گفتگوی هفته

تلاش امام صادق (ع) در تقویت بنیه امت اسلامی و تحکیم روابط شیعه و سنی بود

یادآوری این نکته هم ضروری است که حضور چهار هزار نفر در مکتب امام صادق علیه‌السلام به معنای تجمع این عده در یک زمان و یک مکان نیست. بلکه این افراد در زمان‌های مختلف در رشته‌های گوناگون از محضر آن امام بهره بردند. 

در گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم، انجام داده‌ایم به رویکرد وحدت‌آفرینی میان امت اسلام در سیره امام صادق علیه‌السلام پرداختیم.

هنرآموز خلاق و موفق

مهندس اکبرزاده

اشاره

پای صحبت هنرآموز هنرستان سیدجمال‌الدین اسدآبادی مشهد، مهندس مسعود اکبرزاده نشسته‌ایم. فردی که خود در گذشته، هنرجوی همین هنرستان بوده و اینک به‌عنوان هنرآموز، مشغول آموزش هنرجویان این هنرستان در رشته صنایع چوب است و توانسته هنرجویان بسیار موفقی تربیت کند. او معتقد است همه افراد استعداد یادگیری دارند. این وظیفه معلمان یا هنرآموزان است که این استعدادها را کشف و شکوفا کنند.

دانش آموزان از دوره ابتدایی به آموزش های مهارتی نیاز دارند

راه ترقی- بسیاری از کارشناسان و مسئولان دستگاه تعلیم و تربیت، آموزش‌های نظری را بدون در نظر گرفتن آموزش‌های کاربردی مثمر ثمر نمی‌دانند و بر این باورند که دانش آموز به منظور رشد و توسعه علمی و عملی، نیازمند مهارت آموزی است؛ امری که اکنون یکی از اصلی ترین دغدغه‌های آموزش عالی و عمومی کشور محسوب می‌شود.

مردم نسبت به زبان فارسی نوعی غیرت ملی از خود نشان دهند

منصوری عضو هیات علمی دانشگاه شیراز گفت: باید بخاطر حفظ هویت، زبان فارسی را پاس بداریم و نسبت به زبان ملی حساسیت و غیرت داشته باشیم.

از چالش بی سوادی به چالش بی مهارتی رسیده‌ایم

سلیمان پاک سرشت، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت حوزه مهارت آموزی در بیانات رهبر معظم انقلاب و تأکید ریاست جمهوری بر مقوله مهارت افزایی در مراسم بزرگداشت روز معلم، اظهار کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه اولویت و سیاست کلیدی خود را شفافیت، جوان‌گرایی و نهضت مهارت افزایی قرار داده‌است، این فضای حمایتی به لحاظ سیاسی باید برای ایجاد تحرک نهادی جدی، اثربخش و ملموس در حوزه مهارت آموزی استفاده شود.

شادی انسان تنها محدود به برآوری غریزه‌ها نیست.

دکتر خسرو باقری

اگر ما شادی را طوری بیان کنیم که گویی ذات شادی و خندیدن خطرناک است، این افراطی آشکار است. الان که ما جنبه‌های عزاداری و گریه را در دین برجسته کرده‌ایم لازمه‌اش این است که حرکتی در سوی مقابل انجام شود و تفسیرها و بخش‌هایی از متون دینی را که نادیده گرفته شده‌اند، احیا کنیم.

به گزارش پایگاه خبری رب، دکتر خسرو باقری، استاد علوم تربیتی دانشگاه تهران، در گفت‌وگو با برنامۀ «معنای زندگی» به موضوع شادی و نقش آن را در تولید معنای زندگی پرداخت.

آموزش و پرورش رو به زوال است!

آزین، مبدع و جانشین مدیر مدرسه سراج گفت: ما تا زمانی که به مبانی نظام فعلی آموزش و پرورش کافر نشویم، نمی‌توانیم نظام تربیتی خودمان را پرورش دهیم.

گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو-سها صالح،  محمد آزین، فارغ‌التحصیل مهندسی شیمی دانشگاه امیرکبیر است، کارشناسی ارشدش را از گروه فلسفه علم دانشگاه شریف گرفته و حالا دانشجوی دکترای فلسفه تعلیم و تربیت است. مسیری که او طی کرده، شبیه مسیری است که بخش عمده‌ای از فارغ‌التحصیلان مهندسی آن را طی می‌کنند. از ریاضیات به علوم انسانی.

 

چگونه گفتمان جنسیتی در ایران به کلاس‌های درس می‌رسد؟

تفاوت اصلی زن و مرد محصول مناسبات اجتماعی و نحوه اجتماعی‌شدنِ متفاوت آن‌ها است. تفاوت‌هایی که براساس تجارب متفاوت اجتماعی‌شدن، دختران و پسران در جامعه دارند؛ همان تجربه به فضای دانشگاه و کلاس هم کشیده می‌شود.

مسیر ارتقای منزلت اجتماعی معلمان به جایگاه مطلوب

محمود فرشیدی، دبیر کانون تربیت اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا؛ در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان منزلت معلمان را در اجتماع آنگونه که مورد تأکید دین اسلام است، ترسیم کرد؟ گفت: معلم در جامعه ما یک بار معنوی و یک بار آموزشی دارد و شاید بار معنوی و تربیتی آن بر وجه آموزشی‌اش غلبه داشته باشد که این نگاهی صحیح است.

ادبیات داستانی بستری برای انعکاس تجربه ها

اشاره

«داستان‌خوانی، قوه تخیل بچه‌ها را پرورش می‌دهد؛ قوه‌ تخیل می‌تواند پایه و اساس همه فعالیت‌های درسی بچه‌ها باشد. ما می‌توانیم از پرورش قوه تخیل کودکان بیشترین استفاده را بکنیم. ادبیات داستانی و خواندن داستان؛ بستری برای انتقال تجربه‌های زندگی و بهترین راه برای مواجه شدن فرزندانمان با واقعیت‌های زندگی است. از این رو، جایگزین کردن پیک‌های نوروزی دانش‌آموزان با طرح «عید و داستان»، کار مفید و خجسته‌ای است که اگر ادامه یابد و به مرور به تکلیف درسی تازه‌ای تبدیل نشود و با آموزش‌های لازم و بسترسازی مناسب هم اجرا شود بسیار ارزشمند خواهد بود.»