در نشست مسئولان سازمان پژوهش و شبکه شاد مطرح شد؛

تدوین نظام برنامه ریزی درسی و راهنمای تولید بسته یادگیری ترکیبی

نشست مشترک مسئولان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با شبکه آموزش دانش آموزی(شاد) جهت مشارکت بیشتر در ارائه خدمات آموزشی و محتوایی، الکترونیکی و بررسی راههای تبادل مطلوبتر اطلاعات و تعامل و بهره گیری افزون تر از ظرفیت های شبکه ملی مدارس(رشد) و شبکه شاد در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، این نشست در سالن جلسات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد و جناب آقای دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، آقای سیدحسن الحسینی مشاور وزیر و مسئول برنامه شبکه آموزشی دانش آموز(شاد) و تنی چند از دیگر مسئولان حضور داشتند.

در ابتدای نشست آقای دکتر ملکی ضمن خیر مقدم به حاضرین در خصوص اهمیت این جلسه و موضوع آموزش از طریق شبکه شاد، استفاده مناسب و مطلوب از ظرفیت شبکه ملی مدارس (رشد) و لزوم استفاده از تمام امکانات و ظرفیت ها برای آموزش دانش آموزان ایران اسلامی تأکید کرد.

سپس آقای الحسینی گفت: سال 81 و 82 مجوزی از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفتیم که بر اساس آن آموزش و پرورش ماموریت پیدا کرد از 3 نوع آموزشِ حضوری، نیمه‌حضوری و غیرحضوری بهره بگیرد. در عرصه تعلیم و تربیت این بزرگترین گشایش رقم خورد و برمبنای همین تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی و برای تحقق این هدف مصوباتی در شورای عالی آموزش و پرورش داشتیم.

وی با اشاره به شیوع کرونا و ایجاد وضعیت بحرانی در جامعه و نظام آموزش و پرورش کشور اظهار کرد: «با شیوع اپیدمی شرایط خاصی پیش آمد که نظام آموزشی را به تعطیلی کشاند؛ از طرفی دغدغه دستگاه آموزش و پرورش این بود که «تعلیم و تربیت نباید تعطیل شود» بنابراین به فکر یافتن راه حلی برای تحقق این شعار بودیم که به سمت ایجاد شبکه شاد رفتیم.

الحسینی ادامه داد: راه‌اندازی شبکه شاد تجربه‌ای موفق در بین کشورهای منطقه و امتیاز بزرگی برای آموزش و پرورش بود. گرچه موقع استقرار و گسترش شبکه شاد دانش‌آموزان و به‌ویژه معلمان ما هنگام کار با این شبکه از مشکلات شبکه رنج بردند، اما تمرکز ما بر رفع مشکلات شبکه قرار گرفت و برنامه ریزی کردیم سال تحصیلی جدید در شرایطی آغاز شود که ایرادهای شاد برطرف شده باشد.

وی درباره روش‌های برقراری آموزش ترکیبی گفت: «آموزه‌ای از آموزش حضوری و آموزش در فضای مجازی خواهد بود که بسته‌های آموزشی و تلویزیون نیز پای کار هستند.با توجه به شرایط متفاوت تعلیم و تربیت سهم هریک از بخش‌ها در این بسته ترکیبی مشخص می‌شو د

 در ادامه خانم شرفی دستیارفنی و جناب اسماعیلی مسئول هماهنگی اجرایی شبکه شاد نیز مواردی را در خصوص تجربه فنی و برنامه های در جریان از حیث توسعه فنی و اجرایی شاد را بیان کرد.

آقای مهندس محسن باهو مشاور فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بیان داشت:با توجه به برنامه های دولت و وزارت متبوع و تعیین سیاست های اجرایی در سازمان توسط آقای دکتر ملکی ریاست محترم سازمان، چارچوب راهنمای ارائه بسته یادگیری آموزش ترکیبی برای همه دروس و ارائه سرفصل های دروس بصورت حضوری و غیرحضوری در شرایط خاص برای سال تحصیلی آینده تهیه شده و محتوای آن توسط دفاتر برنامه ریزی در حال تکمیل بوده که پس از آماده شدن برای استحضار مقام عالی وزارت ارائه می شود.

ایشان ادامه داد: با عنایت به سخنان آقای دکتر الحسینی در خصوص ظرفیت فنی شبکه شاد به عنوان شبکه اجتماعی دانش آموزی، باید برابر توانمندی های فنی شبکه و توان ارائه خدمات الکترونیکی ازآن انتظار داشت. کارکرد شبکه اجتماعی با شبکه آموزشی(یادگیری) یکی نیست. آموزش مجازی و تعامل بین یادگیرنده و یاددهنده اهمیت بالایی دارد که این امکان مهم در شبکه های اجتماعی وجود ندارد و با ایجاد ظرفیت و قابلیت لازم در شبکه شاد امکان فراهم شدن آن وجود دارد.

مشاور فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان با اشاره به سابقه اقدامات و توانمندی های محتوا و خدمات الکترونیکی با شیوه های متنوع در شبکه رشد، تعامل بین رشد و شاد را فرصتی مغتنم برشمرد.

وی بر استفاده از ظرفیت خوب شبکه شاد در تنظیم سازی مدیریت آموزشی و کنشگران اصلی شامل دانش آموز، معلم و خانواده تاکید کرد و گفت: وفاداری به واژگان اسناد بالادستی و بهره گیری از ادبیات آن درگفتمان های بهره مندی از فرصت های فناوری و آموزش های ترکیبی و تدوین دستورالعمل ها و برنامه های عملیاتی اهمیت بسزایی دارد.

 باهو با تاکید بر اینکه معلمان موفق ترین عنصر فرآیند تربیت در جریان کرونا بودند، یادآور شد: ارتقای توانمندیهای معلمان و ارائه امکانات از قبیل محتوا، نرم افزار و سخت افزار، نیازمند برنامه حمایتی جدی برای سال تحصیلی جدید می باشد.

 در ادامه محمد ابراهیم محمدی سرپرست دفتر انتشارات و فناوری آموزشی با اشاره به اینکه شبکه رشد، شبکه ای مظلوم و ناشناخته است، گفت: هم اکنون ده ‌ها هزار محتوا در بخش های مختلف آموزشی، دانش افزایی، آموزش های ارائه شده در 12 پایه در این شبکه  بارگذاری شده که ظرفیت بسیار بالایی است.

 سعید بدیعی معاون دفتر انتشارات و فناوری آموزشی راه اندازی پیام رسان شاد را کاری ستودنی و مطلوب ارزیابی کرد و گفت: شبکه ملی مدارس(رشد) یک پلتفرم مناسب است که وابسته به هیچ سیستم عاملی نیست و هیچ گونه محدودیتی ندارد.رسالت شبکه ملی مدارس و شبکه آموزش دانش آموزی کاملاً متفاوت است.هدف رشد آموزش مستقیم دانش آموز نیست بلکه پشتیبانی از مدرسه، کلاس و آموزش می باشد.

وی تاکید کرد مرکز یادگیری معلمان در شبکه رشد در دست طراحی بوده و بزودی به مرحله اجرا خواهد رسید.

 افشار بهمنی سرپرست دفتر تالیف کتابهای فنی حرفه ای و کاردانش با اشاره به تولید فیلم آموزشی برای برنامه های سال تحصیلی آینده گفت:امیدواریم تا پایان تابستان 40 فیلم از این فیلم ها با کمک کارشناسان مربوطه و هنرجویان نهایی شود.

کوروش امیری نیا سرپرست دفتر تالیف کتاب های آموزش‌های عمومی و متوسطه نظری  تاکید کرد: در این شرایط نمی‌توان هیچ کتابی را به طور کامل حضوری یا غیر حضوری معرفی کرد.کتاب ها  50 درصد حضوری و 50 درصد غیر حضوری خواهد بود.

ایشان ادامه داد: باور داریم یک الگوی استاندارد تدریس موفق می تواند راه گشای مشکلات باشد.

 الحسینی در پایان با اشاره به اینکه نحوه ارتباط شاد و رشد بسیار مهم است، گفت: رشد با توجه به محتوای ارزشمندی که دارد یک پیشکسوت است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

 وی در خصوص تولید محتوا برای دوره پیش دبستانی،  یادآور شد: تولید محتوا برای این بخش توسط استانها و با نظارت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی خواهد بود که ما هم در این زمینه هر کمکی از دستمان بر آید انجام می دهیم.

جناب آقای دکتر حسن ملکی در بخش پایانی این نشست با معرفی آقایان باهو، بهمنی، محمدی و امیری نیا عنوان تیم همکاری کننده با شبکه شاد با مسئولیت آقای باهو جهت هماهنگی و تعامل هرچه بیشتر، یادآورشد: برای ایجاد تعامل مطلوب تر و رفع همه موانع ضرورت دارد، جلسات و پیگیری مستمر انجام پذیرد که با سابقه آشنایی که آقای دکتر الحسینی و آقای مهندس باهو دارند امیدواریم این نظام ارتباطی به خوبی برقرار و حذف ابهامامات ادامه پیدا کند.

اقداماتی که از نظر دکتر ملکی باید در کوتاه مدت انجام گیرد:

  1. ارائه عناوین و محتواهای که الزاماً حضوری است
  2. تولید و تهیه الگوهای تدریس موفق
  3. در نظر گرفتن آموزش های ویژه معلم
  4. در نظر گرفتن آموزش های ویژه خانواده
  5. در نظر گرفتن آموزش های ویژه مدیر

معاون وزیر آموزش و پروش بر تدوین نظام برنامه ریزی درسی و تولید محتوای مجازی در برنامه های بلند مدت تأکید کرد.

ایشان برنامه های آتی تعامل سازمان پژوهش با مسئولان شبکه شاد را به شرح زیر معرفی کرد:

  • فعالیت های آنی: این فعالیت ها همین امروز باید انجام شود که شامل ارائه جدول شفاف فعالیت های حضوری و غیرحضوری برای سال تحصیلی آینده خواهد بود
  • فعالیت هایی که در طول تابستان و تا قبل از آغاز سال تحصیلی باید اجرا شود: در این رابطه باید بگویم نسبت به شبکه رشد کم لطفی صورت گرفت و اتفاقاتی رخ داد که معرفی این شبکه به عنوان یک پشتیبان بسیار قوی مورد غفلت واقع شده است هر چند که آن زمان مسئولیتی در سازمان نداشتم اما باز هم تاکید می کنم که شبکه رشد یک ظرفیت بسیار عظیم است و باید از آن استفاده کرد.آموزش معلمان و راه اندازی مرکز یادگیری معلم اقدام بسیار خوبی است که باید با قدرت ادامه پیدا کند.الگوهای تدریس موفق نیز کار مطلوب است که می توان در طول تابستان به آن پرداخت.
  • فعالیتهای بلند مدت که در طول سال تحصیلی می توان انجام داد: ما باید نظام برنامه ریزی درسی متناسب با این شرایط بحرانی را طراحی و تدوین کنیم و مشخص شود که رویکرد برنامه درسی در این شرایط خاص باید چگونه باشد.
امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA