بازتاب رسانه‌ای معارف انقلاب اسلامی در کتاب‌های درسی

اقدام تحولی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در پی نشر معارف انقلاب اسلامی در کتاب‌های درسی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، این اقدام تحولی سازمان در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و نشر معارف و متون انقلاب اسلامی و دینی و معرفی چهره‌های شاخص و تأثیرگذار حوزۀ مقاومت در کتاب‌های درسی صورت گرفت.

"رهبر معظم انقلاب 11 اردیبهشت ماه 98 در دیدار با فرهنگیان، مراقبت از متون و کتاب‌های درسی را مهم خواندند و افزودند: مطالب کتاب‌ها باید اتقان و استحکام داشته باشد و از هرگونه حرف سست و انحرافی، چه سیاسی و چه دینی و از هر گونه انحراف از واقعیت‌ها، به دور باشد بنابراین مسئولان تدوین کتاب‌های درسی باید در «نهایت دقت و امانت»، وظایف خود را به انجام برسانند. یکی از چیزهایی که در این متون باید حتماً مورد توجّه قرار بگیرد این است که پیام‌های انقلاب و معارف انقلاب در این متون گنجانده شود. معارف انقلاب فقط در کتاب معارف دینی و مانند اینها نیست، یا در کتاب ادبیّات و امثال اینها؛ در همۀ متون می‌شود به مناسبت‌هایی معارف انقلاب را، اشاره‌های انقلاب را، ‌ درس‌های انقلاب را گنجاند."

از این رو معارف انقلاب اسلامی در دستور کار سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی قرار گرفت و قریب به 145 عنوان از مطالب مرتبط با فرهنگ ایثار، شهادت، مقاومت و دفاع مقدس در کتاب‌های درسی ابتدایی و متوسطه نظری در محتواهای مختلف نشر شده است.

برخی از شخصیت‌های مؤثر در عرصۀ پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس از جمله شهیدان سیدمحمد بهشتی، مرتضی مطهری، محمدعلی رجایی، محمدجواد باهنر، مصطفی چمران، عباس بابایی، محمد جهان آرا؛ علی اکبر شیرودی، حسین خرازی، مهدی باکری، محمد بروجردی، مهدی زین الدین، محمدابراهیم همت، محمود کاوه، مصطفی احمدی روشن، مجید شهریاری، داریوش رضایی نژاد، مسعود علی محمدی، بهنام محمدی، حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس، محمدحسین فهمیده، نورعلی شوشتری، مولوی مصطفی جنگی زهی، علی صیاد شیرازی، سید محمود افتخاری، سیدجمال کمالی، بهروز مرادی، سعید کاظمی آشتیانی، مرضیه حدیدچی (دباغ)، مریم فرهانیان، عبدالرضا سالمی نژاد، مهرداد عزیزاللهی، زینب کمایی، حسن طهرانی مقدم، صدیقه رودباری، محمدولی قرنی، حسینعلی عالی، احمدرضا عباسی، حسین همدانی، حمید سیاهکالی مرادی، محمدرضا دهقان، مجتبی ذوالفقارنسب، علیرضا توسلی، مصطفی بدرالدین و ... برخی از این شهدای بزرگوار هستند که در کتاب‌های درسی مقاطع مختلف معرفی شده‌اند.

 این اقدام سازمان پژوهش بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های مختلف داشت که مشروح این گزارش‌ها در انتهای این محتوا قابل مشاهده است.

بر اساس این گزارش دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رییس سازمان در نشست خبری اخیر خود درخصوص تألیف کتاب‌های درسی برای سال تحصیلی 1400-1399چنین بیان کرد: امسال 992 عنوان کتاب درسی شامل 51 عنوان در دوره ابتدایی، 56 عنوان در دوره متوسطه اول، 137 عنوان در دوره متوسطه دوم شاخه نظری،  363 عنوان در دوره متوسطه شاخه فنی‌وحرفه‌ای، 139عنوان در دوره دوم متوسطه شاخه کاردانش و 246 عنوان برای آموزش و پرورش استثنایی تولید شده است.

دفاع مقدس، ایثار و شهادت در کتاب‌های درسی

در کتاب درسی دانش‌آموزان دبستانی، به موضوع ایثار و شهادت توجه شده که این توجه هم در درس، هم در تمرین و هم در قالب نظم و نثر جلوه گر است. به عنوان مثال شعر «شهدا خورشیدند» از جمله این موارد است.

در برخی درس‌ها خیلی نکته‌بینانه و زیبا به موضوع ایثار پرداخته شده است؛ مثلاً در درس یک ماجرای زیبا در کتاب هدیه‌های آسمان پایه چهارم دبستان، به داستان سرایدار مدرسه‌ای به نام بابا مراد و همسرش کوکب خانم می‌پردازد که تمیز کردن مدرسه برایشان که دیگر سن و سالی از آنها گذشته است، خیلی سخت است ولی چند وقت بعد، هر روز صبح با مدرسه جارو شده مواجه می‌شوند. این داستان در حقیقت خاطره‌ای از دوران کودکی شهید امیر سرلشکر عباس بابایی است.

همچنین در کتاب‌های درسی صفحاتی به نام شهدا مزین شده است.

نکته جالب توجه در بررسی کتاب‌های درسی این است که حتی در کتاب‌هایی مانند زبان انگلیسی هم به محتوا و تصاویر مرتبط با شهدا توجه شده است. در دروس دیگر هم مانند ریاضی و در برخی محتوای کتاب‌های درسی، داستان‌هایی است که با قلمی جذاب و شیوا به موضوع ایثار پرداخته شده است.

نقش زنان در دوران دفاع مقدس

در کتاب‌های درسی به نقش زنان در دوران دفاع مقدس پرداخته شده و نام، تصاویر و رشادت‌های آنها درج شده است. به عنوان مثال در درس آمادگی دفاعی به معرفی زنان قهرمان و تأثیرگذار صدر اسلام و زنان قهرمان و حماسه‌ساز تاریخ معاصر ایران پرداخته شده است. در این درس از دانش‌آموزان خواسته شده است که درباره زندگی و اقدامات برجسته این بانوان با استفاده از منابع معتبر تحقیق انجام شده و در کلاس درس ارائه شود.

در آغازین روزهای هفتۀ دفاع مقدس برخی رسانه‌ها گزارشاتی را با محوریت معارف انقلاب در کتاب‌های درسی منتشر کرده‌اند.

شایان ذکر است مجموعه نفیس و تجمیع یافتۀ معارف انقلاب اسلامی چندی پیش طی مراسمی در مدرسۀ تاریخی دارالفنون رونمایی شد.

گزارش خبرگزاری فارس از طریق این لینک و گزارش خبرگزاری تسنیم از طریق این لینک قابل مشاهده می‌باشد.

 

5
امتیاز: 5 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA