گفتگوی هفته

مشروح مصاحبه سرپرست حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه متاسفانه در سال‌های اخیر یکی از حوزه‌هایی که از حیث زمان آموزش دچار مشکل شده «علوم تجربی» است که زمان آموزش آن کاهش جدی داشته و این موضوع خودش را در ارزیابی‌های بین المللی نشان داده است گفت: کاهش زمان آموزش، اثر مستقیم در جایگاه ما داشته و رتبه ما در علوم تجربی کمی کاهش یافته است.

فشردگی زمان آموزش، کیفیت آموزش را کاهش می‌دهد

در سند تحول بنیادین و با صراحت بیشتر در برنامه درسی ملی آمده و بیان می‌کند سال تحصیلی 12 ماهه است؛ از اول مهر شروع می‌شود و تا آخر شهریور ادامه دارد ولی قانون مجلس شروع سال تحصیلی را ابتدای مهر و پایان آن را خرداد قرار داده است، این قانون باید تغییر کند.

دستگاههای دولتی و مجموعه‌های مردمی هرچه بیشتر به یاری مردم بشتابند

در پی مشکلات پدید آمده از بارندگی‌های شدید در سیستان و بلوچستان و برخی نقاط جنوب شرقی کشور، حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی دستگاههای دولتی و مجموعه‌های مردمی را به یاری هر چه بیشتر مردم عزیز آن مناطق فراخواندند.

لزوم پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی و مراقبت از عدم تکرار

در پی نتایج تحقیقات ستاد کل نیروهای مسلح درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی با ابراز همدردی عمیق و مجدد با خانواده‌های داغدار، ستاد کل نیروهای مسلح را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه و مراقبت برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای کردند.

باورمندی نسبت به رویکرد تمدنی اسلام از اضلاع سند بنیادین تحول است

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: امروز باید روح حماسی و انقلابی در همه برنامه ها و اقدامات ما وجود داشته باشد و وقتی با علم تجلی پیدا کند، موجب عشق به خلاقیت، ‌ پیشرفت و نوآوری می شود که این مهم در سند نیز مورد توجه است.

«سیلی اول» و انتقام از آمریکا

انتقام خون حاج قاسم هم به تحقق هدفی است که او برای آن مبارزه می‌کرد و در راه آن به شهادت رسید؛ و آن عبارت است از اخراج آمریکا از منطقه که آن هم مقدمه اساسی زوال اسرائیل است. بی‌جهت نیست که حاج قاسم را سیدالشهدای محور مقاومت می‌خوانند.

 

سیدکمیل باقرزاده نوشت: انتقام سخت رویداد نیست؛ روند است. دوستان عزیزی که پاسخ موشکی ایران آنها را راضی نکرده است را به مطالعه مجدد و دقیق و عمیق چند منبع مهم دعوت می‌کنم:

آموزش و پرورش از معلمان پژوهنده حمایت می‌کند

رییس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش به منظور تقویت امر پژوهش در مدارس، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی و حمایت‌های مادی از معلمان پژوهنده را در دستور کار دارد.

ورود زندگی پُرافتخار سردار سلیمانی به برنامه درسی دانش‌آموزان

وزیر آموزش و پرورش با صدور پیامی از ورود زندگی پُرافتخار سردار سلیمانی به برنامه درسی دانش‌آموزان خبر داد.

ترویج علم هوا-فضا در مدارس

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی که شعار "رونق علم هوا فضا با کمک دانش‌آموزان" را سرلوحه کار خود قرار داده، در حوزه ترویج و گسترش علم هوا فضا در مدارس و پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی فعالیت دارد و قصد دارد با دریافت مجوز شتاب‌دهنده، در حوزه تجاری‌سازی ایده‌های دانش‌آموزان در صنعت هوافضا نیز گام‌ بردارد.