امسال را باید گام دومی برای اهتمام به امر پژوهش در آموزش و پرورش تلقی کرد

شورای معاونین آموزش و پرورش استان یزد به مناسبت هفته پژوهش با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و مسئولان استانی در اداره کل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به نقل از اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی ذوعلم رئیس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش در آموزش و پرورش در این نشست شعار امسال هفته پژوهش را «پژوهش، خلاقیت، زندگی» به منظور جهت‌دهی و الهام بخشی در فرآیند امور بیان کرد.

ایشان تأکید کرد که باید امسال را به عنوان گام دومی برای اهتمام به امر پژوهش در وزارت آموزش و پرورش تلقی کرد و دانست که پژوهش مبنای هرگونه تحول است.

دکتر ذوعلم بیان کرد: استان یزد با پیشینه و سابقه فرهنگی، علمی، ایمانی و انقلابی به عنوان استان نمونه شناخته می شود و در تولید بسته های یادگیری و طراحی و بازتولید آنها می توانند به ما ایده بدهند و کمک نمایند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: با تفکیک بین دو مقوله استاندارد سازی محتوا و برنامه درسی با تولید مواد و رسانه های آموزشی  و یادگیری این کار امکان پذیر است یعنی هرمجموعه ای می تواند از ما بخواهد که استاندارد را به آنها بدهیم و آنها بسته یادگیری را تولید کند که این امر می تواند باعث بروز خلاقیت، پژوهش در سطح استان شود هرچند توجه به اقتضاعات بومی و منطقه ای، تولید بسته های یادگیری متفاوت خواهد بود .

وی از استقرار حوزه های 11 گانه تربیت و یادگیری در استانها خبرداد و افزود: تاکنون گروههای آموزشی بیشتر آموزش محور و موضوع محوربوده اند، در حالیکه قرار است چرخش ما از سوی آموزش به تربیت باشد و باید یک هم نشینی محتوایی بر اساس این 11 حوزه تربیت که در برنامه درس ملی تصویب شده پیدا کنند .

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید تفکری فراتر از کنکورداشته باشیم اظهارداشت: استان یزد سالهاست که در کنکور رتبه برتر دارد ولی باید به فراتر از آن هم بیاندیشد و در جهت تقویت توانمندی دانش آموزان برای زندگی و حیات طیبه ای که در سند تحول آمده گام بردارند و بتوانند از زندگی شان لذت معنادار و جهت دار درمقابل لذت های بی هدف امروز ببرند و به درک عمیق از معنای زندگی دست پیدا کنند و به معرفت خدای متعال و مسیری که برای ما ترسیم شده است از درون به آن برسند.

ایشان افزود: مدرسه زندگی با مدرسه کنکور متفاوت است و فراتر از آن می اندیشد واستان یزد که پیشتاز درخیلی از زمینه ها است در این زمینه نیزمی تواند پیشتاز باشد .

حجت الاسلام و المسلمین ذوعلم همچنین به انتقال تجربه ها و موفقیت ها به سایر استان ها کشور که به کیفیت آموزشی نیاز دارند تاکید کرد و گفت: استان یزد می تواند به عنوان الگو به رسالت تربیتی و دینی دیگر استان ها کمک کند تا ارتقای کیفیتی و تربیتی داشته باشند. استان یزد در مبحث مدارس غیر دولتی نیز می تواند الگوی سایر استانها قرار گیرد تا راهکارهایی ارائه شود و زمینه ها و بسترهایی ایجاد شود که انها هم به مدارس غیر دولتی با کیفیت ورود پیدا کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش توجه به معماری مدارس، ساخت کتابخانه مدارس را ضروری دانست و گفت : با راه اندازی کتابخانه در مدارس یک ساز و کار کم هزینه با مشارکت بالای دانش آموزان به عنوان دوستدار کتاب ایجاد می گردد .

وی گفت : باید منابع پایدار برای اقتصاد آموزش و پرورش ایجاد شود تا فرهنگیان دغدغه معیشت نداشته باشند و مطالبات آنها به موقع پرداخت گردد .

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد گزارشی ازعملکرد و اقدامات این استان در حوزه معاونت برنامه ریزی و پژوهش ارائه نمود و افزود : همواره در راستای اهداف و برنامه‌های سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت نسبت به اجرایی کردن برنامه درسی از طریق تعامل با گروه های آموزشی، مدیران مدارس و معلمان اقدام شده است. همچنین طرح های مختلفی چون ‏برگزاری جشنواره فیلم رشد، ‏جشنواره تولید محتوای الکترونیکی، ‏اعتباربخشی کتاب های درسی، ارتقاء توانمندی های معلمان متناسب با اهداف کتاب های درسی، تعامل با مولفان کتاب های درسی اقدام نموده است.

 

3
امتیاز: 3 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA