دعوت رسمی سازمان پژوهش از بخش خصوصی جهت ورود به نظام آموزش مجازی رسمی

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به طور رسمی از بخش خصوصی دعوت کرد که آثار تولیدی خود در 5 قالب فیلم آموزشی، نرم افزار آموزشی، بازی آموزشی، پلت فرم و سامانه آموزشی و وب‌سایت‌های آموزشی تولیدی خود برای دو مخاطب دانش‌آموز و معلم را جهت استفاده در پلت فرم جامع وزارتخانه و ورود به فضای نظام آموزش مجازی رسمی برای اعتبارسنجی به سازمان پژوهش ارسال کنند.

مسعود فیاضی در گفت وگو با روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه به دلیل تعطیلی ناشی از شیوع کرونا با یک وقفه در فرایند یادگیری دانش آموزان روبرو شدیم، اظهارداشت: برای جبران این وقفه روش‌های گوناگونی چون آموزش از طریق فضای مجازی توسط معلمان در کنار تدریس و آموزش دروس از طریق رسانه تلویزیون در دستور کار وزارتخانه قرار دارد.

وی ادامه داد: معلمان برای موفقیت بیشتر در تدریس خود نیازمند مواد و رسانه‌های آموزشی و تربیتی تکمیلی هستند. از این جهت استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی در کنار تولیدات سازمان پژوهش در دستور کار سازمان قرار دارد. در این راستا پلت فرم‌هایی در وزارتخانه در حال راه اندازی هستند که امکان ورود تولیدات بخش خصوصی بعد از کنترل استانداردهای آموزشی را به فرایند آموزش مجازی معلمان فراهم می‌نمایند. از این جهت به طور رسمی از بخش خصوصی دعوت می‌شود تا اگر در 5 قالب فیلم‌های آموزشی، نرم افزارهای آموزشی، وب‌سایت‌های آموزشی، پلتفرم‌ها و سامانه‌های آموزشی و بازی‌های آموزشی تولیداتی دارند، محصولشان را به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ارائه کرده و برای دریافت اعتبارنامه‌های 6 ماهه اقدام کنند تا امکان ورود به آموزش مجازی رسمی وزارتخانه را پیدا کنند.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی  با بیان اینکه تولیدات کمک آموزشی به دو بخش قابل تقسیم است گفت: بخش نخست تولیدات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از قبیل فیلم‌های آموزشی، انیمیشن‌های تعاملی، کتب صوتی و امثالهم است که در سایت رشد، قابل دریافت و استفاده می‌باشد و برای استفاده راحت‌تر مخاطبان در پلت فرم آپارات هم بارگذاری شده و از شنبه هفته آینده 24 اسفند در این  vod قابل بهره برداری است.

به گفته مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تا کنون 828 ویدیوی آموزشی 12 پایه تحصیلی برای مخاطب دانش آموز و بیش از 572 ویدئوی راهنمای معلم در آپارات بارگزاری شده است.

وی اظهار کرد: این محتواها از روز شنبه 24 اسفندماه در صفحه اول آپارات قابل دسترسی است و کاربران از همان صفحه اول به هر پایه تحصیلی ارجاع داده می‌شوند. البته اینها بیشتر ابزار دست معلم‌ها هستند و معلمان در گروه‌هایی که تشکیل می‌دهند می‌توانند این ویدئوها را مورد استفاده قرار داده و برای تدریس بهتر در فضای مجازی عرضه کنند.

علاوه بر این فایل‌های بارگزاری شده، انیمیشن‌ها و کتاب‌های صوتی نیز به مرور در این فضا قرار می‌گیرند. باتوجه به احتمال تداوم تعطیلات، تمام تولیدات را درسایت رشد و همچنین آپارات بارگزاری می‌کنیم که آسان‌تر قابل دریافت باشد.

فیاضی ضمن اعلام اینکه فعلاً و تا پایان دوره تحصیلی جاری استفاده از این محتواها رایگان هستند، عنوان کرد: نوع دوم تولیدات مربوط به تولیدات بخش خصوصی هستند. بخش خصوصی فیلم‌ها و نرم‌افزارهای آموزشی، پلتفرم‌ها و بازی‌های آموزشی تولید می‌کند. برخی از این مؤسسات قبلاً به سازمان مراجعه کرده و اعتبارسنجی شده‌اند. فهرست تولیداتی که معتبر تشخیص داده شده‌اند هم اکنون در سایت رشد roshd.ir قابل مشاهده است.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در خصوص مراحل ثبت درخواست برای ارزیابی محصولات گفت: مؤسسات و شرکت‌های متقاضی ابتدا می‌بایست وارد سامانه (http://estandard.roshd.ir/) شده و درخواست خود را مطرح کنند تا مراحل اعتبارسنجی طی شده و بعد از احراز استانداردها اعتبار نامه  صادر شود و محصول برای ورود به بازار رسمی آموزش و پرورش آماده شود .

فیاضی افزود: شرکت‌ها باید محصولات غیربرخط مانند فیلم و نرم افزار و بازی‌های آموزشی را تا قبل از تعطیلات نوروز به صورت فیزیکی برای ما ارسال کنند تا بررسی کنیم. ان شاءالله بعد از نوروز فایل‌های مدنظر در قالب وبسایتی که بعدا اعلام می کنیم قابل دریافت خواهد بود. آنهایی نیز که وبسایت و سامانه دارند باید هنگام ثبت درخواست، آدرس و دسترسی به سامانه را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم اعتبارسنجی لازم را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه نمون برگ‌های لازم برای ارزیابی‌ها در سایت رشد بارگزاری شده است، گفت: بعد از ارزیابی‌های صورت گرفته و در صورتی که شرایط و استانداردهای اعلام شده را کسب نمایند به این مؤسسات و شرکت‌ها اعتبارنامه شش ماهه اعطا خواهد شد. علت شش ماهه بودن اعتبارنامه‌ها این است که تلاش کرده‌ایم سنجه‌های ارزیابی را با توجه به شرایط فعلی، حداقلی کنیم و از برخی موارد که در شرایط غیرعادی قابل اجتناب هستند صرف‌نظر کنیم. طبیعتا برای بلند مدت معیارهای ارزیابی تفصیلی‌تر هستند که در اعطای اعتبارنامه‌های یک ساله و دوساله که بعد از مهر 99 اعطا می‌شوند اعمال خواهند شد.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در مورد مدت اعتبارسنجی گفت: مدت زمان پاسخ دهی و اعلام نتیجه ارزیابی نیز بین یک تا دو هفته خواهد بود.

فیاضی تأکید کرد: فهرست محصولات مورد تأیید دفتر انتشارات و فناوری آموزشی که شامل 30 نرم افزار و 50 فیلم آموزشی است هم اکنون در سایت رشد قابل دریافت و در دسترس است.

ارسال نظر

Image CAPTCHA