سه طرح آموزشی در مقطع پیش‌دبستانی مورد نقد و بررسی قرار گرفت

در کمیته تدوین محتوای پیش‌دبستان، سه طرح دریافتی در بخش فراخوان آموزش مقطع پیش‌دبستانی، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، کمیته تدوین محتوای پیش‌دبستان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش و جمعی از کارشناسان استانی، مسئولان انتشارات و مدیران برگزار شد.

دکتر تهرانی، موضوع جلسه را برنامه سال تحصیلی 1400 خواند و گفت: نگاه ما بر این است که محتواها و منابعی که بر مبنای پیش‌دبستان انتخاب شده، را بتوانیم بررسی کنیم تا اگر در بخش دبستان یا پیش‌دبستانی، هم‌پوشانی وجود دارد، بتوانیم پیگیری کنیم.

او افزود: برای اینکه شناسایی‌ها دقیق‌تر انجام شود، از ابتدای خردادماه، فرمی تهیه و به کلیه استان‌ها ارسال شده است بنابراین آنچه که ارائه می‌شود، نتیجه‌ی جمع‌آوری اطلاعات است.

در ادامه‌ی این جلسه، گزارش دستاوردها و اقدامات کمیته‌ی تدوین محتوای پیش‌دبستانی در قالب یک فایل پاورپوینت برای حاضران ارائه شد.

ارائه‌ی گزارش توسط مرکز تخصصی مهدویت

در بخش دوم این جلسه، سیدحسین مهدوی‌نیا، کارشناس واحد کودک و نوجوان مرکز تخصصی مهدویت استان قم به ارائه‌ی گزارشی از روند اجرای کار در این استان پرداخت و گفت: مرکز تخصصی مهدویت و واحد کودک و نوجوان، یکی از بخش‌های سطوح عالی حوزه است که از طلاب دانش‌پژوه می‌پذیرد و آموزش می‌دهد. این مرکز  در کنار این فعالیت آموزشی، اقدامات پژوهشی نیز دارد و چند سالی است که معاونت کودک و نوجوان نیز با توجه به نیازی که احساس شده، در این بخش راه‌اندازی شده است.

او افزود: به لطف خداوند فعالیت‌های خوبی طی این ده سال شکل گرفته است که از جمله‌ی آنها می‌توان به پیشینه‌ی همکاری با آموزش و پرورش در تدوین درس‌نامه‌های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان اشاره کرد زیرا سعی ما این بود که کارهای آموزشی و پژوهشی مرکز، همگام با آموزش و پرورش باشد. در زمینه‌ی مسابقات نیز سعی کردیم با توجه به فضای آموزش و پرورش کتاب‌های کوچک پیک مسابقه‌ای اجرا کنیم که به لطف خداوند استقبال خوبی از مدارس تاکنون داشته‌ایم.

کارشناس واحد کودک و نوجوان مرکز تخصصی مهدویت تصریح کرد: در این مسیر پژوهش، برای مهد و پیش‌دبستان نیاز احساس شد، لذا تصمیم گرفتیم برای این بخش، درس‌نامه بنویسیم اما در این مسیر متوجه شدیم که اگر بتوانیم آموزش‌ها و حیطه‌های مختلف را تطبیق دهیم و به‌صورت یکپارچه درس‌نامه تدوین شود بهتر است. بنابراین از جهت تکنولوژی آموزشی، سیستم کشورهای مختلف نظیر ژاپن و آلمان را مطالعه کردیم.

مهدوی‌نیا خاطرنشان کرد: نگاه ما بر مبنای عقیده و اشتراک فکری ادیان و انسان‌ها بود لذا محتواهای آموزشی ادیان مختلف مانند یهود و مسیحیت را نیز بررسی کردیم اما در کنار آن سعی کردیم یک بررسی و آسیب‌شناسی راجع به محتواهای مهد و پیش‌دبستانی‌های کشور داشته باشیم. لذا برآیند همه‌ی این اقدامات و حاصل زحمات کارهای پژوهشی به طرح یاران آفتاب منجر شد.

او در ادامه به ارائه‌ی گزارشی مفصل از طرح یاران آفتاب برای حاضران پرداخت.

 رویکرد اصلی ما فطرت‌گرایی توحیدی است

دکتر حسن ملکی نیز در ادامه از حضور این بخش در فراخوان سازمان پژوهش تشکر کرد و گفت: این کار مربوط به یک مرکز تخصصی و معتبر می‌شود که جای خوشحالی دارد. مبانی کار شما به لطف خداوند خوب است و استفاده از تجارب سایر کشورها، ادیان و داخل کشور، جای تشکر و تحسین دارد زیرا باعث می‌شود بنیان و مبانی کار شما از جهاتی قوی و غنی باشد اما با توجه به اینکه روح کار ما و رویکرد اصلی ما فطرت‌گرایی توحیدی است، نیازمند بررسی بیشتری هستیم تا بدانیم چه مقدار این کار با فطرت‌گرایی توحیدی قرابت دارد.

او افزود: سؤال اصلی من این است که برنامه‌ی درسی شما چیست؟ زیرا نگاه شما صرفاً بر خروجی کار و نحوه‌ی همکاری بود. لازم است که اهداف تربیتی شما را نیز در این برنامه بدانیم و اینکه محتوا و تجارب یادگیری برای تحقق اهداف به کودکان می‌آموزید، چیست و با چه روشی محتوا و تجارب آموزش داده می‌شود، زیرا شما نفرمودید که تلفیق را چگونه انجام دادید؟

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: در بخش بعدی، ما نیازمند ادله‌ی مشخص برای تک بُعدی نبودن طرح هستیم، زیرا نمی‌توانیم برنامه‌ی درسی دوره‌ی پیش‌دبستان را تنها از یک زاویه مشاهده کنیم و نیازمند یک جامعیت در این عرصه هستیم.

مهدوی‌نیا نیز در پاسخ به این سؤالات گفت: شاید در نگاه اول با توجه به اینکه کار از سمت مرکز تخصصی مهدویت است، این شائبه به‌وجود آید که ما با یک نگاه خاص کار را دنبال کرده‌ایم اما اگر کتاب را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که ابعاد مختلف مدنظر ما بوده است و حتی اشاره به مهدویت کاملاً در دل اثر پنهان است.

او افزود: در حیطه‌ی ریاضی ما سعی کردیم، مفاهیم پایه‌ی ریاضی را استخراج کنیم و در کنار آموزش‌های کلاس اول قرار دهیم تا بدانیم چه پیش‌نیازهایی در این عرصه وجود دارد. در واقع پس از این اقدامات، 37 هدف آموزشی حیطه‌ی ریاضی استخراج شد، البته این روند در مورد تمامی درس‌ها طی شده است.

کارشناس واحد کودک و نوجوان مرکز تخصصی مهدویت ادامه داد: ما سالهاست که در زمینه‌ی مهدویت کار کرده‌ایم و معتقدیم که دریچه‌ی رسیدن به تعالی و رشد انسان، حجت خداست. طبق بررسی ما عقیده‌ی مشترک تمام انسان‌ها نیز اتفاقاً در همین نقطه نهفته است و علامه‌ی طباطبایی نیز به این موضوع اشاره داشته‌اند. در واقع از نگاه ما رسیدن به فطرت الهی، توجه به امام زمان از زمان کودکی است.

دکتر حسن ملکی در این بخش بیان کرد: لازم است که راهنمای کار شما و اهدافی که در قلمروهای تربیتی لحاظ کرده‌اید را مشخص کنید تا بتوان با دیدگاه مشخص‌تری این طرح را بررسی کرد. لذا لازم است که مستندات در این بخش و بر مبنای مباحث مدنظر سازمان، به ما ارائه شود.

در ادامه حاضران در جلسه به نقد و بررسی طرح ارائه شده پرداختند و ابعاد مختلف نیازهای این بخش مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

دکتر ملکی نیز گفت: ما به‌دنبال بررسی آثار دریافتی از طریق فراخوان منتشر شده هستیم تا از بین آنها چند بسته که به کار ما نزدیکتر هستند را انتخاب کرده و در سال تحصیلی مورد استفاده قرار دهیم. در واقع تلاش ما این است که مراکز پیش‌دبستانی، بتوانند امسال تولیدات تایید شده دریافت کنند.

یافتن الگوی مناسب بعد از آسیب‌شناسی و با توجه به راهنمای برنامه

مرضیه نوذری، کارشناس تولید محتوای استان فارس به ارائه‌ی گزارشی از روند کار اجرایی این بخش پرداخت و گفت: کاری که ما انجام دادیم، بررسی توصیفی مؤلفه‌های پژوهشی موجود در کتاب راهنمای برنامه و فعالیت‌های آموزشی و پرورشی پیش‌دبستانی بود زیرا هدف ما این بود، از آنچه که موجود است در کشور استفاده کنیم و سپس با یک تحقیق میدانی، کار توسط کارشناسان برنامه، بررسی و آسیب‌شناسی شود تا به الگوی مناسب دست پیدا کنیم.

او افزود: در این مسیر با 20 متخصص در زمینه‌های مختلف روان‌شناسی، علوم دینی، ادبیات کودک و ... مصاحبه انجام شد که به اهداف، اصول و مبانی تربیت کودکان تخصیص یافت. پس از این مرحله تحلیل‌هایی انجام شد و در نهایت به 8 جدول دست پیدا کردیم که تمام مؤلفه‌های استخراج شده را شامل می‌شود.

کارشناس تولید محتوای استان فارس ادامه داد: ما پس از بررسی این راهنما، متوجه شدیم بسیاری از مباحث مورد تایید کارشناسان در کتاب راهنما موجود است اما چالشی بین برنامه و عمل وجود دارد. یعنی با اینکه برنامه کامل است اما در عمل آسیب‌های متعددی از زبان مربیان و والدین شنیده می‌شود به همین خاطر طی یک حرکت معکوس ما آسیب‌ها را در مرکز توجه قرار دادیم.

او در ادامه گزارش مفصلی از ابعاد مختلف طرح ارائه شده از سوی استان فارس پرداخت و ابعاد مختلف این بخش را برای حاضران تشریح کرد.

ارکان برنامه‌ی درسی باید در منظومه‌ی فکری فطرت‌گرایی توصیف شود

دکتر حسن ملکی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نیز در ادامه‌ی جلسه، به جمع‌بندی مباحث مطرح شده پرداخت و گفت: کار ارائه شده، به لحاظ داشتن برنامه‌ی درسی و نزدیکی به بحث فطرت‌گرایی توحیدی، دارای نقاط قوت و وجوه مثبت است اما به‌نظر می‌رسد به برخی نکات باید توجه کنید. نکته‌ی نخست این است که وقتی بر اساس برنامه‌ی درسی ملی سخن از ایمان، اخلاق و علم می‌کنیم، انتظار داریم مهارت‌ها، ارزش‌ها و نگرش‌هایی که مایل هستید در کودک نهادینه شود را مشخص کنید. این ارکان برنامه‌ی درسی باید در منظومه‌ی فکری فطرت‌گرایی توصیف شود.

او افزود: دنبال کردن کارها به شکل فعالیت محوری بسیار خوب است اما باید مراقب باشیم که فعالیت‌زده نشویم. البته این امر می‌تواند درباره‌ی همه‌ی عناصر صادق باشد یعنی توجه به مفاهیم مدنظر ماست اما مفاهیم‌زدگی را نمی‌پذیریم لذا نیازمند یک توازن، بین مفاهیم، مهارت‌ها و نگرش‌ها هستیم. به همین ترتیب نیز باید یک توازنی بین نقش مربی و نقش کودک داشته باشیم.

تلفیق، روح برنامه‌ی درسی در دوره‌ی پیش‌دبستان

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: در دوره‌ی پیش‌دبستان، روح برنامه‌ی درسی تلفیق است اما اینکه شما این روند را چگونه انجام داده‌اید، سؤال اصلی است.

علی نقی فقیهی، در ادامه‌ی این جلسه به طرح نظرات خود پرداخت و طرح‌های ارائه شده را جامع و خوب دانست. او در ادامه بیان کرد: باید با توجه به فطرت توحیدی به‌عنوان مبنای تربیت در هر دوره‌ای از رشد توجه شود. لذا نکته‌ی مهم این است که ویژگی‌های فطری که باید در این دوره پرورش یابد چیست و در مقطع پیش‌دبستانی چه میزان باید مورد توجه قرار گیرد؟

در ادامه شاه آبادی، مدیر انتشارات مدرسه به ارائه‌ی گزارش این بخش در تولید محتوای پیش‌دبستانی ارائه شد و مشکلات و نقاط قوت این بخش مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA