علاوه بر آموزش از طریق تلویزیون به سایر رسانه‌ها هم توجه شود

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری فرهنگ و هنر سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی می گوید آموزش تلویزیونی دروس با حضور مدرسان خبره و آشنا به مفاهیم درسی، مثبت بوده است.

پرستو آریانژاد در گفت وگو با روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره کیفیت و کمیت برنامه درسی ارائه شده در تلویزیون گفت: ارائه برنامه‌های آموزشی از طریق صدا و سیما، اقدام جدیدی نیست و از قبل هم وجود داشته که با توجه به شرایط فعلی، فعالیت این بخش بیشتر شده است. با اطلاعاتی که از روزهای ابتدایی تا به امروز دنبال کرده‌ام این برنامه‌ها از نظر کمیت رشد کاملاً محسوسی داشته و در حال حاضر تمامی شاخه‌های تحصیلی از جمله فنی و حرفه‌ای را پوشش می‌دهد.

وی در ارزیابی از این برنامه‌ها افزود: با توجه به اینکه موضوعات متنوعی ارائه می شود نمی‌توانم در تمامی دروس اظهار نظر کنم ولی چند موضوع در حیطه فعالیتی خودم دیده‌ام که مدرسانی خبره، مشرف به مفاهیم درسی و دارای فن بیان خوب، آنها را ارائه می‌دادند.

آریا نژاد گفت: تدوین برنامه‌های آموزشی در رسانه‌های آموزشی نیازمند زمان کافی و تخصص است اما این موارد در تلویزیون نسبت به سایر رسانه‌ها به زمان کمتری برای تولید نیاز دارد و از نظر دسترسی افراد جامعه نیز آسان‌تر است. در شرایط فعلی که حضور دانش‌آموزان در مدارس امکان پذیر نیست کاری که در حال حاضر انجام می‌شود محاسن زیادی دارد که از جمله این محاسن حفظ ارتباط فراگیران با محتوای آموزشی و قطع نشدن زنجیره آموزش‌هاست. یکی دیگر از پیامدهای مثبت این برنامه‌ها تلاش برای ایجاد عدالت آموزشی در بخش ارائه موضوعات درسی است.

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری فرهنگ و هنر درباره امکانات محدود آموزش مجازی تلویزیونی گفت: شاید به دلیل محدود بودن زمان در ابتدای کار و عدم پوشش گسترده محتواهای مختلف، مقداری کاستی مشهود بود اما به نظر می‌رسد با مشارکت بیشتر و نظارت حوزه‌های مختلف وزارت آموزش و پرورش به‌ویژه معلمان عزیز، شاهد جلب مخاطبان بیشتری باشیم. افرادی که با طیف وسیع رسانه‌های آموزشی و شرایط بهره گیری از آنها با امکانات واقعی و در دسترس جامعه آشنایی کاملی نداشت، نگاه مثبتی به آموزش از طریق تلویزیون ندارند و در این عرصه گاهی شاهد نقدهای غیر سازنده‌ای هستیم.

وی درباره آموزش‌های حوزه فرهنگ و هنر گفت: در بیشتر محتوای دروس رشته‌های فنی و حرفه‌ای حوزه تربیت و یادگیری فرهنگ و هنر و درس هنر عمومی باید دست ورزی و کار عملی توسط فراگیر انجام شود که تعدادی از رسانه‌های آموزشی به صورت مجازی با قابلیت‌های ویژه و طراحی‌های خاص می‌توانند بر این دسته از آموزش‌ها اثرگذار باشند. پیشنهاد می‌کنم علاوه بر آموزش از طریق تلویزیون به سایر رسانه‌ها هم توجه شود.

آریانژاد گفت: علاوه بر آموزش محتوای درسی در صدا و سیما تعداد بسیاری از معلمان محتواهای درسی خود را به صورت مجازی تهیه و ارائه کرده و حتی با گرفتن بازخورد از عملکرد درسی دانش‌آموزان، رسالت بزرگ خود را دنبال می‌کنند و آموزش و پرورش را تعطیل نکرده‌اند.

در پایان از تمام عزیزان از جمله همکاران فرهنگی که عزمی راسخ در انجام رسالت خطیر خود دارند تشکر میکنم و برای تمامی اعضای کادر درمانی کشور که این روزها نشان دادند مخلصانه و با حداکثر توان برای حفظ سلامتی هموطنان تلاش می کنند آرزوی توفیق دارم.   

5
امتیاز: 5 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA