پیشنهاد گفت‌وگوی فرهنگی کشورهای جهان اسلام در چارچوب دیپلماسی فرهنگی

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در امور بین‌الملل و دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در ایران در گفت‌وگوی تلفنی با سالم محمدالمالک مدیرکل آیسسکو، بر همکاری‌های متقابل و تلاش برای ارتقای فعالیت‌های آیسسکو در جهان اسلام تاکید و ابراز امیدواری کرد در دوران مدیریت او، سازمان آیسسکو بتواند با تلاشی مضاعف و رویکردی جدید، همکاری، همبستگی و موقعیت کشورهای اسلامی عضو آیسسکو را در زمینه‌های علمی، آموزشی و فرهنگی بیش از پیش بهبود بخشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور، غلامرضا کریمی در این گفت‌وگو، بر تلاش کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد اهداف این سازمان در جهان اسلام اشاره و آمادگی کشورمان را برای تبادل تجارب در زمینه فعالیت‌ها و پیشرفت‌های آموزشی، علمی و فرهنگی با دیگر کشورهای اسلامی اعلام کرد.

دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در بخش دیگری از این گفت‌وگو، فعالیت‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی این کمیسیون را در زمینه‌های مختلف در چند ماه گذشته، به اطلاع مدیرکل آیسسکو رساند و ابتکار عمل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران را با عنوان "طرح گفت‌وگوی فرهنگی بین کشورهای جهان اسلام به ویژه کشورهای منطقه در چارچوب دیپلماسی فرهنگی" برای کاهش اختلافات و کمک به انسجام بیشتر مسلمانان را به او پیشنهاد داد که مورد استقبال مدیرکل آیسسکو قرار گرفت و پیشنهاد شد که طرح اجرائی آن از طرف کمیسیون ملی جمهوری اسلامی ایران تهیه تا مقدمات بررسی و اجرای آن در سطح منطقه و جهان اسلام فراهم شود.

سالم بن محمد المالک، مدیرکل آیسسکو هم در ادامه این گفت‌وگو، از فعالیت‌های کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران قدردانی و آمادگی کمیسیون خود را برای کمک به پیشرفت برنامه‌های کشورهای اسلامی اعلام کرد و خواستار مشارکت و همکاری بیشتر در این زمینه شد.

مدیرکل آیسسکو پیشنهاد راه‌اندازی یک صندوق مالی برای آیسسکو برای تامین نیازهای این سازمان را مطرح کرد تا در صورت تامین‌نشدن یا تاخیر پرداخت حق عضویت کشورها، آیسسکو بتواند از درآمدهای این صندوق برای پیشبرد برنامه‌های خود بهره گیرد که این پیشنهاد هم مورد استقبال دبیرکل کمیسیون آیسسکو در ایران قرار گرفت.

سالم بن محمد همچنین خواستار جلب مشارکت افراد خیر و توانمند از نظر مالی و نهادها و بنیادهای با توان مالی برای کمک به سازمان آیسسکو و پیشبرد برنامه‌های این سازمان شد. در ادامه این گفت‌وگو غلامرضا کریمی گفت: «تلاش خواهیم کرد از اشخاص متمکن در داخل و خارج از کشور برای این هم دعوت کنیم.»

همچنین مدیرکل آیسسکو موافقت خود را با اختصاص 50 هزار دلار از حق عضویت معوق جمهوری اسلامی ایران برای کمک به مدارس سیل زده اعلام کرد که این مبلغ از بدهی‌های کشورمان به سازمان آیسسکو کسر خواهد شد.