مربوط به حضور ایران در عرضه بین‌المللی چاپ و نشر هستند. همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب کودک شانگهای، کتاب «پرنده آتشین» با تصویرگری حسن عامه کن رونمایی و با استقبال قابل توجه مخاطبان همراه شد. این خبر روز شنبه این هفته منتشر شد و استقبال از این اثر به حدی بود که مخاطبان چینی برای تهیه آن، صف طویلی کشیدند.

افتتاح نمایشگاه کتاب استانبول با حضور ایران

سی‌ و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول ظهر شنبه این هفته با حضور جمهوری اسلامی‌ ایران افتتاح شد. در این دوره از نمایشگاه مذکور، ۲۷۰ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان، ادبیات داستانی، ایران‌شناسی، هنر و دفاع مقدس در غرفه ایران در معرض دید عموم قرار گرفته است.

سال گذشته ۲۲ کشور و ۸۲۰ شرکت کننده در نمایشگاه حضور داشتند. براساس آمار منتشر شده در سایت رسمی نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، بیش از ۷۴۰ هزار نفر از نمایشگاه سال قبل بازدید داشتند و ۳۰۰ برنامه جنبی برگزار شد.

این نمایشگاه تا ۲۷ آبان برپاست.

توافق برای چاپ و عرضه ۲۵ کتاب ایرانی در ترکیه و صربستان

خبر دیگری که مربوط به حضور ایران در نمایشگاه‌های خارجی کتاب بود و این هفته منتشر شد، توافق ناشران صرب و ترک برای چاپ ۲۵ کتاب ایرانی است. به این ترتیب، بر اساس مذاکرات صورت گرفته میان آژانس ادبی پُل با ناشرانی از کشورهای ترکیه و صربستان در محل برگزاری سی و هفتمین دوره نمایشگاه کتاب استانبول، توافق برای چاپ ۲۵ عنوان کتاب ایرانی در این دو کشور انجام شد.

این قرارداد با ناشران «داملا»، «زنگین» و «نار» از کشور ترکیه و همچنین «آتوپیا» از صربستان امضا شد.

پایان کار نمایشگاه کتاب وین

نمایشگاه کتاب وین که هفته گذشته آغاز شده بود، روز یکشنبه این هفته به کار خود پایان داد. مراسم «عصر ایران» با رونمایی از کتاب «گل‌ و بلبل» هم روز شنبه ۱۹ آبان در محل غرفه ایران در در این نمایشگاه برگزار شد.

توافقات شهر کتاب برای ترجمه آثار ایرانی در ایتالیا

نشست دیدار و گفتگوی علی‌اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب و کوروش کمالی‌سروستانی مدیر مرکز سعدی‌شناسی با فرانچسکو بریوسکی و مارگریت ویزمن، مدیر و معاون موسسه بریوسکی، در دفتر این انتشاراتی هفته گذشته در شهر میلان برگزار شد و خبرش این هفته در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت. به موجب اطلاعات این خبر، رمان‌های دایی‌جان ناپلئون، عشق و چیزهای دیگر، شهرهای گمشده، ناتمامی و سه‌کاهن سال آینده به زبان ایتالیایی ترجمه و توسط انتشارات بریوسکی در میلان عرضه می‌شوند.

افتتاح همایش آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان

طبق خبری که دوشنبه این هفته منتشر شد، دومین همایش دو سالانه آزفا با  همکاری این بنیاد و دانشگاه شهید بهشتی و با حضور غلامعلی حداد عادل، رئیس و رضامراد صحرایی، معاون بنیاد سعدی، ابولقاسم اسماعیل پور رئیس مرکز آزفا و دکتر صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی و استادان پیشکسوت آموزش زبان فارسی؛ دکتر ایوانف، رئیس کرسی زبان فارسی دانشگاه مسکو، دکتر فلیحه کاظمی، رئیس کرسی زبان فارسی دانشگاه بانوان لاهور پاکستان، احمد صفار مقدم استاد پیشکسوت آموزش زبان فارسی، جمعی از دانشجویان و استادان رشته آزفا و فارسی آموزان مرکز آزفای شهید بهشتی، افتتاح شد.

برگزاری نشست خبری جایزه دهخدا

نشست خبری چهارمین دوره جایزه دهخدا که برای انتخاب برترین تالیفات اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور برگزار می‌شود، روز سه‌شنبه با حضور مسعود کوثری مدیرعامل موسسه انتشارات علمی و فرهنگی و دبیر علمی جایزه مذکور برگزار شد.

آغاز به کار رادیواینترنتی یک ناشر

رادیو اینترنتی انتشارات مدرسه با عنوان رادیو بوفه این هفته آغاز به کار کرد. این خبر توسط حمیدرضا شاه‌آبادی مدیرعامل این موسسه انتشاراتی اعلام شد.

وی در این باره گفت: در شرایطی که استفاده از کاغذ محدودیت‌های خاص خودش را دارد  پرداختن به کتاب‌های دیجیتال و الکترونیک از اهمیت بالایی برخوردار است.  از طرف دیگر امکان‌های دیگری جز کتاب‌های الکترونیک و دیجیتال مانند کتاب‌های گویا هم وجود دارد که امروز توجه زیادی را به خودش جلب کرده است.

برگزاری جشن امضای پاییزه‌ لاک‌پشت پرنده

جشن امضای پاییزه‌ لاک‌پشت پرنده با حضور بیش از ۵۰ نویسنده، تصویرگر و مترجم کتاب کودک و نوجوان دوشنبه ۲۱ آبان در شهر کتاب مرکزی برگزار شد. در این جشن فهرست‌های ۲۶ و ۲۷ لاک‌پشت پرنده رونمایی و کتاب‌هایی که به این دو فهرست راه پیدا کرده‌اند، معرفی شدند.

ارسال «رمان‌تیک» به کتابخانه‌های کشور

کتاب «رمان‌تیک» همزمان با شروع هفته کتاب، توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به همه کتابخانه‌های عمومی دارای بخش کودک و نوجوان کشور ارسال شد. این خبر را سید باقر میرعبداللهی مدیرکل منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اعلام کرد که به موجب آن، کتاب «رمان‌تیک» شامل مجموعه‌ معرفی ۱۳۰ عنوان از جذاب‌ترین رمان‌ها و کتاب‌های داستانی برای کودکان و نوجوانان با مضامین تربیتی، همزمان با هفته کتاب به کتابخانه‌های دارای بخش کودک و نوجوان سراسر کشور ارسال شد.