پیش نشست کنفرانس مجازی «مناسبات علم دینی و برنامه درسی آموزش و پرورش» برگزار شد

معاون وزیر آموزش و پرورش در پیش نشست کنفرانس مجازی«نقش معرفت دینی در علوم انسانی» موضوع "علم دینی و دلالت‌های آن در برنامه درسی" را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، چهارمین پیش نشست از اولین کنفرانس مجازی بین‌المللی «نقش معرفت دینی در علوم انسانی؛ از گفتگو تا تأسیس علوم دینی» با همکاری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تحت عنوان «مناسبات علم دینی و برنامه درسی آموزش و پرورش» امروز یکشنبه 13 مهرماه از ساعت 10 تا 12 به صورت مجازی برگزار شد.

در این پیش نشست دکتر حسن ملکی استاد دانشگاه علامه طباطبایی، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، دکتر حمید پارسانیا دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر محمد فتحعلی خانی استادیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به بیان نظرات خود پرداختند.

دکتر ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در این نشست به تشریح موضوع "علم دینی و دلالت‌های آن بر برنامه درسی" پرداخت و مطالبی را در خصوص دیدگاه‌های مختلف نسبت به علم دینی، علم نافع از دیدگاه رهبر معظم انقلاب، علم نافع در قرآن کریم، واژه‌شناسی علم نافع، علم نافع از دیدگاه شهید مطهری، علامه طباطبایی و آیت الله جوادی آملی بیان کرد.

دکتر فتحعلی خانی استادیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه مواردی را در خصوص تعارض بین فهم دینی و عقلی، تعریف علم دینی، انواع روش‌های انتقال معانی و مفاهیم علوم دینی و راه‌های بسط علوم دینی مطرح کرد.

 دکتر پارسانیا دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز درباره علم دینی و روابط علم و دین و تأثیرات آن در آموزش و پرورش ایران، ساحت‌های تربیتی و ... مطالبی را ارائه کرد.

نخستین کنفرانس مجازی بین‌المللی «نقش معرفت دینی در علوم انسانی؛ از گفتگو تا تأسیس علوم دینی» توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و با همکاری مراکز علمی و پژوهشی و حضور اندیشمندانی از کشورهای مختلف جهان برگزار خواهد شد.

نقش معرفت دینی در پارادایم‌های علوم انسانی (معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی، انسان‌شناسی، ارزش‌شناسی، روش‌شناسی)؛ معرفت دینی و رشته‌های مختلف علوم انسانی (علوم انسانی محض و علوم انسانی کاربردی)؛ وضعیت شناسی مطالعات دین و علوم انسانی، مطالعات دین و علوم انسانی در ایران، مطالعات دین و علوم انسانی در جهان؛ معنویت دینی و علوم انسانی؛ محورهای اساسی این کنفرانس هستند.

حجت الاسلام رضا ملائی رئیس گروه پژوهش و برنامه‌ریزی حوزه تربیت و یادگیری قرآن و معارف اسلامی دبیرعلمی این نشست بود.

مشروح مطالب مطرح شده در این نشست را در  اینجا مشاهده نمایید.

1
امتیاز: 1 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA