عده‌ای در صدد تخریب آموزش و پرورش هستند

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: متأسفانه صدا و سیما در بهترین ساعات برای کنکور تبلیغ می‌کند؛ در حالی که سند تحول، بر دوری از محفوظات و تقویت عنصر تفکر متمرکز است.

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در دیدار با امام جمعه قزوین با اشاره به اقدامات زیربنایی انجام شده در آموزش و پرورش، اظهار داشت: موضوع تحول بنیادین نظام آموزشی که بر پایه مبانی اسلامی و تأیید مقام معظّم رهبری تحت عنوان سند تحول بنیادین مطرح شده است در اجرا، مخالفانی دارد.

*عده‌ای در صدد تخریب آموزش و پرورش هستند 

وی ادامه داد: طی این سال‌ها با وجود تمامی مشکلات سخت‌‌افزاری و نرم‌افزاری، آموزش و پرورش گام‌های رو به جلویی برداشته است و در عین حال خطری که با آن مواجه هستیم، این است که بعضی‌ها حساب شده و با برنامه‌ریزی در صدد تخریب وجهه و حیثیت عمومی آموزش و پرورش هستند و می‌خواهند اعتبار آموزش و پرورش و مشروعیت و مقبولیت آن را خدشه‌دار کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: تعبیری که رهبر معظم انقلاب سال قبل از آموزش و پرورش داشتند این بود که «بعضی می‌خواهند آموزش و پرورش را از چشم بیندازند و این عقبه در بیرون دارد و ما مطلع‌ هستیم».

وی اضافه کرد: گاهی با ابزار سیاست و گاهی نیز مذهبی‌های دو آتیشه، آموزش و پرورش را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند و از آن طرف عده‌ای مدرسه دین و مذهب محور را تخریب می‌کنند.

*نقش ویرانگر کتاب‌های غیر استاندارد

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان تصریح کرد: کتاب‌های آموزشی غیراستاندارد نه تنها در فرایند یاددهی ـ یادگیری را با اخلال مواجه می‌کند بلکه بالاتر از آن، هدف‌های سند تحول بنیادین را نشانه‌ گرفته است.

*انتقاد از عملکرد صدا و سیما 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطر نشان کرد: متأسفانه صدا و سیما در بهترین ساعات برای کنکور تبلیغ می‌کند در حالی که سند تحول، بر دوری از محفوظات و تقویت عنصر تفکر متمرکز است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان بیان کرد: هدف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دستیابی به مراحلی از حیات طیبه است و پنج عنصر تفکر، ایمان، علم، عمل و اخلاق را مدنظر قرار دارد.

وی تصریح کرد: سند تحول یا برنامه درسی ملی، گریز از میدان حافظه محوری و ورود به میدان خلاقیت، تفکر و اندیشه را برای ما تکلیف کرده است، ‌همانطور که اولین عنصر از عناصر پنج‌گانه برنامه درسی ملی،‌ ارتقای تفکر و حکمت است.

*پیش‌بینی  یازده حوزه یادگیری در سند تحول

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به پیش‌بینی 11 حوزه یادگیری در سند تحول آموزش و پرورش، گفت: قرآن و معارف، زبان و ادبیات فارسی، علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، آداب و مهارت زندگی، کار و فناوری، بهداشت و سلامت، تربیت بدنی و زبان‌های خارجی از جمله این حوزه‌هاست.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان تأکید کرد: در نظام قدیم آموزش و پرورش نه از علت فعلی خبری بود و نه از علت غایی؛ در حالی که در برنامه درسی ملی، حیات طیبه را آورده‌ایم و این در کتاب‌های درسی از پایه اول تا یازدهم تدوین و بازنگری شده است.

وی یاد آور شد: سعی و تلاش بر این بود که این نظریه در کتاب‌ها استوار باشد چه کتاب علوم طبیعی، علوم نظری و علوم پایه و چه در فرهنگ و معارف اسلامی؛ حتی در حوزه فنی و حرفه‌ای نیز چند اصل پایدار شود و به معیشت حلال و تولید ثروت پایدار منجر شود و اخلاق حرفه‌ای در آن ماندگار شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان افزود: اخیراً موضوع کنکور و حذف آزمون‌های غیر دولتی مطرح شده است و اقدام خوبی از سوی وزارتخانه بود چون بعضی از این کتاب‌ها تحت عنوان کتاب‌های کمک آموزشی صرفاً تخریب نظام درسی را در پی دارد.

ارسال نظر

Image CAPTCHA