دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی منبعی ضروری برای دانش جدید سازمان پژوهش است

مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در امور علمی و توسعه‌بخشی به ارتباط مؤثر با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی معتقد است دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی منبعی ضروری برای دانش جدید این سازمان هستند.

دکتر رامین نوظهوری در گفتگو با روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش وبرنامه‌ریزی آموزشی اظهار داشت: «نقش‌ دانشگاه‌ها در ایجاد و گسترش دانش ‌نو و تحول و بالندگی جامعه بر کسی پوشیده نیست و کشورهای در حال توسعه همیشه کوشش کرده‌اند تا تمرکز فزاینده‌ای بر جذب و به‌کارگیری مناسب دانش از سمت دانشگاه‌ها باشند؛ از این‌رو سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی که نقش اساسی در آموزش عمومی دارد و به تعبیر مقام معظم رهبری نقش «قلب آموزش و پرورش» را دارد، ضروری است که ارتباط پویای علمی و پژوهشی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داشته باشد.

وی افزود: دانشگاه یک منبع ضروری برای دانش جدید سازمان است و شاید بتوان ارتباط میان دانشگاه و سازمان پژوهش را در چند حوزه‌ی اصلی پژوهش‌های پایه‌ای، پژوهش مشارکتی و انتقال دانش و انتقال فن‌آوری؛ مطرح کرد اما چالش اساسی که وجود دارد این است که چگونه می‌توان این ارتباط را به شکل پویا و زنده نگه داشت؟ و دانشگاه چگونه می‌تواند در شرایط موجود در کنار سازمان باشد، بدیهی است که میزان توانایی سازمان برای استفاده‌ی مؤثر از پژوهش‌های دانشگاهی و یا برعکس بستگی به میزان و چگونگی ارتباط این دو نهاد علمی دارد.

مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در خصوص فرآیند تعامل با مراکز علمی افزود: بدون تردید همکاری بلندمدت می‌تواند رابطه‌ای بالغ را ایجاد کند که از دو طرف به‌خوبی اداره می‌شود و تعامل پیوسته مزایای بیشتری دارد و ضروری است برای پر کردن شکاف بین این دو نهاد علمی و فرهنگی نشست‌های علمی و تخصصی که اساتید و اعضای هیأت علمی و کارشناسان این سازمان بتوانند در مورد مشکلات مهم عناصر اساسی برنامه‌های درسی و ویژگی‌های آن با یکدیگر گفت‌وگو کنند وجود داشته باشد. اهمیت رابطه‌ای میان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی و دانشگاه‌ها ناشی از این نکته است که این دو نهاد از جمله سرنوشت سازترین نهادهای اجتماعی و فرهنگی هستند و دستیابی به توسعه‌ی پایدار و اثربخش بدون ایجاد ارتباط مؤثر بین این دو امکان‌پذیر نخواهد بود. فلذا معاون محترم وزیر و ریاست سازمان تأکید بر طراحی الگو و مدلی مناسب برای توسعه‌بخشی به این ارتباط هستند.

نوظهوری تأکید کرد که در روزهای آینده ان‌شاءالله این الگو طراحی و اعتباریابی خواهد شد.»

انتهای پیام

ارسال نظر

Image CAPTCHA