تقویت همکاری‌های مشترک رشته‌های مهارتی شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش در توافق‌نامه با وزارت ارشاد

وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی توافق‌نامه همکاری امضا کردند که همکاری مشترک آموزشی در رشته‌های مهارتی سطح دیپلم در شاخه‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش یکی از بخش‌های مهم این توافق است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، این توافق‌نامه بین محسن حاجی‌میرزایی به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش و سیدعباس صالحی به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و در راستای ضرورت گسترش همکاری‌های آموزشی، تربیتی و فرهنگی هنری، افزایش ارتباط بین آموزش‌های رسمی و غیررسمی با نیازهای بازار کار، تأمین بستر آموزشی و استفاده بهینه از ظرفیت‌های آموزشی مشترک برای توسعه فرهنگی، اجتماعی و هنری کشور، بر اساس اسناد فرادستی به‌ویژه منوِیات مقام معظم رهبری و راهبردهای محتوایی و اهداف و وظایف مشترک، به امضا رسید.

بر اساس این گزارش؛ برنامه‌ریزی و همکاری آموزشی، فرهنگی و هنری، همکاری مشترک آموزشی در رشته‌های مهارتی سطح دیپلم در شاخه‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش، برنامه‌ریزی و همکاری در اجرای طرح آموزش یک مهارت به دانش‌آموزان از موضوعات مهم این توافق‌نامه است.

همچنین؛ توسعه کمی و کیفی فرهنگ کار، مهارت‌آموزی و کارآفرینی و رشته‌های تحصیلی فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش مرتبط با حوزه فرهنگ و هنر و ایجاد زمینه کسب شایستگی‌های پایه فنی موردنیاز بازار کار، حِرَف و مشاغل گوناگون، ایجاد ارتباط بین آموزش‌های رسمی و غیررسمی در حوزه فرهنگ و هنر کشور، آشنایی محصلین با فرازهای افتخارآفرینی و چهره‌های شاخص فرهنگ و هنر از طریق همکاری در بازنویسی کتاب‌های آموزشی و آموزش‌های برنامه‌ای و فوق‌برنامه در مدارس، تعامل در افزایش زیرساخت‌های آموزشی برنامه‌ای هنرستان‌ها و فوق‌برنامه‌ای هنر در مقاطع مختلف تحصیلی و... ازجمله اهداف این توافق‌نامه است.

شایان‌ذکر است؛ احصاء نیازهای شغلی برحسب آمایش سرزمین در حوزه‌های فرهنگی، هنری و اقتصادی مناطق مختلف کشور و ارسال به آموزش‌وپرورش، بازنگری دوره‌ای استانداردهای شغلی و آموزش مهارت با توجه به تحولات اجتماعی، اقتصادی و فن‌آوری، برگزاری و نظارت بر آزمون‌های مهارتی استاندارهای تحت پوشش در هنرستان‌ها، همکاری در طراحی، مشارکت در برگزاری مسابقات مهارتی و جشنواره‌های شاخه‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش و همایش‌ها، سمینارها، نمایشگاه‌ها و برنامه‌های مرتبط با فعالیت‌های آموزشی و تربیتی و ... از تعهدات وزارت ارشاد در این توافق‌نامه است.

1
امتیاز: 1 (2 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA