حضور‌ هنرجویان در هنرستان‌ها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری آموزش فنی و حرفه‌ای و کاردانش اعلام کرد با وجود شرایط کرونایی در کشور، وضعیت برای آموزش‌های مهارتی با رعایت فاصله‌ گذاری فیزیکی و دستورالعمل‌های بهداشتی فراهم شده است.

افشار بهمنی در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به تهیه راهنمای برنامه درسی آموزش در شرایط کرونا با توجه به وضعیت زرد و قرمز توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی یادآور شد: این راهنمای درسی برای رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش نیز تهیه شده است و در اختیار هنرستان‌ها قرار گرفت که بر همین اساس متوسط حضور هنرجویان  بین 16 تا 20 نفر در یک فضای آموزشی وسیع باشد.

وی افزود: بر این اساس گروه‌بندی هنرجویان، استفاده از زمان‌های آزاد شده در آموزش یا حضور هنرجویان در روزهای پنج شنبه‌ مهیا می‌شود.

بهمنی گفت: در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش دروس مختلفی وجود دارد که هر کدام اقتضائات خاص خود را دارد، به عنوان مثال دروس شایستگی‌های فنی شامل درس‌های مهارتی در هر پایه تحصیلی 2 درس هشت واحدی هشت ساعته در طول هفته است که باید در یک کارگاه آموزشی کارهای عملی و مهارتی با دانش تلفیق شود.

توجه به همه مولفه‌ها در راهنمای برنامه درسی

وی همچنین درباره شرایط دروس مشترک هنرجویان هنرستان‌ها اظهار داشت: همه هنرجویان کاردانش و فنی و حرفه‌ای باید واحدهایی مانند کارآفرینی، اخلاق حرفه‌ای یا دروس شایستگی‌های پایه مانند فیزیک، شیمی و دیگر دروس را بگذرانند، از این رو پیشنهادی که برای آموزش این دروس داده شد، این است که هنرستان، شورای هنرستان و سرپرست بخش زیرنظر مدیر می‌توانند برنامه‌ریزی لازم را برای ارائه آموزش مجازی، حضوری و ترکیبی داشته باشند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری آموزش فنی و حرفه‌ای افزود:  در راهنمای برنامه‌ریزی درسی در شرایط کرونا توصیه شده که کدام درس‌ و سرفصل‌ها قابلیت آموزش به صورت مجازی، حضوری و ترکیبی را دارد.

وی یادآور شد:در واقع این رویکرد وجود دارد که دانش، مهارت و نگرش باهم ارائه شوند، اما در برخی از سرفصل‌ها میزان یا نسبت مباحث متناسب با دانش بیشتر از محتوای مهارتی است. دروس شایستگی‌های غیرفنی یا کارگاهی هم در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش باید به صورت حضوری با حفظ پروتکل‌های بهداشتی یا گروه بندی هنرجویان صورت گیرد.

ارسال نظر

Image CAPTCHA