گفتگوی هفته

سرگذشت امور تربیتی

 از دیروز هفته تربیت اسلامی در آموزش و پرورش آغاز شد؛ «8 اسفند» روز امور تربیتی نام دارد و بنا بر ضرورت و اهمیت این موضوع، وزارت آموزش و پرورش هفته‌ای را به این موضوع اختصاص داده است.

آموزش و پرورش 167 ساله شد

 اولین دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، گفت: در سال ۱۳۱۷شورای عالی فرهنگ ایجاد می‌شود و کلمه معارف به کلمه فرهنگ تبدیل می‌شود و بعد به وزارت آموزش و پرورش تغییر نام می‌دهد و تا امروز به همین نام فعال است.

حذف پیک نوروزی و جایگزینی فرهنگ کتاب‌خوانی، ایده خوبی است

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری در گفت‌‌وگو با ایبنا: به نظر من حذف پیک نوروزی و جایگزینی فرهنگ کتاب‌خوانی، ایده خوبی است که هم معلمان و هم خانواده‌ها اگر پشیبانی کنند بسیار می‌تواند موفق عمل کند.

کارآمدی انقلاب و چالش کارآمدی دولت‌ها

در نشست «کارآمدی انقلاب و چالش کارآمدی دولت‌ها»، کارآمدی انقلاب اسلامی و امکان تفکیک انقلاب، نظام و دولت و ملاک‌های بررسی کارامدی مورد بحث قرار گرفت.

خودکشی و هشدار به والدین و مدارس

والدین باید بدانند این است که رفتارهای مخاطره آمیزی چون خودکشی، رفتاری نیست که بصورت ناگهانی و با یک تصمیم فوری رخ دهد، بلکه دارای زمینه‌های قبلی و ریشه‌های نهفته‌ای است بگونه‌ای که کودک و نوجوان، ممکن است مدت‌ها با این فکر زندگی کند. 

اثرسنجی فعالیت‌ها و مسابقات قرآنی در مدارس

رییس پژوهشکده تعلیم و تربیت گفت: فعالیت‌های قرآنی مدارس ما همانند مسابقات موثر تلقی می‌شود، زیرا حتی اگر یک نفر به واسطه این فعالیت‌ها با تعالیم قرآن، بیشتر مانوس شود، می‌توانیم گفت فعالیت مثبتی انجام شده است.

تغییر «کتب درسی زبان خارجی» هر ۲۰ سال یک‌بار

مدیرگروه زبان‌های خارجی دفتر تألیف کتب درسی با اشاره به جزئیات تغییر کتب زبان انگلیسی دانش‌آموزان، گفت: کتب و روش آموزش زبان در مدارس مطابق با آخرین متد روز دنیاست.

مدارس سمپاد چگونه تاسیس شد؟

مهری سویزی اولین سکان‌دار نهاد جدیدالتأسیس «مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان»: بیان دلایل توسعه کمی مدارس سمپاد همراه با کیفیت‌بخشی علمی و فرهنگی از سال 1390 تا 1392 نیازمند بررسی تاریخی است. 

کوله پشتی مناسب برای دانش‌آموزان

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: حمل غیراصولی کوله‌پشتی و بار سنگین منجر به بروز دیسک گردن، دیسک کمر و کمردرد مزمن خواهد شد.