مشروح سخنان معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در نشست خبری

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در نشست خبری پاسخگوی سوالات اصحاب رسانه بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی،  حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی ذوعلم در نشست خبری  که امروز دوشنبه 14 بهمن ماه در سالن جلسات حوزه ریاست برگزار شد، ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر و گرامی داشت یاد و خاطره بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی رضوان الله علیه و شهیدان راه انقلاب اسلامی اظهارداشت: به تازگی مجلس شورای اسلامی مصوبه ای مبنی بر مکلف کردن وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر گنجاندن توطئه‌ها و جنایات آمریکا نسبت به ملت ما در کتاب‌های درسی داشت که توسط رئیس جمهور محترم به این دو وزارتخانه ابلاغ و توسط وزیر محترم آموزش و پرورش به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ابلاغ شد. البته قبل از آن هم به این توطئه‌ها در کتاب‌های درسی پرداخته شده بود، ولی این مصوبه دولت محترم برای ما وظیفه‌ی بیشتری ایجاب می‌کند تا سرفصل‌های گویا، جامع و متقنی در این زمینه را به کتاب‌هایمان اضافه کنیم.

 

عناوین مهم جنایات آمریکا علیه ملت و کشور ایران

ایشان درباره جزئیات گنجاندن این سرفصل‌ها گفت: اگر بخواهیم از نظر تاریخی به 10 عنوان از عناوین مهم جنایات آمریکا علیه کشور خودمان بپردازیم، شاید اولین آن خیانت به دکتر مصدق در سال 1331 است که در آن آمریکا‌یی ها به وعده‌های خود عمل نکردند. جنایات 25 ساله آمریکا از سال 1332 تا 1357 در مقابله با انقلاب اسلامی و حرکت مردم ما و پولی که هزاران مستشار آمریکایی از ما می گرفتند ولی منافع آمریکا را تامین می کردند. دولت آمریکا باعث تاخیر حداقل نیم قرن( 50 سال) پیشرفت ما در تمدن، تاریخ، فرهنگ و .. داشت که توطئه ای نابخشودنی است. توطئه حمایت از شاه که به خاطر همین حمایت ها پیروزی انقلاب اسلامی به تاخیر افتاد، توطئه تفرقه بین مسلمانان که همچنان به انواع و اقسام مختلف استمرار دارد، تفرقه بین شیعه و سنی،  تفرقه بین حوزه و دانشگاه، تفرقه بین روشنفکران و مردم، تفرقه بین دولت و ملت و ایجاد گرایش سنی آمریکایی و شیعه انگلیسی و جنایت آمریکا برای حمایت همه جانبه از صدام حسین و حمایت از حمله عراق به کشور ما که اگر این حمایت آمریکا نبود، قطعا این جنایت رخ نمی‌داد.

 

توطئه ترور سردار شهید سلیمانی توسط آمریکایی ها در جهان بی سابقه است

ذوعلم در ادامه درباره سایر جنایات آمریکا بیان کرد: حمایت از کشور جعلی و رژیم کودک کش صهیونیستی که بیش از 70 سال است  در جهان اسلام این توطئه همچنان استمرار خاطر دارد و آخرین قدمی که برداشتند طرحی را به عنوان معامله قرن مطرح کردند که با هوشیاری و بصیرتی که در جهان اسلام به وجود آمده این طرح متولد نشده دچار مرگ مغزی شده و از صحنه سیاسی جهان خارج شد و هنوز هم عکس العمل ها در خصوص این طرح خام و خائنانه را مشاهده می کنیم، جنایت آمریکا در توطئه برای تجزیه کشور ما در ابتدای انقلاب، توطئه فرهنگی عمیق و طراحی شده با عنوان جذب مغز‌های کشور ما و تلاش برای هویت‌زدایی از ملت ما که همچنان ادامه دارد، توطئه آمریکا برای اسلام ستیزی و بد نام کردن اسلام و نشان دادن یک چهره متحجرانه و بسیار عقب مانده از اسلام ناب با به وجود آوردن داعش و حمایت از کشورهای دست نشانده و حکام وابسته و آخرین توطئه که صریحا علیه  کشور ما رخ داد، اقدام تروریستی بسیار خشن  توسط آمریکایی ها در شهادت سردار سلیمانی بود که در تاریخ جهان بی مانند و بی سابقه است.

وی بیان کرد: این امور نشان دهنده این است که از طرفی این توطئه ها پایان نیافته و از طرفی ملت و جامعه ما در حال رشد و تعالی است و آن‌ها برای حفظ منافع خودشان راهی جز مقابله و ایجاد توطئه علیه کشور ما نمی‌بینند و امیدواریم مقاومت و ایستادگی  ملت، جوانان، جبهه فرهنگی، معلمان و دانش آموزان و اساتید ما بتواند این توطئه ها را خنثی و آن جایگاه شایسته ملت ایران را درسطح جهانی تثبیت کند.

 

پرسش خبرنگاران

تغییرات در برخی کتاب ها، تغییر در متن کتاب تاریخ

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در خصوص برخی تغییرات در محتوای کتاب‌های درسی، گفت: کتاب درسی مثل کتاب عادی نیست که مولف در آن همه ی نقش ها را داشته باشد. نویسنده کتاب هر شخصیتی هم که باشد، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی براساس مطالعاتی که انجام می شود و نظرسنجی که صورت می پذیرد، ممکن است اصلاحاتی را انجام دهد و به اطلاع مولف هم می رساند و اکثر اصلاحات هم با موافقت خود مولف انجام می شود و آنجا هم که با نظر مولف نباشد به خاطر آنکه حق معنوی آن اثر بر عهده سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی است و ما باید پاسخگو باشیم؛  این تغییرات را انجام می دهیم.

 

 بازآرایی ساختاری سازمان، آموزه های نظام آموزشی کشور طبق چشم انداز سند برنامه درسی ملی

حجت الاسلام و المسلمین ذوعلم در خصوص بازآرایی ساختاری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی یادآور شد: در راستای تعریف و طراحی 8 کلان پروژه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی جهت اجرای کامل برنامه درسی ملی، معاونت طراحی و تولید بسته های یادگیری موظف شده 3 کار اساسی را دنبال کند.

1- بازطراحی کلان دوره تحصیلی سه ساله اول ابتدایی که قواره، روشها و اجزای بسته های یادگیری نیازمند بازنگری و اصلاحات اساسی است.

2- بازطراحی کلان دوره تحصیلی دوم متوسطه نظری که نقدهای زیادی به آن وارد است. کنکور محور بودن برخی از منابع درسی است؛ عدم توازن عناوین درسی ما با نیازهای واقعی دانش آموزان که بین نیاز‌های دانش آموزش و جامعه تعادل برقرار نیست.

3- بازطراحی کلان در دوره دوم فنی و حرفه‌ای که به لحاظ مشاغل جدید، نیازهای بازار کار نیز باید اصلاحات اساسی صورت بگیرد که اقدامات میان مدت معاونت طراحی و تولید بسته های یادگیری است.

 

خوشبختانه دانش آموزان، نوجوانان و جوانان ما تا حد بسیار خوبی به شاخص های مطرح شده در اسناد تحولی نزدیک شده اند

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه شاخص های دانش آموزان ما در اسناد تحولی آمده است یادآور شد: خوشبختانه دانش آموزان، نوجوانان و جوانان ما تا حد بسیار خوبی به این شاخص ها نزدیک شده اند و امروزه دانش آموز،  نوجوانان و جوانان ما پرسشگر، اهل مطالبه، اهل  طراحی، اهل تفکر،  اهل نقد، اهل خلاقیت، مومن، انقلابی و اهل جهاد فی سیل الله است و این موارد  قابل توجه است که یک نمود مهم آن را در حضور چشمگیر جوانان ما درهمین ترور ناجوانمردانه آمریکا نسبت به سردار شهید سلیمانی دیدیم. اما اینکه آموزش و پرورش در این جهت چقدر به وظایف خودش عمل می کند من هم نقدهایی دارم. تصور من این است که دانش آموزان، جوانان و نوجوانان ما آن چنان که باید در بستر تربیت مدرسه‌ای در حد مطلوب این ویژگی ها دست پیدا نمی کنند. خود من هم به برنامه درسی و کتاب‌های درسی انتقاد دارم که باید در جای خودش با دید کارشناسانه به آن پرداخت.

 

مشارکت در تولید بسته های یادگیری یکی از علل بازآرایی ساختار سازمانی

ایشان ادامه داد: یکی از علل و عوامل بازآرایی تشکیلات سازمانی این بود که زمینه مشارکت دیگران در تولید مواد و رسانه آموزشی و بسته های یادگیری را ایجاد کنیم و در مهرماه 99 حداقل چند مورد از طرح واره های بسته های یادگیری که می تواند توسط دیگران تولید شود را رونمایی کنیم و در اختیار جامعه قرار دهیم که کار بسیار ظریفی است و فناوری نرم کارشناسی نیاز دارد.

وی در خصوص کتابهای غیردرسی گفت: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی دانش آموزان را با مطالعه و مانوس بودن با کتابهای غیر درسی تشویق می نماید و استفاده از مجلات رشد را در همین راستا میداند. اینکه ما بتوانیم بخشی از انتقال مفاهیم و محتوای آموزشی دانش آموزان را از طریق مطالعه کتاب های غیردرسی انجام دهیم در برخی دروس ممکن  است؛ مثل مطالعات اجتماعی، ادبیات فارسی و کتاب های دینی مااین کار را انجام می دهیم و امیدوارم همکاران ما هم بتوانند این کار را دنبال کنند.

 

تغییرات و اصلاحات و نه حذفیات

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تاکید بر اینکه بحث حذفیات تعبیر درستی نیست و باید گفت تغییرات و اصلاحات؛ اظهارداشت: در خصوص مواردی که مطرح کردید کارشناسان محترم ما که آن زمان در سازمان حضور داشتند پاسخ دادند، نمی توانم پاسخ دهم چون من آن زمان در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نبودم. در مورد آینده کتابهای ادبیات فارسی هم باید نشستی با مسئولان حوزه تربیت و یادگیری ادبیات فارسی ما داشته باشید و قطعا در این مورد  توضیحات کارشناسانه خواهند داشت.

* رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: درست نویسی یکی از رویکردهای ما درتألیف کتاب درسی است والبته باید در تمام کتاب‌های درسی این رویکرد را داشته باشیم که با هدایت حوزه تربیت ویادگیری ادبیات فارسی امکان پذیر است.

دکتر ذوعلم با تاکید براینکه دستکاری و تغییرات در تاریخ در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اتفاق نخواهد افتاد، گفت: جنایاتی که در روسیه تزاری به کشور شده است  قابل حذف نیست و در تاریخ‌نگاری جانب حق وحقیقت را نگاه می‌داریم و البته برخی از تعابیر قابل تغییر و اصلاح است .

دکتر ذوعلم با اشاره به اینکه باید سبد انتخاب دانش آموزان در زبان‌های خارجی را تنوع ببخشیم، اظهارکرد: دانش‌آموزان می‌توانند از شش زبان خارجی یک زبان را انتخاب کنند چراکه این بخش تجویزی نظام آموزشی نیست.

وی افزود: به شورای عالی پیشنهاد داده‌ایم که زبان عربی و چینی به عنوان زبان‌های بین‌المللی به این سبد اضافه شود والبته به معنای اجبار دانش‌آموزان و تمهید روش اجرای آن نخواهد بود .

دکتر ذوعلم گفت: باید راه‌های جدیدی برای تقویت زبان خارجی دانش آموزان پیدا کنیم وامیدواریم تنوع بخشی در زبان خارجی دانش آموزان داشته باشیم .

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به برخی حذفیات درکتاب‌های ریاضی، گفت: دانش آموزان باید دردانشگاه انتگرال بخوانند قرار نیست تمام مباحث رادر مدارس یاد بگیرند چراکه باید بتوانند به توانمندی اخلاقی و فکری برسند .

دکتر ذوعلم اظهار کرد: موضوع کاغذ برای سال ٩٩ حل شده است و البته 45 هزار تن کاغذ، حجم عظیمی را می‌طلبد و ما اکنون برای سال ١4٠٠ در حال برنامه‌ریزی برای کاغذ و ارز مورد نیاز هستیم.

5
امتیاز: 5 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA