ضرورت ارتباط حوزه تربیت و یادگیری قرآن با کارگروه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کمیسیون توسعه عمومی قرآن

نشست کارگروه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کمیسیون توسعه عمومی قرآن با حضور دکتر ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، این نشست روز سه‌شنبه 10 تیرماه در سالن طبقه هشتم سازمان با حضور جناب آقای دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و رئیس این  کارگروه، آقای مهدی جلالی دبیر کارگروه، آقای عرفانی نسب دبیر کمیسیون آموزش عمومی قرآن، آقایان وکیل، سرابی، نباتی و خانم‌ها صمدی و عروجی برگزار شد.

در ابتدای نشست مهدی جلالی به عنوان دبیر کارگروه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کمیسیون توسعه عمومی قرآن گزارشی را در خصوص آغاز فعالیت این کمیسیون و برخی اقدامات صورت گرفته و جاری را ارائه نمود.

در ادامه جناب آقای دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی دقایقی را در خصوص اهمیت جایگاه و شأن قرآن، اظهار داشت: امر قرآن بسیار مهم و بدیهی است. قرآن در آموزش و پرورش در رأس امور قرار دارد. انقلاب اسلامی ما منشاء و اهداف قرآنی داشت و آن مرد کم نظیر در تاریخ حضرت امام خمینی رحمت الله علیه یک شخصیت قرآنی بود و جانشین به حق ایشان مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) نیز کشور را با قرآن اداره می‌کنند. امیدوارم افتخار داشته باشیم سربازی قرآن را در حد توان به اجرا برسانیم.

دکتر ملکی به این فرموده حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه) "عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید" اشاره کرد و گفت: عالم کتاب تکوین و قرآن کتاب تشریع الهی است، بین این دو یک توازن وجود دارد. در محضر قرآن نباید معصیت کرد. در دیدگاه توحیدی نگاه ما به هستی و عالم چنین نگاهی است. فعالیت‌های ما در کارگروه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی باید متصل به چنین معنایی دنبال شود.

ایشان به حضور اعضای شاخص قرآنی، صاحب نام و صاحب اثر در این کارگروه اشاره کرد و ادامه داد: چندین نکته مهم است که باید رعایت کنیم. نکته اول: اهمیت کارگروه را همه دوستان می‌دانند و این اهمیت همیشه در ذهنمان بماند و پیگیری‌ها متناسب با اهمیت موضوع قرآن صورت گیرد. نکته دوم: این کارگروه زیرمجموعه کمیسیون قرآنی است این معنایش این است که از مصوبات کمیسیون با خبر باشیم، بر مصوبات آن اشراف داشته باشیم و آنها را اجرایی کنیم. آنجا اصل و ما فرع هستیم.

دکتر ملکی یادآورشد: نکته سوم:عنوان کارگروه 2 وجه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی دارد که باید برای هر دو بخش برنامه داشته باشیم. برنامه‌ریزی منهای پژوهش یک کلمه غیرقابل دفاع و بی محتوا است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بر برگزاری منظم جلسات، نوشتن صورتجلسات، پی‌گیری موارد باقی مانده از گذشته تأکید کرد و اظهارداشت: بین حوزه تربیت و یادگیری قرآن و عربی سازمان و کارگروه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کمیسیون توسعه عمومی قرآن به‌طور طبیعی باید ارتباط برقرار شود. جای خوشحالی دارد که از آقای حمید محمدی استاد مسلم این حوزه تقاضا کردیم مسئولیت را بپذیرند و ایشان نیز پذیرفته‌اند و در جلسات شرکت خواهند کرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش بر انجام کارها با مدیریت جهادی تأکید کرد و گفت: ما محتاج این اقدام هستیم.اگر تعبیر بنده را مبالغه‌آمیز نخوانید، احتیاج ما به کار جهادی کردن برای انجام کارهای عقب‌مانده، مانند احتیاج تشنه در کویر مانده به آب است.

در ادامه این جلسه حاضران به بیان نظرات خود پرداختند.

دکتر ملکی در پایان جلسه در جمع بندی نظرات صاحب‌نظران بیان داشت: به حضور مسئولان حوزه تربیت و یادگیری قرآن و عربی به عنوان یک بخش مهم در این نشست‌ها، باید توجه شود. نسبت اهداف 9 گانه سطح‌بندی سند توسعه قرآنی با ساحت‌های 6 گانه تربیت در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بررسی شده و مباحثی مانند کاربردی بودن قرآن در زندگی و علم نافع که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز می‌باشند، به‌طور ویژه مدنظر باشد.

 

جمع بندی نهائی توسط رئیس محترم کارگروه:

در نسبت بین پیش نویس اهداف دوره های تحصیل چند واقعیت مطرح است

این اهداف سطح بندی شده به سواد قرآنی مربوط است و فراتر از آموزشهای رسمی می باشد واین اهداف با اهداف مصوب دوره های تحصیلی مغایرتی ندارد

بین اهداف مصوب دوره های تحصیلی و پیش نویس تفصیل سطح بندی اهداف آموزش عمومی قرآن کریم تأخر و تقدم زمانی وجود دارد

پیش نویس سطح بندی اهداف آموزش عمومی قرآن کریم از اهداف 9 گانه ریشه گرفته است

1
امتیاز: 1 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA