بیان راهکارهای سازمانی در بهینه‌سازی فرایندها در نشست بررسی عملکرد اداره‌ کل امور اداری و پشتیبانی

فعالیت‌های شش ماهه اول اداره کل امور اداری و پشتیبانی با حضور رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، در این نشست که به بررسی عملکرد و برنامه‌های اداره کل امور اداری و پشتیبانی اختصاص داشت، دکتر حسن ملکی رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی 12 راهکار سازمانی در بهینه‌سازی فرآیندها و نظام سازمانی و اداری مطرح کرد.

وی با بیان اینکه هر سازمانی به مثابه یک پیکر است، گفت: در سازمان‌های مشابه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی که رویکرد فعالیت‌ها، علمی و پژوهشی است امور اداری مانند بخش اراده‌ی این پیکر است. اگر اراده درست عمل کند پیکره و بدنه‌ی کارشناسی قوی کار می‌کند و در نتیجه کامیابی و رستگاری سازمانی حاصل می‌شود. در این پیکره‌، کارشناسان، هیأت علمی و نیروی انسانی، قوه‌ی عاقله است و قلب این سازمان را فرهنگ‌سازی تشکیل می‌دهد که تپش آن در هرجا جاری و ساری است و مجموعه عواطف و نگرش‌ها، عاطفه سازمانی را شامل می‌شود.

دکتر ملکی با اشاره به نقش فرهنگ‌سازمانی در سلامت سازمانی، گفت: اگر قلب بیمار شود امراضی مانند غیبت، تشکیل گروه‌های نامتعارف، ضعف، بددلی و خدشه‌دار شدن آبروی سازمانی و غیره ایجاد می‌شود. با قلب سالم سازمان است که نظام عاطفی و روانی نهادینه شده و عینیت بخشیده می‌شود.

در ادامه جلسه مهندس محمدعلوی تبار معاون توسعه‌ی منابع و پشتیبانی سازمان به مرور گزارش عملکرد این اداره کل پرداخت.  

مهدی جلالی مدیرکل امور اداری و پشتیبانی نیز اهم فعالیت‌ها و برنامه‌های این اداره‌کل را در بخش‌های کارگزینی و امور اداری، رفاه و تعاون، آموزش و بخش فناوری اطلاعات بیان کرد.

در پایان جلسه دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی 12 محور مؤثر در سامان‌دهی امور اداری و چابک‌سازی سازمان بیان کرد.

دکتر ملکی با اشاره به عمر سازمانی یک سیستم گفت: بهبود وضعیت سازمان‌ها در چند محور محقق می‌شود. محور نخست "عدالت سازمانی" است. منظور از عدالت سازمانی این است که هر فرد در جایگاه درست باشد، پست‌ها گوشت قربانی نیست که داد و ستد شود و از این زاویه باید سازمان بازنگری شود.محور دوم "توازن سازمانی" است، یعنی تجمع و فقر نیرو در واحدها باید در نقطه‌ی توازن قرار گیرد.

وی محور سوم را "تقویت قوه‌ی عاقله‌ی سازمان" برشمرد و گفت: این قوه‌ی عاقله با آموزش و رسیدگی از ابعاد مختلف باید تقویت شود. محور چهارم "توسعه‌ی سازمانی" است که آن را در ابعاد نیروی انسانی و گستره عملیاتی می‌توان آن را تشریح کرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش "رویش سازمانی" را محور پنجم این بخش دانست و گفت: مباحثی همچون جانشین پروری؛ نظام پیشنهادات و ایجاد جریان ایده‌پردازی از بدنه‌ی کارشناسی به سطوح تصمیم‌گیر مورد تأکید است و باید به آن‌ها پرداخت.

ایشان "تقوای سازمانی" را به‌عنوان ششمین محور در مسأله بهبود سازمانی مطرح کرد و افزود: امور اداری برای رعایت اخلاق سازمانی و اسلامی و ارزش‌های انسانی باید برنامه‌سازی کند. معتقدم هفتمین محور" آسایش سازمانی" و بالاترین سرمایه سازمان، همدلی است و ضرورت دارد همکاران از خدمات رفاهی مناسب برخوردار باشند؛ بنده مدافع این روش هستم.

دکتر ملکی در ادامه "فناوری سازمانی" و "نظام سازمانی " را به‌عنوان هشتمین و نهمین محور بیان کرد: فناوری یک ضرورت بی بدیل است و نباید خود را از آن محروم کنیم؛ لازم است یک نظام مناسب برای رتبه و ارتقاء سازمانی تدوین شود تا همه از آن بهره‌مند شوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به لزوم چابکی سازمانی جهت برطرف کردن کُندی‌ها، ادامه داد: "سلامت سازمانی" یازدهمین محور در این زمینه است؛ همچنین معتقدم رسیدگی به وضعیت سلامت جسمانی، روحی و عاطفی نیروها و همکاران سازمان باید در اولویت باشد. 

وی با تأکید بر اینکه آگاه بودن از حقوق، حق همه‌ی کارکنان است، گفت: آخرین محور این جلسه "شفافیت و وضوح سازمانی" است و همه‌ی کارکنان باید وظایف و حقوق سازمانی خود را بدانند و لازم است در این خصوص اطلاع رسانی و شفاف‌سازی لازم به‌عمل آید.

مهندس محمدعلوی تبار معاون توسعه‌ی منابع و پشتیبانی، مهدی جلالی مدیرکل امور اداری و پشتیبانی، روح‌اله رضاعلی مشاور اجرایی سازمان، بهنام نیک نژاد مدیر طرح و برنامه، صدیقه حسن‌زاده رئیس اداره روابط عمومی و امور بین‌الملل در این جلسه حضور داشتند. 

5
امتیاز: 5 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA