رشد و بالندگی بسیج در گام دوم انقلاب مضاعف خواهد بود

نشست علمی بسیج  تحت عنوان «بسیج و گام دوم انقلاب اسلامی» در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در این نشست حجت الاسلام و المسلمین دکترعلی ذوعلم فرمانده پایگاه بسیج شهید موسوی و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و سردار طهماسبی مشاورسازمان بسیج مستضعفین، همکاران سازمان پژوهش و دیگر علاقه مندان حضور داشتند.

پس قرائت قرآن و توضیحات مجری در خصوص هفته بسیج و تبریک ایام، دکتر ذوعلم داشتن نگاه عمیق، علمی و پژوهشی به بسیج را موضوعی بسیار مهم برشمرد و گفت: نگرش بسیجی یعنی اینکه در یک جامعه همه اقشار را در زیر یک پرچم و یک چتر انقلابی به نام بسیج ببینیم؛ این نگاه برگرفته از نگاه اسلام به جامعه است. اسلام، نظام را حاکمیتی مستقل از مردم تعریف نمی کند بلکه در واقع در اسلام، مجری حاکمیت مردم هستند و قوانین اصلی، قوانین الهی و انگیزه اصلی، انگیزه الهی است.

ایشان ادامه داد: در این صورت است که تک تک افراد جامعه در ابعاد مختلف همچون بُعد نظامی، انسانی، تربیتی، سیاسی و فرهنگی رشد کرده و به رشد جامعه نیز کمک می کنند. 

دکتر ذوعلم به ژرف نگری و دوراندیشی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام راحل اشاره نمود و گفت: ایشان در همان سال اول پیروزی انقلاب، نهاد بسیج را به عنوان یک نهال در بطن نهاد جامعه غرس کردند که این نشان دهنده نگاه ژرف ایشان نسبت به اسلام است و با این دید است که نگاه به بسیج را نباید محدود کرد چرا که پیوند بسیج با آن مبانی عمیق، نگرش عمیق اسلام ناب محمدی است.

ایشان با تأکید بر اینکه رشد و توسعه بسیج، توسعه مفهومی و تعمیق نظری بسیج  در طول 40 سال گذشته رو به رشد و تعالی بوده است یادآور شد: این درست برخلاف برخی نهضت هایی است که در اوایل بودند اما کم کم رو به افول رفتند. به طور مثال در اوایل انقلاب عده ای بر نمی تافتند که بسیج در میان همه اقشار مانند بسیج دانشجویی، بسیج دانش آموزی، بسیج اساتید، بسیج اصناف، بسیج طلاب و غیره وارد شود اما امروزه در همه این اقشار، بسیج شکل گرفته که نشان از اهمیت این نهاد و حضور موثر در عرصه جامعه است.

ایشان ادامه داد: مطمئناً در گام دوم انقلاب، بالندگی بسیج به خاطر اتصالش با مبانی عمیق دینی ما، از رشد مضاعفی برخوردارخواهد بود و یقینا لازمه شکل گیری یک جامعه دینی وجود رشد و تقویت بسیج است.

حجت الاسلام و المسلمین ذوعلم در خصوص نگاه‌های مختلف به بسیج گفت: ملت ما مدافع بسیج است و بسیجیان محکم پای بسیج ایستاده اند. کسانی که با بسیج ارتباط تنگاتنگی ندارند در وجدان خود از حرکت بسیجی و بسیجیان تقدیر می کنند و وجودش را برای کشور لازم می دانند چرا که در 40 ساله گذشته به عیان دیده اند، بسیج نقشی تاثیرگذار در پیشرفت، حفظ کیان و تامین عزت جامعه داشته و در جهت اصلاح توانسته به عنوان یک فرهنگ پیش برود.

وی در خصوص اشاعه فرهنگ بسیجی، انقلابی و مقاومت افزود: امروز نجات عراق، سوریه، یمن و لبنان در جهت رشد عدالت خواهی، مبارزه با صهیونیست، استکبارستیزی از برکات همین نگاه بسیجی است.

معاون وزیر آموزش و پرورش یاد آور شد: بسیج در قبال این دوستان خود، دشمنانی هم دارد که اولین و مهمترین دشمن بسیج، قطب استکباری و نظام سلطه گر و سرمایه داری غربی است که کنشگری واقعی مردم در جامعه را برنمی تابند چون در هر جامعه ای مردم پای کار باشند آنها نمی توانند جایگاهی داشته باشند؛ در 8 سال دفاع مقدس همین مردم با آن روحیه توانستند دشمنان را شکست بدهند، استقلال کشور را حفظ کنند. به برکت همین حضور بسیج، فرهنگ بسیجی و حضور مردم مرحله ای جدید برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی ایجاد شد.

ایشان ادامه داد: کشورهای استکباری  دنبال این هستند که در هر کشوری تعداد معدودی از مزدوران و وابستگان خودشان در آنجا حکومت کنند و استبداد داخلی و استعمار خارجی با همدیگر مانع رشد، آزادی و پیشرفت جامعه مردم  بشوند تجربه تلخی که ما در طول 25 ساله سلطه مطلق آمریکا در این کشور شاهد بودیم؛ قطعا اگر نهادی مانند بسیج وجود داشت در سال 1332 دولت ملی سقوط نمی کرد و یا کاپیتولاسیون بر این ملت تحمیل نمی شد.

دکتر ذوعلم در خصوص آینده گفت: بسیج که به تعبیر مقام معظم رهبری به درستی شجره طیبه نامید شده قطعا زمینه پیشرفت کشور را روز به روز بیشتر فراهم خواهد کرد و مانع جدی نفوذ دشمنان خواهد شد.

وی ادامه داد: دشمن دوم بسیج، نظام اداری بروکراتیک و دیوان سالاری سختی است که دربخش های مختلف جامعه ما به خصوص در دستگاه‌های دولتی، تشکیلات اداری، قضایی و مقننه کشور وجود دارد. بسیج باید حواسش باشد که تحت تاثیر این نظام بروکراتیک؛ خنثی، محافظه کار، ملاحظه کار نشود، روحیه انقلابی، روحیه جهادی، روحیه از خودگذشتگی و مجاهدت خود را از دست ندهد این دشمن ناپیدایی است که در جامعه ما حضور دارد.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تاکید بر اینکه امروز بخش عمده ای از کاستی هایی که وجود دارد حاصل همین نظامات بروکراتیک رسمی است بیان داشت: این مسائل است که مجال حرکت، پویایی، نوآوری حضور جوانان در صحنه و پیشرفت را کاهش می دهد و همه دستگاه های اداری هم کم و بیش مبتلا به آن هستند. ما در عرصه آموزش و پرورش نیز دچار بروکراسی آموزشی هستیم که فرهنگ آموزشی ما را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. ما دچار بروکراسی مدیریتی هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین ذوعلم اظهارداشت: دشمن سوم بسیج واپس‌گرایی و تحجراست؛ نگاههایی که به جدایی دین از سیاست دامن می زند، نگاه هایی که اسلام را در مناسک محدود می کند. آنها به دنبال اسلام کلیشه ای و اسلامی صرفاً عبادی و فردی هستند و جنبه های اجتماعی سیاسی و انقلابی اسلام را بی نمی تابند.

وی بیان داشت: این نگاه های متحجرانه که گاهی هم با نگاه‌های روشنفکر مابانه و غرب گرایانه پیوند برقرار می کند، رگه هایش در جامعه ما وجود دارد. این نگاه‌ها، بسیج را بر نمی تابند و با نگاه بسیج و حرکت بسیجی قطعاً مخالف هستند و اگر ببیند نمی تواند ابراز کنند با نوشته ها، مقالات، نیش و کنایه زدن ها و یا در قالب یک ادبیات علمی اما در باطن بسیار خشن حرف خودش را می‌زنند و اقدام می کنند؛ مثلاً عنوان می کنند بسیج یک مجموعه ایدئولوژیک و وابسته به حکومت است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه دشمن شناسی برای بسیج و بسیجی امری مهم و خطیر است یادآور شد: در این 40 سال دائما دشمنی ها در قالب‌های مختلف صورت گرفته و بایستی بدانیم در این مسیر نیازمند تعمیق بصیرت و خودسازی همه جانبه تر، حضور فعالتر و مجاهدت بیشتر هستیم تا این حرکت به پیش برود و زمینه ساز تشکیل حکومت یار، نظام عدل جهانی و نجات بشریت شود و این نقطه پایانی است که بسیج به آن می اندیشد.

سردارطهماسبی: بسیجی نهادی برای تمام زمانها است

در ادامه این نشست علمی سردار طهماسبی مشاور سازمان بسیج مستضعفان دقایقی را به تشریح چگونگی تاسیس بسیج در ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی و برخی اقدامات این نهاد در زمان جنگ تحمیلی پرداخت و گفت: بسیج با این نگاه به وجود آمد که هر گاه خلأ احساس کرد و دید کاری روی زمین مانده وارد میدان شود.

 وی به حادثه سیل امسال اشاره کرد و گفت: این حادثه نشان داد وقتی سازمان های رسمی در انجام کاری ناتوان می مانند بسیج باید وارد میدان می شود.

سردار طهماسبی در توضیح توان علمی بسیج افزود: شهید احمدی روشن که از نخبه های هسته ای ایران بود مسئول تحقیقات بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف بود که با روحیه جهادی خود اقدامات ماندگاری انجام داد که متاسفانه در همان زمان فعالیت نیز با ناملایماتی روبرو بود همانطور که اکنون بسیجیان نامحرم این دولت و برخی دست اندرکاران هستند.

مشاور سازمان بسیج مستضعفان، خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی را سه کلید واژه مهم بسیجیان در بیانیه گام دوم انقلاب دانست و گفت: در بخش خودسازی، یک بسیجی باید مومن، با ایمان، دانا، با انگیزه، دارای روحیه انقلابی و آینده ساز باشد.

 وی بصیرت افزایی، امید افزایی و ظرفیت سازی را جزو اقدامات مهم بسیجیان در بخش جامعه پردازی برشمرد و گفت: الگو شدن و الگوسازی آخرین کلید واژه در بخش تمدن سازی است که جوانان ما اکنون نیز در آن حضوری فعال دارند و نگاه دیگر کشورها به جوانان ماست.

 در انتهای برنامه پرسش و پاسخ همکاران انجام شد.

5
امتیاز: 5 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA