از موفقیت در جشنواره فیلم رشد تا آرزوی داشتن شرکت ساخت انیمیشن در گفتگو با مبینا حمزه

کارگردان اثر پویانمایی «انتخاب» در بخش دانش‌آموزی پنجاهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد گفت: این جشنواره رویداد معتبری است و قطعاً حضور در آن بر روی رزومه کاری و آینده من تأثیرگذار است.

زهرا (مبینا) حمزه در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهار داشت: این نخستین دوره بود که من در جشنواره فیلم رشد حضور داشتم و با توجه به آنچه درباره این رویداد شنیده بودم و اتفاقاتی که شاهد آن بودم، معتقدم این جشنواره رویداد قدیمی و معتبری است که رزومه خوبی برای من خواهد بود که بر آینده‌ام تأثیر خواهد گذاشت.

او درباره دلیل روی آوردن به ساخت انیمیشن گفت: من تا کلاس یازدهم در رشته ریاضی تحصیل کردم و حتی توانستم مدال‌های مختلفی را به‌دست آورم اما پس از آشنایی با رشته انیمیشن، تصمیم به تغییر رشته گرفتم. بسیاری از اطرافیانم این کار را اشتباه می‌دانستند اما پدر و مادرم همواره از من حمایت کردند، بنابراین به خاطر علاقه‌ای که در من ایجاد شده بود، وارد هنرستان شدم.

این فیلمساز دانش‌آموزی، درباره ایده شکل‌گیری این اثر، بیان کرد: ایده کار از موضوع جشنواره و تأکید بر موضوع آموزش و مدرسه شکل گرفت اما بیشترین جرقه کار برای من مربوط به اتفاقی بود که زندگی خودم رخ داد. دیده‌ام که والدین و اطرافیان، دانش‌آموزان را به درس خواندن در رشته‌های تجربی و ریاضی تشویق می‌کنند و عموماً معتقدند هنر رشته آسانی است که بازار کار چندانی ندارد. در واقع برای من این موضوع که چطور جامعه و اطرافیان دانش‌آموزان را به سمت دکتر و مهندس شدن، سوق می‌دهند و از استعدادها دور می‌کنند. در این اثر من خواستم یک مسیر متفاوت را نشان دهم. مسیری که در آن یک دانش‌آموز می‌تواند، پس از کسب دانش، یک رشته هنری را دنبال کند و به سمت علائق هنری خود سوق پیدا کند.

او ادامه داد: پس از تغییر رشته، با کمک و حمایت استادم سرکار خانم رعنا عابدی توانستم کار با نرم‌افزار ساخت انیمیشن دو بعدی را یاد بگیرم بنابراین بخش‌های مهمی از کار را مدیون راهنمایی و کمک ایشان هستم.

این فیلمساز درباره زمان ساخت اثر «انتخاب» گفت: ساخت این اثر حدود دو ماه به طول انجامید.

حمزه درباره رویاها و اهداف آینده‌اش، بیان کرد: من از کودکی کار انیمیشن را دوست داشتم. عروسک‌های زیادی داشتم که از کودکی روی آنها صداگذاری می‌کردم و به نحوی استاپ موشن کار می‌کردم. آرزوی من این است که در آینده بتوانم یک کمپانی انیمیشن داشته باشم و تولیداتم را جهانی کنم اما متأسفانه به خاطر فضا و مشکلاتی که در جامعه شاهد هستم، اندکی سرخورده شده‌ام و نگاه به این بخش چندان خوشبینانه نیست.

او پیشنهاد داد: شاید لازم باشد که برخی کتاب‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی به روز شوند زیرا به نظر می‌رسد که نیازمند تغییر هستند و نیازمند تجدید نظر هستیم.

این فیلمساز ادامه داد: ما در رشته انیمیشن، درسی تحت عنوان طراحی مقدماتی را نداشتیم در حالی‌که رشته‌های دیگر که شاید به اندازه ما نیازی به چنین درسی نداشتند، این درس را می‌گذراندند به همین خاطر ما گاهی از معلم سواد رسانه‌ای می‌خواستیم که طراحی را به ما بیاموزند در حالی‌که نیاز است، چنین دروسی به‌عنوان پایه و زیرساخت برای رشته‌های هنری تعریف شوند.

حمزه خواستار اطلاع رسانی گسترده‌تر در مدارس برای جشنواره بین‌المللی فیلم رشد شد و گفت: به نظر من اطلاع‌رسانی در این عرصه چندان گسترده نبود تا جایی که من نیز از طریق یک مجله از این جشنواره آگاه شدم. قطعاً نیازمند اطلاع‌رسانی گسترده‌تر به‌خصوص در مدارس هستیم.

او ادامه داد: همان‌طور که انجمن سینماگران جوان امروز از تولیدات هنرمندان این عرصه حمایت می‌کند، امیدوارم انجمنی نیز برای انیمیشن‌سازان جوان ایجاد شود تا امکان تولیدات بیشتری داشته باشیم هر چند، امروز نیز ما هنرمندان بسیار درخشانی را در عرصه بین‌الملل داریم که خوب و حرفه‌ای کار می‌کنند.

انتهای پیام

1
امتیاز: 1 (3 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA