سال آینده تصاویر جلد کتاب‌ های درسی را اصلاح می‌کنیم

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: نباید عکس دختران از جلد کتاب ریاضی حذف می‌شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، دکتر حسن ملکی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره برخی تغییرات در تصاویر و جلد کتاب‌های درسی، اظهار داشت: دو کتاب درسی ما در طی هفته اخیر واکنش‌هایی در فضای مجازی داشت و گاهی انتقادات زیاد و تند از سوی منتقدان دلسوز داشتیم. درباره هر دو کتاب توضیح می‌دهم. 

وی افزود: چاپ سپاری کتب درسی هفت الی هشت ماه زودتر انجام می‌شوند. به عنوان مثال برای سال 1400 از حالا فرایند آماده سازی را شروع کرده‌ایم و اگر این‌گونه عمل نکنیم با تأخیر در چاپ کتب مواجه خواهیم شد.

ملکی با بیان اینکه مسئولیت بنده از اردیبهشت 99 شروع شده و چهارماه است عهده دار سازمان شده‌ام و این تغییرات در ماه‌های قبل انجام شده است گفت: در فارسی اول ابتدایی محتوای کتاب چه در قالب متن، تصویر و قصه به گونه‌ای بوده که قرآن در موقعیت‌های مختلف آموزش داده شده است. 

ممکن است سهل انگاری بدلیل حجم بالای کار بوده باشد 

وی ادامه داد: در یکی از نگاره‌ها تصویر قرآن پایین تلویزیون بود و برخی کارشناسان بحث داشته‌اند که جای قرآن مناسب نیست و با قداست کتاب مقدس سازگار نیست و تصمیم می‌گیرند قرآن را از آن تصویر بردارند، مبادا تصور شود قرآن وسیله زینتی است. برای صیانت از قرآن این کار را کرده‌اند. بنده توجیه نمی‌کنم؛ می‌توانستند نگاره دیگری هم طراحی کنند و طور دیگر عمل کنند، اما می‌توان آن را به حساب سهل‌انگاری گذاشت که ممکن است در حجم بالای کار رخ دهد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره حذف دختران از جلد کتاب ریاضی هم گفت: معتقد نیستیم که به نقش زنان و دختران کم بها بدهیم. در نگاه دینی‌مان هم، چنین چیزی نیست و زن و مرد هر دو انسان‌اند. فراموش نمی‌کنیم آموزه‌های امام راحل و رهبر معظم انقلاب درباره زنان را؛ مطلقاً چنین چیزی مبنی بر کم توجهی به زنان وجود ندارد.

وی ادامه داد: دانش‌آموزانی که ریاضی سوم را می‌خوانند، علوم پایه سوم را هم می‌خوانند. روی جلد علوم تجربی همه دختر هستند چرا مدافعان مردان نگفته‌اند روی این جلد تصویر پسران نیست؟ اگر موضع منفی درباره دختران وجود داشته باشد باید همه کتب را دربرگیرد در حالی‌که این‌گونه نیست.

نباید عکس دختران از جلد کتاب ریاضی حذف می‌شد؛ متأثرم

دکتر ملکی ضمن مذموم دانستن حذف تصاویر دختران از جلد کتاب درسی یادآور شد: این کار نباید اتفاق می‌افتاد اما حالا که چنین اتفاقی افتاده باید این تصویر را در کنار دیگر کتاب‌ها قرار داده و مجموعه کتب را مشاهده کنند. خوب است که منتقدان، کل نگر باشند.

وی افزود: اصل کار را نمی‌پسندیم و از اینکه این کار باعث تأثر بخشی از جامعه ما شده، متأثرم و امیدارم با اصلاح  این تصویر در سال آینده از شرمندگی این قشرعزیز بیرون بیاییم، اما در مجموع نه موضع فکری ما این‌گونه است و نه آن را تایید می‌کنیم. البته وزیرمحترم آموزش و پرورش هم در همین زمینه تأکید داشت و ما حتماً این اصلاح را انجام خواهیم داد. سال آینده با نگاره بهتری کار را اصلاح می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر تأثیر عوامل پنهانی و فشارهای دیگر بر روی مؤلفان گفت: عوامل پنهانی به منظور اجبار کارشناسان جهت انجام کار وجود ندارد البته هر کارشناسی ممکن است سبک و سلیقه‌ای داشته باشد و اگر نظارت ضعیف باشد قطعاً ممکن است کارشناسان سلیقه خود را اعمال کنند.
دکتر ملکی ادامه داد: کارشناسانی که تولید کتاب درسی می‌کنند از چند بینش باید برخوردار باشند. باید بینش ارزشی و اعتقادی داشته باشند و بدانند کدام تصاویر و محتوا از لحاظ ابعاد فرهنگی و... مناسب است. کارشناس کتاب درسی باید بداند تصمیماتش چه آثاری در جامعه خواهد داشت. در عین حال که نظارت‌ها مهم هست و باید نظارت‌ها را تقویت کنیم.

این نشست صبح امروز با حضور جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

1
امتیاز: 1 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA