حضور‌ هنرجویان در هنرستان‌ها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری آموزش فنی و حرفه‌ای و کاردانش اعلام کرد با وجود شرایط کرونایی در کشور، وضعیت برای آموزش‌های مهارتی با رعایت فاصله‌ گذاری فیزیکی و دستورالعمل‌های بهداشتی فراهم شده است.

افشار بهمنی در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به تهیه راهنمای برنامه درسی آموزش در شرایط کرونا با توجه به وضعیت زرد و قرمز توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی یادآور شد: این راهنمای درسی برای رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش نیز تهیه شده است و در اختیار هنرستان‌ها قرار گرفت که بر همین اساس متوسط حضور هنرجویان  بین 16 تا 20 نفر در یک فضای آموزشی وسیع باشد.

وی افزود: بر این اساس گروه‌بندی هنرجویان، استفاده از زمان‌های آزاد شده در آموزش یا حضور هنرجویان در روزهای پنج شنبه‌ مهیا می‌شود.

بهمنی گفت: در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش دروس مختلفی وجود دارد که هر کدام اقتضائات خاص خود را دارد، به عنوان مثال دروس شایستگی‌های فنی شامل درس‌های مهارتی در هر پایه تحصیلی 2 درس هشت واحدی هشت ساعته در طول هفته است که باید در یک کارگاه آموزشی کارهای عملی و مهارتی با دانش تلفیق شود.

توجه به همه مؤلفه‌ها در راهنمای برنامه درسی

وی همچنین درباره شرایط دروس مشترک هنرجویان هنرستان‌ها اظهار داشت: همه هنرجویان کاردانش و فنی و حرفه‌ای باید واحدهایی مانند کارآفرینی، اخلاق حرفه‌ای یا دروس شایستگی‌های پایه مانند فیزیک، شیمی و دیگر دروس را بگذرانند، از این رو پیشنهادی که برای آموزش این دروس داده شد، این است که هنرستان، شورای هنرستان و سرپرست بخش زیرنظر مدیر می‌توانند برنامه‌ریزی لازم را برای ارائه آموزش مجازی، حضوری و ترکیبی داشته باشند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری آموزش فنی و حرفه‌ای افزود:  در راهنمای برنامه‌ریزی درسی در شرایط کرونا توصیه شده که کدام درس‌ و سرفصل‌ها قابلیت آموزش به صورت مجازی، حضوری و ترکیبی را دارد.

وی یادآور شد: در واقع این رویکرد وجود دارد که دانش، مهارت و نگرش با هم ارائه شوند، اما در برخی از سرفصل‌ها میزان یا نسبت مباحث متناسب با دانش بیشتر از محتوای مهارتی است. دروس شایستگی‌های فنی یا کارگاهی هم در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش باید به صورت حضوری با حفظ پروتکل‌های بهداشتی یا گروه بندی هنرجویان صورت گیرد.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA