اخبار استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان و هرمزگان

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در راستای ارج نهادن به زحمات ادارات روابط عمومی استان‌ها، اخبار استانی را منعکس می‌کند که در این مرحله، سه خبر از استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان و هرمزگان انتخاب شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، در این سه خبر استانی خبر معاون سوادآموزی استان آذربایجان غربی از اجرای طرح ملی «پیوند سواد و زندگی»، تأکید مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان برگسترش عدالت آموزشی و ایجاد پویش نهضت آموزش مجازی و اعلام اولویت نخست بودن آموزش مدیران مدارس توسط معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش هرمزگان وجود دارد.

متن کامل این اخبار به شرح زیر است:

اجرای طرح ملی «پیوند سواد و زندگی» در آذربایجان غربی

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی گفت: طرح ملی پیوند سواد و زندگی در مراکز یادگیری محلی استان اجرا می‌شود.

«علی اکبر صمیمی» معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی در جلسه ویدئو کنفرانس آموزش نحوه کار با سامانه تحت وب سوادآموزی ضمن اشاره به اهمیت برگزاری جلسات گروه بهبود کیفیت سوادآموزی و اخذ تصمیمات اثربخش و خلاقانه و اجرای بموقع مصوبات گفت: بهبود کیفیت آموزشی سوادآموزی، نظارت بر فرآیندهای سوادآموزی شامل جذب، ثبت نام، آموزش و ارزشیابی به منظور شناسایی مشکلات و ارائه راه حل برای مرتفع مشکلات از جمله مهم‌ترین وظایف گروه بهبود کیفیت سوادآموزی است.

وی به طرح "پیوند سواد و زندگی" به عنوان یکی از برنامه‌های جامعه محور اشاره و افزود : این طرح در مراکز یادگیری غیردولتی و مشارکتی استان برای فراهم کردن زمینه لازم جهت آموزش‌های سوادآموزی و توانمندسازی مخاطبان در زمینه مهارت‌های زندگی، شهروندی و تولید در شهرستان‌های اجرا می‌شود.

صمیمی با بیان اینکه 53 مرکز یادگیری در سطح استان فعالیت می‌کند؛ افزود: براساس پیش بینی صورت گرفته، طرح ملی پیوند سواد و زندگی در 15 مرکز یادگیری محلی استان اجرا می‌شود.

گسترش عدالت آموزشی و ایجاد پویش نهضت آموزش مجازی در خوزستان

کورش مودت مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان اظهار کرد: تاکنون 2 هزار و 146 کلیپ آموزشی در استودیو آوای مدرسه تولید شده است. گسترش عدالت آموزشی و ایجاد پویش نهضت آموزش مجازی در استان خوزستان از اهداف راه‌اندازی استودیو آوای مدرسه در آموزش و پرورش استان خوزستان است. در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا ارائه آموزش در کشور به سمت آموزش‌های مجازی و الکترونیکی سوق پیدا کرد و در همین راستا استودیو آوای مدرسه در آموزش و پرورش خوزستان با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد و 600 میلیون ریال راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به تولید 2 هزار و 146 کلیپ آموزشی در استودیو آوای مدرسه برای استفاده دبیران و دانش‌آموزان در دوره‌های مختلف تحصیلی گفت: تولید 520 کلیپ آموزشی در حوزه کنکور برای دروس عمومی و اختصاصی، تولید 45 کلیپ آموزشی برای دروس تخصصی آموزش و پرورش استثنایی و تولید 24 کلیپ حاوی محتوای دوزبانه ویژه دانش‌آموزان پیش دبستانی بخشی از فعالیت‌های انجام شده در استودیوآوای مدرسه است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان همچنین با اشاره به تولید محتواهای آموزشی مورد نظر دبیرخانه کشوری در استودیو آوای مدرسه بیان کرد: تولید 103 کلیپ آموزشی در درس علوم سوم ابتدایی و 60 کلیپ آموزشی در دروس تخصصی متوسطه اول و دوم دبیرخانه‌های کشوری از دیگر فعالیت‌های استودیو آوای مدرسه در تولید محتواهای الکترونیکی است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان یادآور شد: گسترش عدالت آموزشی، فراهم آوردن بسترهای مناسبت برای استفاده دانش‌آموزان از تدریس دبیران برتر استانی و ایجاد پویش نهضت آموزش مجازی در استان خوزستان از دیگر اهداف راه‌اندازی استودیو آوای مدرسه در آموزش و پرورش استان خوزستان است.  

آموزش مدیران مدارس در اولویت نخست آموزش و پرورش هرمزگان

محمد قویدل لاری معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش هرمزگان گفت: کمیته اجرایی الگوی تعالی مدیریت مدارس هرمزگان تشکیل شد و با توجه به تغییرات در الگوی جدید، آموزش مناسب به مدیران در اولویت است. مطابق راهکارهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، الگویی تعالی مدیریت مدارس با هدف افزایش کارائی و اثر بخشی و نیز بهبود مدیریت و راهبری برنامه‌های مدارس تدوین شده است.

وی افزود: این برنامه دارای هفت معیار اساسی می‌باشد که بر محورهای مدیریت و رهبری، منابع انسانی، توسعه و مشارکت‌ها، فضا، تجهیزات و ایمنی، مدیریت مالی و اداری، سلامت، نشاط و بهداشت و نیز برنامه درسی می‌باشد.

قویدل تصریح کرد: الگویی تعالی مدیریت مدارس دارای 21 زیر معیار می‌باشد و تمام فعالیت‌های اجرایی مدارس در طول سال تحصیلی را برنامه‌ریزی می‌کند و در واقع انسجام‌بخشی و راهبری به فعالیت‌های مدارس را انجام می‌دهد.

وی تشکیل گروه مشاورین و مدرسین را برای این امر ضروری دانست و افزود: مدرسین و مشاورین الکوی تعالی مدیریت کار آموزش، نظارت و ارزیابی را در مناطق انجام خواهند داد.

5
امتیاز: 5 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA