نشست بررسی وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم برگزار شد

همزمان با دهه‌ی فجر و سالگرد صدور بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ستاد پیگیری این بیانیه «نشست تخصصی بررسی وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، همزمانی صدور بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ضرورت بررسی وجوه و مفاهیم نوآورانه این بیانیه، ستاد پیگیری بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را بر آن داشت تا با حضور رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، رییس ستاد پیگیری بیانیه گام دوم انقلاب و رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و 14 نفر از کارشناسان و مسؤولان مرتبط این نشست تخصصی را برگزار کند.

مخاطب خاص بیانیه گام دوم انقلاب جوانان پیشتاز انقلابی هستند
در این نشست حجت الاسلام والمسلمین ذو علم گفت: مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب مجموعه ملت ایران، امت اسلامی و به طور خاص جوانانی هستند که جنبه پیشتازی انقلاب را دنبال می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین ذو علم رییس ستاد پیگیری بیانیه گام دوم دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، امروز در نشست تخصصی وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که در سالن جلسات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد، گفت: در هیات‌های اندیشه ورز باید کارهای تبیینی، پژوهشی و اشاعه‌ای به گونه‌ای انجام شود که مقاصد بیانیه گام دوم محقق شود.

وی افزود: در آستانه سالگرد صدور بیانیه تلاش‌ها و کارهای پژوهشی، رسانه‌ای و تبیینی خوبی انجام گرفته است اما فراتر از آن باید به وجود و ابعاد نوآورانه آن هم توجه شود.

رییس ستاد پیگیری بیانیه گام دوم دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه مخاطب این بیانیه مجموعه ملت ایران، امت اسلامی و به طور خاص جوانانی هستند که جنبه پیشتازی انقلاب را دنبال می‌کنند، گفت: این بیانیه یک وظیفه انقلابی برعهده همه می گذارد که باید به ابعاد مختلف آن توجه شود.

حجت الاسلام والمسلمین ذو علم افزود: این بیانیه برای دستگاه‌های مختلف دلالت های عملی ایجاب می کند که بخشی در عرصه فرهنگی، علمی و پژوهشی و بخشی در عرصه‌های مدیریتی کشور از نظر سیاسی، اجتماعی، روابط بین الملل که نظام با آن سرکار دارد تبین می‌شود.

وی ادامه داد: اما جنبه‌ای که بنابر رسالت این موسسه بیشتر تبین می‌شود همان دلالت‌‌های قسم اول است یعنی ما دستگاه‌های فرهنگی برای تبیین اندیشه ناب اسلامی و تعمیق گفتمان انقلاب اسلامی و برانگیختن انگیزه‌هایی که در استمرار مسیر نورانی امام راحل پایه‌گذاری شده مکلف به کار هستیم.

رییس ستاد پیگیری بیانیه گام دوم دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه در بسیاری از دستگاه‌های فرهنگی پیگیری و تحقق مقاصد بیانیه گام دوم انقلاب صورت گرفته است، گفت: در برخی دستگاه‌ها هیات اندیشه‌ورز هنوز شکل نگرفته که باید هر چه سریع‌تر اقدام کرده و دراین زمینه مشارکت لازم را داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین ذو علم افزود: بیانیه گام دوم انقلاب فراتر از اینکه یک سند، سیاست یا قانون تلقی شود یک اندیشه منسجم، راهگشا، پیش برنده، ناظر بر تحلیل درست گذشته، تبیین و ترسیم درست وضع کنونی براساس شواهد و قرائن کاملا روشن و بیش از همه ترسیم کننده مسیر آینده امت اسلامی است که فراتر از مرزهای جغرافیایی یا مرزبندی عقیدتی رایج راهی را پیش پای جبهه تقابل با استکبار و رفع کاستی و خلاأهای تمدن‌سازی اسلامی را در پیش رو دارد.

وی ادامه داد: قرائن و شواهد دهه اخیر نشان داده که موقعیت تاریخ صدور این بیانیه زمانی است که نیاز به این راهبردها وجود داشته است، بنابراین ما بیش از دیگران باید در این زمینه دغدغه داشته باشیم و امتداد این بیانیه را بیش از هرکس تبیین کنیم.

رییس ستاد پیگیری بیانیه گام دوم دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای در پایان خاطرنشان کرد: ما باید در کنار تبیین نظریه‌های پیشتیبان بتوانیم راه‌هایی که به تحقق مقاصد بیانیه گام دوم انقلاب می‌انجامد را با نگاه جمعی، هم‌افزا و اندیشه ورزانه دنبال کنیم، بنابراین در این زمینه به فهرستی از عناوین و مطالبی نیاز داریم که در کل انقلاب اسلامی باید دنبال شود امید که عمیق و پربار تبیین شود.

 

بیانیه گام دوم انقلاب به تمدن‌سازی اسلامی با مشخصات ظهور توجه دارد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب رهبری به یک آرمان یعنی تمدن سازی نوین اسلامی با مشخصات ظهور توجه کردند.

حجت الاسلام والمسلمین سید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دوشنبه در نشست تخصصی «وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» که در سالن جلسات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد، گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب مجموعه نگاه و محتوا بسیار با معنا است و روش حضرت آقا روشی متفاوت است که در آن توجه به نگاه‌های آینده اندیشی وجود دارد.

وی با بیان اینکه نگاه حضرت آقا یک نگاه ظرفیت‌نگر و مثبت‌نگر است، عنوان کرد: هر چند که به چالش‌ها توجه شده اما توجه ویژه به ظرفیت ها بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی بیان کرد: مدلهای جدید که در در مدل آینده اندیشی وجود دارد توجه به چالش‌ها است در حالی که نگاه رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم چنین نبوده و رهبری به نگاه مطلوب نگر توجه داشتند و آمدند به یک فضای مطلوب خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن نوین اسلامی توجه کردند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزود:‌ تمدن نوین اسلامی همان دوره تحیر برای ظهور است و مشخصات دوران ظهور را در تمدن نوین اسلامی ترسیم کردند. بنابراین در بیانیه گام دوم انقلاب رهبری به یک آرمان توجه کردند و برای رسیدن به آن آرمان 7 محور مشخص کردند تا بتوانیم به تمدن نوین اسلامی دست یابیم.

وی گفت: نکته دیگری که در گام دوم وجود دارد نظام های طولانی کشور 20 ساله بوده اما در بیانیه گام دوم یک برنامه دراز مدت 40 ساله را تنظیم کردند تا برنامه ها طبق این برنامه چهل ساله تنظیم و پیش برویم.

حجت الاسلام والمسلمین عاملی در پایان خاطرنشان کرد: خطاب گام دوم مردم و به خصوص جوانان است اما نظام برنامه‌ریزی می‌تواند خود را جدا از این برنامه بداند و برنامه های 5 ساله تنظیم کند.

 

در گام دوم انقلاب جوانان انقلابی، متعهد و توانمند باید به کار گرفته شوند

در ادامه نشست حجت الاسلام خسروپناه گفت: بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب جوانان انقلابی، متعهد و توانمند باید به کار گرفته شوند، تاریخ انقلاب نشان داده آنان سبب پیشرفت کشور می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد، امروز در نشست تخصصی «وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» که در سالن جلسات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد، گفت: اگر نگاه منظومه‌ای به این بیانیه پیدا شود و نگاه کل‌نگرانه به آن داشته باشیم نوآوری نیز سیستمی خواهد بود آن هنگام شاهد یک سیستم و نظام نو خواهیم بود که منظومه ای نو در اختیار ما می‌گذارد.

وی افزود:‌ این بیانیه کاملا از نظر سیستمی بسیار نو است که با سه مولفه خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی تعریف می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه با بیان اینکه رکن دیگر این بیانیه نشان می‌دهد که این بیانیه یک نظریه انتزائی محضی نیست که مندرج در کتب اجتماعی قرار بگیرد، عنوان کرد: هرچند که ابعادی از آن باید در کتب ذکر شود و عینت پیدا کند.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد ادامه داد: این بیاینه توصیفی از انقلاب چهل ساله را بیان می‌کند که کار نویی بوده و در آن غلو و تقصیر وجود ندارد.

وی درباره رکن سوم بیانیه گفت: رکن سوم که عینیت و تحقق این بیانیه را نشان می‌دهد این است که این کاستی‌ها، نواقص و ایراداتی که داریم و این فاصله‌ای که بین واقعیات و تحقق وجود دارد چطور باید برطرف شود.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه افزود: در بیانیه گام دوم انقلاب حضرت آقا سه راهکار بیان می‌فرمایند یک راهکار محوریت قرار دادن جوانان است یعنی جوان انقلابی، متعهد و توانمند باید به کار گرفته شوند، در این چهل سال هرگاه جوانان انقلابی متعهد توانمند وارد کار شدند و کاری به آنان سپرده شده پیشرفت صورت گرفته است بنابراین باید به جوانان میدان داده شود.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد بیان کرد: اگر به فرصت‌ها و راهکارهای کشور توجه شود خواهیم دید که از ظرفیت‌ها و فرصت‌های بسیار بالایی برخوردار است، از زمین، منابع غنی گرفته تا مسایل داخلی و منطقه ای برای ما فرصت‌های بسیاری وجود دارد.

وی با بیان اینکه راهکار سوم تاکید بر هفت محور پیشرفت و تمدن است، گفت: هر کسی بخواهد درباره پیشرفت و تمدن صحبت کند باید به این هفت محور اشاره کند و جوانان با این فرصت معنوی و مادی که در کشور هست بیاید در این هفت محور کار کنند.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه با بیان اینکه اصطلاحات نویی در این بیانیه وجود دارد که از ابداعات رهبری است، عنوان کرد: به عنوان مثال نظریه نظام انقلابی واژه جدیدی است، یا اصطلاح انحطاط تاریخی طولانی که حرف نویی است، یا ظرفیت امیدبخش که نوع آوری اجزاء را نشان می‌دهد.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد افزود: این گفتمان‌سازی باید ادامه پیدا کند و اگر ما بخواهیم بیانیه گام دوم انقلاب عینیت پیدا کند مهمترین کار کشف ساختارهای انقلابی است، نهادها و ساختارها باید انقلابی شود، حوزه و دانشگاه‌ها باید علمی انقلابی باشند.

 

رهبر انقلاب مدافع نظام انقلابی هستند

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با تاکید بر اینکه در بیانیه گام دوم به مشترکات خودسازی، تمدن سازی و جامعه پردازی توجه شود، گفت: رهبرانقلاب مدافع نظام انقلابی هستند.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، امروز در نشست تخصصی وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که در سالن جلسات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد، گفت: رهبر انقلاب بیش از سی سال است که با مردم سخن می گویند و به خوبی مقصود و مقاصد خودشان را در قالب سخنرانی به مخاطب منتقل می کنند اما چرا این بار انتشار بیانیه را به عنوان روش برقراری ارتباط با مخاطب انتخاب کردند؟

حجت الاسلام والمسلمین رستمی ادامه داد: شاید یکی از دلایل این باشد که ایشان خواسته اند ما توجه خاصی به مطالب بیانیه گام دوم پیدا کنیم، چون متاسفانه در بین بسیاری از نیروهای مذهبی و انقلابی دیده می شود که اشتباهات زبان باری در برخی از افراد نیروهای انقلابی صورت می‌گیرد.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها درباره تفاوت بیانیه و سخنرانی اظهار داشت: ایشان در متن بیانیه خیلی فشرده و طبیعتاً پر مغز سخن گفتند و سرعت کلام یا سرعت حرکت مفاهیم بسیار بالا است و مطالب با یک اختصاری بیان شده که خودش محل تامل است.

وی با تاکید بر اینکه مخاطب بیانیه مردم هستند نه صرفا مسؤولان، ابراز کرد: بی تردید یکی از ضرورت های صدور بیانیه مورد خطاب قرار دادن عموم مردم است در غیر این صورت نیازی به صدور بیانیه نبود؛ ایشان با صدور این بیانیه حل همه مشکلات کشور را به مردم بخصوص جوانان دادند.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با استناد به بیانیه، عنوان کرد: در بیانیه تاکید شده مردم باید قوی شوند و کارها دست مردم باشد؛ با تامل در متن بیانیه شاید بتوان این نتیجه را گرفت که در گام دوم انقلاب قرار است مردم نقش جدیدی در شیوه حکمرانی در نظام جمهوری اسلامی داشته باشند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با طرح این پرسش که چرا در بیانیه از کلمه گام دوم انقلاب استفاده شده است، پاسخ داد: وقتی می گوییم گام دوم یعنی اینکه از آغاز این انقلاب تا به حال این همه پیشرفت و رشدی که داشتیم و این همه حوادثی که پشت سر گذاشتیم و این همه فتنه هایی که با آن مواجه بودیم و ... تمامش یک گام محسوب می شود و من‌بعد آنچه پیش روی ما هست گام دوم خواهد بود و این سخن بسیار سنگینی است! چرا که در گام دوم انقلاب باید آماده رقم خوردن اتفاق های بزرگ باشیم.

وی با اشاره به ابتدای بیانیه که رهبر انقلاب از سه مولفه خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی سخن به میان می آورند، ادامه داد: اگر این سه عبارت کنار هم قرار گیرد یک ارتباط منطقی بین آنان وجود دارد زیرا تمدن سازی و جامعه پردازی باید از همان اصولی تبعیت کند که خودسازی از آن اصول تبعیت می کند؛ به عبارت دیگر خودسازی، تمدن سازی و جامعه پردازی باید محور مشترک داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی ادامه داد: رهبر انقلاب در بند چهارم می فرماید: انقلاب اسلامی پس از نظام سازی به رکود و خموشی دچار نشده و نمی شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی بینند بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می کنند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پایان خاطرنشان کرد: خیلی ها نمی توانند نظم اجتماعی را با روحیه و تفکر انقلابی جمع کنند حتی در ذهن برخی از سیاست مداران و بسیاری از مدیران این تعارض بین نظم اجتماعی و جوشش انقلابی وجود دارد؛ اینها وقتی سراغ نظم اجتماعی می روند نمی توانند انقلابی بودن را رعایت کنند لذا در عرصه تمدن سازی و جامعه پردازی شروع می کنند به تبعیت از ساختارهای غربی

 

همچنین در این نشست حجت الاسلام والمسلمین واعظی رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم هم اظهارکرد: این بیانیه پنج محور اصلی دارد. تفسیری از انقلاب است، دشواری های مسیر انقلاب را بیان کرده است، تحلیل گذشته است، تصویر سازی از آینده دارد و توسعه راهبردی برای ادامه مسیر انقلاب را مد نظر قرار داده است. در چهار محور از پنج محور مدنظر رهبری اندیشه، تحلیل و تفسیر مورد تاکید بوده است.

وی ادامه داد: نهادها باید ظرفیت‌های علمی بدنه مدیریتی و کارشناسی کشور را ببینند، باید ببینند چگونه می‌توانند توصیه های مندرج در این بیانیه را اجرایی کنند. برخی بین جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی دوگانگی قائل هستند اما رهبری بین  این دو تفاوتی قائل نیستند و هر دو را یکی می‌دانند.

واعظی ادامه داد: چگونگی نگاه به فقه برای جریان عدالت در جامعه موضوعی است که مورد توجه رهبری بوده است.

رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم متذکر شد: تا گام‌های امیدآفرین برداشته نشود نمی‌توان سایر گام های بیانیه را اجرا کرد.

 

مهدی جمشیدی عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی هم در این نشست گفت: مقام معظم رهبری با صدور بیانیه گام دوم، بدنه حزب اللهی را مقاوم و دشمنان را ناامید کردند.

وی افزود: رهبری در این بیانیه بر تعیین نقطه عطف برای انقلاب، دعوت به چرخش مدیریتی در ساختار حکومت، منحصر به فرد بودن اجتماع خصایص روشی، منحصر به فرد بودن خصائص صوری و متنی و بازسازی حالت فعالانه در برابر ناامید کردن جامعه تاکید کردند.

 

بیانیه گام دوم انقلاب، منشور آینده انقلاب است

حجت الاسلام والمسلمین نبوی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب منشور آینده انقلاب است، گفت: بیانیه عصاره تمام تحولات نظری و راهبردی نیم قرن اخیر است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدعباس نبوی رییس موسسه پژوهشی فرهنگی تمدن و توسعه اسلامی، امروز در نشست تخصصی وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که در سالن جلسات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد، گفت: بیانیه را باید منشور بیانیه گام دوم انقلاب بیان کرد.

وی افزود: منشور بیانیه گام دوم انقلاب عصاره تمام تحولات نظری و راهبردی است که با توجه به نیم قرن تحولاتی که اتفاق افتاده به قلم تحریر درآمده است.

حجت الاسلام والمسلمین نبوی با اشاره به اینکه بخشی از بیانیه به تحولات سیاسی قرن اخیر اشاره دارد، ابراز کرد: رهبر انقلاب در این بیانیه به تاریخ سیاسی گذشته و آینده ایران اشاره می کنند؛ دشمنان در زمینه تحولات سیاسی منطقه هزینه های هنگفتی سرمایه گذاری می کنند.

 رییس موسسه پژوهشی فرهنگی تمدن و توسعه اسلامی گفتمان انقلاب اسلامی را بخش دیگر بیانیه برشمرد و اظهار داشت: گفتمان انقلاب اسلامی هم ابعاد و شاخصه های دینی دارد و هم به مسائلی که در تحولات جامعه ما در ابعاد دینی و مذهبی و نسبت ما با جوامع اسلامی توجه می کند؛ این منشور درخصوص این مسائل بسیار دقیق و عمیق پرداخته و در حقیقت مطالبه می کند تا گفتمان انقلاب اسلامی در ابعاد استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بازخوانی و‌ روزآمد شود.

وی به بیان بخش سوم که مربوط به جغرافیای سیاسی ایران می شود اشاره کرد و گفت: این بخش در بسیاری از بخش ها مغفول است و کمتر به آن توجه می شود؛ رهبر انقلاب در این منشور می فرمایند دوگانه های ثنایی و ساختگی از آن ایران نیست و ما باید راه جدیدی را در پیش بگیریم چرا که جغرافیای سیاسی ایران بسیار مهم و در کلیت کره زمین تعیین کننده است.

حجت الاسلام والمسلمین نبوی درباره حرکت تمدنی گفت: با توجه به بیانیه عزم ملی و حرکتی به سمت مولفه های هویتی ممتاز باید صورت بپذیرد.

رییس موسسه پژوهشی فرهنگی تمدن و توسعه اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مطالعات و مباحث نظری بخش پشتیبان این حرکت است و بخش اصلی حرکت یک حرکت راهبردی و استراتژی است تا حرکت را به عنوان یک حرکت پیشران تعریف کند و جلو برود.

 

آزادی شعار جهانی انقلاب اسلامی است

مسؤول عملیاتی گام دوم قرارگاه بقیةالله با بیان اینکه آزادی شعار جهانی انقلاب اسلامی است، گفت: تمدن سازی مقدمه ظهور است.

هانی ایرانمنش مسؤول عملیاتی گام دوم قرارگاه بقیةالله، امروز در نشست تخصصی وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که در سالن جلسات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد، گفت: در بیانیه با دو دسته نوآوری روبرو هستیم.

وی افزود: دسته اول در متن و اندیشه رهبری و دیگر نوآوری در اندیشه عمومی و در فضای اجتماع و نخبگانی است.

ایرانمنش با اشاره به اینکه تحول و تغییر خواسته اصلی بیانیه است، اظهار داشت: آن تحولات شامل تحول در گفتمان های عمومی، تحول در گفتمان سازی و حکمرانی، تحول در سازمان جریان انقلابی و تحول در ساختارهای اجتماعی می شود.

مسؤول عملیاتی گام دوم قرارگاه بقیةالله  با اشاره به نوآوری های موجود در بیانیه، ابراز کرد: بخشی از این نوآوری ها نوآوری توصیفی تاریخی، نوآوری های نظری، نوآوری های راهبردی و برخی دیگر از این نوآوری ها معطوف به فضای اجتماعی، سازماندهی و حکمرانی می شوند.

وی درخصوص نوآوری توصیفی و تاریخی، گفت: این طرح بحث قابل گفتگو است چرا که ما با یک حکیم تاریخ‌دان طرف هستیم؛ بنابراین زمانی که بیانیه سخن از عصر جدید به میان می آورد در اصل برایند تحلیل تاریخ اجتماعی را تبیین می کند و می داند که الان بزنگاه شکل گیری تاریخ جدید است.

ایرانمنش ادامه داد: در نوآوری توصیفی تاریخی بحث تحلیل اجتماعی از وضع و عظمت جوانان جامعه به میان می آید؛ همچنین رهبری در این بخش به این نکته که غرب چگونه توانست قدرت جهان شود اشاره دارند.

مسؤول عملیاتی گام دوم قرارگاه بقیةالله درباره نوآوری های نظری، گفت: در نوآوری های نظری بیانیه تمدن سازی مقدمه ظهور است، در مسأله خودسازی نیز حضرت آقا به مساله امت گرا اشاره دارند.

وی به ادبیات عرفانی بیانیه اشاره کرد و اظهار داشت: عرفان حضرت آقا در این بیانیه عرفان مبارزه و حرکت اجتماعی است.

ایرانمنش درخصوص نوآوری های راهبردی، ابراز کرد: در بیانیه گام دوم جهاد و نوآفرینی نخستین ریشه جهاد است و این مهم به عنوان یکی از اولویت های اجتماعی مطرح می شود، عنایت حضرت آقا به شناختن و شکستن حصار تبلیغاتی دشمن است و دیگر طرح بحث انقلاب علمی است که متاسفانه با کم‌توجهی روبرو شد.

مسؤول عملیاتی گام دوم قرارگاه بقیةالله ادامه داد: عبارت تغییر مدار اداره کشور مبتنی بر پیشرفت که حضرت آقا بیان فرمودند بسیار عظیم است و تاکید بر یک تحول عظیم در اداره کشور دارد.

وی افزود: آزادی سرلوحه شعارهای جهانی انقلاب اسلامی است و این پدیده ای است که ما بسیار از آن غفلت داریم و در زمینه پردازش به مقوله آزادی ضعف نظری و گفتمانی بسیار زیادی دیده می شود و از دید رهبر انقلاب سرلوحه شعارهای جهانی انقلاب اسلامی آزادی است.

ایرانمنش در ادامه بیان کرد: مقصود از ایران بزرگ در بیانیه همان ایران تمدنی به جای ایران جغرافیایی است که در میان مرزها تعریف می شود.

مسؤول عملیاتی گام دوم قرارگاه بقیةالله در پایان خاطر نشان کرد: یکی از محورهای اجتماعی در بیانیه مربوط به امت پیشتاز می شود؛ اگر امتی پیشتاز شود یک حرکت عمومی در تحقق بیانیه به وجود می آید.

 

لزوم پرهیز از نگاه تشریفاتی به بیانیه گام دوم انقلاب

حجت الاسلام غلامی گفت: بیانیه گام دوم انقلاب یک بیانیه تشریفاتی نیست باید ما نگاه خود را با نگاه رهبر انقلاب تنظیم کنیم تا نقش سرنوشت‌ساز در گام دوم انقلاب داشته باشیم.

حجت ‌الاسلام والمسلمین رضا غلامی رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی صدرا، امروز در نشست تخصصی وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که در سالن جلسات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد، گفت: بیانیه گام دوم از یک طرف محکمات و مرز انقلاب را تبیین می‌کند و از سوی دیگر به آسیب‌ها و کاستی‌ها اشاره دارد.

وی افزود: در گام بعد بیانیه از نقشه دشمن رمزگشایی کرده و خطوط 40 ساله دوم را ترسیم می‌کند به نوعی به جامعه ظهور توجه ویژه دارد.

 رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی صدرا با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب یک بیانیه تشریفاتی نیست و نباید با آن کلیشه‌ای برخورد کرد، گفت: نیاز است ما نگاه خود را با نگاه رهبر انقلاب تنظیم کنیم تا نقش سرنوشت‌ساز در گام دوم انقلاب داشته باشیم.

حجت‌ الاسلام والمسلمین غلامی با بیان اینکه همه مردم ایران در مقابل این بیانیه وظیفه‌ای دارند و باید جای خود را مشخص کنند، ابراز کرد:‌ شناخت نکات طلایی بیانیه گام دوم بسیار حائز اهمیت بوده و جوانان نقطه کانونی این بیانیه هستند.

وی افزود: ما باید بدانیم که در گذار نسلی قرار داریم و نسل جدید در حال گرفتن این امانت هستند این بیانیه علاوه بر موارد نظری که روی آن دست می‌گذارد نقاط متنوع و متعددی را پیش روی ما می‌گذارد که نیازمند کار و فعالیت است.

رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی صدرا با اشاره به و بعد جدید این بیانیه، عنوان کرد: یک مورد درباره نظریه نظام انقلابی است که توسط رهبری برای اولین بار مطرح شده که ایشان خواستند نظریه انقلابی ظهور و بروز پیدا کند و دوم اینکه انقلاب اسلامی بعد از پیروزی نظامی را برای نخستین بار ایجاد کرده که برخلاف نظام های اومانیستی و .. بوده است.

حجت ‌الاسلام والمسلمین غلامی با بیان اینکه سه ضلعی خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی در بیانیه گام دوم آمده است، ابراز کرد: خودسازی به معنای پاک شدن از ناپاکی‌ها است و انقلاب اسلامی در این چهل سال از خودسازی غفلت نکرده است، بسیاری از رویش ها و ریزش ها نتیجه همین خودسازی‌ها بوده اما در بیانیه گام دوم شناخت نقاط قوت و ضعیف در این زمینه لازم است و شخص باید با میکروب غرب‌زدگی و اشرافی‌گری مقابله موثر کند.

وی افزود: خودسازی از لوازم اصلی حرکت انقلاب اسلامی به آن گام‌هایی است که رهبر معظم انقلاب ترسیم کردند. دولت سازی نیز در این بیانیه مورد توجه قرار گرفته است که یکی از وجوه خودسازی دولت‌سازی است.

رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی صدرا درباره جامعه‌پردازی بیانیه گام دوم انقلاب گفت: جامعه‌پردازی مفهوم تازه‌ای است که در مباحث تمدنی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد؛ انقلاب اسلامی باید گام های مهمی را برای رسیدن به تمدن اسلامی بردارد گام اصلی در ساختن جامعه مطلوب را خود مردم برعهده دارند که می توانند تمدن اسلامی را محقق کنند.

 

رشد و توسعه کشور در گرو وجود مدیریت جهادی است

حجت الاسلام رجائی نیا موتور حرکت نظام انقلابی را مدیریت جهادی بیان کرد و گفت: رشد و توسعه کشور در گرو وجود مدیریت جهادی است.

حجت الاسلام رجائی نیا مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی حوزه های علمیه، امروز در نشست تخصصی «وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» که در سالن جلسات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد، گفت: در بیانیه گام دوم نوآوری را می توان در سه محور مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: نخست ترتیب مباحث است، اگر این ترتیب به هم ریخته شود تا حدودی روح بیانیه از دست می رود.

حجت الاسلام رجائی نیا با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم یک منظومه است و سندی همانند آن وجود ندارد، اظهار داشت: در هر بخشی از محتوای بیانیه ما شاهد نوآوری هستیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی حوزه های علمیه درباره حنگ تمدنی، اظهار داشت: مقصود از جنگ تمدنی جنگ میان تمدن مادی و تمدن الهی بوده و انقلاب اسلامی آغازگر این جنگ است.

وی افزود: تمام تعارض دشمن با انقلاب اسلامی به همین جنگ تمدنی برمی گردد، ما آغازگر یک راه جدید برای بشریت هستیم.

حجت الاسلام رجائی نیا درباره دفاع ابدی از نظریه نظام انقلابی، گفت: ما باید از نظام انقلابی دفاع کنیم نه جمهوری اسلامی چرا که جمهوری اسلامی مربوط به داخل کشور می شود و حرکت می کند و قابلیت های خود را دارد اما زمانی که رهبر انقلاب سخن از نظام انقلاب به میان می آورند بیانگر معنای عمیقی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی حوزه های علمیه ادامه داد: این نظام انقلابی میخواهد تمدن عظیمی را در برابر تمدن عادی ایجاد کند و‌ توقفی در آن وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه حکومت اسلامی بعد از شهادت امام علی(ع) قرن ها وجود نداشت و این انقلاب اسلامی بود که حکومت اسلامی را در عصر کنونی ایجاد کرد، گفت: انقلاب اسلامی نقطه آغازین حکومت اسلامی است.

حجت الاسلام رجائی نیا ادامه داد: مبنای انقلاب اسلامی مباحث دینی و الهی است براین اساس وجود تقابل با دیدگاه فرعونی یک امر طبیعی است و ما نمی توانیم از این تقابل دور باشیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی حوزه های علمیه بیان کرد: موتور حرکت نظام انقلابی مدیریت جهادی است و همین مدیریت جهادی می‌تواند کشور را در همه زمینه ها رشد و توسعه دهد.

وی افزود: بنابراین شاخصه های مدیریت جهادی و تفاوت آن با دیگر مدیریت ها باید تبیین شود سردار سلیمانی مصداق بارز مدیریت جهادی بود.ما باید امیدوار‌ و‌ تکیه بر جوانان گام دوم را پیش برویم.

 

تمدن اسلامی متناسب با منظومه فکری رهبر انقلاب تصویر سازی شود

حجت الاسلام ثنایی با بیان اینکه تمدن اسلامی متناسب با منظومه فکری رهبر انقلاب تصویر سازی شود، گفت: مخاطب اصلی بیانیه جوانان هستند.

حجت الاسلام علی اصغر ثنایی مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی، امروز در نشست تخصصی وجوه و مفاهیم نوآورانه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» که در سالن جلسات دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای برگزار شد، گفت: جنس این بیانیه یک اندیشه و متفاوت با استاد رایج است.

وی با بیان اینکه مخاطب اصلی بیانیه جوانان هستند، ادامه داد: دلیل آن این است که این بیانیه در یک ساحت و یک نگاه افتخار به گذشته و دیگر امید به آینده دارد که به واسطه جوانان محقق می شود.

حجت الاسلام ثنایی اضافه کرد: نسل جوانی که فراز و نشیب های گذشته را درک نکرده است بنابراین بدون تصویرسازی از آینده و تحلیل تجربه چهل سال گذشته و تبیین نقاط ضعف و قدرت نمی توانیم تصویری از آینده بسازیم.

دبیر همایش ملی بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی ادامه داد: بر این اساس در اولین گام تحلیل چهل ساله انقلاب و تبیین اتفاقات گذشته برای نسل جوانی که قرار است آینده را رقم بزند اولین گامی است که باید اتفاق بیفتد.

وی درباره واژه تمدن بیان کرد: تصویر و ترسیم تمدن اسلامی متناسب با منظومه فکری رهبر انقلاب باید انجام شود در این صورت است که می توانیم وظیفه اصلی خودمان را نسبت به جوانان انجام دهیم.

 

سردار فرهادی مشاور ارشد رئیس سازمان بسیج مستضعفین هم گفت: هدف اصلی بیانیه گام دوم تحقق تمدن نوین اسلامی به عنوان یک نظام نوین است که سوخت این نظام نیز جوانان هستند. دشمن با صدور این بیانیه در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ناامید شد.
وی ادامه داد: تأکید مقام معظم رهبری بر جوانان به مفهوم جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ است که تاکید بر آن کیفیت و تاثیرگذاری تمدن نوین اسلامی را نشان می دهد. تقابل اسلام و استکبار موجب تغییر مسیر جهان می شود.

5
امتیاز: 5 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA